Příbalový Leták

Truflo 125 Mikrogramů/Dávka Suspenze K Inhalaci V Tlakovém Obalu

Informace pro variantu: Suspenze K Inhalaci V Tlakovém Obalu (120dáv,125rg/Dáv), zobrazit další variantu

sp.zn. sukls180975/2015 a sukls180977/2015

SOUHRN ÚDAJŮ O PŘÍPRAVKU

1.    NÁZEV PŘÍPRAVKU

Truflo 125 mikrogramů/dávka suspenze k inhalaci v tlakovém obalu Truflo 250 mikrogramů/dávka suspenze k inhalaci v tlakovém obalu

2.    KVALITATIVNÍ A KVANTITATIVNÍ SLOŽENÍ

Jedna odměřená dávka (z ventilu) obsahuje fluticasoni propionas 125 nebo 250 mikrogramů. To odpovídá podané dávce (z aktuátoru) fluticasoni propionas 110 pg nebo 227 pg.

Úplný seznam pomocných látek viz bod 6.1.

3.    LÉKOVÁ FORMA

Suspenze k inhalaci v tlakovém obalu (tekutina k inhalaci v tlakovém obalu).

Truflo je bílá homogenní suspenze v hliníkové tlakové nádobce, uzavřené dávkovacím ventilem, vložené do plastového rozprašovače (aktuátoru) šedé barvy se žlutým víčkem.

4.    KLINICKÉ ÚDAJE

4.1.    Terapeutické indikace

Přípravek Truflo je indikován k léčbě astmatu u dospělých a dospívajících starších 16 let. Přípravek Truflo je také indikován k léčbě těžké CHOPN ve spojení s dlouhodobě účinkujícím beta-agonistou (jako je salmeterol) pro použití u dospělých.

4.2.    Dávkování a způsob podání

Přípravek Truflo je určen pouze k inhalačnímu podání.

Pacienti mají být poučeni o profylaktické povaze léčby inhalačním flutikason-propionátem a o tom, že jej mají inhalovat pravidelně, i když jsou asymptomatičtí. Nástup terapeutického účinku se dostaví za 4 až 7 dní.

Zjistí-li pacienti, že úleva po podání krátkodobě působící bronchodilatační léčby slábne, nebo potřebují-li více inhalací než obvykle, musí vyhledat lékaře.

Záměrem je, aby se každá předepsaná dávka podávala minimálně ve dvou inhalacích.

Pacienti, kterým činí obtíže manipulace s inhalátorem s tlakově odměřenými dávkami, mohou

s inhalátorem Truflo používat inhalační nástavec (spacer) Volumatic.

Dávkování

AstmaDávkování flutikason-propionátu je třeba upravit podle individuální odpovědi pacienta.

Dospělí a dospívající starších 16 let 100 až 1000 mikrogramů dvakrát denně.

Pacientům je třeba podat zahajovací dávku inhalačního flutikason-propionátu, která odpovídá závažnosti jejich onemocnění:

Lehká forma bronchiálního astmatu:    až 250 mikrogramů dvakrát denně;

Středně těžká forma bronchiálního astmatu:    250 až 500 mikrogramů dvakrát denně;

Těžká forma bronchiálního astmatu:    500 až 1000 mikrogramů dvakrát denně.

Dávku lze poté upravovat, dokud nedojde ke kontrole onemocnění, nebo snížit na minimální účinnou dávku, podle odpovědi jednotlivého pacienta.

Chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN)

Dospělí

500 mikrogramů dvakrát denně, spolu s dlouhodobě působícím beta-agonistou (např. salmeterol).

K podávání této dávky je vhodný pouze 250mikrogramový inhalátor.

Zvláštní skupiny pacientů

U starších pacientů, ani u pacientů s poruchou funkce jater nebo ledvin není nutné dávku upravovat.

Pediatrická populace

Přípravek Truflo se doporučuje k léčbě astmatu u dospělých a dospívajících starších 16 let a k léčbě chronické obstrukční plicní nemoci (CHOPN) pouze u dospělých.

Způsob podání

Je důležité, aby pacient byl poučen o správné inhalační technice (viz příbalová informace a návod k použití).

