Příbalový Leták

Ondansetron Accord 2mg/Ml Injekční/Infuzní Roztok

Sp.zn.sukls184243/2013 a sp.zn.sukls39385/2014

SOUHRN ÚDAJŮ O PŘÍPRAVKU

1.    NÁZEV PŘÍPRAVKU

Ondansetron Accord 2 mg/ml injekční/infuzní roztok

2.    KVALITATIVNÍ A KVANTITATIVNÍ SLOŽENÍ

Jeden ml injekčního/infuzního roztoku obsahuje 2 mg ondansetronum (jako ondansetroni hydrochloridum dihydricum).

Jedna ampule o objemu 2 ml obsahuje 4 mg ondansetronum (jako ondansetroni hydrochloridum dihydricum).

Jedna ampule o objemu 4 ml obsahuje 8 mg ondansetronum (jako ondansetroni hydrochloridum dihydricum).

Pomocné látky se známým účinkem: 1 ml injekčního/infuzního roztoku obsahuje 3,62 mg sodíku jako dihydrát citronanu sodného, chlorid sodný a hydroxid sodný.

Úplný seznam pomocných látek viz bod 6.1.

3.    LÉKOVÁ FORMA Injekční/infuzní roztok.

Čirý bezbarvý roztok.

4.    KLINICKÉ ÚDAJE

4.1 Terapeutické indikace Dospělí:

Léčba nevolnosti a zvracení vyvolaného cytotoxickou chemoterapií a radioterapií. Prevence a léčba pooperační nevolností a zvracení (PONV).

Pediatričtí pacienti:

Léčba nevolnosti a zvracení vyvolaného chemoterapií u dětí ve věku >6 měsíců.

Prevence a léčba pooperační nevolnosti a zvracení u dělí ve věku > 1 měsíc.

4.2 Dávkování a způsob podání

Pro intravenózní nebo intramuskulární injekci nebo po zředění pro intravenózní infuzi.

Instrukce pro ředění přípravku před podáním viz bod 6.6.

Předepisující lékař, který uvažuje o podání ondansetronu, aby předešel nevolnosti a zvracení spojeného s chemoterapií nebo radioterapií u dospělých, dospívajících nebo dětí, by měl vzít v úvahu současnou praxi a příslušné pokyny.

Nevolnost a zvracení vyvolané chemoterapií a radioterapií:

Dospělí: Emetogenní možnosti léčby rakoviny se liší v závislosti na dávkách a kombinaci chemoterapeutických a radioterapeutických režimů. Způsob podání a dávkování ondansetronu by měl být v rozsahu 8-32 mg denně a vybrán jak je uvedeno níže.

Emetogenní chemoterapie a radioterapie:

U pacientů léčených emetogenní chemoterapií a radioterapií může být ondansetron podáván buď intravenózně nebo intramuskulárně nebo jinými cestami podání. Nicméně tento přípravek je určen pouze pro injekci nebo infuzi.

U většiny pacientů léčených emetogenní chemoterapií nebo radioterapií by měl být ondansetron 8 mg podáván pomalou intravenózní nebo intramuskulární injekcí nebo jako krátkodobá intravenózní infuse po dobu 15 minut bezprostředně před zahájením léčby, následně 8 mg perorálně každých dvanáct hodin.

Na ochranu proti opožděnému nebo prodlouženému zvracení po prvních 24 hodinách perorální léčby ondansetronem spojená s dexametasonem by měla pokračovat až po dobu 5 dnů po léčbě. Léčba ondansetronem jinými formami podávání než intravenózními by měla pokračovat po dobu 5 dnů po léčbě.

Vysoce emetogenní chemoterapie: U pacientů léčených vysoce emetogenní chemoterapií, např. vysoké dávky cisplatiny, může být ondansetron podáván buď intravenózně nebo intramuskulárně. Prokázalo se, že ondansetron je stejně účinný v následujících dávkách během prvních 24 hodin chemoterapie:

•    Jedna dávka 8 mg podaná pomalu intravenózně nebo intramuskulární injekcí před zahájením chemoterapie.

•    Dávka 8 mg pomalu intravenózně nebo intramuskulární injekcí nebo jako krátkodobá intravenózní infuse po dobu 15 minut přímo před zahájením chemoterapie, následovaná dvěma dalšími intravenózními nebo intramuskulárními dávkami 8 mg po dvou až čtyřech hodinách, nebo stálou infuzí 1mg/hod. až po dobu 24 hodin.

•    Jednotlivá intravenózní dávka16 mg, se může podat ve formě intravenózní infuze naředěné v 50 až 100 ml fyziologického infuzního roztoku nebo jiného kompatibilního infuzního roztoku (viz bod 6.6) podávané v průběhu nejméně 15 minut bezprostředně před chemoterapií. Jednotlivá dávka vyšší než 16 mg nesmí být podána kvůli riziku prodloužení QT intervalu, které je závislé na dávce (viz body 4.4, 4.8 a 5.1).

Výběr dávkovacího režimu by měl být stanoven podle závažnosti emetogenního problému.

Účinnost ondansetronu při vysoce emetogenní chemoterapii lze zvýšit přidáním jednorázové intravenózní dávky 20 mg dexamethasonu sodného fosfátu, podané před zahájením chemoterapie.

Na ochranu proti opožděnému nebo déle trvajícímu zvracení po dobu prvních 24 hodin by měla pokračovat perorální léčba ondansetronem až po dobu 5 dnů.

