Příbalový Leták

Lecardop Sr 200 Mg/50 Mg

sp. zn. sukls2018/2008; sukls249098/2012

SOUHRN ÚDAJŮ O PŘÍPRAVKU

1.    NÁZEV PŘÍPRAVKU

Lecardop SR 200 mg/50 mg

2.    KVALITATIVNÍ A KVANTITATIVNÍ SLOŽENÍ

Jedna tableta s prodlouženým uvolňováním obsahuje levodopum 200 mg a carbidopum 50 mg ve formě carbidopum monohydricum.

Úplný seznam pomocných látek viz bod 6.1.

3. LÉKOVÁ FORMA

Tableta s prodlouženým uvolňováním.

Oranžovohnědá, kulatá, bikonvexní tableta s prodlouženým uvolňováním.

4. KLINICKÉ ÚDAJE

4.1    Terapeutické indikace

Idiopatická Parkinsonova nemoc, zvláště ke zkrácení „off“ období u pacientů, kteří se dříve léčili levodopou/inhibitory dekarboxylázy ve formě tablet s okamžitým uvolňováním nebo samotnou levodopou, a u nichž docházelo k motorickým fluktuacím.

Zkušenost s přípravkem Lecardop SR 200 mg/50 mg tablety s prodlouženým uvolňováním je omezená u pacientů, kteří nebyli dříve léčeni levodopou.

4.2    Dávkování a způsob podání

Denní dávka přípravku Lecardop SR 200 mg/50 mg má být pečlivě stanovena. Během období úpravy dávky mají být pacienti pečlivě sledováni, zejména s ohledem na výskyt nebo zhoršení nauzey a abnormálních mimovolních pohybů jako jsou dyskineze, chorea a dystonie. Časným příznakem předávkování může být blefarospasmus.

Farmakokinetické vlastnosti tablet s prodlouženým uvolňováním se mohou změnit, pokud je tableta rozlomena nebo rozkousána. Proto musí být tableta spolknuta celá.

Většina dalších léčivých látek používaných k léčbě Parkinsonovy nemoci, s výjimkou levodopy, může být podávána dále během užívání přípravku Lecardop SR 200 mg/ 50 mg. Nicméně může být potřebné upravit jejich dávkování.

Pokud je to možné, je třeba se vyvarovat náhlého vysazení léčby levodopou.

Protože karbidopa zabraňuje ztrátě účinku levodopy způsobené pyridoxinem, lze Lecardop SR 200 mg/50 mg podávat také pacientům, kteří současně užívají pyridoxin (vitamin B6).

Upozornění

Aby byl zachován efekt prodlouženého uvolňování léku, je možné užívat tablety s prodlouženým uvolňováním pouze celé a není možné je dělit.

Počáteční dávka

Pacienti, kteří dosud nebyli léčeni levodopou

Doporučená počáteční dávka přípravku Lecardop SR 200 mg/50 mg je jedna tableta s prodlouženým uvolňováním dvakrát denně. Počáteční dávka nesmí překročit 600 mg levodopy/den. Časový odstup mezi jednotlivými dávkami má být nejméně 6 hodin.

Interval při úpravě dávek má být nejméně 2-4 dny.

V závislosti na závažnosti onemocnění může být potřebná doba do dosažení optimální kontroly onemocnění až šest měsíců.

Návod k převodu pacientů, kteří jsou léčeni levodopou/ inhibitory dekarboxylázy ve formě tablet s okamžitým uvolněním

Pokud jsou při změně medikace na Lecardop SR 200 mg/50 mg potřebné vyšší dávky (více než 900 mg denně), nesmí být zahajovací dávka zvýšena o více než přibližně o 10 % dávky levodopy/den. Levodopa a inhibitor dekarboxylázy má být vysazen alespoň 12 hodin před podáním přípravku Lecardop SR 200 mg/50 mg.

Časový odstup mezi jednotlivými dávkami má být zvýšen o 30 % - 50 % na 4 -12 hodin.

Pokud nejsou dílčí dávky stejné, doporučuje se podat nejnižší dávku na konci dne.

Dávku je nutno vytitrovat podle klinické odpovědi, jak je uvedeno níže v Úpravě dávkování.

Potřebné dávky mohou být maximálně o 30 % vyšší než předchozí dávka levodopy.

Při přechodu z tablet levodopa/karbidopa s okamžitým uvolňováním na tablety s prodlouženým uvolňováním použijte následující tabulku.

