Příbalový Leták

Zaditen

Příloha č.3. k rozhodnutí o převodu registrace sp.zn. sukls194400/2011 SOUHRN ÚDAJŮ O PŘÍPRAVKU

1.    NÁZEV PŘÍPRAVKU

ZADITEN

2.    KVALITATIVNÍ A KVANTITATIVNÍ SLOŽENÍ

Ketotifeni hydrogenfumaras 0,69 mg v 1 ml roztoku (odpovídá ketotifenum 0,5 mg v 1 ml roztoku (= 36 kapek).

Úplný seznam pomocných látek viz bod 6.1.

3.    LÉKOVÁ FORMA

Oční kapky, roztok.

Čirý, bezbarvý až slabě nažloutlý roztok bez zápachu.

4.    KLINICKÉ ÚDAJE

4.1    Terapeutické indikace

Symptomatická léčba sezónní alergické konjunktivitidy.

4.2    Dávkování a způsob podání

Děti nad 12 let, dospělí a osoby staršího věku vkapávají podle doporučení lékaře 2-4krát denně 12 kapky do spojivkového vaku. Pro použití u dětí mladších než 12 let nejsou zatím dostatečné klinické zkušenosti.

Obsah a dávkovač zůstávají sterilní, dokud není narušen originální uzávěr. Kapátkem se nedotýkejte žádného povrchu, aby se zbránilo kontaminaci.

4.3    Kontraindikace

Děti do 12 let.

Gravidita a kojení.

Podávání perorálních antidiabetik.

Přecitlivělost na ketotifen nebo na ktreoukoli pomocnou látku přípravku.

4.4    Zvláštní upozornění a zvláštní opatření pro použití

Přípravek Zaditen oční kapky obsahuje jako konzervans bezalkonium-chlorid, který se může usazovat na měkkých kontaktních čočkách. Proto není možné vkapávat Zaditen, pokud pacient nosí tyto čočky.

Čočky je nutno před aplikací kapek vyjmout a nasadit zpět nejdříve po 15 minutách po vkápnutí.

Všechny kapky konzervované benzalkonium-chloridem mohou způsobit odbarvení měkkých kontaktních čoček.

4.5    Interakce s jinými léčivými přípravky a jiné formy interakce

Pokud pacient užívá jakékoliv jiné léčivo, podávané do spojivkového vaku, musí být interval mezi aplikacemi různých léčiv nejméně 5 minut.

Při perorálním podávání může hydrogenfumaran ketotifenu potencovat účinky látek tlumících CNS, antihistaminik a alkoholu. Ačkoli to při podávání Zaditenu očních kapek nebylo pozorováno, možnost tohoto účinku nelze vyloučit.

Perorálně podávaný hydrogenfumaran ketotifenu může v kombinaci s perorálními antidiabetiky vyvolat reverzibilní pokles počtu trombocytů. Nakolik je tato skutečnost významná při podávání přípravku do spojivkového vaku, není známo. Pokud nebudou známy další údaje, je vhodné se této kombinaci vyhnout.

4.6    Těhotenství a kojení

V experimentech na pokusných zvířatech nebyly zjištěny embryotoxické ani teratogenní účinky ketotifenu, ani nežádoucí ovlivnění fertility.

O účincích ketotifenu v očních kapkách v průběhu gravidity u člověka není dostatek hodnotitelných klinických údajů. Proto se doporučuje podávat v průběhu gravidity a laktace Zaditen oční kapky pouze, pokud očekávaný prospěch převáží nad možným rizikem.

4.7    Účinky na schopnost řídit a obsluhovat stroje

Přípravek může krátkodobě vyvolat neostré vidění, mimoto se vzácně objevily údaje o závrati, spavosti a sedaci po aplikaci ketotifenu v očních kapkách.

Proto je třeba přípravek Zaditen oční kapky zařadit do kategorie přípravků s možným mírným ovlivněním schopnosti řídit motorové vozidlo a obsluhovat stroje. Lékař musí pacienta na tuto skutečnost upozornit.

