Neuromultivit Injekční Roztok
sp.zn. sukls103914/2011
SOUHRN ÚDAJŮ O PŘÍPRAVKU
1. NÁZEV PŘÍPRAVKU
Neuromultivit injekční roztok
2. KVALITATIVNÍ A KVANTITATIVNÍ SLOŽENÍ
1 ampule obsahuje:
100 mg 100 mg 1 mg
Thiamini hydrochloridum (vitamín B1)
Pyridoxini hydrochloridum (vitamín B6)
Cyanocobalaminum (vitamín B12)
Úplný seznam pomocných látek viz bod 6.1.
3. LÉKOVÁ FORMA
Injekční roztok.
Popis přípravku: čirý, červený roztok.
4. KLINICKÉ ÚDAJE
4.1 Terapeutické indikace
• Léčba klinických a sub klinických stavů nedostatku vitamínu B.
• Adjuvantní léčba neuropatií (např. neuropatická bolest provázející diabetes mellitus a abúzus alkoholu), neuritidy a neuralgie (např. kořenová neuritida jako následek degenerativních onemocnění páteře, lumbální syndrom, ischalgie).
4.2 Dávkování a způsob podání
Dávkování
U těžkých stavů: 1 injekce denně, dokud nedojde ke zmírnění příznaků.
U méně závažných stavů: 1 injekce 2-3krát týdně.
Pediatrická populace
Bezpečnost Neuromultivitu u dětí a dospívajících do 18 let nebyla stanovena (viz bod 4.3). Způsob podání
Injekční roztok Neuromultivitu se aplikuje výhradně intramuskulární cestou (hluboko do hýžďového svalu).
Délka podávání
Neuromultivit by se neměl parenterálně podávat déle než je nezbytné. Lékař musí zvážit s ohledem na konkrétní onemocnění a pacientův stav, kdy se přejde na suplementaci vitamínů B perorální cestou. Nejpozději po 4 týdnech podávání léčivých přípravků s obsahem vitamínů skupiny B (perorálně i parenterálně dohromady) je třeba zvážit možnost snížení dávky (viz bod 4.4).
4.3. Kontraindikace
- Hypersensitivita na léčivou látku(y) nebo na kteroukoli pomocnou látku uvedenou v bodě 6.1.
- Neuromultivit injekční roztok se nesmí používat u dětí a dospívajících z důvodu vysoké dávky léčivých látek.
4.4 Zvláštní upozornění a opatření pro použití
Pokud se objeví příznaky nebo známky periferní senzorické neuropatie (parestezie), je třeba upravit dávkování a v případě potřeby ukončit používání přípravku. Neuropatie byly pozorovány při dlouhodobém používání (déle než 6-12 měsíců) v denních dávkách vyšších než 50 mg vitamínu B6 a při krátkodobém použití (déle než 2 měsíce) v dávkách vyšších než 1 g vitamínu B6 za den.
Přípravky s obsahem vitaminu B12 mohou maskovat klinický obraz a laboratorní nálezy typické pro funikulární myelózu a perniciózní anémii.
Je třeba se vyvarovat intravenózního podání.
Aplikován může být pouze čirý, červený roztok pro injekci.
Pediatrická populace
Neuromultivit injekční roztok se nesmí z důvodu vysokého obsahu léčivých látek používat u dětí a dospívajících.
4.5 Interakce s jinými léčivými přípravky a jiné formy interakce
5-fluorouracil inaktivuje thiamin kompetitivní inhibicí fosforylace thiaminu na thiamin pyrofosfát.
Inhibicí tubulární reabsorpce mohou kličková diuretika (např. furosemid) při dlouhodobé terapii zvýšit vylučování thiaminu a tak snížit jeho hladiny.
Při současném podávání může vitamín B6 snížit účinek levodopy.
Současné podávání antagonistů pyridoxinu (např. isoniazid (INH), hydralazin, D-penicilamin nebo cykloserin) může zvýšit potřebu vitamínu B6.
4.6 Fertilita, těhotenství a kojení
Obecně se jako denní dávka během těhotenství a kojení doporučuje 1,4 mg vitamínu B1 a 1,9 mg vitamínu B6. Během těhotenství by tyto dávky neměly být překročeny až na případy, kdy je u pacientky prokázán nedostatek vitamínu B1 nebo B6, neboť bezpečnost vyšších dávek, než jsou doporučeny, nebyla stanovena.
Vitamín B1 je aktivně přenášen do plodu. Koncentrace vitamínu B1 v plodu a u novorozence převyšuje koncentrace u matky. Nebyly provedeny žádné systémové studie, které by sledovaly vývoj lidského embrya a plodu při použití vitamínu B1 v dávkách vyšších, než je indikovaná běžná denní potřeba.
