Magnegita 500 Mikromol/Ml Injekční Roztok
zastaralé informace, vyhledat novějšíSp.zn. sukls196150/2014
PŘÍBALOVÁ INFORMACE: INFORMACE PRO UŽIVATELE
Magnegita 500 mikromol/ml Injekční roztok
Dimeglumini gadopentetas
Přečtěte si pozorně celou příbalovou informaci dříve než začnete tento přípravek užívat.
• Ponechte si příbalovou informaci pro případ, že si ji budete potřebovat přečíst znovu.
• Máte-li jakékoli další otázky, zeptejte se svého lékaře nebo lékárníka.
• Tento přípravek byl předepsán Vám. Nedávejte jej žádné další osobě. Mohl by jí ublížit, a to i tehdy, má-li stejné příznaky jako Vy.
• Pokud se kterýkoli z nežádoucích účinků vyskytne v závažné míře, nebo pokud si všimnete jakýchkoli nežádoucích účinků, které nejsou uvedeny v této příbalové informaci, prosím, sdělte to svému lékaři nebo lékárníkovi. Viz bod 4.
V příbalové informaci naleznete:
1. Co je Magnegita a k čemu se používá
2. Čemu musíte věnovat pozornost než dostanete injekci přípravku Magnegita
3. Jak se Magnegita užívá
4. Možné nežádoucí účinky
5. Jak přípravek Magnegita uchovávat
6. Další informace
1. CO JE MAGNEGITA A K ČEMU SE POUŽÍVÁ
Přípravek Magnegita obsahuje dimeglumin-gadopentetát, který je kontrastní látkou. Tento přípravek je určen pouze pro diagnostické účely.
Magnegita se používá při vyšetřovací metodě zvané zobrazování magnetickou rezonancí (MR).
Magnegita se používá při MR vyšetření hlavy, páteře a pro celotělové vyšetření včetně oblasti hlavy a krku, oblasti hrudníku včetně mužských a ženských prsou, břicha včetně slinivky břišní a jater, ledvin, pánve včetně prostaty, močového měchýře a dělohy, svalů a kostí.
Magnegita může být použita pro zlepšení viditelnosti, určení a charakterizaci různých typů nádorů nebo lézí v hlavě, páteři a na dalších místech těla.
Kromě toho je možné zviditelnit všechny cévy (MR-angiografie) s výjimkou srdečních tepen, a to zejména za účelem diagnózy zúžení nebo překážek v cévách.
Může být též měřeno krevní zásobení srdečního svalu za podmínek stresu, vyvolaného např. užíváním léků a diagnostikována životaschopnost srdečního svalu (tzv. „delayed enhancement“).
Zvláštní opatrnosti při užívání Magnegity je zapotřebí:
- jestliže máte zaveden srdeční stimulátor, svorky nebo implantát z feromagnetického materiálu (obsahujícího železo) nebo insulinovou pumpu. Informujte, prosím, o tom svého lékaře/radiologa. V takových případech není vhodné provádět vyšetření MR.
- protože Magnegita může vyvolat alergické nebo jiné specifické individuální reakce, které mohou ovlivnit Vaše srdce, dýchací ústrojí nebo kůži.
Přípravek Magnegita Vám nesmí být podán, jesliže máte vážné problémy s ledvinami, nebo se chystáte podstoupit transplantaci jater, nebo jste v nedávné době transplantaci jater podstoupili, a to proto, že u pacientů v takovém stavu bylo po použití Magnegity pozorováno onemocnění zvané nefrogenní systémová fibróza (NSF). NSF je onemocnění, při kterém dochází k zesílení kůže a podkožních tkání. NSF může vést k vážnému znehybnění kloubů, svalové slabosti nebo může ovlivnit funkci vnitřních orgánů, to může vést až k ohrožení života.
Dále přípravek Magnegita nesmí být podáván novorozencům ve věku do 4 týdnů.
