Zomacton 10 Mg
sp.zn.sukls231005/2015
SOUHRN ÚDAJŮ O PŘÍPRAVKU
1 NÁZEV PŘÍPRAVKU ZOMACTON 10 mg
prášek a rozpouštědlo pro injekční roztok
2 KVALITATIVNÍ A KVANTITATIVNÍ SLOŽENÍ
Jedna lahvička obsahuje somatropinum* 10 mg (po naředění jeden ml roztoku obsahuje somatropinum 10 mg)
* vytvořený v buňkách Escherichia coli technologií rekombinace DNA Úplný seznam pomocných látek viz bod 6.1.
3 LÉKOVÁ FORMA
Prášek a rozpouštědlo pro injekční roztok
Zomacton 10 mg je bílý až našedlý lyofilizát. Rozpouštědlo v předplněné injekční stříkačce je čirý
bezbarvý roztok
4 KLINICKÉ ÚDAJE
4.1 Terapeutické indikace
Zomacton 10 mg je určen k dlouhodobé léčbě dětí:
a) s poruchou růstu v důsledku neodpovídajícího výdeje růstového hormonu
b) u dívek s Turnerovým syndromem.
U dospělých je určen k léčbě nedostatku růstového hormonu:
a) při nedostatku zjištěném již v dětství. V tomto případě by měl být pacient znovu vyšetřen a deficit růstového hormonu by měl být potvrzen dvěma různými dynamickými stimulačními testy.
b) při nedostatku růstového hormonu vzniklého v dospělosti při známém hypotalamo-hypofyzárním onemocnění, kde je prokázán deficit dalšího, s onemocněním souvisejícího hormonu, kromě prolaktinu. Deficit by měl být prokázán dvěma různými dynamickými stimulačními testy, které by měly být prováděny až po zahájení adekvátní substituce v ostatních deficitních osách.
4.2 Dávkování a způsob podání
Léčba přípravkem Zomacton může probíhat pouze pod dohledem kvalifikovaného lékaře, se zkušenostmi v léčbě pacientů s deficitem růstového hormonu.
Harmonogram dávkování a podávání přípravku Zomacton se musí individuálně přizpůsobit pro každého pacienta.
Doba léčby, obvykle období několika let, bude záviset na maximálním dosažitelném léčebném úspěchu.
Subkutánní aplikace růstového hormonu může vést k úbytku nebo nárůstu tukové tkáně v místě vpichu. Proto je nutno místo aplikace injekcí měnit.
Dávkování u dětí:
Všeobecně se doporučuje dávka 0,17 - 0,23 mg/kg tělesné hmotnosti (odpovídající 4,9 - 6,9 mg/m
plochy tělesného povrchu) na týden, rozdělená na 6 - 7 podkožních injekcí (to odpovídá denní injekční
2
aplikaci 0,02 - 0,03 mg/kg tělesné hmotnosti nebo 0,7 - 1,0 mg/m plochy tělesného povrchu).
2
Celková týdenní dávka nemá přesáhnout 0,27 mg/kg tělesné hmotnosti nebo 8 mg/m plochy tělesného povrchu, tj. každodenní injekční aplikaci do 0,04 mg/kg hmotnosti.
Turnerův syndrom
2
Při léčbě Turnerova syndromu se obvykle podává dávka 0,33 mg/kg těl. hm. (to odpovídá 9,86 mg/m plochy tělesného povrchu) týdně, rozdělená do 6 - 7 denních podkožních injekcí (to odpovídá denní injekční aplikaci 0,05 mg/kg tělesné hmotnosti nebo 1,40-1,63 mg/m2 plochy tělesného povrchu).