K dispozici jsou pouze nedostatečné studie na zvířatech, které zkoumaly vliv tohoto přípravku na těhotenství, embryo-fetální, prenatální a postnatální vývoj. Možné riziko u lidí není známo. Ošetřující lékař musí rozhodnout o použití tohoto přípravku během těhotenství a pečlivě zvážit poměr rizika a benefitu.
Kojení
Vitamíny B1, B6 a B12 se vylučují do mateřského mléka. Vysoké koncentrace vitamínu B6 mohou snížit produkci mléka. Údaje o rozsahu vylučování do mateřského mléka nejsou ze studií na zvířatech dostupné. Proto je potřeba pečlivě zvážit výhody kojení pro dítě oproti terapeutickému přínosu pro matku a rozhodnout, zda ukončit kojení nebo léčbu přípravkem Neuromultivit.
4.7 Účinky na schopnost řídit a obsluhovat stroje
Přípravek Neuromultivit neovlivňuje schopnost řídit vozidlo a obsluhovat stroje.
4.8 Nežádoucí účinky
Velmi časté (> 1/10)
Časté (> 1/100 až < 1/10)
Méně časté (> 1/1 000 až < 1/100)
Vzácné (> 1/10 000 až < 1/1 000)
Velmi vzácné (< 1/10 000)
Není známo (z dostupných údajů nelze určit).
Poruchy imunitního systému
Velmi vzácné: Hypersenzitivní reakce, např. pocení, tachykardie nebo kožní reakce jako svědění a kopřivka.
Byly hlášeny anafylaktoidní reakce po parenterálním (převážně i.v.) podání vitamínu Bi nebo B12.
Poruchy nervového systému
Není známo: Dlouhodobý příjem (více než 6-12 měsíců) denních dávek vitamínu B6 vyšších než 50 mg může způsobit periferní senzorickou neuropatii.
Gastrointestinální poruchy
Vzácné: Gastrointestinální obtíže jako je nauzea, zvracení, průjem a bolest břicha.
Celkové reakce a reakce v místě podání
Vzácné: Bolest hlavy, závratě.
Není známo: Může se vyskytnout lokální reakce a vzácně zánět v místě aplikace.
Hlášení podezření na nežádoucí účinky
Hlášení podezření na nežádoucí účinky po registraci léčivého přípravku je důležité. Umožňuje to pokračovat ve sledování poměru přínosů a rizik léčivého přípravku. Žádáme zdravotnické pracovníky, aby hlásili podezření na nežádoucí účinky prostřednictvím národního systému hlášení nežádoucích účinků na adresu Státní ústav pro kontrolu léčiv, Šrobárova 48, 100 41 Praha 10, webové stránky: www.sukl.cz/nahlasit-nezadouci-ucinek.
4.9. Předávkování
Léčba předávkování je symptomatická.
Vitamin Bj. Thiamin má široké terapeutické rozpětí. Při velmi vysokých dávkách (přes 10 g) blokuje ganglia a podobně jako kuráre potlačuje vedení nervového impulsu.
Vitamin B6. Zdá se, že toxický potenciál vitamínu B6 je velmi malý. Dlouhodobá léčba (déle než 6 - 12 měsíců) v denních dávkách vyšších než 50 mg vitamínu B6 může nicméně způsobit periferní senzorickou neuropatii. Trvalý příjem vitamínu B6 v denních dávkách vyšších než 1 g po dobu delší než 2 měsíce může mít neurotoxické účinky.
Po požití více než 2g denně byly zaznamenány případy neuropatie s ataxií a poruchy sensitivity, cerebrální křeče se změnami EEG a ve velmi vzácných případech hypochromní anémie a seborrhoická dermatitis.
Vitamin B12: Po parenterálním podání vysokých dávek (ve vzácných případech také po perorálním podání) byly pozorovány alergické reakce, ekzematózní kožní změny a benigní typ akné.
5.FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI 5.1 Farmakodynamické vlastnosti
Farmakoterapeutická skupina: Vitamín Bi v kombinaci s vitamínem B6 a/nebo vitamínem B12. ATC kód: A11DB
Farmakodynamické účinky
Neuromultivit injekční roztok obsahuje kombinaci neurotropních léčivých látek skupiny vitaminů B. Obsažené vitamíny - thiamin (B1), pyridoxin (B6) a kobalamin (B12) - hrají důležitou roli jako koenzymy pro látkovou výměnu v centrálním a periferním nervovém systému.
Jako všechny vitamíny jsou základními živinami, které si tělo nedokáže samo vyrobit. Terapeutický přísun vitamínů B1, B6 a B12 může vyrovnat deficit z důvodu nedostatečného příjmu vitamínů stravou a tím zajistit dostupnost potřebného množství koenzymů.
Léčebné použití těchto vitamínů při onemocnění nervového systému působí jak proti doprovodným projevům jejich nedostatku (pravděpodobně kvůli zvýšené potřebě ve spojení s onemocněním), tak stimulují přirozený mechanismus regenerace.
