Sufentanil Torrex 5 Mikrogramů/Ml
sp.zn. sukls186448/2012, sukls186449/2012 a sp.zn. sukls190219/2015
SOUHRN ÚDAJŮ O PŘÍPRAVKU
1. NÁZEV PŘÍPRAVKU SUFENTANIL TORREX 5 mikrogramů/ml SUFENTANIL TORREX 50 mikrogramů/ml injekční roztok
2. KVALITATIVNÍ A KVANTITATIVNÍ SLOŽENÍ
SUFENTANIL TORREX 5 pg/ml: jeden ml obsahuje sufentanili citras 7,5 pg, což odpovídá sufentanilum 5 pg.
SUFENTANIL TORREX 50 pg/ml: jeden ml obsahuje sufentanili citras 75 pg, což odpovídá sufentanilum 50 pg.
Úplný seznam pomocných látek viz bod 6.1.
3. LÉKOVÁ FORMA
Injekční roztok
Čirý, bezbarvý roztok prakticky prostý částic.
4. KLINICKÉ ÚDAJE
4.1 Terapeutické indikace
Injekce přípravku SUFENTANIL TORREX se používají jako analgetický doplněk ke směsi kyslík/oxid dusný a jako samostatné anestetikum u ventilovaných pacientů. Podání je obzvláště výhodné pro déletrvající a bolestivé výkony, kde je nezbytná účinná analgezie potřebná k zajištění stability kardiovaskulárních funkcí. Přípravek SUFENTANIL TORREX je rovněž určen k epidurální aplikaci při spinální anestezii.
Intravenózní podání přípravku SUFENTANIL TORREX je indikováno u dospělých:
- jako analgetický doplněk během indukce a udržování balancované celkové anestezie;
- jako anestetikum pro úvod a udržování anestezie u pacientů při velkých chirurgických výkonech.
Epidurální podání přípravku SUFENTANIL TORREX je indikováno u dospělých:
- při nutnosti tlumení bolesti v pooperačním období po velkém chirurgickém výkonu, ortopedické nebo hrudní operaci a při císařském řezu;
- jako analgetický doplněk společně s epidurálním podáním bupivakainu během porodních bolestí a vaginálního porodu.
Pediatrická populace
Intravenózní podání přípravku SUFENTANIL TORREX je indikováno jako analgetický doplněk během indukce a/nebo udržování balancované celkové anestezie u dětí ve věku starších než 1 měsíc.
Epidurální podání přípravku SUFENTANIL TORREX je indikováno u dětí ve věku od 1 roku při nutnosti tlumení bolesti v pooperačním období po velkém chirurgickém výkonu, ortopedické nebo hrudní operaci.
4.2 Dávkování a způsob podání
Dávkování přípravku SUFENTANIL TORREX musí být přísně individuální v závislosti na věku, tělesné hmotnosti, fyzické kondici, současně probíhajícím onemocnění, aplikaci jiných léčivých přípravků a očekávaném typu výkonu a anestezie. Při stanovení doplňkových dávek je nutné vzít v úvahu účinek úvodní dávky.
INTRAVEN ÓZNÍ PODÁNÍ
K zamezení bradykardie se doporučuje bezprostředně před zahájením anestezie intravenózní aplikace nízkých dávek anticholinergik.
- Použití jako analgetický doplněk
SUFENTANIL TORREX v dávkách 0,5 - 5 ^g/kg zajistí dostatečnou analgezii u chirurgických pacientů. Snižuje reakci sympatiku na chirurgickou stimulaci a udržuje kardiovaskulární stabilitu. Délka účinku závisí na dávce. Dávka 0,5 ^g/kg obvykle zajistí účinek v trvání 50 minut. Doplňkové dávky 10 - 25 ^g mají být individuálně upraveny potřebám pacienta a předpokládané délce operačního výkonu.
- Použití jako anestetikum
SUFENTANIL TORREX v dávkách > 8 ^g/kg vyvolává spánek a udržuje hlubokou na dávce závislou analgezii bez použití přídatných anestetik. Navíc jsou sníženy sympatické a hormonální reakce na chirurgické stimuly.
Pro udržení kardiovaskulární stability v průběhu anestezie obvykle postačují dodatečné dávky 25 - 50 ^g.
