Příbalový Leták

zastaralé informace, vyhledat novější

Vinorelbin Strides 10 Mg/Ml Koncentrát Pro Přípravu Infuzního Roztoku

zastaralé informace, vyhledat novější

sp.zn. sukls177963/2014

SOUHRN ÚDAJŮ O PŘÍPRAVKU

1.    NÁZEV PŘÍPRAVKU

Vinorelbin Strides 10 mg/ml koncentrát pro přípravu infuzního roztoku

2.    KVALITATIVNÍ A KVANTITATIVNÍ SLOŽENÍ

1 ml koncentrátu pro přípravku infuzního roztoku obsahuje vinorelbinum 10 mg, což odpovídá 13,85 mg vinorelbini ditartras.

Jedna 1ml injekční lahvička obsahuje vinorelbinum 10 mg (jako vinorelbini ditartras) Jedna 5ml injekční lahvička obsahuje vinorelbinum 50 mg (jako vinorelbini ditartras) Úplný seznam pomocných látek viz bod 6.1.

3.    LÉKOVÁ FORMA

Koncentrát pro přípravu infuzního roztoku.

Čirý, bezbarvý až nažloutlý roztok s pH 3,3 až 3,8

Naředěný přípravek: osmolarita naředěného přípravku je přibližně 330 mosm/l.

4.    KLINICKÉ ÚDAJE

4.1    Terapeutické indikace

Vinorelbin je indikován k léčbě:

-    Nemalobuněčného karcinomu plic (stádium 3 nebo 4).

-    V monoterapii k léčbě pacientů s metastazujícím karcinomem prsu (stádium 4), kde chemoterapie antracykliny a taxany selhala nebo není vhodná.

4.2    Dávkování a způsob podání

Pouze k intravenózní infuzi.

Přípravek Vinorelbin Strides se může podávat pouze pod dohledem lékaře s bohatými zkušenostmi s léčbou cytostatiky.

Určeno striktně k intravenóznímu podání po odpovídajícím naředění.

Intratekální podání vinorelbinu může být fatální.

Návod k použití přípravku a zacházení s ním: viz bod 6.6.

Přípravek Vinorelbin Strides se může podávat pomalým bolusem (6-10 minut) po naředění ve 20-50 ml fyziologického roztoku nebo roztoku glukózy 50 mg/ml (5%), nebo krátce trvající infuzí (20-30 minut) po naředění ve 125 ml fyziologického roztoku nebo roztoku glukózy 50 mg/ml (5%).

Po každém podání by mělo následovat propláchnutí žíly infuzí nejméně 250 ml izotonického roztoku.

Nemalobuněčný karcinom plic

V    případě monoterapie je obvyklá dávka 25-30 mg/m2 podávaná jednou týdně.

V    případě polychemoterapie se režim dávkování drží léčebného protokolu. Lze použít obvyklou dávku (25-30 mg/m2), ale frekvence podávání by se měla snížit například na den 1 a 5 každý třetí týden nebo den 1 a 8 každý třetí týden, v závislosti na režimu dávkování.

Metastazující karcinom prsu

2

Obvyklá dávka je 25-30 mg/m podávaná jednou týdně.

2

Maximální tolerovaná dávka na jedno podání: 35,4 mg/m plochy povrchu těla.

-    Podání u starších pacientů

Klinické zkušenosti nenaznačují výrazné rozdíly u starších pacientů s ohledem na odpověď na léčbu, ačkoli větší citlivost u některých z těchto pacientů nelze vyloučit. Věk farmakokinetiku vinorelbinu neovlivňuje.

-    Podání u pacientů s poruchou funkce jater

Farmakokinetika vinorelbinu není u pacientů se středně závažnou nebo závažnou poruchu funkce jater ovlivněna. Nicméně, jako preventivní opatření se u pacientů se závažnou poruchou funkce jater doporučuje snížená dávka 20 mg/m2 a pečlivé sledování hematologických parametrů (viz body 4.4 a 5.2).

-    Podání u pacientů s poruchou funkce ledvin

U pacientů se sníženou funkcí ledvin není nutné dávku upravovat (viz bod 5.2).

