Příbalový Leták

Oftabrim 2 Mg/Ml Oční Kapky, Roztok

Sp. zn. sukls177502/2012

SOUHRN ÚDAJŮ O PŘÍPRAVKU

1.    NÁZEV PŘÍPRAVKU

Oftabrim 2 mg/ml oční kapky, roztok

2.    KVALITATIVNÍ A KVANTITATIVNÍ SLOŽENÍ

Jeden ml roztoku obsahuje brimonidini tartras 2 mg, což odpovídá brimonidinum 1,3 mg.

Jedna kapka roztoku obsahuje brimonidini tartras 65,2 mikrogramů, což odpovídá brimonidinum 43 mikrogramů.

Pomocné látky se známým účinkem: Jeden ml roztoku obsahuje 0,05 mg benzalkonium-chloridu Úplný seznam pomocných látek viz bod 6.1.

3.    LÉKOVÁ FORMA

Oční kapky, roztok

Čirý roztok zelenožluté až světle zelenožluté barvy. pH 5,5 - 6,5, osmolalita 0,290 - 0,335 osmol/kg

4.    KLINICKÉ ÚDAJE

4.1    Terapeutické indikace

Oftabrim je určen k léčbě zvýšeného nitroočního tlaku (NOT) u pacientů s glaukomem s otevřeným úhlem nebo s oční hypertenzí.

-    V monoterapii u pacientů, u kterých je kontraindikována léčba topickými betablokátory.

-    Jako doplňková léčba k jiným léčivým přípravkům snižujícím nitrooční tlak, pokud se snížení

nitroočního tlaku nedosáhne monoterapií (viz bod 5.1).

4.2    Dávkování a způsob podání

Dávkování

Doporučená dávka je jedna kapka přípravku Oftabrim do postiženého oka (očí) dvakrát denně, s časovým odstupem přibližně 12 hodin. U starších pacientů není nutná úprava dávkování.

Pacienti s poruchou funkce ledvin nebo jater

Brimonidin nebyl zkoumán u pacientů s poruchou funkce ledvin nebo jater (viz bod 4.4).

Pediatrická populace

U dospívajících (12 až 17 let) nebyly provedeny žádné klinické studie.

Přípravek Oftabrim se nedoporučuje používat u dětí mladších 12 let a je kontraindikován u novorozenců a kojenců (do 2 let) (viz body 4.3, 4.4 a 4.9). Je známo, že u novorozenců se mohou vyskytnout závažné nežádoucí účinky. Bezpečnost a účinnost brimonidinu nebyla u dětí dosud stanovena.

Způsob podání Oční podání.

Ke snížení možné systémové absorpce se doporučuje stlačit slzný váček ve vnitřním koutku oka po dobu jedné minuty (punktální okluze). To má být provedeno bezprostředně po vkápnutí každé kapky.

Pokud se používá více než jeden topický oftalmologický léčivý přípravek, mají být rozdílné léčivé přípravky aplikovány s odstupem 15 minut.

4.3    Kontraindikace

-    Hypersenzitivita na léčivou látku nebo na kteroukoli pomocnou látku uvedenou v bodě 6.1.

-    Novorozenci a kojenci (viz bod 4.8).

-    Použití u pacientů léčených inhibitory monoaminooxidázy (IMAO) a antidepresivy, které mají

vliv na noradrenergní přenos (např. tricyklická antidepresiva a mianserin).

4.4    Zvláštní upozornění a opatření pro použití

Opatrnost je nutná při léčbě pacientů se závažným či nestabilním nebo neléčeným kardiovaskulárním onemocněním

V klinických studiích se u některých pacientů (12,7 %) léčených brimonidinem, vyskytly oční reakce alergického typu (podrobnosti viz bod 4.8). Pokud jsou pozorovány alergické reakce, léčba přípravkem Oftabrim má být přerušena.

Po léčbě brimonidinem byly hlášeny opožděné oční hypersenzitivní reakce, v některých případech spojené se zvýšeným nitroočním tlakem.

Přípravek Oftabrim má být používán s opatrností u pacientů s depresí, cerebrální nebo koronární insuficiencí, Raynaudovým syndromem, ortostatickou hypotenzí nebo obliterující tromboangiitidou. Použití přípravku brimonidinu nebylo studováno u pacientů s poruchou funkce jater nebo ledvin. Při léčbě takových pacientů je proto třeba dbát opatrnosti.

