Příbalový Leták

Tramadol Vitabalans 50 Mg Tablety

Sp.zn.sukls186668/2013

Příbalová informace: informace pro uživatele

Tramadol Vitabalans 50 mg tablety

tramadoli hydrochloridum

Přečtěte si pozorně celou příbalovou informaci dříve, než začnete tento přípravek užívat, protože obsahuje pro Vás důležité údaje.

-    Ponechte si příbalovou informaci pro případ, že si ji budete potřebovat přečíst znovu.

-    Máte-li jakékoli další otázky, zeptejte se svého lékaře, lékárníka nebo zdravotní sestry.

-    Tento přípravek byl předepsán výhradně Vám. Nedávejte jej žádné další osobě. Mohl by jí ublížit, a to i tehdy, má-li stejné známky onemocnění jako Vy.

-    Pokud se u Vás vyskytne kterýkoli z nežádoucích účinků, sdělte to svému lékaři, lékárníkovi nebo zdravotní sestře. Stejně postupujte v případě jakýchkoli nežádoucích účinků, které nejsou uvedeny v této příbalové informaci.

Co naleznete v této příbalové informaci:

1.    Co je Tramadol Vitabalans a k čemu se používá

2.    Čemu musíte věnovat pozornost, než začnete Tramadol Vitabalans užívat

3.    Jak se Tramadol Vitabalans užívá

4.    Možné nežádoucí účinky

5.    Jak Tramadol Vitabalans uchovávat

6.    Obsah balení a další informace

1. Co je Tramadol Vitabalans a k čemu se používá

Tramadol hydrochlorid - léčivá látka přípravku Tramadol Vitabalans - je lék proti bolesti, který patří do skupiny opioidů ovlivňujících centrální nervový systém. Zmírňuje bolest působením na zvláštní nervové buňky v míše a v mozku.

Tramadol Vitabalans se používá k léčbě středně silné až silné bolesti.

2. Čemu musíte věnovat pozornost, než začnete Tramadol Vitabalans užívat

Neužívejte Tramadol Vitabalans:

-    jestliže jste alergický(á) na tramadol hydrochlorid nebo na kteroukoli další složku tohoto přípravku (uvedenou v bodě 6),

-    jestliže jste pod vlivem alkoholu nebo sedativ, včetně léků na spaní, jiných léků proti bolesti nebo uklidňujících léků,

-    jestliže současně užíváte nebo jste v posledních 14 dnech užíval(a) léky nazývané inhibitory MAO (používané k léčbě deprese) a antibiotikum linezolid,

-    jestliže trpíte epilepsií, která není kompenzována současnou léčbou,

-    jako náhradu při odvykací léčbě,

-    jestliže trpíte těžkým poškozením ledvin nebo jater.

Upozornění a opatření

Před užíváním přípravku Tramadol Vitabalans se poraďte se svým lékařem nebo lékárníkem

-    jestliže se domníváte, že jste závislý(á) na jiných lécích proti bolesti ze skupiny opiátů. Pacienti závislí na jiných lécích proti bolesti ze skupiny opioidů mohou tramadol užívat pouze pod pečlivým dohledem a krátkodobě.

-    jestliže trpíte poruchami vědomí (jestliže je vám na omdlení),

-    jestliže jste v šoku (jehož příznakem může být například studený pot),

-    jestliže trpíte zvýšeným nitrolebním tlakem (což je možné po poranění hlavy nebo při onemocněních mozku),

-    jestliže máte potíže s dýcháním,

-    jestliže trpíte epilepsii nebo křečemi, jestliže j ste měl(a) epilepsii nebo křeče v minulosti, protože tramadol může zvyšovat riziko dalších záchvatů,

-    jestliže máte potíže s játry nebo ledvinami.

Pokud se něco z výše uvedeného vztahuje na Vás, poraďte se s lékařem dříve, než začnete užívat tento lék.

Děti mladší 12 let by neměly užívat tento léčivý přípravek, protože jeho účinnost a bezpečnost u dětí nebyla prokázána.

U některých pacientů došlo k epileptickým záchvatům i po doporučených dávkách. Toto riziko se zvyšuje v případě překročení maximální doporučené denní dávky (400 mg).