Levodopa/karbidopa


Lecardop SR 200 mg/50 mg

Denní dávka levodopy Denní dávka levodopy Počet tablet s prodlouženým

(mg)

(mg)

300-400

400

500-600

600

700-800

800

900-1000

1000

1100-1200

1200

1300-1400

1400

1500-1600

1600


uvolňováním 1 tableta dvakrát denně 1 tableta třikrát denně

4    tablety, 3 nebo více rozdělených dávek

5    tablet, 3 nebo více rozdělených dávek

6    tablet, 3 nebo více rozdělených dávek

7    tablet, 3 nebo více rozdělených dávek

8    tablet, 3 nebo více rozdělených dávek

Pacienti, kteří jsou v současnosti léčeni pouze levodopou

Levodopa musí být vysazena alespoň 12 hodin před zahájením léčby přípravkem Lecardop SR 200 mg/50 mg. Doporučená zahajovací dávka přípravku Lecardop SR 200 mg/50 mg u pacientů s mírným až středně závažným onemocněním je jedna tableta s prodlouženým uvolňováním dvakrát denně.

Úprava dávkování

Po stanovení dávky může být dávka nebo dávkovací interval zvýšen nebo snížen podle odpovědi pacienta.

U většiny pacientů je dostačující dávka 400 mg levodopy/100 mg karbidopy až 1600 mg levodopy/400 karbidopy denně, která se podává rozděleně v dávkách a intervalech v rozmezí 4 až 12 hodin během dne. Podávání vyšších dávek (až 2400 mg levodopy/600 mg karbidopy) a podávání v kratším intervalu (méně než 4 hodiny) je možné, ale obecně se nedoporučuje.

Pokud jsou odstupy mezi jednotlivými dávkami přípravku Lecardop SR 200 mg/50 mg kratší než 4 hodiny nebo pokud nejsou podávané dávky stejné, doporučuje se podat nejnižší dávku na konci dne.

Oproti tabletám přípravku levodopa/karbidopa s okamžitým uvolňováním může být obvyklý účinek první ranní dávky u některých pacientů až o jednu hodinu opožděn.

Intervaly při úpravě dávek musí být nejméně 3 dny.

Udržovací dávka

Protože Parkinsonova nemoc je progresivní onemocnění, doporučuje se pravidelné klinické vyšetření. Může být nutná úprava dávek přípravku Lecardop SR 200 mg/50 mg.

Přidání dalších antiparkinsonik

Souběžně s přípravkem Lecardop SR 200 mg/50 mg lze podávat anticholinergika, agonisty dopaminu a amantadin. Pokud jsou uvedené léčivé látky podávány k probíhající terapii přípravkem Lecardop SR 200 mg/50 mg, může být potřebná úprava dávek přípravku Lecardop SR 200 mg/50 mg.

Přerušení léčby

Je třeba pacienty pečlivě sledovat při náhlém snížení dávky nebo pokud je nutné vysazení přípravku Lecardop SR 100 mg/25 mg. Je to nutné zvláště u pacientů, kterým jsou podávána antipsychotika (viz bod 4.4).

Pokud je nutná anestezie, je možné podávat přípravek Lecardop SR 200 mg/50 mg tak dlouho, dokud pacient může užívat léky perorálně. Při dočasném přerušení léčby je možné podat obvyklou dávku, jakmile pacient může užívat léky perorálně.

Použití u dětí a dospívajících

U pacientů mladších 18 let nebyla bezpečnost stanovena.

Použití u starších pacientů

S použitím levodopy/karbidopy u starších pacientů jsou rozsáhlé zkušenosti. Výše uvedená doporučení vznikla na základě klinických dat odvozených z těchto zkušeností.

Použití při poruše funkce ledvin a jater Není nutná žádná úprava dávek.

4.3 Kontraindikace

-    Hypersenzitivita na levodopu, karbidopu nebo na kteroukoli pomocnou látku přípravku

-    Glaukom s úzkým úhlem

-    Závažné srdeční selhání

-    Závažná srdeční arytmie

-    Akutní cévní mozková příhoda

Přípravek Lecardop SR 200 mg/50 mg nesmí být podáván v případě, že je kontraindikováno podávání sympatomimetik.