Pediatrická populace

Děti ve věku 2 let a starší, zejména ve věkovém rozmezí 2 až 7 let a/nebo děti s hmotností < 20 kg, mají být léčeny s opatrností a mají být pečlivě sledovány vzhledem k vysokému výskytu a závažnosti somnolence (viz bod 4.8).

Benzalkonium-chlorid, konzervační látka v přípravku Oftabrim, může způsobit podráždění oka. Zabraňte styku s měkkými kontaktními čočkami. Před aplikací vyjměte kontaktní čočky z oka a vyčkejte alespoň 15 minut před jejich opětovným nasazením. Je známo, že benzalkonium-chlorid zbarvuje měkké kontaktní čočky.

Byly hlášeny případy, kdy benzalkonium-chlorid způsobil keratitis punctata a/nebo toxickou ulcerózní keratopatii. Vzhledem k tomu, že přípravek Oftabrim obsahuje benzalkonium-chlorid, je při častém nebo dlouhodobém používání nezbytné pečlivé sledování.

4.5    Interakce s jinými léčivými přípravky a jiné formy interakce

Přípravek Oftabrim je kontraindikován u pacientů léčených inhibitory monoaminooxidázy (IMAO) a antidepresivy, které ovlivňují noradrenergní přenos (např. tricyklické antidepresiva a mianserin) (viz bod 4.3).

I když nebyly s brimonidinem provedeny žádné studie interakcí, je potřeba zvážit možnost aditivního nebo potencujícího účinku u látek s tlumivým účinkem na CNS (alkohol, barbituráty, opiáty, sedativa nebo anestetika).

K dispozici nejsou žádné údaje o hladině cirkulujících katecholaminů po podání brimonidinu. Doporučuje se však opatrnost u pacientů užívajících léčivé přípravky, které mohou mít vliv na metabolismus a zpětné vychytávání cirkulujících aminů, např. chlorpromazin, metylfenidát, reserpin.

Po aplikaci brimonidinu byl u některých pacientů zaznamenán klinicky nevýznamný pokles krevního tlaku. Proto se při současném používání přípravku Oftabrim a antihypertenziv a/nebo srdečních glykosidů doporučuje opatrnost.

Opatrnost se doporučuje při zahájení (nebo změně dávky) souběžné léčby systémovým přípravkem (bez ohledu na lékovou formu), který může způsobit interakci s alfa adrenergními agonisty nebo ovlivňovat jejich aktivitu, např. agonisté nebo antagonisté adrenergních receptorů (např. isoprenalin, prazosin).

4.6    Fertilita, těhotenství a kojení

Těhotenství

Bezpečnost použití během těhotenství u lidí nebyla stanovena. Ve studiích na zvířatech neměl brimonidin- tartarát žádné teratogenní účinky. U králíků způsoboval brimonidin- tartarát při plazmatických hladinách vyšších, než jsou hladiny dosahované při léčbě u lidí, zvýšený počet ztrát oplodněného vajíčka před implantací a postnatální snížení růstu. Přípravek Oftabrim se má v těhotenství používat pouze v případě, že potenciální přínos léčby pro matku převyšuje potenciální riziko pro plod.

Kojení

Není známo, zda se brimonidin vylučuje do lidského mateřského mléka. Vylučuje se do mléka kojících samic potkanů. Přípravek Oftabrim se nemá používat u kojících žen.

4.7    Účinky na schopnost řídit a obsluhovat stroje

Přípravek Oftabrim má malý vliv na schopnost řídit a obsluhovat stroje (může způsobit únavu a/nebo ospalost). Avšak zejména v noci nebo za zhoršené viditelnosti může mít přípravek Oftabrim mírný vliv na schopnost řídit a obsluhovat stroje (může způsobit rozmazané vidění a/nebo poruchy vidění). Pacient má před řízením nebo obsluhou strojů vyčkat, dokud tyto příznaky neodezní.

4.8    Nežádoucí účinky

Nejčastěji hlášenými nežádoucími účinky jsou sucho v ústech, oční hyperemie a pálení/bodání v očích, které se vyskytly u 22 až 25 % pacientů. Obvykle jsou přechodného charakteru a běžně nevyžadují přerušení léčby.

