Příbalový Leták

zastaralé informace, vyhledat novější

Xeomin 100 Ld50-Jednotek Prášek Pro Injekční Roztok

zastaralé informace, vyhledat novější

Sp.zn.sukls117652/2013

PŘÍBALOVÁ INFORMACE: INFORMACE PRO PACIENTY/UŽIVATELE XEOMIN 100 LD50-jednotek prášek pro injekční roztok

Clostridium botulini neurotoxinum typus A (150 kD), bez komplexotvorných proteinů (Botulini toxinum typus A sine complex proteine)

Přečtěte si pozorně celou příbalovou informaci dříve, než začnete tento přípravek používat,

protože obsahuje pro Vás důležité údaje.

•    Ponechte si příbalovou informaci pro případ, že si ji budete potřebovat přečíst znovu.

•    Máte-li jakékoli další otázky, zeptejte se svého lékař, lékárníka nebo zdravotní sestry.

•    Tento přípravek byl předepsán výhradně Vám. Nedávejte jej žádné další osobě. Mohl by jí ublížit, a to i tehdy, má-li stejné známky onemocnění jako Vy.

•    Pokud se u Vás vyskytne kterýkoli z nežádoucích účinků, sdělte to svému lékaři, lékárníkovi nebo zdravotní sestře. Stejně postupujte v případě jakýchkoli nežádoucích účinků, které nejsou uvedeny v této příbalové informaci.


Co naleznete v této příbalové informaci

1.    Co je přípravek XEOMIN a k čemu se používá.

2.    Čemu musíte věnovat pozornost, než začnete přípravek XEOMIN používat

3.    Jak se přípravek XEOMIN používá

4.    Možné nežádoucí účinky

5.    Jak přípravek XEOMIN uchovávat

6.    Obsah balení a další informace

1.    Co je přípravek XEOMIN a k čemu se používá

XEOMIN je léčivý přípravek uvolňující svaly.

XEOMIN se používá k léčbě následujících onemocnění u dospělých:

•    spasmy očních víček (blefarospasmus)

•    spasmy krku a ramen způsobující stočení hlavy k jedné straně (spastická tortikolis)

•    zvýšené svalové napětí / nekontrolovatelná svalová ztuhlost v paži nebo ruce po cévní mozkové příhodě (spasticita horních končetin projevující se ohnutým zápěstím a sevřenou pěstí)

2.    Čemu musíte věnovat pozornost, než začnete přípravek XEOMIN používat Nepoužívejte přípravek XEOMIN

•    jestliže jste alergický(á) na botulotoxin typu A nebo na kteroukoli další složku tohoto přípravku (uvedenou v bodě 6)

•    jestliže trpíte generalizovanými poruchami (rozšířenými na celé tělo) svalové aktivity (např. myastenia gravis, Lambert-Eatonův syndrom)

•    jestliže je přítomna infekce v navrhovaných místech vpichu.

Upozornění a opatření

Informujte svého lékaře jestliže:

•    trpíte jakoukoliv krvácivou poruchou

•    užíváte látky, které brání srážení krve (antikoagulační léčba)

•    trpíte významným oslabením nebo sníženým objemem svalové hmoty ve svalech, do nichž bude podávána injekce

•    trpíte onemocněním nazývaným amyotrofická laterální skleróza. Toto onemocnění způsobuje ochabování svalové tkáně

•    trpíte jakýmkoli jiným onemocněním, které narušuje vzájemné působení mezi nervy a kosterním svalstvem (periferní neuromuskulární dysfunkce)

•    máte nebo jste měl (a) potíže s polykáním.

Opakovaná aplikace přípravku XEOMIN

V případě opakovaných injekcí přípravku XEOMIN se může léčebný účinek přípravku měnit. Možnými příčinami tohoto zvýšení či snížení jsou:

•    různé postupy přípravy léčivého přípravku Vaším lékařem

•    různé léčebné intervaly

•    injekce do jiného svalu

•    lehké odchylky v účinnosti léčivé látky přípravku XEOMIN

•    ztráta odezvy/selhání terapie v průběhu léčby.

