Stabilised Ceretec
sp.zn. sukls245155/2015
SOUHRN ÚDAJŮ O PŘÍPRAVKU
1. NÁZEV PŘÍPRAVKU
Stabilised Ceretec
500 mikrogramů, kit pro radiofarmakum
2. KVALITATIVNÍ A KVANTITATIVNÍ SLOŽENÍ
Jedna lahvička obsahuje exametazimum 500 mikrogramů.
Přípravek Stabilised Ceretec se rozpouští injekcí technecistanu-(99mTc) sodného Ph.Eur. za vzniku injekce technecium-(99mTc) exametazimu. Radionuklid není součástí tohoto kitu.
Pomocné látky se známým účinkem:
Přípravek před rekonstitucí obsahuje sodík: 1,77mg/lahvička. Nutno vzít v úvahu u pacientů s dietou s nízkým obsahem sodíku.
Úplný seznam pomocných látek viz bod 6.1.
3. LÉKOVÁ FORMA
Kit pro radiofarmakum.
Bílý prášek.
4. KLINICKÉ ÚDAJE
4.1 Terapeutické indikace
Tento přípravek je určen pouze k diagnostickým účelům.
Po označení injekčním roztokem technecistanu-(99mTc) sodného je přípravek indikován k léčbě dospělých pro:
Injekce s exametazimem značeným techneciem-99m je indikována pro scintigrafii mozku. Přípravek je určen pro diagnostiku abnormalit místního mozkového průtoku, které mohou nastat po mozkové mrtvici a jiném cerebrovaskulárním onemocnění, epilepsii, Alzheimerově chorobě a ostatních formách demence, přechodné ischemii mozku, migréně a mozkových nádorech.
4.2 Dávkování a způsob podání
Dávkování
Dospělí a starší pacienti
• přímá intravenózní injekce: 350-500 MBq
Obvykle se použije pouze jeden diagnostický postup.
Pediatrická populace
Techneciem-99m značený exametazim se nedoporučuje podávat dětem.
Způsob podání
Tento léčivý přípravek musí být před podáním pacientovi rekonstituován. Návod k rekonstituci léčivého přípravku před jeho podáním je uveden v bodě 12.
Návod pro přípravu pacienta je uveden v bodě 4.4.
4.3 Kontraindikace
Hypersenzitivita na léčivou látku nebo na kteroukoli pomocnou látku uvedenou v bodě 6.1.
4.4 Zvláštní upozornění a opatření pro použití
Možnost přecitlivělosti nebo anafylaktické reakce
Vždy se musí brát v úvahu možnost přecitlivělosti, včetně anafylaktických/anafylaktoidních reakcí. Pokud jsou pozorovány příznaky přecitlivělosti nebo anafylaktická reakce, podání léčivého přípravku musí být okamžitě přerušeno a je-li to nezbytné, musí být zahájena intravenózní léčba. Pro okamžitá opatření při pohotovostním zásahu musí být k dispozici potřebné léčivé přípravky a vybavení, jako například endotracheální trubice a zařízení k ventilaci.
Odůvodnění individuálního přínosu/rizika
Vystavení každého pacienta ionizujícímu záření musí být opodstatněné na základě jeho pravděpodobného přínosu. Aplikovaná aktivita musí být taková, aby výsledná dávka záření byla vzhledem k potřebě získat požadovaný diagnostický výsledek co nejnižší.
Porucha funkce ledvin a jater
U některých pacientů je možná zvýšená expozice záření, proto se vyžaduje pečlivé zvážení poměru přínosů a rizik.
Pediatrická populace
Informace o použití u pediatrické populace, viz bod 4.2.
Příprava pacienta
Před zahájením vyšetření by měl být pacient dobře hydratován a vyzván k častému vyprazdňování během prvních hodin po vyšetření co možná nejčastěji, aby se radiace snížila.
Zvláštní upozornění
V závislosti na době podání injekce pacientovi může být obsah podaného sodíku v některých případech vyšší než 1 mmol. Nutno vzít v úvahu u pacientů s dietou s nízkým obsahem sodíku.
Opatření vztahující se k ohrožení životního prostředí jsou uvedena v bodě 6.6.
4.5 Interakce s jinými léčivými přípravky a jiné formy interakce
Nebyly provedeny žádné studie interakcí a do současnosti nebyly hlášeny ani žádné interakce s jinými léčivými přípravky.
