Příbalový Leták

zastaralé informace, vyhledat novější

Cyproplex

zastaralé informace, vyhledat novější

sp.zn.: sukls92814/2011

SOUHRN ÚDAJŮ O PŘÍPRAVKU

1.    NÁZEV PŘÍPRAVKU CYPROPLEX

50 mg, tablety

2.    KVALITATIVNÍ A KVANTITATIVNÍ SLOŽENÍ

Cyproteroni acetas 50 mg v 1 tabletě.

Pomocná látka se známým účinkem: monohydrát laktózy Úplný seznam pomocných látek viz bod 6.1.

3.    LÉKOVÁ FORMA

Tablety

Bílé, kulaté, ploché tablety, na jedné straně půlicí rýha, na druhé straně vyraženo „CYPROT 50“.

Tablety lze dělit na dvě stejné poloviny.

4.    KLINICKÉ ÚDAJE

4.1.    Terapeutické indikace

Indikace u muže

Paliativní léčba metastatických nebo lokálně penetrovaných inoperabilních nádorů prostaty, pokud se léčba analogy LHRH nebo operace jeví jako neefektivní, je kontraindikována nebo pokud je dána přednost perorální terapii.

Zmírnění vzplanutí choroby způsobeného vzestupem sérového testosteronu na počátku léčby agonisty LHRH.

K léčbě návalů horka u pacientů léčených analogy LHRH nebo po orchidektomii.

Utlumení sexuálního pudu u hypersexuality a sexuálních deviací.

Indikace u ženy

Těžké známky androgenizace, např.

-    závažný hirsutismus, pokud jiné metody léčby selhaly

-    těžká androgenní alopecie často spojená s těžkou formou akné a seborey.

4.2.    Dávkování a způsob podávání

Cyproplex lze užívat pouze pod lékařským dohledem.

Tablety je nutno zapíjet trochou tekutiny (pokud možno vody) a užívat po jídle.

Dávkování u mužů Antiandrogenní léčba u karcinomu prostaty

Paliativní léčba metastatických nebo lokálně penetrovaných inoperabilních nádorů prostaty bez orchidektomie a léčby agonisty LHRH:

2 tablety 2-3krát denně (= 200-300 mg denně).

Po zlepšení nebo remisi nesmí být léčba přerušena ani nesmí být snížena dávka.

•    Zmírnění vzplanutí choroby způsobeného vzestupem sérového testosteronu na počátku léčby agonisty LHRH.

2 tablety 3x denně (= 300 mg denně) jako monoterapie po prvních 5 až 7 dní, poté 2 tablety 3x denně (= 300 mg denně) během 3 až 4 týdnů v kombinaci s agonistou LHRH v dávkách doporučených výrobcem agonisty.

Poznámka:

Při podávání v kombinaci s agonistou LHRH lze dávku snížit na 2 tablety dvakrát denně (= 200 mg denně).

•    K léčbě návalů horka během léčby agonisty LHRH nebo po orchidektomii:

2 tablety 1-2krát denně (= 100-200 mg denně).

•    Utlumení sexuálního pudu u hypersexuality a sexuálních deviací

1 tableta dvakrát denně (= 100 mg denně), v případě potřeby lze krátkodobě zvýšit na 2 tablety dvakrát denně (= 200 mg denně) či dokonce na 2 tablety 3 x denně (= 300 mg denně).

Délku léčby je nutno posoudit individuálně. K zajištění stálého terapeutického účinku je Cyproplex nutné podávat dlouhodobě. Terapeutické účinky se někdy projeví už po několika týdnech, žádaný stav se ale také může dostavit až po několika měsících užívání. Podávání přípravku Cyproplex není náhradou za psychoterapii a další opatření (viz bod 4.4).

Pokud bylo dosaženo uspokojivého výsledku, je třeba se snažit udržet terapeutický účinek s co nejnižší dávkou. Velmi často dostačuje polovina tablety dvakrát denně (= 50 mg denně). Při nastavování udržovací dávky nebo vysazování je dávky léku nutno snižovat postupně. V takovém případě by měla být denní dávka snižována o 1 tabletu týdně, nebo ještě lépe o polovinu tablety týdně. Je však nutné vzít v úvahu, že po vysazení přípravku Cyproplex může v řadě případů dojít k recidivě. V těchto případech lze léčbu obnovit.