Jestliže jste měl (a) před léčbou po dlouhou dobu málo tělesného pohybu, měl (a) byste po aplikaci přípravku XEOMIN začínat s jakoukoliv tělesnou aktivitou postupně.

Informujte lékaře a okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc, pokud se u Vás vyskytnou následující příznaky:

-    potíže s dýcháním, polykáním nebo    mluvením

-    kopřivka, otok, včetně otoku tváře nebo    hrdla, sípání, pocit na omdlení a dušnost (možné příznaky

závažných alergických reakcí)

Je-li vám botulotoxin aplikován příliš často, Vaše tělo může začít produkovat protilátky, které mohou účinnost botulotoxinů snížit.

Spasmy očních víček (blefarospasmus)

Informujte, prosím, svého lékaře před každou léčbou, pokud:

   jste podstoupil (a) oční chirurgický zákrok. Váš lékař přijme dodatečná opatření.

•    je u vás riziko vzniku onemocnění nazývaného glaukom s uzavřeným úhlem. Toto onemocnění může způsobit zvýšení nitroočního tlaku a vést k poškození optického nervu. Váš lékař bude vědět, zda u Vás toto riziko existuje.

Během léčby přípravkem XEOMIN se mohou v měkkých tkáních víček objevit malá bodová krvácení. Lékař může jejich tvorbu omezit působením jemného tlaku na místo vpichu bezprostředně po injekci.

Po aplikaci může přípravek XEOMIN způsobit méně časté mrkání, což může prodloužit expozici přední průhledné části oka (rohovky). Tato expozice může poškodit povrch Vašich očí a může dojít k zánětu (korneální ulcerace). K této komplikaci dochází častěji, pokud máte poškozený lícní nerv.

Stočení hlavy k jedné straně krku (spastická tortikolis)

Po aplikaci injekce se mohou objevit mírné až závažné polykací obtíže. Mohou způsobovat problémy s dýcháním a zvyšují riziko vdechnutí cizího tělesa nebo tekutiny. Cizí látky v plicích mohou vyvolat zánět nebo infekci (pneumonie). Vás lékař Vám poskytne další léčbu, bude-li to nutné (např. ve formě umělé výživy).

Polykací obtíže mohou trvat až dva či tři týdny po aplikaci injekce, u jednoho pacienta je známa doba trvání až po dobu 5 měsíců.

Zvýšené svalové napětí/ nekontrolovatelná svalová ztuhlost v paži nebo ruce po cévní mozkové příhodě (spasticita horních končetin)

Přípravek XEOMIN může být používán k léčbě zvýšeného napětí / nekontrolovatelné svalové

ztuhlosti v části horní končetiny, např. loktu, předloktí nebo ruky. Přípravek XEOMIN je účinný v kombinaci s běžnými standardními léčebnými metodami. Musí být používán spolu s těmito dalšími metodami.

Není pravděpodobné, že léčba tímto přípravkem zlepší rozsah pohybu kloubů, jejichž přilehlé svaly ztratily pružnost.

Děti a dospívající

Použití přípravku XEOMIN u dětí a dospívajících nebylo zkoumáno a proto není pro tuto populaci přípravek doporučen.

Další léčivé přípravky a přípravek XEOMIN

Informujte svého lékaře nebo lékárníka o všech lécích, které užíváte, které jste v nedávné době užíval(a) nebo které možná budete užívat.

Teoreticky může být účinek přípravku XEOMIN zvýšen:

•    aminoglykosidovými antibiotiky

•    léčivými přípravky, které ovlivňují přenos vzruchu z nervu do svalu, např. svalová relaxancia tubokurarinového typu, která oslabují kosterní svalstvo.

