Příbalový Leták

Technescan Lyomaa

sp.zn. sukls47767/2016

Souhrn údajů o nřínravku

1. NÁZEV PŘÍPRAVKU

Technescan LyoMAA

2 mg, kit pro radiofarmakum

Katalogové číslo Mallinckrodt Medical: DRN 4378

2. KVALITATIVNÍ A KVANTITATIVNÍ SLOŽENÍ

Jedna lahvička obsahuje:

Albuminum humanum macroaggregatum    2,0 mg

V připraveném preparátu je 95 % částic v rozmezí velikosti 10 - 100 pm, s velkou většinou v rozmezí 10 - 90 pm. Zastoupení částic s velikostí 100 - 150 pm je nižší než 0,2 %. Nejsou přítomny částice větší než 150 pm. Celkový počet částic v lahvičce je 4,5 x 106.

Přípravek se vyrábí z lidského albuminu, který je vždy testován na nepřítomnost povrchového antigenu hepatitidy B (HBsAg), protilátek proti viru lidské imunitní nedostatečnosti (anti-HIV) a protilátek proti viru hepatitidy C (anti-HCV).

Pomocné látky se známým účinkem: sodík (5,1 mg v 1 injekční lahvičce)

Úplný seznam pomocných látek viz bod 6.1.

3. LÉKOVÁ FORMA

Kit pro radiofarmakum

4. KLINICKÉ ÚDAJE

4.1    Terapeutické indikace

Tento přípravek je určen pouze k diagnostickým účelům.

-    Perfúzní scintigrafie plic

-    Venoscintigrafie jako sekundární indikace

4.2    Dávkování a způsob podání

Dávkování

Dospělí

Doporučená aktivita pro i.v. aplikaci pro 70 kg pacienta je 37 - 185 MBq (1 - 5 mCi). Počet aplikovaných částic musí být v rozmezí 60 x 103 - 700 x 103. Vyšetření plic se provádí ihned po aplikaci.

Pediatrická populace

Aktivitu pro aplikaci dětem je možné určit podle následujícího vztahu jako podíl dávky pro dospělé:

Dávka pro děti (MBq) = Dávka dospělí (MBq) x Hmotnost dítěte (kg)

70

Přestože je nejčastěji užíván přepočet dle tělesné hmotnosti, v určitých případech je vhodnější použití přepočtu dle tělesného povrchu:

Dávka pro děti (MBq) = Dávka dospělí (MBq) x Tělesný povrch dítěte (m2)

1,73

Způsob podání

Intravenózní podání po označení radioizotopem. Návod k rozředění přípravku před aplikací viz bod 12.

4.3 Kontraindikace

Hypersenzitivita na léčivou látku nebo na kteroukoli pomocnou látku uvedenou v bodě 6.1.

4.4    Zvláštní upozornění a opatření pro použití

Možné hypersenzitivní či anafylaktické reakce

Vždy je nutné vzít v úvahu možnost hypersenzitivních reakcí, včetně závažných, život ohrožujících a smrtelných anafylaktických či anafylaktoidních reakcí. V případě výskytu hypersenzitivní či anafylaktické reakce musí být aplikace radiofarmaka okamžitě přerušena a je-li to nutné, má být nasazena intravenózní léčba takové reakce. Pro zajištění odpovídající léčby musejí být k okamžité dispozici léčivé přípravky a vybavení pro akutní zásah, např. tracheální trubice či prostředky pro podporu dýchacích funkcí.

Zvláštní opatrnosti je třeba při aplikaci 99mTc-MAA pacientům s významným pravolevým srdečním zkratem.

V zájmu snížení rizika mikroembolizace mozkového nebo renálního oběhu je nutné aplikovat 99mTc-MAA pomalou i.v. injekcí a snížit počet aplikovaných částic až o 50 %. Podobné upozornění platí pro pacienty s respiračním selháním při plicní hypertenzi.

Jsou uplatňována běžná opatření pro zamezení přenosu infekce z léčivých přípravků vyrobených z lidské krve, včetně výběru dárců, testování jednotlivých dárců a roztoků plazmy na specifická infekční agens, a ve výrobních postupech jsou též zahrnuty kroky účinně inaktivující či eliminující virová agens. Nicméně riziko přenosu infekčního agens nelze zcela vyloučit, neboť se jedná o léčivý přípravek vyrobený z lidské krve nebo plazmy. Podobné upozornění platí i pro nové viry neznámého původu či další patogeny.