-    Podání u dětí

Bezpečnost a účinnost u dětí nebyla stanovena a podání se proto nedoporučuje.

4.3 Kontraindikace

•    Známá hypersenzitivita na vinorelbin nebo jiné vinka-alkaloidy, nebo na kteroukoli pomocnou látku.

•    Počet neutrofilů < 1500/mm3 nebo současná či nedávná závažná infekce (během posledních 2 týdnů)

•    Počet trombocytů < 100 000/mm3

•    Těhotenství (viz bod 4.6)

•    Kojení se musí během léčby vinorelbinem přerušit (viz bod 4.6).

•    Ženy ve fertilním věku nepoužívající účinnou antikoncepci (viz body 4.4 a 4.6).

•    V kombinaci s vakcínou proti žluté zimnici (viz bod 4.5)

4.4 Zvláštní upozornění a opatření pro použití

Zvláštní upozornění

Striktně určeno pouze pro intravenózní podání.

Přípravek Vinorelbin Strides by se měl podávat pod dohledem lékaře se zkušenostmi s chemoterapií.

Jelikož je hlavním rizikem spojeným s podáváním vinorelbinu inhibice hematopoetického systému, je během léčby nutné pečlivě sledovat hematologické parametry (stanovení hladiny hemoglobinu a počtu leukocytů, neutrofilů a trombocytů v den každé infuze).

Nežádoucím účinkem limitujícím dávku je především neutropenie. Tento účinek není kumulativní, svého vrcholu dosahuje 7 až 14 dní po podání a je rychle reverzibilní během 5 až 7 dní. Pokud je počet neutrofilů nižší než 1500/mm3 a/nebo počet nižší než

o

100 000/mm , je nutné léčbu odložit do zotavení.

Pokud pacient vykazuje známky nebo příznaky naznačující infekci, je nutné ihned provést vyšetření.

Zvláštní opatření pro použití

Zvláštní opatrnosti je zapotřebí při předepisování přípravku pacientům s ischemickou chorobou srdeční v anamnéze (viz bod 4.8).

Farmakokinetika vinorelbinu není u pacientů se středně závažnou nebo závažnou poruchu funkce jater ovlivněna. Úprava dávkování u této specifické skupiny pacientů viz bod 4.2.

Vzhledem k nízké úrovni vylučování ledvinami není u pacientů s poruchou funkce ledvin z farmakokinetického hlediska důvod pro snížení dávky vinorelbinu.

Viz bod 4.2.

Přípravek Vinorelbin Strides se nesmí podávat souběžně s radioterapií, pokud terapeutické pole zahrnuje játra.

Tento přípravek je specificky kontraindikován s vakcínou proti žluté zimnici a jeho souběžné použití s jinými živými oslabenými vakcínami se nedoporučuje.

Kombinace vinorelbinu a silných inhibitorů nebo induktorů CYP3A4 se nedoporučuje (viz bod 4.5)

Je nutné zamezit jakémukoli kontaktu s očima: existuje zde riziko závažného podráždění a dokonce ulcerace rohovky, pokud lék do oka vystříkne pod tlakem.

V případě jakéhokoli kontaktu oko neprodleně vypláchněte injekčním roztokem chloridu sodného 9 mg/ml (0,9%) a vyhledejte očního lékaře.

Aby se zamezilo riziku bronchospasmu, především při kombinované léčbě s mitomycinem C, lze zvážit vhodnou profylaxi. Ambulantní pacienty je nutné poučit, aby v případě dušnosti kontaktovali lékaře.

4.5 Interakce s jinými léčivými přípravky a jiné formy interakce Interakce specifické pro vinorelbin:

•    Kombinace vinorelbinu s jinými léky se známou toxicitou pro kostní dřeň pravděpodobně zhorší myelosupresivní nežádoucí účinky.