Zvláštní populace
Starší pacienti (65 let a více)
Stejně jako u ostatních opioidů by měly být dávky sufentanilu u starších osob a oslabených pacientů sníženy.
Pediatrická populace Děti < 1 měsíc
Vzhledem k vysoké variabilitě farmakokinetických parametrů u novorozenců nelze uvést žádné doporučení pro dávkování - viz také body 4.4 a 5.2.
Děti > 1 měsíc
U všech dávek je doporučena premedikace anticholinergiky, např. atropinem (pokud nejsou anticholinergika kontraindikována).
Indukce anestezie
Přípravek SUFENTANIL TORREX lze podat jako pomalý bolus v dávce 0,2 - 0,5 ^g/kg po dobu 30 sekund nebo déle v kombinaci s látkou indukující anestezii. Pro větší výkony (např. operace srdce) lze podat dávky až do 1 ^g/kg.
Udržování anestezie u ventilovaných pacientů
Přípravek SUFENTANIL TORREX lze podat jako součást balancované anestezie. Dávka závisí na dávce současně podaného anestetika, typu a trvání chirurgického výkonu. Počáteční dávka 0,3 - 2 ^g/kg se podává jako pomalý bolus po dobu alespoň 30 sekund a dále lze dle potřeby přidat další bolusy 0,1 -1 ^g/kg až do celkové maximální dávky 5 ^g/kg u operace srdce.
EPIDURÁLNÍ PODÁNÍ
Před injekcí přípravku SUFENTANIL TORREX musí být ověřeno správné umístění jehly nebo katétru v epidurálním prostoru.
- Použití k tlumení pooperační bolesti
Počáteční dávka přípravku SUFENTANIL TORREX 30 - 50 pg zajišťuje adekvátní analgezii po dobu 4 -6 hodin. Při známkách zeslabení analgezie je možné podat další bolusy 25 pg.
- Použití jako analgetický doplněk při porodních bolestech a během vaginálního porodu Přidání 10 pg přípravku SUFENTANIL TORREX k epidurálně podávanému bupivakainu (0,125 -0,25 %) prodlouží trvání účinku a zvýší kvalitu analgezie. V případě potřeby lze podat dvě další dávky uvedené kombinace. Nedoporučuje se však překročit celkovou dávku 30 pg sufentanilu.
Zvláštní populace
Starší pacienti (65 let a více)
Stejně jako u ostatních opioidů by měly být dávky sufentanilu u starších osob a oslabených pacientů sníženy.
Pediatrická populace
Přípravek SUFENTANIL TORREX může dětem epidurálně podávat pouze anesteziolog speciálně vyškolený pro dětskou epidurální anestezii a pro zvládnutí respirační deprese způsobené opioidy.
K dispozici musí být příslušné zařízení pro resuscitaci, včetně přístrojů pro zabezpečení dýchacích cest a antagonistů opioidů.
Pediatrické pacienty je nutno monitorovat na známky respirační deprese alespoň 2 hodiny po epidurálním podání přípravku SUFENTANIL TORREX.
Použití epidurální anestezie pomocí přípravku SUFENTANIL TORREX u pediatrických pacientů bylo dokumentováno pouze na malém počtu pacientů.
Děti < 1 rok
Pro novorozence a kojence mladší než 3 měsíce nejsou k dispozici žádné údaje o epidurálním podání a omezené údaje jsou k dispozici u dětí mezi 3 měsíci a 1 rokem (viz bod 5.1)
Bezpečnost a účinnost přípravku SUFENTANIL TORREX u dětí mladších než 1 rok nebyly stanoveny (viz body 4.4 a 5.1). Proto nelze doporučit žádný dávkovací režim pro děti této věkové skupiny.
Děti > 1 rok
Jednotlivý bolus dávky 0,25 - 0,75 pg/kg přípravku SUFENTANIL TORREX podaný během operace přinesl úlevu od bolesti v rozmezí 1 až 1 2 hodin. Trvání účinné analgezie je ovlivněno chirurgickým výkonem a současným použitím epidurálních amidových lokálních anestetik.
4.3 Kontraindikace
Hypersenzitivita na léčivou látku nebo na kteroukoli pomocnou látku uvedenou v bodě 6.1 nebo na ostatní opioidy.
