Příbalový Leták

Triquilar

Informace pro variantu: Obalená Tableta (3x21,), zobrazit další variantu

sp.zn. sukls112031/2015

Příbalová informace: informace pro uživatele

Triquilar

ethinylestradiol/levonorgestrel obalené tablety

Přečtěte si pozorně celou příbalovou informace dříve, než začnete tento přípravek užívat

•    Ponechejte si příbalovou informaci pro případ, že si ji budete potřebovat přečíst znovu.

•    Máte-li jakékoli další otázky, zeptejte se svého lékaře nebo lékárníka.

•    Tento přípravek byl předepsán Vám. Nedávejte jej žádné další osobě. Mohl by jí ublížit.

•    Pokud se kterýkoli z nežádoucích účinků vyskytne v závažné míře, sdělte to svému lékaři nebo lékárníkovi. Stejně postupujte v případě jakýchkoli nežádoucích účinků, které nejsou uvedeny v této příbalové informaci. Viz bod 4.

Co naleznete v této příbalové informaci

1.    Co je Triquilar a k čemu se používá

2.    Čemu musíte věnovat pozornost, než začnete přípravek Triquilar užívat

3.    Jak se přípravek Triquilar užívá

4.    Možné nežádoucí účinky

5.    Jak přípravek Triquilar uchovávat

6.    Obsah balení a další informace

1.    Co je Triquilar a k čemu se používá

•    Triquilar je antikoncepční pilulka a používá se k zabránění otěhotnění.

•    Každá z 21 obalených tablet obsahuje malé množství ženských hormonů ethinylestradiolu a levonorgestrelu.

•    Antikoncepční pilulky obsahující dva hormony se nazývají „kombinované pilulky“ nebo kombinovaná perorální antikoncepce.

2.    Čemu musíte věnovat pozornost, než začnete přípravek Triquilar užívat

   Obecné poznámky

Než začnete užívat přípravek Triquilar, lékař vám položí několik otázek ohledně zdravotního stavu vašeho i vašich blízkých příbuzných. Lékař vám také změří krevní tlak a může provést ještě další vyšetření, v závislosti na vaší osobní situaci.

V této informaci jsou popsány některé situace, za kterých byste měla užívání přerušit, nebo za kterých může být spolehlivost pilulky snížena. V takových případech byste se měla vyhnout pohlavnímu styku nebo byste měla použít ještě jinou, nehormonální antikoncepční metodu, například kondom nebo jinou bariérovou metodu. Nepoužívejte metodu neplodných dní nebo metodu měření teploty. Tyto metody mohou být nespolehlivé, protože pilulka ovlivňuje obvyklé změny teplot a složení hlenu děložního hrdla, které se objevují během menstruačního cyklu.


Triquilar, stejně jako ostatní antikoncepční pilulky, nechrání proti HIV infekci (AIDS) ani proti jiným pohlavně přenosným chorobám.

Neužívejte Triquilar

Pilulku neužívejte, pokud se u vás objeví některý ze stavů popsaných dále. Pokud se některý u vás již objevil, informujte svého lékaře ještě před začátkem užívání Triquilaru. Lékař vám může předepsat jiný typ pilulky nebo i zcela jinou (nehormonální) metodu antikoncepce.

•    pokud máte (nebo jste měla v minulosti) krevní sraženinu (trombózu) v cévách dolních končetin, plic (plicní embolie) nebo v jiných částech těla

•    Pokud máte nebo jste prodělala mozkovou cévní příhodu (mrtvici) (způsobenou uzávěrem cévy v mozku krevní sraženinou nebo prasknutím cévy)Pokud máte nebo jste někdy měla příznaky, které by mohly připomínat první známky srdečního postižení (jako například angina pectoris, která způsobuje bolesti na hrudi, které se mohou šířit do levé paže) nebo mozkové příhody (např. malá mozková mrtvice bez následků, tak zvaná transientní ischemický záchvat).

•    Pokud máte vysoké riziko pro vznik krevních sraženin v žílách nebo tepnách (přečtěte si část Pilulka a krevní sraženina a poraďte se s lékařem, který rozhodne, zda můžete pilulku užívat)

•    Pokud trpíte nebo jste trpěla určitým typem migrény (silná bolest poloviny hlavy) doprovázenou zrakovými poruchami, poruchou řeči, slabostí nebo sníženou citlivostí některé části vašeho těla.

•    Pokud máte cukrovku (diabetes mellitus) s postižením krevních cév.

•    Pokud máte (nebo jste někdy měla) onemocnění jater (projevující se příznaky jako je žloutenka nebo svědění celého těla) a vaše játra do této doby nepracují správně.

•    Pokud máte nebo jste měla nádor, který by mohl být ovlivněn pohlavními hormony (například prsu nebo pohlavních orgánů).

•    Pokud máte nebo jste měla nezhoubný nebo zhoubný nádor jater.

•    Pokud máte krvácení z pochvy, jehož příčina není zjištěna.

