Vitamin C-Injektopas 7,5 G
sp.zn.sukls59948/2015
SOUHRN ÚDAJŮ O PŘÍPRAVKU
1. NÁZEV PŘÍPRAVKU
Vitamin C-Injektopas 7,5 g 150 mg/ml
Koncentrát pro infuzní roztok.
2. KVALITATIVNÍ A KVANTITATIVNÍ SLOŽENÍ
1 ml koncentrátu pro infuzní roztok obsahuje acidum ascorbicum 150 mg. Lahvička: 50 ml koncentrátu pro infuzní roztok obsahuje acidum ascorbicum 7,5 g.
Pomocné látky se známým účinkem:
50 ml koncentrátu pro infuzní roztok obsahuje 42,3 mmol (972 mg) sodíku.
Úplný seznam pomocných látek viz bod 6.1.
3. LÉKOVÁ FORMA
Koncentrát pro infuzní roztok.
Popis přípravku: čirý světle žlutý roztok.
4. KLINICKÉ ÚDAJE
4.1 Terapeutické indikace
Prevence a terapie stavů klinického nedostatku vitaminu C, který nemůže být odstraněn výživou ani perorálním podáváním. Methemoglobinemie v dětském věku.
4.2 Dávkování a způsob podání
Pokud není stanoveno jinak, podává se denně 5-50 ml naředěného koncentrátu pro přípravu infuze.
50 ml koncentrátu pro přípravu infuzního roztoku je třeba zředit 100 ml izotonického roztoku chloridu sodného a infuzi pomalu podávat. Infuze se aplikuje nitrožilně do periferní žíly. Doba podávání se řídí klinickým obrazem a laboratorně diagnostickými parametry.
Substituce vitaminu C při parenterální výživě: K profylaxi nedostatku vitaminu C při delší parenterální výživě se podává:
Dospělí
nitrožilně 100-500 mg kyseliny askorbové denně (odpovídá 0,7-3,3 ml koncentrátu pro infuzní roztok);
Děti
u dětí do 12 let nitrožilně 5-7 mg kyseliny askorbové/kg tělesné hmotnosti denně.
Methemoglobinemie v dětském věku: Nitrožilně se aplikuje jednorázově 500-1000 mg kyseliny askorbové (odpovídá 3,3 až 6,6 ml koncentrátu pro přípravu infuze). V případě potřeby se aplikace opakuje ve stejné dávce. Neměla by být překročena dávka 100 mg kyseliny askorbové/kg tělesné hmotnosti denně.
Způsob podání:
Intravenozní podání
4.3 Kontraindikace
Hypersenzitivita na léčivou látku nebo na kteroukoli pomocnou látku uvedenou v bodě 6.1.
Přípravek nesmí být aplikován u pacientů s oxalátovou urolitiázou a onemocněními spojenými s patologií metabolismu železa a jeho ukládáním v organismu (talasemie, hemochromatóza, sideroblastická anemie).
4.4 Zvláštní upozornění a opatření pro použití
Nitrožilní podání vysoké dávky přípravku může v důsledku tvorby krystalů oxalátu vápenatého v ledvinách a následného vzniku urolitiázy vést k akutnímu selhání ledvin. Tento jev byl pozorován již při dávkách 1,5-2,5 g kyseliny askorbové. Jsou jím ohroženi zvláště pacienti s již existující renální insuficiencí. Je proto třeba dbát na dostatečný příjem tekutin (cca 1,5-2 litry denně). U pacientů trpících recidivující urolitiázou by proto neměla denní dávka kyseliny askorbové překročit 100-200 mg. Pacienti s renální insuficiencí vysokého stupně či v terminálním stadiu (pacienti na dialýze) by denně neměli dostat více než 50-100 mg kyseliny askorbové.
50 ml koncentrátu pro infuzní roztok obsahuje 42,3 mmol (972 mg) sodíku. Nutno vzít v úvahu u pacientů na dietě s nízkým obsahem sodíku. U pacientů s nedostatkem erytrocytární glukóza-6-fosfát dehydrogenázy byl při vyšších dávkách kyseliny askorbové (4 g denně) v jednotlivých případech pozorován výskyt těžké hemolýzy. Je proto třeba se vyvarovat překročení dávky 100-500 mg kyseliny askorbové denně.
U pacientů se známými chorobami dýchacích cest (např. obstruktivní a restriktivní bronchiální a pulmonální onemocnění) může v jednotlivých případech při podání vysoké dávky kyseliny askorbové (7,5 g a více) dojít k výskytu akutní dyspnoe. Doporučuje se proto začínat u těchto pacientů léčbu nižšími dávkami.