Pediatrická populace:

Zvracení a nevolnost vyvolané chemoterapií u dětí ve věku > 6 měsíců a u adolescentů:

Dávku na léčbu zvracení a nevolnosti vyvolané chemoterapií lze vypočítat na základě tělesného povrchu (BSA) - nebo na základě hmotnosti - viz níže. Dávkování na základě hmotnosti má za následek vyšší denní dávkování ve srovnání s dávkováním na základě tělesného povrchu (BSA) viz body 4.4 a 5.1.

Ondansetron hydrochlorid má být naředěn v 5% dextróze nebo v 0,9% chloridu sodného nebo jiným kompatibilním infuzním roztokem (viz bod 6.6) a podávat intravenózní infuzí trvající nejméně 15 minut.

K dispozici nejsou žádné údaje z kontrolovaných klinických studií ohledně použití ondansetronu injekce v prevenci zpožděného nebo déle trvajícího zvracení a nevolnosti vyvolané chemoterapií. Neexistují žádné údaje z kontrolovaných klinických studií o využití Ondansetronu injekce pro nevolnost a zvracení vyvolané radioterapií u dětí.

Dávkování podle BSA:

Ondansetron musí být podán bezprostředně před chemoterapií jako jediná intravenózní dávka 5 mg/m2. Intravenózní dávka nesmí překročit 8 mg.

K perorálnímu podání může dojít o 12 hodin později a může pokračovat po dobu 5 dnů. Viz tabulka 1 dole.

Celková denní dávka nesmí překročit dávku pro dospělého 32 mg.

Tabulka 1: Dávkování podle BSA pro chemoterapii - Děti ve věku > 6 měsíců a adolescenti

BSA

Den 1ab

Dny 2-6b

< 0,6 m2

5 mg/m2 i.v. 2 mg sirup nebo tableta po 12 hodinách

2 mg sirup nebo tableta každých 12 hodin

> 0,6 m2

5 mg/m2 i.v. 4 mg sirup nebo tableta po 12 hodinách

4 mg sirup nebo tablet každých 12 hodin

a Intravenózní dávka nesmí překročit 8 mg.

b Celková denní dávka nesmí překročit dávku pro dospělého 32 mg.

Dávkování podle tělesné hmotnosti:

Dávkování podle tělesné váhy má za následek v porovnání s dávkováním podle BSA vyšší celkové denní dávky - viz body 4.4 a 5.1. Ondansetron musí být podán bezprostředně před chemoterapií jako jednorázová intravenózní dávka 0,15 mg/kg. Intravenózní dávka nesmí překročit 8 mg.

Dvě další intravenózní dávky mohou být podány ve dvou 4hodinových intervalech. Celková denní dávka nesmí překročit dávku pro dospělého 32 mg.

Perorální podávání může být zahájeno o 12 hodin později a může pokračovat po dobu 5 dnů. Viz tabulka 2 dole.

Tabulka 2: Dávkování podle tělesné váhy pro chemoterapii - Děti ve věku > 6 měsíců a adolescenti

Hmotnost

Den 1ab

Dny 2-6b

<10 kg

Až 3 dávky 0,15 mg/kg ve 4hodinových intervalech.

2 mg sirup nebo tablet každých 12 hodin.

> 10 kg

Až 3 dávky 0,15 mg/kg ve 4hodinových intervalech.

4 mg sirup nebo tablet každých 12 hodin.

a Intravenózní dávka nesmí překročit 8 mg.

b Celková denní dávka nesmí překročit dávku pro dospělého 32 mg.

Starší pacienti: Ondansetron je dobře snášen u pacientů ve věku nad 65 let a není třeba měnit dávkování, četnost podávání nebo cestu podání.

Také viz “Zvláštní populace”.

Pooperační nevolnost a zvracení (PONV):

Prevence PONV

Dospělí: Pro prevenci PONV lze ondansetron podávat perorálně nebo intravenózní či intramuskulární injekcí.

Ondansetron může být podán v jednorázové dávce 4 mg intramuskulární nebo pomalou intravenózní injekcí v úvodu anestézie.

K léčbě zjištěné PONV se doporučuje jednorázová dávka 4 mg podaná intramuskulárně nebo pomalou intravenózní injekcí.

Pediatrická populace:

Pooperační nevolnost a zvracení u dětí ve věku > 1 měsíc a u adolescentů.

Pro prevenci PONV u pediatrických pacientů , jejichž operace se provádí v celkové anestézii může být podána jednorázová dávka ondansetronu pomalou intravenózní injekcí (ne méně ne 30 sekund) v dávce 0,1 mg/kg na maximálně 4 mg buď před nebo spíše po uvedení do anestézie.

Pro léčbu PONV po operaci u pediatrických pacientů, jejichž operace se provádí v celkové anestézii, může být podána jednorázová dávka ondansetronu pomalou intravenózní injekcí (ne méně než 30 sekund) v dávce 0,1 mg/kg na maximálně 4 mg.

O použití Ondansetronu injekce pro léčbu pooperačního zvracení u dětí mladších 2 let neexistují žádné údaje.

Starší pacienti: S podáváním ondansetronu při prevenci a léčbě PONV u starších pacientů existují omezené zkušenosti, nicméně ondansetron je u pacientů starších 65 let, kteří jsou po chemoterapii, dobře tolerován.

Rovněž viz “Zvláštní skupiny ”.

Zvláštní skupiny

Pacienti s poruchou funkce ledvin: Není vyžadována žádná změna denního dávkování nebo četnosti dávkování.