Dávkování u žen

•    Ženy v plodném věku s pravidelným menstruačním cyklem:

U žen v plodném věku se s léčbou začíná v první den cyklu (první den menstruačního krvácení).

-    V 1. až 10. den cyklu (tj. po 10 dní) je nutno užívat 2 tablety přípravku denně po jídle a zapít trochou tekutiny (vody).

-    K zajištění potřebné antikoncepční ochrany a pravidelného menstruačního cyklu je nutné také užívat perorální antikoncepci (kombinaci estrogen-gestagen) s co nejnižším obsahem ethinylestradiolu (například 30 nebo 35 ^g), a to 1 tabletu denně od 1. do 21. dne cyklu, celkem 21 dní.

-    Od 22. do 28. dne cyklu (po sedm dní) se přípravek neužívá, a obvykle dojde k menstruačnímu krvácení.

Přesně čtyři týdny po zahájení prvního léčebného cyklu, tedy ve stejný den v týdnu, bude zahájen další cyklus kombinované léčby, bez ohledu na to, zda krvácení už ustalo. Pokud během období bez léku nedojde ke krvácení, je nutno léčbu přerušit a vyloučit těhotenství. Teprve pak lze pokračovat v léčbě.

-    Pokud časem dojde ke klinickému zlepšení, lze denní dávku přípravku Cyproplex (užívanou v 1. - 10. den léčby kombinované s antikoncepcí) snížit na 1 nebo 14 tablety. Někdy je dokonce dostatečná léčba kombinací 2 mg cyproteron acetátu a 35 ^g ethinylestradiolu.

•    Ženy v plodném věku s nepravidelným menstruačním cyklem nebo amenoreou:

Počítej te s možností, že k ovulaci a početí mohlo u žen této skupiny dojít ještě před začátkem užívání perorální antikoncepce. Po vyloučení těhotenství může léčba začít ihned po jejím předepsání. Na rozdíl od žen v plodném věku s pravidelným menstruačním cyklem zde antikoncepční ochrana nenastává už od prvního dne.

Je proto nutno používat i mechanickou antikoncepci (tj. bariérovou metodu, např. kondom) po prvních 14 po sobě jdoucí dní užívání perorální antikoncepce. První den léčby je považován za první den cyklu. Další léčba probíhá tak, jak je popsáno u žen s pravidelným menstruačním cyklem. Ke krvácení z vysazení patrně dojde během období bez léku.

Vynechaná dávka

Ženy, které vedle přípravku Cyproplex užívají i perorální antikoncepci, musí antikoncepční tablety užívat v pevnou dobu (například po večeři). Pokud od plánované doby užití uběhlo více než 12 hodin, může být antikoncepční ochrana v tomto cyklu snížena. Interval mezi dvěma dávkami proto nesmí nikdy být delší než 36 hodin. Pokud k opomenutí dojde, jsou dvě možnosti:

1.    Žena si je jista, že nemohla otěhotnět, protože neměla pohlavní styk.

2.    Žena si jistá není.

V prvním případě je zapomenutá tableta vynechána a další žena užije v normálním plánovaném čase. Zbývající tablety v balení užívá normálně, aby nedošlo k předčasnému krvácení během cyklu, a praktikuje další, nehormonální antikoncepci (s výjimkou plodných dní a měření teploty); vhodný je kondom. Tato dodatečná opatření je nutno dodržovat po následujících 7 dní. Pokud po těchto 7 dnech žena nedobere balení, musí ihned pokračovat dalším balením (vynechá období bez pilulek). V takovém případě nedojde ke krvácení, dokud žena nedobere druhé balení antikoncepce. Pokud ke krvácení nedojde ani po dobrání druhého balení (v době bez antikoncepce), před užíváním dalšího balení je třeba vyloučit možnost těhotenství.