Po podání dávky v řádu gramů může koncentrace kyseliny askorbové v moči stoupnout natolik, že může být ovlivněna validita vyšetření různých klinicko-chemických parametrů (plazmatických koncentrací glukózy, kyseliny močové, kreatininu, anorganického fosfátu). Rovněž mohou být po gramových dávkách získány falešně negativní výsledky při vyšetření stolice na okultní krvácení. Obecně mohou být zkresleny výsledky laboratorních vyšetření, při kterých se využívají chemické metody založené na barevných reakcích.
4.5 Interakce s jinými léčivými přípravky a jiné formy interakce
Přípravek Vitamin C-Injektopas 7,5 g může chemicky změnit jiné léky (na základě vysokého redoxního potenciálu). Kompatibilita při kombinaci s jinými léky musí být proto při každém podání vždy kontrolována. Kyselina askorbová může ovlivňovat účinek antikoagulancií. Současné podání kyseliny askorbové a flufenazinu vede ke snížení koncentrace flufenazinu v plazmě, současná aplikace kyseliny askorbové a kyseliny acetylsalicylové vede ke sníženému vylučování kyseliny acetylsalicylové a ke zvýšenému vylučování kyseliny askorbové v moči. Salicyláty inhibují vstup kyseliny askorbové do leukocytů a trombocytů. Protože chybí klinické údaje o možných interakcích, měla by být při chemoterapii aplikace vyšší dávky kyseliny askorbové časově posunutá (dle poločasu chemoterapeutika o 1-3 dny).
Zvláštní upozornění pro pacienty s diabetes mellitus: po parenterální aplikaci kyseliny askorbové je narušena spolehlivost laboratorního stanovení hodnoty glykemie.
4.6 Fertilita, těhotenství a kojení
Během těhotenství a kojení nemá být překročeno množství 100-500 mg kyseliny askorbové denně. Kyselina askorbová je vylučována do mateřského mléka a prochází placentou.
Nejsou k dispozici dostatečné údaje o použití v těhotenství.
4.7 Účinky na schopnost řídit a obsluhovat stroje
Nebylo prokázáno, že by léčba přípravkem Vitamin C-Injektopas 7,5 g ovlivňovala schopnost řídit a obsluhovat stroje.
4.8 Nežádoucí účinky
Při údajích o četnosti výskytu nežádoucích vedlejších účinků jsou za základ považovány následující kategorie:
velmi časté (> 1/10),
časté (> 1/100 až < 1/10),
méně časté (> 1/1000 až < 1/100),
vzácné (> 1/10 000 až < 1/1000),
velmi vzácné (< 1/10 000),
není známo (z dostupných údajů nelze určit).
Velmi vzácně jsou pozorovány respirační a kožní projevy přecitlivělosti. V jednotlivých případech může krátkodobě dojít k projevům poruchy krevního oběhu ( závratě, nauzea, poruchy vidění). Při akutních infekcích byly ojediněle pozorovány reakce jako zimnice nebo zvýšená teplota.
Hlášení podezření na nežádoucí účinky
Hlášení podezření na nežádoucí účinky po registraci léčivého přípravku je důležité. Umožňuje to pokračovat ve sledování poměru přínosů a rizik léčivého přípravku. Žádáme zdravotnické pracovníky, aby hlásili podezření na nežádoucí účinky na adresu:
Státní ústav pro kontrolu léčiv Šrobárova 48 100 41 Praha 10
Webové stránky: www.sukl.cz/nahlasit-nezadouci-ucinek
4.9 Předávkování
Pro nebezpečí hemolýzy a ledvinových kamenů viz bod 4.4.
5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI
5.1 Farmakodynamické vlastnosti
Farmakoterapeutická skupina: kyselina askorbová (vitamin C), ATC-kód: A11GA01.
Kyselina askorbová je pro člověka esenciální účinná látka. Kyselina askorbová a z ní se v organismu tvořící kyselina dehydroaskorbová vytvářejí redoxní systém se značným fyziologickým významem. Vitamin C působí na základě svého redoxního potenciálu jako kofaktor četných enzymatických systémů (tvorba kolagenu, syntéza katecholaminů, hydroxylace steroidů, tyrosinu a xenobiotik, biosyntéza karnitinu, regenerace tetrahydrofolátu, a-amidace peptidů, např. ACTH a gastrinu). Nedostatek vitaminu C dále omezuje imunitní reakce, zvláště chemotaxi, aktivaci komplementu a produkci interferonu. Molekulární biologické funkce vitaminu C dosud nejsou plně objasněny.
Redukcí iontů železa a tvořením chelátů železa zlepšuje kyselina askorbová resorpci solí železa. Blokuje řetězové reakce vyvolané kyslíkovými radikály v kompartmentech tělesných tekutin. Antioxidační funkce mají těsnou biochemickou souvislost s funkcemi vitaminu E, vitaminu A a karotenoidů. Snížení koncentrace potenciálně karcinogenních látek v gastrointestinálním traktu prostřednictvím kyseliny askorbové není ještě v plné šíři doloženo.