V    klinických studiích se příznaky očních alergických reakcí vyskytly u 12,7 % subjektů (způsobily přerušení léčby u 11,5 % subjektů), u většiny pacientů se objevily mezi 3. - 9. měsícem léčby. .

V    každé skupině četnosti jsou nežádoucí účinky seřazeny podle klesající závažnosti. Četnost výskytu nežádoucích účinků byla seřazena následovně: velmi časté (> 1/10), časté (> 1/100 až <1/10), méně časté (> 1/1 000 až < 1/100), vzácné (> 1/10 000 až < 1/1000), velmi vzácné (< 1/10 000) a není známo (z dostupných údajů nelze určit).

Poruchy imunitního systému

Méně časté: systémové alergické reakce

Psychiatrické poruchy Méně časté: deprese Velmi vzácné: nespavost

Poruchy nervového systému Velmi časté: bolest hlavy, ospalost Časté: závrať, abnormální chuť

Velmi vzácné: synkopa

Poruchy oka

Velmi časté: iritace očí (hyperemie, pálení a bodání v očích, pruritus, pocit cizího tělíska v oku, konjunktivální folikuly), rozmazané vidění, alergická blefaritida, alergická blefarokonjuktivitida, alergická konjuktivitida, oční alergická reakce a folikulární konjunktivitida,

Časté: lokální iritace (hyperemie a edém očních víček, blefaritida, otok spojivek a výtok ze spojivek, bolest oka a slzení, fotofobie, eroze rohovky a tvorba skvrn na rohovce, pocit suchých očí, zbělení spojivek, abnormální vidění, konjunktivitida.

Velmi vzácné: iritida, mioza.

Srdeční poruchy

Méně časté: palpitace/arytmie (včetně bradykardie a tachykardie)

Cévní poruchy

Velmi vzácné: hypertenze, hypotenze

Respirační, hrudní a mediastinální poruchy Časté: poruchy horních cest dýchacích Méně časté: suchost nosní sliznice Vzácné: dyspnoe

Gastrointestinální poruchy Velmi časté: sucho v ústech Časté: gastrointestinální příznaky

Celkové poruchy a reakce v místě aplikace Velmi časté: únava Časté: astenie

Následující nežádoucí účinky byly hlášeny v postmarketingovém použití brimonidinu. Protože byly hlášeny dobrovolně z populace neznámého počtu, četnost výskytu není známa:

Není známo:

Poruchy oka

-    iridocyklitida (uveitis anterior)

-    pruritus očního víčka

Poruchy kůže a podkožní tkáně

-    kožní reakce včetně erytému, otoku obličeje, pruritu, vyrážky a vazodilatace.

V    případech, kdy se brimonidin použil jako součást léčby kongenitálního glaukomu, byly u novorozenců a kojenců, kterým byl brimonidin podáván, hlášeny příznaky předávkování bromonidinem, jako je ztráta vědomí, letargie, ospalost, hypotenze, hypotonie, bradykardie, hypotermie, cyanóza, bledost, respirační deprese a apnoe (viz bod 4.3).

V    3měsíční studii fáze 3 u dětí ve věku 2-7 let s glaukomem nedostatečně léčeným betablokátory, kde byl brimonidin použit jako doplňková terapie, byla hlášena zvýšená prevalence somnolence (55 %). U 8 % dětí byla vážná a u 13 % vedla k přerušení léčby. Incidence somnolence se snižovala s přibývajícím věkem, kdy byla nejnižší ve skupině dětí ve věku 7 let (25 %), mnohem více byl však tento výskyt ovlivněn tělesnou hmotností, výskyt u dětí vážících 20 kg byl 63 %, ve srovnání s těmi, které vážily >20 kg (20 %) (viz bod 4.4).

Hlášení podezření na nežádoucí účinky

Hlášení podezření na nežádoucí účinky po registraci léčivého přípravku je důležité. Umožňuje trvalé sledování poměru přínosu a rizika léčivého přípravku. Od zdravotnických pracovníků se požaduje, aby hlásili jakékoli podezření na nežádoucí účinky na adresu:

Státní ústav pro kontrolu léčiv Šrobárova 48 100 41 Praha 10

Webové stránky: www.sukl.cz/nahlasit-nezadouci-ucinek

4.9 Předávkování

Předávkování po očním podání (dospělí):

V hlášených případech jsou reakce podobné nežádoucím účinkům, které jsou uvedeny výše.

