Příbalový Leták

zastaralé informace, vyhledat novější

Selegilin-Ratiopharm 5 Mg

zastaralé informace, vyhledat novější

sp.zn. sukls153875/2013 a sp.zn. sukls220264/2013

SOUHRN ÚDAJŮ O PŘÍPRAVKU

1.    NÁZEV PŘÍPRAVKU SELEGILIN-RATIOPHARM 5mg

tablety

2.    KVALITATIVNÍ A KVANTITATIVNÍ SLOŽENÍ

Jedna tableta obsahuje selegilini hydrochloridum 5 mg.

Pomocná látka se známým účinkem: monohydrát laktózy.

Úplný seznam pomocných látek viz bod 6.1.

3.    LÉKOVÁ FORMA

Tablety.

Bílé, ploché, kulaté tablety se zkosenými hranami, na jedné straně s půlicí rýhou.

Půlicí rýha má pouze usnadnit dělení tablety pro snazší polykání, nikoli její rozdělení na stejné dávky

4.    KLINICKÉ ÚDAJE

4.1    Terapeutické indikace

Přípravek Selegilin-ratiopharm 5 mg je indikován k léčbě Parkinsonovy choroby u dospělých. V monoterapii nebo v kombinované terapii s levodopou k léčbě pacientů s idiopatickou Parkinsonovou chorobou nebo parkinsonismem u pacientů, kteří trpí noční a časnou ranní akinezí, wearing-off-symptomatikou a nebo on-off-symptomatikou.

4.2    Dávkování a způsob podání

Dávkování

Parkinsonova choroba a parkinsonismus:

Úvodní dávka u dospělých je 5-10 mg selegilin-hydrochloridu (1-2 tablety) denně, buď v monoterapii nebo v kombinaci s levodopou nebo levodopou a inhibitorem periferní dekarboxylázy. Je-li třeba, může být dávka zvýšena na maximální udržovací dávku 10 mg selegilin-hydrochloridu denně.

Celková denní dávka se užívá buď najednou v jediné dávce ráno, nebo rozdělená do dvou dílčích dávek ráno a v poledne. Tablety mají půlící rýhu a lze je tedy rozdělit pro snazší polykání, nikoli jejich rozdělení na stejné dávky. Při kombinaci s levodopou může být dávka levodopy snížena na nejnižší možnou dávku potřebnou ke kontrole symptomů.

Délka léčby závisí na průběhu onemocnění a má být určena ošetřujícím lékařem.

Zvláštní skupiny pacientů:

Pacienti s poruchou funkce jater: U pacientů s mírnou poruchou funkce jater nejsou k dispozici žádné údaje ohledně úpravy dávkování.

Pacienti s poruchou funkce ledvin: U pacientů s mírnou poruchou funkce ledvin nejsou k dispozici žádné údaje ohledně úpravy dávkování.

Způsob podání

Tablety se polykají nerozkousané a zapíjejí se trochou tekutiny.

4.3 Kontraindikace

Hypersenzitivita na léčivou látku nebo na kteroukoli pomocnou látku uvedenou v bodě 6.1..

Současné podávání s inhibitory zpětného vychytávání serotoninu (SSRI), inhibitorem zpětného vychytávání serotoninu a noradrenalinu (SNRI)(např. venlafaxin), tricyklickými antidepresivy, sympatomimetiky, inhibitory monoaminoxidázy (např. linezolid) a opioidy (pethidin) (viz bod 4.5). Aktivní duodenální nebo žaludeční vřed.

V kombinaci s levodopou je třeba brát v úvahu kontraindikace, které se vztahují k podávání levodopy.

4.4.    Zvláštní upozornění a opatření pro použití

Vzhledem k tomu, že selegilin zvyšuje účinek levodopy, může dojít i k zesílení jejích nežádoucích účinků, zvláště u pacientů, kteří ji dostávají ve vysokých dávkách. Tyto nemocné je třeba pečlivě sledovat. Přidání selegilinu k terapii levodopou může způsobit vznik mimovolních pohybů a/nebo agitovanosti. Tyto nežádoucí účinky vymizí po snížení dávek levodopy. Dávkování levodopy lze při kombinaci se selegilinem snížit v průměru o 30 %.

Pokud se selegilin podává v dávkách vyšších, než se doporučuje (10 mg/den), ztrácí svoji MAO-B selektivitu a zvyšuje se tak riziko vzniku hypertenze.

Zvláštní pozornost je třeba věnovat pacientům s nestabilní hypertenzí, arytmiemi, těžkou anginou pectoris, psychózou nebo peptickým vředem v anamnéze, neboť může dojít ke zhoršení těchto chorobných stavů.