Intravenózní podání při porodu nebo před podvázáním pupeční šňůry novorozence během císařského řezu je kontraindikováno vzhledem k možnosti respirační deprese novorozence. Naopak při epidurálním podání při porodu neovlivňuje sufentanil stav matky nebo novorozence až do dávek 30 pg (viz bod 4.6). Epidurálně podávané opioidy včetně přípravku SUFENTANIL TORREX se nesmí podávat při rozsáhlém krvácení nebo šoku, septikémii, infekci v místě aplikace, poruchách hemostázy, např. trombocytopenii a koagulopatii nebo při antikoagulační léčbě, při současné terapii dalšími léčivými přípravky nebo stavech znamenajících kontraindikaci epidurální aplikace.
4.4 Zvláštní upozornění a opatření pro použití
Shodně s ostatními silně účinnými opioidy:
Úroveň respirační deprese závisí na podané dávce a může být odvrácena specifickým antagonistou opioidů. Někdy je však zapotřebí jeho opakovaného podání, neboť respirační deprese může přesahovat délku účinku antagonisty. Hluboká analgezie je provázena výraznou respirační depresí, která může přetrvávat do pooperačního období, a v případě intravenózního podání přípravku SUFENTANIL TORREX se dokonce může znovu projevit. Pacienti mají proto zůstat pod náležitým dohledem.
K dispozici musí být resuscitační vybavení a antagonisté opioidů. Hyperventilace v průběhu anestezie může zhoršit pacientovu odpověď na CO2 a ovlivnit dechové funkce v pooperačním období.
Někdy se může rozvinout muskulární rigidita postihující rovněž hrudní svalstvo. Ztuhlosti však lze zamezit těmito opatřeními: pomalou i.v. injekcí (obvykle postačující u nízkých dávek), premedikací benzodiazepiny a podáním myorelaxancií.
Může dojít k neepileptickým (myo)klonickým pohybům.
Jestliže nebyla pacientovi podána dostatečná dávka anticholinergik nebo pokud je přípravek SUFENTANIL TORREX kombinován s nevagolytickými myorelaxancii, nelze vyloučit bradykardii, případně až srdeční zástavu. Bradykardii lze zvládnout atropinem.
Opioidy mohou navodit hypotenzi zvláště u hypovolemických pacientů. Udržení stabilního arteriálního tlaku vyžaduje příslušná opatření.
U pacientů s pozměněnou mozkovou cévní reaktivitou je zapotřebí se vyvarovat podání rychlého bolusu opioidů; u těchto pacientů někdy přechodný pokles středního arteriálního tlaku provází krátkodobé snížení mozkového perfúzního tlaku.
U pacientů léčených opioidy dlouhodobě nebo s abúzem opioidů v anamnéze je nutné počítat s potřebou vyšší dávky.
U starších nebo oslabených pacientů se doporučuje snížit dávkování. Opatrnou titraci opioidů vyžaduje přítomnost některého z uvedených stavů: nekorigovaný hypothyreoidismus, plicní onemocnění, snížená respirační rezerva, alkoholismus, narušená funkce jater nebo ledvin. U těchto pacientů je rovněž nezbytné prodloužené pooperační monitorování.
Při epidurální anestezii vyžaduje zvýšenou pozornost respirační deprese nebo pokles dechových funkcí z jiných příčin a známky fetálního distress syndromu. Pacienti musí být pečlivě monitorováni nejméně jednu hodinu po každém podání s ohledem na zvýšené riziko dechového útlumu.
Pediatrická populace
Vzhledem k vysoké variabilitě farmakokinetických parametrů u novorozenců existuje v novorozeneckém období riziko předávkování nebo poddávkování intravenózním sufentanilem ( viz body 4.2 a 5.2).
Bezpečnost a účinnost přípravku SUFENTANIL TORREX podaného EPIDURÁLNĚ u dětí mladších než 1 rok nebyly stanoveny (viz body 4.2 a 5.1).
4.5 Interakce s jinými léčivými přípravky a jiné formy interakce
K prohloubení útlumu dechového centra navozeného opioidy může přispívat současné podání léčiv jako jsou barbituráty, benzodiazepiny, neuroleptika, halogenované plyny a další látky neselektivně tlumící CNS (např. alkohol).