Dávkování u dospělých:
Počáteční dávka by měla být co nejnižší. Doporučovaná počáteční dávka je 0,042 mg/kg/týden (odpovídá 1,26 mg/ m2 plochy tělesného povrchu/týden). Tuto dávku je možné postupně zvyšovat, neměla by však být překročena dávka 0,084 mg/kg/týden (to odpovídá 2,25 mg / m2 plochy tělesného povrchu/týden )
Vodítkem pro stanovení optimální dávky by měl být případný výskyt nežádoucích účinků a hladina IGF-1 v krevním séru (růstový faktor podobný inzulínu). Pacient by měl používat nejnižší účinnou dávku, která se obvykle snižuje s věkem.
Další informace o použití přípravku viz bod 6.6.
4.3 Kontraindikace
Hypersenzitivita na léčivou látku nebo na kteroukoli pomocnou látku uvedenou v bodě 6.1.
Somatropin se nesmí používat v případě prokázání nádorové aktivity. Intrakraniální nádory musí být inaktivní a před zahájením léčby růstovým hormonem musí být protinádorová léčba ukončena. Léčba by měla být ukončena v případě průkazného růstu nádoru.
Somatropin se nesmí používat k urychlení růstu u dětí s uzavřenými epifýzami
Somatropinem nesmí být léčeni pacienti s akutním závažným onemocněním způsobeným komplikacemi po otevřených operacích srdce a břicha, vícečetnými poraněními při nehodě, pacienti s akutním respiračním selháním nebo podobnými stavy.
U dětí s chronickým selháním ledvin je třeba léčbu somatropinem přerušit v době transplantace ledvin.
4.4 Zvláštní upozornění a opatření pro použití
Myozitida je velmi vzácný nežádoucí účinek, který souvisí s konzervačním prostředkem metakresolem. V případě myalgie nebo nepřiměřené bolesti v místě vpichu by se mělo uvažovat o možné myozititidě a jestliže se podezření prokáže, měl by se použít Zomacton bez metakresolu.
Zomacton není indikován k dlouhodobé léčbě pediatrických pacientů s nedostatečným vzrůstem, který je podmíněn geneticky potvrzeným syndromem Prader - Williho, pokud u nich nebyla stanovena diagnóza nedostatku růstového hormonu. Byla publikována sdělení o výskytu spánkové apnoe a náhlého úmrtí po zahájení terapie růstovým hormonem u pediatrických pacientů se syndromem Prader - Williho, kteří měli jeden nebo více následujících rizikových faktorů: extrémní obezita, anamnéza obstrukce horních dýchacích cest nebo spánkové apnoe, nebo nezjištěné respirační infekce.
Byly hlášeny vzácné případy nitrolební hypertenze. V případě silné nebo opakované bolesti hlavy, problémů s viděním a nauzey/zvracení se doporučuje provést vyšetření očního pozadí k posouzení možného edému papily. Pokud je potvrzena přítomnost edému papily, je nutno zvážit možnost onemocnění nezhoubnou nitrolební hypertenzí, a pokud se potvrdí, je třeba léčení růstovým hormonem ukončit (viz též bod 4.8). V současné době není dostatek údajů, které by napomohly v klinickém rozhodování u pacientů, u nichž intrakraniální hypertenze ustoupila. Pokud se léčba růstovým hormonem obnoví, je třeba pečlivě monitorovat symptomy intrakraniální hypertenze.
Leukémie byla hlášena u malého počtu pacientů s deficitem růstového hormonu léčených somatropinem, právě tak jako u neléčených pacientů. Nejsou však žádné důkazy o tom, že by se u pacientů, kteří dostávají růstový hormon, zvyšovala incidence leukémie, pokud nemají jiné predisponuj ící faktory (vzniku leukémie).
Je možné, podobně jako u všech přípravků obsahujících somatropin, že u malého procenta pacientů dojde k rozvoji protilátek proti somatropinu. Vazebná schopnost těchto protilátek je malá, a tyto protilátky nemají žádný vliv na rychlost růstu. U všech pacientů, kteří neodpovídají na terapii, by mělo být provedeno vyšetření na protilátky proti somatropinu.
