Příbalový Leták

zastaralé informace, vyhledat novější

Carboplatin Ebewe""

zastaralé informace, vyhledat novější

Příloha č.1 k rozhodnutí o změně registrace sp.zn.sukls232596/2012

SOUHRN ÚDAJŮ O PŘÍPRAVKU

1. NÁZEV PŘÍPRAVKU

Carboplatin "Ebewe"

koncentrát pro infuzní roztok

2. KVALITATIVNÍ A KVANTITATIVNÍ SLOŽENÍ

Jedna injekční lahvička obsahuje carboplatinum 50 mg, 150 mg, 450 mg nebo 600 mg.

Carboplatinum 50 mg v 5 ml roztoku v jedné injekční lahvičce Carboplatinum 150 mg v 15 ml roztoku v jedné injekční lahvičce Carboplatinum 450 mg v 45 ml roztoku v jedné injekční lahvičce Carboplatinum 600 mg v 60 ml roztoku v jedné injekční lahvičce

1 ml koncentrátu pro přípravu infuzního roztoku obsahuje carboplatinum 10 mg

Úplný seznam pomocných látek viz bod 6.1.

3. LÉKOVÁ FORMA

Koncentrát pro infuzní roztok

Popis přípravku: čirý nebo téměř bezbarvý koncentrát pro infuzní roztok

4. KLINICKÉ ÚDAJE

4.1.    Terapeutické indikace

Hlavní indikační oblastí karboplatiny jsou nádory ovarií, dále pak nádory testes, močového měchýře, malobuněčný karcinom plic a nádory hlavy a krku. Používá se v mono- i poly chemoterapii.

4.2.    Dávkování a způsob podání

Doporučení k použití: podle předpisu lékaře specializovaného na cytostatickou léčbu Dávkování

Doporučené dávkování u dosud neléčených dospělých pacientů s normální funkcí ledvin je 400 mg/m2 jako jednorázová intravenózní infuze trvající 15 až 60 minut. Terapie nemá být opakována dříve než za 4 týdny po posledním podání karboplatiny a/nebo dokud počet neutrofilů nebude nejméně 2 000 buněk/mm3 a počet trombocytů nejméně 100 000 buněk/mm3.

U pacientů s rizikovými faktory, jako je nízký stav výkonnosti (ECOG-Zubrod 2-4 nebo Karnofsky nižší než 80), poškození ledvin, celkově špatný stav nebo u pacientů již léčených imunosupresivy a/nebo ozařováním se doporučuje snížení iniciálního dávkování o 20-25 % (snížená dávka 300 až 320 mg/m2). Pacienti s clearance kreatininu pod 60 ml/min jsou ve zvýšené míře ohroženi rizikem závažné myelosuprese. Dávka karboplatiny u pacientů starších 65 let věku závisí na jejich celkovém zdravotním stavu. Dávka u pacientů s hodnotami clearance kreatininu <60 ml/min se musí upravit podle jejich renálních funkcí, jak je uvedeno v následující tabulce. Léčbu karboplatinou lze zahájit, pokud jsou počty trombocytů >100 x 109/l a počty leukocytů >4 x 109/l.

Četnost závažné leukopenie, neutropenie nebo trombocytopenie se udržela asi na 25 % při dodržení následujících dávkových doporučeních:

Počáteční clearance kreatininu    Iniciální dávka (Den 1)

41-59 ml/min    250 mg/m2 I.V.

16-40 ml/min    200 mg/m2 i..v..

Nejsou k dispozici dostatečné údaje o použití injekční karboplatiny u pacientů s clearance kreatininu 15 ml/min nebo nižší, které by umožnily doporučit vhodné dávkování.

Veškeré výše uvedené dávkování platí pro iniciální cyklus léčby. Následné dávkování je třeba upravit podle snášenlivosti daného pacienta a přijatelné hladiny myelosuprese.

Pro účely úpravy dávkování v dalších cyklech léčby se doporučuje stanovení hematologických nejnižších hodnot pomocí týdenního sledování krevního obrazu během iniciálních cyklů léčby injekcemi karboplatiny. Krevní obraz je nutno během prvního měsíce léčby kontrolovat každý týden a poté před každou kúrou. Pokud se počty leukocytů a/nebo trombocytů nenormalizují, je nutno dávku snížit. Jelikož se karboplatina vylučuje ledvinami a je nefrotoxická, je nutno vhodnou dávku určit pomocí pravidelného sledování krevního obrazu a renálních funkcí.