Pacienti sporuchou funkce jater: Clearance ondansetronu je značně snížena a poločas je výrazně prodloužen v důsledku mírného nebo závažného poškození funkce jater. U takových pacientů by neměla být překročena celková denní dávka 8 mg.

Pacienti s oslabeným metabolismem sparteinu/debrisochinu: poločas eliminace ondansetronu není ovlivněn. V důsledku toho se u těchto pacientů metabolismus neliší ani po opakovaných dávkách. Proto u těchto pacientů není třeba dávkování upravovat, co se týká velikosti nebo četnosti dávek.

4.3 Kontraindikace

Přecitlivělost na ondansetron nebo na kteroukoli z pomocných látek.

Přecitlivělost na jiné selektivní receptory 5HT3 (např. Granisetron, dolasetron).

Současné podávání apomorfinu a ondansetronu je kontraindikováno. Byla hlášena vážná hypotenze a ztráta vědomí, když byl podáván apomorfin současně s ondansetronem.

4.4 Zvláštní upozornění a opatření pro použití

Alergické reakce byly hlášeny u pacientů, kteří vykazují přecitlivělost na jiné selektivní receptory 5HT3.

Respirační události je třeba léčit symptomaticky a lékaři by jim měli věnovat zvláštní pozornost coby prodromům alergických reakcí.

Vzácně byly hlášeny přechodné změny EKG včetně prodloužení QT intervalu, u pacientů užívající ondansetron. Navíc, po uvedení přípravku na trh, byly zaznamenány případy Tarsade de Pointes u pacientů užívající ondanestron. Ondansetron nepodávejte pacientům s vrozeným syndromem prodlouženého QT intervalu. Proto je třeba opatrnosti při podávání ondansetronu pacientům, u kterých se vyskytuje nebo může rozvinout prodloužení QTc. Tyto podmínky zahrnují pacienty s elektrolytovými abnormalitami, vrozenými prodlouženým QT syndromem, nebu pacienty užívající jiné léčebné přípravky, které vedou k prodloužení QT intervalu. Proto je třeba opatrnosti u pacientů se srdečním rytmem nebo poruchami vedení, u pacientů léčených anti-aritmickými látkami nebo beta-adrenergickými blokátory a u pacientů se zřetelnými elektrolytovými poruchami.

Hypokalemie a hypomagnesemie mají být před podáním ondansetronu upraveny.

Po uvedení přípravku na trh byly hlášeny případy popisující pacienty se serotoninovým syndromem (zahrnující změnu duševního stavu, autonomní nestabilitu a neuromuskulární abnormality) po současném použití ondansetronu a jiných serotoninergních léčivých přípravků (včetně selektivních inhibitorů zpětného vychytávání serotoninu (SSRI) a inhibitorů zpětného vychytávání serotoninu a noradrenalinu (SNRI)). Pokud je současná léčba ondansetronem a jinými serotonergiky klinicky nutná, doporučuje se pečlivé sledování pacienta.

Vzhledem k tomu, že je známo, že ondansetron prodlužuje délku průchodu tlustým střevem, měli by být pacienti s příznaky subakutní střevní obstrukce po podání sledování.

U pacientů s adenotonsilární operací užívání ondansteronu pro prevenci nevolnosti a zvracení, může maskovat okultní krvácení. Proto by takoví pacienti měli být pozorně sledováni po podání ondansetronu.

Tento léčivý přípravek obsahuje 2,5 mmol (nebo 57,9 mg) sodíku v maximální denní dávce 32 mg. To je třeba brát v úvahu u pacientů na kontrolované sodíkové dietě.

Pediatrická populace:

Pediatrická populace užívající ondansetron s hepatotoxickými chemoterapeutickými látkami by měla být pečlivě sledována z důvodu poruchy funkce jater.

Nevolnost a zvracení vyvolané chemoterapií:

Při výpočtu dávky na mg/kg a podávání tří dávek ve čtyřhodinových intervalech, celková denní dávka bude vyšší, pokud jednorázová dávka 5mg/m2 následuje po perorálním podání. Účinnost těchto dvou různých režimů dávkování nebyla v rámci klinických studií zkoumána. Křížové studie porovnávající podobnou účinnost u obou režimů - viz bod 5.1.

4.5 Interakce s jinými léčivými přípravky a jiné formy interakce

Účinky ondansetronu na jiné léčivé přípravky

Neexistuje žádný důkaz, že by ondansetron buď indikoval nebo inhiboval metabolismus jiných léků běžně podávaných společně s ním. Specifické studie prokázaly, že při podání ondansetronu s alkoholem, temazepanem, furosemidem, propofolem, alfenatilem nebo thiopentalem neexistují žádné farmakokinetické interakce.

Tramadol

Údaje z malých studií naznačují, že ondansetron může snížit analgetický účinek tramadolu.

Účinky jiných léčivých přípravků na ondansetron

Ondansetron je metabolizován několika jaterními enzymy P-450 cytochromu: CYP3A4, CYP2D6 a CYP1A2. Vzhledem k existenci několika jaterních enzymů metabolizujících ondansetron je inhibice nebo snížená aktivita jednoho enzymu (např. při genetické deficienci) za normálních okolností kompenzována jinými enzymy nezpůsobuje většinou žádnou nebo způsobuje pouze malou změnu clearance ondansetronu nebo potřeby dávkování.