•    CYP3A4 je hlavní enzym zapojený do metabolismu vinorelbinu a kombinace s lékem, který tento izoenzym indukuje (například fenytoin, fenobarbital, rifampicin, karbamazepin, Hypericum perforatum - třezalka tečkovaná) nebo inhibuje (například itrakonazol, ketokonazol, inhibitory HIV proteázy, erythromycin, klarithromycin, telithromycin, nefazodon) může mít vliv na koncentraci vinorelbinu (viz bod 4.4).

•    Přípravek Vinorelbin Strides je substrátem pro P-glykoprotein a souběžná léčba sjinými léky, které inhibují (například ritonavir, klarithromycin, cyklosporin, verapamil, chinidin) nebo indukují (viz výše uvedený seznam induktorů CYP 3A4) stejný transportní protein, může mít vliv na koncentraci vinorelbinu. S opatrností je nutné postupovat při kombinaci přípravku Vinorelbin Strides se silnými modulátory tohoto membránového transportního proteinu.

•    Neexistuje žádná vzájemná farmakokinetická interakce při kombinaci vinorelbinu s cisplatinou během několika cyklů léčby. Nicméně, výskyt granulocytopenie související s používáním vinorelbinu v kombinaci s cisplatinou je vyšší než u vinorelbinu v monoterapii.

Interakce specifické pro vinka-alkaloidy:

•    Souběžné používání, které je nutné vzít v úvahu:

Mitomycin C: riziko bronchospasmu a dušnosti je zvýšené, ve vzácných případech byla pozorována intersticiální pneumonitida.

Interakce běžné u všech cytotoxických látek:

Vzhledem ke zvýšenému riziku trombózy u pacientů s nádory se u nich často používá antikoagulační léčba. Vysoká variabilita koagulace mezi jednotlivci v průběhu onemocnění a možnost interakce mezi perorálními antikoagulancii a protinádorovou chemoterapií proto vyžaduje, pokud je rozhodnuto o léčbě pacienta perorálními antikoagulancii, zvýšení frekvence sledování INR (mezinárodního normalizovaného poměru - International Normalised Ratio).

•    Kontraindikované souběžné používání:

Vakcína proti žluté zimnici: riziko fatálního systémového onemocnění z vakcinace (viz bod 4.3).

•    Nedoporučované souběžné používání:

Živé oslabené vakcíny (vakcína proti žluté zimnici viz Kontraindikované souběžné používání): riziko systémového onemocnění z vakcinace, potenciálně fatálního. Toto riziko se zvyšuje u pacientů s již oslabenou imunitou jejich základním onemocněním. Doporučuje se používání inaktivované vakcíny, pokud existuje (poliomyelitida) (viz bod 4.4).

Fenytoin: riziko zhoršení konvulzí v důsledku snížení gastrointestinální absorpce fenytoinu vinorelbinem.

Souběžné používání, které je nutné vzít v úvahu:

Cyklosporin, takrolimus: nadměrná imunosuprese s rizikem lymfoproliferace

4.6    Fertilita, těhotenství a kojení

Těhotenství

Existuje podezření, že vinorelbin podávaný v průběhu těhotenství způsobuje vážné vrozené vady. Údaje o podávání vinorelbinu těhotným ženám jsou nedostatečné. Ve studiích reprodukční toxicity na zvířatech měl vinorelbin embryoletální, fetoletální a teratogenní účinek (viz bod 5.3).

Vinorelbin je v těhotenství kontraindikován: viz bod 4.3.

Ženy v plodném věku musí během léčby vinorelbinem používat účinné antikoncepční metody a v případě otěhotnění musí informovat svého lékaře.

V případě vitální indikace k léčbě přípravkem Vinorelbin v průběhu těhotenství je nutné pacientku informovat o rizicích škodlivých účinků pro plod a pečlivě ji sledovat. Pokud dojde k otěhotnění během léčby, je nutné pacientce nabídnout genetické vyšetření.

Kojení

Není známo, zda vinorelbin přechází do mateřského mléka. Vylučování vinorelbinu do mateřského mléka nebylo ve studiích na zvířatech studováno. Před zahájením léčby vinorelbinem je nutné kojení přerušit.