Proto vyžaduje souběžné podávání přípravku XEOMIN s aminoglykosidy nebo spektinomycinem zvláštní opatrnost. To rovněž platí i pro léčivé přípravky, které oslabují kosterní svalstvo. Váš lékař může snížit úvodní dávku relaxancia nebo použít raději látku se středně dlouhým působením než látky s dlouhotrvajícími účinky.

Teoreticky může být účinek přípravku XEOMIN snížen:

•    některými antimalariky / antirevmatiky (4-aminochinoliny).

Těhotenství, kojení a fertilita

Pokud jste těhotná nebo kojíte, domníváte se, že můžete být těhotná, nebo plánujete otěhotnět, poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem dříve, než začnete tento přípravek používat.

Jestliže jste těhotná, přípravek XEOMIN by Vám neměl být podáván, pokud lékař nerozhodne, že to je nezbytně nutné, a že možný prospěch převažuje nad rizikem.

Není známo, zda je léčivá látka přípravku XEOMIN vylučována do mateřského mléka. Proto se používání přípravku XEOMIN u kojících žen nedoporučuje.

Řízení dopravních prostředků a obsluha strojů

Typ Vašeho onemocnění může snižovat schopnost řídit a obsluhovat stroje. Některé léčebné a/nebo nežádoucí účinky přípravku XEOMIN, jako závratě, únava nebo poruchy vidění, mohou rovněž narušovat schopnost řídit a obsluhovat stroje. Proto se musíte vyhnout řízení dopravních prostředků a obsluze strojů, dokud se vaše schopnosti plně neobnoví.

3. Jak se přípravek XEOMIN používá

Přípravek XEOMIN mohou používat pouze zdravotničtí pracovníci se zkušenostmi s podáváním botulotoxinu.

Optimální dávka a počet míst vpichu v léčeném svalu určí lékař individuálně. Pokud nebude dosaženo požadovaného léčebného účinku, výsledky počáteční léčby přípravkem XEOMIN bude nutné přehodnotit a dávka bude upravována, dokud nebude terapeutického účinku dosaženo.

Pokud máte pocit, že účinek přípravku XEOMIN je příliš silný nebo příliš slabý, informujte o tom svého lékaře. Jestliže nebude zřejmý žádný léčivý účinek, je třeba zvážit alternativní léčbu.

Spasmy očních víček (blefarospasmus)

Obvykle je první nástup účinku pozorován během čtyř dnů po aplikaci. Účinek každé léčby většinou trvá 3 až 4 měsíce, ovšem může trvat významně delší nebo kratší dobu. Léčbu lze v případě potřeby opakovat.

Obvykle se nedosahuje žádného dalšího prospěchu tím, že se léčba provádí častěji než každé tři měsíce.

Stočení hlavy k jedné straně krku (spastická tortikolis)

Obvykle je první nástup účinku pozorován během sedmi dnů po aplikaci. Účinek každé léčby většinou trvá 3 až 4 měsíce, ovšem může trvat významně delší nebo kratší dobu. Odstup mezi léčebnými sezeními by měl být nejméně 10 týdnů.

Zvýšené svalové napětí/ nekontrolovatelná svalová ztuhlost v paži nebo ruce po cévní mozkové příhodě (spasticita horních končetin)

Pacienti hlásili první nástup účinku 4 dny po aplikaci. Zlepšení svalového napětí bylo nejlépe vnímáno po dobu 4 týdnů. Maximální účinek zlepšení svalového napětí byl dosažen během 4 týdnů po aplikaci. Obvykle účinek léčby přetrvává 12 týdnů. Doporučená dávka je do 400 jednotek na léčebné sezení. Interval mezi jednotlivými sezení musí být nejméně 12 týdnů.

Rozpuštěný přípravek XEOMIN je určený k injekci do svalu.