Fenytoin, karbamazepin a rifampicin: U pacientů léčených silnými induktory CYP3A4 (např. fenytoin, karbamazepin a rifampicin) byla perorální clearance ondansetronu zvýšena a koncentrace ondansetron v krvi byla snížena.

Apomorfm: Byly hlášeny případy vážné hypotenze a ztráty vědomí při současném podání apomorfinu a ondansetronu. Současné podání apomorfinu a ondansetronu je kontraindikováno (viz bod 4.3.)

Použití Ondansetronu s léky, které prodlužují interval QT, může mít za následek další prodloužení QT. Současné užívání ondansetronu s kardiotoxickými léky (např. antracykliny, jako je doxorubicin, daunorubicin nebo trastuzimab), antibiotiky (např. erythromycin nebo ketokonazol), antiarytmiky (např. amiodaron) a betablokátory (např. atenolol nebo timolol) může zvýšit riziko arytmie (viz bod 4.4).

Po uvedení přípravku na trh byly hlášeny případy popisující pacienty se serotoninovým syndromem (zahrnující změnu duševního stavu, autonomní nestabilitu a neuromuskulární abnormality) po současném použití ondansetronu a jiných serotoninergních léčivých přípravků (včetně SSRI a SNRI). (Viz bod 4.4).

4.6    Fertilita, těhotenství a kojení Těhotenství

Bezpečnost ondansetronu při použití v těhotenství nebyla potvrzena. Hodnocení experimentálních studií na zvířatech však nenaznačují ani přímé ani nepřímé škodlivé účinky s ohledem na vývoj embrya nebo plodu, průběhu těhotenství a vývoje před a po porodu. Nicméně podle výsledků studií na zvířatech nelze vždy předvídat reakce u lidí ohledně použití ondansetronu v těhotenství. Je naprosto nezbytné být opatrný při předepisování ondansetronu těhotným ženám zejména v prvním trimestru. Rizika a výhody by měly být pečlivě zváženy.

Kojení

Testy prokázaly, že ondansetronu přechází do mléka kojících zvířat. Proto se doporučuje, aby matky užívající ondansetron své děti nekojily.

4.7    Účinky na schopnost řídit a obsluhovat stroje

Injekční/infuzní roztok Ondansetron Accord 2mg/ml nemá žádný nebo zanedbatelný vliv na schopnost řídit a obsluhovat stroje.

4.8    Nežádoucí účinky

V každé skupině četnosti jsou nežádoucí účinky seřazeny podle klesající závažnosti. Četnost je definována jako: velmi časté (>1/10), časté (>1/100 a <1/10), méně časté (>1/1000 a <1/100), vzácné (>1/10,000 a <1/1000) a velmi vzácné (<1/10,000) neznámé (nelze z dostupných údajů vyvodit).

Poruchy imunitního systému

Vzácné:    Okamžité hypersenzitivní reakce, někdy vážné včetně anafylaxe. Anafylaxe může

být fatální.

U pacientů, kteří jsou citliví na jiné selektivní receptory 5HT3 byla rovněž pozorována křížová reakce.

Poruchy nervového systému Velmi časté:    Bolest hlavy

Méně časté:    Křeče, pohybové poruchy (včetně např. extrapyramidové reakce jako dystonické

reakce, okulogyrická krize nebo dyskinesie), pozorovány bez jednoznačného důkazu o přetrvávajích klinických následcích.

Vzácné:    Závratě při rychlém intravenózním podání, což je v mnoha případech předcházeno

nebo vyřešeno delší infúzní periodou.

Poruchy oka:

Vzácné:    Přechodné poruchy zraku (např. rozmazané vidění), převážně během rychlého

intravenózního podání.

Velmi vzácné: Přechodná slepota převážně po nitrožilním podání.

Většina hlášených případů slepoty byla vyřešena během 20 minut. Většina pacientů dostala chemoterapeutika, která zahrnovala cipslatinu. Některé případy přechodné slepoty byly hlášeny jako kortikálního původu.

Srdeční poruchy:

Vzácné:    Přechodné změny EKG, včetně prodloužení intervalu QT (včetně Torsade

de Pointes) byly pozorovány zejména po intravenózním podání ondansetronu.

Méně časté:: Arytmie, bolest na hrudi s nebo bez deprese segmentu ST, bradykardie. Bolest na hrudi a srdeční arytmie mohou být fatální v ojedinělých případech.

Cévní poruchy

Časté:    Pocit tepla a zčervenání.

Méně časté:    Hypotenze.

Respirační, hrudní a mediastinální poruchy Méně časté:    Škytavka.

Gastrointestinální poruchy Časté:    Zácpa.

Je známo, že ondansetron zvyšuje dobu průchodu tlustým střevem a může u některých pacientů vyvolat zácpu.

Poruchy jater a žlučových cest

Méně časté:    Asymptomatické zvýšení j aterních testů.

Tyto události byly nejčastěji pozorovány u pacientů, kteří podstupují chemoterapii cisplatinou.

Poruchy kůže a podkoží

Méně časté:    Hypersenzitivní reakce v místě vpichu (např. vyrážka, kopřivka, svědění), někdy

se táhnou podél žíly, do které byl lék podán.

Pediatrická populace

Profil nežádoucích účinků u dětí a dospívajících je stejný jako u dospělých.