Informujte svého lékaře jestliže:
• uvaše ledviny nepracují správně
• u jste v nedávné době podstoupili transplantaci jater, nebo seji chystáte podstoupit
Obj eví-li se alergická reakce, Váš lékař/radiolog přestane ihned podávat kontrastní látku, a pokud je to nezbytné, nasadí vhodnou léčbu příznaků alergické reakce.
Z těchto důvodů se doporučuje mít během vyšetření zavedený flexibilní žilní katetr, aby bylo možno ihned zasáhnout.
Velmi vzácně se mohou se vyskytnout závažné reakce, včetně šoku. Z těchto důvodů čtěte, prosím, pozorně následující upozornění:
- jestliže máte nebo j ste kdy měl/a průduškové astma nebo j iné alergie nebo j ste měl/a alergickou reakci na kontrastní látky. V takových případech je vyšší pravděpodobnost, že můžete mít alergickou reakci během vyšetření. Informujte o tom, prosím, svého lékaře/radiologa, který Vám možná před vyšetřením podá další lék, aby zamezil alergickým projevům.
- jestliže užíváte tzv. beta-blokátory (léky na snížení vysokého krevního tlaku, na srdeční potíže apod.). Informujte o tom, prosím, svého lékaře/radiologa. U pacientů užívajících léky ze skupiny beta-blokátorů nemusí některé léky k léčení alergických reakcí účinkovat.
- jestliže máte jakékoli problémy se srdcem (např. závažné srdeční selhání, onemocnění koronárních tepen). V takovém případě mohou mít Vaše alergické reakce závažný průběh nebo dokonce ohrozit Váš život.
- jestliže trpíte záchvaty (např. epileptickými), riziko, že takový záchvat dostanete během vyšetření, je vyšší.
- trpíte-li mírným poškozením funkcí ledvin (rychlost glomerulární filtrace je
30 - 59 ml/min/1,73 m2), sdělte to Vašemu lékaři/radiologovi. Před podáním přípravku Magnegita musíte podstoupit krevní testy, aby se prověřila funkce ledvin.
Magnegita se nesmí používat u novorozenců ve věku do 4 týdnů. U kojenců ve věku do 1 roku se, vzhledem k nezralosti ledvin, smí přípravek Magnegita použít pouze po pečlivé lékařské úvaze.
Užívání Magnegity s jídlem a pitím
Je velmi důležité, abyste 2 hodiny před vyšetřením nic nejedl/a.
Vzájemné působení s dalšími léčivými přípravky
Prosím, informujte svého lékaře o všech lécích, které užíváte nebo jste užíval/a v nedávné době, a to i o lécích, které jsou dostupné bez lékařského předpisu.
Zvláště je třeba, aby lékař věděl, zda užíváte beta-blokátory (léky na snížení vysokého krevního tlaku, na srdeční obtíže a jiná onemocnění).
Těhotenství a kojení
Poraďte se se svým lékařem před tím, než začnete užívat jakýkoli lék.
Musíte informovat svého lékaře, jestliže jste těhotná, nebo si myslíte, že byste mohla být těhotná. Přípravek Magnegita se nemá podávat během těhotenství, jestliže to není zcela nezbytné.
Kojení
Informujte svého lékaře, jestliže kojíte, nebo se chystáte začít kojit. Poté, co Vám bude přípravek Magnegita podán, musí být kojení minimálně na 24 hodin přerušeno.
Řízení dopravních prostředků a obsluha strojů
Není pravděpodobné, že by injekce Magnegity ovlivnila Vaši schopnost řídit dopravní prostředky nebo obsluhovat stroje. Měl/a byste však při výkonu těchto činností počítat s tím, že se může po podání injekce vyskytnout nutkání na zvracení nebo snížení krevního tlaku.
3. JAK SE MAGNEGITA UŽÍVÁ
Přípravek Magnegita Vám podá lékař přímo do žíly (intravenózně).
Při podávání přípravku byste měl/a ležet. Po injekci zůstanete pod lékařským dohledem alespoň po dobu 30 minut. To je doba, kdy se mohou vyskytnout nežádoucí reakce (např. alergické reakce).