4.6 Fertilita, těhotenství a kojení
Ženy ve fertilním věku
Je-li uvažováno o podání radioaktivního léčiva ženě, která může být těhotná, vždy je nutné se o tom přesvědčit. Každá žena, které vynechala perioda, má být považována za těhotnou, dokud se neprokáže opak. V případě nejistoty (když ženě vynechala perioda, je-li perioda velmi nepravidelná, atd.) by měly být pacientce nabídnuty, pokud existují, alternativní metody bez využití ionizujícího záření.
Žádné informace o použití tohoto léčivého přípravku v průběhu těhotenství u člověka nejsou dostupné. Studie vlivu na rozmnožování u zvířat nebyly provedeny.
Radionuklidové vyšetření těhotných žen představuje také radiační dávku pro plod. V těhotenství by se proto měla provádět pouze nezbytná vyšetření v případě, že prospěch vysoce převyšuje riziko způsobené matce a plodu.
Kojení
Před podáním radiofarmaka kojící matce je třeba uvážit možnost pozdržení podání radionuklidu do chvíle, než matka kojení přeruší a zdali volba radiofarmaka byla s ohledem na vylučování aktivity do mléka nejvhodnější. Je-li podání nutné, kojení je třeba na 12 hodin přerušit a odsáté mléko
zlikvidovat.
4.7 Účinky na schopnost řídit a obsluhovat stroje
Účinky na schopnost řídit a obsluhovat stroje nebyly popsány.
4.8 Nežádoucí účinky
Frekvence nežádoucích účinků jsou definovány takto:
Velmi časté (> 1/10), časté (> 1/100 až < 1/10), méně časté (> 1/1000 až < 1/100), vzácné (> 1/10 000 až < 1/1000), velmi vzácné (< 1/10 000) a není známo (z dostupných údajů nelze určit).
Poruchy imunitního systému
není známo
přecitlivělost, včetně vyrážky, zarudnutí, kopřivka, angioedém, pruritus
bolesti hlavy, závratě, parestezie
Poruchy nervového systému - není známo
Cévní poruchy
není známo
návaly
astenie (např. nevolnost, únava)
Gastrointestinální poruchy - není známo
Celkové poruchy a reakce v místě aplikace - není známo -
Vystavení ionizujícímu záření je spojeno se vznikem rakoviny a s možným vývojem dědičných vad. Vzhledem k tomu, že při podání maximální doporučené aktivity 555 MBq je efektivní dávka
5,2 mSv, měly by se tyto nežádoucí účinky projevit jen s nízkou pravděpodobností.
Hlášení podezření na nežádoucí účinky
Hlášení podezření na nežádoucí účinky po registraci léčivého přípravku je důležité. Umožňuje to pokračovat ve sledování poměru přínosů a rizik léčivého přípravku. Žádáme zdravotnické pracovníky, aby hlásili podezření na nežádoucí účinky na adresu:
Státní ústav pro kontrolu léčiv Šrobárova 48 100 41 Praha 10
Webové stránky: www.sukl.cz/nahlasit-nezadouci-ucinek 4.9 Předávkování
V případě předávkování radiací se má podporovat časté močení a vylučování stolicí, aby se minimalizovala dávka záření absorbovaná pacientem.
5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI
5.1 Farmakodynamické vlastnosti
Farmakoterapeutická skupina: diagnostická radiofarmaka, centrální nervový systém
ATC kód: V09AA01
Farmakodynamické účinky
Exametazim značený techneciem-99m nevykazuje v chemických koncentracích a aktivitách používaných pro diagnostické postupy žádné farmakodynamické účinky.
5.2 Farmakokinetické vlastnosti
Komplex technecia-99m s aktivní látkou je bez náboje, lipofilní a s dostatečně nízkou molekulovou hmotností, aby procházel hematoencefalickou bariérou. Po intravenózní injekci se rychle vylučuje z krve. Během 1 minuty po injekci se dosáhne maxima vychytání podané dávky v mozku (3,5-7,0 %). Do 2 minut po injekci se z mozku vymyje maximálně 15 % aktivity, po dobu následujících 24 hodin je další ztráta aktivity, nepočítá-li se fyzikální přeměna technecia-99m, malá. Aktivita přítomná mimo mozkovou tkáň se v organismu rozšíří, obzvláště do svalů a měkkých tkání. Ihned po injekci se asi 20 % podané dávky odstraňuje játry a vylučuje hepatobiliárním systémem. Během 48 hodin po injekci se asi 40 % podané dávky vyloučí ledvinami a močí, čímž se sníží i pozadí aktivity ve svalech a měkké tkáni.
