Thrombocid Gel
sp.zn. sukls166200/2016
Souhrn údajů o přípravku
1. NÁZEV PŘÍPRAVKU
Thrombocid gel
2. KVALITATIVNÍ A KVANTITATIVNÍ SLOŽENÍ
100 g přípravku Thrombocid gel obsahuje 1,5 g natrii pentosani polysulfas Úplný seznam pomocných látek viz bod 6.1
3. LÉKOVÁ FORMA
gel
Popis: bezbarvý čirý aromatický gel
4. KLINICKÉ ÚDAJE
4.1 Teraupeutické indikace
K ošetření povrchové tromboflebitidy.
4.2 Dávkování a způsob podání
Dávkování:
2-3 krát denně nanést Thrombocid gel v tenké vrstvě na postižené místo a jeho okolí. Způsob podání
Naneste gel v tenké vrstvě; při zánětu povrchových žil se gel nesmí intenzivně vtírat. Gel se může používat delší dobu.
4.3 Kontraindikace
Hypersenzitivita na léčivou látku nebo na kteroukoli pomocnou látku tohoto přípravku.
4.4 Zvláštní upozornění a opatření pro použití
Thrombocid gel by se neměl používat na otevřené rány a na sliznice.
Přípravek se nemá používat při poruchách krevní srážlivosti.
4.5 Interakce s jinými léčivými přípravky a jiné formy interakce
Při současném podávání heparinu nebo jiných antikoagulačních látek, může případně dojít k vzájemnému posílení antikoagulačního účinku.
4.6 Těhotenství a kojení
Ze studií prováděných na zvířatech a u člověka nevyplývá, že by léčivá látka (natrium pentosan-polysulfát) procházela placentární bariérou, ani že by přecházela do mateřského mléka. Po více než padesátiletých klinických zkušenostech s použitím
1/5
natrium-pentosan-polysulfátu se neprokázala žádná zvláštní rizika při podávání během těhotenství a kojení. Přesto je nutná v ojedinělých případech opatrnost například zvláště v období těhotenství u žen s alergickými reakcemi v anamnéze a u vysoce rizikových pacientek.
4.7. Účinky na schopnost řídit a obsluhovat stroje
Přípravek nemá vliv na schopnost řídit motorová vozidla a obsluhovat stroje.
4.8 Nežádoucí účinky
Jako všechny léčivé přípravky může mít i Thrombocid gel nežádoucí účinky, které se nemusí projevit u každého.
V ojedinělých případech jsou možné alergické reakce na některou látku tohoto přípravku (jako je puchýřovitá kožní vyrážka nebo suchá pokožka). Dosud však nebyly při použití přípravku Thrombocid gel nežádoucí účinky pozorovány.
Stejně jako u vysokomolekulárního i nízkomolekulárního heparinu se může po nitrožilní, podkožní nebo intramuskulární aplikaci léčivé látky natrium-pentosan-polysulfátu, nezávisle na velikosti dávky, vyskytnout tzv. “trombocytopenie indukovaná heparinem (HAT)”. Po topické aplikaci přípravku Thrombocid gel však nebyl tento nežádoucí účinek dosud nikdy pozorován. Nicméně se doporučuje postupovat s opatrností.
4.9 Předávkování
Známky intoxikace podmíněné předávkováním:
Vnitřní a vnější krvácení případně hematomy.
Léčebná protiopatření:
Podle stupně závažnosti snížení dávky nebo vysazení přípravku. Natrium- pentosan-polysulfát je možno neutralizovat protamin-sulfátem.
5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI
5.1 Farmakodynamické vlastnosti
Farmakoterapeutická skupina: Venofarmaka ATC kod: C05BA04
Natrium-pentosan-polysulfátu systematicky působí na hemostázi třemi mechanismy:
Za prvé inhibuje agregaci trombocytů vyvolané kolagenem nebo ADP za účasti trombinu.
Za druhé natrium-pentosan-polysulfát působí na krevní srážlivost tím, že inhibuje koagulační faktor Xa, přičemž tato inhibice není závislá na ATIII. Dále interaguje s faktorem VIIIa a inhibuje aktivaci faktoru V. Na rozdíl od heparinu má malý vliv na aktivitu trombinu.
Za třetí ovlivňuje natrium-pentosan-polysulfát fibrinolýzu přes různá místa účinku: uvolňuje t-PA z endotelu, aktivuje faktor XII a modifikuje tvorbu fibrinu. Tyto aktivity přispívají k rozpouštění trombu.