Testování inhalátoru

1.    Před prvním použitím inhalátoru ověřte, že inhalátor správně funguje. Lehce stlačte palcem a ukazováčkem strany krytu náustku a sejměte jej.

2.    Abyste se ujistil(a), že inhalátor funguje správně, dobře jím protřepejte, namiřte náustek od sebe a zmáčkněte nádobku, aby se do vzduchu uvolnily čtyři vstřiky. Pokud jste inhalátor nepoužil(a) po dobu pěti dnů, nebo déle, vystříkněte dva vstřiky léku do vzduchu.

Použití inhalátoru

Je důležité, abyste před použitím inhalátoru začal(a) dýchat co nejpomaleji.

1. Při použití inhalátoru stůjte nebo seďte ve vzpřímené poloze.

2.    Sejměte kryt náustku. Zkontrolujte, zda je náustek zvenku i zevnitř čistý a není nikde cizí předmět.

3.    Dobře inhalátor protřepejte (4- nebo 5krát) a znovu se ujistěte, že nedošlo k uvolnění žádných částí a že obsah inhalátoru se rovnoměrně promíchal.

4.    Držte inhalátor ve svislé poloze tak, že palec je na spodní straně pod náustkem. Co nejhlouběji vydechněte, ale jen tak, aby to pro Vás bylo pohodlné. Ještě se znovu nenadechujte.

5.    Vložte náustek do úst mezi zuby a obemkněte jej rty, ale neskousněte.

6.    Nadechněte se ústy a těsně poté, co začnete s nádechem, stlačte horní část inhalátoru (dno tlakové nádobky), aby se uvolnila odměřená dávka léku. Toto proveďte v průběhu pomalého a hlubokého nádechu.

7.    Zadržte dech, vyjměte inhalátor z úst a zvedněte prst, kterým jste předtím stlačoval(a) horní část inhalátoru. Vydržte se zadrženým dechem několik sekund, nebo tak dlouho, dokud Vám to nezačne být nepříjemné.

8.    Pokud Vám lékař řekl, že máte vdechnout dvě dávky, vyčkejte asi půl minuty. Potom zopakujte kroky 3 až 7.

9.    Vypláchněte si ústa vodou a pak ji vyplivněte.

10.    Ihned po podání dávky kryt náustku nasaďte zpět, aby se na náustek neusazoval prach. Pevně jej zatlačte. Ve správné pozici klapne.

11.    Na začátku si tuto činnost párkrát nacvičte před zrcadlem. Pozorujete-li "mlžení" vycházející z horní části inhalátoru nebo kolem úst, začněte znovu.

12.    Starší děti nebo oslabené osoby mohou inhalátor držet oběma rukama. Dva ukazováčky položte na horní část inhalátoru a oba palce na spodní část pod náustek. Pokud Vám to nepomůže, můžete použít inhalační nástavec (spacer) Volumatic. Váš lékař, zdravotní sestra nebo lékárník Vám poradí.

Čištění inhalátoru

Aby se zabránilo ucpání inhalátoru, je důležité ho nejméně jednou týdně vyčistit.

Při čištění inhalátoru:

1.    Odstraňte kryt náustku.

2.    Nikdy neodstraňujte kovovou nádobku z plastového obalu.

3.    Náustek otřete uvnitř a vně suchým hadříkem nebo papírovým kapesníkem.

4.    Nasaďte na náustek kryt.

KOVOVOU NÁDOBKU NEDÁVEJTE DO VODY.

4.3. Kontraindikace

Hypersenzitivita na léčivou látku nebo na kteroukoli pomocnou látku uvedenou v bodě 6.1.

4.4. Zvláštní upozornění a opatření pro použití

Léčba astmatu má být vedená podle stupňového programu a odpověď pacienta je třeba pravidelně posuzovat na základě klinického obrazu a funkčního vyšetření plic.

Zvýšená spotřeba krátkodobě působících inhalačních beta2-agonistů ke kontrole příznaků astmatu signalizuje zhoršování kontroly astmatu. Za těchto okolností je nutné přehodnotit léčebný plán pacienta.

Náhlé a progresivní zhoršování kontroly astmatu je potenciálně život ohrožující a je třeba zvážit zvýšení dávky kortikosteroidů. U pacientů považovaných za rizikové lze zahájit každodenní monitorování maximální výdechové rychlosti (PEF).

