Vorina
sp.zn.sukls26173/2016
SOUHRN ÚDAJŮ O PŘÍPRAVKU
1. NÁZEV PŘÍPRAVKU VoriNa
Injekční/infuzní roztok
2. KVALITATIVNÍ A KVANTITATIVNÍ SLOŽENÍ
Jeden ml injekčního roztoku VoriNa obsahuje acidum folinicum 25,00 mg ve formě dinatrii folinas 27,32 mg.
Jedna lahvička obsahuje acidum folinicum 50 mg (2 ml), 100 mg (4 ml), 350 mg (14 ml), 500 mg (20 ml) a 1000 mg (40 ml) ve formě dinatrii folinas.
Obsahuje sodík.
Úplný seznam pomocných látek viz bod 6.1.
3. LÉKOVÁ FORMA
Injekční/mfuzm roztok.
Popis přípravku: čirý žlutý roztok.
4. KLINICKÉ ÚDAJE
4.1 Terapeutické indikace
Dinatrium-folinát je indikován v následujících případech:
- snížení toxicity antagonistů kyseliny listové, antidotum k antagonistům kyseliny listové; například methotrexát při cytotoxické terapii a předávkování u dospělých a dětí. V cytotoxické terapii je tento postup obecně znám jako „folinate rescue“ („folinátová záchrana“),
- v cytotoxické terapii v kombinaci s 5-fluoruracilem.
4.2 Dávkování a způsob podání
Určeno pro intravenózní podávání.
Pro intravenózní infuzi lze dinatrium-folinát před použitím zředit pomocí 0,9% roztoku chloridu sodného, Hartmannova roztoku nebo 5% roztoku glukosy. Další podrobnosti viz body 6.3 a 6.6.
Další alternativní cesty použití viz bod Antidotum antagonistů kyseliny listové (trimetrexát, trimethoprim a pyrimethamin).
Metoda „folinate rescue“ v methotrexátové terapii:
Protože dávkovací režim při použití metody „folinate rescue“ („folinátová záchrana“) velmi úzce závisí na dávkování a metodě podávání methotrexátu ve středních nebo vysokých dávkách, bude methotrexátový protokol určovat dávkovací režim pro metodu „folinate rescue“. Proto je nejlepší zjistit dávkování a metodu podání folinátu v použitém protokolu pro podávání methotrexátu ve středních nebo vysokých dávkách.
Pokud se v těchto protokolech hovoří o dávkování kalcium-folinátu, lze jej nahradit dinatrium-folinátem (VoriNa) při zachování stejných dávek folinátu.
Následující pokyny mohou sloužit jako ilustrace dávkovacích režimů používaných u dospělých, starších lidí a dětí:
Metodu „folinate rescue“ je vhodné provádět u pacientů s malabsorpčním syndromem nebo jinými gastrointestinálními poruchami (tam, kde není zajištěna enterální absorpce) s použitím parenterálního podání. Dávky nad 25-50 mg je vhodné podávat parenterálně vzhledem k saturovatelnosti enterální absorpce dinatrium-folinátu.
Metodu „folinate rescue“ je nezbytné použít tam, kde se methotrexát podává v dávkách překračujících 500 mg/m2 tělního povrchu a je vhodné zvážit její použití u dávek 100-500 mg/m2 tělního povrchu.
Dávkování a trvání podávání folinátu při „folinate rescue“ závisí především na typu podávání a dávkování methotrexátu, výskytu příznaků toxicity a individuální exkreční kapacitě pro methotrexát. Zpravidla je třeba podat první dávku dinatrium-folinátu 10-15 mg/m2 nejpozději za 18-30 hodin po zahájení methotrexátové infuze. Stejnou dávku je třeba podávat každých 6 hodin po dobu nejméně 72 hodin. Po několika parenterálních dávkách lze přejít na perorální léčbu.
Kromě podávání dinatrium-folinátu jsou nedílnou součástí léčebného postupu „folinate rescue“ opatření, která zajistí rychlé vyloučení methotrexátu (udržení vysoké diurézy a alkalizace moči). Je třeba monitorovat renální funkce pomocí denního měření sérového kreatininu.