U pacientů se závažnou poruchou funkce jater a ledvin je třeba selegilin podávat se zvýšenou opatrností.

Je nutná zvýšená opatrnost u všech pacientů léčených inhibitory MAO při podávání celkové anestezie při chirurgickém zákroku. Inhibitory MAO, včetně selegilinu, mohou zesilovat účinky látek tlumících CNS používaných k celkové anestezii. Byla hlášena přechodná respirační a kardiovaskulární deprese, hypotenze a kóma (viz bod 4.5).

Z některých studií lze vyvodit zvýšené riziko mortality u pacientů, kteří užívali selegilin a levodopu ve srovnání s pacienty užívajícími pouze levodopu. Nicméně je třeba uvést, že v těchto studiích byla zaznamenána mnohočetná metodologická zkreslení a že z metaanalýzy a velkých kohortových studií vyplývá, že nebyl významný rozdíl v mortalitě u pacientů léčených selegilinem ve srovnání s pacienty léčenými srovnávanými přípravky nebo kombinací selegilin/levodopa.

U pacientů s kardiovaskulárním rizikem bylo ve studiích zjištěno riziko zvýšené hypotenzní odpovědi při současném podávání selegilinu a levodopy.

Pro pacienty, u nichž došlo k fluktuacím v léčebné odpovědi nezávisle na dávkování, nemusí být přidání selegilinu k levodopě přínosem.

Při užívání selegilinu v kombinaci s dalšími centrálně působícími léčivými přípravky a látkami je zapotřebí zvýšené opatrnosti. Je třeba se vyhnout současnému požívání alkoholu.

Přípravek obsahuje monohydrát laktózy - pacienti se vzácnými dědičnými problémy s intolerancí galaktózy, dědičným nedostatkem laktázy nebo malabsorpcí glukózy a galaktózy by tento přípravek neměli užívat.

4.5.    Interakce s jinými léčivými přípravky a jiné formy interakce

Kontraindikované kombinace (viz bod 4.3)

Sympatomimetika:

Vzhledem k riziku vzniku hypertenze je současné podávání selegilinu a sympatomimetik kontraindikováno.

Pethidin:

Současné podání selektivního MAO-B inhibitoru selegilinu a pethidinu je kontraindikováno.

Inhibitory zpětného vychytávání serotoninu (SSRI) a inhibitory zpětného vychytávání serotoninu a noradrenalinu (SNRI):

Vzhledem k riziku zmatenosti, hypománie, halucinací a manických epizod, agitovanosti, myoklonie, hyperreflexie, poruchy koordinace, svalového třesu, tremoru, konvulzí, ataxie, pocení, průjmu, horečky, hypertenze, které mohou být součástí serotoninového syndromu, je současné podání selegilinu a SSRI nebo SNRI kontraindikováno. Fluoxetin nesmí být podán dříve než 14 dní po vysazení selegilinu. Naopak léčbu selegilinem lze zahájit až po 5 týdnech po vysazení fluoxetinu, protože fluoxetin má velmi dlouhý eliminační poločas.

Tricyklická antidepresiva:

Při kombinaci tricyklických antidepresiv se selegilinem se někdy objevují výrazné příznaky toxických účinků na CNS (serotoninový syndrom), někdy spojené s hypertenzí, hypotenzí, pocením. Současné užívání selegilinu a tricyklických antidepresiv je proto kontraindikováno.

Inhibitory MAO:

Současné podávání selegilinu a inhibitorů MAO může způsobit poruchy centrálního nervového systému a kardiovaskulární poruchy (viz bod 4.4).

Nedoporučené kombinace:

Perorální kontraceptiva:

Je zapotřebí vyvarovat se současného podávání selegilinu a perorálních kontraceptiv, protože tato kombinace může zvýšit biologickou dostupnost selegilinu. Léčba v kombinaci s léčivými přípravky s úzkým terapeutickým indexem jako je digitalis a/nebo antikoagulancia vyžaduje opatrnost a pečlivé sledování.

Interakce s jídlem:

Na rozdíl od nespecifických inhibitorů MAO, které inhibují MAO-A i MAO-B enzymy, je selegilin selektivním inhibitorem MAO-B.

Nebylo hlášeno, že by potrava obsahující tyramin vyvolávala během léčby selegilinem při doporučeném dávkování hypertenzní krizi (nezpůsobuje tzv. „sýrový efekt“). Nejsou tedy nutná žádná dietní opatření. Nicméně v případě současného podávání selegilinu s konvenčními MAO inhibitory nebo inhibitory MAO-A je doporučeno vyhnout se požívání potravin s vyšším obsahem tyraminu, jako např. zrající sýry a výrobky s droždím.