Systémové předávkování způsobené náhodným požitím (dospělí):

Informace o náhodném požití brimonidinu u dospělých jsou velmi omezené. Jediný hlášený nežádoucí účinek byla hypotenze. Byla hlášena jako hypotenzní příhoda, která byla následována hypertenzí. Léčba po perorálním předávkování zahrnuje podpůrnou a symptomatickou léčbu; je třeba zajistit průchodnost dýchacích cest pacienta.

Při perorálním předávkování jinými alfa2 agonisty byly zaznamenány příznaky jako například hypotenze, astenie, zvracení, letargie, sedace, bradykardie, arytmie, mióza, apnoe, hypotonie, hypotermie, útlum dýchání a křeče.

Pediatrická populace

Byly také hlášeny případy závažných nežádoucích účinků po náhodném požití brimonidinu dětmi. Jednalo se o příznaky útlumu CNS, krátkodobé kóma nebo poruchu vědomí, letargii, somnolenci, hypotonii, bradykardii, hypotermii, bledost, útlum dýchání a apnoi a vyžadovaly intenzivní péči, v některém případě s intubací. U všech subjektů došlo k úplnému zotavení, obvykle v průběhu 6-24 hodin.

5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI

5.1 Farmakodynamické vlastnosti

Farmakoterapeutická skupina: oftalmologika, sympatomimetika pro léčbu glaukomu,

ATC kód: S01EA05.

Mechanismus účinku

Brimonidin je agonista alfa2 adrenergních receptorů, který je 1000násobně selektivnější k alfa2 adrenoreceptorům, než k alfa1 adrenoreceptorům.

Fotometrické studie na zvířatech a lidech ukazují, že brimonidin-tartarát má dvojí mechanismus účinku. Brimonidin zřejmě snižuje nitrooční tlak snížením tvorby komorové tekutiny a zvýšením uveosklerálního odtoku.

Farmakodynamické účinky

Tato selektivita vede k absenci mydriázy a vazokonstrikce v mikrocévkách souvisejících s lidským retinálním xenograftem.

Topické podání brimonidin- tartarátu snižuje nitrooční tlak (NOT) u lidí s minimálním účinkem na kardiovaskulární nebo pulmonální parametry.

Klinická účinnost a bezpečnost

U pacientů trpících bronchiálním astmatem jsou k dispozici omezené údaje, které neprokazují žádné nežádoucí účinky.

Brimonidin má rychlý nástup účinku s nejvyšším hypotenzním účinkem v oblasti očí pozorovaným 2 hodiny po podání dávky. Ve dvou jednoročních studiích snižoval brimonidin nitrooční tlak průměrně o 4-6 mm Hg.

Klinické studie ukazují, že brimonidin je účinný v kombinaci s topickými betablokátory. Krátkodobé studie také naznačují, že brimonidin má klinicky relevantní aditivní účinek v kombinaci s travoprostem (6 týdnů) a latanoprostem (3 měsíce).

Pediatrická populace

U dospívajících (12 až 17 let) nebyly provedeny žádné klinické studie.

Brimonidin se nedoporučuje používat u dětí mladších 12 let a je kontraindikován u novorozenců a kojenců (věk méně než 2 roky) (viz body 4.3, 4.4 a 4.9). Je známo, že u novorozenců se mohou objevit závažné nežádoucí účinky. Bezpečnost a účinnost brimonidinu nebyla u dětí stanovena.

5.2 Farmakokinetické vlastnosti

Absorpce

Po oční aplikaci roztoku 2 mg/ml dvakrát denně po dobu 10 dnů byly plazmatické koncentrace nízké (průměrná Cmax byla 0,06 ng/ml).

Plocha pod křivkou plazmatické koncentrace v závislosti na čase po dobu 12 hodin při ustáleném stavu (AUC0-12h) byla 0,31 ng/hod/ml, v porovnání s 0,23 ng/hod/ml po první dávce.

Po perorálním podání u lidí se brimonidin dobře vstřebává a rychle eliminuje.

