Příbalový Leták

zastaralé informace, vyhledat novější

Ferrologic 20 Mg/Ml

zastaralé informace, vyhledat novější

sp.zn. sukls203798/2013

SOUHRN ÚDAJŮ O PŘÍPRAVKU

Tento léčivý přípravek podléhá dalšímu sledování. To umožní rychlé získání nových informací o bezpečnosti. Žádáme zdravotnické pracovníky, aby hlásili jakákoli podezření na nežádoucí účinky. Podrobnosti o hlášení nežádoucích účinků viz bod 4.8

1.    NÁZEV LÉČIVÉHO PŘÍPRAVKU

Ferrologic 20 mg/ml, injekční roztok / koncentrát pro infuzní roztok

2.    KVALITATIVNÍ A KVANTITATIVNÍ SLOŽENÍ

1 ml roztoku obsahuje Ferri oxidum saccharatum (ekv. ferrum-ion (3+)) 20 mg .

Jedna 5 ml ampulka obsahuje Ferri oxidum saccharatum (ekv. ferrum-ion (3+)) 100 mg

Úplný seznam pomocných látek viz bod 6.1.

3.    LÉKOVÁ FORMA

Injekční roztok/koncentrát pro infuzní roztok.

Ferrologic je tmavě hnědý, neprůhledný vodný roztok.

4.    KLINICKÉ ÚDAJE

4.1    Terapeutické indikace

Ferrologic je určen k parenterální léčbě deficitu železa v případech, kdy perorální příjem přípravků železa není dostatečný.

To může nastat:

•    u pacientů, kteří netolerují perorální přípravky železa,

•    u pacientů nespolupracuj ích při perorální léčbě železem,

•    tam, kde jez klinického hlediska nutné rychle doplnit zásoby železa.

•    u pacientů s nedostatečnou absorpcí perorálních přípravků železa (např. při aktivním zánětlivém onemocnění střev).

Diagnóza deficitu železa musí být prokázána odpovídajícím laboratorním vyšetřením (např. sérového feritinu, sérového železa, saturace transferrinu, hemoglobinu, hematokritu, počtu erytrocytů a hypochromních červených krvinek nebo speciálních parametrů červených krvinek: MCV, MCH, MCHC).

4.2    Dávkování a způsob podání

U pacientů je třeba pečlivě sledovat příznaky a projevy hypersensitivity během každého podání přípravku Ferrologic a následně po něm.

Přípravek může být podán pouze personálem kvalifikovaným pro vyhodnocení a zvládnutí anafylaktických reakcí a v zařízení, ve kterém je zajištěno kompletní vybavení k resuscitaci. Pacienty je nutné sledovat z hlediska možnosti vzniku nežádoucích reakcí minimálně po dobu 30 minut od injekčního podání přípravku Ferrologic (viz bod 4.4).

Výpočet potřebné dávky

Dospělí a starší jedinci:

Celková úhrnná dávka Ferrologicu, ekvivalentní celkovému deficitu železa (mg), je určena pomocí hladiny hemoglobinu a tělesné hmotnosti. Dávka a dávkovací schéma Ferrologicu musí být stanoveny individuálně pro každého pacienta, na základě výpočtu celkového deficitu železa:

Celkový deficit železa [mg] = tělesná hmotnost [kg] x (cílový Hb - současný Hb) [g/l] x 0,24* + depotní železo [mg]

Do 35 kg tělesné hmotnosti: cílový Hb = 130 g/l resp. depotní železo = 15 mg/kg tělesné hmotnosti Nad 35 kg tělesné hmotnosti: cílový Hb = 150 g/l resp. depotní železo = 500 mg

* Faktor = 0,0034 x 0,07 x 1000 (obsah železa v hemoglobinu 0,34 %; objem krve 7 % tělesné hmotnosti; faktor 1000 = konverze z gramů na miligramy)

Celkové množství Ferrologicu, které má být aplikováno, je určeno buď výše uvedeným výpočtem nebo pomocí následující dávkovací tabulky (podle cílového hemoglobinu 130 g/l pro tělesnou hmotnost < 35 kg a 150 g/l pro tělesnou hmotnost > 35 kg):

Tělesná hmotnost [kg]

Celkový počet ampulí Ferrologicu, který má být aplikován:

Hb 60 g/l

Hb 75 g/l

Hb 90 g/l

Hb 105 g/l

30

9,5

8,5

7,5

6,5

35

12,5

11,5

10

9

40

13,5

12

11

9,5

45

15

13

11,5

10

50

16

14

12

10,5

55

17

15

13

11

60

18

16

13,5

11,5

65

19

16,5

14,5

12

70

20

17,5

15

12,5

75

21

18,5

16

13

80

22,5

19,5

16,5

13,5

85

23,5

20,5

17

14

90

24,5

21,5

18

14,5

Pro přepočet Hb (mM) na Hb (g/l) je třeba vynásobit Hb (mM) x 16,1145

Pokud celková nezbytná dávka přesahuje maximální denní dávku, má být její podání rozděleno. Nedojde-li po 1 - 2 týdnech k úpravě hematologických parametrů, je třeba původní diagnózu přehodnotit.