Souběžné podávání přípravku Lecardop SR 200 mg/50 mg a neselektivních inhibitorů monoaminooxidázy (MAO) a selektivních inhibitorů MAO-A je kontraindikováno. Podávání těchto inhibitorů musí být přerušeno nejméně dva týdny před zahájením léčby přípravkem Lecardop SR 200 mg/50 mg. Přípravek Lecardop SR 200 mg/50 mg lze podávat současně s doporučenou dávkou selektivních inhibitorů MAO-B (např. selegilin) (viz bod 4.5).

4.4 Zvláštní upozornění a opatření pro použití

U pacientů léčených pouze levodopu, je nutno levodopu vysadit alespoň 12 hodin před zahájením léčby přípravkem Lecardop SR 200 mg/50 mg.

Na základě farmakokinetického profilu přípravku Lecardop SR 200 mg/50 mg může být nástup účinku u pacientů s časnou ranní dyskinezí pomalejší než při použití levodopy/karbidopy ve formě tablet s okamžitým uvolňováním. Incidence dyskinezí je během léčby přípravkem Lecardop SR 200 mg/50 mg u pacientů s pokročilými stádii motorických fluktuací vyšší, než v souvislosti s podáváním tablet s okamžitým uvolňováním s kombinací levodopa/karbidopa (16,5% oproti 12,2%).

U pacientů dosud léčených výhradně levodopou se mohou vyskytovat dyskineze, protože karbidopa způsobuje, že do mozku se dostane více levodopy a tvoří se více dopaminu.

Výskyt dyskineze může znamenat nutnost snížení dávek (viz bod 4.8).

Stejně jako při podávání samotné levodopy, i podávání přípravku Lecardop SR 200 mg/50 mg může vést ke vzniku mimovolních pohybů a mentálních poruch.

Pacienti se známou anamnézou závažných mimovolních pohybů nebo psychotických epizod léčení pouze levodopou nebo kombinací levodopa/karbidopa vyžadují pečlivé sledování při podávání přípravku Lecardop SR 100 mg/25 mg. Tyto reakce jsou patrně spouštěny zvýšenou dostupností dopaminu v mozku po podání levodopy a podávání přípravku Lecardop SR 200 mg/50 mg může vést k recidivě uvedených příznaků. Může být potřebné snížení dávky.

Všichni pacienti musí být pečlivě sledováni kvůli rozvoji deprese doprovázené sebevražednými tendencemi. U psychotických pacientů nebo u pacientů s psychózou v anamnéze se musí postupovat s opatrností. Pokud dojde ke zhoršení existující psychózy, má být přípravek Lecardop SR 200 mg/50 mg vysazen.

Levodopa je spojována s výskytem somnolence a epizodami náhlého nástupu spánku. Velmi vzácně byl hlášen náhlý nástup spánku během denních aktivit, v některých případech bez předcházejících varovných příznaků. Pacienti musí být na toto riziko upozorněni a poučeni o tom, aby během léčby levodopou při řízení a při obsluze strojů prováděli cvičení posilující pozornost. Pacienti , kteří již mají zkušenosti se somnolencí nebo s epizodou náhlého nástupu spánku, se musí zdržet řízení motorových vozidelnebo obsluhy strojů. Mělo by být zváženo snížení dávek nebo ukončení terapie.

Přípravek Lecardop SR 200 mg/50 mg má být používán opatrně u pacientů se závažným kardiovaskulárním onemocněním nebo onemocněním plic, bronchiálním astmatem, závažným onemocněním ledvin, jater nebo endokrinním onemocněním nebo u pacientů s peptickými vředy, hematemezou či křečemi v anamnéze.

Levodopa/karbidopa má být používána opatrně u pacientů s nedávným infarktem myokardu a s reziduální síňovou, nodální nebo komorovou arytmií. U těchto pacientů má být kontrolována funkce srdce, zvláště na počátku léčby a po každé úpravě dávek.

Pacienti s chronickým glaukomem se širokým úhlem mohou být s opatrností léčeni pomocí přípravku Lecardop SR 200 mg/50 mg za předpokladu, že je nitrooční tlak úspěšně pod kontrolou a pacient je během léčby pečlivě sledován na změny nitroočního tlaku.

Při náhlém vysazení medikace v průběhu léčby Parkinsonovy nemoci byl popsán komplex příznaků, který se podobá malignímu neuroleptickému syndromu, zahrnujícímu svalovou rigiditu, zvýšení tělesné teploty, mentální změny a vzestup sérové kreatinfosfokinázy. Pacienti proto musí být při náhlém snížení dávek karbidopy/levodopy nebo vysazení léku pečlivě sledováni, zejména při souběžném podávání antipsychotik.

