Příbalový Leták

Voluven 10 %

sp. zn. sukls66788/2013

SOUHRN ÚDAJŮ O PŘÍPRAVKU

▼Tento léčivý přípravek podléhá dalšímu sledování. To umožní rychlé získání nových informací o bezpečnosti. Žádáme zdravotnické pracovníky, aby hlásili jakákoli podezření na nežádoucí účinky. Podrobnosti o hlášení nežádoucích účinků viz bod 4.8.

1.    NÁZEV PŘÍPRAVKU

Voluven 10% infuzní roztok

2.    KVALITATIVNÍ A KVANTITATIVNÍ SLOŽENÍ

1000 ml infuzního roztoku obsahuje:

100 g


Hydroxyethylamylum (Ph. Eur.)

-    stupeň molární substituce 0,38-0,45

-    střední molekulová hmotnost (Mw): 130 000 Da (vyrobený ze škrobu kukuřice voskové)

9 g


Natrii chloridum

154 mmol/l 154 mmol/l


Elektrolyty Na+

Cl-

Teoretická osmolarita:    308 mosmol/l

Titrační acidita:    < 1,0 mmol NaOH/l

pH:    4,0 - 5,5

Úplný seznam pomocných látek viz bod 6.1.

3.    LÉKOVÁ FORMA Infuzní roztok

Čirý až slabě opalescenční roztok, bezbarvý, až slabě žlutý.

4.    KLINICKÉ ÚDAJE

4.1 Terapeutické indikace

Léčba hypovolemie vzniklé v důsledku krevní ztráty, kdy krystaloidy samotné jsou považovány za nedostačující (viz body 4.2, 4.3 a 4.4).

4.2. Dávkování a způsob podávání

Intravenózní podání formou infuze.

Použití HES je třeba omezit na úvodní fázi objemové resuscitace s maximálním časovým intervalem 24 hodin.

Prvních 10-20 ml je třeba podat pomalou infuzí a pacienta pečlivě sledovat tak, aby případná anafylaktoidní/anafylaktická reakce byla rozpoznána co možná nejdříve. Jestliže se objeví anafylaktická/anafylaktoidní reakce (viz bod 4.8), je nutné infuzi okamžitě přerušit a zahájit vhodnou pohotovostní léčbu.

Denní dávka a rychlost podávání infuze závisí na množství ztráty krve pacienta, na udržování nebo obnovení hemodynamiky a na hemodiluci (diluční efekt).

Maximální denní dávka je 18 ml/kg přípravku Voluven 10%.

Při stanovení dávkování je třeba zvážit, že po podání tohoto přípravku bude zvětšení intravaskulární objemu větší než objem infundovaného roztoku.

Je třeba podat nejnižší možnou účinnou dávku. Léčba by se měla odvíjet od kontinuálního monitorování hemodynamických funkcí, aby mohla být infuze ukončena, jakmile je dosaženo příslušných hemodynamických cílových hodnot. Maximální doporučená denní dávka nesmí být překročena.

Pediatrická populace:

Údaje u dětí jsou omezené, a proto se použití přípravků s HES u této populace nedoporučuje.

4.3    Kontraindikace

-    Hypersenzitivita na léčivé látky nebo na kteroukoli pomocnou látku uvedenou v bodě 6.1.

-    sepse

-    popáleniny

-    porucha funkce ledvin nebo náhrada funkce ledvin

-    intrakraniální krvácení nebo krvácení do mozku

-    kriticky nemocní pacienti (obvykle přijatí na jednotku intenzivní péče)

-    hyperhydratace

-    plicní edém

-    dehydratace

-    závažná hypernatremie nebo závažná hyperchloremie

-    závažná porucha jaterních funkcí

-    městnavé srdeční selhání

-    závažná koagulopatie

-    pacienti s transplantacemi orgánů

4.4    Zvláštní upozornění a opatření pro použití

Vzhledem k riziku alergických (anafylaktoidních/anafylaktických) reakcí je pacienta třeba pečlivě sledovat a podání infuze zahájit pomalou rychlostí (viz bod 4.8).

Operace a úrazy:

U pacientů podstupujících chirurgické zákroky a pacientů po úrazech chybí spolehlivé údaje z dlouhodobého sledování bezpečnosti. Je třeba pečlivě zvážit očekávaný přínos léčby oproti nejistotě související s dlouhodobou bezpečností. Je třeba zvážit jiné léčebné postupy.

