Alerpalux 1 Mg/Ml Oční Kapky, Roztok
Sp. zn. sukls131885/2015 SOUHRN ÚDAJŮ O PŘÍPRAVKU
1. NÁZEV PŘÍPRAVKU ALERPALUX 1 mg/ml oční kapky, roztok
2. KVALITATIVNÍ A KVANTITATIVNÍ SLOŽENÍ
Jeden ml roztoku obsahuje olopatadinum 1 mg (ve formě olopatadini hydrochloridum).
Jedna kapka o průměrné hmotnosti 30 mg obsahuje přibližně olopatadinum 30 mikrogramů (ve formě olopatadini hydrochloridum).
Pomocná látka se známým účinkem: benzalkonium-chlorid 0,1 mg/ml Úplný seznam pomocných látek viz bod 6.1.
3. LÉKOVÁ FORMA
Oční kapky, roztok (oční kapky).
Čirý, bezbarvý roztok bez viditelných částic o pH 6,6-7,6 a osmolalitě 270-330 mosmol/kg.
4. KLINICKÉ ÚDAJE
4.1 Terapeutické indikace
Léčba očních projevů a symptomů sezónní alergické konjunktivitidy.
4.2 Dávkování a způsob podání
Doporučená dávka je jedna kapka přípravku Alerpalux do spojivkového vaku postiženého oka (očí) dvakrát denně (po osmi hodinách). Je-li to považováno za nezbytné, lze přípravek podávat až po dobu čtyř měsíců.
Aby se zabránilo znečištění kapátka a roztoku, je třeba dbát na to, aby konec kapátka nedotkl očního víčka, přilehlých oblastí nebo jiných struktur. Pokud se přípravek nepoužívá, musí být lahvička dobře uzavřená.
Pokud se používá více než jeden lokální oční přípravek, pak je třeba mezi jejich podáním zachovat časový odstup nejméně 5 minut.
Použití u starších pacientů
U starších pacientů není třeba dávkování upravovat.
Pediatrická populace
Přípravek Alerpalux lze použít u pediatrických pacientů (ve věku tří let a starších) ve stejných dávkách jako u dospělých.
Použití při poruše funkce jater nebo ledvin
Olopatadin nebyl studován u pacientů s poruchou funkce ledvin nebo jater. Nepředpokládá se však, že by byla při poškozené funkci jater nebo ledvin nezbytná úprava dávky (viz bod 5.2).
4.3 Kontraindikace
Hypersenzitivita na léčivou látku nebo na kteroukoli pomocnou látku uvedenou v bodě 6.1
4.4 Zvláštní upozornění a opatření pro použití
Olopatadin je antialergikum/antihistaminikum a přestože se podává lokálně, absorbuje se systémově.
Obj eví-li se známky závažných reakcí nebo hypersenzitivity, podávání přípravku přerušte.
Benzalkonium-chlorid je běžně používaná konzervační látka oftalmologických přípravků. V souvislosti s benzalkonium-chloridem byl hlášen výskyt keratitis punctata a/nebo toxické ulcerativní keratopatie.
Protože přípravek Alerpalux obsahuje benzalkonium-chlorid, je třeba při jeho častém nebo dlouhodobém používání pečlivě sledovat pacienty, kteří trpí pocity suchého oka nebo mají poškozenou rohovku.
Kontaktní čočky
Pacienty je třeba poučit, aby po nakapání přípravu Alerpalux vyčkali 10 - 15 minut, než si nasadí kontaktní čočky. Alerpalux se nemá aplikovat při nasazených kontaktních čočkách.
4.5 Interakce s jinými léčivými přípravky a jiné formy interakce
Nebyly provedeny žádné studie interakcí.
Studie in vitro prokázaly, že olopatadin neinhibuje metabolické reakce týkající se cytochromu P-450 isoenzymů 1A2, 2C8, 2C9, 2C19, 2D6, 2E1 a 3A4. Tyto výsledky signalizují, že olopatadin pravděpodobně nevyvolává metabolické interakce s jinými současně podávanými léčivými látkami.