Používání přípravku Lecardop SR 200 mg/50 mg se nedoporučuje při léčbě farmakogenních extrapyramidových reakcí nebo Huntingtonovy chorey.

Během dlouhodobé léčby je doporučeno pravidelně kontrolovat jaterní a ledvinné funkce, funkce orgánů krvetvorby a kardiovaskulárního systému.

Bezpečnost a účinnost přípravku Lecardop SR 100 mg/25 mg dosud nebyla stanovena u novorozenců a dětí. Použití u pacientů mladších 18 let se nedoporučuje.

U pacientů s Parkinsonovou nemocí je možné zvýšené riziko melanomu, ale není potvrzena souvislost s léčbou levodopou. Během léčby je doporučena opatrnost.

Laboratorní testy

Levodopa a karbidopa způsobují abnormality mnoha laboratorních testů. Ty se mohou vyskytnout i u přípravku Lecardop SR 200 mg/50 mg. Mezi tyto abnormality patří zvýšené hodnoty funkčních jaterních testů, jako je alkalická fosfatáza, AST, ALT, laktátdehydrogenáza, bilirubin, dusík močoviny v krvi a pozitivní Coombsův test.

Při léčbě levodopou/karbidopou byly rovněž hlášeny snížené hodnoty hemoglobinu a hematokritu, zvýšená hladina glukózy v séru a zvýšená hladina leukocytů, bakterie a krev v moči.

Pokud jsou k testu na ketonurii používány testovací proužky, může karbidopa/levodopa způsobovat falešně pozitivní výsledky testu na ketonové látky. Tato reakce se povařením vzorku moči nemění.

Při testování glykosurie pomocí glukózo-oxidázových metod se rovněž mohou vyskytovat falešně negativní výsledky.

Poruchy kontroly impulzů(Impulse control disorder, ICD)

Pacienti by měli být pravidelně monitorováni z důvodu možnosti rozvoje poruchy kontroly impulzů. Pacienti a jejich ošetřovatelé mají být upozorněni, že u pacientů léčených agonisty dopaminu a/nebo dopaminergními přípravky obsahujícími levodopu včetně levodopy/karbidopy se mohou rozvinout symptomy poruchy kontroly impulzů včetně patologického hráčství, zvýšeného libida, hypersexuality, nutkavého utrácení nebo nakupování, záchvatovitého a nutkavého přejídání. Pokud se tyto příznaky objeví, doporučuje se léčbu přehodnotit.

4.5 Interakce s jinými léčivými přípravky a jiné formy interakce

Souběžné podávání přípravku Lecardop SR 200 mg/50 mg s níže uvedenými léčivými přípravky vyžaduje opatrnost:

Antihypertenziva

Po přidání levodopy s inhibitorem dekarboxylázy k existujícímu dávkovacímu režimu zahrnujícímu určitá antihypertenziva byla pozorována symptomatická dysregulace ortostázy. Během titrační fáze léčby přípravkem Lecardop 200 mg/50 mg může být nezbytná úprava dávek antihypertenziv.

Antidepresiva

Vzácně byly hlášeny nežádoucí účinky, například hypertenze a dyskineze, při současném podávání levodopy/karbidopy s tricyklickými antidepresivy (viz bod 4.3 pro pacienty užívající inhibitory monoaminooxidázy).

Anticholinergika

Anticholinergika mohou působit synergicky s levodopou při zlepšení tremoru. Jejich souběžné podávání však může způsobit zhoršení abnormálních mimovolních pohybů. Anticholinergika mohou snížit účinky levodopy v důsledku opožděné absorpce. Může být potřebná úprava dávky levodopy/karbidopy.

Jiné léčivé přípravky

Antagonisté dopaminových D2-receptorů (např. fenothiaziny, butyrofenony, risperidon), benzodiazepiny a izoniazid mohou snižovat terapeutický účinek levodopy. Pozitivní účinek levodopy na Parkinsonovu nemoc může být snižován fenytoinem a papaverinem. Pacienti, kteří užívají tyto léčivé přípravky souběžně s přípravkem Lecardop SR 200 mg/50 mg, mají být vzhledem k možnosti ztráty terapeutické odpovědi pečlivě sledováni.