Tramadol může u některých lidí vést ke vzniku psychické nebo tělesné závislosti. Užívá-li se tramadol dlouhodobě, může jeho účinek slábnout a může být potřebné zvyšování dávek (vznik tolerance). Pacienti závislí na jiných lécích proti bolesti ze skupiny opioidů mohou tramadol užívat pouze pod pečlivým dohledem a krátkodobě.

Pokud se něco z výše uvedeného vztahuje nebo dříve vztahovalo na Vás, prosím, poraďte se svým lékařem. Další léčivé přípravky a Tramadol Vitabalans

Informujte svého lékaře nebo lékárníka o všech lécích, které užíváte, které jste v nedávné době užíval(a) nebo které možná budete užívat.

Neužívejte Tramadol Vitabalans současně s léky nazývanými inhibitory MAO (používané např. k léčbě deprese) nebo pokud jste užíval(a) inhibitory MAO v posledních 2 týdnech.

Účinek přípravku Tramadol Vitabalans může časem slábnout a doba jeho působení se může zkracovat jestliže současně užíváte léky obsahující:

-    karbamazepin (používaný k léčbě epilepsie),

-    pentazocin, nalbufin nebo buprenorfin (léky proti bolesti),

-    ondansetron (používaný proti nevolnosti).

Váš lékař Vám řekne, jestli můžete Tramadol Vitabalans užívat a v jaké dávce.

Riziko nežádoucích účinků se zvyšuje:

-    jestliže zároveň s přípravkem Tramadol Vitabalans užíváte sedativa (léky na zklidnění), léky na spaní, jiné léky proti bolesti, např. morfin nebo kodein (užívá se také proti kašli) nebo alkohol. Můžete se cítit velmi ospale nebo Vám může být na omdlení,

-    jestliže užíváte léky, které mohou vyvolat křeče (záchvaty), jako některá antidepresiva nebo antipsychotika. Riziko vyvolání záchvatu se může zvýšit, jestliže současně užíváte i Tramadol Vitabalans. Váš lékař Vám řekne, zda je pro Vás přípravek Tramadol Vitabalans vhodný.

-    jestliže užíváte určitá antidepresiva. Tramadol Vitabalans a tyto léky se mohou vzájemně ovlivňovat a můžou se u Vás projevit příznaky jako mimovolní, rytmické svalové stahy, včetně svalů, které kontrolují pohyb oka, neklid, nadměrné pocení, třes, zvýšenou intenzitu reflexů, zvýšení svalového napětí, tělesná teplota nad 38 °C.

-    jestliže současně s přípravkem Tramadol Vitabalans užíváte léky proti krevní srážlivosti, např. warfarin. Může být vyšší riziko krvácení.

Tramadol Vitabalans s jídlem, pitím a alkoholem

Během léčby přípravkem nesmíte pít alkohol, protože účinky se mohou zesilovat.

Jídlo neovlivňuje účinek přípravku Tramadol Vitabalans.

Těhotenství, kojení a fertilita

Pokud jste těhotná nebo kojíte, domníváte se, že můžete být těhotná, nebo plánujete otěhotnět, poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem dříve, než začnete tento přípravek užívat.

Jelikož není k dispozici dostatek informací o bezpečnosti tramadolu u těhotných žen, nemá se přípravek užívat v průběhu těhotenství nebo kojení.

Řízení dopravních prostředků a obsluha strojů

Tramadol Vitabalans může mít vedlejší účinky jako ospalost, závratě a poruchy vidění. Pokud se tak stane, neřiďte ani neobsluhujte stroje.

3. Jak se Tramadol Vitabalans užívá

Vždy užívejte tento přípravek přesně podle pokynů svého lékaře nebo lékárníka. Pokud si nejste jistý(á), poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem.

Dávkování se má upravit podle intenzity Vaší bolesti a podle Vaší individuální citlivosti na bolest.

Obecně má být užívána nejnižší dávka zmírňující bolest.

Tablety se mohou užívat s jídlem nebo nezávisle na jídle.

Dospělí a dospívající ve věku 12 let a starší

Obvyklá dávka je 1-2 tablety (50 mg nebo 100 mg). V závislosti na bolesti účinek přetrvává asi 4-8 hodin. Pokud Vám lékař neřekl jinak, nesmíte užívat více než 8 tablet (400 mg) za den.