24 až 30 hodin po zahájení infuze methotrexátu je třeba změřit reziduální hladinu methotrexátu. Dávkování dinatrium-folinátu je třeba upravit podle následující tabulky:
Reziduální hladina methotrexátu v krvi 48 hodin po začátku podávání methotrexátu: |
Podávání dalšího dinatrium-folinátu každých 6 hodin po dobu 48 hodin až do doby, kdy budou hladiny methotrexátu nižší než 0,05 pmol/l: |
0,01 až 1,5 pmol/l |
10 až 15 mg/m2 |
1,5 až 5,0 pmol/l |
30 mg/m2 |
> 5,0 pmol/l |
60 až 100 mg/m2 |
Vcytotoxické terapii v kombinaci s 5-fluoruracilem.
Používají se různé režimy a různá dávkování, aniž by bylo možné některé dávkování považovat za optimální.
Následující režimy byly používány u dospělých a starších pacientů v léčbě pokročilého nebo metastatického kolorektálního karcinomu a jsou uvedeny jako příklad. O používání uvedených kombinací u dětí neexistují žádné údaje:
Dvouměsíční režim: folinát 200 mg/m2 ve formě intravenózní infuze po dobu dvou hodin, následované podáním bolusu 5-FU v dávce 400 mg/m2 a 22hodinovou infuzí 5-FU (600 mg/m2) po dobu 2 po sobě následujících dní, každé 2 týdny v den 1 a 2.
Týdenní režim: folinát 20 mg/m2, podaný ve formě bolusu v i.v. injekci, nebo 200-500 mg/m2 ve formě i.v. infuze, podávané po dobu 2 hodin, plus 500 mg/m2 5-fluoruracilu podaného jako i.v. injekční bolus uprostřed nebo na konci infuze folinátu.
Měsíční režim: folinát 20 mg/m2, podaný ve formě bolusu v i.v. injekci, nebo 200-500 mg/m2 ve formě i.v. infuze podávané po dobu 2 hodin, následované 425 nebo 370 mg/m2 5-fluoruracilu podávaného jako i.v. injekční bolus po dobu pěti po sobě následujících dní.
Při kombinované terapii s 5-fluoruracilem může být nezbytná úprava dávkování 5-fluoruracilu a může být nutná přestávka v léčbě v závislosti na pacientově stavu, klinické odpovědi a toxicitě, která
limituje dávku, jak je uvedeno v souhrnu údajů o přípravku pro pro 5-fluoruracil. Snížení dávkování dinatrium-folinátu není potřebné.
Počet opakování cyklu závisí na rozhodnutí lékaře.
Antidotum antagonistů kyseliny listové (trimetrexát, trimethoprim a pyrimethamin):
Trimetrexátová toxicita:
- Prevence: dinatrium-folinát má být v průběhu léčby trimetrexátem podáván každý den a rovněž má být podán za 72 hodin po poslední dávce trimetrexátu. Dinatrium-folinát lze podávat intravenózně v dávce 20 mg/m2 po dobu 5-10 minut každých 6 hodin až do celkové denní dávky 80 mg/m2, nebo per os ve čtyřech dávkách po 20 mg/m2, podávaných ve stejných časových intervalech. Denní dávky dinatrium-folinátu mají být upraveny podle hematologické toxicity trimetrexátu.
- Předávkování (ke kterému by mohlo dojít při dávkách trimetrexátu nad 90 mg/m2 bez současného podávání dinatrium-folinátu): po ukončení podávání trimetrexátu má být podáván dinatrium-folinát v dávce 40 mg/m2 i.v. každých 6 hodin po dobu 3 dnů.
Trimethoprimová toxicita:
- Po ukončení podávání trimethoprimu má být podáván dinatrium-folinát v dávce 3-10 mg/den až do obnovy normálního krevního obrazu.
Pyrimethaminová toxicita:
- Při podávání vysokých dávek pyrimethaminu nebo v případě dlouhodobé léčby nízkými dávkami má být současně podáván dinatrium-folinát v dávce 5-50 mg/den podle výsledků periferního krevního obrazu.