Fertilita

Vinorelbin může mít genotoxické účinky. Proto se pacientům mužského pohlaví léčeným vinorelbinem doporučuje vyvarovat se početí dítěte během léčby a po dobu až 6 měsíců (minimálně 3 měsíců) po jejím skončení. Ženy v plodném věku musí během léčby a po dobu až 3 měsíců po jejím skončení používat účinnou antikoncepční metodu. Pacienti mužského pohlaví by se měli před léčbou poradit o možnosti uchování spermatu, a to vzhledem k možné nevratné neplodnosti v důsledku léčby vinorelbinem.

4.7    Účinky na schopnost řídit a obsluhovat stroje

Nebyly provedeny žádné studie hodnotící účinky na schopnost řídit a obsluhovat stroje, ale na základě svého farmakodynamického profilu vinorelbin nemá na schopnost řídit nebo obsluhovat stroje vliv. Nicméně, u pacientů léčených vinorelbinem je třeba postupovat s opatrností s ohledem na některé nežádoucí účinky léku.

4.8 Nežádoucí účinky

Nežádoucí účinky hlášené ve více než izolovaných případech jsou uvedeny níže a seřazeny podle tříd orgánových systémů a frekvence výskytu. Frekvence jsou definovány následovně: velmi časté (> 1/10); časté (> 1/100 až < 1/10); méně časté (> 1/1 000 až < 1/100); vzácné (> 1/10 000 až < 1/1 000); velmi vzácné (< 1/10 000), na základě vyjadřování frekvence podle MedDRA a klasifikace orgánových systémů.

Nejčastěji hlášenými nežádoucími účinky léku jsou útlum kostní dřeně s neutropenií, anémie, neurologické poruchy, gastrointestinální toxicita s nauzeou, zvracením, stomatitidou a zácpou, přechodné zvýšení hodnot jaterních testů, alopecie a lokální flebitida.

Další nežádoucí účinky z postmarketingové zkušenosti byly přidány v souladu s klasifikací MedDRA s frekvencí Není známo

Podrobné informace o nežádoucích účincích:

Účinky byly popsány pomocí klasifikace Světové zdravotnické organizace (WHO): stupeň 1=G1 ; stupeň 2=G2 ; stupeň 3=G3 ; stupeň 4=G4 ; stupeň 1-4=G1-4 ; stupeň 1-2=G1-2 ; stupeň 3-4=G3-4.

Infekce a infestace

Časté: Bakteriální, virová nebo mvkotická infekce na různých místech (dýchací cesty, močové cesty, gastrointestinální trakt), mírná až středně závažná a obvykle reverzibilnípo podání vhodné léčby.

Méně časté: Závažná sepse s jiným selháním vnitřních orgánů Septikemie

Velmi vzácné: Komplikovaná a někdy fatální septikemie Není známo: Neutropenická sepse

Poruchy krve a lymfatického systému

Velmi časté

Útlum kostní dřeně rezultujícípředevším v neutropenii (G3: 24,3 %; G4: 27,8 %), reverzibilní během 5 až 7 dní a nekumulativní v čase. Anémie. (G3-4 : 7,4 %)

Časté

Trombocytopenie (G3 - 4: 2,5 %) se může objevit, ale

zřídka je závažná

Není známo: Febrilní neutropenie

Poruchy imunitního systému

Není známo: Systémové alergické reakce, jako je anafylaxe, anafylaktický šok nebo reakce anafylaktoidního typu

Endokrinní poruchy

Není známo: Nepřiměřená sekrece antidiuretického hormonu (SIADH).

Poruchy metabolismu a výživy

Vzácné: Závažná hyponatremie Není známo: Anorexie

Poruchy nervového systému

Velmi časté: Neurologické poruchy (G 3-4: 2,7 %) včetně ztráty hlubokých šlachových reflexů; po dlouhodobé chemoterapii byla hlášena slabost dolních

končetin

Méně časté: Závažné parestézie se senzorickými a motorickými příznaky jsou méně časté Velmi vzácné: syndrom Guillain-Barré

Tyto účinky jsou obvykle reverzibilní.