Neexistují žádné zprávy o přenosu virů v souvislosti s albuminem, který byl vyroben v souladu s lékopisnými postupy a schválenými výrobními postupy.

Důrazně se doporučuje spárování aplikace konkrétnímu pacientovi s názvem přípravku a jeho výrobní šarží, aby byla zajištěna dohledatelnost mezi konkrétní šarží a pacientem.

Individuální zvážení poměru přínosu a rizika

Vystavení pacienta ionizujícímu záření musí být vždy odůvodněné v souvislosti s přínosem vyšetření. Aplikovaná aktivita musí být co nejmenší, aniž je ovlivněn správný výsledek vyšetření.

Zvláštní upozornění

Tento léčivý přípravek obsahuje méně než 1 mmol (23 mg) sodíku v jedné dávce, je tedy v podstatě „bez sodíku“.

4.5    Interakce s jinými léčivými přípravky a jiné formy interakce

Různé léčivé látky mohou způsobit změny v biodistribuci 99mTc-MAA:

-    Interakce farmakologického rázu: chemoterapeutika, heparin, bronchodilatancia

-    Interakce toxikologického rázu: heroin, nitrofurantoin, busulfan, cyklofosfamid, bleomycin, methotrexát, methysergid

-    Interakce farmaceutické: síran hořečnatý

4.6    Fertilita, těhotenství a kojení

Ženy ve fertilním věku

Pokud je nezbytné aplikovat radioaktivní látku ženám ve fertilním věku, je nutno vždy pátrat po možném těhotenství. Každá žena, které vynechala menstruace, je v tomto kontextu považována za těhotnou, pokud se neprokáže opak. Kde trvá nejistota, radiační zátěž pacientky musí být minimalizována při zachování klinického přínosu vyšetření. Je nutno uvážit alternativní metodiky bez ionizujícího záření.

Těhotenství

Aplikace radiofarmaka těhotným ženám způsobí i radiační zátěž plodu. Proto se nezbytná vyšetření provádějí v případě, že předpokládaný přínos vyšetření významně převáží možná rizika pro matku a plod.

Kojení

Před aplikací kojícím ženám je nutné uvážit, zda je možné vyšetření odložit na dobu, kdy bude kojení ukončeno a zda je vzhledem k možnosti sekrece do mateřského mléka dané radiofarmakum vhodné. Je-li aplikace nezbytná, je nutné přerušit kojení na 12 hodin a mléko, které se v prsu vytvoří, je nutno odsát a znehodnotit.

4.7    Účinky na schopnost řídit a obsluhovat stroje

Technescan LyoMAA nemá žádný nebo má zanedbatelný vliv na schopnost řídit nebo obsluhovat stroje.

4.8    Nežádoucí účinky

Bezpečnost ve vztahu k přenosným infekčním agens - viz bod 4.4.

Poruchy imunitního systému

Frekvence není známa (z dostupných údajů nelze určit): hypersenzitivní a podobné reakce, včetně život ohrožující anafylaktické reakce. V místě aplikace byly pozorovány místní alergické reakce.

Vystavení účinkům ionizujícího záření je vždy spojeno s rizikem vzniku nádorových procesů a s možným vznikem dědičných poškození. Vzhledem k tomu, že při (maximální doporučené) aktivitě 185 MBq je efektivní dávkový ekvivalent 2,2 mSv, je pravděpodobnost výskytu těchto nežádoucích účinků považována za velmi nízkou.

Hlášení podezření na nežádoucí účinky

Hlášení podezření na nežádoucí účinky po registraci léčivého přípravku je důležité. Umožňuje to pokračovat ve sledování poměru přínosů a rizik léčivého přípravku. Žádáme zdravotnické pracovníky, aby hlásili podezření na nežádoucí účinky na adresu:

Státní ústav pro kontrolu léčiv Šrobárova 48 100 41 Praha 10

Webové stránky: www .sukl .cz/nahlasit-nezadouci-ucinek

4.9    Předávkování

Počet částic makroagregátů nesmí pro dospělého nikdy překročit počet 1,5 x 106.

V případě aplikace nadměrného množství aktivity je možné snížit radiační zátěž podporou diurézy s častým močením.