Pokud Vám bylo aplikováno více přípravku XEOMIN než bylo třeba

Příznaky předávkování:

Příznaky předávkování nejsou po injekci bezprostředně patrné a mohou zahrnovat celkovou slabost, pokleslé oční víčko, dvojité vidění, obtíže s dýcháním, polykáním a řečí a zápal plic.

Opatření při předávkování:

V případě, že cítíte příznaky předávkování, vyhledejte okamžitě lékařskou pohotovost nebo o to požádejte své příbuzné a nechte se hospitalizovat. Lékařský dohled a řízené dýchání může být nutné i několik dnů.

Máte-li jakékoli další otázky týkající se používání tohoto přípravku, zeptejte se svého lékaře nebo lékárníka.

4. Možné nežádoucí účinky

Podobně jako všechny léky, může mít i tento přípravek nežádoucí účinky, které se ale nemusí vyskytnout u každého.

Nežádoucí účinky mohou nastat u chybně umístěných injekcí přípravku XEOMIN s dočasným ochrnutím okolních skupin svalů. Velké dávky mohou způsobit ochrnutí svalů vzdálených od místa vpichu. Obvykle jsou nežádoucí účinky pozorovány během prvního týdne po léčbě a jsou přechodné. Mohou se omezit na oblast okolo místa vpichu (např. místní bolest, napětí v místě vpichu, krvácení v místě vpichu).

Vpich injekční jehly může způsobit bolest. Tato bolest nebo úzkost z aplikace mohou vyvolat mdloby nebo nízký krevní tlak.

Jestliže se u vás objeví polykací obtíže, potíže s řečí nebo dechem, kontaktujte lékařskou pohotovost nebo o to požádejte své blízké.

Podobně jako u každého léčivého přípravku, může se i u přípravku XEOMIN objevit alergická reakce. Alergická reakce může způsobit kterýkoliv z následujících příznaků:

•    obtíže s dýcháním

•    otok rukou, nohou, kotníků, obličeje, rtů, úst nebo hrdla.

Okamžitě se obraťte na svého lékaře nebo navštivte lékařskou pohotovost v nejbližší nemocnici, jestliže se u Vás objeví jakýkoliv z těchto příznaků.

Spasmy očních víček (blefarospasmus)

Při léčbě přípravkem XEOMIN byly hlášeny následující nežádoucí účinky:

Časté (mohou postihnout až 1 z 10 osob): pokleslé oční víčko (ptóza), suché oči

Méně časté (mohou postihnout až 1 ze 100 osob):

svalová slabost, pocit mravenčení (parestézie), bolest hlavy, zánět spojivek (konjunktivitida), sucho v ústech, kožní vyrážka, způsobené poranění

Stočení hlavy k jedné straně krku (spastická tortikolis)

Při léčbě přípravkem XEOMIN byly hlášeny následující nežádoucí účinky:

Časté (mohou postihnout až 1 z 10 osob):

potíže s polykáním (dysfagie), svalová slabost, bolest zad

Méně časté (mohou postihnout až 1 ze 100 osob):

poruchy řeči (dysfonie), slabost (astenie), bolest svalů (myalgie), bolest hlavy, třes (tremor), bolest očí, průjem, sucho v ústech, zvracení, zánět tlustého střeva (kolitida), kožní vyrážka, zarudnutí kůže (erytém), svědění (pruritus), zvýšené pocení, bolest kostí, zánět v místě vpichu, napětí v místě vpichu

Léčba stočené hlavy k jedné straně krku může způsobit polykací obtíže s různými stupni závažnosti. To může vést k vdechnutí cizího tělesa, které si může vyžádat lékařský zásah. Polykací obtíže mohou přetrvávat dva či tři týdny po injekci, ale v jednom případě bylo hlášeno trvání po dobu 5 měsíců. Ukazuje se, že polykací obtíže závisí na dávce. V klinických studiích s botulotoxinovým komplexem typu A bylo hlášeno, že se polykací obtíže vyskytují méně často při nižších dávkách.