Indikaci náhrady objemu pomocí HES je třeba pečlivě zvážit, přičemž je nutné hemodynamické monitorování jako kontrola objemu a dávek. (viz též bod 4.2)

Vždy je nutné se vyvarovat objemového přetížení z důvodu předávkování nebo příliš rychlé infuze. Dávka musí být pečlivě přizpůsobena, obzvláště u pacientů s plicními a kardiovaskulárními obtížemi. Měly by být pečlivě monitorovány elektrolyty v séru, rovnováha tělních tekutin a renální funkce.

Přípravky s HES jsou kontraindikovány u pacientů s poruchou funkce ledvin či náhradou funkce ledvin (viz bod 4.3). Podání HES se musí ukončit při prvních příznacích postižení ledvin. Zvýšená potřeba náhrady funkce ledvin byla hlášena až 90 dní po podání HES. U pacientů se doporučuje sledovat funkce ledvin po dobu nejméně 90 dnů.

Opatrnosti je třeba obzvláště při léčbě pacientů s postižením funkce jater nebo u pacientů s poruchami srážlivosti krve.

Rovněž je nutné se vyvarovat závažné hemodiluce v důsledku vysokých dávek roztoků s HES při léčbě hypovolemických pacientů.

V případě opakovaného podání je třeba pečlivě sledovat parametry srážlivosti krve.

Podávání HES ukončete při prvních příznacích koagulopatie.

U pacientů podstupujících otevřenou operaci srdce společně s kardiopulmonálním bypassem se použití přípravků s HES z důvodu rizika nadměrného krvácení nedoporučuje.

Pediatrická populace:

Údaje u dětí jsou omezené, a proto se použití přípravků s HES u této populace nedoporučuje. (viz bod 4.2).

4.5    Interakce s jinými léčivými přípravky a jiné formy interakce

Nebyly provedeny žádné studie interakcí.

Prosím přečtěte si bod 4.8 týkající se koncentrace amylázy v séru, která se může zvýšit během podávání hydroxyethylškrobů a může interferovat s diagnózou pankreatitidy.

4.6    Fertilita, těhotenství a kojení

Těhotenství

Nejsou známy žádné klinické údaje o použití přípravku Voluven 10 % během těhotenství.

Studie u zvířat s přípravkem Voluven 10 % však nenaznačují přímé ani nepřímé škodlivé účinky na těhotenství, embryo/fetální vývoj, porod nebo postnatální vývoj (viz bod 5.3). Nebyla zaznamenána teratogenita.

Voluven 10 % má být podán během těhotenství pouze pokud potenciální prospěch léčby převažuje možné riziko pro plod.

Kojení

Není známo, zda se hydroxyethylškrob vylučuje do mateřského mléka. Vylučování hydroxyethylškrobu do mléka u zvířat nebylo studováno. Rozhodnutí, zda pokračovat či ukončit kojení nebo pokračovat či ukončit léčbu přípravkem Voluven 10 %, by mělo být učiněno po uvážení prospěchu kojení pro dítě oproti prospěchu léčby přípravkem Voluven 10 % pro ženu.

4.7    Účinky na schopnost řídit a obsluhovat stroje

Voluven 10 % nemá žádný vliv na schopnost řídit nebo obsluhovat stroje.

4.8    Nežádoucí účinky

Nežádoucí účinky jsou definovány následovně:

Velmi časté (>1/10), časté (>1/100 až <1/10), méně častě (>1/1000 až <1/100), vzácné (>1/10 000 až <1/1000) velmi vzácné (<1/10 000), frekvence není známa (z dostupných údajů nelze určit).

Poruchy krve a lymfatického systému

Vzácné (při vyšších dávkách): po podávání hydroxyethylškrobu se může v závislosti na dávce objevit porucha krevní srážlivosti způsobená dilučním efektem.

Poruchy imunitního systému

Vzácné: léčivé přípravky obsahující hydroxyethylškrob mohou velmi zřídka způsobit anafylaktické/anafylaktoidní reakce (přecitlivělost, mírné chřipkové příznaky, bradykardii, tachykardii, bronchospasmus, nekardiální plicní edém). Všichni pacienti užívající infuze škrobu mají být proto pečlivě sledováni na takovéto reakce a v případě nutnosti musí být okamžitě přerušena infuze a zahájena vhodná pohotovostní léčba.

Poruchy kůže a podkožní tkáně

Časté (závisí na dávce): Při delším podávání vysokých dávek hydroxyethylškrobu se může objevit, pruritus (svědění), který je známým nežádoucím účinkem hydroxyethylškrobů.

Vyšetření

Časté (závisí na dávce): koncentrace amylázy v séru se může během léčby hydroxyethylškroby zvýšit a může interferovat s diagnózou pankreatitidy. Zvýšená hladina amylázy vzniká    tvorbou komplexu enzym-substrát tvořeného amylázou a

hydroxyethylškrobem, který se pomalu eliminuje. Toto a nesmí být považováno za diagnostický indikátor pankreatitidy.