Flutikason-propionát není určen k léčbě akutních astmatických záchvatů, ale k pravidelné

dlouhodobé léčbě. K úlevě od akutních příznaků astmatu potřebují pacienti rychle a krátkodobě působící inhalační bronchodilatační přípravek.

Stejně jako při podávání jiných inhalačních přípravků může po inhalaci tohoto přípravku dojít k paradoxnímu bronchospasmu s bezprostředním zhoršením sípání. V takovém případě je nutné okamžitě podat inhalační bronchodilatancia s rychlým nástupem účinku. Dále je nutné okamžitě ukončit podávání flutikason-propionátu, znovu zhodnotit stav pacienta a v případě potřeby zavést alternativní terapii.

Nedostatečnou odpověď na léčbu nebo těžké exacerbace astmatu je třeba řešit zvýšením dávky inhalačního flutikason-propionátu a v případě nutnosti podáním systémového kortikosteroidu a/nebo v přítomnosti infekce podáním antibiotika.

Ve studiích u pacientů s CHOPN, kteří dostávali flutikason-propionát v dávce 500 mikrogramů, byla hlášena zvýšená incidence pneumonie (viz bod 4.8). Lékař by měl na tuto možnost rozvoje pneumonie u pacientů s CHOPN myslet, protože klinické příznaky pneumonie a exacerbace onemocnění se často překrývají.

Aby se zajistila optimální dodávka přípravku do plic, je třeba přezkoušet, jak pacient ovládá techniku inhalace, a ujistit se, že je schopen synchronizovat nádech se spuštěním dávkovacího ventilu.

Pacienti převádění z terapie perorálními kortikosteroidy na terapii inhalačním flutikason-propionátem musí být vzhledem k možnosti narušené adrenální odezvy léčeni se zvláštní opatrností, a je u nich nutné pravidelně sledovat adrenokortikální funkce.

Po zahájení léčby inhalačním flutikason-propionátem musí být terapie systémovými kortikosteroidy ukončována postupně a pacient má být vybaven průkazkou (kterou musí mít stále při sobě) upozorňující na to, že ve stresových obdobích může potřebovat doplňkovou terapii systémovými kortikosteroidy.

Při podávání každého inhalačního kortikosteroidu se mohou vyskytnout systémové účinky, zejména při vysokých dávkách předepisovaných po dlouhá období. Pravděpodobnost výskytu těchto účinků je mnohem menší než u perorálních kortikosteroidů (viz bod 4.9). K možným systémovým účinkům patří Cushingův syndrom, cushingoidní rysy, suprese adrenálních funkcí, retardace růstu u dětí a dospívajících, pokles minerální kostní denzity, katarakta a glaukom a mnohem vzácněji různé psychologické nebo behaviorální účinky, včetně psychomotorické hyperaktivity, poruch spánku, anxiety, deprese nebo agresivity (zejména u dětí). Proto je důležité, aby dávka inhalačního kortikosteroidu byla snížená na nejnižší dávku, která ještě účinně udrží příznaky astmatu pod kontrolou (viz bod 4.8).

U dětí dlouhodobě léčených inhalačním kortikosteroidem se doporučuje pravidelně kontrolovat tělesnou výšku.

Některé osoby mohou být k účinkům inhalačních kortikosteroidů citlivější, než většina pacientů. Podobně může náhrada systémové kortikosteroidní léčby inhalační terapií demaskovat alergie, např. alergickou rinitidu nebo ekzém, jež byly předtím potlačeny systémově podávaným přípravkem. Tyto alergie je potřeba léčit symptomaticky antihistaminiky a/nebo lokálními přípravky, včetně lokálních kortikosteroidů.

Terapie flutikason-propionátem se nemá náhle přerušit.

Stejně jako při podávání ostatních inhalačních kortikosteroidů je nutné věnovat zvláštní péči pacientům s aktivní i inaktivní plicní tuberkulózou.