Stanovení dávky karboplatiny

Rychlost filtrace v ledvinách (ml/min.)

Počty trombocytů

Maximální dávka (mg)

>100

>200 x 109 l

900

80-100

>200 x 109 l

750

60-80

>200 x 109 l

600

>50

100-200 x 109 l

450

30-60

>200 x 109 l

450

30-60

100-200 1 09 l

300

<30

<0,1 x 109 l

nesmí se použít

Dávku karboplatiny je nutno zkontrolovat, pokud se podává v kombinaci s dalšími léčivy toxickými pro kostní dřeň nebo pro ledviny.

Kombinovaná terapie

Optimální použití injekční karboplatiny v kombinaci s jinými myelosupresivními látkami vyžaduje úpravu dávkování podle režimu a stanoveného rozvrhu léčby.

Pediatričtí pacienti

Nejsou k dispozici dostatečné údaje, které by umožnily doporučit vhodné dávkování u pediatrické populace. Karboplatina se kvůli nedostatku údajů nedoporučuje u dětí.

Starší pacienti

U pacientů ve věku nad 65 let je během prvního cyklu a následných cyklů léčby nutná úprava dávky karboplatiny podle celkového stavu.

Léčba karboplatinou se musí ukončit, pokud nádor nereaguje na léčbu, nemoc navzdory léčbě progreduje a/nebo pokud jsou nežádoucí účinky nesnesitelné.

Způsob podání

Po přípravě se karboplatina podává jako jednorázová intravenózní infuze trvající 15 - 60 minut. K naředění karboplatiny lze použít 5% intravenózní infuzní roztok glukosy nebo 0,9% intravenózní infuzní roztok chloridu sodného.

Příprava infiizního roztoku

Nejnižší koncentrace karboplatiny je 0,5 mg karboplatiny/mg. Vypočtený obvyklý ředicí objem je 500 ml infuzního roztoku.

Ředění musí probíhat za aseptických podmínek. Připravené infuzní roztoky lze uchovávat při teplotě místnosti, maximálně 12 hodin, nicméně doporučuje se použít připravené roztoky ihned po naředění.

Během podávání a zacházení s léčivem je nutno dodržovat pokyny k zacházení s cytostatiky (viz bod 6.6).

K podávání karboplatiny se nesmí používat infuzní zařízení obsahující hliník, protože to může vést ke snížení antineoplastické aktivity karboplatiny.

Při přípravě či podání by neměly být používány jehly či intravenózní sady obsahující hliníkové součástky, které by mohly přijít do kontaktu s injekční karboplatinou. Hliník reaguje s injekční karboplatinou a dochází k tvorbě sraženin a/nebo ztrátě účinnosti.

Během přípravy a podání je třeba dodržovat bezpečnostní opatření pro práci s nebezpečnými látkami. Přípravu musí provádět personál vyškolený v oblasti bezpečného používání a při použití ochranných rukavic, obličejové masky a ochranného oděvu.

4.3    Kontraindikace

•    Hypersenzitivita na karboplatinu nebo sloučeniny obsahující platinu,

•    poškození ledvin (clearance kreatininu <30 ml/min.) pokud dle úsudku lékaře a pacienta možný přínos léčby nepřeváží její rizika,

•    těžká myelosuprese,

•    krvácející tumory souběžné podávání vakcíny proti žluté zimnici (viz bod 4.5 Interakce s jinými léčivými přípravky a jiné formy interakce,

•    těhotenství a koj ení.

4.4    Zvláštní upozornění a opatření pro použití

Karboplatina se smí podávat pouze pod dohledem lékaře se zkušenostmi s protinádorovou terapií.

Při zacházení s karboplatinou je nutno přijmout stejná opatření jako při zacházení s jinými cytotoxickými látkami. K odpovídající léčbě možných komplikací je nutno mít k dispozici vhodné vybavení.