5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI

5.1 Farmakodynamické vlastnosti

Farmakoterapeutická skupina: Diagnostická radiofarmaka; Respirační systém; Technecium-(99mTc), částice pro injekci

ATC kód: V09EB01 Farmakodynamické účinky

Po aplikaci obvyklých dávek 99mTc-MAA není možné očekávat žádný farmakodynamický účinek.

5.2 Farmakokinetické vlastnosti

Po aplikaci do povrchové žíly systémového žilního oběhu jsou částice makroagregátů unášeny k nejbližšímu systému kapilár, tj. do kapilár plicního arteriálního systému. Částice nepronikají plicním parenchymem a dočasně uzavírají lumen kapiláry. V případě normálního průtoku krve se částice zachytávají v plicním řečišti v souladu s fyziologickým spádem. Je-li místně průtok krve omezen, v poškozených oblastech se v příslušném poměru zachytí menší počet částic. Značené makroagregáty zůstávají v plících po rozdílnou dobu v závislosti na struktuře, velikosti a počtu částic.

Pokles aktivity částic v plících má charakter exponenciální závislosti. Částice větších rozměrů mají delší biologický poločas, částice s průměrem 5 - 90 pm mají poločas v rozmezí 2 - 8 hodin.

Pokles množství částic v plících je způsoben mechanickým rozpadem částic zachycených v kapilárách, na které působí samotné změny tlaku v kapilárách v rámci systoly a diastoly.

Produkt rozpadu makroagregátů, mikrokoloid albuminu, je rychle z oběhu odstraňován působením RES, především v játrech a slezině.

Při metabolizaci mikrokoloidu se uvolňuje do oběhu značící radionuklid technecium-99mTc, který je vylučován močí.

5.3 Předklinické údaje vztahující se k bezpečnosti

Existuje závislost mezi toxickým účinkem a velikostí částic makroagregátů.

Zvýšení krevního tlaku v plicním řečišti je patofyziologickou příčinou toxického účinku.

U částic s velikostí 10 - 50 pm se první toxické účinky v plicích u psů (tachypnoe) projevují po aplikaci 20 - 25 mg/kg tělesné hmotnosti.

Výrazné zvýšení krevního tlaku v plicích nastává po aplikaci 20 mg částic MAA menších než 80 pm. Významnější změny nejsou patrné po aplikaci 40 mg částic MAA menších než 35 pm.

Po aplikaci částic v množství do 10 mg/kg s velikostí do 150 pm se změny tlaku neobjevují, u částic s větším průměrem (do 300 pm) se typické změny tlaku v plicní tepně objevují při dávce nad 5 mg/kg.

Dávka 20 - 50 mg/kg způsobí náhlou smrt respiračním selháním. Po aplikaci 14 000 částic 99mTc-MAA s velikostí 30 - 50 pm psům je bezpečnostní faktor 100.

Při studiích toxicity u psů po opakovaném podání nebyly pozorovány změny v chování zvířat.

Na hlavních orgánech nebyly pozorovány patologické změny.

V odborné literatuře nejsou uváděny žádné teratogenní, mutagenní ani karcinogenní účinky neznačené sloučeniny.

6. FARMACEUTICKÉ ÚDAJE 6.1 Seznam pomocných látek

Dihydrát chloridu cínatého, chlorid sodný, octan sodný, lidský albumin, kyselina chlorovodíková a dusík. Vlastnosti přípravku po označení:

Injekce makroagregátů lidského albuminu značeného techneciem-99mTc je bílá kapalná suspenze částic, které se během stání lahvičky mohou oddělit.

Účinnost značení: > 95 %

Volný technecistan: < 5 % pH: 5,0 - 7,0

6.2    Inkompatibility

Nejsou známy.

6.3    Doba použitelnosti

Doba použitelnosti je 18 měsíců od data výroby.

Datum exspirace je uvedeno na štítku každé lahvičky a na papírovém obalu.

Označený přípravek je použitelný 12 hodin po přípravě.

6.4    Zvláštní opatření pro uchovávání

Lahvičky s lyofilizátem uchovávejte při teplotě 2 - 8°C.

Označený přípravek uchovávejte při teplotě 15 - 25°C.

6.5    Druh obalu a obsah balení

Injekční lékovka o objemu 10 ml uzavřená pryžovou zátkou.