Pokud si žena jistá není, nesmí pokračovat v užívání, a musí se poradit s lékařem a zvážit užití postkoitální antikoncepce. V každém případě žena pokračuje v užívání tablet až poté, co bylo těhotenství vyloučeno.

•    Postmenopauzální ženy

U postmenopauzálních žen lze přípravek Cyproplex podávat stejně jako u žen v plodném věku, tedy v kombinaci s perorální antikoncepcí. Vezměte však v úvahu, že u žen, které stále mají dělohu, bude docházet k cyklickému krvácení.

Cyproplex může být u postmenopauzálních žen podáván i jako monoterapie. Průměrná dávka přípravku Cyproplex podle závažnosti příznaků činí:

—> / až 1 tabletu denně (= 25-50 mg) po 21 dní, a poté 7denní období bez tablet.

•    Ženy po hysterektomii

Cyproplex může být také formou monoterapie (stále nebo s přerušením) podáván ženám po hysterektomii. Průměrná dávka přípravku Cyproplex podle závažnosti příznaků činí:

—> ‘/í až 1 tabletu denně (= 25-50 mg) bez přerušení, nebo —> / až 1 tabletu denně (= 25-50 mg) po 21 dní, a poté 7denní období bez tablet.

Pediatrická populace

Cyproplex se nedoporučuje k použití u dětí a dospívajících mladších 18 let.

4.3. Kontraindikace

-    Hypersenzitivita na léčivou látku nebo na kteroukoli pomocnou látku uvedenou v bodě 6.1..

-    Těžká, chronická deprese.

-    Onemocnění jater, Dubinův-Johnsonův syndrom, Rotorův syndrom, jaterní tumory v minulosti nebo stávající, s výjimkou metastáz karcinomu prostaty.

-    Stavy související s kachexií (maligní tumory), což se nevztahuje na inoperabilní rakovinu prostaty.

-    Dřívější či současná tromboembolie.

-    Těžký diabetes mellitus s postižením cév.

-    Srpkovitá anémie.

-    Cyproplex nesmí být užíván před ukončením puberty vzhledem k tomu, že nelze vyloučit nežádoucí účinky na růst a dosud nestabilizovanou endokrinní funkci.

-    Cyproplex nesmí být užíván u pacientů s meningeomem nebo u pacientů s meningeomem v anamnéze

-    Těhotenství a kojení (viz bod Fertilita, těhotenství a kojení)

4.4. Zvláštní upozornění a opatření pro použití Obecné varování (pro ženy i muže)

Lékař musí mít obecné povědomí o každé léčbě, jíž se pacientovi dostává.

Cyproteron acetát může ovlivnit metabolismus sacharidů. U všech diabetiků je třeba před léčbou a pravidelně během ní (například každých 8 týdnů) vyšetřovat parametry metabolismu sacharidů.

Stejně jako u jiných pohlavních steroidů byly i u tohoto přípravku hlášeny v ojedinělých případech benigní i maligní jaterní změny.

Ve velmi vzácných případech tyto tumory mohou vést k život ohrožujícímu intraabdominálnímu krvácení. Pokud si pacient stěžuje na silné bolesti v horním nadbřišku, má zvětšená játra nebo jeví známky intraabdominálního krvácení, je nutné diferenciálně diagnosticky vyloučit tumor jater. V případě potřeby má být léčba ukončena.

U pacientů léčených 200 až 300 mg cyproteron acetátu byla popsána přímá hepatální toxicita zahrnující žloutenku, hepatitidu a jaterní selhání, které bylo v některých případech fatální. Většina popsaných případů byli muži s karcinomem prostaty. Toxicita je závislá na dávce a rozvíjí se obvykle několik měsíců po zahájení léčby. Jaterní funkční testy je třeba provést před léčbou a dále kdykoliv by se objevily známky jaterní toxicity. Prokáže-li se hepatotoxicita, cyproteron acetát musí být vysazen, pokud se neprokáže jiná příčina projevů hepatotoxicity, např. metastatické onemocnění. V tomto případě by léčba cyproteron acetátem měla pokračovat, pokud pozorovaný přínos léčby převažuje nad rizikem.