Prolongovaná léčba vysokými dávkami inhalační kortikosteroidů může vést k potlačení funkce nadledvin a akutní adrenální krizi. Situace, které mohou být potenciálním spouštěčem akutní adrenální krize, jsou trauma, chirurgický zákrok, infekce nebo jakékoli rychlé snížení dávkování. Příznaky jsou typicky neurčité a mohou zahrnovat anorexii, bolest břicha, pokles tělesné hmotnosti, únavu, bolest hlavy, nauzeu, zvracení, poruchu vědomí, hypoglykémii a záchvaty křečí.

Možnost narušené adrenální odezvy je nutné mít na paměti v každé akutní (včetně lékařského nebo chirurgického výkonu) i elektivní situaci, která pravděpodobně je nebo bude situací stresovou. V těchto případech je třeba zvážit vhodnou léčbu kortikosteroidy (viz bod 4.9). Adrenální funkce a adrenální rezerva obvykle zůstávají při léčbě doporučenými dávkami flutikason-propionátu v normálním rozmezí. Prospěch z inhalační léčby flutikason-propionátem by měl minimalizovat nutnost podávání perorálních steroidů. Možnost nežádoucích účinků u pacientů, vyplývající z předchozího nebo přerušovaného podávání perorálních kortikosteroidů, však může přetrvávat po určitou dobu. Rozsah poruchy adrenálních funkcí může před elektivními zákroky vyžadovat radu specialisty.

V    průběhu postmarketingového používání byly pozorovány klinicky signifikantní lékové interakce u pacientů používajících flutikason-propionát a ritonavir, vedoucí ke vzniku systémových účinků léčby kortikosteroidy včetně Cushingova syndromu a adrenální suprese. Současnému používání flutikason-propionátu a ritonaviru je proto třeba se vyhnout, pokud možný přínos pro pacienta nepřeváží riziko vzniku systémových nežádoucích účinků léčby kortikosteroidy (viz bod 4.5).

Velmi vzácně došlo ke zvýšení hladiny glukosy v krvi (viz bod 4.8), a proto by se podání pacientům s anamnézou diabetes mellitus mělo zvážit.

4.5. Interakce s jinými léčivými přípravky a jiné formy interakce

Za normálních okolností je po inhalačním podání dosaženo nízkých plazmatických koncentrací flutikason-propionátu, vzhledem k velmi silnému metabolismu během prvního průchodu játry (first-pass metabolismu) a vysoké systémové clearance zprostředkované cytochromem P450 3A4 ve střevě a játrech. Z toho důvodu jsou klinicky významné interakce s jinými léčivy zprostředkované flutikason-propionátem nepravděpodobné.

Ve studiích lékových interakcí u zdravých jedinců se prokázalo, že ritonavir (velmi silný inhibitor cytochromu P450 3A4) může značně zvýšit plazmatickou koncentraci flutikason-propionátu, což vedlo ke značné redukci sérové koncentrace kortizolu. V průběhu postmarketingového použití byly hlášeny klinicky signifikantní lékové interakce u pacientů používajících intranasální nebo inhalační flutikason-propionát s ritonavirem, což vedlo k systémovým účinkům kortikosteroidů včetně Cushingova syndromu a adrenální suprese. Současnému podávání flutikason-propionátu a ritonaviru je třeba se vyhnout, pokud možný přínos pro pacienta nepřeváží riziko vzniku systémových nežádoucích účinků léčby kortikosteroidy.

Studie prokázaly, že jiné inhibitory cytochromu P450 3A4 vedou k zanedbatelnému (erythromycin) a malému (ketokonazol) zvýšení systémové expozice flutikason-propionátu bez pozorovatelné redukce sérových koncentrací kortizolu. Nicméně opatrnosti je zapotřebí při souběžném podávání silných inhibitorů cytochromu P450 3A4 (např. ketokonazolu), kdy je možné zvýšení systémové expozice flutikason-propionátu.

V    jedné malé studii se zdravými dobrovolníky zvyšoval ketokonazol, lehce slabší inhibitor CYP3A, expozici flutikason-propionátu po jedné inhalaci o 150 %. To vedlo k většímu snížení plasmatické hladiny kortisolu ve srovnání s flutikason-propionátem samotným. U současné léčby s dalšími silnými inhibitory CYP3A, jako je intrakonazol, se rovněž očekává zvýšení systémové expozice flutikason-propionátu a rizika systémových nežádoucích účinků. V takových situacích se doporučuje opatrnost a dlouhodobé léčbě s podobnými léky je třeba se vyhnout, je-li to možné.