4.6 Fertilita, těhotenství a kojení
Údaje o podávání olopatadinu těhotným ženám nejsou k dispozici.
Studie na zvířatech nenaznačují přímé nebo nepřímé škodlivé účinky na průběh těhotenství, vývoj embrya/plodu, průběh porodu či vývoj novorozence (viz bod 5.3). Při podávání těhotným ženám se má postupovat opatrně.
Kojení
Přípravek Alerpalux se nedoporučuje podávat kojícím ženám.
Olopatadin byl po perorálním podání prokázán v mateřském mléce samic potkanů. Studie na zvířatech prokázaly snížený růst potkaních mláďat těch samic, které dostávaly systémové dávky olopatadinu značně převyšující maximální dávky, doporučované k očnímu použití u člověka. Není známo, že by lokální podání u člověka mohlo vést k takové systémové absorpci, která by způsobila vylučování detekovatelného množství v mateřském mléce.
Fertilita
Údaje o účincích olopatadinu na lidskou fertilitu nejsou k dispozici. V předklinických studiích nebyl zjištěn žádný vliv na fertilitu (viz bod 5.3).
4.7 Účinky na schopnost řídit a obsluhovat stroje
Stejně jako po jiné léčbě očí může nastat po podání přechodné rozmazané vidění, které může ovlivnit schopnost řídit nebo obsluhovat stroje. Pokud se po podání vyskytne rozmazané vidění, má pacient před řízením dopravních prostředků nebo obsluhou strojů vyčkat, dokud není vidění ostré.
4.8 Nežádoucí účinky
Stejně jako jiné léčivé přípravky může mít přípravek Alerpalux nežádoucí účinky, které se ale nemusí vyskytnout u každého.
Následující nežádoucí účinky, které byly vyhodnoceny jako související s léčbou, jsou klasifikovány podle následující frekvence výskytu: velmi časté (>1/10), časté (>1/100 až <1/10), méně časté (>1/1000 až <1/100), vzácné (>1/10 000 až <1/1000), velmi vzácné (<1/10 000) a není známo (z dostupných údajů nelze určit). V každé skupině četnosti jsou nežádoucí účinky seřazeny podle klesající závažnosti.
Infekce a infestace
Méně časté: rinitida
Poruchy nervového systému
Časté: bolest hlavy, dysgeuzie Méně časté: závratě, hypestézie
Poruchy oka
Časté: bolest oka, podráždění oka, suché oko, neobvyklý pocit v očích
Méně časté: eroze rohovky, vady epitelu rohovky, poruchy epitelu rohovky, tečkovitá keratitida, keratitida, zbarvení rohovky, výtok z oka, fotofobie, rozmazané vidění, snížená zraková ostrost, blefarospasmus, oční diskomfort, svědění oka, folikuly spojivky, poruchy spojivky, pocit cizího tělíska v oku, nadměrné slzení, svědění očních víček, erytém očního víčka, edém očního víčka, poruchy očních víček, hyperemie spojivky, oční hyperemie
Respirační, hrudní a mediastinální poruchy
Časté: sucho v nose
Poruchy kůže a podkožní tkáně
Méně časté: kontaktní dermatitida, pocit pálení kůže, suchá kůže
Celkové poruchy a reakce v místě aplikace
Časté: únava
Není známo (z dostupných údajů nelze určit).:
Oční: edém rohovky, konjunktivitida, oční edém, otok oka, mydriáza, porucha vidění, krusty na okrajích víček
Systémové: hypersenzitivita, dyspnoe, somnolence, otok obličeje, dermatitida, erytém, nauzea, zvracení, sinusitida, astenie, malátnost
U pacientů s výrazně porušenou rohovkou byly v souvislosti s použitím očních kapek obsahujících fosfáty velmi vzácně hlášeny případy kalcifikace rohovky.