U pacientů užívajících dlouhodobě (roky) cyproteron acetát v dávkách 25 mg/den a vyšších byl hlášen výskyt mnohočetných meningeomů. Pokud je u pacienta užívajícího Cyproplex diagnostikován meningeom, podávání Cyproplexu musí být ukončeno (viz bod 4.3).

Ve velmi vzácných případech byl (přechodně) ve spojitosti s užíváním cyproteron acetátu hlášen výskyt tromboembolických příhod. Příčinný vztah se však zdá sporný (viz bod 4.3).

Pacienti se vzácnými dědičnými problémy s intolerancí galaktózy, Lappovým nedostatkem laktázy nebo malabsorpcí glukózy a galaktózy by tento přípravek neměli užívat.

Varování - muži

Léčba hypersexuality a sexuálních deviací

Alkohol může blokovat tlumivé účinky přípravku Cyproplex na sexuální aktivitu. Léčba pacientů trpících hypersexualitou nebo sexuální deviací je u chronických alkoholiků často neúčinná.

Vzhledem k tomu, že sexuální a androgenní aktivity nemusejí vždy souviset, suprese androgenní aktivity nemusí být vždy spojena se supresí sexuálního pudu.

Obecně jsou nezbytná jak psychoterapeutická, tak i socioterapeutická opatření, a lze je zvážit ve spolupráci s případnou partnerkou či partnerem pacienta. Pokud jsou taková opatření přijata, suprese sexuálního zájmu způsobená přípravkem může být přínosem.

Pacienti s organickým poškozením mozku nebo duševním onemocněním, kteří trpí sexuální deviací, jsou vůči této léčbě obvykle rezistentní.

U pacientů s poruchami plodnosti je před začátkem léčby vhodné provést spermatogram.

Varování - ženy

Podávání přípravku musí řídit specialista se zkušenostmi s hormonální terapií. Před zahájením léčby je nutné provést podrobné gynekologické a endokrinologické vyšetření.

U mladých žen s dosud nestabilizovaným menstruačním cyklem je doporučena opatrnost.

Před zahájením léčby je třeba s jistotou vyloučit těhotenství. Stejně tak i během léčby, pokud nedochází k menstruaci. V léčbě lze pokračovat až po ověření, že pacientka není těhotná.

Nebylo zjištěno, že by ukončení léčby mělo nežádoucí vliv na plodnost.

V důsledku snížení sekrece kožního mazu může být kůže suchá.

Kombinace s perorální antikoncepcí

Během léčby nesmí dojít k otěhotnění. Podávání přípravku Cyproplex je proto u žen v plodném věku nutno kombinovat s antikoncepčním přípravkem. Je třeba podávat přípravek s co nejnižším obsahem ethinylestradiolu, tj. 30 nebo 35 pg. Při podávání v kombinaci s perorální antikoncepcí je třeba vzít v úvahu souhrn údajů o příslušné antikoncepci, která je spolu s Cyproplexem užívána.

Ženy s problémy, které se mohou zhoršit během těhotenství, mohou přípravek Cyproplex užívat (ať už v kombinaci s perorální antikoncepcí či nikoli) pouze pod přísným lékařským dohledem. Mezi tyto problémy patří epilepsie, otoskleróza, roztroušená skleróza, porfyrie, tetanie, diabetes mellitus a hypertenze.

Ochrana před početím není ani při správném užívání antikoncepce zaručena u některých gastrointestinálních poruch spojených se zvracením popř. průjmem, léčba však nesmí být přerušena. Doporučuje se používat navíc kondom po zbytek cyklu. Pokud v následujícím období bez tablet nedojde ke krvácení, léčbu lze obnovit pouze po vyloučení těhotenství.

Pokud se mimo týdnu bez antikoncepce objeví lehké krvácení (špinění), užívání nesmí být přerušeno. Těžké nebo opakované krvácení během užívání je však důvodem pro další vyšetření.

Vzhledem ke zvýšenému riziku trombózy během léčby přípravky obsahujícími estrogen je třeba postupovat opatrně u žen, které musí na operaci. Doporučuje se přerušit léčbu 6 týdnů před plánovanou operací. Léčba má být také přerušena při dlouhodobém upoutání na lůžko.