4.6. Fertilita, těhotenství a kojení

Těhotenství

K dispozici jsou velmi omezená data týkající se podávání přípravku během těhotenství. Studie na zvířatech prokázaly reprodukční toxicitu pouze v dávkách mnohonásobně převyšujících dávky humánní. Jako preventivní opatření je lépe se vyhnout podávání selegilinu v těhotenství.

Kojení

Není známo, zda je selegilin u člověka vylučován do mateřského mléka. Míra vylučování selegilinu do mateřského mléka nebyla sledována ani na zvířatech. Fyzikálně chemická data ukazují na vylučování selegilinu do mateřského mléka a riziko pro kojence nelze vyloučit. Selegilin by neměl být během kojení podáván.

4.7. Účinky na schopnost řídit a obsluhovat stroje

Protože selegilin může způsobit závrať, pacienti by měli být upozorněni, aby neřídili motorová vozidla a neobsluhovali stroje, pokud se u nich během léčby objeví tento nežádoucí účinek.

4.8.    Nežádoucí účinky

Frekvence výskytu nežádoucích účinků jsou definovány podle následující konvence: velmi časté (> 1/10); časté (> 1/100 až < 1/10); méně časté (> 1/1 000 až < 1/100); vzácné (> 1/10 000 až < 1/1 000); velmi vzácné (< 1/10 000), není známo (z dostupných údajů nelze určit).

V každé skupině četností jsou nežádoucí účinky seřazeny podle klesající závažnosti.

Psychiatrické poruchy Méně časté: změny nálad Není známo: hypersexualita

Poruchy nervového systému Časté: závratě, bolest hlavy Méně časté: mírné přechodné poruchy spánku

Srdeční poruchy Časté: bradykardie

Méně časté: supraventrikulární tachykardie

Cévní poruchy

Vzácné: posturální hypotenze

Gastrointestinální poruchy

Časté: nauzea

Méně časté: sucho v ústech

Poruchy kůže a podkožní tkáně Vzácné: kožní reakce

Poruchy ledvin a močových cest Není známo: retence moči

Vyšetření

Časté: mírný vzestup jaterních enzymů Kombinovaná terapie s levodopou

Protože selegilin potencuje účinky levodopy, může při kombinované terapii zesílit i její nežádoucí účinky (neklid, hyperkinezi, abnormální pohyby, agitovanost, zmatenost, halucinace, posturální hypotenzi, srdeční arytmie). Levodopa by měla být podávána spolu s periferním inhibitorem dekarboxylázy. Kombinace se selegilinem umožňuje snížení dávek levodopy v průměru o 30 %.

Hlášení podezření na nežádoucí účinky

Hlášení podezření na nežádoucí účinky po registraci léčivého přípravku je důležité. Umožňuje to pokračovat ve sledování poměru přínosů a rizik léčivého přípravku. Žádáme zdravotnické pracovníky, aby hlásili podezření na nežádoucí účinky na adresu: Státní ústav pro kontrolu léčiv, Šrobárova 48,

100 41 Praha 10, webové stránky: www.sukl.cz/nahlasit-nezadouci-ucinek

4.9.    Předávkování

Předávkování nemá specifický klinický obraz.

Nicméně vzhledem k tomu, že selegilin působí jako selektivní inhibitor MAO-B pouze v rozmezí dávek doporučovaných k léčbě Parkinsonovy choroby (5-10 mg denně), projevy předávkování mohou být podobné příznakům předávkování neselektivními inhibitory (poruchy CNS a kardiovaskulárního systému). Příznaky předávkování neselektivními inhibitory MAO se mohou rozvíjet během 24 hodin a mohou zahrnovat: agitovanost, tremor, nízký nebo vysoký krevní tlak, respirační depresi, závažné svalové spasmy, hyperpyrexii, kóma a křeče.

Neexistuje žádné specifické antidotum, léčba předávkování je symptomatická.

5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI

5.1    Farmakodynamické vlastnosti

Farmakoterapeutická skupina: Antiparkinsonika, Inhibitory monoaminooxidázy typu B.

ATC kód: N04BD01

Selegilin selektivně inhibuje MAO-B (odpovědná především za rozklad dopaminu) v mozku a rovněž zabraňuje presynaptickému zpětnému vychytávání dopaminu.

Vazba selegilinu na MAO-B je ireverzibilní, avšak pro novotvorbu MAO-B klesá její inhibice po 1-2 dnech.