Je nutno pravidelně sledovat krevní obraz a provádět renální a jaterní funkční testy, a pokud je pozorován abnormální útlum kostní dřeně nebo abnormální funkce ledvin či jater, přípravek musí být vysazen.

Nezbytné je pečlivé sledování krevního obrazu (zejména trombocytů) mezi léčebnými kúrami, zvláště pokud se používá kombinace myelosupresiv nebo pokud se používají léky ovlivňující funkci ledvin. V těchto případech je nutno odpovídajícím způsobem upravit dávku.

Pravidelně je nutno provádět neurologická vyšetření a vyšetření sluchu.

Karboplatinu lze pacientům podávat, pouze pokud jsou funkce kostní dřeně, jater a ledvin normalizovány. Léčbu je nutno pečlivě uvážit a provádět za dodržování zvláštních opatření.

Toxicita bude pravděpodobněji delší a závažnější u pacientů již léčených chemoterapií a u starších pacientů a u pacientů ve špatném celkovém stavu.

Zhoršení renálních funkcí může toxicitu karboplatiny zvýšit, přičemž v těchto případech je nutno přijmout zvláštní opatření.

Připravený infuzní roztok musí mít čirou barvu.

Injekční lahvičky jsou určeny pouze k jednorázovému použití.

Hematologická toxicita:

Leukopenie, neutropenie, a trombocytopenie jsou závislé na dávce a limitují dávku. Během injekční léčby karboplatinou a v případě toxicity je třeba často sledovat periferní krevní obraz, dokud nedojde k normalizaci. Střední den dosažení nejnižších hodnot je 21. den u pacientů dostávajících samotnou injekční karboplatinu a 15. den u pacientů dostávajících injekční karboplatinu v kombinaci s jinými chemoterapeutiky. Jednotlivé přerušované cykly podávání injekční karboplatiny nemají být obecně opakovány, dokud se počty leukocytů, neutrofilů a trombocytů nevrátí k normálu. Terapie nemá být opakována dříve než za 4 týdny po posledním podání karboplatiny a/nebo dokud počet neutrofilů nebude nejméně 2 000 buněk/mm3 a počet trombocytů nebude nejméně 100 000 buněk/mm3.

Anémie je častá a kumulativní, a velmi vzácně vyžaduje transfuzi.

Závažnost myelosuprese se zvyšuje u dříve léčených pacientů (zejména cisplatinou) a/nebo při poruše funkce ledvin. Iniciální dávkování injekční karboplatiny u těchto skupin pacientů má být adekvátně sníženo a účinky mají být pečlivě sledovány stanovením krevního obrazu mezi cykly. Kombinovanou léčbu injekční karboplatinou s jinými myelosupresivními formami léčby je třeba velmi pečlivě plánovat z hlediska dávkování a načasování, aby se minimalizovaly aditivní účinky.

Alergické reakce

Stejně jako u jiných léků na bázi platiny se mohou vyskytnout alergické reakce, nejčastěji během perfuze, které vyžadují ukončení perfuze a adekvátní symptomatickou léčbu. U všech látek na bázi platiny byly zaznamenány zkřížené reakce, někdy i fatální (viz body 4.3Kontraindikace a 4.8 Nežádoucí účinky).

Renální toxicita

U pacientů s poškozením renální funkce je vliv karboplatiny na krvetvorbu výraznější a dlouhodobější než u pacientů s normální funkcí ledvin. V této rizikové skupině je nutno provádět léčbu karboplatinou se zvláštní opatrností (viz bod 4.2 Dávkování a způsob podání).

Neurologická toxicita

Ačkoli periferní neurologická toxicita je obecně častá a mírná, omezená na parestézii a snížení reflexů kostí a šlach, její četnost se zvyšuje u pacientů starších než 65 let a/nebo u pacientů dříve léčených cisplatinou. Je třeba pravidelně provádět monitorování a neurologické vyšetření.

Po použití injekční karboplatiny v dávkách vyšších, než je doporučené dávkování, u pacientů s renálním poškozením byly pozorovány poruchy zraku včetně ztráty zraku. Zrak se zřejmě obnoví, a to plně nebo ve značné míře, během několika týdnů po ukončení podávání vysokých dávek.