•    Pokud j ste těhotná nebo si myslíte, že byste těhotná mohla být.

•    Pokud jste přecitlivělá (alergická) na ethinylestradiol nebo levonorgestrel nebo na některou jinou složku přípravku Triquilar.

Pokud se některý z těchto příznaků nebo onemocnění u vás objeví během užívání pilulky poprvé, okamžitě přerušte užívání a poraďte se s lékařem. Během této doby používejte nehormonální antikoncepční metody. Viz také odstavec „Obecné poznámky“ v další části.

Další informace o zvláštních skupinách uživatelek

Použití u dětí a dospívajících

Přípravek Triquilar není určen pro ženy (dívky), které ještě nemají menstruaci.

Použití u starších žen

Přípravek Triquilar není určen pro ženy po přechodu.

Ženy s poruchou funkce jater

Přípravek Triquilar neužívejte, pokud máte onemocnění jater. Viz také část „Neužívejte Triquilar“ a „Než začnete Triquilar užívat“.

Ženy s poruchou funkce ledvin

Poraďte se s lékařem. Dostupné údaje nenaznačují nutnost změny v užívání přípravku Triquilar.

Než začnete Triquilar užívat

Je-li kombinovaná pilulka užívána ženou, u které se zároveň vyskytuje některý ze stavů uvedených níže, může být třeba takovou uživatelku pečlivěji sledovat. Váš lékař vám vše vysvětlí. Proto, pokud se to týká právě vás, informujte svého lékaře dříve, než Triquilar začnete užívat, případně v průběhu užívání, jestliže se některé stavy u vás objeví nebo se zhorší teprve v průběhu užívání, a to v případě, že:

-    kouříte

-    máte cukrovku

-    máte nadváhu

-    máte vyšší krevní tlak

-    máte vadu srdeční chlopně nebo poruchy srdečního rytmu

-    máte zánět žil (zánět povrchových žil)

-    máte „křečové“ žíly

-    někdo z vašich přímých příbuzných prodělal trombózu (krevní sraženinu v noze, v plicích -plicní embolii nebo kdekoliv jinde v těle), srdeční infarkt nebo mozkovou mrtvici v mladším věku

-    trpíte migrénou

-    trpíte epilepsií (viz také část „Další léčivé přípravky a Triquilar“)

-    máte vy nebo někdo z vašich přímých příbuzných (nyní    nebo v minulosti) vyšší hladinu

cholesterolu nebo triglyceridů (tuky) v krvi

-    někdo z vašich přímých příbuzných měl rakovinu prsu

-    máte onemocnění jater nebo žlučníku

-    máte Crohnovu chorobu nebo ulcerozní kolitidu (chronická zánětlivá onemocnění střev)

-    máte systémový lupus erythematodes (SLE - onemocnění imunitního systému postihující různé orgány, ale zejména kůži celého těla)

-    máte hemolyticko-uremický syndrom (HUS - poruchy krevní srážlivosti, které způsobují zejména selhání ledvin)

-    máte srpkovitou anémii

-    máte nebo jste měla stavy, které se poprvé objevily nebo se zhoršily v době těhotenství nebo v době předchozího užívání pohlavních hormonů (například porucha sluchu, porucha přeměny krevního barviva nazývaná porfyrie, kožní puchýřkovité onemocnění zvané těhotenský herpes, nervové onemocnění zvané Sydenhamova chorea)

-    máte nebo jste měla chloasma (žluto - hnědavé skvrny na kůži zvláště v obličeji), pokud ano -vyhněte se slunění nebo ultrafialovému záření

-    pokud máte dědičnou formu angioedému; podávané estrogeny mohou vyvolat příznaky angioedému. Pokud se u vás objeví příznaky angioedému jako například otok obličeje, jazyka a /nebo hltanu a/nebo obtíže při polykání nebo kopřivka s obtížemi při dýchání, měla byste ihned navštívit lékaře.

Pokud se některý z uvedených stavů nebo onemocnění objeví během užívání pilulky poprvé, znovu se objeví nebo se zhorší, měla byste kontaktovat lékaře.

Pilulka a trombóza (krevní sraženina)

Trombóza je tvorba krevní sraženiny, která může způsobit neprůchodnost cévy.

Trombóza se někdy vyskytne v hlubokých žilách dolních končetin (hluboká žilní trombóza). Žilní tromboembolismus se může vyskytnout, ať již pilulku užíváte či nikoliv. Může se vyskytnout také v době těhotenství. Pokud se tato krevní sraženina uvolní z žíly, kde vznikla, může způsobit neprůchodnost tepen v plicích a způsobit tak zvanou plicní embolii. Hluboká žilní trombóza se vyskytuje zřídka.

Krevní sraženiny se také velmi zřídka mohou vyskytnout v cévách srdce (a způsobit srdeční infarkt). Krevní sraženina v cévách mozku nebo prasknuté cévy v mozku může způsobit cévní mozkovou příhodu.