Avšak ve vzácných případech se mohou reakce vyskytnout až za několik hodin nebo dnů.
Pokud Vám má být přípravek podán pomocí automatického injekčního zařízení, musí to být zařízení vhodné pro toto použití. Lékař se bude přesně řídit návodem k použití.
Dospělí, dospívající a děti od 2 let
Velikost dávky přípravku pro MR hlavy, páteře a celého těla závisí na typu léze, která je vyšetřována, ale obvyklá dávka bývá 0,2 - 0,6 ml/kg tělesné hmotnosti pro dospělé a 0,2 - 0,4 ml/kg tělesné hmotnosti pro děti.
Dávkování u zvláštních skupin pacientů Novorozenci do 4 týdnů věku a kojenci do 1 roku
Přípravek Magnegita nesmí být podáván novorozencům ve věku do 4 týdnů.
Kojenci ve věku do 1 roku mají nezralé ledviny, proto může být kojencům podána během vyšetření pouze jedna dávka přípravku Magnegita a druhá injekce může být podána nejdříve po 7 dnech. Kojencům do 1 roku věku může být přípravek Magnegita podán pouze po pečlivém uvážení, protože v tomto věku není ještě funkce ledvin zcela vyvinuta.
Batolata (1-2 roky)
Podávaná dávka je 0,2 ml/kg tělesné hmotnosti pro děti mladší 2 let.
Starší pacienti (65 let a více)
Jestliže je Vám 65 let a více, není potřeba žádná úprava dávkování, budou však provedeny krevní testy ke zjištění funkce ledvin.
Pacienti s poškozením funkce ledvin
Přípravek Magnegita Vám nesmí být podán, jestliže máte závažné problémy s ledvinami, chystáte se podstoupit transplantaci jater, nebo jste v nedávné době transplantaci jater podstoupili.
Nemocní s mírným poškozením funkce ledvin (je-li hodnota rychlosti glomerulární filtrace 30 -59 ml/min/1,73 m2)
U těchto nemocných je třeba pečlivě zvážit podání Magnegity, neboť podaný přípravek zůstane v těle déle než u pacientů s normální funkcí ledvin.
Váš lékař provede vyšetření, aby zjistil, zda Vám ledviny pracují normálně.
Jestliže máte středně závažnou poruchu funkce ledvin, může Vám být během vyšetření podána pouze jedna dávka, další injekce může být podána nejdříve po 7 dnech.
Jestliže Vám bylo podáno více Magnegity, než mělo být:
Tento přípravek Vám bude podáván odborným zdravotnickým pracovníkem. Pokud se budete domnívat, že jste dostal/a léku příliš mnoho, okamžitě to sdělte svému lékaři nebo zdravotní sestře.
Máte-li jakékoli další otázky, týkající se užívání tohoto přípravku, zeptejte se svého lékaře, radiologa nebo lékárníka.
4. MOŽNÉ NEŽÁDOUCÍ ÚČINKY
Podobně jako všechny léky, může mít i Magnegita nežádoucí účinky, které se ale nemusí vyskytnout u každého.
Byly zaznamenány případy nefrogenní systémové fibrózy (ta může způsobit zhrubnutí kůže a dále také může postihnout měkké tkáně a vnitřní orgány).
Nejčastějšími nežádoucími účinky přípravku Magnegita jsou nutkání na zvracení, zvracení, bolest hlavy, závratě, bolest a pocit horka nebo chladu v místě vpichu injekce a pocit horka celkově.