4.3 Kontraindikace
• Známá hypersenzitivita na kyselinu folinovou (kalcium-folinát, dinatrium-folinát) nebo na kteroukoli pomocnou látku přípravku uvedenou v bodě 6.1
• Perniciózní anémie nebo jiné anémie z nedostatku vitamínu B12.
•
Pokud jde o podávání dinatrium-folinátu s methotrexátem nebo 5-fluoruracilem během těhotenství a kojení, viz bod 4.6 „Fertilita,těhotenství a kojení” a souhrny údajů o přípravku obsahujícím methotrexát a 5-fluoruracil.
4.4 Zvláštní upozornění a opatření pro použití
Léčba dinatrium-folinátem může maskovat perniciózní anémii a jiné anémie z nedostatku vitamínu B12.
Dinatrium-folinát musí být podáván pouze ve formě intramuskulární nebo intravenózní injekce a nesmí být podáván intratekálně. Po intratekálním podání kyseliny folinové následujícím po intratekálním předávkování methotrexátu byly hlášeny případy úmrtí.
Všeobecné
Dinatrium-folinát musí být používán v kombinaci s methotrexátem nebo 5-fluoruracilem, pouze pod přímým dohledem lékaře s klinickými zkušenostmi s podáváním cytostatik.
Mnoho cytotoxických léčivých přípravků - přímých nebo nepřímých inhibitorů syntézy DNA -způsobuje makrocytózu (hydroxykarbamid, cytarabin, merkaptopurin, thioguanin). Takové případy makrocytózy nesmějí být léčeny kyselinou folinovou.
U pacientů s epilepsií, kteří jsou léčeni fenobarbitalem, fenytoinem, primidonem a sukcinimidy, existuje riziko zvýšení četnosti záchvatů, způsobené poklesem plasmatických koncentrací antiepileptik. V průběhu podávání dinatrium-folinátu a po jeho vysazení se doporučuje klinické sledování a pokud možno monitorování plasmatických koncentrací antiepileptik s případnou úpravou jejich dávkování (viz též bod 4.5 „Interakce s jinými léčivými přípravky a jiné formy interakce“).
Dinatrium-folinát / 5-fluoruracil
Dinatrium-folinát může zvyšovat riziko toxicity 5-fluoruracilu, zejména u starších nebo oslabených pacientů. Nejobvyklejšími projevy jsou leukopenie, mukozitida, stomatitida a/ nebo průjem, které mohou představovat omezení dávky. Jestliže se dinatrium-folinát a 5-fluoruracil používají v kombinaci, je třeba v případě toxicity dávkování 5-fluoruracilu více snížit, než při užívání 5-fluoruracilu samotného.
Léčbu kombinací 5-fluoruracil/ dinatrium-folinát není vhodné zahajovat ani udržovat u pacientů s příznaky gastrointestinální toxicity, bez ohledu na její závažnost, až do úplného vymizení těchto příznaků.
Protože průjem může být příznakem gastrointestinální toxicity, pacienty s průjmem je třeba pečlivě sledovat až do úplného vymizení těchto příznaků, protože jinak může dojít k rychlému klinickému zhoršení vedoucímu ke smrti. Pokud se objeví průjem a/ nebo stomatitida, je vhodné snížit dávku 5-fluoruracilu až do úplného vymizení symptomů. Zvláště starší pacienti a pacienti s malou fyzickou výkonností způsobenou onemocněním jsou k toxickým projevům náchylní. Proto je třeba při léčbě těchto pacientů zachovávat zvláštní opatrnost.
U starších pacientů a pacientů, kteří podstoupili předběžnou radioterapii, se doporučuje začínat sníženým dávkováním 5-fluoruracilu.
Dinatrium-folinát/ methotrexát
Specifické podrobnosti, týkající se snížení methotrexátové toxicity, naleznete v souhrnu údajů o přípravku pro methotrexát.
