Příbalový Leták

Kybernin P

sp.zn.sukls147962/2015

SOUHRN ÚDAJŮ O PŘÍPRAVKU

1.    NÁZEV PŘÍPRAVKU Kybernin P

Prášek a rozpouštědlo pro injekční/infuzní roztok.

500 IU / 1000IU

2.    KVALITATIVNÍ A KVANTITATIVNÍ SLOŽENÍ"

2.1    Kvalitativní složení

Léčivá látka: Antithrombinum III, humanum

2.2    Kvantitativní složení

1 injekční lahvička obsahuje:

Antithrombinum III    500 IU    1000 IU

odpovídá

Proteinum    70 - 120 mg    140 - 240 mg

Roztok po rekonstituci obsahuje 50 IU/ml antitrombinu III.

Pomocné látky se známým účinkem:

Tento přípravek obsahuje přibližně 2 mmol sodíku (odpovídá 45 mg) v dávce 500 IU antitrombinu nebo 4 mmol sodíku (odpovídá 90 mg) v dávce 1000 IU antitrombinu.

Úplný seznam pomocných látek viz bod 6.1.

3.    LÉKOVÁ FORMA

Prášek a rozpouštědlo pro injekční/infuzní roztok.

Popis přípravku:

Prášek: bílý, jemný prášek.

Rozpouštědlo: čirý, bezbarvý roztok.

4.    KLINICKÉ ÚDAJE

4.1    Terapeutické indikace

Prevence a léčba tromboembolických komplikací:

-    u dědičného deficitu antitrombinu III

-    u získaného deficitu antitrombinu III

4.2    Dávkování a způsob podání

Dávkování

U vrozeného nedostatku by mělo být dávkování individuální pro každého pacienta s ohledem na rodinnou anamnézu tromboembolických příhod, současné klinické rizikové faktory a laboratorní vyšetření.

Dávkování a doba trvání substituční léčby u získaného deficitu závisí na plazmatické hladině antitrombinu, na přítomnosti známek zvýšeného obratu, na základním onemocnění a závažnosti klinickém stavu. Podávané množství a četnost podávání by měla být vždy stanovena na základě klinické účinnosti a laboratorního vyšetření v individuálním případě.

Počet jednotek antitrombinu je vyjádřen v mezinárodních jednotkách (IU), které jsou vztaženy k aktuálnímu standardu WHO pro antitrombin. Aktivita antitrombinu v plazmě se vyjadřuje buď v procentech (vzhledem k normální lidské plazmě), nebo v mezinárodních jednotkách (vzhledem k mezinárodnímu standardu pro antitrombin v plazmě).

Jedna mezinárodní jednotka (IU) aktivity antitrombinu je ekvivalentní množství antitrombinu v jednom ml normální lidské plazmy. Výpočet požadované dávky antitrombinu je založen na empirickém zjištění, že 1 mezinárodní jednotka (IU) antitrombinu na kg tělesné hmotnosti zvyšuje plazmatickou antitrombinovou aktivitu přibližně o 1,5%.

Počáteční dávka se určuje podle následujícího vzorce:

Požadované jednotky = tělesná hmotnost [kg] x (100 - skutečná aktivita antitrombinu [%]) x 2/3

Počáteční cílová aktivita antitrombinu závisí na klinickém stavu. Pokud je stanovena indikace pro substituci antitrombinu, má být dávkování dostatečné, aby se dosáhlo cílové aktivity antitrombinu a byla udržena účinná hladina. Dávkování se má stanovit a sledovat na základě laboratorních měření biologické aktivity antitrombinu, které mají být prováděny alespoň dvakrát denně do stabilizace pacienta, pak jednou denně, nejlépe bezprostředně před další infuzí. Úprava dávkování má zohlednit jak známky zvýšeného obratu antitrombinu podle laboratorních hodnot, tak i klinický průběh. Aktivita antitrombinu má být během léčby udržována nad 80%, pokud klinické údaje nevyžadují jinou účinnou hladinu.

Obvyklá počáteční dávka při vrozeném nedostatku je 30-50 IU / kg.

Potom se dávkování, frekvence a délka trvání léčby má upravit podle biologických údajů a klinické situace.