Hlášení podezření na nežádoucí účinky

Hlášení podezření na nežádoucí účinky po registraci léčivého přípravku je důležité. Umožňuje to pokračovat ve sledování poměru přínosů a rizik léčivého přípravku. Žádáme zdravotnické pracovníky, aby hlásili podezření na nežádoucí účinky na adresu:

Státní ústav pro kontrolu léčiv Šrobárova 48 100 41 Praha 10

Webové stránky: http://www.sukl.cz/nahlasit-nezadouci-ucinek

4.9 Předávkování

Symptomy a příznaky

O předávkování ondansetronem je v současnosti známo velice málo, nicméně došlo k předávkování omezeného počtu pacientů. Ve většině případů byly symptomy podobné těm, které byly již evidovány u pacientů užívající dopořučené dávky (viz bod 4.8). Mezi hlášené projevy patří poruchy vidění, závažná zácpa, hypotenze a vazovagální epizoda s přechodným AV blokem.

Léčba

Ve všech případech byly tyto příznaky zcela vyřešeny. Vůči ondansetronu neexistuje žádné specifické antidotum, protože by měla být ve všech případech předávkování léčba symptomatická a podpůrná dle potřeby.

Užití ipecacuanhy pro léčbu předávkování ondansetronem není doporučeno, jelikož pacienti nejsou schopni odpovědět vzhledem k antiemetickým akcím samotného ondansetronu.

5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI

5.1 Farmakodynamické vlastnosti

Farmakoterapeutická skupina: Antiemetika a antinausenty, serotonin (5HT3)

ATC kód: A04AA01

Ondansetron je účinný, vysoce selektivní receptor 5HT3.

Jeho přesný způsob účinku při kontrole nevolnosti a zvracení není známý. Cytostatika a radioterapie mohou způsobit uvolnění 5HT v malém střevě, což zahájí zvracecí reflex aktivací vagu díky receptorům 5HT3. Ondansetron blokuje zahájení tohoto reflexu. Aktivace vagální aferentace může rovněž uvolnit 5HT v oblasti area postrema, která se nachází na úrovni čtvrté komory a to může podpořit zvracení prostřednictvím centrálního mechanismu. Tak účinek ondansetronu na řízení nevolnosti a zvracení způsobeného cytotoxickou chemoterapií a radioterapií je pravděpodobně v důsledku antagonismu receptorů 5HT3 na neurony, které se nachází jak v periferním tak v centrálním nervovém systému. Mechanismus účinku při pooperační nevolnosti a zvracení nejsou známy, ale mohou být společné s nevolností a zvracením vyvolaným cytotoxicitou.

Ve farmako-psychologické studii na dobrovolnících nebyl prokázán sedativní účinek ondansetronu.

Ondansetron nemění plazmatické koncentrace prolaktinu.

Úloha ondansetronu při zvracení vyvolaném opiáty není dosud určena.

Účinek ondansetronu na prodloužení QTc intervalu byl hodnocen v rámci dvojitě zaslepené, randomizované, placebem a pozitivně (moxifloxacinem) kontrolované studii se zkříženým uspořádáním u 58 zdravých dospělých můžů a žen. Ondansetron byl podáván infuzí v dávkách 8 mg a 32 mg po dobu 15 minut. Při nejvyšší testované dávce, 32 mg, byl průměrný maximální rozdíl rozdíl

QTcF intervalu proti placebu po korekci výchozího stavu 19,6 msec (horní limit 90% IS byl 21,5 msec). Při nejnižší testované dávce, 8 mg, byl průměrný maximální rozdíl QTcF intervalu proti placebu po korekci výchozího stavu 5,8 msec (horní limit 90% IS byl 7,8 msec). V této studii nebyly naměřeny hodnoty QTcF větší než 480 ms a prodloužení QTcF nebylo větší než 60 ms. Nebyly pozorovány signifikantní změny PR a QRS intervalu na EKG.

Pediatrická populace:

Nevolnost a zvracení vyvolané chemoterapií

Účinnost Ondansetronu při kontrole zvracení a nevolnosti vyvolané chemoterapií při léčbě rakoviny byla hodnocena ve dvojité slepé studii na 415 pacientech ve věku 1-18 let. Během chemoterapie pacienti dostávali buď ondansetron 5 mg/m2 i.v. + po 8-12 hodinách ondansetron 4 mg p.o. nebo ondansetron 0,45 mg/kg i.v. + po 8-12 hodinách placebo p.o. Po chemoterapii obě skupiny obdržely 4 mg ondansetronu sirupu dvakrát denně po dobu 3 dnů. Mezi oběma skupinami nebyl žádný rozdíl z hlediska celkového výskytu nebo povahy nežádoucích účinků.

Dvojitý slepý kontrolní test na 438 pacientech ve věku 1-17 let prokázal naprostou kontrolu zvracení během nejhoršího dne chemoterapie u 73% pacientů, když byl ondansetron podáván intravenózně v dávce 5mg/m2 i.v. společně s 2-4 mg dexamethasonu p.o. a u 71% pacientů když byl ondansetron podáván jako sirup v dávce 8 mg + 2-4 mg dexamethasonu p.o. během chemoterapie. Po ukončení chemoterapie obě skupiny dostávaly dvakrát denně po dobu 2 dnů 4 mg ondansetronu. Mezi oběma skupinami nebyl žádný rozdíl z hlediska celkového výskytu nebo povahy nežádoucích účinků.

Účinnost ondansetronu u 75 dětí ve věku 6-48 měsíců byla zkoumána v nesrovnávací jednoramenné studii. Všechny děti dostaly 3 dávky 0,15 mg/kg intravenózně, 30 minut před zahájením chemoterapie a poté 4 a 8 osm hodin po podání první dávky. Kompletní kontroly zvracení bylo dosaženo u 56% pacientů.