In vitro stabilizace injekce exametazimu značeného techneciem-99m chloridem kobaltnatým neovlivňuje in vivo farmakokinetiku komplexu.
5.3 Předklinické údaje vztahující se k bezpečnosti
Neexistují žádné předklinické údaje o bezpečnosti přípravku, které by byly pro uživatele důležité pro posouzení bezpečnostního profilu přípravku používaného v daných indikacích.
Neexistují indikace vykazující hrubou toxicitu stabilizovaného přípravku exametazimu značeného techneciem-(99mTc), které by byly zřetelně rozdílné od nestabilizovaného přípravku.
Mutagenní studie in vitro svědčí o tom, že stabilizovaná forma exametazimu značeného techneciem-(99mTc) je podle Amesova testu (bakteriální mutace), zkoušky aberace lidských lymfocytárních chromozomů a testu thymidin kinázy lymfomu slabě mutagenní. Stabilizovaná forma neprokázala mutagenitu ve dvou in vivo zkouškách (mikrojádra kostní dřeně potkanů a mikrojádra jater potkanů).
V množstvích se kterými se setkáváme u přípravků stabilizovaného exametazimu značného techneciem-(99mTc), nevykazují kobaltnaté ionty nebo komplexované formy kobaltu známé nežádoucí účinky a rychle se dostávají z oběhu vylučováním močí.
6. FARMACEUTICKÉ ÚDAJE
6.1 Seznam pomocných látek
Konečný produkt obsahuje:
• Složka s přípravkem Ceretec
o Chlorid sodný o Dihydrát chloridu cínatého
• Roztok stabilizujícího kobaltu
o Hexahydrát chloridu kobaltnatého o Voda na injekci
6.2 Inkompatibility
Tento léčivý přípravek nesmí být mísen s jinými léčivými přípravky s výjimkou těch, které jsou uvedeny v bodě 12.
6.3 Doba použitelnosti
52 týdnů od data výroby
Stabilizovaný přípravek musí být podán mezi 30 minutami a 5 hodinami po přípravě.
Stabilizovaný rekonstituovaný přípravek uchovávejte při teplotě do 25 °C. Chraňte před mrazem.
6.4 Zvláštní opatření pro uchovávání Uchovávejte při teplotě do 25 °C. Chraňte před mrazem.
Podmínky uchovávání tohoto léčivého přípravku po jeho rekonstituci jsou uvedeny v bodě 6.3. Uchovávejte v souladu s národními předpisy pro radioaktivní látky.
6.5 Druh obalu a obsah balení
Lyofilizovaná složka přípravku se dodává v injekční skleněné lahvičce uzavřené zátkou z chlorobutylkaučuku a hliníkovou objímkou s modrým odtrhávacím uzávěrem. Roztok stabilizujícího kobaltu se dodává v injekční skleněné lahvičce uzavřené zátkou z chlorobutylkaučuku a kovovou objímkou.
Velikost balení:
Kit obsahuje 2 nebo 5 lahviček.
Na trhu nemusí být všechny velikosti balení.
6.6 Zvláštní opatření pro likvidaci přípravku a pro zacházení s ním
Obecné varování
Radiofarmaka mohou být přijímána, používána a podávána pouze oprávněnými osobami v určených zdravotnických zařízeních. Způsob jejich příjmu, skladování, používání, manipulace a likvidace je dán předpisy a/nebo příslušnými povoleními místních kompetentních úřadů.
Radiofarmaka by měla být připravována způsobem, který vyhovuje požadavkům na radiační bezpečnost a farmaceutickou kvalitu. Musí být dodržována příslušná aseptická opatření.
Obsah lahvičky je určen pouze pro přípravu injekce technecium-(99mTc) exametazimu a nesmí být přímo podáván pacientovi bez provedení přípravy radiofarmaka.
Pokyny pro rekonstituci tohoto přípravku před podáním - viz bod 12.
Pokud je v kterémkoli okamžiku přípravy narušena celistvost lahvičky, nesmí se přípravek použít. Postupy by měly být provedeny tak, aby se minimalizovalo riziko kontaminace přípravku a ozařování personálu. Je povinné adekvátní stínění.
Obsah kitu před přípravou není radioaktivní. Nicméně, po přidání roztoku technecistanu-(99mTc) sodného Ph.Eur. musí být pro konečný přípravek zachováváno přiměřené stínění.
Podávání radiofarmak představuje riziko pro ostatní osoby z vnějšího ozáření nebo kontaminace z úniku moči, zvracení atd. Proto musí být, v souladu s národními předpisy, přijata bezpečnostní opatření radiační ochrany.