Časté (závisí na dávce):

Při vysokých dávkách se uplatňuje diluční efekt, který se projevuje změnou diluce krevních komponent jako jsou koagulační faktory, jiné plazmatické bílkoviny a poklesem hematokritu.

Poruchy ledvin a močových cest

Postižení ledvin: frekvence není známa (z dostupných údajů nelze určit)

Poruchy jater a žlučových cest

Postižení jater: frekvence není známa (z dostupných údajů nelze určit)

Hlášení podezření na nežádoucí účinky

Hlášení podezření na nežádoucí účinky po registraci léčivého přípravku je důležité. Umožňuje to pokračovat ve sledování poměru přínosů a rizik léčivého přípravku. Žádáme zdravotnické pracovníky, aby hlásili podezření na nežádoucí účinky na adresu:

Státní ústav pro kontrolu léčiv Šrobárova 48 100 41 Praha 10

Webové stránky: www.sukl.cz/nahlasit-nezadouci-ucinek

4.9 Předávkování

Jako u všech přípravků doplňujících objem, předávkování může vést k přetížení oběhového systému (např. plicní edém). V takovém případě musí být infuze okamžitě přerušena, a je-li to nutné, mělo by být podáno diuretikum.

5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI

5.1    Farmakodynamické vlastnosti

Farmakoterapeutická skupina: krevní deriváty, frakce plazmatických bílkovin, náhrady plazmy, ATC kód: B05AA07

Voluven 10 % je umělá koloidní náhrada pro doplnění objemu, jehož efekt na zvýšení intravaskulárního objemu a hemodiluci závisí na stupni molární substituce hydroxyethyl skupinami (0,4), na střední molekulové hmotnosti (130 000 Da), na koncentraci (10 %), stejně jako na dávce a infuzní rychlosti. Hydroxyethylškrob (130/0,4) obsažený v přípravku Voluven 10 % je vyroben ze škrobu kukuřice voskové a má substituční vzorec (C2/C6) přibližně 8-12.

Voluven 10 % je hyperonkotický, tj. zvýšení intravaskulárního plazmatického objemu je větší než objem infundovaného roztoku. Infuze 500 ml přípravku Voluven 10 % u dobrovolníků během 30 minut způsobila vzestup krevního objemu o 20 % a vzestup plazmatického objemu o 32 %. Hypervolemický účinek na objem je udržován přibližně po dobu 5 - 6 hodin.

Isovolemická výměna krve s přípravkem Voluven 6 % udržuje krevní objem po dobu nejméně 6 hodin.

5.2    Farmakokinetické vlastnosti

Farmakokinetika hydroxyethylškrobu je komplexní a závisí na molekulové hmotnosti a převážně na stupni molární substituce a na substitučním vzorci (C2/C6). Po intravenózní aplikaci jsou menší molekuly než je renální práh (60 000-70 000 Da) ihned vylučovány močí, zatímco větší molekuly jsou metabolizovány plazmatickou alfa-amylázou ještě předtím, než jsou rozkladné produkty vyloučeny ledvinami.

In vivo je střední molekulová hmotnost přípravku Voluven 10 % v plazmě přibližně 65 000 Da 1,5 hodiny po infuzi a zůstává nad renálním prahem po celou dobu léčby.

Distribuční objem je přibližně 5,9 litrů. Po 30 minutách infuze odpovídá hladina přípravku Voluven 10 % v plazmě stále 81 % maximální koncentrace. Po 6 hodinách hladina v plazmě poklesla na 16 %. Po podání jednotlivé dávky 500 ml hydroxyethylškrobu se vrátí plazmatická hladina téměř na původní hodnotu za 24 hodin.

Po podání 500 ml přípravku Voluven 10 % byla plazmatická clearance 26,0 ml/min. a AUC 28,8 mg/ml x hod., což ukazuje nelineární farmakokinetiku. Plazmatické poločasy byly t1/2a=1,54 hod. a t1/2P=12,8 hod. při podání jednotlivé dávky 500 ml.

Použitím stejné dávky (500 ml) 6 % roztoku na subjektech se stabilně mírnými, až po vážná renální poškození, se AUC mírně zvýšila o faktor 1,7 (95% interval spolehlivosti se pohybuje v limitech 1,44-2,07) u subjektů s Clcr < 50 ml/min ve srovnání se subjekty s hodnotou > 50 ml/min. Konečný poločas rozpadu a maximální koncentrace HES nebyly ovlivněny renální poruchou. Při Clcr > 30 ml/min může být vyloučeno močí 59 % léčivé látky HES 130/0,4, vs. 51% při Clcr 15-30 ml/min.