Růstový hormon urychluje extratyroidální konverzi T4 na T3 a může odhalit latentní hypotyreózu. Z tohoto důvodu je třeba u všech pacientů monitorovat funkci štítné žlázy. U pacientů s hypopituitarismem je při probíhající terapii somatropinem nutno provádět pečlivé monitorování standardní substituční terapie.
Vzhledem k tomu, že somatropin může snížit citlivost na insulin, měli by pacienti být monitorováni, aby byly zjištěny případné známky glukózové intolerance. U pacientů s diabetes mellitus může být po zahájení terapie přípravkem obsahujícím somatropin nutné upravit dávku insulinu. U pacientů s diabetem nebo glukózovou intolerancí by mělo být v průběhu terapie somatropinem prováděno pečlivé monitorování. Zomacton by měl být používán se zvýšenou opatrností také u pacientů s rodinnou anamnézou predisponující k tomuto onemocnění (diabetes mellitus).
U pacientů se sekundárním deficitem růstového hormonu při intrakraniální lézi se doporučují časté kontroly stavu z hlediska progrese nebo recidivy základního onemocnění. Pokud dojde k progresi nebo recidivě léze, je nutno terapii přípravkem Zomacton přerušit.
U pacientů s dřívější léčbou maligního onemocnění je třeba zvláštní pozornost věnovat příznakům a symptomům recidivy.
Během rychlého růstu se u každého dítěte může objevit skolióza. Během léčby somatropinem by proto měly být příznaky skoliózy monitorovány.
U pacientů s endokrinními poruchami může dojít častěji k posunu epifýzy stehenní kosti. Pacienti léčení přípravkem Zomacton, kteří začnou kulhat nebo mají bolesti v kyčli nebo v koleni, by měli být vyšetřeni lékařem.
Účinnost léčby růstovým hormonem byla studována ve dvou placebem kontrolovaných studiích zahrnujících 522 kriticky nemocných dospělých pacientů postižených komplikacemi po otevřených
srdečních operacích, břišních operacích, vícenásobných zraněních při nehodách nebo po akutním respiračním selhání.
U pacientů léčených růstovými hormony (v dávkách 5,3 až 8 mg/den) byla úmrtnost vyšší (42 %), než u pacientů používajících placebo (19 %). Na základě těchto údajů by takto postižení pacienti neměli být růstovými hormony léčeni. Jelikož nejsou k dispozici informace o bezpečnosti substituční terapie růstovým hormonem u akutně kriticky nemocných pacientů, musí být prospěch pokračující léčby zvážen oproti potenciálním rizikům.
Pokud se vyskytnou další nebo podobně akutní závažná onemocnění je třeba zvážit prospěch léčby růstovými hormony proti možnému riziku.
Maximální doporučená denní dávka by neměla být překročena (viz bod 4.2).
4.5 Interakce s jinými léčivými přípravky a jiné formy interakce
Současné léčení glukokortikoidy inhibuje účinky přípravků obsahujících somatropin spočívající v podpoře růstu. U pacientů s nedostatkem ACTH je třeba provést pečlivou úpravu substituční terapie glukokortikoidy, aby se předešlo jakémukoliv inhibičnímu účinku na růstový hormon.
Vysoké dávky androgenů, estrogenů nebo anabolických steroidů mohou urychlit zrání kostí a potlačovat stimulaci růstu.
Vzhledem k tomu, že somatotropin může vyvolat stav inzulínové rezistence, je u diabetiků, kteří současně dostávají Zomacton třeba přizpůsobit dávky inzulínu.
Údaje z interakční studie provedené u dospělých osob s deficitem růstového hormonu ukazují, že aplikace somatropinu může významně zvyšovat clearance sloučenin metabolizovaných cytochromem P450 3A4 (např. pohlavních hormonů, steroidů, kortikosteroidů, antikonvulziv a cyklosporinu), což má za následek nižší hladinu těchto sloučenin v plazmě. Klinický význam tohoto zjištění není znám.
4.6 Fertilita, těhotenství a kojení
Reprodukční studie přípravků obsahujících somatropin provedené u zvířat neprokázaly zvýšené riziko nežádoucích účinků na embryo nebo plod.