4.5. Interakce s jinými léčivými přípravky a jiné formy interakce

Může se změnit potřeba orálních antidiabetik a inzulínu.

Při současném požití alkoholu může dojít díky jeho desinhibujícímu vlivu ke snížení účinku tlumícího sexuální pud.

4.6. Fertilita, těhotenství a kojení

Ženy ve fertilním věku/Antikoncepce

Podání cyproteron acetátu u žen v plodném věku je nutno kombinovat s perorální antikoncepcí (viz bod 4.4).

Těhotenství

Podávání cyproteron acetátu během těhotenství je kontraindikováno (viz bod 4.3).

Kojení

Podávání cyproteron acetátu během kojení je kontraindikováno (viz bod 4.3).

Do mateřského mléka je vylučováno asi 0,2% podané dávky, což odpovídá dávce asi 1 mikrogram/kg.

4.7.    Účinky na schopnost řídit a obsluhovat stroje

Je třeba upozornit pacienty, jejichž činnost vyžaduje zvýšenou pozornost (např. při řízení motorových vozidel a obsluze strojů), že léčba Cyproplexem může vést k únavě a snížení bdělosti a může negativně ovlivnit schopnost koncentrace.

4.8.    Nežádoucí účinky

Pro přehlednost byla použita následující klasifikace nežádoucích účinků:

Velmi časté (>1/10)

Časté (>1/100 až <1/10)

Méně časté (>1/1000 až <1/100)

Vzácné (>1/10 000 až <1/1000)

Velmi vzácné: (< 1/10 000)

Není známo: (četnost nelze z dostupných údajů stanovit)

Pacienti užívající cyproteron acetát mohou být postiženi nežádoucími účinky. Celkové nežádoucí účinky, například únava, deprese, bolesti hlavy a závratě se vyskytují často. Jiné nežádoucí účinky, například žaludeční problémy, nevolnost, celková lhostejnost nebo agitovanost se také vyskytují často, a to obvykle ve druhém až šestém týdnu léčby. Tyto nežádoucí účinky zase obvykle rychle vymizí.

Poruchy metabolismu a výživy Velmi časté: kolísání váhy

Psychiatrické poruchy Velmi časté: deprese Časté: nervozita, apatie

Poruchy nervového systému Velmi časté: bolest hlavy

U pacientů užívajících dlouhodobě (roky) cyproteron acetát v dávkách 25 mg/den a vyšších byl hlášen výskyt mnohočetných meningeomů.

Poruchy ucha a labyrintu Velmi časté: vertigo

Respirační, hrudní a mediastinální poruchy Velmi vzácné: dušnost*

*V ojedinělých případech se po vysokých dávkách přípravku Cyproplex může projevit dušnost. V takových případech je při diferenciální diagnóze třeba zohlednit stimulační vliv progesteronu a syntetických gestagenů na respiraci, který bývá spojen s hypokapnií a respirační alkalózou. V tomto případě není nutná žádná specifická léčba. Příznaky vymizí při vysazení léku.

Gastrointestinální poruchy Časté: trávicí potíže, nauzea

Poruchy jater a žlučových cest Velmi vzácné: hepatotoxický efekt #

# Hepatotoxické reakce (hepatitida, jaterní selhání) jsou velmi vzácné. Mechanismus hepatotoxicity cyproteronacetátu není jasný. Může to být způsobeno přímým hepatotoxickým působením drogy, ale spíše bude tento efekt způsoben reakcí jedním z jeho metabolitů. Z dostupných údajů v současné době vyplývá, že nežádoucí reakce cyproteron acetátu se mohou vyskytnout častěji u starších pacientů s nádorovým onemocněním, kteří jsou dlouhodobě léčeni vysokými dávkami. Proto je povinné monitorování jaterních funkcí u této skupiny pacientů. Ukazují-li výsledky jaterních testů abnormální funkce, léčba cyproteron acetátem musí být přerušena.