Distribuce

Došlo k mírné akumulaci v krvi po opakované instilaci (2krát denně po dobu 10 dnů).

Vazba na plazmatické bílkoviny brominidinu po lokálním podání u člověka je přibližně 29 %. Brimonidin se in vitro a in vivo reverzibilně váže na melanin v očních tkáních,. Po 2 týdnech vkapávání do oka byly koncentrace brimonidinu v duhovce, řasnatém tělese a cévnatce sítnice 3 až 17krát vyšší než po podání jedné dávky. Při absenci melaninu nedochází ke kumulaci.

Význam vazby na melanin u lidí není jasný. Avšak žádná významná nežádoucí reakce při biomikroskopickém vyšetření očí pacientů léčených brimonidinem po dobu jednoho roku nebyla zjištěna, ani významná oční toxicita nebyla nalezena během jednoleté studie na bezpečnost očního podání u opic, kterým se podávala asi čtyřikrát větší dávka brimonidin-tartarátu než je doporučená dávka.

Biotransformace

Po perorálním podání byla větší část dávky (zhruba 75 % dávky) vyloučena močí během 5 dnů ve formě metabolitů. V moči nebyla zjištěna žádná nezměněná léčivá látka. Studie in vitro používající zvířecí a lidská játra ukazují, že metabolismus zprostředkovává hlavně aldehydoxidáza a cytochrom P450.

Eliminace

Průměrný poločas v systémovém oběhu u lidí byl po topické dávce přibližně 3 hodiny.

Jako systémová eliminace se primárně jeví jaterní metabolismus.

Linearita / nelinearita

Žádná velká odchylka od proporcionality dávky pro plazmové Cmax a AUC nebyla po jednorázové topické dávce 0,08 %, 0,2 % a 0,5 % pozorována.

Starší pacienti:

Hodnoty Cmax, AUC a poločas brimonidinu byly po jednotlivé dávce podobné u starších pacientů (65 let a starší) v porovnání s mladými dospělými, což ukazuje, že systémová absorpce a eliminace není ovlivněna věkem.

Na základě údajů získaných z 3měsíční klinické studie, která zahrnovala starší pacienty, byla systémová expozice brimonidinu velmi nízká.

5.3 Předklinické údaje vztahující se k bezpečnosti

Neklinické údaje získané na základě konvenčních farmakologických studií bezpečnosti, toxicity po opakovaném podávání, genotoxicity, hodnocení kancerogenního potenciálu a reprodukční a vývojové toxicity neodhalily žádné zvláštní riziko pro člověka.

6.    FARMACEUTICKÉ ÚDAJE

6.1    Seznam pomocných látek

-    Benzalkonium-chlorid

-    Polyvinyl alkohol

-    Dihydrát natrium-citrátu

-    Monohydrát kyseliny citrónové

-    Chlorid sodný

-    Čištěná voda

-    Kyselina chlorovodíková (pro úpravu pH)

-    Hydroxid sodný (pro úpravu pH)

6.2    Inkompatibility

Neuplatňuje se.

6.3    Doba použitelnosti

2 roky

Po prvním otevření: Spotřebujte do 28 dnů.

6.4    Zvláštní opatření pro uchovávání

Tento léčivý přípravek nevyžaduje žádné zvláštní podmínky pro uchovávání.

6.5    Druh obalu a obsah balení

Plastová (LDPE) lahvička s LDPE kapátkem a šroubovacím HDPE uzávěrem garantujícím neporušenost obalu.

Jedna lahvička obsahuje 5 ml roztoku očních kapek.

Velikost balení: 1 x 5 ml

6.6    Zvláštní opatření pro likvidaci přípravku

Veškerý nepoužitý léčivý přípravek nebo odpad musí být zlikvidován v souladu s místními požadavky.

7.    DRŽITEL ROZHODNUTÍ O REGISTRACI

Jadran-Galenski laboratorij, d.o.o. Ljubljana Litostrojska cesta 46A, 1000 Ljubljana Slovinsko

8. REGISTRAČNÍ ČÍSLO/ČÍSLA

64/522/15-C

9. DATUM PRVNÍ REGISTRACE/PRODLOUŽENÍ REGISTRACE

Datum první registrace: 2.12.2015 Datum posledního prodloužení registrace:

10. DATUM REVIZE TEXTU

2.12.2015