4.8    Nežádoucí účinky

Někdy se objeví přechodné svědění a pálení ve spojivkovém vaku, případně i jiné projevy lokálního podráždění (např. kongesce spojivky, otok a pocit píchání). Pokud by vznikla blefaritida nebo dermatitida víčka, je třeba další aplikaci přípravku ukončit.

Po perorálním podávání ketotifenu se vzácně může vyvinout sedace, sucho v ústech, mírná závrať, tyto změny obvykle spontánně vymizí i při pokračující terapii.

4.9    Předávkování

Prakticky neexistuje riziko nežádoucích účinků, vyvolaných náhodným perorálním užitím, protože lahvička s 5 ml očních kapek obsahuje podstatně menší množství hydrogenfumaranu ketotifenu, než jaké se podává celkově v běžně používaných perorálních formách.

Při náhodném požití přípravku dítětem, vyvolat zvracení, další léčba je symptomatická.

5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI

5.1 Farmakodynamické vlastnosti

Farmakoloterapeutická skupina: oftalmologikum, antialergikum.

ATC kód: S01GX08

Hydrogenfumaran ketotifenu je benzocykloheptathiofenový derivát s antialergickými a antiastmatickými účinky. Předpokládá se, že působí inhibicí uvolňování chemických mediátorů ze senzibilizovaných žírných buněk a leukocytů, přičemž se mohou účastnit i jiné mechanismy. Ketotifen je silně účinné antialergikum s nekompetitivně blokujícími H1-antagonizujícími účinky.

5.2    Farmakokinetické vlastnosti

Po p.o. podání se hydrogenfumaran ketotifenu téměř kompletně absorbuje a biologická dostupnost je v důsledku zhruba 50% first-pass efektu v játrech asi 50%. Maximální koncentrace v plazmě je dosaženo za 2-4 hodiny, vazba na proteiny v játrech asi 75%.

Eliminace ketotifenu je dvojfázová, poločas kratší fáze je 3-5 hodin, poločas delší fáze 21 hodin. Do 48 hodin, se asi 1% podané látky vyloučí močí v nezměněné formě, asi 60-70% ve formě metabolitů. Hlavní metabolit je prakticky neaktivní N-glukuronid ketotifenu.

Kinetika po topickém podání do spojivkového vaku byla studována po jednorázovém i opakovaném podání 14C-hydrogenfumaranu ketotifenu v kapce o objemu 50 mikrolitrů s koncentrací 10 mg/ml účinné látky králíkům-albínům. Nejvyšší radioaktivita byla nalezena v kornee, ve spojivkách, ve skléře a v iris brzy po podání látky. V těchto strukturách bylo maximální hladiny dosaženo cca za 15 minut, načež hladiny rychle klesaly. Po jednorázové topické aplikaci byla nejvyšší AUC nalezena v kornee, o něco nižší ve spojivkách, v iris a v přední skléře. Kinetika v krvi a plazmě po intraokulárním podání byla podobná. Biologický poločas byl zhruba 1,5 hodiny, AUC 0,3-0,4 mg/ml/h, střední doba zadržení v organismu byla zhruba 3 hodiny a průměrná hladina za rovnovážného stavu i při podávání ve 24hodinových intervalech byla pouze 0,1-0,2 mg/ml. Močí se vyloučilo zhruba 9,8% množství podaného do spojivkového vaku. Toto množství bylo podobné jako po perorálním podání (10,5%) anebo po intravenózním podání (13%). Exkrece stolicí (83,3%) po podání do spojivkového vaku se signifikantně nelišilo od množství vyloučeného stolicí po podání perorálním (94%) anebo po podání intravenózním (82,9%).

5.3    Předklinické údaje vztahující se k bezpečnosti přípravku

Akutní toxicita, vyjádřená hodnotou LD50, byla u myší, potkanů a králíků po intravenózním podání 13,8 mg/kg, 5,3 mg/kg a 21 mg/kg, po perorálním podání to bylo 365 mg/kg, 360 mg/kg a 790 mg/kg.