Pediatrická populace

40 - 60 IU antitrombinu na kg tělesné hmotnosti denně v závislosti na stavu koagulace. Jestliže to klinický stav vyžaduje, mohou být v individuálních případech podávány vyšší dávky. V takových případech musí být aktivita antitrombinu sledována častěji a neměla by překročit 120 %.

Způsob podání

Pokyny pro rekonstituci přípravku před podáním, viz bod 6.6.

Podávejte pomalu intravenózně injekcí nebo infuzí (max. 4 ml / min).

4.3    Kontraindikace

Hypersenzitivita na léčivou látku nebo na kteroukoli pomocnou látku uvedenou v bodě 6.1.

4.4    Zvláštní upozornění a opatření pro použití

Na základě klinických zkoušek nelze doporučit používání antithrombinu pro léčbu IRDS (dětský

syndrom dechové tísně) u nedonošených dětí.

Možné jsou hypersenzitivní reakce alergického typu podobně jako v případě všech intravenózních léků s obsahem proteinů. Pacienti se musejí po dobu infuze podrobně monitorovat a pečlivě pozorovat ohledně jakýchkoliv příznaků. Pacienty je třeba informovat o časných příznacích reakcí z přecitlivělosti, které zahrnují vyrážky, generalizovanou kopřivku, napětí v hrudi, sípání, hypotenzi a anafylaxi. Pokud se po podání objeví tyto příznaky, je třeba, aby se pacienti spojili se svým lékařem.

V případě šoku je třeba poskytnout standardní lékařské ošetření.

Virová bezpečnost

Standardní opatření k prevenci přenosu infekce v souvislosti s používáním léčivých přípravků vyrobených z lidské krve nebo plazmy zahrnují výběr dárců, testování jednotlivých odběrů krve a plazmatických poolů na specifické markery infekce a zařazení účinných výrobních kroků pro inaktivaci / odstranění virů. Přes všechna tato opatření při přípravě léků vyráběných z lidské krve nebo plazmy, možnost přenosu infekce nemůže být zcela vyloučena. To platí i pro jakékoli neznámé nebo vznikající viry a jiné patogeny.

Přijatá opatření jsou považována za účinná u obalených virů, jako je virus lidské imunodeficience (HIV), virus hepatitidy B (HBV) a virus hepatitidy C (HCV).

Přijatá opatření mohou mít omezenou účinnost proti neobaleným virům, jako je virus hepatitidy A a parvovirus B19.

Infekce parvovirem B19 může být závažná pro těhotné ženy (infekce plodu) a pro jedince s imunodeficitem nebo zvýšenou erytropoézou (například hemolytická anémie).

Důrazně se doporučuje, aby byly zaznamenány název a číslo šarže přípravku při každém podání Kyberninu pacientovi pro zachování souvislosti mezi pacientem a šarží přípravku.

Vhodné očkování (hepatitida A a B), by mělo být zváženo u pacientů, kteří pravidelně / opakovaně dostávají přípravky s antitrombinem pocházející z lidské plazmy.

Klinické a biologické sledování při použití antitrombinu spolu s heparinem:

-    Při úpravě dávkování heparinu a zabránění nadměrné hypokoagulaci se mají pravidelně provádět kontroly rozsahu antikoagulace (APPT a případně aktivita anti-FXa) v krátkých intervalech, zejména v prvních minutách/hodinách po zahájení používání antitrombinu.

-    Každodenní měření hladiny antitrombinu na úpravu individuální dávky vzhledem k riziku snížení hladiny antitrombinu při dlouhodobé léčbě nefrakcionovaným heparinem.

4.5 Interakce s jinými léčivými přípravky a jiné formy interakce

Heparin: náhrada antitrombinu během podávání heparinu v terapeutických dávkách zvyšuje riziko krvácení. Účinek antitrombinu je výrazně zvýšený heparinem. Biologický poločas antitrombinu může výrazně klesnout při současném podávání heparinu v důsledku zrychleného metabolismu antitrombinu. Proto u pacientů se zvýšeným rizikem krvácení je třeba klinicky a biologicky sledovat souběžné podávání antitrombinu s heparinem.

4.6 Fertilita, těhotenství a kojení

Zkušenosti s bezpečností přípravků s obsahem lidského antitrombinu během těhotenství u lidí jsou omezene.