Srdeční poruchy

Vzácné: Ischemická choroba srdeční (angina pectoris, infarkt myokardu)

Velmi vzácné: Tachykardie, palpitace a poruchy srdečního rytmu

Cévní poruchy

Méně časté: Hypotenze, hypertenze, návaly horka a pocity chladu v periferních částech těla.

Vzácné: Závažná hypotenze, kolaps

Respirační, hrudní a mediastinální poruchy

Méně časté: Dusnost a bronchospasmus se mohou objevit v souvislosti s léčbou přípravkem Vinorelbin Strides, stejně jako u jiných vinka-alkaloidů Vzácné: Intersticiální pneumopatie byla hlášena především u pacientů léčených přípravkem Vinorelbin Strides v kombinaci s mitomycinem

Gastrointestinální poruchy

Velmi časté: Stomatitida (G1-4: 15 % při podávání přípravku Vinorelbin Strides v monoterapii); nauzea a zvracení (G 1-2: 30,4 % a G 3-4: 2,2 %); jejich výskyt může snížit léčba antiemetiky.

Hlavním příznakem je zácpa (G 3-4: 2,7 %), která se ve vzácných případech vyvíjí v paralytický ileus při podávání přípravku Vinorelbin Strides v monoterapii a (G3-4: 4,1 %) při podávání přípravku Vinorelbin Strides v kombinaci s jinými chemoterapeutickými látkami.

Průjem a ezofagitida.

Vzácné: Paralytický ileus; léčbu je možné obnovit po návratu normální pohyblivosti střeva; zaznamenána byla pankreatitida

Poruchy jater a žlučových cest

Velmi časté: Byla zaznamenána přechodná zvýšení hodnot jaterních testů (G 1-2) bez klinických příznaků (SGOTve 27,6 % a SGPTve 29,3 %).

Poruchy kůže a podkožní tkáně

Velmi časté: Může se objevit alopecie, obvykle mírného charakteru (G3-4: 4,1% při podávání přípravku Vinorelbin Strides samostatně v chemoterapii).

Vzácné: Při podávání přípravku Vinorelbin Strides byly zaznamenány generalizované kožní reakce Není známo: Erytém na rukou a nohou

Poruchy svalové a kosterní soustavy a pojivové tkáně

Časté: Artralgie včetně bolesti čelistí a myalgie

Poruchy ledvin a močových cest

Časté: Zvýšení hladiny kreatininu

Celkové poruchy a reakce v místě aplikace


Velmi časté: Reakce v místě vpichu injekce mohou zahrnovat erytém, pálivou bolest, změnu zbarvení kůže v místě žíly a lokální flebitidu (G 3-4: 3,7 % při podávání přípravku Vinorelbin Strides samostatně v chemoterapii).

Časté: Pacienti léčení přípravkem Vinorelbin Strides zaznamenali astenii, únavu, horečku a bolest na různých místech včetně bolesti na hrudi a bolesti v místě nádoru. Vzácné: Byla pozorována lokální nekróza. Výskyt těchto účinků může omezit správná poloha intravenózní jehly nebo katétru a propláchnutí žíly po injekci bolusu.


4.9 Předávkování

Předávkování může mít za následek závažný útlum kostní dřeně s horečkou a infekcí. Zaznamenán byl také paralytický ileus. Doporučuje se symptomatická léčba krevní transfuzí, růstovými faktory a širokospektrými antibiotiky. Není známa žádná specifická protilátka.

Jelikož není k dispozici žádná specifická protilátka na předávkování intravenózně podávaného vinorelbinu, je nutné v případě předávkování přistoupit k symptomatické léčbě, například:

-    průběžná kontrola životních funkcí a důkladné sledování pacienta

-    každodenní kontrola krevního obrazu ke zjištění nutnosti podání krevní transfuze a růstových faktorů, ke zjištění potřeby intenzivní péče a k minimalizaci rizika infekce

-    opatření k prevenci nebo léčbě paralytického ileu

-    kontrola oběhové soustavy a funkce jater

-    léčba širokospektrými antibiotiky může být nutná v případě komplikací z důvodu infekce.