Otevřená, neoperativní, jednoramenná studie zkoumala účinnost intravenózní dávky 0,15 mg/kg ondansetronu následovanou dvěma dávkami ondansetronu 4 mg pro děti ve věku < 12 let a 8 mg pro děti ve věku > 12 let (celkový počet dětí - 28). Úplné kontroly zvracení bylo dosaženo u 42% pacientů.

Prevence pooperativních nevolností a zvracení

Účinnost jedné dávky Ondansetronu při prevenci pooperativní nevolnosti a zvracení byla sledována v randomizované, dvojité slepé studii na 670 dětech ve věku 1 -24 měsíců (post-koncepční věk > 44 týdnů, hmotnost > 3 kg). Indukované subjekty měly podstoupit plánovanou operaci v celkové anestézii a měly status ASA < III. Jedna dávka ondansetronu 0,1 mg/kg byla podána do pěti minut po úvodu do anestézie. Podíl pacientů, kteří prodělali alespoň jednu emetickou epizodu během 24 hodin hodnocení (ITT) byl vyšší u pacientů, kterým bylo podáváno placebo, než u těch, kterým byl podávána ondansetron (28% vs. 11% p<0.0001).

Byly provedeny čtyři dvojitě zaslepené, placebem kontrolované studie u 1 469 chlapců a dívek (ve věku od 2 do 12 let), kteří podstoupili celkovou anestézii. Pacienti byli randomizováni a obdrželi buď jednu intravenózní dávku ondansetronu (0,1 mg/kg pro pediatrické pacienty, kteří vážili 40 kg či méně, 4 mg pro pediatrické pacienty, kteří vážili více než 40 kg; počet pacientů = 735)), nebo placebo (počet pacientů = 734). Studijní lék byl podáván po dobu 30 sekund ihned před nebo po navození anestézie. Ondansetron byl mnohem více účinější než placebo při prevenci nevolnosti a zvracení. Výsledky těchto studií jsou shrnuty v tabulce č. 3

Tabulka č. 3

Vevence a léčba

5ONV u pediatrických pacientů - odpověď na léčbu za 24 hodin

Studie

Koncový bod

Ondansetron %

Placebo %

hodnota

p

S3A380

CR

68

39

<0,001

S3GT09

CR

61

35

<0,001

S3A381

CR

53

17

<0,001

S3GT11

bez nevolnosti

64

51

0,004

S3GT11

bez zvracení

60

47

0,004

CR = bez zvracení, záchrany či odstoupení ze studie

5.2 Farmakokinetické vlastnosti

Farmakokinetické vlastnosti ondansetronu jsou při opakovém podávání neměnné.

Přímá korelace plazmatické koncentrace a antidávivého účinku nebyly prokázány.

Absorpce

Po perorálním podávání je ondansetron pasivně a kompletně vstřebán z gastrointestniálního traktu a podléhá first-pass metabolismu (biologická dostupnost je zhruba 60%). Vrcholové plazmatické koncentrace přibližně 30ng/ml je dosaženo zhruba po 1,5 hodině od podání 8 mg dávky. U dávek nad 8 mg došlo ke zvýšení systémové expozice ondastronu s dávkou vyšší než proporcionální, to může ovlivnit určité snížení při vyšším perorálním dávkování. Biologická dostupnost po perorálním podání je mírně zvýšena přítomností potravy, ale neovlivněna antacidy.

Studie u zdravých starších dobrovolníků prokázaly mírné, ale klinicky nepatrné zvýšení jak perorální biologické dostupnosti (65%) a poločasu (5 hodin) související s věkem. Rozdíly mezi pohlavími byly prokázány v dispozicích ondansetronu, ženy mají vyšší schopnost absorpce perorální dávky a sníženou systémovou clearance a distribuční objem (upravený dle hmotnosti).

4mg intravenózní infuze ondansetronu podávaná po dobu 5 minut vede k maximální koncentraci přibližně 65 ng/ml. Po intramuskulárním podání odnansetronu je dosaženo koncentrace přibližně 25 ng/ml během 10 minut.

Distribuce

Dispozice ondansetronu pro perorální, intramuskulární (IM) a intravenózní (IV) podání je podobná terminálnímu poločasu přibližně 3 hodiny a objem distribuce je přibližně 140 L. Ekvivalentní systémové expozice je dosaženo po IM a IV podání ondansetronu. ondansetron.

Ondansetron se neváže na proteiny (70-76%).

Metabolismus

Ondansetron se vylučuje ze systémové cirkulace převážně v játrech prostřednictvím četných enzymatických drah. Absence enzymu CYP2D6 (polymorfismus debrisochinu) nemá žádný vliv na farmakokinetiku ondansetronu.

Vylučování

Méně než 5% vstřebané látky se vylučuje v nezměněné formě močí. Terminální poločas je zhruba 3 hodiny.

Zvláštní skupiny pacientů

Děti a mladiství (ve věku 1 měsíc-17 let)

U pediatrických pacientů ve věku 1-4 měsíce (n=19), kteří podstoupili operaci, byla normalizovaná clearance přibližně o 30% pomalejší než u pacientů ve věku 5-24 měsíců (n=22) ale srovnatelná jako u pacientů ve věku 3-12 let. Poločas u pacient ve věku 1-4 měsíce byl průměrně 6,7 hodiny ve srovnání s 2,9 hodinami u pacientů ve věku 5-24 měsíců a 3-12 let. Rozdíly ve farmakokinetických parametrech u populace pacientů ve věku 1 -4 měsíce lze částečně vysvětlit vyšším procentem celkového množství vody v těle u novorozenců a kojenců a vyšším distribučním objemem ve vodě takových léků jako je ondansetron.

