Příbalový Leták

Mucolen 3 Mg /Ml

sp.zn.sukls25700/2016

SOUHRN ÚDAJŮ O PŘÍPRAVKU

1.    NÁZEV PŘÍPRAVKU

MUCOLEN 3 mg/ml sirup

2.    KVALITATIVNÍ A KVANTITATIVNÍ SLOŽENÍ

Ambroxoli hydrochloridum 15 mg v 5 ml sirupu.

Pomocné látky se známým účinkem: sorbitol, čištěný med (obsahující fruktosu a glukosu) Úplný seznam pomocných látek viz bod 6.1.

3. LÉKOVÁ FORMA

Sirup

Popis přípravku: světle hnědožlutý, opalescentní roztok charakteristické vůně po medu.

4.    KLINICKÉ ÚDAJE

4.1    Terapeutické indikace

Přípravek MUCOLEN 3 mg/ml mohou užívat děti od útlého kojeneckého věku, dospívající i dospělí při symptomatické léčbě akutních i chronických onemocnění respiračního traktu spojených se stagnací viskózního hlenu v dýchacích cestách, zvláště při akutní exacerbaci chronických bronchitid, bronchiálním astmatu, obstruktivní bronchitidě, při bronchopneumonii, bronchiektáziích, sinusitidách. Před a po operacích s riziky plicních komplikací.

4.2    Dávkování a způsob podání

Dávkování

Denní terapeutické rozmezí se pohybuje mezi 1,2-1,6 mg ambroxolu na kg tělesné hmotnosti. Sirup se užívá rozděleně ve 2 či 3 dílčích dávkách nezávisle na jídle, zapíjí se dostatečným množstvím tekutiny.

Dospělí a dospívající nad 12 let užívají první 2 až 3 dny obvykle 10 ml 3x denně, poté je možné dávku snížit na 5 ml 3x denně.

Pediatrická populace

Přípravek je možno podávat i dětem v dávkování:

Děti 5-12 let:    5 ml 2x nebo 3x denně

Děti 2-5 let:    2,5 ml 3x denně

Děti do 2 let:    2,5 ml sirupu 2x denně

Způsob podání

K odměření dávky je přiložen dávkovač. Před odměřením je potřeba roztřepat sediment z medu, který se může časem tvořit na dně lahvičky.

Během léčby ambroxolem je třeba pít dostatečné množství tekutin, aby se usnadnilo zředění sekretu a jeho vykašlání z dýchacích cest.

4.3    Kontraindikace

Hypersenzitivita na léčivou látku nebo na kteroukoli pomocnou látku uvedenou v bodě 6.1.

Těžké onemocnění jater a ledvin.

4.4    Zvláštní upozornění a opatření pro použití

Zvýšené opatrnosti je třeba u pacientů s polinózou, obvykle se u nich vyskytuje i alergie na med. Pacienti s vředovou chorobou žaludku či dvanáctníku mohou přípravek užívat na základě pečlivého zvážení přínosu a rizika léčby.

Při snížené funkci ledvin nebo těžké hepatopatii se smí ambroxol podávat se pouze po poradě s lékařem. Stejně tak jako u ostatních přípravků, které jsou metabolizovány v játrech a následně eliminovány ledvinami, lze u těžké poruchy funkce ledvin očekávat kumulaci metabolitů ambroxolu vytvořených v játrech. Je třeba prodloužit dávkovací interval nebo podávat nižší dávky.

Přípravek by měl být podáván s opatrností při porušené bronchomotorice a větším nahromadění hlenu, z důvodů jeho městnání.

Byla zaznamenána hlášení závažných kožních reakcí souvisejících s podáním ambroxolu, jako je například erythema multiforme, Stevens-Johnsonův syndrom (SJS)/toxická epidermální nekrolýza (TEN) a akutní generalizovaná exantematózní pustulóza (AGEP). Pokud se objeví symptomy nebo příznaky progresivní kožní vyrážky (někdy ve formě puchýřů nebo slizničních lézí), je nutno neprodleně ukončit podávání ambroxolu a vyhledat lékařskou pomoc.

Přípravek MUCOLEN 3 mg/ml obsahuje sorbitol a čištěný med (obsahující fruktosu a glukosu).

Pacienti se vzácnými dědičnými problémy s intolerancí fruktosy nebo malabsorpcí glukosy a galaktosy by tento přípravek neměli užívat.

4.5    Interakce s jinými léčivými přípravky a jiné formy interakce

Nebyly hlášeny žádné klinicky závažné nežádoucí interakce s jinými léky.

Při současném užívání ambroxolu s amoxicilinem, cefuroximem, erytromycinem a doxycyklinem byly zaznamenány vyšší koncentrace těchto antibiotik v plicní tkáni a bronchiálním sekretu.

