Příbalový Leták

Inflantra 20 Mikrogramů

Sp.zn.sukls155268/2013

SOUHRN ÚDAJŮ O PŘÍPRAVKU

1.    NÁZEV PŘÍPRAVKU

Inflantra 20 mikrogramů roztok k inhalaci v tlakovém obalu

2.    KVALITATIVNÍ A KVANTITATIVNÍ SLOŽENÍ

Jedna odměřená dávka (z ventilu) obsahuje ipratropii bromidum 20 mikrogramů (jako ipratropii bromidům monohydricum).

To odpovídá podané dávce (z aktuátoru) ipratropii bromidum 17 mikrogramů (jako ipratropii bromidum monohydricum).

Jedna odměřená dávka (z ventilu) obsahuje 8,4 mg ethanolu.

Úplný seznam pomocných látek viz bod 6.1.

3.    LÉKOVÁ FORMA

Roztok k inhalaci v tlakovém obalu.

Inflantra je bezbarvý roztok, naplněný v hliníkové nádobce opatřené vhodným dávkovacím ventilem a plastovým aktuátorem.

4.    KLINICKÉ ÚDAJE

4.1.    Terapeutické indikace

Inflantra je bronchodilatační přípravek indikovaný k léčbě reverzibilního bronchospasmu spojeného s chronickou obstrukční plicní nemocí (CHOPN) a chronickým astmatem u dospělých.

4.2.    Dávkování a způsob podání

Dávkování má být upraveno podle individuální potřeby pacienta. Nedoporučuje se překračovat doporučenou denní dávku ani při akutní či udržovací léčbě

Dávkování

Dospělí

Obvykle 1 nebo 2 dávky čtyřikrát denně, maximálně 12 inhalací za den.

U starších pacientů se podávají stejné dávky jako u dospělých.

Udržovací léčba: inhalační technika pacienta má být při opakovaných návštěvách kontrolovaná.. Doporučená dávka nemá být překročena.

Způsob podání

Inhalační podání.

V případě, že byl inhalátor vystaven nízkým teplotám, měl by pacient vyjmout kovovou nádobku z plastového krytu a ohřát ji v rukách nejméně dvě minuty.

Správné podávání ipratropium-bromidu z inhalátoru je nezbytné pro úspěšnou terapii. Je bezpodmínečně nutné, aby čas od času byla technika inhalace pacienta kontrolována s cílem zajištění optimálního podávání léčiva do plic. Podrobné informace o návodu k použití naleznete v příbalové informaci.

Předtím, než se inhalátor použije poprvé nebo vždy, když nebyl používán po dobu 3 dnů nebo déle, je nutno stříknout zkušebně dvakrát do vzduchu, aby se zjistilo, zda řádně funguje a zda je připraven k použití.

Před každým použitím inhalátoru je nutno dodržet následující pokyny:

1.    Sejměte z náustku kryt.

2.    Inhalátor držte svisle (šipka na dávkovači musí směřovat nahoru), přičemž dolní část nádobky je nahoře. Zhluboka a dlouze vydechněte, ale nedýchejte do náustku.

3.    Náustek vložte do úst mezi zuby a sevřete kolem něj rty, ale nekousejte do něj. Pomalu a hluboce se nadechněte, přičemž současně silně stlačte vršek inhalátoru; tím se uvolní jedna odměřená dávka. Na 10 sekund nebo tak dlouho, jak to pro Vás bude pohodlné, zadržte dech, poté náustek vyjměte z úst a pomalu vydechněte.

4.    Pokud je potřebná druhá inhalace, musíte vyčkat nejméně 1 minutu a pak opakujte kroky 2 a 3.

5.    Po použití nasaďte zpět kryt.

Plastový náustek byl speciálně navržen k používání s přípravkem Inflantra, aby se zajistilo, že každá odměřená dávka bude obsahovat správné množství léčivého přípravku. Náustek se nikdy nesmí používat u žádného jiného inhalátoru s odměřenou dávkou, ani se přípravek Inflantra nesmí používat s žádným jiným náustkem, než s náustkem dodávaným s tímto přípravkem.

Náustek má být vždy udržovaný v čistotě (viz bod 6.6).

Nádobka je neprůhledná. Proto není možné zjistit, kdy je prázdná. Inhalátor dodá 200 dávek. Po jejich využití (obvykle po 3 až 4 týdnech pravidelného používání) se může zdát, že inhalátor stále obsahuje malé množství tekutiny. Inhalátor je však nutno vyměnit, aby se zajistilo, že každá odměřená dávka bude obsahovat správné množství léčivého přípravku.