Dinatrium-folinát nemá žádný vliv na nehematologickou toxicitu methotrexátu, jako je například nefrotoxicita, způsobená precipitací methotrexátu a/ nebo jeho metabolitů v ledvinách. Pacienti s opožděnou časnou fází eliminace methotrexátu jsou náchylní ke vzniku reverzibilního selhání ledvin a všech druhů toxicity, spojených s methotrexátem (podrobnosti jsou uvedeny v souhrnu údajů o přípravku pro methotrexát). Přítomnost preexistující nebo methotrexátem indukované renální insuficience je potenciálně spojena s opožděnou exkrecí methotrexátu a může znamenat potřebu vyšších dávek nebo delšího užívání dinatrium-folinátu.
Je třeba se vyhnout nadměrným dávkám dinatrium-folinátu, protože by tak mohlo dojít k narušení protinádorové aktivity methotrexátu, a to zejména u nádorů CNS, kde se dinatrium-folinát po opakovaných kúrách hromadí.
Rezistence k methotrexátu, vzniklá v důsledku poklesu membránového transportu, znamená rovněž rezistenci k metodě „folinate rescue“, protože oba tyto produkty sdílejí stejný transportní systém.
K náhodnému předávkování folátovými antagonisty, jako je například methotrexát, je třeba z lékařského hlediska přistupovat jako k náhlé příhodě. S prodlužováním intervalu mezi podáním methotrexátu a „folinátovou záchranou“ klesá protitoxický účinek dinatrium-folinátu.
Pokud zpozorujete laboratorní abnormality nebo klinické projevy toxicity, je třeba vždy vzít v úvahu možnost, že pacient užívá jiné léky, které vykazují interakce s methotrexátem (například léky, které mohou interferovat s eliminací methotrexátu nebo s jeho vazbou na sérový albumin).
Tento léčivý přípravek obsahuje. 5,5 mg sodíku v jednom ml roztoku, , což odpovídá 14,0 mg/ml a 0,24 mmol/ml NaCl. Nutno vzít v úvahu u pacientů na dietě s nízkým obsahem sodíku.
4.5 Interakce s jinými léčivými přípravky a jiné formy interakce
Jestliže je dinatrium-folinát podáván spolu s antagonistou kyseliny folinové (například co-trimoxazol, pyrimethamin), může být účinnost antagonisty kyseliny folinové buď snížena, nebo
může být tento antagonista úplně neutralizován.
Dinatrium-folinát může snižovat účinek následujících antiepileptik: fenobarbital, primidon, fenytoin a sukcinimidy. Může též zvyšovat četnost záchvatů (v důsledku zvýšeného jaterního metabolismu, v němž foláty jsou jedním z kofaktorů, může dojít k poklesu plasmatických hladin antikonvulziv, které účinkují jako enzymatické induktory), (viz též body 4.4 a 4.8).
Bylo prokázáno, že souběžné podávání dinatrium-folinátu s 5-fluoruracilem zvyšuje účinnost i toxicitu 5-fluoruracilu (viz body 4.2, 4.4 a 4.8).
4.6 Těhotenství a kojení
Nebyly provedeny žádné vhodné a správně kontrolované klinické studie u těhotných a kojících žen. Nebyly provedeny žádné formální studie reprodukční toxicity na zvířatech s použitím dinatrium-folinátu. Zároveň však neexistují žádné známky toho, že by kyselina folinová měla škodlivé účinky při podávání v těhotenství. Methotrexát má být během těhotenství podáván pouze v přísně vymezených indikacích, tam, kde terapeutické výhody podávání tohoto léku pro matku vyváží možná rizika pro plod. Pokud je léčba methotrexátem nebo jinými antagonisty folátu prováděna v průběhu těhotenství nebo laktace, neexistují omezení pro podávání dinatrium-folinátu za účelem snížení toxicity nebo potlačení účinků.
Používání 5-fluoruracilu je obecně v průběhu těhotenství a kojení kontraindikováno, což rovněž platí pro kombinované používání dinatrium-folinátu a 5-fluoruracilu.
Další informace naleznete v souhrnech údajů o přípravku pro léčivé přípravky obsahující methotrexát, jiné antagonisty folátů nebo 5-fluoruracil.
Kojení
Není známo, zda je dinatrium-folinát vylučován do lidského mateřského mléka. Dinatrium-folinát lze používat během kojení, pokud je to z důvodu terapeutické indikace považováno za nezbytné.