Veškerý materiál použitý k přípravě a podávání radiofarmak, včetně nepoužitého radiofarmaka a jeho obalu, se musí dekontaminovat, nebo s ním zacházet, jako s radioaktivním odpadem podle předpisů místních kompetentních úřadů.
7. DRŽITEL ROZHODNUTÍ O REGISTRACI
GE Healthcare Limited Amersham Place Little Chalfont Buckinghamshire HP7 9NA Velká Británie
8. REGISTRAČNÍ ČÍSLO 88/160/01-C
9. DATUM PRVNÍ REGISTRACE/PRODLOUŽENÍ REGISTRACE
Datum první registrace: 18.04.2001
Datum posledního prodloužení registrace: 23.08.2006
10. DATUM REVIZE TEXTU
5.4.2016
11. DOZIMETRIE
Technecium (99mTc) se získává z (99Mo/99mTc) generátoru a přeměňuje se emisí záření gama s energií 140 keV a s poločasem 6,02 hodin na technecium-99, které je, vzhledem ke svému dlouhému poločasu přeměny 2,13 x 105 roků, považováno za téměř stabilní.
Níže uvedená tabulka ukazuje dozimetrické údaje vypočítané podle publikace ICRP 62 (Mezinárodní komise pro radiologickou ochranu, Radiologická ochrana v biomedicínském výzkumu, Pergamon Press 1991) pro podání technecium-(99mTc) exametazimu dospělým:
Orgán |
Absorbovaná dávka na jednotku podané aktivity (mGy/MBq) |
Dospělí | |
nadledviny |
5,3E-03 |
močový měchýř |
2,3E-02 |
povrch kostí |
5,1E-03 |
mozek |
6,8E-03 |
prsa |
2,0E-03 |
žlučník |
1,8E-02 |
gastrointestinální trakt | |
žaludek |
6,4E-03 |
tenké střevo |
1,2E-02 |
tlusté střevo | |
- horní část |
1,8E-02 |
- dolní část |
1,5E-02 |
srdce |
3,7E-03 |
ledviny |
3,4E-02 |
játra |
8,6E-03 |
plíce |
1,1E-02 |
svaly |
2,8E-03 |
jícen |
2,6E-03 |
vaječníky |
6,6E-03 |
pankreas |
5,1E-03 |
červená dřeň |
3,4E-03 |
kůže |
1,6E-03 |
slezina |
4,3E-03 |
varlata |
2,4E-03 |
brzlík |
2,6E-03 |
štítná žláza |
2,6E-02 |
děloha |
6,6E-03 |
ostatní orgány |
3,2E-03 |
Efektivní dávkový |
9,3E-03 |
ekvivalent (mSv/MBq) |
Efektivní dávka (E) po podání (maximální doporučené) aktivity 500 MBq je pro dospělého člověka o hmotnosti 70 kg asi 4,7 mSv.
Biodistribuce exametazimu značeného techneciem-99m, a tudíž i radiační dozimetrie, nejsou významně ovlivněny in vitro stabilizací kobaltem.
12. NÁVOD PRO PŘÍPRAVU RADIOFARMAK
Natažení roztoku musí být provedeno za aseptických podmínek. Injekční lahvičky nesmí být otevřeny před dezinfekcí zátky, roztok by měl být natažen přes zátku pomocí injekční stříkačky na jednu dávku s vhodným ochranným krytím a pomocí sterilní jehly nebo s využitím schváleného automatického aplikačního systému. Je-li celistvost této lahvičky narušena, přípravek se nesmí použít.
Způsob přípravy exametazimu značeného techneciem-99m pro intravenózní podání
Za všech okolností se použije aseptická technika.
(1) Lahvička se vloží do stínícího kontejneru a zátka se otře desinfekčním tampónem, který je příslušenstvím kitu.
(2) Injekční stříkačkou o objemu 10 ml se do stíněné lahvičky přidá 5 ml sterilního eluátu z generátoru technecia-99m (viz poznámka 1-6). Před vytažením stříkačky z lahvičky se odebere 5 ml plynu z prostoru nad roztokem, aby se vyrovnal tlak v lahvičce. Stíněnou lahvičkou se zatřese po dobu 10 sekund, aby se lyofilizát zcela rozpustil.
(3) Použitím 3ml injekční stříkačky se v rozmezí 1-5 minut po rozpuštění lyofilizátu přidají do stíněné lahvičky 2 ml stabilizátoru kobaltu. Před vytažením stříkačky z lahvičky se odebere z prostoru nad roztokem 2 ml plynu, aby se vyrovnal tlak v lahvičce. Stíněnou lahvičkou se zatřese po dobu 10 sekund, aby se obsah dobře promíchal.