Výpočet dávky v případě náhrady krevních ztrát a u autologní krevní transfuze

Jestliže je znám objem krevních ztrát:

Aplikace 200 mg železa (= 2 ampulky Ferrologicu) povede ke zvýšení hemoglobinu ekvivalentnímu jedné krevní jednotce (= 400 ml s obsahem hemoglobinu 150 g/l).

Železo, které se má nahradit [mg] = celkový počet ztracených krevních jednotek x 200 nebo Potřebný počet ampulek Ferrologicu = počet ztracených krevních jednotek x 2

Jestliže je snížená hodnota hemoglobinu:

Použijte předchozí vzorec s předpokladem, že depotní železo není třeba obnovit.

Železo, které se má nahradit [mg] = tělesná hmotnost [kg] x 0,24 x (ideální Hb - skutečný Hb) [g/l] např.: tělesná hmotnost = 60 kg, deficit Hb = 10 g/1 => množství železa, které se má nahradit =150 mg = je zapotřebí 1,5 ampulek (= 7,5 ml) Ferrologicu

Dávkování:

Dospělí a starší jedinci:

Úhrnná dávka Ferrologicu se podává v jednotlivých dávkách 100 mg železa (1 ampule Ferrologicu) aplikovaných nejvýše 3x týdně v závislosti na hodnotách hemoglobinu. Pokud však klinické okolnosti vyžadují rychlé doplnění tělesných zásob železa, může být dávkovací schéma zvýšeno na 200 mg železa nejvýše 3x týdně.

Maximální povolená dávka pro každé podání je: 200 mg železa (2 ampule Ferrologicu) aplikované injekcí trvající nejméně 10 minut nebo 0,35 ml Ferrologicu/kg tělesné hmotnosti (= 7 mg železa/kg tělesné hmotnosti), v množství nepřesahujícím 5 ampulí/den (500 mg železa), zředěné v 500 ml fyziologického roztoku a aplikováno v intravenózní infuzi po dobu nejméně 3,5 hodiny jednou týdně.

Děti:

Vzhledem k nedostatku údajů z klinických studií se podávání Ferrologicu dětem nedoporučuje.

Speciální skupiny pacientů:

Není známo, v jakém rozsahu může porucha činnosti ledvin nebo jater ovlivnit farmakologické charakteristiky oxidu železitého se sacharózou.

Způsob podání:

Ferrologic se aplikuje výlučně intravenózní cestou, buď pomalou intravenózní injekcí nebo intravenózní kapací infuzí. Vhodnější je však podání intravenózní kapací infuzí, protože tato forma může pomoci snížit riziko hypotenzních příhod a paravenózního úniku. Ferrologic je silně zásaditý roztok (pH 10,5 - 11,1) a nesmí být za žádných okolností aplikován subkutánně nebo intramuskulárně, rovněž není vhodný k jednorázové infuzi celé dávky (TDI - total dose infusion), kdy se podává celá dávka železa, která odpovídá celkovému deficitu železa, v jediné infuzi.

Před použitím je nutné vizuálně zkontrolovat ampule na přítomnost usazenin nebo poškození. Smí se používat pouze ampulky bez usazenin a s homogenním roztokem. Zředěný roztok musí být hnědý a čirý. Viz též bod 6.3.

Intravenózní infuze:.

Ferrologic se smí ředit pouze 0,9% roztokem chloridu sodného (fyziologický roztok). Každou 5 ml ampulku (100 mg železa) Ferrologicu je třeba zředit ve 100 ml 0,9% roztoku chloridu sodného bezprostředně před infuzí (tj. 2 ampulky ve 200 ml, atd. až do max. 5 ampulek v 500 ml fyziologického roztoku). Z důvodů stability není dovoleno připravovat roztok s nižšími koncentracemi Ferrologicu.

Roztok musí být podán následující rychlostí: 100 ml nejméně po dobu 15 minut; 200 ml nejméně po dobu 30 minut; 300 ml nejméně po dobu 1,5 hodiny; 400 ml nejméně po dobu 2,5 hodiny; 500 ml nejméně po dobu 3,5 hodiny.