4.7 Účinky na schopnost řídit a obsluhovat stroje
Neexistují žádné známky toho, že by dinatrium-folinát měl vliv na schopnost řídit a obsluhovat stroje.
4.8 Nežádoucí účinky
Četnost výskytu nežádoucích účinků se klasifikuje: velmi časté (>1/10), časté (>1/100 až <1/10), méně časté (>1/1000 až <1/100), vzácné (>1/10000 až <1/1000), velmi vzácné (<1/10000), mení známo (z dostupných údajů nelze určit).
Obě terapeutické indikace:
Poruchy imunitního systému Velmi vzácné:
Alergické reakce, včetně anafylaktoidních/anafylaktických reakcí a kopřivky.
Psychiatrické poruchy
Vzácné:
Nespavost, neklid a deprese po vysokých dávkách
Poruchy nervového systému Vzácné:
Zvýšení četnosti záchvatů u epileptiků (viz též bod 4.5 “Interakce s jinými léčivými přípravky a jiné formy interakce ”).
Gastrointestinální poruchy
Vzácné:
Gastrointestinální poruchy po vysokých dávkách.
Celkové poruchy a reakce v místě aplikace
Méně časté:
Horečka byla pozorována po podání acidum folinicum ve formě injekčního roztoku.
Kombinovaná terapie s 5-fluoruracilem:
Obecně závisí bezpečnostní profil na použitém režimu dávkování 5-fluoruracilu vzhledem ke zvýšení toxicity indukované 5-fluoruracilem:
Poruchy metabolismu a výživy Není známo:
Hyperamonemie
Poruchy krve a lymfatického systému
Velmi časté:
Selhání kostní dřeně, včetně fatálních případů
Celkové poruchy a reakce v místě aplikace
Velmi časté:
Mukozitida včetně stomatitidy a cheilitidy. Případy úmrtí byly pozorovány v důsledku mukozitidy.
Poruchy kůže a podkožní tkáně:
Časté:
Palmoplantární erytrodysestesie Měsíční režim:
Gastrointestinální poruchy
Velmi časté:
Nedochází k zesílení jiných druhů toxicity indukované 5-fluoruracilem (například neurotoxicity).
Týdenní režim:
Gastrointestinální poruchy
Velmi časté:
Průjem s vyšším stupněm toxicity a dehydratace, s nutností léčby za hospitalizace a dokonce možným úmrtím.
Hlášení podezření na nežádoucí účinky
Hlášení podezření na nežádoucí účinky po registraci léčivého přípravku je důležité. Umožňuje to pokračovat ve sledování poměru přínosů a rizik léčivého přípravku. Žádáme zdravotnické pracovníky, aby hlásili podezření na nežádoucí účinky na adresu:
Státní ústav pro kontrolu léčiv
Šrobárova 48
100 41 Praha 10
Webové stránky: http: //www .sukl.cz/nahlasit-nezadouci-ucinek
Neexistují žádná hlášení o následcích u pacientů, kterým bylo podáno signifikantně více dinatrium-folinátu, než je doporučená dávka. Nadměrná množství dinatrium-folinátu však mohou zrušit chemoterapeutický účinek antagonistů kyseliny listové.
Pokud dojde k předávkování kombinace 5-fluoruracilu a dinatrium-folinátu, je třeba postupovat podle pokynů týkajících se 5-fluoruracilu.
5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI
5.1 Farmakodynamické vlastnosti
Farmakoterapeutická skupina: Léčiva ke snížení toxicity protinádorové léčby ATC kód: V03AF06
Dinatrium-folinát je sodná sůl kyseliny 5-formyl tetrahydrofolové. Je to aktivní metabolit kyseliny folinové a esenciální koenzym pro syntézu nukleových kyselin v cytotoxické terapii.