Děti mladší 12 let

Užívání přípravku Tramadol Vitabalans se nedoporučuje u dětí mladších 12 let.

Starší pacienti

U starších pacientů (nad 75 let) může být vylučování tramadolu zpomaleno. Jestli se Vás to týká, Váš lékař Vám může doporučit prodloužení dávkovacího intervalu.

Závažná porucha funkce jater nebo ledvin/dialyzovaní pacienti

Pacienti se závažnou poruchou funkce jater a/nebo ledvin nesmí léčivý přípravek Tramadol Vitabalans užívat. Jestliže máte mírnou nebo středně závažnou nedostatečnost, Váš lékař Vám může doporučit prodloužení dávkovacího intervalu.

Neužívejte Tramadol Vitabalans déle než je nutné. Pokud potřebujete úlevu od bolesti po delší dobu, lékař musí pravidelně kontrolovat jestli můžete i nadále užívat Tramadol Vitabalans a jakou dávku máte užívat.

Jestliže máte pocit, že účinek přípravku Tramadol Vitabalans je příliš silný nebo příliš slabý, řekněte to svému lékaři nebo lékárníkovi.

Jestliže jste užil(a) více přípravku Tramadol Vitabalans, než jste měl(a)

Jestliže jste užil(a) více tablet než jste měl(a) užít, kontaktujte svého lékaře nebo ihned jděte do nejbližší nemocnice na pohotovost. Příznaky předávkování mohou zahrnovat: zvracení (nevolnost), pokles krevního tlaku, zrychlený tep, kolaps, mdloby až koma (hluboké bezvědomí), epileptické záchvaty a dušnost.

Jestliže jste zapomněl(a) užít Tramadol Vitabalans

Nezdvojnásobujte následující dávku, abyste nahradil(a) vynechanou dávku.

Jestliže jste přestal(a) užívat Tramadol Vitabalans

Jestliže přestanete užívat Tramadol Vitabalans, bolest se může vrátit. Pokud chcete ukončit léčbu z důvodu nežádoucích účinků, poraďte se se svým lékařem.

Ukončení léčby je obvykle bez příznaků z vysazení. Po náhlém přerušení léčby se vzácně u některých pacientů, kteří užívali tento přípravek velmi dlouho, mohou objevit některé vedlejší příznaky, například neklid, úzkost, nervozita nebo nejisté pocity. Mohou být příliš aktivní nebo mohou mít poruchy spánku nebo žaludeční nevolnost. Ve velmi vzácných případech se mohou objevit panické záchvaty, halucinace, neobvyklé svědění nebo brnění nebo hučení v uších. Ve velmi vzácných případech se objevily i příznaky spojené s účinky na centrální nervový systém, jako zmatenost, bludy, změny osobnosti (depersonalizace), změny ve vnímání reality (derealizace) a paranoia. Pokud se u Vás po přerušení léčby přípravkem Tramadol Vitabalans objeví některý z těchto příznaků, prosím, poraďte se se svým lékařem.

Máte-li jakékoli další otázky týkající se užívání tohoto přípravku, zeptejte se svého lékaře, lékárníka nebo zdravotní sestry.

4. Možné nežádoucí účinky

Podobně jako všechny léky může mít i tento přípravek nežádoucí účinky, které se ale nemusí vyskytnout u každého.

Kotaktujte ihned lékaře, pokud zaznamenáte následující příznaky:

•    alergická reakce: svědění, kožní vyrážka, otok obličeje, rtů, jazyka nebo hrdla, dýchací obtíže nebo potíže s polykáním, zúžení dýchacích cest, zhoršení stávajícího astmatu, šok nebo kolaps,

•    zpomalené dýchaní - obvykle při užívání vysokých dávek nebo současně s dalšími léky, které zpomalují dýchání.

Mohou se objevit následující nežádoucí účinky:

Velmi časté (postihují více než 1 uživatele z 10):

•    nevolnost, závratě.

Časté (postihují 1 až 10 uživatelů ze 100):

•    bolest hlavy, ospalost,

•    zvracení (pocit na zvracení), zácpa, sucho v ústech,

•    pocení.