Intravenózní injekce:

Ferrologic smí být aplikován pomalou intravenózní injekcí rychlostí 1 ml neředěného roztoku za minutu (tj. jedna ampule za 5 minut) a ne více než 2 ampulky Ferrologicu (200 mg) železa v jedné injekci. Po intravenózní injekci je třeba, aby paže pacienta byla natažena a zvednuta a místo injekce stlačeno nejméně po dobu 5 minut, aby se omezilo riziko paravenózního úniku.

Injekce do dialyzátoru:

Ferrologic může být podáván během hemodialýzy přímo do venózního setu dialyzátoru za stejných podmínek jako při intravenózním podání.

Použití Ferrologicu je kontraindikováno:

•    hypersenzitivita na léčivou látku, na přípravek Ferrologic nebo na kteroukoli pomocnou látku uvedenou v bodě 6.1.

•    známá závažná hypersenzitivita na jiné parenterální přípravky s obsahem železa

•    při anémii, která není způsobena deficitem železa,

•    při nadbytku železa nebo u poruch utilizace železa,

•    u pacientů s anamnézou astmatu, ekzému nebo jiné atopické alergie, protože tito pacienti jsou náchylnější ke vzniku alergických reakcí,

•    v prvním trimestru těhotenství.

4.4 Zvláštní upozornění a opatření pro použití

Přípravky s obsahem železa podávané parenterálně mohou způsobit hypersenzitivní reakce včetně závažných a potenciálně fatálních anafylaktických/anafylaktoidních reakcí. Byly hlášeny rovněž hypersenzitivní reakce po parenterálním podání přípravků s komplexy železa, které byly předtím bez problémů snášeny.

U pacientů se známými alergiemi včetně pacientů se závažným astmatem, ekzémem nebo jinou atopickou alergií v anamnéze je riziko vyšší.

Riziko hypersenzitivní reakce na parenterální podání přípravků s komplexy železa je vyšší rovněž v případě pacientů s poruchou imunity nebo záněty (např. systémový lupus erythematosus, revmatoidní artritida).

Přípravek Ferrologic může být podán pouze personálem kvalifikovaným pro vyhodnocení a zvládnutí anafylaktických reakcí a v zařízení, ve kterém je zajištěno kompletní vybavení k resuscitaci. Pacienty je nutné sledovat z hlediska možnosti vzniku nežádoucích reakcí minimálně po dobu 30 minut od injekčního podání přípravku Ferrologic. Pokud se během podávání objeví hypersenzitivní reakce nebo příznaky intolerance, léčba musí být okamžitě ukončena. Musí být k dispozici vybavení pro kardiopulmonální resuscitaci a vybavení pro zvládnutí akutních anafylaktických/anafylaktoidních reakcí včetně injekčního roztoku adrenalinu 1:1000. Doplňková léčba antihistaminiky a/nebo kortikosteroidy má být podávána podle potřeby.

Pacientům s poruchou jaterních funkcí by měly být parenterální přípravky železa podávány až po pečlivém zhodnocení rizika a prospěchu této léčby. Parenterální přípravky železa by neměly být podávány pacientům s jaterní poruchou, kde je vyvolávajícím faktorem nadměrný přívod železa, zejména u porphyria cutanea tarda (PCT). Aby se zabránilo zvýšené zátěži železem, doporučuje se pečlivé monitorování stavu železa.

U akutních a chronických infekcí je nutné používat parenterální přípravky železa s opatrností. U pacientů s trvající bakteriémií se doporučuje podávání oxidu železitého se sacharózou přerušit. U pacientů s chronickou infekcí je třeba zhodnotit poměr rizika a prospěchu léčby s ohledem na potlačení erytropoezy.

Při příliš rychlé aplikaci injekce může dojít k hypotenzním příhodám. Častěji byly alergické reakce, někdy i s arthralgiemi, pozorovány při překročení doporučené dávky.

Je třeba se vyvarovat paravenózního úniku, protože únik Ferrologicu v místě injekce může způsobit bolest, zánět, nekrózu tkáně, sterilní absces a hnědou diskoloraci kůže.

Tento léčivý přípravek obsahuje v jedné dávce méně než 1 mmol natria (23 mg), tzn. že v podstatě neobsahuje sodík.

4.5    Interakce s jinými léčivými přípravky a jiné formy interakce

Stejně jako všechny ostatní parenterální přípravky železa, nesmí být Ferrologic podáván současně s perorálními přípravky železa, protože vstřebávání perorálního železa je sníženo. S perorální terapií železem by se mělo začít nejdříve pátý den po poslední injekci Ferrologicu.