Dinatrium-folinát se často používá ke zmenšení toxicity folátových antagonistů, jako je například methotrexát, a kvůli protichůdným účinkům k těmto antagonistům. Dinatrium-folinát a folátoví antagonisté sdílejí týž membránový transportní nosič a soupeří o transport do buněk, čímž je stimulován odtok folátových antagonistů. Dinatrium-folinát rovněž chrání buňky před účinky folátových antagonistů tím, že doplňuje sníženou zásobu folátů. Dinatrium-folinát slouží jako předredukovaný zdroj H4 folátu, proto může sloužit k přemostění blokády docílené pomocí folátových antagonistů a sloužit jako zdroj pro různé koenzymové formy kyseliny folové. Dinatrium-folinát se rovněž často používá k biochemické modulaci účinku fluoropyridinu (5-FU), aby se posílila jeho cytotoxická aktivita. 5-FU inhibuje thymidylátsyntázu (TS), klíčový enzym, který se účastní biosyntézy pyrimidinu, a folinát zesiluje inhibici TS zvýšením intracelulární zásoby folátů, čímž stabilizuje komplex 5FU-TS a zvyšuje jeho aktivitu.
Dinatrium-folinát lze podávat intravenózně jako prevenci a léčbu nedostatku folátů, pokud mu nelze zabránit nebo korigovat jej podáváním kyseliny folinové per os. Tento případ může nastat při úplné parenterální výživě a při těžkých malabsorpčních poruchách. Tento přípravek je rovněž indikován v léčbě megaloblastické anémie způsobené nedostatkem folátů v případě, že podávání per os není vhodné.
5.2 Farmakokinetické vlastnosti
Absorpce
Po intramuskulárním podání vodného roztoku je systémová dostupnost přípravku srovnatelná s dostupností po intravenózním podání. Je však dosaženo nižších maximálních koncentrací v séru (C
max).
Metabolismus
Dinatrium-folinát je racemát, přičemž aktivním enantiomerem je L-forma (L-5-formyl-tetrahydrofolát, L-5-formyl-THF).
Hlavním metabolickým produktem kyseliny folinové je kyselina 5-methyl-tetrahydrofolová (5-methyl-THF), která je produkována převážně v játrech a střevní sliznici.
Distribuce
Distribuční objem kyseliny folinové není znám.
Maximální sérové koncentrace mateřské látky (D/L-5-formyl-tetrahydrofolová kyselina, folinová kyselina) je dosažena za 10 minut po i.v. podání.
AUC pro L-5-formyl-THF a 5-methyl-THF po dávce 25 mg byla 28,4±3.5 mg.min/l a 129± 112 mg.min/l. Neaktivní D-izomer je přítomen ve vyšších koncentracích než L-5-formyl-tetrahydrofolát.
Eliminace
Eliminační poločas je 32-35 minut pro aktivní L-formu a 352 - 485 minut pro neaktivní D-formu. Celkový konečný poločas aktivního metabolitu je přibližně 6 hodin (po intravenózním a intramuskulárním podání).
Exkrece
80-90 % je vylučováno močí (neaktivní metabolity 5- a 10-formyl-tetrahydrofolátu), 5-8 % stolicí.
5.3 Předklinické údaje vztahující se k bezpečnosti
Kromě údajů dostupných v jiných částech tohoto dokumentu nejsou k dispozici žádné předklinické údaje relevantní pro klinickou bezpečnost.
6. FARMACEUTICKÉ ÚDAJE
6.1 Seznam pomocných látek
Chlorid sodný, dihydrát natrium-citrátu, roztok hydroxidu sodného 1 mol/l, kyselina chlorovodíková 10%, voda na injekci.
6.2 Inkompatibility
Tento léčivý přípravek se nesmí smíchávat s jinými léčivými přípravky s výjimkou 0,9% chloridu sodného pro infuzi, 5% roztoku glukosy, Hartmannova roztoku a injekčního 5-fluoruracilu. Viz bod 6.3. Byly hlášeny inkompatibility mezi injekčními formami dinatrium-folinátu a injekčními formami droperidolu, foskarnetu a methotrexátu.
Droperidol
1. Droperidol 1,25 mg/0,5 ml s kalcium.folinátem 5 mg/0,5 ml; vzniká okamžitá precipitace ve stříkačce, 5 minut při 25 °C, následováno 8 minutami centrifugace.
2. Droperidol 2,5 mg/0,5 ml s kalcium-folinátem 10 mg/0,5 ml; vzniká okamžitá precipitace při vstříknutí jednoho přípravku po druhém do spojky ve tvaru Y bez propláchnutí před injektáží.