Další nežádoucí účinky, které se mohou vyskytnout, byly rozděleny podle četnosti výskytu a tělních orgánů, kde se vyskytují:
Velmi časté: vyskytují se u více než 1 z 10 pacientů
Časté: vyskytují se u více než 1 ze 100 pacientů
Méně časté: vyskytují se u méně než 1 ze 100 pacientů
Vzácné: vyskytují se u méně než 1 z 1 000 pacientů
Velmi vzácné: vyskytují se u méně než 1 z 10 000 pacientů
Reakce, u nichž nemůže být četnost výskytu z důvodu nedostatku klinických údajů určena, jsou uvedeny jako „četnost neznámá“
Orgánový systém |
Nežádoucí reakce |
Četnost výskytu |
poruchy krve a lymfatického systému |
krátkodobé zvýšení množství železa v krvi |
vzácné |
Poruchy nervového systému |
závratě, brnění nebo mravenčení (parestézie), bolest hlavy |
méně časté |
neklid, zmatenost, poruchy řeči a čichu, křeče, třesavka, kóma, ospalost |
vzácné | |
Poruchy oka |
bolest očí, poruchy vidění, slzení |
vzácné |
Orgánový systém |
Nežádoucí reakce |
Četnost výskytu |
Poruchy ucha a labyrintu |
bolest uší, poruchy sluchu |
vzácné |
Srdeční poruchy |
změny srdečního tepu, krevního tlaku, zástava srdce |
vzácné |
Cévní poruchy |
rozšíření cév a změny rychlosti proudění krve, což je příčinou nízkého krevního tlaku následovaného mdlobou, rychlým tepem (tachykardií) dýchacími obtížemi, zmodráním, eventuálně vedoucího k bezvědomí a šoku |
vzácné |
Respirační, hrudní a mediastinální poruchy |
krátkodobé změny rychlosti dýchání, krátký dech, dýchací potíže, zástava dechu, tekutina v plicích |
vzácné |
Gastrointestinální poruchy |
méně časté | |
bolest břicha, průjem, nechutenství, sucho v ústech, nadměrné slinění |
vzácné | |
Poruchy jater a žlučových cest |
krátkodobé zvýšení hodnot jaterních enzymů a bilirubinu |
vzácné |
Poruchy kůže a podkožní tkáně |
otoky očních víček, obličeje nebo rtů, zarudnutí kůže, svědění |
vzácné |
Poruchy svalové a kosterní soustavy a pojivové tkáně |
bolesti zad nebo kloubů |
vzácné |
Poruchy ledvin a močových cest |
samovolný únik moči, nutkání k močení, u pacientů s poruchou funkce ledvin krátkodobé změny hodnot funkce ledvin nebo akutní selhání ledvin |
vzácné |
Celkové poruchy a reakce v místě aplikace |
pocity horka |
méně časté |
bolest na hrudi, mrazení, pocení, změny tělesné teploty, horečka bolest v místě vpichu, pocit chladu nebo horka, otok, zánět, odumírání tkáně, zánět žil v místě vpichu |
vzácné | |
případy nefrogenní systémové fibrózy (nemoc u pacientů s onemocněním ledvin, projevující se tvrdnutím kůže a jiných orgánů), |
neznámá | |
Poruchy imunitního systému |
reakce z přecitlivělosti / anafylaktické reakce: angioedém, zánět spojivek, kašel, svědění, rýma, kýchání, kožní vyrážka (kopřivka), sípot, stísnění hrtanu, otoky hrtanu a hltanu, nízký krevní tlak, šok |
vzácné |
Někteří lidé možná zjistí, že mají alergické reakce na přípravek Magnegita. Informujte prosím okamžitě Vašeho lékaře, zpozorujete-li u sebe kterékoli z následujících závažných, i když vzácně se vyskytujících, příznaků alergie:
- náhlá dýchavičnost a pocit sevřeného hrudníku
- otoky očních víček, obličeje nebo rtů
- kožní vyrážka (kopřivka), svědění, horečka
- kolaps
- zmodrání (cyanóza)
Hlášení nežádoucích účinků
Pokud se u Vás vyskytne kterýkoli z nežádoucích účinků, sdělte to svému lékaři nebo zdravotní sestře. Stejně postupujte v případě jakýchkoli nežádoucích účinků, které nejsou uvedeny v této příbalové informaci. Nežádoucí účinky můžete hlásit také přímo na adresu:
Státní ústav pro kontrolu léčiv Šrobárova 48 100 41 Praha 10
webové stránky: www .sukl.cz/nahlasit-nezadouci-ucinek.