Postmortální studie prokázaly, že působení MAO na dopamin a serotonin bylo v mozkové tkáni pacientů s parkinsonismem léčených 10 mg selegilin-hydrochloridu denně po 6 dnů navíc k dlouhodobé léčbě levodopou sníženo o 90 a 65%. Hladiny dopaminu v substantia nigra u pacientů s parkinsonismem, kteří byli léčeni selegilinem navíc k léčbě levodopou, byly přibližně o 70% vyšší než u pacientů, kteří neužívali selegilin. Hladiny serotoninu nebyly změněny. Poměr inhibice MAO-B:MAO-A se neměnil při dlouhodobé léčbě.

Ačkoliv v postmortálních studiích mohla být prokázána inhibice MAO-A, klinicky významná inhibice intestinální MAO-A vedoucí ke zvýšení citlivosti vůči tyraminu ("cheese effect" s bolestmi hlavy a náhlou hypertenzní krizí) mohla být prokázána pouze při dávkách selegilin-hydrochloridu vyšších než 20 mg/den.

5.2    Farmakokinetické vlastnosti

Absorpce

Selegilin je lipofilní látka, která je u člověka rychle absorbována ze střeva. Maximální sérové koncentrace selegilinu a jeho metabolitů jsou dosaženy za 0,5-2 hodiny po perorálním podání.

Distribuce

Po podání v terapeutických dávkách je 94% selegilinu vázáno na bílkoviny plazmy. Distribuční objem je až 300 l. Selegilin a jeho metabolity přecházejí přes hematoencefalickou bariéru.

Metabolismus

Selegilin je metabolizován hlavně v játrech. Podléhá výraznému first-pass efektu. U člověka byly v plazmě, cerebrospinální tekutině a v moči identifikovány 3 hlavní metabolity (demetylselegilin, L-metamfetamin a L-amfetamin). Stereoizomérní konfigurace není metabolismem ovlivněna. Nebyla prokázána žádná in vivo racemizace.

Exkrece

Plazmatická clearance 14C-selegilinu je 0,028 ml/s/kg. Celková clearance selegilinu u člověka je 500 l/hod. (střední hodnota). V moči nebyl prokázán nezměněný selegilin. Metabolity jsou převážně (70-85%) vyloučeny močí, malá část stolicí. Během 24 hodin je vyloučeno 30-90%. Exkrece L-metamfetaminu a L-amfetaminu stoupá se zvýšením acidity moči bez ovlivnění klinické odpovědi.

5.3    Předklinické údaje vztahující se k bezpečnosti

Akutní toxicita

Akutní toxické rozmezí v pokusech na zvířatech bylo 800-3000krát vyšší než doporučená terapeutická dávka 5-10 mg/den.

Chronická toxicita

Studie s opakovanou aplikací potkanům a psům neprokázaly žádné toxické působení na orgány.

Nebyly pozorovány žádné látkově specifické patologické změny ani symptomy z vysazení. Mutagenní a kancerogennípotenciál

V různých in vitro a in vivo testech nebyly prokázány žádné náznaky mutagenního účinku. V dlouhodobých studiích u potkanů a myší se neprojevily žádné známky kancerogenního účinku.

Reprodukční toxicita Viz bod 4.6.

6.    FARMACEUTICKÉ ÚDAJE

6.1    Seznam pomocných látek

Monohydrát laktosy, mikrokrystalická celulosa, kukuřičný škrob, povidon 25, kyselina stearová 95%.

6.2    Inkompatibility

Neuplatňuje se.

6.3    Doba použitelnosti

3 roky.

6.4    Zvláštní opatření pro uchovávání

Tento léčivý přípravek nevyžaduje žádné zvláštní podmínky uchovávání.

6.5    Druh obalu a obsah balení

PVC/PVDC /Al blistr, krabička.

Velikost balení: 30, 50 a 100 tablet.

Na trhu nemusí být všechny velikosti balení.

6.6    Zvláštní opatření pro likvidaci přípravku

Žádné zvláštní požadavky

7.    DRŽITEL ROZHODNUTÍ O REGISTRACI

ratiopharm GmbH, Graf-Arco Strasse 3, Ulm, Německo.

8.    REGISTRAČNÍ ČÍSLO

27/525/00-C

9.    DATUM PRVNÍ REGISTRACE/PRODLOUŽENÍ REGISTRACE

Datum první registrace: 18. 10. 2000

Datum posledního prodloužení registrace: 30. 6. 2010

10. DATUM REVIZE TEXTU 13.11.2013