4.6. Fertilita, těhotenství a kojení Těhotenství

K dispozici je pouze omezené množství údajů týkající se používání flutikason-propionátu u těhotných žen. Ve studiích na zvířatech byly pozorovány účinky charakteristické pro glukokortikosteroidy (abnormality vývoje plodu, včetně rozštěpu patra a intrauterinní růstové retardace) pouze při systémové expozici mnohonásobně překračující expozice pozorované při doporučené inhalační terapeutické dávce. Testy na genotoxicitu neprokázaly mutagenní potenciál.

O aplikaci flutikason-propionátu stejně jako o aplikaci jiných léčiv v období těhotenství se má uvažovat pouze tehdy, je-li očekávaný přínos pro matku větší než jakékoliv možné riziko pro plod.

Kojení

Vylučování flutikason-propionátu do lidského mateřského mléka nebylo zkoumáno. Po podkožním podání dávky vyvolávající měřitelnou plazmatickou hladinu flutikason-propionátu laboratorním potkaním samicím v období laktace byl flutikason-propionát prokázán v jejich mléce.

Riziko pro novorozence/kojence nelze vyloučit.

Při rozhodování, zda přerušit kojení nebo přerušit/ukončit léčbu flutikason-propionátem, je nutné vzít v úvahu prospěch z kojení pro dítě a prospěch z léčby pro ženu.

Fertilita

Nejsou k dispozici žádné údaje týkající se člověka. Studie na zvířatech neprokázaly vliv flutikasonu na fertilitu (viz bod 5.3).

4.7.    Účinky na schopnost řídit a obsluhovat stroje

Flutikason-propionát nemá žádný nebo má zanedbatelný vliv na schopnost řídit a obsluhovat stroje.

4.8.    Nežádoucí účinky

Nežádoucí účinky jsou uvedené podle tříd orgánových systémů a četností výskytu. Četnosti jsou definovány jako: velmi časté (>1/10), časté (>1/100 až <1/10), méně časté (>1/1000 až <1/100), vzácné (>1/10000 až <1/1000) a velmi vzácné (<1/10000) včetně izolovaných hlášení a není známo (z dostupných údajů nelze určit). Velmi časté, časté a méně časté příhody byly obecně odvozené z údajů z klinických studií. Vzácné a velmi vzácné příhody byly obecně stanovené na základě spontánních hlášení.

Infekce a infestace

Velmi časté: kandidóza orální a faryngeální oblasti.

U některých pacientů se může v orální a faryngeální oblasti vyskytnout kandidóza. Aby se tomuto stavu předešlo, je vhodné si bezprostředně po inhalaci vypláchnout ústa vodou. Symptomatickou kandidózu lze léčit lokálními antimykotickými přípravky, přičemž se nadále pokračuje v léčbě flutikason-propionátem.

Časté: pneumonie (u pacientů s CHOPN).

Vzácné: esofageální kandidóza.

Porucha imunitního systému

Byly hlášeny hypersenzitivní reakce s následujícími projevy:

Méně časté: kožní hypersenzitivní reakce.

Velmi vzácné: angioedém (hlavně ve formě faciálního a orofaryngeálního edému), respirační příznaky (dyspnoe a/nebo bronchospasmus) a anafylaktické reakce.

Endokrinní poruchy

K možným systémovým účinkům patří (viz bod 4.4):

Velmi vzácné: Cushingův syndrom, cushingoidní rysy (jako jsou suprese adrenálních funkcí, retardace růstu, pokles minerální kostní denzity, katarakta, glaukom).

Poruchy metabolismu a výživy

Velmi vzácné: hyperglykémie.

Psychiatrické poruchy

Velmi vzácné: úzkost, porucha spánku a změny chování, včetně hyperaktivity a podrážděnosti (převážně u dětí).

Není známo: deprese, agresivita (převážně u dětí).

Respirační, hrudní a mediastinální poruchy

Časté: chrapot/dysfonie.

Není známo: epistaxe.

U některých pacientů může inhalační flutikason-propionát způsobit chrapot. Pak může být užitečné vypláchnutí vodou ihned po každé inhalaci.