1

(

U dětských pacientů ve věku 3-12 let, kteří podstoupili plánovanou operaci v celkové anestézii, byly absolutní hodnoty jak pro clearanci a distribuční objem ondansetronu sníženy ve srovnání s objemy u dospělých pacientů. Oba parametry se lineárně zvýšily s hmotností a u dětí ve věku 12 let se hodnoty blížily hodnotám mladistvých. Když byly clearance a objem normalizovány podle tělesné hmotnosti, hodnoty pro tyto parametry byly podobné u různých věkových skupin. Použití dávkování dle hmotnosti odstupňovaného dle věku kompenzuje související změny a je účinné při normalizaci systémové expozice u pediatrických pacientů.

Populační farmakokinetická analýza byla provedena u 428 subjektů (onkologičtí pacienti, pacienti po operaci a zdraví dobrovolníci) ve věku od 1 měsíce do 44 let po nitrožilním podání ondansetronu. Na základě této analýzy bylo systémové vystavení (AUC) ondansetronu po podání perorální či nitrožilní dávky u dětí a mladistvých srovnatelné s dospělými pacienty, s výjimkou dětí ve věku od 1 do 4 měsíců. Objem souvisel s věkem a byl nižší u dospělých než u kojenců a dětí. Clearance souvisela s hmotností, ale ne s věkem s výjimkou kojenců ve věku od 1 do 4 měsíců Je obtížné určit, zdali došlo k dalšímu snížení clearance související s věkem u dětí ve věku od 1 do 4 měsíců nebo jen k inherentní variabilitě v důsledku nízkého počtu subjektů posuzovaných v této věkové skupině. Jelikož pacienti mladší 6 měsíců obdrží pouze jednu dávku při léčbě PONV, nízká clearance není pravděpodobně klinicky významná.

Starší osoby

Studie u zdravých starších dobrovolníků prokázaly mírné zvýšení jak perorální biologické dostupnosti (65%) a poločasu (5 hodin) související s věkem.

Specifické studie u starších pacientů nebo pacientů s poruchou funkce ledvin byly limitovány na intravenózní a perorální podání.

Porucha funkce ledvin

U pacientů s těžkou poruchou ledvin (clearance kreatininu 15-60 ml/min), je jak systémová clearance a distribuční objem sníženy po intravenózním podání ondansetronu, což má za následek mírné, ale klinicky nevýznamné zvýšení eliminačního poločasu (5,4 hod.). Studie u pacientů s těžkým poškozením ledvin (studie provedeny mezi dialýzami) prokázaly, že farmakokinetika ondansetronu je po intravenózním podání téměř beze změny.

Porucha funkce jater

Následující perorální, intravenózní nebo intramuskulární dávkování u pacientů s vážným poškozením jater, systémová clearance ondansetronu je výrazně snížena prodlouženou eliminací poločasu (15-32 hod.) a perorální biologická dostupnost se blíží 100% v důsledku sníženého pre-systémového metabolismu. Farmakokinetika ondansetronu po podání ondansetronu v lékové formě čípků nebyla u pacientů s poruchou funkce jater hodnocena.

Rozdíly mezi pohlavími

Rozdíly mezi pohlavími byly uvedeny v dispozicích ondansetronu, ženy mají vyšší schopnost absorpce perorální dávky a sníženou systémovou clearance a distribuční objem (upravený dle hmotnosti).

5.3 Předklinické údaje vztahující se k bezpečnosti

Předklinické údaje neodhalily žádné zvláštní nebezpečí pro člověka na základě konvenčních farmakologických studií ohledně bezpečnosti, toxicitě při opakovaném podání, genotoxicitě a kancerogenního potenciálu.

Ondansetron a jeho metabolity se hromadí v mléce potkanů; poměr mléko:plasma 5,2:1.

Studie na klonovaných lidských srdečních ionizačních kanálech prokázala, že ondansetron může ovlivnit srdeční repolarizaci přes blokádu draslíkových kanálů HERG.

1

1

6. FARMACEUTICKÉ ÚDAJE

6.1    Seznam pomocných látek

Monohydrát kyseliny citrónové Dihydrát citronanu sodného Chlorid sodný

Hydroxid sodný (pro úpravu pH)

Kyselina chlorovodíková, koncentrovaná (pro úpravu pH)

Voda na injekci.

6.2    Inkompatibility

Tento léčivý přípravek nesmí být míšen s žádnými dalšími léčivými přípravky, které jsou uvedeny v bodě 6.6.

6.3    Doba použitelnosti

Neotevřené

3    roky

Injekce

Po prvním otevření by měl být přípravek spotřebován okamžitě Infuze

Chemická a fyzikální stabilita doložena na 7 dní hodin při teplotě 25 °C a 2 - 8 °C s infuzními roztoky uvedených v bodě 6.6.

Z mikrobiologického hlediska by měl být přípravek použit okamžitě. Pokud není použit okamžitě, doba a podmínky skladování “in-use” před použitím jsou na zodpovědnosti uživatele a obvykle by nemělo být překročeno 24 hodin při 2 °C - 8 °C, pokud ředění nebylo prováděno za kontrolovaných a validovaných aseptických podmínek.