Nejodolnější z uvedených druhů pokusných zvířat byli králíci, nejcitlivější byli potkani. Chronická toxicita

Chronické sledování toxicity perorálně podávaného ketotifenu potvrdilo, že existuje dostatečně široký odstup mezi rozsahem terapeutických dávek pro člověka na straně jedné, ve srovnání s dávkami, které buď nevyvolávají žádný pozorovatelný účinek anebo naopak s minimálními toxickými dávkami u pokusných zvířat na straně druhé.

Karcinogenita

Potkanům se podával po dva roky perorálně ketotifen v každodenních dávkách 2 mg/kg, 16 mg/kg a 71 mg/kg. Po obou nižších dávkách nebyly zjištěny známky toxicity. Myším se po dobu 74 týdnů podával každodenně p.o. ketotifen v dávkách 1,7 mg/kg, 13,5 mg/kg a 88 mg/kg. Neobjevily se známky toho, že by se tumory vyvíjely častěji, dříve anebo že by byly jiného typu než u kontrolních skupin.

Toxické ovlivnění reprodukčních funkcí

U potkanů ani u králíků nebyly nalezeny embryotoxické ani teratogenní účinky ketotifenu. Neovlivněna zůstala také plodnost potkaních samců, kteří dostávali po dobu 10 týdnů (tj. po dobu delší než odpovídá jednomu cyklu spermatogenezy) před kopulací tolerovanou dávku 10 mg/kg denně.

Ketotifen v dávkách až do 50 mg/kg denně neměl nepříznivé účinky na fertilitu potkaních samic ani na prenatální vývoj, průběh březnosti ani na odstavení mláďat, přestože dávky vyšší než 10 mg/kg denně vyvolávaly u březích krysích samic nespecifické projevy toxicity.

Nepříznivé účinky podávání ketotifenu v perinatálním období nalezeny rovněž nebyly.

Vysoké dávky ketotifenu, 50 mg/kg denně, toxickým působením na organismus matky o něco snížily míru přežívání a přibývání na hmotnosti mláďat v prvních dnech po narození.

6. FARMACEUTICKÉ ÚDAJE

6.1    Seznam pomocných látek

Roztok benzalkonium-chloridu 100 g/l, glycerol 85%, roztok hydroxidu sodného 1 mol/l ad pH, voda na injekci.

6.2    Inkompatibility

Neuplatňuje se.

6.3    Doba použitelnosti

V neporušeném obalu 24 měsíců.

Po prvním otevření 4 týdny.

Chemická a fyzikální stabilita po otevření před použitím byla doložena na dobu 28 dní při 25° C. Z mikrobiologického hlediska může být přípravek po otevření uchováván maximálně po dobu 28 dní při 25° C. Jiná doba a podmínky uchovávání přípravku po otevření před použitím jsou v odpovědnosti uživatele.

6.4    Zvláštní opatření pro uchovávání

Uchovávejte při teplotě do 25° C.

6.5    Druh obalu a velikost balení

Plastická 5 ml, bílá kapací lahvička z LDPE s pojistným uzávěrem z HDPE, krabička.

Velikost balení: 1 x 5 ml.

6.6    Zvláštní opatření pro likvidaci přípravku a pro zacházení s ním

Oční podání.

Po otevření lahvičky se pacient nesmí dotknout špičky kapátka (ani např. dotykem spojivky). Zakloňte hlavu mírně dozadu a vezměte otevřenou kapací lahvičku do ruky a ukazovákem druhé ruky odtáhněte dolní víčko lehce dolů, kapací lahvičku přibližte shora k oku, stiskem lahvičky vkápněte jednu kapku do spojivkového vaku a oko na chvíli zavřete. Totéž opakujte při aplikaci do druhého oka.

Obsah zbylý po 4 týdnech po otevření musí být znehodnocen.

7.    DRŽITEL ROZHODNUTÍ O REGISTRACI

Novartis s.r.o., Praha, Česká republika (do 15.11.2011)

Laboratoires THEA, Clermont-Ferrand Cedex 2, Francie (od 15.11.2011)

8.    REGISTRAČNÍ ČÍSLO 64/045/01-C

9.    DATUM REGISTRACE / PRODLOUŽENÍ REGISTRACE

7.2.2001 /8.11.2006

10.    DATUM REVIZE TEXTU

12.10.2011