Geriatrické použití:

Ve studiích kombinované terapie karboplatinou a cyklofosfamidem měli starší pacienti léčení karboplatinou vyšší pravděpodobnost rozvoje závažné trombocytopenie v porovnání s mladšími pacienty.

Jelikož u starších pacientů je funkce ledvin často snížena, při stanovení dávkování je třeba vzít v úvahu funkci ledvin (viz bod 4.2 Dávkování a způsob podání).

Další:

Během léčby karboplatinou byly zaznamenány poruchy sluchu. Ototoxicita může být výraznější u dětí. U pediatrických pacientů byly hlášeny případy ztráty sluchu s opožděným nástupem. V této populaci se doporučuje dlouhodobé audiometrické sledování.

Podávání živých nebo živých oslabených očkovacích vakcín pacientům s oslabeným imunitním systémem v důsledku chemoterapie, včetně karboplatiny, může vést k závažným či fatálním infekcím. U pacientů léčených karboplatinou se nesmí podávat živé očkovací látky. Usmrcené či deaktivované očkovací látky mohou být podávány, odpověď na tyto očkovací látky však může být snížena.

4.5    Interakce s jinými léčivými přípravky a jiné formy interakce

Vzhledem ke zvýšenému riziku trombóz u nádorových onemocnění se často používá antikoagulační léčba. Pokud je rozhodnuto léčit pacienta perorálními antikoagulancii, vzhledem k vysoké intraindividuální variabilitě koagulace u jednotlivých onemocnění a možnosti interakce mezi perorálními antikoagulancii a cytostatiky, je nutno zvýšit četnost kontrolních stanovení INR.

Souběžné použití je kontraindikováno

-    Vakcína proti žluté zimnici: riziko smrtelné generalizované infekce následkem očkování (viz bod 4.3) Souběžné použití se nedoporučuje

-    Živé oslabené vakcíny (kromě žluté zimnice): riziko systémových, někdy i fatálních onemocnění. Toto riziko se zvyšuje u pacientů, jejichž imunitní systém je již oslaben v důsledku základního onemocnění.

Použití deaktivované očkovací látky, pokud existuje (poliomyelitida).

-    Fenytoin, fosfenytoin: Riziko exacerbace záchvatů v důsledku snížení absorpce fenytoinu v trávicím traktu působením cytostatika nebo riziko zvýšení toxicity či ztráty účinnosti cytostatika v důsledku zvýšení hepatálního metabolismu fenytoinem.

Souběžné použití je nutno zvážit

-    Cyklosporin (a extrapolací takrolimus a sirolimus):

Nadměrná imunosuprese s rizikem lymfoproliferace.

-    Aminoglykosidy:

Souběžné použití karboplatiny s aminoglykosidovými antibiotiky je třeba zvážit vzhledem ke kumulativní nefrotoxicitě a ototoxicitě, zejména u pacientů s renálním selháním.

-    Kličková diuretika

Souběžné použití karboplatiny s kličkovými diuretiky je třeba zvážit vzhledem ke kumulativní nefrotoxicitě a ototoxicitě.

4.6    Fertilita, těhotenství a kojení Těhotenství

Karboplatina je embryotoxická a mutagenní. Během těhotenství je kontraindikována.

Během léčby a dlouho po ní je nutno používat účinnou antikoncepci.

Těhotné ženy nesmějí s karboplatinou zacházet.

Injekční karboplatina může vyvolat poškození plodu při podávání těhotné ženě. U potkanů dostávajících karboplatinu během organogeneze byla prokázána embryotoxicita a teratogenita. Kontrolované studie u těhotných žen nebyly prováděny. Pokud je tento lék používán v těhotenství nebo pokud pacientka otěhotní během léčby tímto lékem, musí být informována o potenciálním riziku pro plod. Ženám v plodném věku má být doporučeno používání antikoncepce k zabránění otěhotnění.

Kojení

Není známo, jestli injekční karboplatina přechází do mateřského mléka. Pokud je léčba během kojení nutná, kojení musí být ukončeno.

Pokud se karboplatina používá během těhotenství, musí být pacientka seznámena s potenciálními riziky pro plod.