Látky tlumící kašel (antitusika, např. kodein) brání vykašlávání hlenu a mohou potlačovat kašlací reflex, proto se jejich současné užívání s ambroxolem nedoporučuje.

4.6    Fertilita, těhotenství a kojení

Těhotenství

Ambroxol prochází placentární bariérou. Preklinické studie nenasvědčují přímým nebo nepřímým škodlivým účinkům, pokud se týká těhotenství, vývoje embrya a plodu, porodu nebo postnatálního vývoje. Rozsáhlé klinické zkušenosti po 28. týdnu těhotenství neodhalily žádný důkaz škodlivých účinků pro plod. Přesto by měly být dodržovány obecné zásady užívání léků během těhotenství. Zvláště v prvním trimestru není užívání ambroxolu doporučeno.

Kojení

Ambroxol přechází do mateřského mléka. Přestože by neměly být očekávány nepříznivé účinky na kojené děti, užívání přípravku MUCOLEN 3 mg/ml se kojícím ženám nedoporučuje.

4.7    Účinky na schopnost řídit a obsluhovat stroje

Nebyl zaznamenán žádný účinek ambroxolu na schopnost řídit a obsluhovat stroje. Studie na vliv ambroxolu na schopnost řídit a obsluhovat stroje nebyly prováděny

4.8    Nežádoucí účinky

Ambroxol je všeobecně dobře snášen.

V následující tabulce jsou shrnuty nežádoucí účinky ambroxolu rozdělené do skupin podle terminologie MedDRA s uvedením frekvence výskytu: velmi časté (> 1/10); časté (> 1/100 až < 1/10); méně časté (> 1/1 000 až < 1/100); vzácné (> 1/10 000 až < 1/1 000); velmi vzácné (< 1/10 000), není známo (z dostupných údajů nelze určit).

MedDRA třídy orgánových systémů

Frekvence

Nežádoucí účinek

Poruchy imunitního systému

Vzácné

hypersenzitivní reakce

Není známo

anafylaktické reakce včetně anafylaktického šoku, angioedému a pruritu

Poruchy nervového systému

Časté

dysgeusie (např. změny chutě)

Respirační, hrudní a mediastinální poruchy

Časté

faryngeální hypestezie

Není známo

sucho v hrdle

Gastrointestinální poruchy

Časté

nevolnost, orální hypestezie,

Méně časté

zvracení, průjem, dyspepsie, bolest břicha, sucho v ústech

Poruchy kůže a podkožní tkáně

Vzácné

vyrážka, kopřivka

Není známo

závažné nežádoucí kožní reakce (včetně erythema multiforme, Stevens-Johnsonova syndromu/toxické epidermální nekrolýzy a akutní generalizované exantematózní pustulózy) (viz bod 4.4)

Celkové poruchy a reakce v místě aplikace

Méně časté

únava

Hlášení podezření na nežádoucí účinky

Hlášení podezření na nežádoucí účinky po registraci léčivého přípravku je důležité. Umožňuje to pokračovat ve sledování poměru přínosů a rizik léčivého přípravku. Žádáme zdravotnické pracovníky, aby hlásili podezření na nežádoucí účinky na adresu:

Státní ústav pro kontrolu léčiv Šrobárova 48 100 41 Praha 10

webové stránky: www.sukl.cz/nahlasit-nezadouci-ucinek

4.9 Předávkování

Do současné doby nebyly zaznamenány žádné specifické projevy předávkování u lidí. Na základě zpráv o náhodném předávkování a/nebo chybách v léčbě se pozorované příznaky shodují se známými nežádoucími účinky přípravku MUCOLEN 3 mg/ml v doporučených

dávkách a mohou vyžadovat symptomatickou léčbu.

5.    FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI

5.1    Farmakodynamické vlastnosti

Farmakoterapeutická skupina: Expektorancia, kromě kombinací s antitusiky, ATC kód: R05CB06.

Ambroxol - aktivní metabolit bromhexinu - je látkou s výraznými sekretomotorickými a sekretolytickými vlastnostmi. Reguluje narušenou tvorbu sekretu v žlázové buňce, uvolňuje nahromaděný a pevně ulpívaj ící sekret z bronchiální stěny a podporuje vylučování sekretu stimulací mukociliární motility.

5.2    Farmakokinetické vlastnosti

Ambroxol se po perorálním podání rychle a téměř úplně vstřebává. Maximální plazmatické koncentrace dosahuje asi za 2 hodiny. Z krve je rychle distribuován do tkání, jako jsou plíce, ledviny, zažívací trakt. Biologický poločas je 10-12 hodin. Vylučuje se močí a stolicí, především ve formě netoxických metabolitů; asi 90 % dávky je eliminováno renální cestou.

5.3    Předklinické údaje vztahující se k bezpečnosti

Ambroxol má nízký index akutní toxicity.