6.4    Zvláštní opatření pro uchovávání

Tento přípravek nepožaduje žádné speciální podmínky pro uchovávání.

Ampule uchovávejte v krabičce, aby byly chráněny před světlem.

Opatření pro uchovávání rozředěného léčivého přípravku viz bod 6.3.

6.5    Druh obalu a velikost balení

Ampulky z čirého skla / žlutohnědého skla typ I 2 ml:

Velikost balení: krabička obsahující 10 ampulek krabička obsahující 5 ampulek.

4    ml:

Velikost balení: krabička obsahující 10 ampulek.

krabička obsahující 5 ampulek

Na trhu nemusí být všechny velikosti balení.

6.6 Zvláštní opatření pro likvidaci přípravku

Roztok nesmí být sterilizován v autoklávu.

Přípravek Ondansetron Accord by měl být smíchán s takovými infuzními roztoky, které jsou doporučeny.

Intravenózní infuze chloridu sodného BP 0,9 %w/v Intravenózní infuze glukózy BP 5 %w/v Intravenózní infuze Mannitol BP 10 %w/v Intravenózní infuze Ringerova roztoku

Intravenózní infuze chloridu draselného 0,3 %w/v a chloridu sodného 0,9 %w/v BP Intravenózní infuze chloridu draselného 0,3 %w/v a glukózy 5 %w/v BP

Stabilita ondansetronu injekce po rozředění dle doporučení s infuzními roztoky byla prokázána v koncentraci 0,016 mg/ml a 0,64 mg/ml.

Studie kompatibility byly provedeny v polyvinylových infuzních sáčcích s polyvinylovými injekčními sety, polyethylenovými infuzními sáčky, skleněnými lahvemi typu I a polypropylenovými injekčními stříkačkami. Ředění ondansetronu injekce v 10% roztoku mannitolu, Ringerova roztoku, 0,9% chloridu sodného a 0,3% chloridu draselného a 5% roztoku dextrózy, se ukázaly být stabilní v polyvinilových infuzních sáčcích s polyvinylovými injekčními sety, polyethylenovými infuzními sáčky, skleněnými lahvemi typu I a polypropylenovými injekčními stříkačkami.

Kompatibilita s jinými léky: Ondansetron injekce může být podávána intravenózní injekcí pomocí 0,9% roztoku chloridu sodného 5% roztoku dextrózy při 1mg/hod., např. z infúzního vaku nebo injekční pumpou. Následující léky lze podávat vpichem prostřednictvím Y spojky k ondansetronu při koncentraci ondansetronu 16-160 mg/ml (např. 8 mg/500 ml a 8 mg/50 ml);

Cisplatian: Koncentrace až 0,48 mg/ml (např. 240 mg v 500 ml) podaná v rozmezí 1 hodiny až 8 hodin.

Karboplatin: Koncentrace v rozsahu 0,18 mg/ml až 9,9 mg/ml (např. 90 mg v 500 ml až 990 mg ve 100 ml), podaná v rozmezí 10 minut až 1 hodiny.

Etoposid: Koncentrace v rozsahu 0,14 mg/ml až 0,25 mg/ml (např. 72 mg v 500 ml až 250 mg v 1 litru), podaná v rozmezí 30 minut až 1 hodiny.

Ceftazidim: Dávky v rozmezí 250 mg až 2000 mg rozpuštěného ve vodě na injekci podle doporučení výrobce (např. 2,5 ml na 250 mg a 10 ml na 2 g ceftazidimu) a podáváné jako intravenózní injekce po dobu asi pěti minut.

Cyklofosfamidem: Dávky v rozmezí 100 mg až 1 g, rozpuštěné ve vodě na injekci, 5 ml na 100 mg cyklofosfamidu, podle doporučení výrobce a podané jako intravenózní injekce po dobu asi pěti minut.

Doxorubicin: Dávky v rozmezí 10-100 mg rozpuštěné ve vodě na injekci, 5 ml na 10 mg doxorubicinu, podle doporučení výrobce a podané jako intravenózní injekce po dobu asi 5 minut.

Dexamethason: dexametazon sodný 20 mg může být podáván v pomalé intravenózní injekci během 2-5 minut infuzním setem (Y spojkou) k infuzi 8 nebo 16 mg ondansetronu ředěného v 50-100 ml kompatibilním infuzním roztokem po dobu asi 15 minut. Kompatibilita mezi dexamethasonem sodným a ondansetronem prokázala podporu podání těchto léků stejnou cestou, což vede ke koncentraci 32 mikrogramů - 2,5 mg/ml pro dexamethason sodný a 8 mikrogramů - 0,75 mg /ml pro ondansetron.

Roztok je třeba vizuálně zkontrolovat před použitím (i po zředění). Měly by být použity pouze čiré roztoky bez nečistot.

Zředěné roztoky by měly být uchovávány tak, aby byly chráněny před světlem.

Všechen nepoužitý přípravek nebo odpad musí být zlikvidován v souladu s místními požadavky.

7.    DRŽITEL ROZHODNUTÍ O AUTORIZACI

Accord Healthcare Limited Sage House,

319 Pinner Road,

North Harrow,

Middlesex, HA1 4HF,

Velká Británie

8.    REGISTRAČNÍ ČÍSLO

20/176/10-C

9.    DATUM PRVNÍ REGISTRACE/PRODLOUŽENÍ REGISTRACE

17.2.2010

10.    DATUM REVIZE TEXTU

5.8.2014

1

4

14/14