Velmi vzácné: paradoxní bronchospasmus.

Stejně jako při podávání jiných inhalačních přípravků může po inhalaci tohoto přípravku dojít k paradoxnímu bronchospasmu s bezprostředním zhoršením sípání. V takovém případě je nutné okamžitě podat inhalační bronchodilatancia s rychlým nástupem účinku. Dále je nutné okamžitě ukončit podávání flutikason-propionátu, znovu zhodnotit stav pacienta a v případě potřeby zavést alternativní terapii.

Gastrointestinální poruchy

Velmi vzácné: dyspepsie.

Poruchy kůže a podkožní tkáně

Časté: pohmožděniny.

Poruchy svalové a kosterní soustavy a pojivové tkáně

Velmi vzácné: artralgie.

Hlášení podezření na nežádoucí účinky

Hlášení podezření na nežádoucí účinky po registraci léčivého přípravku je důležité. Umožňuje to pokračovat ve sledování poměru přínosů a rizik léčivého přípravku. Žádáme zdravotnické pracovníky, aby hlásili podezření na nežádoucí účinky na adresu:

Státní ústav pro kontrolu léčiv Šrobárova 48, 100 41 Praha 10.

Webové stránky: www.sukl.cz/nahlasit-nezadouci-ucinek

4.9. Předávkování Příznaky

Akutní inhalace flutikason-propionátu v dávkách vyšších než schválených může vést k přechodné supresi hypotalamo-hypofyzo-adrenální osy. Běžně nejsou požadovaná urgentní opatření, protože adrenální funkce se obvykle spontánně upraví během několika dnů.

Jestliže je ve vyšším než schváleném dávkování pokračováno delší dobu, může dojít k signifikantní supresi adrenokortikální funkce.

Při podávání vyšších než schválených dávek dětem (1000 mikrogramů denně a více) po delší dobu (několik měsíců nebo let) byl velmi vzácně pozorován vznik akutní adrenální krize.

Byly pozorované charakteristické komplikace včetně hypoglykémie s následnými změnami vědomí a/nebo konvulzemi. Spouštěcími mechanismy akutní adrenální krize jsou: trauma, chirurgický zákrok, infekce nebo rychlý pokles dávek.

Léčba

Pacienti, kterým se podávají vyšší než schválené dávky, by měli být pečlivě kontrolováni a dávka by měla být postupně snižována.

5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI

5.1. Farmakodynamické vlastnosti

Farmakoterapeutická skupina - Jiná inhalační léčiva onemocnění spojených s obstrukcí dýchacích cest, glukokortikoidy.

ATC kód - R03BA05.

Farmakodynamické účinky

Flutikason-propionát podávaný inhalačně v doporučených dávkách má silný glukokortikoidní protizánětlivý účinek v plicích, jehož výsledkem je omezení příznaků a exacerbací astmatu, bez nežádoucích účinků, které bývají pozorovány při systémovém podávání kortikoidů.

Klinická účinnost a bezpečnost

CHOPN

TORCH byla 3 roky probíhající klinickou studií hodnotící účinek léčby přípravkem Seretide Diskus 50/500 mikrogramů podávaným dvakrát denně, 50 mikrogramy salmeterolu v diskusu dvakrát denně, 500 mikrogramy flutikason-propionátu v diskusu dvakrát denně nebo placeba na mortalitu z jakékoliv příčiny u pacientů s CHOPN. Pacienti s CHOPN s úvodní (prebronchodilatační) FEV1 < 60% náležité hodnoty byli randomizováni k dvojitě zaslepené medikaci. V průběhu studie byla pacientům povolena obvyklá léčba CHOPN s výjimkou jiných inhalačních kortikosteroidů, bronchodilatancií s dlouhodobým účinkem a dlouhodobého podávání systémových kortikosteroidů. Přežití bylo určeno po 3 letech u všech pacientů bez ohledu na ukončení léčby zahrnuté do studie. Primárním cílovým parametrem byla redukce mortality z jakékoliv příčiny po 3 letech u přípravku Seretide proti placebu.