Nahlášením nežádoucích účinků můžete přispět k získání více informací o bezpečnosti tohoto přípravku.
5. JAK PŘÍPRAVEK MAGNEGITA UCHOVÁVAT
Uchovávejte mimo dosah a dohled dětí.
Nepoužívejte Magnegitu po uplynutí doby použitelnosti uvedené na skleněné lahvičce. Doba použitelnosti se vztahuje k poslednímu dni uvedeného měsíce.
Tento léčivý přípravek nevyžaduje žádné zvláštní podmínky uchovávání.
Chemická a fyzikální stabilita přípravku po otevření byla doložena po dobu 24 hodin při 25 °C.
Z hlediska možné mikrobiální kontaminace by měl být přípravek použit okamžitě po otevření. Pokud není okamžitě použit, je uchovávání přípravku po otevření v odpovědnosti uživatele a nemělo by být delší než 24 hodin při +2 až +8 °C.
Neužívejte přípravek Magnegita, jestliže zpozorujete jakékoli viditelné známky snížené jakosti (částice v roztoku, praskliny v injekční lahvičce).
Léčivé přípravky se nesmí vyhazovat do odpadních vod nebo domácího odpadu. Zeptejte se svého lékárníka, jak máte likvidovat léky, které již nepotřebujete. Tato opatření pomáhají chránit životní prostředí.
6. DALŠÍ INFORMACE Co Magnegita obsahuje
Léčivou látkou je dimeglumini gadopentetas. 1 ml injekčního roztoku obsahuje 469 mg dimeglumini gadopentetas (odpovídá 500 mikromol/ml, tj. 78,63 mg gadolinium).
Pomocnými látkami j sou kyselina pentetová, meglumin a voda na injekci.
Jak přípravek Magnegita vypadá a co obsahuje toto balení
Přípravek je injekční roztok v čirých skleněných injekčních lahvičkách uzavřených pryžovou zátkou s hliníkovým uzávěrem. Lahvičky jsou uloženy v papírové krabičce spolu s touto příbalovou informací.
Injekční lahvička obsahuje čirý injekční roztok.
Magnegita _je k dostání v těchto baleních:
1 lahvička s 5, 10, 15, 20, 30 a 100 ml injekčního roztoku 10 lahviček s 5, 10, 15, 20, 30 a 100 ml injekčního roztoku
Na trhu nemusí být všechny velikosti balení.
Držitel rozhodnutí o registraci a výrobce
Agfa HealthCare Imaging Agents GmbH Am Coloneum 4 50829 Koln Německo
Tel: + 49 221 5717-660 Fax: + 49 221 5717-1051 E-mail: imagingagents@agfa.com
Biokanol Pharma GmbH Kehlerstr. 7 D-76437 Rastatt Německo
Tato příbalová informace byla naposledy schválena: 27.2.2015
Tento přípravek je registrován v členských státech Evropského společenství pod následujícími názvy:
Mikromol/ml Injektionslosung micromol/ml oplossing voor injectie micromol/ml solution for injection Mikromol/ml Injektionslosung micromol/ml soluzione iniettabile pmol/ml solution injectable micromol/ml oplossing voor injectie micromol/ml solution for injection mikromooli/ml Sustelahus micromol/ml Evsorpo Srá^uga gmol/ml Oldatos injekció micromol/ml solution for injection mikromolip/ml Injekcinis tirpalas micromol/ml škidums injekcijai mikromol/ml Roztwór do wstrzykiwaň
Rakousko:
Belgie:
Bulharsko:
Německo:
Itálie:
Lucembursko:
Nizozemsko:
Velká Británie:
Estonsko:
Řecko:
Maďarsko:
Irsko:
Litva:
Lotyšsko:
Polsko:
Magnegita 500 Magnegita 500 Magnegita 500 Magnegita 500 Magnegita 500 Magnegita 500 Magnegita 500 Magnegita 500 Magnegita 500 Magnegita 500 Magnegita 500 Magnegita 500 Magnegita 500 Magnegita 500 Magnegita 500
Rumunsko: Magnegita 500 mikromol/ml soluxe injectabilá
Slovinsko: Magnegita 500 mikromolov/ml Raztopina za injiciranje
Slovensko: Magnegita 500 mikromol/ml Injekčný roztok
Následující informace jsou určeny pouze pro zdravotnické pracovníky:
Před podáním přípravku Magnegita se u všech pacientů doporučuje provést screeningové laboratorní vyšetření k odhalení porušené funkce ledvin.