Balení: 5 lahviček

6.6    Zvláštní opatření pro likvidaci přípravku a pro zacházení s ním

Všeobecná upozornění

Manipulace s radiofarmaky a jejich aplikace je možná pouze osobami patřičně kvalifikovanými na pracovištích k tomu určených. Při skladování, přípravě a aplikaci radiofarmak a likvidaci odpadu je nutno dbát jak zásad ochrany zdraví před ionizujícím zářením vyplývajících z příslušných předpisů a vyhlášek, tak pokynů místních orgánů hygienické služby.

Příprava radiofarmak musí být provedena v souladu jak s příslušnými předpisy pro ochranu zdraví před ionizujícím zářením, tak s požadavky na kvalitu IVLP. Je nutné dodržovat zásady aseptické práce a správné výrobní praxe pro radiofarmaka.

Obsah lahvičky kitu je určen výhradně k přípravě injekce 99mTc-MAA (makroagregátů lidského albuminu) a není možné jej přímo aplikovat pacientovi bez předchozího označení radioizotopem.

Bezprostředně před aplikací má být obsah stříkačky opatrně promíchán, aby došlo k homogenizaci obsahu. Do stříkačky nesmí být natáhnuta krev, jinak je nebezpečí tvorby sraženin

Informace k rekonstituci a přípravě radiofarmaka viz bod 12.

V případě jakéhokoliv poškození lahvičky není možné přípravek použít!

Postup při aplikaci radiofarmaka musí zabezpečit zamezení kontaminace radiofarmakem a nadbytečné ozáření personálu. Nutné je používat vhodné ochranné prostředky a stínění.

Obsah kitu není radioaktivní a radiofarmakum k aplikaci se připravuje v čase potřeby. Jakmile je však do lahvičky přidáván roztok technecistanu-(99mTc) sodného, je nutné zajistit odpovídající stínění připraveného radiofarmaka.

Aplikace radiofarmak představuje riziko pro personál jak z hlediska vystavení radiaci, tak kontaminace stopami moči, zvratků apod. Při používání radiofarmak a odstraňování odpadu je nutné dodržovat příslušné národní předpisy pro ochranu zdraví před ionizujícím zářením.

Všechen nepoužitý přípravek nebo odpad musí být zlikvidován v souladu s místními požadavky.

7. DRŽITEL ROZHODNUTÍ O REGISTRACI

Mallinckrodt Medical B.V.

Westerduinweg 3 1755 LE Petten Nizozemsko

8. REGISTRAČNÍ ČÍSLO 88/762/93-C

9.    DATUM PRVNÍ REGISTRACE / PRODLOUŽENÍ REGISTRACE

18.8.1993 / 19.1.2011

10.    DATUM POSLEDNÍ REVIZE TEXTU

9.5.2016

11. DOZIMETRIE

Technecium-(99mTc) se získává z radionuklidového generátoru 99Mo/99mTc a přeměňuje se za emise záření gama s energií 140 keV a poločasem 6 hodin na technecium-99Tc považované za stabilní.

Absorbované dávky jsou podle ICRP 80 (1998) následující (mGy/MBq):

Absorbovaná dávka na jednotku aplikované aktivity _(mGy/MBq)_

orgán dospělý 15 let 10 let 5 let 1 rok

Nadledviny

6.8E-03

8.8E-03

1.3E-02

1.9E-02

3.1E-02

Stěna moč. měchýře

8.7E-03

1.1E-02

1.4E-02

1.6E-02

3.0E-02

Povrch kostí

5.1E-03

6.4E-03

9.1E-03

1.4E-02

2.6E-02

Mozek

9.2E-04

1.2E-03

2.0E-03

3.2E-03

5.5E-03

Prsní žlázy

5.0E-03

5.6E-03

9.9E-03

1.4E-02

2.1E-02

u

Žlučník

5.6E-03

7.0E-03

1.0E-02

1.6E-02

2.4E-02

GIT:

stěna žaludku

3.7E-03

5.2E-03

8.0E-03

1.2E-02

2.0E-02

tenké střevo

2.0E-03

2.6E-03

4.3E-03

6.8E-03

1.2E-02

tlusté střevo

1.9E-03

2.6E-03

4.3E-03

6.9E-03

1.2E-02

horní část

2.2E-03

2.9E-03

5.0E-03

8.3E-03

1.4E-02)

dolní část

1.6E-03

2.1E-03

3.3E-03

5.0E-03

9.5E-03)