Zvýšené svalové napětí/ nekontrolovatelná svalová ztuhlost v paži nebo ruce po cévní mozkové příhodě (spasticita horních končetin)

Při léčbě přípravkem XEOMIN byly hlášeny následující nežádoucí účinky:

Časté (mohou postihnout až 1 z 10 osob):

reakce v místě vpichu, včetně bolesti a modřiny, svalová slabost

Méně časté (mohou postihnout až 1 ze 100 osob):

snížený nebo abnormální cit v pokožce, včetně jeho částečné ztráty nebo pocitu tepla, bolest hlavy, celková slabost, otok končetin nebo kloubů, bolest v končetinách, svalová bolest, potíže při polykání, pocit na zvracení, sucho v ústech, kašel, modřiny a zčervenání kůže

Některé nežádoucí účinky mohou souviset s onemocněním.

Zkušenosti po uvedení na trh

Byly hlášeny příznaky podobné chřipce a reakce z přecitlivělosti, jako je otok, otok měkkých tkání (edém), zčervenání, svědění, vyrážka (místí nebo celková) a dušnost.

Obecné

Následující doplňující informace jsou založeny na publikacích o používaných přípravcích obsahujících botulotoxinový komplex typu A.

Velmi vzácně byly hlášeny nežádoucí účinky spojené s šířením toxinu od místa podání (nadměrná svalová slabost, polykací obtíže, infekce či zápal plic způsobené vdechnutím cizího tělesa (aspirační pneumonie) v některých případech se smrtelnými následky).

Následující další nežádoucí účinky byly hlášeny u používaných přípravků obsahujících botulotoxinový komplex typu A: potíže s řečí, bolest břicha, zvýšené pocení, ztráta chuti k jídlu, poruchy sluchu, zvonění v uších (tinnitus) a mdloby.

Vzácně byly hlášeny nežádoucí účinky týkající se kardiovaskulárního systému (srdce a cévy), například nepravidelný srdeční tep (arytmie) a srdeční příhoda, z nichž některé měly za následek úmrtí. Není stále zřejmé, zda tato úmrtí byla vyvolána přípravky s botulotoxinem nebo byla způsobena již dříve existujícím kardiovaskulárním onemocněním. Vzácně byly hlášeny závažné a/nebo okamžité alergické (anafylaktické) reakce. Zahrnují závažné alergické reakce způsobující potíže s dýcháním nebo závratě (anafylaxe), alergické reakce na sérum v přípravku, kopřivku, otok měkkých tkání (edém) a dušnost (dyspnoe). Některé z těchto reakcí byly hlášeny při použití konvenčního botulotoxinového komplexu typu A. Vyskytují se při podání toxinu samotného nebo v kombinaci s jinými přípravky způsobujícími podobné reakce.

Vyskytne-li se u Vás jakákoli výše uvedená reakce, okamžitě informujte lékaře.

Byla hlášena periferní neuropatie (nezánětlivé onemocnění nervu) u muže po podání čtyř kúr injekcí přípravku obsahujícího botulotoxinový komplex typu A (pro křeče na krku a v zádech a silnou bolest) v období 11 týdnů.

Byly hlášeny křeče. Vyskytují se častěji u pacientů, u kterých se vyskytly křeče již v minulosti. Přesná souvislost těchto reakcí s aplikací botulotoxinu je nejasná.

U pacientky došlo k postižení nervu paže (brachiální plexopatie) dva dny po aplikaci konvenčního přípravku obsahujícího botulotoxinový komplex typu A při léčbě stočené hlavy. K uzdravení došlo za pět měsíců.

Různé formy kožních vyrážek (erythema multiforme, kopřivka, vyrážka podobná lupénce) byly popsány při použití konvenčních přípravků obsahujících botulotoxinový komplex typu A, ale jejich příčinný vztah zůstává nejasný.