Placebo N = 1524

Salmeterol 50 N = 1521

Flutikason-

propionát

500

N = 1534

Seretide 50/500 N = 1533

Mortalita z jakékoliv příčiny po 3 letech

Počet úmrtí (%)

231

(15,2 %)

205

(13,5 %)

246

(16,0 %)

193

(12,6 %)

Poměr rizik proti placebu

(kortikosteroidy)

Neuplatňuje

se

0,879

(0,73; 1.06)

1,060

(0.89; 1.27)

0,825

(0,68; 1,00 )

0,180

0,525

0,052'

p hodnota

Poměr rizik přípravku Seretide 50/500 proti jednotlivým složkám (kortikosteroidy) p hodnota

Neuplatňuje

se

0,932

(0,77; 1,13) 0,481

0,774

(0,64; 0,93) 0,007

Neuplatňuje se

1 Nesignifikantní hodnota P byla přizpůsobená pro dvě průběžné analýzy srovnání primární účinnosti z long-rank analýzy stratifikované podle kuřáctví.

Byl pozorován trend ke zlepšení přežití pacientů léčených přípravkem Seretide Diskus ve srovnání s placebem v průběhu 3 let, avšak nebylo dosaženo hladiny statistické významnosti p < 0,05.

Průměrný počet středně těžkých až těžkých exacerbací za rok byl významně snížen u přípravku Seretide Diskus v porovnání s léčbou se salmeterolem, flutikason-propionátem a placebem (průměrná hodnota v skupině se Seretidem byla 0,85 ve srovnání s 0,97 ve skupině se salmeterolem, 0,93 ve skupině s flutikason-propionátem a 1,13 ve skupině s placebem). Seretide tak snížil výskyt středně těžkých až těžkých exacerbací o 25 % (95% CI: 19% až 31%; p < 0,001) ve srovnání s placebem, o 12 % ve srovnání se salmeterolem (95% CI: 5% až 19%, p = 0,002) a o 9 % ve srovnání s flutikason-propionátem (95% CI: 1% až 16%, p = 0,024). Salmeterol a flutikason-propionát významně snížily výskyt exacerbací ve srovnání s placebem o 15 % (95% CI: 7% až 22%; p< 0,001) a o 18 % (95% CI: 11% až 24%; p < 0,001).

Kvalita života vztahující se k zdravotnímu stavu měřená podle standardizovaného dotazníku SGRQ (St. George’s Respiratory Questionnaire) se zlepšila u všech aktivních léčebných postupů ve srovnání s placebem. Průměrné zlepšení za 3 roky bylo pro Seretide ve srovnání s placebem -3,1 jednotek (95% CI: -4,1 až -2,1; p < 0 ,001), ve srovnání se salmeterolem -2,2 jednotek (p < 0,001) a ve srovnání s flutikason-propionátem -1,2 jednotek (p = 0,017). Pokles o 4 jednotky je považován za klinicky významný.

Odhadovaná tříletá pravděpodobnost výskytu pneumonie hlášená jako nežádoucí příhoda byla 12,3% u placeba, 13,3% u salmeterolu, 18,3% u flutikason-propionátu, 19,6% u přípravku Seretide (poměr rizik pro Seretide versus placebo: 1,64; 95% CI: 1,33 až 2,01, p < 0,001). Nebyl významný rozdíl v pravděpodobnosti výskytu kostních zlomenin (5,1% u placeba, 5,1% u salmeterolu, 5,4% u flutikason-propionátu a 6,3% u přípravku Seretide; poměr rizik pro Seretide versus placebo: 1,22; 95% CI: 0,87 až 1,72, p = 0,248).

5.2.    Farmakokinetické vlastnosti Absorpce

Absolutní biologická dostupnost flutikason-propionátu byla odhadována pro každou dostupnou inhalační formu ze srovnání farmakokinetických údajů v rámci jednotlivých studií i mezi jednotlivými studiemi.. U zdravých dospělých jedinců byla absolutní biologická dostupnost flutikason-propionátu v inhalátoru 10,9 %. U pacientů s bronchiálním astmatem nebo CHOPN byl při inhalaci flutikason-propionátu sledován nižší stupeň systémové expozice.