Souběžné používání selegilinu a přípravku Lecardop SR 200 mg/50 mg může být spojeno se závažnou ortostatickou hypotenzí (viz bod 4.3).

Inhibitory COMT (tolkapon, entakapon)

Souběžné užívání inhibitorů COMT (katechol-O-methyltransferáza) a přípravku Lecardop SR 200 mg/50 mg může zvyšovat biologickou dostupnost levodopy. Dávku levodopy/karbidopy může být potřeba upravit.

Amantadin má synergický účinek s levodopou a může nežádoucí účinky levodopy zesilovat. Může být nutná následná úprava dávek přípravku Lecardop SR 200 mg/50 mg.

Metoklopramid zvyšuje vyprazdňování žaludku a může zvyšovat biologickou dostupnost levodopy/karbidopy.

Sympatomimetika mohou zesilovat nežádoucí kardiovaskulární účinky levodopy.

Souběžné podávání síranu železnatého a levodopy/karbidopy může vést ke snížení biologické dostupnosti levodopy.

Protože mezi levodopou a některými aminokyselinami existuje kompetitivní vztah, může být absorpce levodopy narušena u některých pacientů na dietě bohaté na bílkoviny.

Účinky souběžného podávání antacid a levodopy/karbidopy na biologickou dostupnost levodopy nebyly studovány.

4.6    Fertilita, těhotenství a kojení

Těhotenství

Dostatečné údaje o podávání přípravku Lecardop SR 200 mg/50 mg těhotným ženám nejsou k dispozici. Výsledky studií na zvířatech prokázaly reprodukční toxicitu (viz bod 5.3). Potenciální riziko pro lidské embryo nebo plod není známo.

Přípravek Lecardop SR 200 mg/50 mg nesmí být užíván během těhotenství. Ženy ve fertilním věku užívající přípravek Lecardop SR 200 mg/50 mg musí používat spolehlivou antikoncepci.

Kojení

Do mateřského mléka se vylučuje signifikantní množství levodopy. Ženy během léčby přípravkem Lecardop SR 200 mg/50 mg nemají kojit.

4.7    Účinky na schopnost řídit a obsluhovat stroje

Nejsou k dispozici žádné údaje týkající se účinků tohoto léku na schopnost řídit. Schopnost řídit motorová vozidla a obsluhovat stroje může být ovlivněna nežádoucími účinky, jako je ospalost a závratě.

Pacienti léčení levodopou u nichž se objeví somnolence a/nebo epizody náhlého nástupu spánku musí být poučeni, že se v tomto případě musí zdržet řízení motorových vozidel nebo činností, při kterých zhoršená pozornost může přivodit jim samým nebo ostatním riziko vážného poranění nebo smrt (například obsluha strojů), dokud pacienti tyto opakující se epizody a somnolence nepřekonají (viz také bod 4.4).

4.8 Nežádoucí účinky

Během kontrolovaných klinických studií u pacientů se střední až těžkou motorickou fluktuací, se při podávání levodopy/karbidopy nevyskytly žádné nežádoucí účinky, které by byly způsobeny lékovou formou s prodlouženým uvolňováním léčivé látky.

Nežádoucí reakce, které by mohly přinejmenším pravděpodobně souviset s léčbou, jsou uvedeny níže a klasifikovány podle tříd orgánových systémových a absolutní frekvence výskytu. Frekvence poruch jsou definovány jako velmi časté (>1/10); časté (>1/100 až <1/10); méně časté (>1/1000 až <1/100); vzácné (>1/10 000 až <1/1000); velmi vzácné (<1/10 000)), není známo (frekvence nemůže být stanovena z dostupných údajů).

Poruchy krve a lymfatického systému

Vzácné:    Leukopenie, hemolytická a nehemolytická anemie, trombocytopenie.

Velmi vzácné: Agranulocytóza.

Poruchy metabolismu a výživy

Časté:    Anorexie.

Méně časté:    Váhový úbytek nebo přírůstek.

Psychiatrické poruchy

Časté:    Halucinace, zmatenost, závratě, noční můry, ospalost, únava, nespavost,

deprese, velmi zřídka s pokusem o sebevraždu, euforie, demence, psychotické epizody, pocit stimulace.

Vzácné:    Agitovanost, strach, snížená rozumová kapacita, dezorientace, bolest hlavy,

zvýšené libido, necitlivost, křeče.