Foskarnet:
Foskarnet 24 mg/ml a dinatrium-folinát 20 mg/ml vytváří zakalený žlutý roztok.
6.3 Doba použitelnosti Doba použitelnosti: 3 roky
Doba použitelnosti po naředění s 0,9% roztokem NaCl nebo 5% roztokem glukosy nebo Hartmannovým roztokem
Byla prokázána chemická a fyzikální stabilita při používání naředěných roztoků v infuzních vacích z PVC (0,5 mg/ml) po dobu 24 hodin při 15 °C -25 °C.
Z mikrobiologického hlediska musí být přípravek použit okamžitě. Není-li použit okamžitě, doba a podmínky uchovávání jsou v zodpovědnosti uživatele a neměly by překročit 24 hodin při teplotě 2 °C -8 °C. .
Se směsí dinatrium-folinátu a 5-fluoruracilu
Chemická a fyzikální stabilita při používání směsi dinatrium-folinátu a 5-fluoruracilu v infuzních vacích z PVC a skleněných infuzních láhvích byly prokázány po dobu 5 dní při 15-25 °C. Byly testovány různé podíly injekčního roztoku VoriNa 25 mg/ml s injekčním roztokem 5-fluoruracilu 50 mg/ml s následujícími výslednými koncentracemi:
Koncentrace ve finální směsi v mg/ml: | |
Dinatrium-folinát |
5-fluoruracil |
16,7 |
16,7 |
7,1 |
35,8 |
4,6 |
40,8 |
Z mikrobiologického hlediska musí být infuze použita okamžitě. Není-li použita okamžitě, doba a podmínky uchovávání jsou v zodpovědnosti uživatele a neměly by překročit 8 hodin při teplotě do 25 °C.
6.4 Zvláštní opatření pro uchovávání
Před otevřením
Uchovávejte v chladničce (2 °C -8 °C). Uchovávejte lahvičku v krabičce, aby byl přípravek chráněn před světlem.
Po otevření: viz bod 6.3.
6.5 Druh obalu a obsah balení
1) Lahvička z bezbarvého skla, butylová zátka, hliníkový uzávěr, plastový kryt, krabička - pro velikost balení 2 ml, 4 ml a 14 ml.
2) Lahvička z bezbarvého skla (třída I), butylová zátka s omniflex potahem FM257, hliníkový uzávěr, plastový kryt, krabička - všechny velikosti balení.
Velikost balení
1x50 mg/2 ml, 1x100 mg/4 ml, 1x350 mg/14 ml, 1x500 mg/20 ml, 1x1000 mg/40 ml 25x50 mg/2 ml, 10x100 mg/4 ml,10x350 mg/14 ml
Na trhu nemusí být všechny velikosti balení.
6.6 Zvláštní opatření pro likvidaci přípravku a pro zacházení s ním
Injekční roztok dinatrium-folinátu lze ředit pomocí 0,9% roztoku NaCl nebo 5% roztoku glukosy nebo Hartmannova roztoku.
Tento léčivý přípravek je určen pouze pro jednorázové použití. Nepoužitý roztok je třeba zlikvidovat. Před podáním je třeba dinatrium-folinát vizuálně zkontrolovat. Injekční nebo infuzní roztok má být čirý a nažloutlé barvy. Pokud je zakalený nebo jsou v něm viditelné částice, má být roztok zlikvidován. Injekční nebo infuzní roztok dinatrium-folinátu je určen pouze pro jediné použití. Veškerý nepoužitý přípravek nebo odpad musí být zlikvidován v souladu s místními požadavky.
7. DRŽITEL ROZHODNUTÍ O REGISTRACI
Teva Pharmaceuticals CR, s.r.o., Praha, Česká republika.
8. REGISTRAČNÍ ČÍSLO
19/182/03-C
9. DATUM PRVNÍ REGISTRACE/PRODLOUŽENÍ REGISTRACE
Datum první registrace: 14.5.2003
Datum posledního prodloužení registrace: 24.9.2014
10. DATUM REVIZE TEXTU
18.2.2016
10/10