5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI

5.1    Farmakodynamické vlastnosti

Farmakoterapeutická skupina: cytostatika, vinka-alkaloidy a analogy, ATC kód: L01CA04

Přípravek Vinorelbin Strides je cytostatikum ze skupiny vinka-alkaloidů.

Vinorelbin inhibuje polymerizaci tubulinu a váže se přednostně na mitotické mikrotubuly, přičemž axonální mikrotubuly ovlivňuje jen při vysoké koncentraci. Indukce spiralizace tubulinu je nižší než u vinkristinu. Vinorelbin blokuje mitózu ve fázi G2-M, čímž způsobuje buněčnou smrt v interfázi nebo při následující mitóze.

5.2    Farmakokinetické vlastnosti

Farmakokinetické parametry vinorelbinu byly hodnoceny v krvi.

Distribuce v organismu

Distribuční objem v ustáleném stavu je vysoký a v průměru činí 22,2 l/kg (rozmezí: 7,5-39,7 l/kg), což naznačuje výraznou distribuci do tkání. Vazba na plazmatické proteiny je nízká (13,5 %). Nicméně, vinorelbin se silně váže na krvinky a především na krevní destičky. Ze 78 % se vinorelbin váže na krevní destičky a ze 4,8 % na lymfocyty. Výrazné vychytávání vinorelbinu bylo zaznamenáno v plicích při chirurgické biopsii plic, která prokázala koncentrace až 300krát vyšší než v séru. V centrální nervové soustavě se vinorelbin nenachází.

Biotransformace

Všechny metabolity vinorelbinu vznikají metabolismem enzymu CYP 3A4, izoformy cytochromu P450, s výjimkou 4-O-deacetylvinorelbinu, který je pravděpodobně produktem karboxylesteráz. 4-O-deacetylvinorelbin je jediným aktivním metabolitem a nejčastěji zjišťovaným v krvi.

Nebyly nalezeny sulfátové ani glukoronidové konjugáty.

Eliminace z organismu

Průměrný terminální poločas vinorelbinu byl přibližně 40 hodin. Clearance v krvi je vysoká, blíží se hepatálnímu průtoku krve, a činí v průměru 0,72 l/h/kg (rozmezí: 0,321,26 l/h/kg).

Vylučování ledvinami je nízké (< 20 % podané intravenózní dávky) a tvoří jej většinou mateřská látka. Nejvýznamnější cestou eliminace je biliární vylučování, především ve formě nezměněného vinorelbinu, který je hlavní zjištěnou složkou, a jeho metabolitů.

Zvláštní skupiny pacientů

Porucha funkce ledvin

Účinky snížené funkce ledvin na farmakokinetiku vinorelbinu nebyly hodnoceny. Nicméně, vzhledem nízkému vylučování ledvinami není snížení dávky v případě poruchy funkce ledvin nutné.

Porucha funkce jater

Studie zaznamenala vliv poruchy funkce jater na farmakokinetiku vinorelbinu u pacientů s jaterními metastázami v důsledku karcinomu prsu. Z této studie vyplynulo, že změna průměrné clearance vinorelbinu byla pozorována pouze v případě zasažení více než 75 % jaterní tkáně.

Dále byla u pacientů s jaterní dysfunkcí léčených na rakovinu provedena farmakokinetická studie fáze I s upravenou dávkou: 6 pacientů se středně závažnou dysfunkcí (bilirubin < 2 x horní hranice normálních hodnot a transaminázy < 5 x horní hranice normálních hodnot) bylo léčeno dávkou až 25 mg/m2 a 8 pacientů se závažnou dysfunkcí (bilirubin > 2 x horní hranice normálních hodnot a/nebo transaminázy > 5 x horní hranice normálních hodnot) bylo léčeno dávkou až 20 mg/m2. Průměrná celková clearance u těchto dvou podskupin pacientů byla podobná clearance u pacientů s normální funkcí jater. Proto není farmakokinetika vinorelbinu u pacientů se středně závažnou nebo závažnou poruchu funkce jater ovlivněna. Nicméně, jako předběžné opatření se u pacientů se závažnou poruchou funkce jater doporučuje snížená dávka 20 mg/m2 a pečlivé sledování hematologických parametrů: viz body 4.2 a 4.4.