Bezpečnost používání Kybeminu P u těhotných žen nebyla stanovena v kontrolovaných klinických studiích. Údaje z experimentálních studií na zvířatech nepostačují k určení míry bezpečnosti vzhledem k reprodukci, vývoji embrya nebo plodu, průběhu gestace a pre- a postnatálnímu vývoji.

Neexistuje žádná negativní zkušenost, pokud jde o léčbu během těhotenství a kojení.

Proto má být Kybemin P podáván těhotným nebo kojícím ženám s nedostatkem antitrombinu pouze pokud je to jednoznačně indikováno, přičemž v případě těchto pacientek je třeba vzít v úvahu, že těhotenství znamená zvýšené riziko tromboembolických událostí.

4.7    Účinky na schopnost řídit a obsluhovat stroje

Nebyl pozorován žádný vliv na schopnost řídit a obsluhovat stroje.

4.8    Nežádoucí účinky

Přecitlivělost nebo alergické reakce (které mohou zahrnovat angioedém, pálení a píchání v místě infuze, zimnici, zčervenání, generalizovanou kopřivku, bolest hlavy, kopřivku, hypotenzi, letargii, nevolnost, neklid, tachykardii, tlak na hrudi, mravenčení, zvracení, pískání) byly pozorovány vzácně, a v některých případech mohou přejít až do těžké anafylaxe (včetně šoku).

Ve vzácných případech byla pozorována horečka.

Informace o virové bezpečnosti jsou uvedeny v bodě 4.4.

Hlášení podezření na nežádoucí účinky

Hlášení podezření na nežádoucí účinky po registraci léčivého přípravku je důležité. Umožňuje to pokračovat ve sledování poměru přínosů a rizik léčivého přípravku. Žádáme zdravotnické pracovníky, aby hlásili podezření na nežádoucí účinky na adresu:

Státní ústav pro kontrolu léčiv Šrobárova 48 100 41 Praha 10

Webové stránky: www.sukl.cz/nahlasit-nezadouci-ucinek

4.9 Předávkování

Nebyly hlášeny žádné příznaky předávkování antitrombinem.

5.    FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI

5.1    Farmakodynamické vlastnosti

Farmakoterapeutická skupina:

Antitrombotika, heparinová skupina ATC-kód: B01A B02

Farmakodynamika

Antitrombin s molekulovou hmotností 58 kD je glykoprotein složený ze 432 aminokyselin, který patří do velké skupiny serpinů (inhibitory serinproteázy). Je to jeden z nejdůležitějších přirozených inhibitorů krevní koagulace. Inhibiční působení je založeno na tvorbě kovalentní vazby mezi antitrombinem III a aktivním centrem serinových proteáz. K faktorům, které jsou inhibovány nejsilněji, patří trombin a faktor Xa, ale také faktory aktivace kontaktu, vlastního systému a faktor

VlIa/komplex tkáňových faktorů. Aktivitu antitrombinu značně zvyšuje heparin a antikoagulační účinky heparinu závisí na přítomnosti antitrombinu.

Antitrombin obsahuje dvě funkčně důležité domény. První doména obsahuje reaktivní centrum a představuje místo štěpení pro proteinázy, jako je například trombin, předpoklad pro tvorbu stabilního komplexu proteináza-inhibitor. Druhá doména se váže na glykosaminoglykan a je zodpovědná za interakci s heparinem a příbuznými látkami, což urychluje inhibici trombinu. Komplexy inhibitor-koagulační enzym se odstraňují prostřednictvím retikuloendoteliálního systému.

Aktivita antitrombinu u dospělých je 80-120% a u novorozenců je asi 40-60%.

5.2    Farmakokinetické vlastnosti

Intravenózní podání znamená, že přípravek je dostupný okamžitě po podání; jeho biologická dostupnost je přímo úměrná podané dávce. U 5 zdravých testovaných osob bylo po podání zjištěno 65 % podané dávky in vivo (kvantifikováno při tmax = 1,15 hodin).

Kybernin je distribuován a metabolizován stejným způsobem jako fyziologický inhibitor.

Biologický poločas je 2,5 dne, ale za podmínek akutní spotřeby může být zkrácen na několik hodin. U takových pacientů je nutné stanovovat aktivitu antitrombinu několikrát denně. Pro tyto účely je vhodná analytická metoda s využitím chromogenního substrátu.