Dlouhodobé studie naznačují, že může být spojitost mezi užíváním pilulek (tak zvaných kombinovaných orálních kontraceptiv nebo kombinovaných pilulek) a zvýšeným rizikem výskytu krevních sraženin v žílách nebo tepnách, embolií, srdečním záchvatem nebo mozkovou příhodou. Výskyt těchto stavů je vzácný.

Riziko žilního tromboembolismu u uživatelek pilulek s nízkou dávkou estrogenu (méně než 50 mikrogramů ethinylestradiolu) je dva až třikrát vyšší než u žen, které pilulku neužívají, ale není tak vysoké jako je toto riziko v těhotenství a během porodu.

Příležitostně může trombóza v žílách nebo tepnách způsobit závažné trvalé postižení, život ohrožujícící stav nebo dokonce smrt.

Zcela vzácně se mohou objevit sraženiny v jiných částech těla, včetně cév jater, střeva, ledvin, mozku nebo oka.

Přestaňte užívat přípravek Triquilar a neprodleně kontaktujte lékaře, pokud se u vás náhle objeví příznaky:

hluboké žilní trombózy, jako např.: otok jedné dolní končetiny nebo otok podél průběhu žíly na dolní končetině, bolest nebo napětí v dolní končetině, které mohou být pociťovány pouze při stoji nebo chůzi, zvýšená teplota postižené končetiny, červená nebo bledá kůže na končetině.

plicní embolie, jako např.: náhlá nebo nevysvětlitelná dušnost nebo zrychlené dýchání, náhlý záchvat kašle s možným vykašláváním krve, ostrá bolest na hrudi, která se může zhoršovat při hlubokém dýchání, pocit úzkosti, točení hlavy způsobené světlem nebo závrať, rychlá nebo nepravidelná akce srdeční. Některé z těchto příznaků (např. dušnost nebo kašel) nejsou specifické a mohou být mylně vysvětleny jako příznaky častějších a méně závažných onemocnění (např. infekce dýchacího ústrojí).

arteriálního tromboembolismu (uzavření tepen krevní sraženinou a uvolnění této sraženiny do krevního oběhu)

•    cévní mozkové příhody (mrtvice), jako např.: náhlá ztuhlost nebo slabost obličeje, horní nebo končetiny, zvláště postihující jednu stranu těla; náhlá zmatenost, poruchy řeči nebo porozumění; náhlá porucha zraku postihující jedno nebo obě oči; náhlé potíže při chůzi, závratě, náhlá ztráta rovnováhy nebo koordinace; náhlá, silná nebo dlouhotrvající bolest hlavy bez známé příčiny, ztráta vědomí nebo mdloby s křečemi nebo bez křečí

•    uzavření jiných tepen krevní sraženinou, jako např.: náhlá bolest, otok a namodralou barvu končetiny, silné bolesti břicha („akutní břicho“)

•    příznaky srdečního záchvatu (infarktu) jako např.: bolest, nepříjemný pocit, tlak, tíha, pocit mačkání nebo plnosti na hrudníku, končetině nebo za hrudní kostí; nepříjemný pocit šířící se do zad, čelisti, krku, paže, břicha; plnost, poruchy zažívání, pocit dušení; pocení, nevolnost, zvracení nebo závrať; silná slabost, úzkost nebo dušnost; rychlá nebo nepravidelná akce srdeční.

Lékař zjistí, zda nemáte vyšší riziko trombózy, způsobené kombinací rizikových faktorů nebo výskytem jednoho významného rizikového faktoru. Kombinace rizikových faktorů může být silnější než riziko dvou jednotlivých faktorů. Pokud je riziko příliš vysoké, lékař vám antikoncepční pilulku nepředepíše (viz také část „Neužívejte Triquilar“).

Riziko žilní nebo tepenné krevní sraženiny (např. trombóza v noze, plicní embolie, srdeční záchvat) nebo mozkové mrtvice se zvyšuje:

-    s věkem

-    jestliže máte nadváhu

-    pokud někdo z vašich přímých příbuzných má nebo někdy měl v mladším věku trombózu v nohách, plicích (plicní embolie) nebo jiných orgánech, srdeční infarkt nebo mozkovou mrtvici nebo pokud někdo z vašich příbuzných má (nebo existuje podezření na toto onemocnění) vrozenou dispozici k tvorbě krevních sraženin. V tomto případě se před rozhodnutím, zda užívat kombinovanou antikoncepci, doporučuje vyšetření specialistou. Některé krevní faktory, které mohou upozorňovat na možnou vrozenou predispozici k venózní nebo arteriální trombóze, jsou aktivovaný protein C (APC) rezistence, hyperhomocysteinémie, nedostatek antitrombin-In, nedostatek protein C a proteinu S, antifosfolipidové protilátky (anticardiolipin antibodies, lupus anticoagulant).