Prosím, přečtěte si příbalovou informaci, kde naleznete příslušné pokyny k použití/inhalaci. Inhalátor se dá používat spolu s distanční vložkou Aerochamber Plus. To může být užitečné u pacientů, např. dětí nebo starších lidí, pro které je obtížné synchronizovat vdechování a aktivaci inhalátoru.

4.3. Kontraindikace

Hypersenzitivita na léčivou látku nebo na kteroukoli pomocnou látku uvedenou v bodě 6.1. Přípravek Inflantra nesmí být používán u pacientů s hypersenzitivitou na atropin nebo jeho deriváty, hyoscyamin a skopolamin.

4.4. Zvláštní upozornění a opatření pro použití

Po podání ipratropium-bromidu byly pozorovány hypersenzitivní reakce, které se projevují jako kopřivka, angioedém, vyrážka, bronchospasmus, orofaryngeální edém a anafylaktické reakce.

Vždy se obraťte na svého lékaře, pokud potíže s dýcháním přetrvávají nebo se navzdory léčbě stav zhoršuje. Při akutním zhoršení funkce plic kontaktujte ihned svého lékaře.

Inflantra může způsobit sucho v ústech, které může vést při dlouhodobé léčbě k tvorbě zubních změn a změn ústní sliznice. Zuby se mají důkladně čistit fluoridovou pastou dvakrát denně.

Opatrnost se doporučuje při používání anticholinergních látek u pacientů s dispozicí ke vzniku glaukomu s úzkým úhlem nebo u pacientů s glaukomem s úzkým úhlem, se stávajícími obstrukcemi močových cest (např. hyperplazie prostaty nebo obstrukce hrdla močového měchýře).

Protože pacienti s cystickou fibrózou mohou mít sklon k poruchám gastrointestinální motility, musí se ipratropium-bromid, jako jiná anticholinergika, u těchto pacientů používat opatrně.

Existují ojedinělá hlášení o očních komplikacích (např. mydriáza, zvýšený nitrooční tlak, glaukom s úzkým úhlem, bolest očí) v případech, kdy se do kontaktu s očima dostala aerosolová forma ipratropium-bromidu, buď samotně, nebo v kombinaci s adrenergními beta2-agonisty.

U citlivých jedinců je při prevenci akutního glaukomu s úzkým úhlem účinná antiglaukomová terapie, přičemž pacienty, kteří mohou mít sklon ke glaukomu, je nutno specificky upozornit na nutnost si oči chránit.

Bolesti očí nebo nepříjemné pocity v očích, rozmazané vidění, vizuální halo nebo barevné vidění spojené se zčervenáním očí, které je způsobeno překrvením spojivek, a otok rohovky, mohou být příznaky akutního glaukomu s úzkým úhlem. Pokud se objeví jakákoli kombinace uvedených příznaků, je nutno zahájit léčbu kapkami s miotickým účinkem a ihned vyhledat pomoc specialisty.

Pacienty je tedy nutno poučit o správném podávání přípravku Inflantra a varovat před náhodným uvolněním jeho obsahu do oka. Protože se inhalátor aplikuje náustkem a ovládá rukou, je riziko, že se aerosol dostane do oka, omezené. Pokud se přípravek Inflantra náhodně dostane do očí, je třeba oči propláchnout tekoucí vodou.

Stejně jako u jiné inhalační terapie, může se po podání dávky vyskytnout inhalací navozená bronchokonstrikce. Přípravek Inflantra se má ihned vysadit, pacient se má vyšetřit a, pokud je to nezbytné, musí se nasadit alternativní léčba.

Tento léčivý přípravek obsahuje malé množství ethanolu (měně než 9,24 mg v jedné dávce).

4.5. Interakce s jinými léčivými přípravky a jiné formy interakce

Existují důkazy, že podávání ipratropium-bromidu s beta-agonisty a xantinovými přípravky může zesilovat bronchodilatační účinek.

Bylo hlášeno několik případů, kdy kombinovaná terapie salbutamolu a ipratropia (rozprašovač) u astmatu vyvolala glaukom s úzkým úhlem. Terbutalin pravděpodobně působí stejným způsobem jako salbutamol s ipratropiem při podávání prostřednictvím rozprašovače. Kombinace se nedoporučuje u predisponovaných pacientů.

4.6. Fertilita, těhotenství a kojení Fertilita

Preklinické studie neprokázaly žádný nepříznivý vliv na fertilitu. Klinické údaje vztahující se k fertilitě pro ipratropium-bromid nejsou k dispozici.