Kromě toho má natrium-pentosan-polysulfát systémové účinky na metabolizmus lipidů tím, že uvolňuje lipoproteinovou lipázu z endotelových buněk a z jater a snižuje hladiny celkového cholesterolu, celkových lipidů a triglyceridů v krvi.
Účinek natrium-pentosan-polysulfát je v zásadě srovnatelný s účinkem jiných látek podobných heparinu, heparinoidů a heparinů.
Léčivá látka natrium-pentosan-polysulfát svými fibrinolytickými a antikoagulačními účinky lokálně podporuje prokrvení postižené tkáně. Působí protizánětlivě a jakožto prostředek inhibující hyaluronidázu snižuje zvýšenou propustnost cév zánětlivé oblasti, čímž pomáhá snížit otok. Etérické oleje mají spasmolytický účinek a tlumí bolest v postiženém místě.
5.2 Farmakokinetické vlastnosti
Absorpce:
Natrium-pentosan-polysulfát se při podkožním podání rychle a téměř kompletně vstřebává, při dávce 75 mg však podléhá extenzivnímu metabolizmu prvního průchodu. Při perorálním podání natrium- pentosan-polysulfátu ve formě tablet dochází k jeho rychlé absorpci, avšak pouze v malém množství, a též podléhá silnému metabolizmu prvního průchodu. Při podávání 3H sodné soli vysokomolekulárního pentosan-polysulfátu v dávkách 2-10mg/kg byla míra absorpce 3,3 - 3,5 % dávky, která se po opakovaném podání zvýšila v průběhu jednoho týdne asi na 11 %.
Distribuce:
o
Studie na zvířatech s nitrožilním podáním H- sodné soli vysokomolekulárního pentosan-polysulfátu odhalily, že dochází ke kumulaci látky v epitelových buňkách urogenitálního traktu a v cévním epitelu. Nejvyšší koncentrace radioaktivity byla pozorována v játrech a slezině, zřetelně nižší koncentrace byly detekovány v ledvinách a v plících, v pokožce a kostní dřeni. Histologické studie potvrdily, že natrium-pentosan-polysulfát, stejně jako heparin, je přednostně vychytáván buňkami retikulo-
125
histiocytárního systému. Gamma scintigrafická měření po podání J- natrium-pentosan-polysulfátu potvrdila u člověka kumulaci v játrech a slezině. Afinita k erytrocytům je malá, placentární bariérou neprostupuje.
Metabolizmus:
Metabolizmus natrium- pentosan-polysulfátu probíhá hlavně v játrech a slezině, zčásti i v ledvinách. Nejdříve dochází k desulfuraci na pentosan a (v ledvinách) k depolymeraci za vzniku nízkomolekulárních frakcí pentosan-sulfátu, které jsou rovněž desulfurovány. Desulfurace a depolymerace jsou procesy, které mohou být při zvýšení dávky saturovány.
Eliminace:
Zpočátku velmi rychle probíhající eliminace natrium- pentosan- polysulfátu z plazmy je důsledkem jeho vysoké afinity k tkáním, ve kterých se natrium- pentosan-polysulfát ukládá. Poločas distribuce se při intravenózním podání v dávkách 1 - 100 mg zvyšuje ze 7 na 55 minut, úměrně tomu, jak dochází k postupné saturaci struktur, ve kterých se natrium-pentosan-polysulfát ukládá . Terminální poločas eliminace natrium- pentosan-polysulfátu činí 24 h a v rozmezí dávek, které jsou relevantní v klinické praxi, není na velikosti dávky závislý.
Vylučování:
Vylučování natrium-pentosan-polysulfátu a jeho metabolitů probíhá hlavně ledvinami,
o
biliární vyměšování není významné: po 30-minutové nitrožilní infuzi 75 mg H-natrium pentosan- polysulfátu činila celková renální exkrece 27 ± 3 % dávky, celková exkrece stolicí však pouze 4 ± 5 % dávky.
Specifické charakteristiky této třídy látek:
Farmakokinetika natrium- pentosan-polysulfátu odpovídá - i v kvantitativním ohledu -farmakokinetice heparinu a jiných léčiv, které jsou srovnatelné svým chemickým složením s natrium- pentosan-polysulfátem.. Při ukládání natrium- pentosan-polysulfátu v epitelových buňkách cév a v RHS se tedy nejedná o zvláštnost, která je charakteristická pro sodnou sůl vysokomolekulárního pentosan-polysulfátu, nýbrž o specifickou známku látek patřících do těchto tříd, která hraje klíčovou roli u heparinu a nízkomolekulárních heparinů, stejně jako u natrium-pentosan- polysulfátu.