5.3    Předklinické údaje vztahující se k bezpečnosti

Toxikologické vlastnosti

Lidský antitrombin III je normální složkou lidské plazmy. Testování toxicity po jednorázovém podání má malý význam a nedovoluje odhadnout toxické či letální dávky. Na zvířecích modelech nebyly nalezeny žádné známky akutní toxicity.

Testování toxicity po opakovaném podání na zvířatech je neproveditelné, protože se tvoří protilátky proti heterologním proteinům.

Mutagenita

Dosavadní zkušenosti z klinické praxe nenaznačují, že by přípravek měl toxické účinky na embryo či plod. Nebyly pozorovány onkogenní ani mutagenní účinky.

6.    FARMACEUTICKÉ ÚDAJE

6.1    Seznam pomocných látek

Prášek:

Glycin

Chlorid sodný Dihydrát natrium-citrátu

Kyselina chlorovodíková 35% nebo hydroxid sodný (v malých množstvích na úpravu pH)

Rozpouštědlo:

Voda na injekci

6.2    Inkompatibility

Pro podání infuzí je vhodný 5% roztok lidského albuminu. K přípravě ředění do poměru 1:5 jsou také vhodné tyto roztoky: Ringerův laktátový roztok, fyziologický roztok chloridu sodného, 5% roztok glukosy, nebo polygelin.

Vzhledem k pozorované ztrátě aktivity antitrombinu se nedoporučuje použít hydroxyethylškrob (HES) jako rozpouštědlo na infuze.

Tento léčivý přípravek nesmí být mísen s jinými léčivými přípravky v injekční stnkačce/infuzní soupravě s výjimkou těch, které jsou uvedeny výše.

Stejným žilním přístupem nemají být podávány dopamin, dobutamin a furosemid.

6.3    Doba použitelnosti

3 roky.

Kybemin nesmí být používán po uplynutí doby použitelnosti uvedené na obalu a injekční lahvičce.

Po rekonstituci byla prokázána fyzikálně-chemická stabilita po dobu 8 hodin při pokojové teplotě (max. +25 °C). Z mikrobiologického hlediska má být rekonstitruovaný přípravek použit okamžitě, protože Kybernin neobsahuje žádnou konzervační látku. Pokud se přípravek nepodá okamžitě, doba uchovávání nesmí přesáhnout 8 hodin při +25 °C.

Pokud již byla injekční lahvička otevřená, obsah se musí okamžitě použít.

6.4    Zvláštní opatření pro uchovávání

Uchovávejte při pokojové teplotě (max. +25°C).

Chraňte před mrazem.

Podmínky uchovávání po rekonstituci přípravku viz bod 6.3.

6.5    Druh obalu a obsah balení

Prášek (500/1000 IU) v injekční lahvičce (typ II sklo) se zátkou (brombutylkaučuku), uzávěrem (hliník) a flip-off víčkem (polypropylen).

Rozpouštědlo (10/20 ml) v injekční lahvičce (sklo typu I) se zátkou (chlorbutylkaučuk), uzávěrem (hliník) a flip-off víčkem (polypropylen).

Transferový set

Na trhu nemusí být všechny velikosti balení.

6.6    Zvláštní opatření pro likvidaci přípravku a pro zacházení s ním

Prášek se úplně rozpustí v dodaném množství vody na injekci za aseptických podmínek. Získá se čirý nebo slabě opalizující roztok.

Vhodné ředicí roztoky pro podání infuzí viz bod 6.2.

Nepoužívejte roztoky, které jsou zakalené nebo obsahují rezidua (usazeniny/částice).

Veškerý nepoužitý přípravek nebo odpad musí být zlikvidován v souladu s místními požadavky.

7. DRŽITEL ROZHODNUTÍ O REGISTRACI

CSL Behring GmbH Emil-von-Behring-Strasse 76 35041 Marburg, Německo

8. REGISTRAČNÍ ČÍSLO(A)

75/131/84-C

DATUM PRVNÍ REGISTRACE/PRODLOUŽENÍ REGISTRACE

9.


Datum první registrace: 19.3.1984

Datum posledního prodloužení registrace: 19.9.2012

10. DATUM REVIZE TEXTU

4.11.2015

7