Pokud se u Vás vyskytne kterýkoli z nežádoucích účinků, sdělte to svému lékaři, lékárníkovi nebo zdravotní sestře. Stejně postupujte v případě jakýchkoli nežádoucích účinků, které nejsou uvedeny v této příbalové informaci.

5. Jak přípravek XEOMIN uchovávat

Uchovávejte tento přípravek mimo dohled a dosah dětí.

Nepoužívejte tento přípravek po uplynutí doby použitelnosti vyznačené na krabičce a štítku injekční lahvičky za „EXP". Doba použitelnosti se vztahuje k poslednímu dni uvedeného měsíce.

Neotevřená injekční lahvička: Uchovávejte při teplotě do 25 °C.

Rekonstituovaný (naředěný) roztok: Chemická a fyzikální stabilita po otevření před použitím byla prokázána na dobu 24 hodin při teplotě 2 °C-8 °C.

Z mikrobiologického hlediska má být přípravek použit okamžitě. Není-li použit okamžitě, doba a podmínky uchovávání přípravku po otevření před použitím jsou v odpovědnosti uživatele a normálně by doba neměla být delší než 24 hodin při 2 °C-8 °C, pokud rekonstituce neproběhla za kontrolovaných a validovaných aseptických podmínek.

Váš lékař nesmí přípravek XEOMIN použít, pokud je podle pokynů rekonstituovaný roztok zakalený nebo obsahuje vločky či částice.

Nevyhazujte žádné léčivé přípravky do odpadních vod nebo domácího odpadu. Zeptejte se svého lékárníka, jak naložit s přípravky, které již nepoužíváte. Tato opatření pomáhají chránit životní prostředí.

Pokyny k likvidaci přípravku j sou uvedeny v informaci pro zdravotnické pracovníky na konci této příbalové informace.

6. Obsah balení a další informace Co obsahuje XEOMIN

- Léčivou látkou je Clostridium botulini neurotoxinum typus A (150 kD), bez komplexotvorných proteinů.

1 injekční lahvička obsahuje 100 LD50 jednotek Clostridium botulini neurotoxinum typus A (150 kD), bez komplexotvorných proteinů. Jedna LD50 jednotka odpovídá střední letální (smrtelné) dávce (LD50) při injekčním podání rekonstituovaného přípravku intraperitoneálně (do dutiny břišní) myším za definovaných podmínek. Kvůli rozdílům v analýze LD50 jsou tyto jednotky specifické pro přípravek XEOMIN a nevztahují se na další přípravky s botulotoxinem.

- Pomocnými látkami jsou: lidský albumin, sacharóza.

Jak XEOMIN vypadá a co obsahuje toto balení

XEOMIN je dodáván jako prášek pro přípravu injekčního roztoku. Prášek je bílý.

Po rozpuštění je XEOMIN čirý, bezbarvý roztok neobsahující částice.

Velikosti balení: 1, 2, 3, 4 nebo 6 lahviček.

Na trhu nemusí být všechny velikosti balení.

Držitel rozhodnutí o registraci

Merz Pharmaceuticals GmbH Eckenheimer LandstraBe 100 60318 Frankfurt/Main PO. Box 11 13 53 60048 Frankfurt/Main Německo

Tel.: +49-69/15 03-1 Fax: +49-69/15 03-200

Výrobce

Merz Pharma GmbH & Co. KGaA Eckenheimer LandstraBe 100 60318 Frankfurt/Main P.O. Box 11 13 53 60048 Frankfurt/Main Německo

Tel.: +49-69/15 03-1 Fax: +49-69/15 03-200

Tato příbalová informace byla naposledy revidována : 23.7.2014

Následující informace jsou určeny pouze pro zdravotnické pracovníky:

Zvýšení či snížení dávky přípravku XEOMIN je možné podáním menšího či většího injekčního objemu. Čím je menší injekční objem, tím je menší pocit tlaku a rozšíření botulotoxinu typu A ve svalu, kam se injekce podává. Pokud se injekce podávají do malých svalových skupin, je to výhodné pro snížení účinků na blízké svaly.