-    při dlouhodobém znehybnění (například pokud máte jednu nebo obě nohy v sádře nebo na dlaze), pokud musíte podstoupit závažnou operaci, jakoukoliv operaci na dolní končetině nebo pokud jste prodělala vážnější úraz. V takovém případě je lépe přerušit užívání pilulky (v případě plánované operace nejméně 4 týdny předem) a začít znovu užívat až po 2 týdnech poté, kdy jste schopná se opět pohybovat.

-    pokud kouříte (riziko se zvyšuje s intenzitou kouření a s věkem, zvláště nad 35 let). Pokud užíváte pilulku, měla byste přestat kouřit, zejména jste-li starší než 35 let.

-    jestliže vy nebo někdo z blízkých příbuzných máte nebo jste měli zvýšenou hladinu cholesterolu nebo triglyceridů (tuky)

-    jestliže máte vysoký krevní tlak. Pokud vám bude zjištěn v průběhu užívání vyšší krevní tlak, může vám lékař doporučit, abyste pilulku přestala užívat.

-    pokud trpíte migrénou

-    pokud máte poruchu srdeční chlopně nebo poruchu srdečního rytmu určitého typu

Po porodu existuje zvýšené riziko krevních sraženin, proto je třeba se poradit s lékařem, kdy je možno po porodu začít užívat kombinovanou pilulku.

Pilulka a rakovina

Rakovina prsu byla zjištěna o něco málo častěji u žen, které užívají pilulku, než u žen stejného věku, které ji neužívají. Tento mírný nárůst v počtu zjištěných případů rakoviny prsu postupně vymizí po ukončení užívání pilulky. Není známo, zda je tento rozdíl pilulkou způsoben. Je možné, že tyto ženy byly vyšetřovány častěji, takže rakovina byla zjištěna dříve. Je důležité si pravidelně kontrolovat prsy a v případě, že si nahmatáte jakoukoliv bulku, se musíte poradit s lékařem.

V ojedinělých případech byly u uživatelek pilulky pozorovány nezhoubné (benigní) a ještě vzácněji zhoubné (maligní) nádory jater. Tyto nádory mohou vést k vnitřnímu krvácení. Pokud pocítíte silnou bolest břicha, okamžitě vyhledejte svého lékaře.

Nejvýznamnějším rizikovým faktorem pro rakovinu děložního hrdla je přetrvávající infekce lidským papilloma virem. V některých epidemiologických studiích bylo naznačeno, že dlouhodobé užívání kombinované pilulky může zvyšovat riziko rakoviny děložního hrdla. Dosud však stále není jasné, do jaké míry se na tomto riziku podílejí sexuální chování a další zjištěné faktory (jako např. lidský papilloma virus).

Výskyt zmíněných nádorů může způsobit život ohrožující stav nebo může být smrtelný.

Krvácení mezi periodami

Během několika prvních měsíců užívání antikoncepčních pilulek můžete mít neočekávané krvácení nebo špinění mezi pravidelnými periodami. Můžete potřebovat i hygienické prostředky a užívejte tablety jako obvykle. Nepravidelné krvácení obvykle vymizí, jakmile si vaše tělo na pilulku zvykne (obvykle po 3 měsících užívání). Pokud krvácení trvá déle než několik měsíců nebo pokud se po vymizení znovu objeví, musíte se poradit s lékařem.

Co dělat, jestliže se neobjeví krvácení během intervalu bez užívání tablet

Pokud jste tablety užívala pravidelně, nezvracela jste ani neměla těžší průjem ani jste neužívala jiné léky, je velmi nepravděpodobné, že byste byla těhotná. Pokračujte v užívání přípravku Triquilar jako obvykle.

Pokud jste užívala tablety nepravidelně nebo jste užívala pravidelně a krvácení se nedostavilo dvakrát za sebou, mohlo dojít k otěhotnění. Ihned kontaktujte svého lékaře. Nezačínejte užívání dalšího balení, pokud nemáte jistotu, že nejste těhotná. V mezidobí používejte nehormonální antikoncepci (viz také část: “Obecné poznámky“).

Další léčivé přípravky a přípravek Triquilar

Vždy informujte lékaře o všech lécích nebo rostlinných přípravcích, které užíváte. Také informujte každého lékaře nebo zubního lékaře, který vám předepisuje další lék (nebo lékárníka, který vám lék vydává), že užíváte přípravek Triquilar. Mohou vám poradit, zda máte používat navíc další antikoncepční opatření (například kondom), a pokud ano, na jak dlouhou dobu nebo zda musí být změna v užívání jiného léku, který potřebujete.

Některé léky mohou způsobit, že má přípravek Triquilar nižší antikoncepční účinek, nebo mohou způsobit neočekávané krvácení. o    mezi tyto léky patří léky k léčbě:

o epilepsie (například primidon, fenytoin, barbituráty, karbamazepin, oxkarbazepin, topiramat, felbamat)

o    tuberkulózy (například rifampicin)

o    HIV infekce a infekce virem hepatitidy C (tak zvané inhibitory proteáz a nenukleosidové

inhibitory reverzní transkriptázy) nebo jiných infekčních onemocnění (antibiotika jako griseofulvin, troleandomycin) o    přípravky obsahující třezalku tečkovanou.