Starší pacienti

Studie s vinorelbinem u starších pacientů (> 70 let) s NSCLC ukázala, že farmakokinetika vinorelbinu nebyla věkem ovlivněna. Nicméně, vzhledem ke křehkému zdraví starších pacientů je nutné při zvyšování dávky vinorelbinu postupovat s opatrností, viz bod 4.2.

Farmakokinetické/farmakodynamické vztahy

U vinorelbinu byl prokázán silný vztah mezi expozicí krve a snížením množství leukocytů nebo polymorfonukleárních leukocytů.

5.3 Předklinické údaje vztahující se k bezpečnosti

Mutagenní a karcinogenní potenciál

Ve studiích na zvířatech vinorelbin indukoval aneuploidii a polyploidii. Lze proto předpokládat, že vinorelbin může vyvolat genotoxické účinky také u lidí (aneuploidie a polyploidie). Výsledky studií karcinogenního potenciálu u myší a potkanů byly negativní, ale testovány byly jen nízké dávky.

Studie reprodukční toxicity

V reprodukčních studiích na zvířatech byly účinky pozorovány při nižších než terapeutických dávkách. Byla zaznamenána embryotoxicita a fetotoxicita, například retardace nitroděložního růstu a opožděná osifikace.

Teratogenita (srůst obratlů, chybějící žebra) byla pozorována při dávkách toxických pro matku. Dále došlo ke snížení spermatogeneze a sekrece prostaty a semenných váčků, avšak fertilita u potkanů snížena nebyla.

Farmakologická bezpečnost

Studie farmakologické bezpečnosti provedené u psů a opic neprokázaly žádný nežádoucí účinek na kardiovaskulární systém.

6. FARMACEUTICKÉ ÚDAJE

6.1    Seznam pomocných látek Voda na injekci.

6.2    Inkompatibility

Přípravek Vinorelbin Strides se nesmí ředit v zásaditých roztocích (riziko precipitace).

Studie kompatibility nejsou k dispozici, a proto nesmí být tento léčivý přípravek mísen s jinými léčivými přípravky s výjimkou těch, které jsou uvedeny v bodě 6.6.

6.3


Doba použitelnosti

Neotevřený přípravek 2 roky.

Po prvním otevření

Obsah injekční lahvičky má být použit okamžitě po jejím prvním otevření.

Doba použitelnosti po naředění

Po naředění fyziologickým roztokem chloridu sodného nebo roztokem glukózy 50 mg/ml (5%) byla chemická a fyzikální stabilita rekonstituovaného roztoku prokázána po dobu 24 hodin při 2-8 °C a do 25 °C při koncentracích od 0,5 mg/ml do 3,0 mg/ml.

Z mikrobiologického hlediska má být přípravek použit okamžitě.

Není-li použit okamžitě, doba a podmínky uchovávání přípravku po otevření před použitím jsou v odpovědnosti uživatele a normálně by doba neměla být delší než 24 hodin při 2-8 °C, pokud ředění neproběhlo za kontrolovaných a validovaných aseptických podmínek.

6.4    Zvláštní opatření pro uchovávání

V neporušeném obalu

Uchovávejte v chladničce (2 °C - 8 °C). Uchovávejte injekční lahvičku v krabičce, aby byl přípravek chráněn před světlem.

Podmínky uchovávání tohoto léčivého přípravku po jeho naředění jsou uvedeny v bodě 6.3.

6.5    Druh obalu a obsah balení

1ml injekční lahvička: Injekční lahvička z bezbarvého skla (typu I) se šedou bromobutylovou pryžovou zátkou a světle modrým odtrhávacím hliníkovým uzávěrem.

5ml injekční lahvička: Injekční lahvička z bezbarvého skla (typu I) se šedou bromobutylovou pryžovou zátkou a světle modrým odtrhávacím hliníkovým uzávěrem.