Fertilita

U pacientů užívajících cytostatika může dojít k gonadální supresi vedoucí k amenoree nebo azospermii. Tyto účinky se zdají být související s dávkou a délkou terapie a mohou být ireverzibilní. Predikce stupně poškození funkce varlat či ovarií je komplikována častým používáním kombinace několika cytostatik, což ztěžuje zhodnocení účinků jednotlivých látek.

Sexuálně zralým mužům léčeným karboplatinou se nedoporučuje, aby během léčby a ještě 6 měsíců po jejím ukončení počali dítě, a měli by se poradit ohledně uložení spermií před zahájením léčby vzhledem k možnosti ireverzibilní infertility v důsledku terapie karboplatinou.

4.7    Účinky na schopnost řídit a obsluhovat stroje

Karboplatina může mít vliv na schopnost řídit a obsluhovat stroje.

Studie účinků na schopnost řídit a obsluhovat stroje nebyly prováděny.

Karboplatina však může vyvolat nevolnost, zvracení, zrakové poruchy a ototoxicitu, proto mají být pacienti upozornění na potenciální vliv těchto účinků, na schopnost řídit nebo obsluhovat stroje.

4.8    Nežádoucí účinky

Níže uvedené incidence nežádoucích účinků jsou založeny na kumulativních údajích získaných u rozsáhlé skupiny

pacientů s různými premedikačními prognostickými charakteristikami.

Četnost hlášených nežádoucích účinků je založena na kumulativní databázi 1893 pacientů léčených injekční karboplatinou v monoterapii a na zkušenostech po uvedení na trh.

Seznam je uváděn dle tříd orgánových systémů, preferenční terminologie MedDRA a četnosti za použití následujících kategorií: velmi časté (>1/10), časté (>1/100, < 1/10), méně časté (>1/1 000, <1/100), vzácné (>1/10 000, <1/1 000), velmi vzácné (< 1/10 000) a není známo (z dostupných údajů nelze určit).

V každé skupině četnosti jsou nežádoucí účinky uvedeny podle klesající závažnosti.

Infekce a infestace

Časté

Infekce*

Novotvary benigní, maligní a blíže neurčené (zahrnující cysty a polypy)

Není známo

Sekundární malignita související s léčbou

Poruchy krve a lymfatického systému

Velmi časté

Trombocytopenie, neutropenie, leukopenie a anemie

Časté

Krvácení*

Není známo

Selhání kostní dřeně, febrilní neutropenie, hemolyticko-uremický syndrom.

Poruchy imunitního systému

Časté:

Hypersenzitivita, anafylaktoidní typ reakce.

Poruchy metabolismu a výživy

Není známo

Dehydratace, anorexie, hyponatremie.

Poruchy nervového systému

Časté:

Periferní neuropatie, parestézie, oslabení hlubokých šlachových reflexů, poruchy čití, poruchy vnímání chutí

Není známo:

Cerebrovaskulární příhoda*

Poruchy oka

Časté

Poruchy vidění

Poruchy ucha a labyrintu

Časté:

Ototoxicita.

Srdeční poruchy

Časté:

Kardiovaskulární poruchy*

Není známo:

Srdeční selhání

Cévní poruchy

Není známo:

Embolie*, hypertenze, hypotenze

Respirační, hrudní a mediastinální poruchy

Časté

Respirační porucha, intersticiální plicní nemoc, bronchospasmus

Gastrointestinální poruchy

Velmi časté:

Zvracení, nauzea, bolesti břicha

Časté:

Průjem, zácpa, porucha sliznic.

Není známo:

Stomatitida

Poruchy kůže a podkožní tkáně

Časté:

Alopecie, kožní porucha.

Není známo:

Kopřivka, vyrážka, zarudnutí, svědění.

Poruchy svalové a kosterní soustavy a pojivové tkáně

Časté:

Porucha svalové a kosterní soustavy.

Poruchy ledvin a močových cest

Časté:

Urogenitální poruchy.

Celkové poruchy a reakce v místě aplikace

Časté:

Astenie.