Poruchy nervového systému

Časté:    Dyskineze (během užívání levodopy/karbidopy ve formě tablet

s prodlouženým uvolňováním byly dyskineze pozorovány častěji než při užívání lékových forem s okamžitým uvolňováním), chorea, dystonie, extrapyramidové a pohybové poruchy, výskyt „on-off“.

Několik měsíců nebo let po zahájení léčby levodopou se může objevit bradykineze (on-off epizody), která pravděpodobně souvisí s progresí nemoci. Může být potřebná úprava dávkovacího režimu a dávkovacích intervalů.

Méně časté:    Ataxie, zesílený tremor rukou.

Vzácné:    Neuroleptický maligní syndrom, parestezie, pády, abnormality chůze, trismus.

Levodopa/karbidopa je spojována s ospalostí a velmi vzácně s nadměrnou ospalostí během dne a náhlým začátkem spánku.

Poruchy oka

Vzácné:    Rozmazané vidění, blefarospazmus, aktivace latentního Hornerova syndromu,

diplopie, dilatace pupily, okulogyrická krize.

Časným příznakem předávkování může být blefarospasmus.

Srdeční poruchy

Časté:    Palpitace, nepravidelný srdeční tep.

Cévní poruchy

Časté:    Ortostatická hypotenze, tendence k omdlévání, synkopa.

Méně časté:    Hypertenze.

Vzácné:    Flebitida.

Respirační, hrudní a mediastinální poruchy

Méně časté:    Chrapot, bolest na hrudi.

Vzácné:    Dyspnoe, poruchy normálního dýchání.

Gastrointestinální poruchy

Časté:    Nauzea, zvracení, suchá ústa, hořká chuť.

Méně časté:    Zácpa, průjem, sialorea, dysfagie, flatulence.

Vzácné:    Dyspepsie, gastrointestinální bolesti, tmavé zabarvení slin, bruxismus,

škytavky, gastrointestinální krvácení, pálení na jazyku, duodenální

vředy.

Poruchy kůže a podkožní tkáně

Méně časté:    Edém.

Vzácné:    Angioedém, kopřivka, pruritus, zrudnutí v obličeji, vypadávání vlasů, exantém,

zvýšené pocení, tmavé zbarvení potu, aktivace maligního melanomu (viz bod 4.3), Schonlein-Henochova purpura.

Poruchy svalové a kosterní soustavy a pojivové tkáně

Méně časté:    Myospasmus.

Poruchy ledvin a močových cest

Méně časté:    Tmavé zbarvení moči.

Vzácné:    Retence moči, močová inkontinence, priapismus.

Celkové poruchy a reakce v místě aplikace

Méně časté:    Pocit slabosti, malátnost,    vzplanutí.

Poruchy kontroly impulzů

U pacientů léčených agonisty dopaminu a/nebo dopaminergními přípravky obsahujícími levodopu včetně levodopy/karbidopy se mohou rozvinout symptomy jako patologické hráčství, zvýšené libido, hypersexualita, nutkavé utrácení nebo nakupování a záchvatovité a nutkavé přejídání (viz bod 4.4 Zvláštní upozornění a opatření pro použití).

Hlášení podezření na nežádoucí účinky

Hlášení podezření na nežádoucí účinky po registraci léčivého přípravku je důležité. Umožňuje to pokračovat ve sledování poměru přínosů a rizik léčivého přípravku. Žádáme zdravotnické pracovníky, aby hlásili podezření na nežádoucí účinky na adresu:

Státní ústav pro kontrolu léčiv Šrobárova 48 100 41 Praha 10

Webové stránky: www.sukl.cz/nahlasit-nezadouci-ucinek

4.9 Předávkování

Léčba akutního předávkování přípravkem Lecardop SR 200 mg/50 mg je obecně stejná, jako léčba akutního předávkování levodopou. Nicméně pyridoxin nemá vliv na zrušení účinku přípravku Lecardop SR 200 mg/50 mg.

Je třeba pečlivě sledovat pacientovo EKG pro možný rozvoj srdečních arytmií. V případě potřeby je vhodné nasadit vhodnou antiarytmickou léčbu.

Je třeba mít na paměti, že pacient může užívat jiné léčivé přípravky souběžně s přípravkem Lecardop SR 200 mg/50 mg.

Dosud nebyla hlášena žádná zkušenost s dialýzou, proto není znám její význam při léčbě předávkování.