Přípravek Triquilar může ovlivnit účinnost jiných léků, například o    lamotriginu (antiepileptikum)

o    cyklosporinu (imunosupresívní lék)

Poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem dříve, než začnete užívat jakýkoliv lék. Mohou vám poradit používat navíc další antikoncepční metody po dobu užívání jiných léků současně s přípravkem Triquilar.

Laboratorní vyšetření

Pokud budete potřebovat vyšetření krve nebo jiné laboratorní vyšetření, sdělte lékaři nebo personálu laboratoře, že užíváte pilulku, protože perorální antikoncepce může ovlivnit výsledky některých testů.

Těhotenství a kojení

Těhotenství

Triquilar nesmíte užívat, jste-li těhotná nebo myslíte-li si, že byste těhotná mohla být. Pokud byste měla podezření, že jste těhotná během užívání přípravku Triquilar, je třeba se co nejdříve obrátit na lékaře. Pokud si přejete otěhotnět, můžete ukončit užívání přípravku Triquilar kdykoliv (viz také „Jestliže chcete ukončit užívání přípravku Triquilar“).

Kojení

Obecně se užívání přípravku Triquilar během kojení nedoporučuje. Pokud si přejete pilulku během kojení užívat, poraďte se s lékařem.

Řízení dopravních prostředků a obsluha strojů

Nebyly provedeny žádné studie zkoumající účinek na schopnost řídit a obsluhovat stroje.

Důležité informace o některých složkách přípravku Triquilar

Triquilar obsahuje laktosu a sacharosu.

Pokud trpíte nesnášenlivostí některých typů cukrů, poraďte se před použitím přípravku Triquilar se svým lékařem.

3. Jak se přípravek Triquilar užívá

Balení přípravku Triquilar obsahuje 21 tablet. Kalendářní balení vám pomůže pamatovat na užití tablety. Označení jednotlivých tablet a místa, kde užívání tablet začíná, vám umožní poznat, zda byla tableta pro určitý den užita či nikoliv.

Při správném užívání kombinovaných orálních kontraceptiv se jejich selhání pohybuje okolo

1% za rok. Pokud dojde při užívání k vynechání tablety nebo jsou tablety užívány nesprávným

způsobem, může se četnost selhání zvýšit.

Kalendářní balení přípravku Triquilar obsahuje 21 tablet. Užívání začíná vždy tabletou označenou číslem 1 („Start“) a dále se pokračuje ve směru naznačeném šipkami.

V červeném poli si označte, který den v týdnu jste užila svojí první tabletu (číslo 1). Užívejte tablety každý den přibližně ve stejnou dobu, zapijte je potřebným množstvím tekutiny. Sledujte směr šipek každý den, dokud nevyužíváte všech 21 tablet. Během následujících 7 dnů žádné tablety užívat nebudete. Během těchto 7 dnů by se měla dostavit menstruace (krvácení z vysazení). Začne obvykle za 2 - 3 dny po užití poslední tablety Triquilaru. Další balení začněte užívat 8. den nezávisle na tom, zda krvácení ještě pokračuje. To znamená, že nové balení budete vždy načínat ve stejném dnu v týdnu a stejně tak krvácení z vysazení bude zhruba ve stejných dnech každý měsíc.

Užívání prvního balení přípravku Triquilar

Pokud jste v minulém měsíci žádnou hormonální antikoncepci neužívala

Triquilar začněte užívat první den cyklu, to znamená první den menstruačního krvácení. Užijte tabletu označenou číslem 1. Dále pokračujte dalšími dny ve správném pořadí. Nejdříve se užívá šest cihlově hnědých, dále 5 bílých a potom 10 béžových tablet.

Takto Triquilar účinkuje okamžitě a není třeba používat žádnou další antikoncepční metodu.

Triquilar také můžete začít užívat 2. až 5. den vašeho cyklu, ale v tomto případě musíte použít navíc ještě další antikoncepční metodu (bariérovou metodu) prvních 7 dnů prvního cyklu.

Pokud přecházíte z jiné kombinované hormonální antikoncepční pilulky nebo kombinované antikoncepce pomocí vaginálního kroužku nebo náplasti

Užívání přípravku Triquilar můžete zahájit ihned další den po užití poslední pilulky z předchozího balení (to znamená, že nebude žádný interval bez užívání tablet). Pokud vaše předchozí balení obsahovalo i inaktivní (neúčinné, bez hormonů) tablety, můžete začít užívat Triquilar den po užití poslední aktivní (obsahující hormony) tablety (nejste-li si jistá, které tablety jsou aktivní, zeptejte se svého lékaře nebo lékárníka). S užíváním můžete začít i později, ale nejdéle následující den po intervalu bez užívání vaší předchozí pilulky (nebo po využívání poslední inaktivní tablety vaší předchozí pilulky). V případě vaginálního kroužku nebo náplasti byste měla začít užívat Triquilar nejlépe v den jejich odstranění a nejpozději v den, kdy by mělo dojít k jejich další aplikaci.