Nejsou k dispozici žádné údaje o použití somatropinu v průběhu březosti u zvířat. (Viz bod 5.3) Přípravky obsahující somatropin proto nejsou doporučeny v průběhu těhotenství a u fertilních žen, které nepoužívají účinnou kontracepční metodu.
U kojících žen nebyly provedeny žádné klinické studie přípravků obsahujících somatropin. Není známo, zda je somatropin vylučován do lidského mateřského mléka. Při podávání přípravků obsahujících somatropin kojícím ženám je proto třeba postupovat opatrně.
4.7 Účinky na schopnost řídit a obsluhovat stroje
Přípravek nemá žádný nebo má zanedbatelný vliv na schopnost řídit motorová vozidla a obsluhovat stroje.
4.8 Nežádoucí účinky
Subkutánní aplikace růstového hormonu může v ojedinělých případech způsobit úbytek nebo přírůstek tukové tkáně v místě vpichu a také krvácení a vznik podlitin v místě vpichu.
Vyjadřování frekvence podle MedDRA |
Velmi časté (>1/10) |
Časté (>1/100 až <1/10) |
Méně časté (>1/1000 až <1/100) |
Vzácné (>1/10 000 až <1/1000) |
Velmi vzácné (<1/10 000) |
Poruchy krve a lymfatického systému | |||||
Srdeční poruchy |
Tachykardie, hypertenze u dospělých |
Hypertenze u dětí | |||
Poruchy ucha a labyrintu | |||||
Endokrinní poruchy |
Hypotyreóza | ||||
Poruchy oka |
Papiloedém, diplopie | ||||
Gastrointe stinální poruchy |
Zvracení, bolest břicha, nadýmání, nauzea | ||||
Celkové poruchy a reakce v místě aplikace |
Otok a periferní otok u dospělých |
Otok a periferní otok u dětí, reakce v místě vpichu, astenie |
Slabost, atrofie v místě vpichu, krvácení v místě vpichu, zatvrdnutí, hypertrofie v místě vpichu | ||
Poruchy imunitního systému |
Tvorba protilátek | ||||
Vyšetření |
Abnormální hodnoty při vyšetření funkce ledvin | ||||
Poruchy metabolismu a výživy |
Střední hyperglykemi e u dospělých |
Poruchy glukózové tolerance u dětí |
Hypoglykémie, hyperfosfatemie |
Diabetes mellitus typu II | |
Poruchy svalové a kosterní soustavy a pojivové tkáně |
Artralgie a myalgie u dospělých |
Artralgie a myalgie u dětí Ztuhlost dolních končetin a paží |
Svalová atrofie, bolest kostí, syndrom karpálního tunelu, ztuhlost končetin a paží u dětí | ||
Novotvary benigní, maligní a blíže neurčené (zahrnující cysty a polypy) |
Maligní nádor, nádor |
Leukémie |
Poruchy nervového systému |
Bolest hlavy a parestézie u dospělých |
Bolest hlavy, hypertonie, nespavost u dospělých |
Somnolence, nystagmus |
Neuropatie, zvýšený intrakraniální tlak, nespavost u dětí, parestézie u dětí | |
Poruchy nervového systému |
Poruchy osobnosti | ||||
Poruchy ledvin a močových cest |
Močová inkontinence, hematurie, polyurie, častější močení/polakisurie, abnormalita moče | ||||
Poruchy reprodukčního systému a prsu |
Výtok z genitálií, gynekomastie u dospělých |
Gynekomastie u dětí | |||
Poruchy kůže a podkožní tkáně |
Lipodystrofie, atrofie kůže, exfoliativní kopřivka, hirsutismus, hypertrofie kůže |
Protilátky proti somatropinu: protein somatropin může vyvolat tvorbu protilátek. V souvislosti s tímto přípravkem byla u určitého procenta léčené populace zjištěna přítomnost těchto protilátek. Jejich vazebná schopnost a jejich titry jsou však většinou nízké a nevedou k žádným klinickým projevům. Vyšetření protilátek proti somatropinu by mělo být provedeno v případě chybějící odpovědi na terapii somatropinem.