K systémové absorpci dochází hlavně plícemi, zpočátku rychle a potom pomaleji. Zbytek inhalační dávky může být spolknut, avšak jeho příspěvek k systémové expozici je minimální, protože perorální biologická dostupnost je z důvodu nízké rozpustnosti ve vodě a presystémovému metabolismu menší než 1%. Systémová expozice se zvyšuje lineárně se stoupající inhalační dávkou.

Distribuce

Flutikason-propionát má velký distribuční objem v ustáleném stavu (přibližně 300 l). Vazba na plazmatické proteiny je středně vysoká (91%).

Biotransformace

Flutikason-propionát je ze systémové cirkulace odstraňován velmi rychle, hlavně biotransformací na neúčinný metabolit - kyselinu karboxylovou - prostřednictvím izoenzymu cytochromu P450 CYP3A4. Ve stolici byly rovněž nalezeny další neznámé metabolity. Eliminace

Dispozice flutikason-propionátu je charakterizována vysokou plazmatickou clearance (1150 ml/min) a terminálním poločasem přibližně 8 hodin.

Renální clearance flutikason-propionátu je zanedbatelná. Méně než 5 % dávky se vyloučí močí, většina ve formě metabolitů. Hlavní část dávky se vyloučí stolicí ve formě metabolitů a nezměněného léku.

5.3.    Předklinické údaje vztahující se k bezpečnosti

Při testech toxicity se projevily pouze účinky typické pro silně působící kortikosteroidy, a to jen u dávek výrazně převyšujících dávky doporučované k terapeutickým účelům. Opakovanými testy toxicity, reprodukčními studiemi nebo studiemi teratogenity se žádné nové účinky neprokázaly.

Flutikason-propionát nevykazuje in vitro a in vivo mutagenní aktivitu ani onkogenní potenciál u hlodavců. V experimentálních modelech byl nedráždivý a nesenzibilizující.

U širokého spektra živočišných druhů vystavených denně po dobu dvou let velmi vysokým koncentracím nefreonového propelentu (HFA134a), nebyl prokázán toxický účinek ani dávek převyšujících dávky, kterým by byli pravděpodobně vystaveni pacienti.

6. FARMACEUTICKÉ ÚDAJE

6.1.    Seznam pomocných látek

Norfluran (HFA 134a)

6.2.    Inkompatibility

Neuplatňuje se.

6.3.    Doba použitelnosti

2 roky.

Po otevření sáčku spotřebujte přípravek do 3 měsíců.

6.4.    Zvláštní opatření pro uchovávání

Uchovávejte při teplotě do 30 °C. Chraňte před mrazem a přímým slunečním světlem.

Stejně jako u většiny léčivých přípravků v tlakových obalech se terapeutický efekt přípravku může snížit, je-li tlaková nádobka studená. Pokud je inhalátor příliš studený, vyjměte před použitím kovovou nádobku z plastového obalu a po dobu několika minut ji zahřejte v rukou. Nikdy nepoužívejte k zahřátí nic jiného. Nasaďte zpět kryt náustku pevně tak, aby zapadl na své místo.

Nádobka obsahuje tekutinu pod tlakem. Nevystavujte teplotám vyšším 50 °C. Tlaková nádobka se nesmí propichovat.

6.5. Druh obalu a obsah balení

Hliníková tlaková nádobka uzavřená dávkovacím ventilem vložená do rozprašovače s krytem náustku. Nádobka obsahuje 120 odměřených dávek.

Sestavený inhalátor je společně s vysoušedlem (silikagelem) vložen do vrstveného hliníkového sáčku a do papírové krabičky.

6.6. Zvláštní opatření pro likvidaci přípravku a pro zacházení s ním

Žádné zvláštní požadavky pro likvidaci.

Pacienti mají být poučeni o správném používání inhalátoru (viz bod 4.2.).

7. DRŽITEL ROZHODNUTÍ O REGISTRACI

Cipla (EU) Limited, Hillbrow House,

Hillbrow Road,

Esher, Surrey KT10 9NW, Velká Británie

8.    REGISTRAČNÍ CÍSLO(A)

125 mikrogramů: 14/350/15-C 250 mikrogramů: 14/351/15-C

9.    DATUM PRVNÍ REGISTRACE / PRODLOUŽENÍ REGISTRACE

29.7.2015

10.    DATUM REVIZE TEXTU

11.11.2015

12