Pokud se budete řídit těmito pokyny, nemusíte používat žádnou další antikoncepční metodu.

Pokud přecházíte z metody obsahující pouze progestagen (z pilulky obsahující pouze progestagen, z injekce, implantátu nebo nitroděložního systému uvolňujícího progestagen) Užívání minipilulek můžete kdykoliv ukončit a první tabletu přípravku Triquilar užít následující den v tutéž dobu. Triquilar začněte užívat v době, kdy byste měla dostat další injekci nebo v den, kdy je vyjmut implantát nebo tělísko. Pokud však máte pohlavní styk, použijte během prvních 7 dnů užívání navíc další antikoncepční metodu (bariérovou metodu).

Po porodu

Pokud se vám právě narodilo dítě, lékař vám může doporučit, abyste s užíváním Triquilaru vyčkala až do první normální menstruace. Někdy je možné zahájit užívání dříve. Poraďte se se svým lékařem. Pokud jste po porodu měla pohlavní styk ještě před začátkem užívání přípravku Triquilar, je třeba počkat do další menstruace, abyste se ujistila, že nejste těhotná.

Pokud kojíte a chcete Triquilar užívat, měla byste se rovněž nejprve poradit s lékařem.

Po spontánním nebo uměle vyvolaném potratu Poraďte se se svým lékařem.

Pokud užijete více tablet přípravku Triquilar (předávkování)

Neexistují žádné zprávy o vážném poškození zdraví, je-li užito více tablet přípravku Triquilar najednou. Užijete-li více tablet najednou, může vám být nevolno, můžete zvracet. U mladých dívek se může objevit poševní krvácení. Zjistíte-li, že Triquilar požilo dítě, poraďte se s lékařem.

Jestliže jste zapomněla užít Triquilar

V závislosti na dni cyklu, ve kterém došlo k vynechání jedné tablety, může být třeba použít další antikoncepční opatření, například bariérovou metodu jako je kondom. Užijte tablety dle následujícího návodu. Podrobnosti najdete také v diagramu níže. V případě pochybností kontaktujte lékaře.

•    pokud uplynulo méně než 12 hodin od doby, kdy j ste měla tabletu užít, spolehlivost pilulky j e zachována. Užijte tabletu, jakmile si chybu uvědomíte a následující tabletu užijte v obvyklou dobu.

•    pokud uplynulo více než 12 hodin od doby, kdy měla být tableta užita, spolehlivost pilulky může být snížena. Čím více po sobě následujících tablet jste vynechala, tím větší je riziko narušení antikoncepčního účinku. Zvlášť vysoké riziko otěhotnění je tehdy, pokud jste vynechala tabletu na začátku nebo na konci balení. Měla byste se proto řídit následujícími pravidly (viz také níže uvedený diagram).

Více než jedna vynechaná tableta

Poraďte se s vaším lékařem.

Neužívejte více jak 2 tablety v jeden den, abyste nahradila vynechanou tabletu.

Pokud jste zapomněla užít tabletu a během intervalu bez užívání tablet se nedostavilo krvácení, můžete být těhotná. Než začnete užívat nové balení, poraďte se s lékařem.

1 tableta vynechaná v 1. týdnu

Pokud jste zapomněla začít užívat nové balení nebo jste zapomněla užít tabletu během prvních 7 dní, existuje riziko, že můžete být těhotná (pokud jste měla pohlavní styk před vynecháním tablety). Než začnete užívat nové balení, kontaktujte lékaře.

Pokud jste neměla pohlavní styk před vynecháním tablety, užijte tabletu, jakmile si opomenutí uvědomíte (i kdyby to znamenalo užít dvě tablety současně) a následující tablety pak užívejte v

obvyklou dobu. Během následujících 7 dní používejte navíc další antikoncepční opatření (bariérovou metodu kontracepce).

1 tableta vynechaná ve 2. týdnu

Užijte tabletu, jakmile si opomenutí uvědomíte (i kdyby to znamenalo užít dvě tablety současně) a následující tabletu pak užívejte v obvyklou dobu. Spolehlivost pilulky zůstává zachována a nemusíte používat další antikoncepční opatření.

1 tableta vynechaná ve 3. týdnu

Můžete si zvolit jednu z následujících možností, aniž byste musela používat další antikoncepční opatření.

1)    Užijte tabletu, jakmile si opomenutí uvědomíte (i kdyby to znamenalo užít dvě tablety současně) a následující tabletu pak užívejte v obvyklou dobu. Z dalšího balení začněte užívat hned po užití poslední tablety z balení stávajícího, takže nebude žádná přestávka mezi dvěma baleními. Krvácení z vysazení se může dostavit až po využívání druhého balení, ale může se objevit špinění a intermenstruační krvácení v době užívání tablet.

nebo

2)    Ukončete užívání tablet ze současného balení a zahajte 7 dní bez užívání tablet. Započítat musíte i den, kdy jste tabletu zapomněla užít. Pak budete pokračovat v užívání tablet z dalšího balení.