Existují zprávy o nefrogenní systémové fibróze (NSF) v souvislosti s podáním některého z kontrastních přípravků obsahujících gadolinium u pacientů se závažnou, akutní nebo chronickou poruchou funkce ledvin (GFR < 30 ml/min/1,73 m2). Zvláštní riziko je u pacientů podstupujících transplantaci jater vzhledem k vysokému výskytu akutního selhání ledvin v této skupině. Vzhledem k možnosti výskytu NSF se u pacientů se závažnou poruchou funkce ledvin a u pacientů v perioperačním období transplantace jater.
Magnegita se také nesmí podávat novorozencům do 4 týdnů věku.
Riziko rozvoje NSF u pacientů s mírným poškozením ledvin (GRF 30-59 ml/min/1.73 m2) není známé, proto se Magnegita podává jen po pečlivém vyhodnocení poměru mezi rizikem a přínosem, jedná-li se o zcela nepostradatelnou diagnostickou informaci, nedosažitelnou pomocí MR bez použití kontrastní látky. Jestliže je Magnegitu nutné podat, je třeba, aby dávka nepřevýšila 0,2 ml/kg tělesné hmotnosti. Během vyšetření se nepodává více než jedna dávka. Vzhledem k nedostatku informací o opakovaném podání není možné injekce Magnegity opakovat dříve, než interval mezi injekcemi dosáhne alespoň 7 dní.
Vzhledem k nezralé funkci ledvin u kojenců do 1 roku věku lze přípravek Magnegita u těchto pacientů podávat pouze po pečlivé rozvaze v dávce nepřevyšující 0,2 ml/kg tělesné hmotnosti. Během vyšetření se nepodává více než jedna dávka. Vzhledem k nedostatku informací o opakovaném podání není možné injekce Magnegity opakovat dříve, než interval mezi injekcemi dosáhne alespoň 7 dní. Přípravek Magnegita by neměl být podáván novorozencům do 4 týdnů věku.
Vzhledem k možnému zhoršení ledvinové clearence dimeglumin-gadopentetátu u starších osob je zvláště důležité provádět u pacientů starších 65 let screeningové vyšetření k odhalení porušené funkce ledvin.
Hemodialýza krátce po podání Magnegity může být vhodným postupem k odstranění Magnegity z těla. Neexistují důkazy na podporu zahájení hemodialýzy k prevenci nebo k léčbě NSF u pacientů, kteří hemodialýzu dosud nepodstupují.
Magnegita se nepodává během těhotenství, pokud klinický stav ženy nevyžaduje použití dimeglumin-gadopentetátu.
Rozhodnutí, zda po podání přípravku Magnegita v kojení pokračovat nebo ho na 24 hodin přerušit, je na lékaři a kojící matce.
Oddělitelnou část štítku z lahviček je třeba vlepit do dokumentace pacienta, aby byl přesně zaznamenán použitý kontrastní přípravek s obsahem gadolinia. Též je nutno poznamenat podanou dávku.
Pokud je vedena elektronická dokumentace, měl by být rovněž do záznamů pacienta uveden název podaného léčivého přípravku, číslo šarže a dávka.
8 / 8