Hlášení podezření na nežádoucí účinky
Hlášení podezření na nežádoucí účinky po registraci léčivého přípravku je důležité. Umožňuje to pokračovat ve sledování poměru přínosů a rizik léčivého přípravku. Žádáme zdravotnické pracovníky, aby hlásili podezření na nežádoucí účinky na adresu:
Státní ústav pro kontrolu léčiv
Šrobárova 48 100 41 Praha 10
Webové stránky: www.sukl.cz/nahlasit-nezadouci-ucinek
4.9 Předávkování
Nejsou dispozici žádné údaje o předávkování způsobeném ať již náhodným nebo záměrným požitím člověkem. Olopatadin vykázal u zvířat nízký stupeň akutní toxicity. Náhodné požití celého obsahu lahvičky přípravku Alerpalux by znamenalo maximální systémovou expozici 5 mg olopatadinu. Tato expozice by vedla za předpokladu 100% absorpce u malého dítěte o tělesné hmotnosti 10 kg ke konečné dávce 0,5 mg/kg.
Prodloužení intervalu QTc u psů bylo pozorováno pouze při dávkách, které jsou považovány za dávky značně převyšující maximální možnou dávku, které by byl vystaven člověk, což má z klinického hlediska malý význam. Mladým i starším zdravým dobrovolníkům (celkem 102) z řad žen i mužů byla dvakrát denně po dobu 2,5 dne podávána perorální dávka 5 mg. Nezjistilo se žádné výrazné prodloužení intervalu QTc ve srovnání s placebem. Rozsah koncentrací olopatadinu v plazmě při ustáleném stavu (35 až 127 ng/ml), pozorovaný v této studii, představuje pro lokální podání olopatadinu koeficient bezpečnosti ve výši minimálně sedmdesátinásobku vzhledem k účinkům na repolarizaci srdce.
V případě předávkování má být pacient odpovídajícím způsobem monitorován a léčen.
5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI
5.1 Farmakodynamické vlastnosti
Farmakoterapeutická skupina: oftalmologika; látky snižující překrvení a antialergika; ostatní antialergika. ATC kód: S01GX 09
Olopatadin je účinné selektivní antialergikum/antihistaminikum, který působí několika různými mechanizmy. Antagonizuje histamin (primární mediátor alergické reakce u člověka) a brání histaminem vyvolané produkci zánětlivého cytokinu epiteliálními buňkami spojivkového vaku. Údaje ze studií in vitro udávají, že může působit na lidské žírné buňky spojivek a bránit tak uvolnění prozánětlivých mediátorů. U pacientů s průchozími slznými kanálky bylo místní podání olopatadinu oka doporučeno ke snížení nosních příznaků a symptomů, které často doprovázejí sezónní alergickou konjunktivitidu. Přípravek nevyvolává klinicky významné změny v průměru pupily.
5.2 Farmakokinetické vlastnosti
Stejně jako jiné místně aplikované léčivé přípravky se olopatadin absorbuje systémově. Systémová absorpce lokálně aplikovaného olopatadinu je však minimální a koncentrace v plazmě se pohybuje od koncentrací pod hranicí kvantifikačního limitu testu (<0,5 ng/ml) až do 1,3 ng/ml. Tyto koncentrace jsou 50 krát až 200 krát nižší než koncentrace, dosažené dobře tolerovanými perorálními dávkami. Ve farmakokinetických studiích, ve kterých byl olopatadin podáván perorálně, byl poločas olopatadinu v plazmě zhruba 8 až 12 hodin a jeho vylučování probíhalo převážně renální exkrecí. Zhruba 60-70% dávky se objevilo v moči ve formě účinné látky. V moči byly nalezeny v nízkých koncentracích také dva metabolity, mono-desmethyl- a N-oxid.