(4) Změří se celková aktivita a vypočítá objem potřebný k injekci.
(5) Vyplní se štítek a nalepí se na lahvičku.
(6) Stabilizovaný produkt se použije v období mezi 30 minut a 5 hodin po označení. Je-li to potřebné, dávky pro jednotlivé pacienty se uchovávají asepticky ve stříkačkách uzavřených krytem (viz poznámka 7).
(7) Nepoužitý materiál se odstraní.
Poznámka:
(1) Pro dosažení nejvyšší radiochemické čistoty se pro značení použije eluát čerstvě získaný z generátoru technecia-99m.
(2) Eluát z generátoru technecia-99m se musí použít v období do 4 hodin po eluci generátoru, který byl eluován v průběhu předchozích 24 hodin.
(3) Do lahvičky se může přidat 0,37-1,11 GBq technecia-99m.
(4) Před označením může být eluát z generátoru upraven na požadovanou radioaktivní koncentraci (0,37-1,11 GBq v 5 ml) zředěním injekčním roztokem chloridu sodného.
(5) Použitý eluát technecia-99m by měl vyhovovat požadavkům uvedeným v článku Sodium Pertechnate (99mTc) Injection v USP a BP/Ph.Eur.
(6) Kobaltem stabilizovaný exametazim značený techneciem-99m je světlý, slámově zbarvený roztok, jehož pH je v rozmezí 5,0-8,0.
(7) Po natažení přípravku stabilizovaného exametazimu značeného techneciem-99m do stříkačky pro pacienta se musí natáhnout nad roztok ve stříkačce malý objem plynu z lahvičky, aby se před podáním pacientovi zamezilo kontaktu roztoku s injekční jehlou na stříkačce.
(8) Doba použitelnosti rozpuštěné složky exametazimu bez přidání stabilizační přísady kobaltu je pouze 30 minut.
Měření radiochemické čistoty
V připravené injekci technecium-(99mTc) exametazimu mohou být přítomny tři možné radiochemické nečistoty. Jsou to sekundární komplex exametazimu s techneciem-99m, volný technecistan-(99mTc) a redukované, hydrolyzované technecium-99m. Pro určení radiochemické čistoty injekce je potřebná kombinace dvou chromatografických systémů.
Hodnocené vzorky se nanášejí jehlou na dva proužky GMCP-SA (2 cm (± 2 mm) x 20 cm) přibližně 2,5 cm od dolního okraje. Proužky se okamžitě vloží do chromatografických van se vzestupným uspořádáním, jedna obsahuje mobilní fázi butan-2-on, druhá 0,9% vodný roztok chloridu sodného. Obě čerstvě připravené mobilní fáze dosahují výšky 1 cm. Chromatogramy se vyvinou do vzdálenosti 15 cm, potom se vyjmou, označí se čelo rozpouštědla, proužky se usuší a vhodným zařízením se určí rozdělení radioaktivity.
Vyhodnocení chromatogramů
Systém 1 (GMCP-SA: butan-2-on (methylethylketon)
Sekundární komplex exametazimu s techneciem-99m a redukované, hydrolyzované technecium-99m zůstávají na startu.
Lipofilní komplex exametazimu s techneciem-99m a technecistan-(99mTc) migrují do Rf 0,8-1,0. Systém 2 (GMCP-SA: 0,9% chlorid sodný)
Lipofilní komplex exametazimu s techneciem-99m, sekundární komplex exametazimu s techneciem-99m a redukované, hydrolyzované technecium-99m zůstávají na startu. Technecistan-(99mTc) migruje do Rf 0,8-1,0.
(1) Vypočítá se % aktivity sekundárního komplexu exametazimu s techneciem-99m a redukovaného, hydrolyzovaného technecia-99m ze systému 1 (A %). Vypočítá se % aktivity technecistanu-(99mTc) ze systému 2 (B %).
(2) Radiochemická čistota (vyjádřená procentem lipofilního komplexu exametazimu s techneciem-99m) je dána:
100 - (A % + B %) ,
kde: A % představují množství sekundárního komplexu exametazimu s techneciem-99m a redukovaného, hydrolyzovaného technecia-99m,
B % představují množství technecistanu-(99mTc).
Radiochemická čistota by měla být nejméně 80 %, jestliže se vzorky odeberou a analyzují během 5 hodin od přípravy stabilizovaného produktu.
11/11