Nedošlo k žádné signifikantní kumulaci po denním podávání 500 ml přípravku Voluven 10 % obsahujícího HES 130/0,4 po dobu 10 dnů dobrovolníkům. V experimentálním modelu na potkanech, kterým byly podávány opakované dávky 0,7 g/kg těl. hm./den HES 130/0,4 po dobu 18 dnů bylo 52. den po poslední dávce uloženo v tkáních 0,6 % celkové podané dávky.

Nejsou dostupné žádné údaje o podávání přípravku Voluven 10 % při dialýze.

5.3 Předklinické údaje vztahující se k bezpečnosti

Subchronická toxicita:

Intravenózní infuze 90 ml/kg těl. hm/den přípravku Voluven 10 % u potkanů a psů po dobu 3 měsíců nevedla k žádným známkám toxicity, s výjimkou toxicity ze zvýšené zatěže ledvin a jater, z příjmu a metabolizmu hydroxyethylškrobu v retikulo-endoteniálním systému, jaterním parenchymu a ostatních tkáních spojených s nefyziologickým stavem u zvířat během testovacího období.

Nejnižší toxická dávka je vyšší než 9 g /kg těl. hm./den hydroxyethylškrobu obsaženého v přípravku Voluven 10 %, což představuje nejméně 5 krát vyšší dávku než je maximální terapeutická dávka u člověka.

Reprodukční toxicita:

Přípravek Voluven 10 % nevykazoval žádné teratogenní vlastnosti u potkanů nebo králíků. Embryoletální účinky byly pozorovány u králíků při dávce 50 ml/kg těl. hm/den. U potkanů bolusová injekce této dávky během těhotenství a kojení vedla ke snížení tělesné hmotnosti potomka a k opožděnému vývoji. Embryo-fetální toxicita u potkanů a králíků byla však pozorována pouze při toxické dávce pro matku. Známky objemového přetížení byly zaznamenány u samic. Studie fertility nebyly provedeny.

6.1    Seznam pomocných látek

Hydroxid sodný (k úpravě pH), kyselina chlorovodíková 25% (k úpravě pH), voda na injekci.

6.2    Inkompatibility

Nedoporučuje se mísení s jinými léčivými přípravky. Jestliže je ve výjimečných případech požadováno smísení sjinými léčivými přípravky, je nutné zajistit kompatibilitu (žádné zakalení nebo sraženina), hygienické podmínky a dobré promísení.

6.3    Doba použitelnosti

a)    Doba použitelnosti u přípravku v originálním balení:

Freeflex vak: 3 roky

Polyethylenová lahev (KabiPac z LDPE): 3 roky

b)    Doba použitelnosti po prvním otevření:

Z mikrobiologického hlediska musí být přípravek použit okamžitě. Jestliže není použit okamžitě, jsou podmínky a doba uchovávání na zodpovědnosti uživatele.

6.4    Zvláštní opatření pro uchovávání Chraňte před mrazem.

6.5    Druh obalu a obsah balení

Polyolefinový vak (Freeflex) s přebalem: 1 x 500 ml, 10 x 500 ml, 20 x 500 ml Polyethylenová lahev (KabiPac z LDPE): 1 x 500 ml, 10 x 500 ml, 20 x 500 ml

Na trhu nemusí být všechny velikosti balení.

6.6    Zvláštní opatření pro likvidaci přípravku a pro zacházení s ním

Pouze pro jednorázové použití.

Musí být použit okamžitě po otevření lahve nebo vaku.

Nepoužívejte přípravek Voluven 10% po uplynutí doby použitelnosti. Jakýkoliv nepoužitý roztok musí být zlikvidován.

Veškerý nepoužitý léčivý přípravek nebo odpad musí být zlikvidován v souladu s místními požadavky.

Používejte pouze čiré roztoky bez viditelných částic v nepoškozeném obalu.

Před použitím odstraňte přebal z polyolefinového (freeflex) vaku.

Uchovávejte mimo dohled a dosah dětí.

7. DRŽITEL ROZHODNUTÍ O REGISTRACI

Fresenius Kabi s.r.o., Praha, Česká republika

8.    REGISTRAČNÍ ČÍSLO

76/417/10-C

9.    DATUM PRVNÍ REGISTRACE/ PRODLOUŽENÍ REGISTRACE

Datum první registrace: 19.5.2010

10.    DATUM REVIZE TEXTU

14.4.2016

8/8