Srdce

9.6E-03

1.3E-02

1.8E-02

2.5E-02

3.8E-02

Ledviny

3.7E-03

4.8E-03

7.2E-03

1.1E-02

1.8E-02

Játra

1.6E-02

2.1E-02

3.0E-02

4.2E-02

7.4E-02

Plíce

6.6E-02

9.7E-02

1.3E-01

2.0E-01

3.9E-01

Svaly

2.8E-03

3.7E-03

5.2E-03

7.7E-03

1.4E-02

Jícen

6.1E-03

7.7E-03

1.1E-02

1.5E-02

2.2E-02

Vaječníky

1.8E-03

2.3E-03

3.5E-03

5.4E-03

1.0E-02

Slinivka břišní

5.6E-03

7.5E-03

1.1E-02

1.7E-02

2.9E-02

v

Červená kostní dřeň

3.2E-03

3.8E-03

5.3E-03

7.2E-03

1.2E-02

Pokožka

1.5E-03

1.7E-03

2.7E-03

4.3E-03

7.8E-03

Slezina

4.1E-03

5.5E-03

8.3E-03

1.3E-02

2.2E-02

Varlata

1.1E-03

1.4E-03

2.2E-03

3.3E-03

6.2E-03

Thymus

6.1E-03

7.7E-03

1.1E-02

1.5E-02

2.2E-02

Štítná žláza

2.5E-03

3.3E-03

5.7E-03

9.0E-03

1.6E-02

Děloha

2.2E-03

2.8E-03

4.2E-03

6.0E-03

1.1E-02

Ostatní tkáně

2.8E-03

3.6E-03

5.0E-03

7.4E-03

1.3E-02

Efektivní dávka (mSv/MBq)

1.1E-02

1.6E-02

2.3E-02

3.4E-02

6.3E-02

Efektivní dávkový ekvivalent po aplikaci (maximální doporučené) aktivity 185 MBq je pro dospělého pacienta o hmotnosti 70 kg asi 2,2 mSv.

Absorbovaná dávka pro cílový orgán, plíce, po aplikaci 185 MBq, je 12,3 mGy. Absorbované dávky pro další orgány s nejvyšší radiační zátěží - nadledviny, stěna močového měchýře, játra, slinivka břišní, slezina - jsou 1,07, 1,85, 2,96, 1,07 a 0,81 mGy.

12. NÁVOD PRO PŘÍPRAVU RADIOFARMAK Návod ke značení

Za aseptických podmínek přidejte do lahvičky Technescan LyoMAA požadované množství technecistanu-(99mTc) sodného (370 - 3700 MBq) v objemu 1 - 10 ml. Nepoužívejte odvzdušňovací jehlu, přetlak v lahvičce vyrovnejte odebráním plynného obsahu lahvičky stejného objemu jako objem přidaného eluátu. Obsah lahvičky opatrně promíchejte krouživým pohybem do rozptýlení lyofilizátu. Nechte reagovat 5 minut při obyčejné teplotě. Před odebráním dávky obsah lahvičky promíchejte. Přípravek se nesmí dostat v žádném případě do kontaktu se vzduchem.

Kontrola kvality

Určení účinnosti značení 5 minut po přípravě: Provádí se stanovení volného technecistanu-(99mTc) membránovou filtrací na polykarbonátovém membránovém filtru s kruhovými otvory o velikosti 3 pm. Přidejte na membránu 0,2 ml připraveného roztoku a přefiltrujte s 20 ml 0,9% roztoku chloridu sodného.

Množství radioaktivity, které přešlo přes membránu, musí být menší než 5 % celkového množství aktivity vzorku. Bližší informace viz Evropský lékopis, článek 296.

Aplikace radiofarmak představuje riziko pro personál jak z hlediska vystavení radiaci, tak kontaminace stopami moči, zvratků apod. Při používání radiofarmak a odstraňování odpadu je nutné dodržovat příslušné předpisy pro ochranu zdraví před ionizujícím zářením.

Nepřesahují-li zbytky aktivity v lahvičkách a stříkačkách hodnoty běžného pozadí určeného citlivým měřícím zařízením, je možné je zařadit do běžného odpadu. Likvidace odpadu musí být provedena v souladu s příslušnými předpisy.

7