4.6    Fertilita, těhotenství a kojení

Nebyly provedeny adekvátní a dobře kontrolované studie podání přípravku Ferrologic těhotným ženám. Pro podání těhotným je třeba pečlivě vyhodnotit poměr rizika a přínosu a přípravek by neměl být použit během těhotenství, pokud to není zcela nezbytné (viz bod 4.4).

Použití Ferrologicu v prvním trimestru těhotenství je kontraindikováno (viz bod 4.3). Anemii v důsledku nedostatku železa, která se vyskytuje během prvního trimestru těhotenství, lze ve většině případů léčit perorálními přípravky s obsahem železa. Léčba přípravkem Ferrologic smí být použita během druhého a třetího trimestru pouze pokud přínos převáží potenciální riziko pro matku a plod.

Je nepravděpodobné, že by nemetabolizovaný oxid železitý se sacharózou přestupoval do mateřského mléka, a proto se u něj nepředpokládá vliv na kojence. Ferrologic smí být užíván během kojení.

4.7    Účinky na schopnost řídit a obsluhovat stroje

Jsou-li přítomny symptomy závratí, zmatenosti nebo omámenosti po podání Ferrologicu, neměli by pacienti řídit a obsluhovat stroje, dokud tyto symptomy neustoupí.

4.8 Nežádoucí účinky

Z nejčastěji hlášených nežádoucích účinků Ferrologicu v klinických studiích byly přechodné změny chuti, hypotenze, horečka a třesavka, reakce v místě injekce a nevolnost, které se vyskytly u 0,5 - 1,5 % pacientů. Nezávažné anafylaktoidní reakce se vyskytly jen vzácně. Anafylaktoidní reakce jsou obecně potenciálně nejzávažnější nežádoucí účinky (viz bod 4.4). V klinických studiích byly pozorovány následující nežádoucí účinky, které byly v časové souvislosti s intravenózním podáním oxidu železitého se sacharózou a s alespoň možnou příčinou souvislostí:

V každé třídě orgánových systémů jsou nežádoucí účinky seřazeny podle klesající závažnosti podle následující konvence:

Velmi časté Časté

Méně časté Vzácné Velmi vzácné Není známo


(>1/10)

(> 1/100 a <1/10)

(> 1/1,000 a <1/100)

(> 1/10,000 a <1/1,000) (<1/10,000)

(z dostupných údajů nelze určit)

Poruchy nervového systému

Časté: přechodná změna chuti (zvláště kovová pachuť).

Méně časté: bolesti hlavy; závratě.

Vzácné: parestézie.

Velmi vzácné: záchvaty (v souvislosti s reakcemi hypersenzitivity)

Srdeční a cévní poruchy

Méně časté: hypotenze a kolaps; hypertenze, tachykardie a palpitace.

Respirační, hrudní a mediastinálníporuchy Méně časté: bronchospazmus, dyspnoe.

Gastrointestinální poruchy:

Méně časté: nauzea; zvracení; bolesti břicha; průjem.

Poruchy kůže a podkožní tkáně

Méně časté: svědění; kopřivka; vyrážka, exanthém, erythém.

Poruchy svalové a kosterní soustavy a pojivové tkáně Méně časté: svalové křeče, myalgie.

Celkové poruchy a reakce v místě aplikace

Méně časté: horečka, třesavka, návaly; bolesti na hrudi a pocit tísně. V místě injekce se může vyskytnout povrchová flebitida, pálení, otok.

Vzácné: anafylaktoidní reakce (vzácně s arthralgiemi); periferní edém; únava, astenie; nevolnost.

Dále byly spontánně hlášeny následující nežádoucí účinky:

Není známo: snížená úroveň vědomí, pocit opilosti, zmatenost; angioedém; otoky kloubů, hyperhydróza, bolesti zad.

Hlášení podezření na nežádoucí účinky

Hlášení podezření na nežádoucí účinky po registraci léčivého přípravku je důležité. Umožňuje to pokračovat ve sledování poměru přínosů a rizik léčivého přípravku. Žádáme zdravotnické pracovníky, aby hlásili podezření na nežádoucí účinky na adresu:

Státní ústav pro kontrolu léčiv Šrobárova 48 100 41 Praha 10

Webové stránky: www.sukl.cz/nahlasit-nezadouci-ucinek 4.9 Předávkování

Předávkování může být příčinou zvýšené zátěže železem, což se může manifestovat jako hemosideróza. Pokud to vyžaduje stav pacienta, mělo by být předávkování léčeno cheláty vychytávajícími železo.