Velikost balení:

1 x 1ml injekční lahvička 1 x 5ml injekční lahvička Na trhu nemusí být všechny velikosti balení.

6.6    Zvláštní opatření pro likvidaci přípravku a pro zacházení s ním

Pouze k jednorázovému použití. Všechen nepoužitý obsah zlikvidujte.

Zacházení s přípravkem a jeho použití

Injekční roztoky cytotoxických látek musí připravovat a podávat vyškolený odborný personál se znalostmi o používaných lécích, v podmínkách zaručujících ochranu prostředí a především ochranu personálu manipulujícího s léky. Tato příprava vyžaduje prostor k tomuto účelu vyhrazený. V tomto prostoru je zakázáno kouřit, jíst nebo pít.

Personál musí být vybaven vhodnými pomůckami k takové manipulaci, především pláštěm s dlouhými rukávy, ochrannou maskou, pokrývkou hlavy, ochrannými brýlemi, sterilními jednorázovými rukavicemi, ochranným krytem pracovní plochy a pytli na odpad.

Injekční stříkačky a infuzní soupravy je nutné sestavovat s opatrností, aby se zamezilo úniku tekutiny (doporučuje se používání konektorů typu Luer).

Rozlitou nebo uniklou tekutinu je nutné utřít, přičemž je nutné mít nasazené ochranné rukavice.

Těhotné ženy by se na manipulaci s přípravkem neměly podílet.

Je třeba striktně zamezit jakémukoli kontaktu s očima. V případě jakéhokoli kontaktu je nutné oko důkladně propláchnout fyziologickým roztokem. V případě podráždění je nutné vyhledat očního lékaře.

V    případě kontaktu s pokožkou je nutné postižené místo důkladně opláchnout vodou.

Po dokončení manipulace se musí veškerý povrch, který přišel do kontaktu s přípravkem, důkladně vyčistit a stejně tak je nutné umýt si ruce a obličej.

Příprava infuzního roztoku

Nebyla zaznamenána žádná inkompatibilita mezi přípravkem Vinorelbin Strides a skleněnými injekčními lahvičkami, PVC vaky, vinylacetátovými vaky nebo polypropylenovými injekčními stříkačkami.

V    případě polychemoterapie přípravek Vinorelbin Strides nesmí být mísen s jinými látkami.

Intratekální cesta podání je kontraindikována: viz body 4.2 a 4.4

Přípravek Vinorelbin Strides se musí podávat pouze intravenózně ve formě infuze.

Přípravek Vinorelbin Strides se může podávat pomalým bolusem (6-10 minut) po naředění ve 20-50 ml fyziologického roztoku nebo roztoku glukózy 50 mg/ml (5%), nebo krátce trvající infuzí (20-30 minut) po naředění ve 125 ml fyziologického roztoku nebo roztoku glukózy 50 mg/ml (5%). Po každém podání má následovat propláchnutí žíly infuzí nejméně 250 ml izotonického roztoku.

Vinorelbin se smí podávat pouze intravenózně. Před zahájením infuze je velmi důležité zajistit přesné umístění kanyly do žíly. Pokud dojde v průběhu intravenózního podání k infiltraci vinorelbinu do okolní tkáně, může dojít k výraznému podráždění.

V    takovém případě je nutné infuzi zastavit, žílu propláchnout fyziologickým roztokem a zbytek dávky podat do jiné žíly. V případě extravazace je možné ke snížení rizika flebitidy podat intravenózně glukokortikoidy.

S výměšky a zvratky je nutné manipulovat s opatrností.

Likvidace

Všechen nepoužitý přípravek nebo odpad musí být zlikvidován v souladu s místními požadavky.

7.    DRŽITEL ROZHODNUTÍ O REGISTRACI

Mylan S.A.S.

117 Allée des Parcs 69800 Saint-Priest Francie

8.    REGISTRAČNÍ ČÍSLO

44/374/12-C

9.    DATUM PRVNÍ REGISTRACE/PRODLOUŽENÍ REGISTRACE

30.5.2012

10.    DATUM REVIZE TEXTU

26.11.2014

13