Výsledky z experimentálních modelů na zvířatech potvrzují analgetický účinek vitamínu B1.
5.2. Farmakokinetické účinky
Thiamin
Thiamin ukazuje na dávce závislý dvojí mechanismus přenosu po perorálním podání:
Aktivní vstřebávání v koncentraci do 2 pmol a pasivní difuzi v koncentraci nad 2 pmol. Eliminační poločas je přibližně 4 hodiny.
Lidský organismus je schopen uložit asi 30 mg thiaminu. Jako důsledek rychlého metabolismu thiaminu je jeho rezervní zásoba v lidském těle omezená (4 až 10 dnů).
Pyridoxin
Pyridoxin se rychle vstřebává z trávicí soustavy, převážně z horní části gastrointestinálního traktu a je maximálně vylučován v rozmezí 2 až 5 hodin po podání.
Celkové zásoby v těle se pohybují mezi 40-150 mg. Vylučuje se močí v rozmezí 1,7 až 3,6 mg za den.
Cyanokobalamin
Vstřebávání z gastrointestinálního traktu probíhá 2 rozdílnými způsoby:
- uvolnění působením žaludečních kyselin a okamžitou vazbou na intrinsic faktor (IF)
- nezávisle na intrinsic faktoru cestou pasivního průniku do krve
Druhý mechanismus vstřebávání se stává důležitější v dávkách vyšších než 1,5 pg. Pacienti s perniciózní anémií absorbují přibližně 1% z podané perorální dávky 100 pg a více. Vitamín Bi2je uložen především v játrech, přičemž jeho denní potřeba je asi 1 pg. Poměr obratu je 2,5pg Bi2 za den nebo 0,05% celkového množství v těle. Vitamín Bi2 se vylučuje převážně žlučí a velká část se reabsorbuje v enterohepatálním oběhu.
5.3. Předklinické údaje vztahující se k bezpečnosti
Neklinické údaje založené na konvenčních studiích bezpečnostní farmakologie, genotoxicity nebo kancerogenního potenciálu neodhalily žádné zvláštní riziko pro lidi.
Chronická toxicita: Údaje o toxicitě na zvířatech jsou pro vitamín Bi omezené. Nejsou k dispozici údaje o chronické a sub-chronické expozici vysokým dávkám ve vodě rozpustných derivátů thiaminu. U psů vedlo perorální podávání 150 mg vitamínu B6 na kg tělesné hmotnosti denně po dobu přibližně 100 dní k ataxii, myasthenii, poruchám rovnováhy stejně tak jako k degenerativním změnám axonů a myelinové pochvy. Navíc se ve studiích na zvířatech po vysokých dávkách vitamínu B6 vyskytly senzorické neuropatie a obecně změny ve funkci centrálního nervového systému.
Údaje týkající se toxicity vitamínu B12 u experimentálních zvířat jsou omezené, ale obecně bylo prokázáno, že má vitamín B12 nízkou toxicitu.
Reprodukční toxicita: Příjem vitamínu B1 matkou ovlivňuje množství thiaminu a jeho metabolismus u potomků.
Vitamín B6 nebyl dostatečně studován ve studiích na zvířatech. Studie embryotoxicity na potkanech nenaznačují teratogenní potenciál. Podání velmi vysokých dávek vitamínu B6 samečkům potkanů mělo negativní vliv na spermatogenezi.
V souvislosti s podáním vitamínu B12 nebyly hlášeny žádné nežádoucí účinky spojené s mužskou a ženskou plodností a pre- a postnatálním vývojem.
6. FARMACEUTICKÉ ÚDAJE
6.1 Seznam pomocných látek
diolamin (5 mg) voda na injekci
6.2 Inkompatibility
Tento léčivý přípravek nesmí být mísen s jinými léčivými přípravky.
6.3 Doba použitelnosti
3 roky
6.4 Zvláštní upozornění pro uchovávání
Uchovávejte v chladničce (2°C až 8°C).
Uchovávejte ampulky v krabičce, aby byl přípravek chráněn před světlem.
6.5 Druh obalu a velikost balení
5 ampulek z tmavého skla po 2 ml
6.6 Zvláštní opatření pro likvidaci přípravku a pro zacházení s ním
Žádné zvláštní podmínky
7. DRŽITEL ROZHODNUTÍ O REGISTRACI
G.L.Pharma GmbH, Schlossplatz 1, 8502 Lannach, Rakousko
8. REGISTRAČNÍ ČÍSLO(A)
86/385/14-C
9. DATUM PRVNÍ REGISTRACE / PRODLOUŽENÍ REGISTRACE
15.10.2014
10. DATUM REVIZE TEXTU
15.10.2014
strana 6 (celkem 6)