5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI

5.1    Farmakodynamické vlastnosti

Farmakoterapeutická skupina.levodopa: dopaminergní léčiva, karbidopa: dopadekarboxyláza ATC kód: N04BA02

Přípravek Lecardop SR 200 mg/50 mg je kombinací karbidopy, což je inhibitor dekarboxylace aromatických aminokyselin, a levodopy, což je metabolický prekurzor dopaminu, ve formě tablet s prodlouženým uvolňováním léčivé látky na bázi polymerů. Používá se při léčbě Parkinsonovy nemoci.

Levodopa/karbidopa tablety s prodlouženým uvolňováním jsou zvláště vhodný ke zkrácení „off" fáze u pacientů dříve léčených kombinací levodopy/inhibitory dekarboxylázy s okamžitým uvolněním, u kterých se vyskytly dyskineze a motorické fluktuace.

Motorické fluktuace se mohou vyskytnout u pacientů s Parkinsonovu nemocí, kteří byli dříve léčeni léčivými přípravky obsahujícími levodopu. Jsou charakterizovány slábnoucím účinkem dávky, dyskinezí u maximální dávky a akinezí. Pokročilé formy motorických fluktuací (fenomén on-off) jsou charakterizovány nepředvídatelnými změnami od mobility kimobilitě. I když případy motorických fluktuací nebyly zatím plně prozkoumány, bylo potvrzeno, že je mohou snižovat léčebné režimy, které zajišťují konstantní plazmatické koncentrace levodopy.

V    mozku se levodopa dekarboxyluje na dopamin, takže zmírňuje projevy Parkinsonovy nemoci. Karbidopa nemůže překročit hematoencefalickou bariéru a inhibuje pouze extracerebrální dekarboxylaci levodopy, takže je pro transport do mozku a následnou konverzi dopaminu k dispozici více levodopy.

Proto za normálních okolností není nutné podávat vysoké dávky levodopy často.

Výskytu gastrointestinálních a kardiovaskulárních nežádoucích účinků, zejména těch, které jsou způsobeny tvorbou dopaminu v extracerebrálních tkáních, lze částečně nebo úplně zabránit podáváním nižších dávek.

V    klinických studiích pacienti s motorickými fluktuacemi užívající levodopu/karbidopu v lékových formách se zpožděným uvolňováním měli kratší „off“ fáze než pacienti, kteří užívali levodopu/karbidopu jako tablety s okamžitým uvolněním. Zkrácení „off“ fáze bylo relativně malé (přibližně 10 %) a frekvence dyskineze se po podání levodopy/karbidopy tablet s prodlouženým uvolňováním mírně zvýšila oproti léčbě tabletami s okamžitým uvolněním.

U pacientů bez motorických fluktuací měla levodopa/karbidopa tablety s prodlouženým uvolňováním za kontrolovaných podmínek u méně častých dávek stejné terapeutické výhody jako tablety s okamžitým uvolněním a kombinací levodopy/karbidopy. U dalších symptomů Parkinsonovy nemoci nebylo pozorováno celkové zlepšení.

5.2    Farmakokinetické vlastnosti

Absorpce

Farmakokinetika levodopy po podání levodopy/karbidopy 200 mg/50 mg ve formě tablet s prodlouženým uvolňováním oproti podání ve formě tablet s okamžitým uvolněním byla vyšetřována u mladých zdravých dobrovolníků. Po podání levodopy/karbidopy 200 mg/50 mg ve formě tablet s prodlouženým uvolňováním bylo dosaženo maximální plazmatické koncentrace levodopy přibližně po dvou hodinách, zatímco po podání tablet s okamžitým uvolněním, obsahujících levodopu a karbidopu, jí bylo dosaženo po 0,75 hodinách.

Střední hodnota maximální plazmatické koncentrace levodopy byla při použití levodopy/karbidopy 200 mg/50 mg ve formě tablet s prodlouženým uvolňováním snížena o 60 % oproti tabletám s okamžitým uvolněním.