Méně časté (postihují 1 až 10 uživatelů z 1 000):

•    nepravidelný, zrychlený tep nebo bušení srdce, zrychlený srdeční rytmus, snížení krevního tlaku (především u stojících pacientů), tyto nežádoucí účinky mohou vést ke kolapsu,

•    průjem, říhání, podráždění trávicího traktu (pocit tlaku v žaludku, nadýmání),

•    postižení kůže (např. svědění, vyrážka, náhlé zčervenání kůže).

Vzácné (postihují 1 až 10 uživatelů z 10 000):

•    pomalý srdeční rytmus, zvýšení krevního tlaku,

•    změny chuti k jídlu, pocit brnění (mravenčení) kůže,

•    chvění, dušnost, křeče podobné epilepsii (“záchvaty”), nekoordinované pohyby, svalové záškuby, mdloby, rozmazané vidění, potíže s močením a zadržování moči, svalová slabost,

•    celkové alergické reakce (např. anafylaxe a angioedém, viz níže). Halucinace, zmatenost, úzkost, poruchy spánku a noční můry, změny nálady (povznesená nálada nebo špatná nálada), změny aktivity (zpomalení, někdy naopak zvýšená aktivita) a snížená bdělost a schopnost úsudku, což může vést k chybám v rozhodování.

Velmi vzácné (postihují méně než 1 uživatele z 10 000):

•    zvýšené hodnoty j aterních enzymů.

Četnost není známa (z dostupných údajů ji nelze určit):

•    snížení hladiny cukru v krvi

•    poruchy řeči,

•    mydriáza (rozšíření zornic).

Během užívání přípravku Tramadol Vitabalans může dojít ke vzniku závislost, zneužívání a narkomanie, ale toto riziko je nízké. Více informací o případných příznacích naleznete v části “Jestliže jste přestal(a) užívat Tramadol Vitabalans”.

Pokud se u Vás vyskytne kterýkoli z nežádoucích účinků, sdělte to svému lékaři, lékárníkovi nebo zdravotní sestře. Stejně postupujte v případě jakýchkoli nežádoucích účinků, které nejsou uvedeny v této příbalové informaci.

5. Jak Tramadol Vitabalans uchovávat

Tento léčivý přípravek nevyžaduje žádné zvláštní podmínky uchovávání.

Uchovávejte tento přípravek mimo dohled a dosah dětí.

Nepoužívejte tento přípravek po uplynutí doby použitelnosti uvedené na krabičce za EXP. Doba použitelnosti se vztahuje k poslednímu dni uvedeného měsíce.

Nevyhazujte žádné léčivé přípravky do odpadních vod nebo domácího odpadu. Zeptejte se svého lékárníka, jak naložit s přípravky, které již nepoužíváte. Tato opatření pomáhají chránit životní prostředí.

6. Obsah balení a další informace Co Tramadol Vitabalans obsahuje

-    Léčivou látkou je tramadoli hydrochloridum. Jedna tableta obsahuje tramadoli hydrochloridum 50 mg.

-    Další složkou jsou mikrokrystalická celulosa, magnesium-stearát a sodná sůl karboxymethylškrobu (typ A).

Jak Tramadol Vitabalans vypadá a co obsahuje toto balení

Jak Tramadol Vitabalans vypadá:

Bílé, kulaté, vypouklé tablety s půlicí rýhou na jedné straně. Průměr 9 mm.

Tabletu lze rozdělit na dvě stejné dávky.

Velikosti balení:

10, 15, 20, 25, 30, 40, 50, 60, 100, 150, 200, 250 nebo 300 tablet v blistrech.

Na trhu nemusí být k dispozici všechny velikosti balení.

Držitel rozhodnutí o registraci a výrobce

Vitabalans Oy Varastokatu 7-9 FI-13500 Hameenlinna Finsko

Tel: +358 (3) 615600 Fax: +358 (3) 6183130

Tento léčivý přípravek je v členských státech EHP registrován pod těmito názvy:

Tramadol Vitabalans (Česká republika, Dánsko, Estonsko, Finsko, Maďarsko, Litva, Lotyšsko, Norsko, Polsko, Švédsko, Slovinsko, Slovenská republika)

Tato příbalová informace byla naposledy schválena 17.2.2014

5