Biologická dostupnost:
Biologická dostupnost je v důsledku extenzivního metabolismu prvního průchodu nižší než míra absorpce a činí při podkožním podání 75 mg natrium-pentosan-polysulfátu asi 35 %. Při opakovaném perorálním podání tablet v dávce 700 mg natrium-pentosan-polysulfátu denně dosahuje biologická dostupnost v důsledku nízké absorpce a extenzivního metabolismu prvního průchodu zpočátku pouze 0,4 % dávky, přičemž míra biologické dostupnosti během dvou týdnů stoupá asi na 3 % z podané dávky. Biologická dostupnost po intrakutánním podání je stejná jako biologická dostupnost po perorálním podání léčiva.
5.3 Předklinické údaje vztahující se k bezpečnosti
a) Akutní toxicita
Akutní toxicita natrium-pentosan-polysulfátu je velmi malá. Studie prováděné na různých druzích zvířat prokázaly hodnoty LD50 po perorálním podání mezi 20 a < 60 g/kg tělesné hmotnosti ; po nitrožilním podání byly zjištěny hodnoty LD50 až více než 3 g/kg tělesné hmotnosti. Nebyly pozorovány specifické toxické účinky.
b) Chronická toxicita
Studie na zvířatech (včetně primátů) zkoumaly účinky středně dlouhodobého a dlouhodobého podávání natrium-pentosan-polysulfátu perorální, intraperitoneální, intramuskulární a subkutánní cestou podání. Po podávání dávek přesahujících terapeutické rozmezí bylo pozorováno zvýšení hmotnosti jater a ledvin. Stejně jako u heparinu docházelo k vychytávání natrium-pentosan-polysulfátu buňkami retikulohistiocytárního systému. Při vyšších dávkách se občas vyskytlo vnitřní krvácení, podmíněné antikoagulačními vlastnostmi látky. Nebyl pozorován specifický toxický účinek na orgány.
c) Mutagenní a tumorogennípotenciál
Studie in vitro a in vivo naznačují, že natrium- pentosan-polysulfát nemá genotoxické vlastnosti ani nezpůsobuje poškození chromozomů. Studie kancerogenního potenciálu u potkanů po denním podávání po dobu více než 2 let neprokázaly žádné abnormality. U myší došlo po dlouhodobém podávání dávek odpovídajících 117-násobku terapeutické dávky pro člověka ke zvýšení incidence určitých druhů tumorů . Tyto experimentální nálezy není možné převádět na člověka.
d) Reprodukční toxikologie
Natrium-pentosan-polysulfát nemá žádné škodlivé účinky na plod. Ve studiích na zvířatech nebyly prokázány žádné teratogenní účinky, a to ani při podávání dávek toxických pro matku. Natrium- pentosan-polysulfát neprochází placentární bariérou.
e) Lokální snášenlivost
Studie s dermální aplikací natrium-pentosan-polysulfátu neprokázaly lokální nesnášenlivost.
6. FARMACEUTICKÉ ÚDAJE
6.1 Seznam pomocných látek
- čištěná voda
- isopropylalkohol
- trolamin
- karbomer 940
- rozmarýnová silice
- kosodřevinová silice
- meduňková silice
6.2 Inkompatibility
Nejsou známy. Přesto by neměl být přípravek míchán s jinými léčivými přípravky.
6.3 Doba použitelnosti
Doba použitelnosti je 5 let.
Doba použitelnosti po prvním otevření tuby: 6 měsícůPřípravek se nesmí používat po uplynutí doby použitelnosti vyznačené na obalu.
6.4 Zvláštní opatření pro uchovávání
Přípravek nevyžaduje žádné zvláštní podmínky pro uchovávání.Uchovávejte mimo dosah a dohled dětí.
6.5 Druh obalu a velikost balení
Al-tuba s vnitřním lakem a s PE šroubovacím uzávěrem, krabička.
Velikost balení:
1 x 40 g gelu (N1)
1 x 100 g gelu (N2)
6.6 Zvláštní opatření pro likvidaci přípravku
Žádné zvláštní požadavky.
Nepoužitelný přípravek vraťte do lékárny.
7. DRŽITEL ROZHODNUTÍ O REGISTRACI
bene-Arzneimittel GmbH Herterichstr.1 81479 Mnichov El 81452 Mnichov Německo
Telefon: (089) 7 49 87-0 Telefax: (089) 7 49 87-142
8. REGISTRAČNÍ ČÍSLO
85/304/01-C
9. DATUM PRVNÍ REGISTRACE/PRODLOUŽENÍ REGISTRACE
26.9.2001/ 23. 6. 2010
10. DATUM REVIZE TEXTU
19.7.2016
5/5