Leukémie: u dětí s nedostatkem růstového hormonu, z nichž některé byly léčeny somatropinem v rámci postmarketingové studie, byly popsány případy leukémie (velmi vzácné). Nejsou však žádné důkazy o zvýšení rizika leukémie v nepřítomnosti predisponujících faktorů.
U dětí léčených růstovým hormonem byl hlášen výskyt skluzu horní epifýzy stehenní kosti a juvenilní osteochondrózy hlavice kosti stehenní [Leggovy-Calvéovy-Perthesovy choroby]. Skluz horní epifýzy stehenní kosti se vyskytuje častěji při endokrinních poruchách a juvenilní osteochondróza hlavice kosti stehenní je častější při nízkém vzrůstu. Není však známo, zda tato dvě onemocnění jsou nebo nejsou častější v průběhu léčby somatropinem. K podezření na jejich přítomnost by měl vést nepříjemný pocit nebo bolest v kyčli a/nebo koleni.
Další nežádoucí účinky je možno považovat za skupinový účinek (tzv. class effect), jako například hyperglykemie v důsledku snížené citlivosti na insulin, snížená koncentrace volného tyroxinu a možný rozvoj nezhoubné nitrolební hypertenze.
Hlášení podezření na nežádoucí účinky
Hlášení podezření na nežádoucí účinky po registraci léčivého přípravku je důležité. Umožňuje to pokračovat ve sledování poměru přínosů a rizik léčivého přípravku. Žádáme zdravotnické pracovníky, aby hlásili podezření na nežádoucí účinky na adresu:
Státní ústav pro kontrolu léčiv Šrobárova 48
100 41 Praha 10
Webové stránky: www.sukl.cz/nahlasit-nezadouci-ucinek
4.9 Předávkování
Doporučená dávka přípravku Zomacton by neměla být překračována.
Ačkoli nejsou žádné zprávy o předávkování přípravkem Zomacton, akutní předávkování může vést k počáteční hypoglykémii s následnou hyperglykémií.
Účinky dlouhodobého, opakovaného užívání přípravku Zomacton v dávkách přesahujících doporučené nejsou známy. Nicméně je možné, že takové užívání může vyvolat podobné příznaky jako při nadbytku lidského růstového hormonu (např. akromegalie).
5 FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI
5.1 Farmakodynamické vlastnosti
Farmakoterapeutická skupina: somatotropin a agonisté somatotropinu, ATC kód: H01AC01
Růstový hormon přípravku Zomacton je identický s lidským hypofyzárním růstovým hormonem (pit-hGH) v aminokyselinové sekvenci, délce řetězce (191 aminokyselin) a farmakokinetickém profilu. Lze u něj očekávat stejné farmakologické účinky jako u endogenního hormonu.
Kosterní systém:
Růstový hormon působí u člověka celkový proporcionální růst dlouhých kostí. Po exogenním podávání přípravku Zomacton byl prokázán zvýšený lineární růst u dětí s potvrzeným nedostatkem pit-hGH. Měřitelný výškový přírůstek po podávání přípravku Zomacton je důsledkem působení na epifyzární štěrbiny dlouhých kostí. U dětí, které mají nedostatek odpovídajícího množství pit-hGH, působí Zomacton urychlení růstu a zvýšení koncentrací IGF-1 (inzulinový růstový faktor/somatomedin - C), které jsou podobné koncentracím zjištěným po terapii pit-hGH. Také dochází k zvýšení koncentrace alkalické fosfatázy v krevním séru.