Není známo:

Nekróza v místě injekce, reakce v místě injekce, extravazace v místě injekce, zarudnutí v místě injekce, malátnost

Vyšetření

Velmi časté:

Snížení renální clearance kreatininu, zvýšení močoviny v krvi, zvýšení alkalické fosfatázy v krvi, zvýšení aspartátaminotransferázy, abnormální jaterní testy, snížení sodíku v krvi, snížení draslíku v krvi, snížení vápníku v krvi, snížení hořčíku v krvi.

Časté:

Zvýšení bilirubinu v krvi, zvýšení kreatininu v krvi, zvýšení kyseliny močové v krvi.

* Fatální u <1 %, fatální kardiovaskulární příhoda u <1 % zahrnovala kombinaci srdečního selhání, embolie a cerebrovaskulární příhody.

Hematologické nežádoucí účinky:

Myelosuprese je u injekcí karboplatiny dávku omezující toxicitou. U pacientů s normálními výchozími hodnotami se trombocytopenie s počty trombocytů pod 50 000/mm3 objevuje u 25 % pacientů, neutropenie s počty granulocytů pod 1 000/mm3 u 18 % pacientů a leukopenie s počty leukocytů pod 2 000/mm3 u 14 % pacientů. K maximálnímu poklesu obvykle dochází 21. den.

Myelosuprese může být zhoršována kombinací injekce karboplatiny s dalšími myelosupresivními sloučeninami nebo formami léčby.

Myelotoxicita je závažnější u pacientů již léčených, zejména léčených cisplatinou a u pacientů s poškozením ledvin. Pacienti ve špatném stavu byli rovněž stiženi zvýšenou leukopenií a trombocytopenií. Tyto účinky, i když obvykle reverzibilní, vedly k infekčním a krvácivým komplikacím u 4, respektive 5 % pacientů, jimž byly podávány injekce karboplatiny. Tyto komplikace vedly k úmrtí u méně než 1 % pacientů.

Anémie s hodnotami hemoglobinu pod 8 g/dl byla pozorována u 15 % pacientů s normálními výchozími hodnotami. Incidence anémie se se zvyšující se expozicí injekcím karboplatiny zvyšuje.

Gastrointestinální nežádoucí účinky:

Zvracení se objevuje u 65 % pacientů, u jedné třetiny z nich je závažné. Nauzea se objevuje u dalších 15 %. Zdá se, že již léčení pacienti (zejména pacienti již léčení cisplatinou) mají ke zvracení větší sklon. O účinky obvykle vymizí během 24 hodin po léčbě a obecně reagují na antiemetickou medikaci nebo se jim její pomocí dá zabránit. Zvracení je pravděpodobnější, pokud se injekce karboplatiny podávají v kombinaci s jinými emetogenními sloučeninami.

Další gastrointestinální obtíže odpovídaly bolesti u 8 % pacientů, průjmu a zácpě u 6 % pacientů.

Neurologické nežádoucí účinky:

Periferní neuropatie (zejména parestézie a oslabení myotatických reflexů) se objevila u 4 % pacientů, jimž se podávaly injekce karboplatiny. Zdá se, že více jsou ohroženi pacienti starší 65 let a pacienti již léčení cisplatinou a pacienti, kteří se karboplatinou léčí delší dobu.

Klinicky významné poruchy čití (tj. poruchy vidění a změny vnímání chutí) se objevily u 1 % pacientů. Celková četnost neurologických nežádoucích účinků je zdá se zvýšena u pacientů léčených injekce karboplatiny v kombinaci. To může rovněž souviset s delší kumulativní expozicí.

Ototoxicita

Sluchové defekty mimo řečové rozmezí se zhoršením v oblasti vysokých frekvencí (4 000 až 8 000 Hz) byly zjištěny v opakovaných audiometrických vyšetřeních s četností 15 %. Byly hlášeny velmi vzácné případy hypakuze.

U pacientů se sluchovým orgánem již poškozeným cisplatinou se během léčby karboplatinou někdy objevují další exacerbace ve sluchových funkcích.