• Pokud jste zapomněla užít tablety z balení a očekávané krvácení se nedostavilo, můžete být těhotná. Dříve než zahájíte užívání z dalšího balení, vyhledejte lékaře.

Co dělat, když máte zažívací potíže (například zvracení, těžší průjem)

Pokud zvracíte nebo máte průjem, aktivní látky přípravku Triquilar se nemusely zcela vstřebat. Pokud zvracíte za 3 - 4 hodiny po užití tablety, důsledek je stejný, jako byste tabletu zapomněla užít. Postupujte podle pokynů pro případ vynechání tablety. Máte-li těžší průjem, kontaktujte svého lékaře.

Pokud chcete užívání přípravku Triquilar ukončit

Užívání přípravku Triquilar můžete ukončit kdykoliv budete chtít. Pokud nechcete otěhotnět, požádejte svého lékaře, aby vám doporučil jinou metodu antikoncepce.

Pokud jste ukončila užívání, protože si přejete otěhotnět, obecně se doporučuje vyčkat první přirozené menstruace a teprve potom se pokusit o otěhotnění. Tímto způsobem lze snáze stanovit termín porodu.

Jestliže chcete oddálit krvácení

Pokud chcete oddálit krvácení, začněte užívat 10 posledních (béžových) tablet z dalšího balení Triquilaru ihned po využívání stávajícího balení. Prodloužení může pokračovat nejdéle 10 dní (do využívání všech béžových tablet druhého balení). Přejete-li si, aby krvácení začalo, pouze přerušte užívání. V průběhu užívání 10ti béžových tablet z druhého balení se může objevit krvácení z vysazení nebo špinění. Další balení pak začněte užívat po obvyklém sedmidenním intervalu.

Jestliže chcete změnit den, ve kterém začíná krvácení

Užíváte-li tablety přesně podle uvedených pokynů, budete krvácet přibližně ve stejné dny každé 4 týdny. Pokud chcete tyto dny změnit, pouze zkraťte (nikdy neprodlužujte) nejbližší interval bez užívání tablet. Například, pokud krvácení obvykle začíná v pátek, a vy si přejete, aby začínalo v úterý (o 3 dny dříve), musíte začít užívat z příštího balení o 3 dny dříve než obvykle. Bude-li interval bez užívání tablet příliš krátký (například 3 dny a méně), může se stát, že v jeho průběhu nebudete krvácet vůbec. Může se však objevit špinění nebo intermenstruační krvácení během užívání následujícího balení.

Máte-li nějaké otázky týkající se užívání tohoto přípravku, zeptejte se svého lékaře nebo lékárníka.

4. Možné nežádoucí účinky

Jako všechny léky, může mít i Triquilar nežádoucí účinky, které se ale nemusí vyskytnout u každého.

Jestliže zpozorujete jakýkoliv nežádoucí účinek, poraďte se se svým lékařem, zejména je-li závažný nebo déletrvající nebo jestliže pocítíte změnu vašeho zdravotního stavu, o které si myslíte, že by mohla být způsobena pilulkou, stejně postupujte i v případě nežádoucího účinku, který není uveden v této příbalové informaci.

rw r    V r    Vil    i i V1 I

Závažné nežádoucí účinky

Závažné reakce spojené s užíváním pilulky, stejně tak i s nimi spojené příznaky jsou popsány v odstavcích: „Čemu musíte věnovat pozornost, než začnete Triquilar užívat“, “Pilulka a trombóza“ a “Pilulka a rakovina”.

Prosíme, přečtěte si tyto části letáku pro podrobné informace a případně kontaktujte svého lékaře.

Další možné nežádoucí účinky, které byly popsány uživatelkami pilulky:

Časté nežádoucí účinky (mohou se vyskytnout u 1 až 10 na každých 100 uživatelek)

-    nevolnost

-    bolest břicha

-    zvýšení tělesné hmotnosti

-    bolest hlavy

-    deprese nebo změny nálady

-    bolest prsů včetně napětí v prsech

Méně časté nežádoucí účinky (mohou se vyskytnout u 1 až 10 na každých 1000 uživatelek)

-    zvracení

-    průjem

-    zadržování tekutiny

-    migréna

-    snížený zájem o sex

-    zvětšení prsů

-    vyrážka

-    kopřivka

Vzácné nežádoucí účinky (mohou se vyskytnout u 1 až 10 na každých 10 000 uživatelek)

-    nesnášenlivost kontaktních čoček

-    alergické reakce (přecitlivělost)

-    snížení tělesné hmotnosti

-    zvýšený zájem o sex

-    poševní výtok

-    výtok z prsů

-    kožní poruchy (erythema multiforme, erythema nodosum)

Pokud máte vrozený angioedém, mohou léky obsahující ženské pohlavní hormony (estrogeny) vyvolat nebo zhoršit příznaky angioedému (viz také „Čemu musíte věnovat pozornost, než začnete přípravek Triquilar užívat“).