Ostatní orgány a tkáně:
V důsledku působení růstového hormonu dochází k růstu ostatních tkání úměrně celkovému zvýšení tělesné hmotnosti. Změny zahrnují: zvýšený růst pojivových tkání, kůže a vaziva; zvětšení kosterních svalů se zvětšením počtu a velikosti buněk; růst brzlíku; zvětšení jater se zvýšenou buněčnou proliferací; mírné zvětšení gonád, nadledvin a štítné žlázy.
Disproporcionální růst kůže a plochých kostí a urychlení pohlavního dospívání nebyly v souvislosti se substituční terapií růstovým hormonem hlášeny.
Metabolismus bílkovin, sacharidů a lipidů:
Růstový hormon vyvolává retenci dusíku a zvyšuje transport aminokyselin do tkání. Oba procesy zesilují syntézu bílkovin. Využití sacharidů a lipogeneze jsou růstovým hormonem potlačeny. Ve velkých dávkách nebo při absenci inzulínu působí růstový hormon jako diabetogenní agens.
Metabolismus minerálních látek:
V důsledku léčby růstovým hormonem dochází k retenci sodíku, draslíku a fosforu. Zvýšení ztrát vápníku ledvinami je kompenzováno zvýšením jeho absorpce ve střevech. Koncentrace vápníku v séru se u pacientů léčených přípravkem Zomacton nebo pit-hGH výrazně nemění. Po podávání přípravku Zomacton a pit-hGH bylo pozorováno zvýšení koncentrace anorganických fosfátů v séru. Hromadění těchto nerostných látek signalizuje zvýšení potřeby během tkáňové syntézy.
5.2 Farmakokinetické vlastnosti
Farmakokinetický profil je obdobný jako u přirozeného hormonu.
Po aplikaci 1,67 mg somatropinu 24 zdravým dospělým jedincům byla maximální hladina v plazmě v hodnotě asi 20 ng/ml naměřena 3,5 - 4 hodin po podání přípravku.
Údaje z jiných přípravků obsahujících somatotropin naznačují, že biologická dostupnost subkutánně podaného samototropinu činí u dospělých přibližně 80 %, a že k eliminaci somatotropinu dochází v játrech i ledvinách, tj. v orgánech významně se podílejících na katabolismu bílkovin.
5.3 Předklinické údaje vztahující se k bezpečnosti
Toxicita jednotlivé dávky:
Studie toxicity jednotlivé dávky byly prováděny na potkanech (intramuskulární aplikace 10 mg/kg), psech a opicích (intramuskulární dávka 5 mg/kg, což odpovídá 50 - 100 násobku terapeutické dávky u člověka). U žádného z těchto druhů nebyly zjištěny důkazy toxicity v souvislosti s léčebným přípravkem.
Toxicita opakované dávky:
Žádné známky toxicity nebyly pozorovány ve studii na potkanech, kde byly zvířatům podávány dávky
1,10 mg/kg/den po dobu 30 dnů a 0,37 mg/kg/den po dobu 90 dnů.
Reprodukční toxikologie, mutagenní a kancerogenní potenciál:
Geneticky získaný růstový hormon je identický s endogenním lidským hypofyzárním růstovým hormonem. Má stejné biologické vlastnosti a je obvykle podáván ve fyziologických dávkách. Proto nebylo považováno za nezbytné provádět tyto toxikologické studie v plném rozsahu. Nežádoucí vliv na reprodukční orgány a na průběh těhotenství a laktace je nepravděpodobný a také není třeba předpokládat žádné kancerogenní působení. Mutagenní studie neprokázaly žádné mutagenní účinky.
6 FARMACEUTICKÉ ÚDAJE
6.1 Seznam pomocných látek
Prášek
Mannitol
Dodekahydrát hydrogenfosforečnanu sodného Dihydrát dihydrogenfosforečnanu sodného
Rozpouštědlo
Metakresol Voda na injekci
6.2 Inkompatibility
Studie kompatibility nejsou k dispozici, a proto tento léčivý přípravek nesmí být mísen s žádnými dalšími léčivými přípravky.