5.2 Farmakokinetické vlastnosti
Kyselina askorbová se v závislosti na koncentraci resorbuje v proximální části tenkého střeva. Se stoupající jednotlivou dávkou klesá biologická dostupnost na 60-75 % po dávce 1 g, na cca 40 % po dávce 3 g až na cca 16 % po dávce 12 g. Část, která se neresorbovala, je metabolizována flórou tlustého střeva převážně na CO2 a organické kyseliny. U zdravého dospělého jedince je dosaženo maximálního metabolického obratu 40-50 mg denně při plazmatické koncentraci 0,8-1,0 mg/dl. Celkový denní obrat činí asi 1 mg/kg tělesné hmotnosti. Po extrémně vysokých perorálních dávkách se asi po 3 hodinách krátkodobě dosáhne plazmatické koncentrace až 4,2 mg/dl. Za těchto podmínek se kyselina askorbová vylučuje do moči ve více než 80 % v nezměněné formě. Biologický poločas je v průměru 2,9 hodiny. Renální vylučování se uskutečňuje glomerulární filtrací a následnou zpětnou absorpcí v proximálním tubulu. Horní hranice plazmatických koncentrací kyseliny askorbové u zdravého dospělého jedince jsou u mužů 1,34 ± 0,21 mg/dl a u žen 1,46 ± 0,22 mg/dl. Celkový obsah kyseliny askorbové v těle činí po vysokých dávkách asi 180 mg denně nejméně 1,5 g. Kyselina askorbová se kumuluje v hypofýze, nadledvinách, očních čočkách a leukocytech.
5.3 Preklinické údaje vztahující se k bezpečnosti
a) Akutní toxicita
Viz bod 4.9.
b) Subchronická a chronická toxicita
Při klinickém hodnocení na potkanech nevyplynuly žádné indicie, jež by ukazovaly na účinky podmíněné účinnou látkou.
c) Mutagenní a karcinogenní potenciál
Při dlouhodobém klinickém sledování na myších nebyly pozorovány žádné indicie, jež by svědčily o karcinogenním potenciálu. V experimentech na buněčných kulturách, popř. experimentech na zvířatech, nebyly při terapeutickém dávkovacím rozmezí pozorovány mutagenní účinky.
d) Reprodukční toxicita
Vyšetření dvou druhů zvířat po denních dávkách do 1000 mg/kg tělesné hmotnosti nevykazovalo žádné fetotoxické účinky. Kyselina askorbová je vylučována do mateřského mléka a prochází do placenty prostřednictvím prosté difuze.
6. FARMACEUTICKÉ ÚDAJE
6.1 Seznam pomocných látek
Hydrogenuhličitan sodný, voda na injekci.
6.2 Inkompatibility
Kyselina askorbová má silný redoxní potenciál. Chemická kompatibilita při současném podávání jiných léčiv musí být proto v každém jednotlivém případě kontrolována.
6.3 Doba použitelnosti
Doba použitelnosti je 2 roky.
Tento léčivý přípravek nemůže být použit po uplynutí doby použitelnosti.
Přípravek musí být spotřebován okamžitě po otevření.
6.4 Zvláštní opatření pro uchovávání
Uchovávejte při teplotě do 25 °C, uchovávejte lahev v krabičce, aby byl přípravek chráněn před světlem.
Tento přípravek je určen pouze pro jednorázové použití. Aplikace se musí uskutečnit bezprostředně po otevření lahvičky s koncentrátem pro infuzní roztok. Nepoužité zbytky je třeba zlikvidovat.
6.5 Druh obalu a obsah balení
• Hnědá skleněná lahev třídy II obsahující 50 ml koncentrátu pro infuzní roztok s pryžovou zátkou z chlorbutylkaučuku, hliníkovým uzávěrem a polypropylenovým krytem. Baleno v papírové krabičce.
• Set s dvaceti skleněnými lahvemi (1 lahev obsahuje 50 ml) koncentrátu pro infuzní roztok.
Na trhu nemusí být všechny velikosti balení.
6.6 Zvláštní opatření pro likvidaci přípravku a pro zacházení s ním
50 ml koncentrátu pro infuzní roztok je třeba zředit 100 ml izotonického roztoku chloridu sodného a infuzi pomalu podávat.
Žádná zvláštní opatření pro likvidaci.
7. DRŽITEL ROZHODNUTÍ O REGISTRACI
PASCOE pharmazeutische Praparate GmbH, Schiffenberger Weg 55, D-35394 Giessen, Německo
8. REGISTRAČNÍ ČÍSLO
86/107/13-C
9. DATUM PRVNÍ REGISTRACE/PRODLOUŽENÍ REGISTRACE
27.2.2013
10. DATUM REVIZE TEXTU
8.7.2015
5/5