Renální nežádoucí účinky:

Při podávání v obvyklých dávkách byl vznik abnormálních renálních funkcí méně častý, navzdory skutečnosti, že injekce karboplatiny se podávaly bez hydratace velkými objemy tekutin a/nebo forsírované diurézy. Zvýšení sérového kreatininu se objevuje u 6 % pacientů, zvýšení dusíku močoviny v krvi u 14 % a kyseliny močové u 5 % pacientů. Tato zvýšení jsou obvykle mírná a u asi poloviny pacientů jsou reverzibilní. Prokázalo se, že clearance kreatininu je u pacientů léčených injekcemi karboplatiny nejcitlivějším měřítkem funkce ledvin. Dvacet sedm procent (27 %) pacientů s výchozími hodnotami 60 ml/min a více postihne během léčby injekcemi karboplatiny snížení clearance kreatininu.

Elektrolyty:

Poklesy sérového sodíku, draslíku, vápníku a hořčíku se objevují u 29, 20, 22, respektive 29 % pacientů. Zejména byly hlášeny případy časné hyponatremie. Ztráty elektrolytů jsou mírné a většinou probíhají bez klinických symptomů.

Jaterní nežádoucí účinky:

U pacientů s normálními výchozími hodnotami byly pozorovány změny jaterních funkcí, včetně zvýšení celkového bilirubinu u 5 %, AST u 15 % a alkalické fosfatázy u 24% pacientů. Tyto změny byly obecně mírné a u asi jedné poloviny pacientů reverzibilní.

U omezené řady pacientů léčených vysokými dávkami karboplatiny v injekcích a autologními transplantáty kostní dřeně se objevila silná zvýšení hodnota jaterních testů.

Po podání karboplatiny ve vysokých dávkách se objevily případy akutní, fulminantní nekrózy jaterních buněk.

Alergické reakce:

Reakce anafylaktického typu, někdy fatální, se mohou objevit během minut po injekci přípravku: otok obličeje, dušnost, tachykardie, nízký krevní tlak, kopřivka, anafylaktický šok, bronchospasmus.

Další nežádoucí účinky:

Po kombinovaných cytostatických terapiích zahrnujících karboplatinu byly hlášeny sekundární akutní malignity.

Příležitostně byla pozorována alopecie, horečka a zimnice, mukozitida, astenie, celkový pocit nemoci a poruchy vnímání chuti.

V ojedinělých případech se objevil hemolyticko-uremický syndrom.

Byly hlášeny ojedinělé případy kardiovaskulárních příhod (srdeční nedostatečnost, embolie) i ojedinělé případy cerebrovaskulárních příhod.

Byly hlášeny případy hypertenze.

Lokální reakce:

Byly hlášeny reakce v místě injekce (pálení, bolest, zarudnutí, otok, kopřivka, nekróza v souvislosti s extravazací).

4.9 Předávkování

Symptomy předávkování

Život ohrožující hematologické nežádoucí účinky, poškození ledvin (pokles clearance kreatininu o 50 %), neuropatie, ototoxicita, hyperbilirubinemie, mukozitida, průjem, nauzea, zvracení, bolesti hlavy, zarudnutí kůže a těžké infekce.

Léčba předávkování

Proti předávkování karboplatinou v injekci není žádné antidotum známo. Předpokládané komplikace předávkování by měly souviset s myelosupresí a s poškozením renálních, jaterních a sluchových funkcí. Použití karboplatiny v injekcích ve vyšších než doporučených bylo spojeno se ztrátou vidění (viz bod 4.4).

K léčení hematologických nežádoucích účinků může být účinná transplantace kostní dřeně a krevní transfuze.

U pacientů může být k léčbě myelosuprese a komplikací souvisejících s poškozením ledvin a jater potřebná podpůrná léčba. Může se objevit průjem a alopecie.

5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI 5.1. Farmakodynamické vlastnosti

Farmakoterapeutická skupina: cytostatika, platinová cytostatika, ATC kód: L01XA02.

Karboplatina je cytotoxický anorganický komplex těžkého kovu. Karboplatina se váže na DNA a tvoří vazby mezi řetězci a uvnitř řetězců, což inhibuje syntézu DNA. Ve studiích na zvířatech se pravidelně objevuje zkřížená rezistence na cisplatinu.

5.2 Farmakokinetické vlastnosti

Po intravenózním podání maximální plasmatické koncentrace i hladiny nezměněné karboplatiny ultrafiltrovatelné platiny navázané na proteiny a celkové AUC platiny odpovídají lineárně podané dávce.