Poruchy kůže a podkoží

Časté: kožní rekce, změny v ochlupení

Poruchy pohybového systému a pojivové tkáně Vzácné: svalová slabost Velmi vzácné: osteoporóza

Celkové poruchy a reakce v místě aplikace Velmi časté: únava

Poruchy reprodukčního systému a choroby prsů U mužů

V průběhu několikatýdenní léčby je spermatogeneze obvykle inhibována v důsledku anti-androgenního účinku cyproteron acetátu. Také je sníženo množství ejakulátu. Spermatogeneze se obvykle obnoví do několika měsíců po ukončení léčby. Účinek na ejakulát je také plně reverzibilní. Libido a potence jsou obvykle rovněž oslabeny.

Gynekomastie se může vyskytnout u 10 - 20 % případů, a obvykle zeslábne po ukončení léčby nebo snížení dávky.

U žen

Bolest nebo napětí prsních žláz se pravidelně vyskytuje při zahájení léčby. Běžně dochází k oslabení libida. Rovněž se vyskytuje nepravidelné gynekologické krvácení a absence menstruace.

Hlášení podezření na nežádoucí účinky

Hlášení podezření na nežádoucí účinky po registraci léčivého přípravku je důležité. Umožňuje to pokračovat ve sledování poměru přínosů a rizik léčivého přípravku. Žádáme zdravotnické pracovníky, aby hlásili podezření na nežádoucí účinky na adresu: Státní ústav pro kontrolu léčiv, Šrobárova 48,

100 41 Praha 10, webové stránky: www.sukl.cz/nahlasit-nezadouci-ucinek

4.9. Předávkování

Studie zaměřené na akutní toxicitu po jednorázovém podání prokázaly, že cyproteron acetát - účinnou látku přípravku Cyproplex - lze hodnotit jako prakticky netoxický. Rizika akutní intoxikace se není třeba obávat ani tehdy, dojde-li omylem k požití dávky mnohonásobně vyšší, než je dávka terapeutická.

Pokud je to nezbytné, může být zahájena symptomatická léčba.

5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI

5.1.    Farmakodynamické vlastnosti

Farmakoterapeutická skupina: Antihormony (antiandrogeny)

ATC kód: G03HA01

Cyproteron acetát působí jako antiandrogen, a to blokováním androgenových receptorů.

Inhibuje vliv endogenních i exogenních androgenů na orgány a funkce na androgenech závislé. Mezi tyto orgány a funkce patří kůže (mazové žlázy, ochlupení, růst vlasů), varlata, prostata, libido a spermatogeneze.

Kromě antiandrogenních účinků má cyproteron acetát také silnou antigonadotropní (hypofýzu inhibující) a gestagenní aktivitu.

Cyproteron acetát kompetitivně inhibuje účinek lidských androgenů z varlat i kůry nadledvin. Libido, potence a funkce gonád jsou sníženy. Tyto změny jsou obecně reverzibilní a vymizí po ukončení léčby.

U žen je pomocí cyproteron acetátu možné zmírnit nebo eliminovat známky virilizace, ať už jsou způsobeny zvýšenou hladinou androgenů nebo zvýšenou periferní citlivostí na androgeny. Hirsutismus se zmírňuje, ale dochází i k omezení androgen-dependentní alopecie a zvýšené aktivity mazových žláz. Během léčby je potlačena funkce vaječníků.

5.2.    Farmakokinetické vlastnosti

Po orálním podání je cyproteron acetát kompletně absorbován v širokém dávkovém rozmezí. Po požití 50 mg cyproteron acetátu je dosaženo maximální sérové hladiny asi 140 ng/ml zhruba za 3 hodiny. Potom sérová hladina látky klesá během časového intervalu 24 až 120 hodin s konečným poločasem 43,9 +- 12,8 hodin. Celková clearance cyproteron acetátu ze séra byla stanovena na 3,5 +- 1,5 ml/min./kg. Cyproteron acetát je metabolizován různými cestami včetně hydroxylace a konjugace. Hlavním metabolitem v lidské plazmě je 15beta-hydroxy derivát.