Těhotenství

Bezpečnost podávání přípravku Inflantra v průběhu těhotenství nebyla stanovena. Při potvrzeném nebo předpokládaném těhotenství musí být zvážen prospěch léčby pro matku oproti případným rizikům pro nenarozené dítě. Předklinické studie neprokázaly embryotoxicitu nebo teratogenitu při inhalačním nebo nosním podávání dávek, které výrazně převyšovaly doporučené dávky pro člověka.

Kojení

Není známo, zda se ipratropium-bromid vylučuje do mateřského mléka, není však pravděpodobné, že by ipratropium-bromid dosáhl takové koncentrace, která by ve významné míře ohrozila kojence. Proto lze zvážit podávání ipratropium-bromidu během kojení.

Studie prováděné na březích a kojících samicích potkanů a králíků neodhalily žádná zvláštní nebezpečí.

4.7. Účinky na schopnost řídit a obsluhovat stroje

Inflantra má mírný vliv na schopnost řídit a obsluhovat stroje.

Nebyly provedeny žádné studie o účincích na schopnost řídit a obsluhovat stroje. Nicméně pacienti musí být poučeni, že se u nich během léčby přípravkem Inflantra mohou vyskytnout nežádoucí účinky jako závrať, poruchy akomodace, mydriáza a rozmazané vidění. Pokud se u pacientů vyskytnou výše uvedené nežádoucí účinky, mají se vyvarovat potenciálně nebezpečných úkonů, jako je řízení vozidel nebo obsluha strojů.

4.8. Nežádoucí účinky

Mnohé z uvedených nežádoucích účinků lze přiřadit anticholinergním vlastnostem přípravku Inflantra. Tak jako při každé inhalační terapii, také u přípravku Inflantra se mohou objevit příznaky lokálního podráždění.

Mezi nejčastějšími nežádoucími účinky hlášenými v klinických studiích byly bolesti hlavy, podráždění v krku, kašel, sucho v ústech, poruchy gastrointestinální motility (včetně zácpy, průjmu a zvracení), nauzea a závratě.

Frekvence:

Velmi časté >1/10

Časté>1/100<1/10

Méně časté>1/1000<1/100

Vzácné>1A0000<1/1000

Velmi vzácné<1/10000

Není známo: z dostupných údajů nelze určit

Poruchy imunitního systému

Méně časté: hypersenzitivita,(1) anafylaktická reakce.

Poruchy nervového systému Časté: bolest hlavy, závratě.

Poruchy oka

Méně časté: rozmazané vidění, mydriáza (2)’ zvýšený nitrooční tlak (2), glaukom (2) bolest očí (2), poruchy zraku (vizuální halo) hyperemie spojivky otok rohovky.

Vzácné: poruchy akomodace.

Srdeční poruchy

Méně časté: palpitace, supraventrikulární tachykardie.

Vzácné: fibrilace síní, zrychlená srdeční frekvence.

Respirační, hrudní a mediastinální poruchy

Časté: podráždění v krku, kašel.

Méně časté: bronchospasmus, paradoxní bronchospasmus (3), laryngospasmus, faryngeální edém sucho v krku.

Není známo: dyspnoe, suchost a překrvení nosní sliznice Gastrointestinální poruchy

Časté: sucho v ústech, nauzea, poruchy gastrointestinální motility.

Méně časté: otok úst, průjem, zácpa, zvracení, stomatitida.

Není známo: poruchy vnímání chuti Poruchy kůže a podkožní tkáně

Méně časté: vyrážka, svědění, angioedém, otoky rtů a tváře.

Vzácné: kopřivka.

Poruchy ledvin a močových cest

Méně časté: retence moči (4).

(1)    Po použití ipratropium-bromidu byly pozorovány hypersenzitivní reakce jako např. kopřivka, angioedém, vyrážka, brochospasmus, orofaryngeální edém a anafylaxe.

(2)    Pokud se do kontaktu s očima dostal ipratropium-bromid ve formě aerosolu, buď samotný, nebo v kombinaci s adrenergním beta2-agonistou, byly hlášeny oční komplikace -viz bod 4.4.

(3)    Tak, jako u jiné inhalační terapie, může se po podání dávky vyskytnout inhalací navozená bronchokonstrikce s okamžitým zesílením sípání. Tu je nutno ihned léčit pomocí rychle působícího inhalačního bronchodilatačního přípravku. Inflantra se musí ihned vysadit, pacient vyšetřit a, pokud je to nezbytné, musí se nasadit alternativní léčba.

(4)    Riziko retence moči může být zvýšeno u pacientů se stávající obstrukcí hrdla močového měchýře.