Pokyny pro rekonstituci injekčního roztoku

XEOMIN se před použitím rekonstituuje roztokem chloridu sodného 9 mg/ml (0,9 %) pro injekce.

Při správné praxi se přípravek rekonstituuje a injekční stříkačka plní nad plastem potaženou papírovou utěrkou, která zachytí případné rozlití roztoku. Správné množství rozpouštědla se vtáhne do injekční stříkačky (viz tabulka ředění). Obnažená část pryžové zátky injekční lahvičky se před zavedením jehly očistí alkoholem (70 %). Poté se rozpouštědlo aplikuje zvolna do injekční lahvičky. Injekční lahvička musí být zlikvidována, pokud rozpouštědlo není vtaženo vakuem do lahvičky. Rekonstituovaný přípravek XEOMIN je čirý, bezbarvý, bez viditelných částic.

Doporučená naředění jsou uvedena v následující tabulce:

Přidané rozpouštědlo

(chlorid sodný 9 mg/ml (0,9 %) injekční roztok)

Výsledná dávka v jednotkách na 0,1 ml

0,5 ml

20,0 U

1,0 ml

10,0 U

2,0 ml

5,0 U

4,0 ml

2,5 U

8,0 ml

1,25 U

Pokyny pro likvidaci

Veškerý injekční roztok, který je uchováván více než 24 hodin, i veškerý nepoužitý injekční roztok musí být zlikvidován.

POKYNY PRO BEZPEČNOU MANIPULACI S INJEKČNÍMI LAHVIČKAMI, STŘÍKAČKAMI A POUŽITÝM MATERIÁLEM

Pro bezpečnou likvidaci je nutné rekonstituovat nepoužité injekční lahvičky v malém množství vody a poté je sterilizovat za vysokého tlaku (autokláv). Veškeré použité injekční lahvičky, injekční stříkačky, politý materiál atd. je nutné sterilizovat za vysokého tlaku a veškerý zbytek přípravku XEOMIN deaktivovat naředěným roztokem hydroxidu sodného (0,1 N NaOH) nebo naředěným roztokem chlornanu sodného (0,5 % nebo 1 % NaOCl).

Po deaktivaci použitých injekčních lahviček, stříkaček a materiálu tyto nesmí být vyprázdněny, a musí být vyhozeny do příslušných nádob a zlikvidovány v souladu s místními požadavky.

DOPORUČENÍ V PŘÍPADĚ NEHODY PŘI MANUPULACI S BOTULOTOXINEM

-    Veškerý vysypaný nebo vylitý přípravek je nutné otřít, při likvidaci prášku musí být veškerý absorpční materiál napuštěný roztokem hydroxidu sodného nebo chlornanu sodného. Při vylití rekonstituovaného přípravku musí být použit suchý absorpční materiál.

-    Kontaminované povrchy se musí vyčistit absorpčním materiálem napuštěným roztokem hydroxidu sodného nebo chlornanu sodného a poté osušit.

-    Jestliže je injekční lahvička rozbitá, opatrně posbírejte kusy skla a vytřete přípravek, jak je výše uvedeno, dejte pozor, abyste se nepořezali.

-    Při kontaktu přípravku s pokožkou omyjte postiženou plochu roztokem hydroxidu sodného nebo chlornanu sodného, poté důkladně opláchněte velkým množstvím vody.

-    Při vniknutí do očí důkladně oči propláchněte velkým množstvím vody nebo roztokem pro výplach očí.

-    Jestliže se přípravek dostane do kontaktu s poraněním, s pořezanou nebo porušenou pokožkou, omyjte ránu velkým množstvím vody a podnikněte příslušná lékařská opatření podle podané dávky.

Tyto pokyny pro zacházení a likvidaci přípravku musí být přísně dodržovány.

8