Hlášení nežádoucích účinků

Pokud se u Vás vyskytne kterýkoli z nežádoucích účinků, sdělte to svému lékaři nebo lékárníkovi nebo zdravotní sestře. Stejně postupujte v případě jakýchkoli nežádoucích účinků, které nejsou uvedeny v této příbalové informaci. Nežádoucí účinky můžete hlásit také přímo na adresu:

Státní ústav pro kontrolu léčiv Šrobárova 48 100 41 Praha 10

webové stránky: www.sukl.cz/nahlasit-nezadouci-ucinek

Nahlášením nežádoucích účinků můžete přispět k získání více informací o bezpečnosti tohoto přípravku.

Více o antikoncepční pilulce

Kombinovaná pilulka může mít i neantikoncepční zdravotní prospěch.

•    Vaše menstruační krvácení může být slabší a kratší. Výsledkem může být nižší riziko chudokrevnosti (anémie). Bolesti doprovázející menstruaci mohou být menší či zcela vymizet. 1

(sliznice dělohy) a vaječníků. Toto může platit i pro užívání nízkodávkované pilulky, ale zatím bylo potvrzeno pouze pro rakovinu endometria a vaječníků.

5. Jak přípravek Triquilar uchovávat

Uchovávejte mimo dohled a dosah dětí.

Tento přípravek nevyžaduje žádné zvláštní podmínky uchovávání.

Nepoužívejte po uplynutí doby použitelnosti uvedené na krabičce za „Použitelné do:“. Doba použitelnosti se vztahuje k poslednímu dni uvedeného měsíce.

Nevyhazujte žádné léčivé přípravky do odpadních vod nebo domácího odpadu. Zeptejte se svého lékárníka, jak naložit s přípravky, které již nepoužíváte. Tato opatření pomáhají chránit životní prostředí.

6. Obsah balení a další informace Co Triquilar obsahuje

Léčivými látkami jsou eethinylestradiol a levonorgestrel:

Jedna hnědá obalená tableta obsahuje ethinylestradiolum 0,03 mg a levonorgestrelum 0,05 mg.

Jedna bílá obalená tableta obsahuje ethinylestradiolum 0,04 mg a levonorgestrelum 0,075 mg.

Jedna béžová obalená tableta obsahuje ethinylestradiolum 0,03 mg a levonorgestrelum 0,125 mg.

Pomocné látky: laktosa, kukuřičný škrob, povidon 25, mastek, magnesium-stearát, sacharosa, povidon 700, makrogol 6000, uhličitan vápenatý, glycerol 85%, oxid titaničitý, žlutý oxid železitý, červený oxid železitý, montánní vosk.

Jak přípravek Triquilar vypadá a co obsahuje toto balení

Balení přípravku Triquilar představuje 3 blistry obsahující 21 tablet. Jeden blistr obsahuje 6 cihlově červených, 5 bílých a 10 béžových obalených tablet.

Tablety Triquilaru jsou uloženy v průsvitném PVC/AL blistru. V krabičce je vložena etiketa s českými zkratkami názvů dnů v týdnu a návodem na přelepení.

Velikost balení: 3 x 21 tablet Upozornění:

Na blistru je uveden název Logynon. Pod tímto názvem je přípravek Triquilar registrován v členské zemi EHP (Velká Británie), ze které je dovážen.

Text na blistru je v angličtině.

Překlad textu na blistru:

Sun = neděle Mon = pondělí Tue = úterý Wed = středa Thu = čtvrtek Fri = pátek Sat = sobota

Coated tablets = obalené tablety

Držitel rozhodnutí o registraci

Bayer Plc

Bayer House, Strawberry Hill, Newbury

RG14 1JA Berkshire Velká Británie

Souběžný dovozce

GALMED a.s., Těšínská 1349/296, Radvanice, 716 00 Ostrava, Česká republika Výrobce

1.    Bayer Weimar GmbH und Co. KG, D-99427 Weimar, Německo

2.    Bayer Pharma AG, D-13342 Berlín, Německo

Přebaleno

GALMED a.s., Těšínská 1349/296, Radvanice, 716 00 Ostrava (místo výroby: Pchery - Theodor), Česká republika

Tato příbalová informace byla naposledy revidována 18.5.2016.

13/13

1

   Navíc u uživatelek pilulek, které obsahují 50 mikrogramů ethinylestradiolu (vysokodávkovaná pilulka), byl popsán nižší výskyt některých závažných onemocnění. Mezi tato patří nezhoubná onemocnění prsou, vaječníkové cysty, pánevní infekce (zánětlivá onemocnění orgánů malé pánve), mimoděložní těhotenství (zárodek se vyvíjí mimo dělohu) a rakovina endometria