Protože se olopatadin se vylučuje do moči především ve formě nezměněné účinné látky, mění poškozená funkce ledvin farmakokinetiku olopatadinu a vrcholové koncentrace v plazmě j sou potom u pacientů se
závažným poškozením funkce ledvin (průměrná clearance kreatininu 13,0 ml/min.) 2,3 krát vyšší oproti zdravým dospělým jedincům. Po perorální dávce 10 mg byly koncentrace olopatadinu u pacientů podstupujících hemodialýzu (bez produkce moči) podstatně nižší v den hemodialýzy než v den, kdy hemodialýza neprobíhá, což naznačuje, že olopatadin lze hemodialýzou odstranit.
Studie, které porovnávaly farmakokinetiku perorálních dávek 10 mg u mladých (průměrný věk 21 let) a starších (průměrný věk 74 let) jedinců, nevykázaly žádné výrazné rozdíly v koncentraci v plazmě (AUC), vazby na bílkoviny nebo vylučování nezměněného léčiva a metabolitů močí.
U pacientů se závažným poškozením ledvin byla provedena studie zaměřená na poškození ledvin, při které byl olopatadin podáván perorálně a byla sledována jeho koncentrace v plazmě. Výsledky udávají, že v této populaci lze skutečně očekávat v plazmě o něco vyšší koncentrace olopatadinu. Protože jsou koncentrace v plazmě po místním podání olopatadinu do oka 50krát až 200krát nižší než po dobře tolerovaných dávkách perorálních, neočekává se, že by bylo nutné u starších osob nebo u osob s poškozenou funkcí ledvin upravovat dávku. Metabolizmus v játrech představuje vedlejší cestu vylučování.
U poškozené funkce jater se nepředpokládá, že by bylo nutné dávku upravovat.
5.3 Předklinické údaje vztahující se k bezpečnosti
Neklinické údaje získané na základě konvenčních farmakologických studií bezpečnosti, toxicity po opakovaném podávání, genotoxicity, hodnocení kancerogenního potenciálu, reprodukční a vývojové toxicity neodhalily žádné zvláštní riziko pro člověka.
6. FARMACEUTICKÉ ÚDAJE
6.1 Seznam pomocných látek
Benzalkonium-chlorid chlorid sodný
dodekahydrát hydrogenfosforečnanu sodného (E339)
kyselina chlorovodíková (E507) a/nebo hydroxid sodný (E524) (k úpravě pH) voda na injekci
6.2 Inkompatibility
Neuplatňuje se.
6.3 Doba použitelnosti
3 roky
Zlikvidujte 4 týdny po prvním otevření lahvičky.
6.4 Zvláštní opatření pro uchovávání
Tento léčivý přípravek nevyžaduje žádné zvláštní podmínky uchovávání.
6.5 Druh obalu a obsah balení
Bílá 5 ml lahvička z nízkohustotního polyethylenu (LDPE) s čirým kapátkem z nízkohustotního polyethylenu (LDPE) a bílým bezpečnostním šroubovacím uzávěrem z vysokohustotního polyethylenu (HDPE).
Krabička obsahuje 1 nebo 3 lahvičky a příbalovou informaci.
Na trhu nemusí být všechny velikosti balení.
6.6 Zvláštní opatření pro likvidaci přípravku
Žádné zvláštní požadavky.
7. DRŽITEL ROZHODNUTÍ O REGISTRACI
PharmaSwiss Česká republika s.r.o.
Jankovcova 1569/2c, 170 00 Praha 7 Česká republika Tel: +420 234 719 600 Fax: +420 234 719 619
8. REGISTRAČNÍ ČÍSLO
64/035/14-C
9. DATUM PRVNÍ REGISTRACE/PRODLOUŽENÍ REGISTRACE
Datum první registrace: 22.1.2014
10. DATUM REVIZE TEXTU
15.10.2015
6 / 6