Ve studiích s opakovaným podáváním dávky, nebyly po perorálně podaných dávkách 150 mg/kg/den (myš, 4 týdny), 50 mg/kg/den (potkan, 52 a 78 týdnů), 40 mg/kg/den (králík, 26 týdnů) a 10 mg/kg/den (pes, 52 týdnů) zjištěny hladiny nežádoucích účinků (hodnota NOAEL; hladina, při níž ještě nebyly zjištěny nežádoucí účinky). Nebyl zjištěn žádný cílový orgán z hlediska toxicity.

Ve čtyřtýdenních studiích intravenózní toxicity, v nichž byl použit ambroxol-hydrochlorid u potkanů (v dávce 4, 14 a 64 mg/kg/den) a u psů (v dávce 45, 90 a 120 mg/kg/den (infuze 3 hodiny denně)), se neprojevila žádná závažná lokální a systémová toxicita včetně histopatologie. Všechny nežádoucí účinky byly reverzibilní.

Nebyly zjištěny žádné embryotoxické nebo teratogenní účinky při perorálních dávkách ambroxol-hydrochloridu až 3 000 mg/kg/den u potkanů a až 200 mg/kg/den u králíků. Fertilita samců a samic potkana nebyla poškozena až do dávky 500 mg/kg/den. Hodnota NOAEL byla ve studii peri- a postnatálního vývoje stanovena na 50 mg/kg/den. Dávka ambroxol-hydrochloridu 500 mg/kg/den byla mírně toxická pro feny a štěňata, což se projevilo zpomalením hmotnostních přírůstků a snížením počtu mláďat ve vrhu.

Studie genotoxicity in vitro (Amesův a chromozomální aberační test) a in vivo (mikronukleární test u myší) neodhalily žádný mutagenní potenciál ambroxol-hydrochloridu.

Ambroxol-hydrochlorid nevykázal tumorogenní vlastnosti ve studiích kancerogenity uskutečněných na myších (50, 200 a 800 mg/kg/den) po dobu 105 týdnů a potkanech (65, 250 a 1 000 mg/kg/den) po dobu 116 týdnů.

6.    FARMACEUTICKÉ ÚDAJE

6.1    Seznam pomocných látek

Sorbitol, hyetelosa, natrium-benzoát, čištěný med (obsahující fruktosu a glukosu), tekuté medové aroma, čištěná voda, sukralosa, karamelové barvivo, kyselina chlorovodíková 35%.

6.2    Inkompatibility

Neuplatňuje se.

6.3    Doba použitelnosti

2 roky

Po prvním otevření: 6 měsíců.

6.4    Zvláštní opatření pro uchovávání

Tento léčivý přípravek nevyžaduje žádné zvláštní podmínky uchovávání. Po prvním otevření: Uchovávejte při teplotě do 25 °C.

6.5    Druh obalu a obsah balení

Druh obalu: lahvička z hnědého skla s bezpečnostním PP uzávěrem, dávkovací píst, krabička. Velikost balení: 100 ml.

6.6    Zvláštní opatření pro likvidaci přípravku a pro zacházení s ním

Přípravek se užívá perorálně.

Návod pro otevírání lahvičky s bezpečnostním uzávěrem a odměření přesné dávky suspenze

1)    Důkladně protřepejte obsah uzavřené lahvičky (alespoň 5 sekund).

2)    Lahvička je opatřena dětským bezpečnostním uzávěrem. Otevře se tak, že se uzávěr stlačí pevně dolů a odšroubuje se proti směru hodinových ručiček.

3)    Protlačte dávkovač hrdlem lahvičky, až dosáhnete pod hladinu suspenze. Neotáčejte lahvičku dnem vzhůru!

4)    Tahem pístu natáhněte do dávkovače požadovanou dávku suspenze (počet odebraných mililitrů lze odečíst na pístu).

5)    Vytáhněte dávkovač z hrdla lahvičky.

6)    Dávkovač s odměřenou dávkou vložte buď rovnou do úst a pomalým stlačováním pístu uvolněte suspenzi, nebo suspenzi přeneste na lžičku, ze které dáte lék do úst.

7)    Po použití je třeba lahvičku opět pečlivě zašroubovat. Umyjte důkladně dávkovač teplou vodou a nechte volně uschnout.

7.    DRŽITEL ROZHODNUTÍ    O REGISTRACI

Zentiva, k. s., U Kabelovny 130, 102 37 Praha 10, Česká republika

8.    REGISTRAČNÍ ČÍSLO

52/650/99-C

9.    DATUM PRVNÍ REGISTRACE    /PRODLOUŽENÍ REGISTRACE

Datum první registrace: 6.10.1999

Datum posledního prodloužení registrace: 28.5.2014

10.    DATUM REVIZE TEXTU

23.2.2016

5/5