Hlášení podezření na nežádoucí účinky

Hlášení podezření na nežádoucí účinky po registraci léčivého přípravku je důležité. Umožňuje to pokračovat ve sledování poměru přínosů a rizik léčivého přípravku. Žádáme zdravotnické pracovníky, aby hlásili podezření na nežádoucí účinky na adresu:

Státní ústav pro kontrolu léčiv, Šrobárova 48, 100 41 Praha 10 Webové stránky: www.sukl.cz/nahlasit-nezadouci-ucinek.

4.9. Předávkování

Toxicita

Omezené zkušenosti s předávkováním. Velmi nízká orální absorbce. Příznaky

Dají se očekávat zejména periferní anticholinergní příznaky, jako je sucho v ústech, mydriáza, tachykardie, retence moči, zácpa, bolesti hlavy, závratě. V masivních dávkách se mohou případně projevit centrální anticholinergní příznaky jako je excitace CNS, a může dojít k halucinaci.

Ošetření

Symptomatická léčba. Pro jakékoliv centrální anticholinergní příznaky se k jejich zmírnění podává fyzostigmin.

5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI

5.1. Farmakodynamické vlastnosti

Farmakoterapeutická skupina: Jiná inhalační léčiva onemocnění spojených s obstrukcí dýchacích cest, anticholinergika.

ATC kód: R03BB01

Ipratropium-bromid je kvarterní amoniová sloučenina s anticholinergními (parasympatolytickými) vlastnostmi. Z preklinických studií lze usoudit, že inhibuje vagem zprostředkované reflexy antagonizací účinků acetylcholinu, což je transmiter uvolňovaný z vagového nervu. Anticholinergika zabraňují zvýšení intracelulárních koncentrací Ca2+, což je způsobeno interakcí acetylcholinu s muskarinovým receptorem v hladké svalovině bronchů. Uvolnění Ca2+ je zprostředkováno sekundárním přenašečem, který se skládá sestávajícím z IP3 (atrinositol) a DAG (diacylglycerol).

Bronchodilatace po podání ipratropium-bromidu je indukována lokálním (nikoli systémovým) působením takových koncentrací léčivé látky, které dostačují k anticholinergnímu účinku na hladkou svalovinu bronchů.

Přípravek Inflantra by měl mít lepší účinek u chronické bronchitidy, než u astmatu, pravděpodobně proto, že při bronchospasmu u chronické bronchitidy vagový reflex hraje hlavní roli.

V klinických studiích využívajících inhalátory s odměřenou dávkou u pacientů s reverzibilním

bronchospasmem souvisejícím s astmatem nebo s chronickou obstrukční plicní nemocí se významná zlepšení plicních funkcí (FEV1 se zvýšila o 15 % nebo více) dostavila do 15 minut, maxima se dosáhlo za 1 až 2 hodiny a přetrvávala přibližně 4 hodiny.

Předklinické a klinické důkazy nenaznačují žádné škodlivé účinky ipratropium-bromidu na sekreci sliznic dýchacích cest, mukociliární aktivitu nebo výměnu plynů. Efekt nastává během 15 minut. Maximálního výkonu je dosaženo po 1-2 hodinách. Délka účinku je asi 4-6 hodin.

Přípravek Inflantra může být použit s agonisty beta-adrenergních receptorů (viz bod 4.4 a 4.5).

5.2. Farmakokinetické vlastnosti Absorpce

Terapeutické účinky přípravku Inflantra jsou dány lokálním působením v dýchacích cestách. Časové průběhy bronchodilatace a systémová farmakokinetika neprobíhají paralelně.

Po inhalaci se 10 až 30 % dávky obvykle ukládá v plicích, v závislosti na formě a inhalační technice. Velká část dávky se spolkne a prochází gastrointestinálním traktem.

Část dávky, která se ukládá v plicích se rychle (během minut) dostává do oběhu.

Kumulativní renální exkrece (0-24 hod) mateřské sloučeniny je přibližně 46 % intravenózně podané dávky, což je pod 1 % perorální dávky a přibližně 3 až 13 % inhalační dávky. Na základě těchto údajů se celková systémová biologická dostupnost perorální a inhalační dávky ipratropium-bromidu odhaduje na 2 % a 7 % až 28 %. Proto spolknuté množství ipratropium-bromidu nemůže přispívat k systémové expozici.

Distribuce

Kinetické parametry pro ipratropium byly vypočteny na základě plazmatických koncentrací po intravenózním podání. Lze pozorovat rychlý dvoufázový pokles koncentrace v plazmě. Zdánlivý distribuční objem v rovnovážném stavu (Vdss) je přibližně 176 l (2,4 l/kg).

Léčivo se na plasmatické proteiny váže minimálně (v průměru 17± 4,2%, průměr ±SD).