6.3 Doba použitelnosti
3 roky
Po naředění uchovávejte přípravek v chladničce maximálně po dobu 28 dní při teplotě 2 °C až 8 °C. Po naředění uchovávejte ve svislé poloze.
6.4 Zvláštní opatření pro uchovávání
Uchovávejte v chladničce (2 °C až 8 °C). Uchovávejte lahvičku v krabičce, aby byl přípravek chráněn před světlem.
Podmínky uchovávání naředěného léčivého přípravku viz bod 6.3.
6.5 Druh obalu a obsah balení
Zomacton se dodává v různých typech balení:
a) Sada pro použití bez aplikátoru
Prášek: lahvička (sklo třídy I) s gumovým uzávěrem (halobutyl polymer) s kombinací s Al krytem a odklápěcím víčkem (plast).
Rozpouštědlo: předplněná injekční stříkačka (sklo třídy I) s gumovým tip uzávěrem (halobutyl polymer), gumový uzávěr (halobutyl polymer) a konektor pro přenesení rozpouštědla (polykarbonát)
Velikost balení: 1 x 10 mg (prášek) a 1 x 1 ml (rozpouštědlo)
3 x 10 mg (prášek) a 3 x 1 ml (rozpouštědlo)
5 x 10 mg (prášek) a 5 x 1 ml (rozpouštědlo)
b) Sada pro použití s bezjehlovým aplikátorem ZomaJet Vision X
Prášek: lahvička (sklo třídy I) s gumovým uzávěrem (halobutyl polymer) s kombinací s Al krytem a odklápěcím víčkem (plast).
Rozpouštědlo: předplněná injekční stříkačka (sklo třídy I) s gumovým uzávěrem (halobutyl polymer), gumový uzávěr (halobutyl polymer) a adaptér na lahvičku (polykarbonát a silikonová guma)
Velikost balení: 1 x 10 mg (prášek) a 1 x 1 ml (rozpouštědlo)
3 x 10 mg (prášek) a 3 x 1 ml (rozpouštědlo)
5 x 10 mg (prášek) a 5 x 1 ml (rozpouštědlo)
6.6 Zvláštní opatření pro likvidaci přípravku a pro zacházení s ním
Před použitím se Zomacton lyofilizovaný prášek musí rozpustit příslušným rozpouštědlem.
Prášek může být naředěn pouze přiloženým rozpouštědlem v předplněné injekční stříkačce do lahvičky.
Aby se zabránilo zpěnění roztoku, musí proud rozpouštědla směřovat proti stěně lékovky. Prášek je potom třeba rozpouštět mírnými rotačními pohyby, dokud obsah není úplně rozpuštěn a dokud nevznikne čirý bezbarvý roztok. Protože je Zomacton protein, nedoporučuje se třepání nebo prudké míchání. Pokud je po zamíchání roztok kalný nebo obsahuje částečky hmoty, nesmí být použit. V případě, že se obsah zakalí po ochlazení, může se lahvička nechat ohřát na pokojovou teplotu. Pokud zůstává kalný, vyhoďte nádobku i s jejím obsahem.
Aplikace:
Požadovaná dávka Zomactonu se podává bezjehlovým aplikátorem ZomaJet Vision X nebo alternativně i běžnou injekční stříkačkou, které nejsou součástí balení. Přesný návod k použití aplikátoru je uveden v brožuře, která je k němu přiložena.
Veškerý nepoužitý léčivý přípravek nebo odpad musí být zlikvidován v souladu s místními požadavky.
7 DRŽITEL ROZHODNUTÍ O REGISTRACI
FERRING Pharmaceuticals CZ s.r.o.
K Rybníku 475
252 42 Jesenice u Prahy
Česká republika
8 REGISTRAČNÍ ČÍSLO
56/353/10-C
9 DATUM PRVNÍ REGISTRACE/ PRODLOUŽENÍ REGISTRACE
Datum první registrace: 12. 5. 2010
Datum posledního prodloužení registrace: 9.12.2015
10 DATUM REVIZE TEXTU
21.1.2016
10/10