5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI

5.1 Farmakodynamické vlastnosti

Farmaceutická skupina: Přípravky železa; trojmocné železo, parenterální přípravky ATC kód: B03AC02

Mnohojaderný střed z hydroxidu železitého je na povrchu obalen velkým počtem nekovalentně vázaných molekul sacharózy, čímž je vytvořen komplex s molekulární hmotností kolem 43 kD. Tato velikost je dostačující, aby bránila renální eliminaci. Komplex je stabilní a za fyziologických podmínek se z něj neuvolňuje žádné ionizované železo. Železo je v mnohojaderném středu vázáno ve struktuře podobné fyziologickému ferritinu. Intravenózní podání oxidu železitého se sacharózou vede k fyziologickým změnám, které jsou doprovázeny vychytáváním železa.

5.2 Farmakokinetické vlastnosti

Distribuce

Po intravenózní injekci jednorázové dávky Ferrologicu obsahující 100 mg železa zdravým dobrovolníkům bylo maximálních hladin železa, které byly průměrně 538 pmol/l, dosaženo za 10 minut po injekci. Distribuční objem centrálního kompartmentu dobře korespondoval s objemem plazmy (přibližně 3 litry).

Biotransformace

Kinetika železa z nitrožilně podaného oxidu železitého se sacharózou značeného 59Fe a 52Fe u 5 pacientů s anémií a chronickým selháním ledvin. Plazmatická clearance 52Fe se pohybovala v rozmezí 60 až 100 minut. 52Fe bylo distribuováno do jater, sleziny a kostní dřeně. Za dva týdny po podání byla maximální utilizace železa 59Fe červenými krvinkami v rozmezí 62 % až 97 %.

Eliminace

Injikované železo z plazmy rychle vymizelo, přičemž terminální poločas byl přibližně 6 h. Distribuční objem v ustáleném stavu byl kolem 8 litrů, což svědčí o nízké distribuci železa v tělních tekutinách. Díky menší stabilitě oxidu železitého se sacharosou v porovnání s transferrinem, byla pozorována kompetitivní výměna železa na transferrin. Výsledkem byl transport železa v hodnotě přibližně 31 mg železa/24 hodin.

Vylučování železa ledvinami, ke kterému dochází v prvních 4 hodinách po podání injekce, odpovídá méně než 5 % celotělové clearance. Po 24 hodinách se plazmatické hladiny železa snížily na hodnoty před aplikací dávky a vyloučilo se asi 75 % aplikované sacharosy.

5.3 Předklinické údaje vztahující se k bezpečnosti

Neexistují žádné další předklinické údaje relevantní pro předepisujícího lékaře, než informace již obsažené v jiných částech SPC.

6. FARMACEUTICKÉ ÚDAJE

6.1    Seznam pomocných látek

Voda na injekci Hydroxid sodný

6.2    Inkompatibility

Ferrologic se smí ředit pouze 0,9% roztokem chloridu sodného. Nesmějí se použít ani přidávat žádné jiné intravenózní ředící roztoky ani léky, protože by mohlo dojít k precipitaci a/nebo interakci.

6.3    Doba použitelnosti

2 roky.

Doba použitelnosti po prvním otevření obalu:

Z mikrobiologického hlediska musí být přípravek použit okamžitě.

Doba použitelnosti po naředění 0,9% roztokem chloridu sodného:

Chemická a fyzikální stabilita byla prokázána na 24 hodin při teplotě 22 ± 2°C. Z mikrobiologického hlediska musí být naředěný přípravek použit okamžitě.

6.4    Zvláštní opatření pro uchovávání

Uchovávejte v původním obalu, aby byl přípravek chráněn před světlem. Chraňte před mrazem. Uchovávání naředěného léčivého přípravku viz bod 6.3.

6.5    Druh obalu a velikost balení

5ml skleněná ampule ze skla typu I.

Ferrologic je dodáván v baleních obsahujících 5 ampulí nebo jako „multipack“ obsahující 10 balení po 5 ampulích. Na trhu nemusí být všechny velikosti balení.

6.6 Zvláštní opatření pro likvidaci přípravku

Všechen nepoužitý přípravek nebo odpad musí být zlikvidován v souladu s místními požadavky.

7.    DRŽITEL ROZHODNUTÍ O REGISTRACI

Fresenius Medical Care Nephrologica Deutschland GmbH 61346 Bad Homburg v.d.H.,

Německo

8.    REGISTRAČNÍ ČÍSLO 12/117/08-C

9.    DATUM PRVNÍ REGISTRACE/PRODLOUŽENÍ REGISTRACE

Datum první registrace: 12.3.2008

Datum posledního prodloužení registrace: 14.6.2013

10. DATUM REVIZE TEXTU

7.2.2014

Strana 8