Kvarterní amin ipratropiového iontu neprostupuje hematoencefalickou bariérou.

Biotransformace

Ipratropium má průměrnou celkovou clearance 2,3 l/min ( SD±0,58%) a renální clearance 0,9 l/min. Po intravenózním podání se přibližně 59 % dávky metabolizuje ( SD ±7,1%), pravděpodobně oxidací v játrech.

Eliminace

Poločas terminální eliminační fáze je přibližně 1,6 hodiny. Po inhalaci ipratropium-bromidu buď s HFA 134a nebo CFC byla kumulativní exkrece ledvinami během 24 hodin byla přibližně 12 % a 10 %.

V exkrečně bilančních studiích byla zjištěna kumulativní renální exkrece (6 dní) radioaktivně značené látky (mateřské sloučeniny a všech jejích metabolitů) 72,1 % po intravenózním podání, 9,3 % po perorálním podání a 3,2 % po inhalačním podání. Celkové množství radioaktivně značeného přípravku vyloučeného stolicí bylo 6,3 % po intravenózním podání, 88,5 % po perorálním podání a 69,4 % po inhalačním podání.

Radioaktivně značený ipratropium-bromid je po intravenózním podání vylučován především ledvinami. Poločas eliminace radioaktivně značeného přípravku (mateřské sloučeniny a všech jejích metabolitů) je 3,6 hodin. Hlavní metabolity v moči se vážou špatně na muskarinové receptory a jsou tedy považovány za neúčinné.

5.3. Předklinické údaje vztahující se k bezpečnosti

Neklinické údaje založené na konvenčních studiích bezpečnostní farmakologie, toxicity po opakovaných dávkách, genotoxicity, karcinogenního potenciálu a reprodukční toxicity neodhalují žádné zvláštní riziko pro člověka.

6. FARMACEUTICKÉ ÚDAJE

6.1.    Seznam pomocných látek

norfluran (1,1,1,2- tetrafluorethan ( HFA 134a)) bezvodý ethanol čištěná voda

bezvodá kyselina citrónová

6.2.    Inkompatibility

Neuplatňuje se.

6.3.    Doba použitelnosti

2 roky.

6.4.    Zvláštní opatření pro uchovávání

Chraňte před přímým slunečním světlem, teplem a mrazem.

Pokud je inhalátor velmi chladný, vyjměte kovovou nádobku z plastového krytu a před použitím ji nejméně 2 minuty zahřívejte v rukách.

Nádobka obsahuje tekutinu pod tlakem. Nevystavujte teplotám vyšším, než 50 °C.

Nádobku nepropichujte.

6.5.    Druh obalu a obsah balení

Vnitřní obal tvoří stříbrně eloxovaná hliníková nádobka o objemu 19 ml, opatřená vhodným 50 mikrolitrovým dávkovacím ventilem a plastovým aktuátorem.

Dávkovací ventil obsahuje termoplastické dvojdílné jádro, víčko (tělo), dávkovací komoru, 2 elastomerická sedla a těsnění, kovovou objímku a pružinu. Plastové tělo aktuátoru a víčko jsou vyrobeny z polypropylenu.

Jedna tlaková nádobka obsahuje 200 odměřených dávek.

Velikosti balení:

Jedno balení

Jedna tlaková nádobka obsahuje 200 dávek.

6.6. Zvláštní opatření pro likvidaci přípravku a pro zacházení s ním

Podrobné pokyny pro použití tohoto léčivého přípravku naleznete v příbalové informaci.

Čištění

Je důležité, abyste inhalátor pravidelně čistil(a). Jinak nemusí inhalátor správně fungovat.

•    Vyjměte nádobku a sejměte zelený kryt.

•    Bílý náustek umyjte a očistěte teplou mýdlovou vodou.

•    Opláchněte teplou vodou a nechejte uschnout na vzduchu bez použití jakéhokoli zahřívání.

•    Přesvědčte se, že se malý otvor v náustku důkladně omyl.

•    Jakmile je bílý náustek suchý, dejte zpátky nádobku a kryt.

Nedávejte kovovou nádobku do vody.

Veškerý nepoužitý léčivý přípravek nebo odpad musí být zlikvidován v souladu s místními požadavky.

7. DRŽITEL ROZHODNUTÍ O REGISTRACI

ELC GROUP sro.

Karolinská 650/1,Karlín 186 00, Praha, Česká republika.

8.    REGISTRAČNÍ ČÍSLO(A)

14/065/16-C

9.    DATUM PRVNÍ REGISTRACE / PRODLOUŽENÍ REGISTRACE

10.2.2016

10.    DATUM REVIZE TEXTU

10.2.2016

9