Absorpce levodopy po podání levodopy/karbidopy 200 mg/50 mg ve formě tablet s prodlouženým uvolňováním trvala nepřetržitě po dobu 4 - 6 hodin. Ve zmíněných studiích plazmatické koncentrace levodopy kolísaly v užších hranicích než u levodopy a karbidopy ve formě tablet s okamžitým uvolněním. Protože biologická dostupnost levodopy po podání levodopy/karbidoby 200 mg/50 mg tablety s prodlouženým uvolňováním je asi 70% oproti tabletám s okamžitým uvolňováním, má být denní dávka levodopy v tabletách s modifikovaným uvolňováním zpravidla vyšší než v tabletách s okamžitým uvolňováním.

Střední plasmatická koncentrace levodopy po podání jedné dávky levodopy/karbidopy100 mg/25 mg tablety s prodlouženým uvolňováním dosahovala asi 70% koncentrace po podání levodopy/karbidoby 200 mg/50 mg tablety s prodlouženým uvolňováním.

Střední hodnota doby do dosažení maximální plazmatické koncentrace byla mírně snížena po podání levodopy/karbidopy 100 mg/25 mg tablety s prodlouženým uvolňováním oproti podání levodopy/karbidopy 200 mg/50 mg tablety s prodlouženým uvolňováním.

Farmakokinetika levodopy po podání levodopy/karbidopy tablet s prodlouženým uvolňováním byla také studována u pacientů s Parkinsonovou nemocí. Při pravidelném podávání levodopy/karbidopy 100 mg/25 mg tablety s prodlouženým uvolňováním dvakrát denně (od 50 mg karbidopy a 200 mg levodopy až do 150 mg karbidopy a 600 mg levodopy) po dobu tří měsíců nebyla pozorována žádná akumulace levodopy v plasmě.

Příjem potravy neměl žádný vliv na absorpci levodopy.

Souběžný příjem potravy měl za následek 50% snížení AUC a 40% snížení Cmax pro karbidopu. Tyto nízké plazmatické hladiny karbidopy nemají klinický význam.

Distribuce

Levodopa je široce distribuována do většiny tělesných tkání, ale ne do centrálního nervového systému, protože podléhá extenzivnímu metabolismu na periferii. Levodopa se neváže na proteiny. Levodopa přechází přes hematoencefalickou bariéru aktivním, ale saturovatelným transportním systémem pro dlouhé neutrální aminokyseliny.

Karbidopa nepřechází hematoencefalickou bariéru. Levodopa i karbidopa přechází přes placentu a jsou vylučovány do mateřského mléka.

Metabolismus a eliminace

V přítomnosti karbidopy je levodopa metabolizována hlavně na aminokyseliny a méně na katecholaminové deriváty. Všechny metabolity se vylučují ledvinami.

Po perorálním podání je detekováno v moči asi 50%.

5.3 Předklinické údaje vztahující se k bezpečnosti

Studie na zvířatech týkající se bezpečnosti, toxicity po opakovaném podávání, hodnocení kancerogenního potenciálu a mutagenity neodhalily žádné zvláštní riziko pro člověka.

Ve studiích reprodukční toxicity provedených na králících podání levodopy a kombinace levodopy a karbidopy způsobovalo viscerální a skeletální malformace.

6. FARMACEUTICKÉ ÚDAJE 6.1 Seznam pomocných látek

Jádro tablety: Kyselina fumarová Hypromelosa 2910

Natrium-stearyl-fumarát Koloidní bezvodý oxid křemičitý Chinolinová žluť (E104)

Potah tablety:

Hypromelosa 2910 Žlutý oxid železitý (E172)

Červený oxid železitý (E172)

Oxid titaničitý (E171)

Makrogol 6000

6.2    Inkompatibility

Neuplatňuje se.

6.3    Doba použitelnosti

4 roky.

6.4    Zvláštní opatření pro uchovávání

Tento léčivý přípravek nevyžaduje žádné zvláštní podmínky uchovávání.

6.5    Druh obalu a obsah balení

Al/Al blistr obsahující 20, 25, 30, 60 a 100 tablet s prodlouženým uvolňováním. Na trhu nemusí být všechny velikosti balení.

6.6    Zvláštní opatření pro likvidaci

Žádné zvláštní požadavky.

7.    DRŽITEL ROZHODNUTÍ O REGISTRACI

Teva Pharmaceuticals CR, s.r.o.

Praha, Česká republika

8.    REGISTRAČNÍ ČÍSLO

27/110/06-C

9.    DATUM PRVNÍ REGISTRACE/PRODLOUŽENÍ REGISTRACE

22.3.2006/9.8.2013

10.    DATUM REVIZE TEXTU

28.8.2013

11/11