Po jednorázové intravenózně podané dávce (<1 h) se plasmatické koncentrace snižují ve dvou fázích podle kinetiky první fáze. Počáteční poločas karboplatiny a platiny nenavázané na proteiny, nezměněné (T a /2) je 90 minut a celkové platiny 100 minut. Terminální poločas platiny nenavázané na proteiny (T B /2) je 6 hodin a 24 až 40 hodin pro celkovou platinu.

Po opakovaném podání (pět dní, jednorázové dávky karboplatiny intravenózně) nebyla akumulace platiny v plasmě pozorována. Farmakokinetické parametry zůstávají nezměněny během dne podání a během podávání za 2 až 5 dní.

20 až 25 % karboplatiny se během prvních čtyřech hodin naváže na plasmatické proteiny a po 24 hodinách je to více než 90 %. Karboplatina se vylučuje hlavně do moči, přičemž po 24 hodinách se získá přibližně 60 až 80 %.

Rychlost eliminace karboplatiny primárně závisí na rychlosti renální filtrace. Při poškození ledvin se doporučuje snížení dávky, protože by mohlo dojít k zesílení myelosupresivního účinku karboplatiny.

5.3 Předklinické údaje vztahující se k bezpečnosti

V preklinických studiích bylo prokázáno, že karboplatina je cytotoxická, mutagenní a embryotoxická.

Příprava se neliší od jiných podobných přípravků, které jsou registrovány v zemích Evropského společenství. Lékařské použití přípravku je dobře zavedené a jeho účinnost byla prokázána v několika publikacích.

6. FARMACEUTICKÉ ÚDAJE

6.1    Seznam pomocných látek Dusík, voda na injekci.

6.2    Inkompatibility

Je nutno se vyhnout používání jehel, stříkaček, katetrů a infuzních setů obsahujících hliník, aby se snížilo riziko vysrážení a snížení antineoplastické aktivity karboplatiny.

6.3    Doba použitelnosti

Koncentrát pro přípravu infuzního roztoku: 1 rok, po naředění ihned spotřebovat.

6.4    Zvláštní opatření pro uchovávání

Uchovávejte při teplotě do 25°C , v původním obalu, aby byl přípravek chráněn před světlem.

6.5 Druh obalu a velikost balení

Zapertlovaná injekční lahvička z hnědého skla s/bez průhledného plastového obalu (ONKO-Safe), šedá zátka z bromobutylové pryže, hliníkový uzávěr, plastikový kryt, krabička.

1 lahvička s obsahem: 50 mg/5 ml, 150 mg/15 ml, 450 mg/45 ml, 600 mg/60 ml Na trhu nemusí být všechny velikosti balení.

6.6. Zvláštní opatření k likvidaci přípravku a zacházení s ním

Karboplatina je cytotoxické léčivo se kterým se musí zacházet za vhodných opatření (rukavice, maska, ochranný oděv a, pokud je to možné, ochranná komora). Je nutno zabránit kontaktu s kůží a sliznicemi.

Dodržujte pokyny k zacházení s cytotoxickými sloučeninami.

Přípravek Carboplatin Ebewe je koncentrát pro infuzní roztok, který se používá k přípravě infuzního roztoku pouze k intravenóznímu podání.

K naředění karboplatiny lze použít 5% intravenózní infuzní roztok glukosy nebo 0,9% intravenózní infuzní roztok chloridu sodného. Nejnižší koncentrace karboplatiny je 0,5 mg karboplatiny/mg. Vypočtený obvyklý ředicí objem je 500 ml infuzního roztoku. Ředění musí probíhat za aseptických podmínek. Doporučuje se použít připravené roztoky ihned po naředění.

Balení obsahuje pokyny k přípravě.

7. DRŽITEL ROZHODNUTÍ O REGISTRACI

Ebewe Pharma Ges.m.b.H.Nfg.KG, 4866 Unterach, Rakousko

8.    REGISTRAČNÍ ČÍSLO

44/053/00-C

9.    DATUM PRVNÍ REGISTRACE / PRODLOUŽENÍ REGISTRACE

2. 2. 2000 / 25.7.2012

10.    DATUM REVIZE TEXTU

6.2.2013

12/12