Určitá část dávky je vyloučena nezměněná žlučí. Většina dávky je však vyloučena ve formě metabolitů močí a žlučí v poměru 3:7. Renální a biliární exkrece probíhá s poločasem 1,9 dne. Metabolity jsou z plazmy vylučovány podobnou rychlostí (poločas 1,7 dne).

Cyproteron acetát je takřka výlučně vázán na plazmatický albumin. Asi 3,5-4% z celkové hladiny je přítomno ve volné formě. Protože proteinová vazba je nespecifická, změny v hladině SHBG (sex hormon binding globulin) neovlivní farmakokinetiku cyproteron acetátu.

Vzhledem k dlouhému poločasu úplného vyloučení z plazmy (séra) a dennímu podávání, lze očekávat trojnásobnou akumulaci cyproteron acetátu v séru během opakovaného denního podávání.

Absolutní biologická dostupnost cyproteron acetátu je téměř úplná (88% dávky).

5.2. Předklinické údaje vztahující k bezpečnosti

Experimentálně byl ve vyšších dávkách zjištěn kortikoidům podobný účinek na nadledviny potkanů a psů, což naznačuje možnost podobného účinku u lidí při nejvyšších podávaných dávkách (300 mg/den).

Uznávané testy genotoxicity první volby přinesly u cyproteron acetátu negativní výsledky. Další testy však ukázaly, že cyproteron acetát byl schopen vytvářet adukty s DNA (a způsobit nárůst opravné aktivity DNA) v jaterních buňkách potkanů a opic a také v čerstvě izolovaných lidských hepatocytech. K vytváření aduktů docházelo při expozici, která se podle všeho může vyskytnout i při doporučených dávkách cyproteron acetátu. Užívání cyproteron acetátu způsobilo in vivo zvýšený výskyt fokálních, možná preneoplastických, jaterních lézí se změnami buněčných enzymů u samic potkanů, a nárůst mutací u transgenních potkanů nesoucích bakteriální gen, který sloužil jako cíl mutací. Klinická relevance těchto zjištění není v současnosti jistá. Dosavadní klinické zkušenosti nenasvědčují častějšímu výskytu jaterních tumorů u člověka.

Podle údajů ze studií reprodukční toxicity může podávání vysokých dávek cyproteron acetátu během hormonálně citlivého období diferenciace pohlavních orgánů (se začátkem okolo 45. dne gravidity) způsobit feminizaci samčích potomků. Kromě vlivu na diferenciaci samčích pohlavních orgánů nejsou u cyproteron acetátu žádné náznaky jiných potenciálně teratogenních účinků.

6. FARMACEUTICKÉ ÚDAJE

6.1.    Seznam pomocných látek

Pomocné látky:

Bramborový škrob, monohydrát laktózy, krospovidon, natrium-lauryl-sulfát, hyproloza, mastek, magnesium-staerát, koloidní bezvodý oxid křemičitý

6.2.    Inkompatibility

Neuplatňuje se.

6.3.    Doba použitelnosti

5 let.

6.4.    Zvláštní opatření pro uchovávání

Přípravek musí být uchováván mimo dohled a dosah dětí.

Přípravek uchovávejte při teplotě do 25°C, v původním vnitřním obalu, aby byl chráněn před vlhkostí.

6.5.    Druh obalu a velikost balení

Blistr perforovaný jednodávkový (PVC/Al) obsahující 20, 30 nebo 50 tablet, krabička

HDPE lahvička, LDPE víčko s odlamovacím pojistným kroužkem obsahující 50 nebo 100 tablet,

krabička

6.6.    Zvláštní opatření pro likvidaci přípravku a pro zacházení s ním

Žádné zvláštní požadavky.

7. DRŽITEL ROZHODNUTÍ O REGISTRACI

Teva Pharmaceuticals CR, s.r.o., Praha, Česká republika

8. REGISTRAČNÍ ČÍSLO

34/364/01-C

9. DATUM PRVNÍ REGISTRACE/PRODLOUŽENÍ REGISTRACE

7.11.2001 / 22.1.2014

10. DATUM REVIZE TEXTU

22.1.2014

10/10