Při současné aplikaci uvedených látek je nutná redukce dávky přípravku SUFENTANIL TORREX. Po podání přípravku SUFENTANIL TORREX je rovněž zapotřebí snížit dávky ostatních léků tlumících CNS.
Sufentanil je metabolizován především enzymy lidského cytochromu P450 3A4. Přesto však nebyla v podmínkách in vivo pozorována inhibice jeho účinků erythromycinem (známým inhibitorem enzymů cytochromu P450 3A4). Navzdory chybějícím klinickým údajům naznačují výsledky studií in vitro, že další silné inhibitory enzymů cytochromu P450 3A4 (např. ketokonazol, itrakonazol, ritonavir) mohou inhibovat metabolismus sufentanilu. Tím by mohlo být zvýšeno riziko prodlouženého nebo přetrvávajícího dechového útlumu. Současné podávání těchto léčivých přípravků vyžaduje zvláštní péči a sledování pacienta a je-li to nezbytné, tak i snížení dávky přípravku SUFENTANIL TORREX.
Pro inhibitory MAO obvykle platí doporučení ukončit aplikaci 2 týdny před plánovaným chirurgickým nebo jiným výkonem vyžadujícím podání anestetik.
4.6 Fertilita, těhotenství a kojení
Bezpečnost sufentanilu při intravenózní aplikaci těhotným ženám nebyla stanovena, předklinické studie se zvířaty však neprokázaly bezprostřední teratogenní účinek (viz bod 5.3). Stejně jako u ostatních léků v těhotenství je nutné před podáním zhodnotit přínos léčby v porovnání s případným rizikem. Kontrolovaná klinická hodnocení zaměřená na průběh porodu prokázala, že SUFENTANIL TORREX podaný společně s bupivakainem v celkové dávce až do 30 pg nevyvolával nežádoucí účinky, které by mohly ovlivňovat stav matky nebo novorozence, avšak intravenózní aplikace je při porodu kontraindikována. Sufentanil přestupuje placentární bariéru. Po epidurálním podání celkové dávky nepřesahující 30 pg byly v pupeční žíle detekovány průměrné koncentrace 0,016 ng/ml.
Pro novorozence je zapotřebí mít vždy k dispozici antidotum.
Kojení
Sufentanil je vylučován do mateřského mléka. Podávání přípravku SUFENTANIL TORREX kojícím matkám vyžaduje proto zvýšenou opatrnost.
4.7 Účinky na schopnost řídit a obsluhovat stroje
Tyto činnosti jsou možné pouze tehdy, pokud od podání přípravku SUFENTANIL TORREX uplynula dostatečná doba.
4.8 Nežádoucí účinky
Bezpečnost přípravku SUFENTANIL TORREX byla hodnocena u 650 pacientů léčených sufentanilem, kteří se zúčastnili 6 klinických studií. Z nich se 78 pacientů účastnilo 2 studií, ve kterých byl sufentanil podáván intravenózně jako anestetikum pro navození a udržení anestezie u subjektů podstupujících velký chirurgický zákrok (bypass koronárních artérií nebo operaci na otevřeném srdci). Dalších 572 subjektů se účastnilo 4 studií s epidurálním podáním sufentanilu jako postoperativního analgetika nebo jako analgetického doplňku k epidurálně podanému bupivakainu během porodních bolestí a vaginálního porodu. Těmto subjektům byla podána nejméně 1 dávka sufentanilu a byly zjišťovány údaje o bezpečnosti. Nejčastěji hlášenými nežádoucími účinky (s incidencí > 5 %) ze souhrnu údajů z těchto studií byly: sedace (19,5 %), svědění (15,2 %), nauzea (9,8 %) a zvracení (5,7 %).
Dále uvedená tabulka shrnuje nežádoucí účinky hlášené v souvislosti s používáním sufentanilu jak v klinických studiích, tak i po uvedení přípravku na trh (včetně výše uvedených). Četnosti jsou uvedeny dle následující konvence:
Velmi časté (> 1/10); časté (> 1/100 až < 1/10); méně časté (> 1/1 000 až < 1/100); vzácné (> 1/10 000 až < 1/1 000); velmi vzácné (< 1/10 000), není známo (z dostupných údajů nelze určit).
Tabulka 1: Nežádoucí účinky hlášené v souvislosti s používáním sufentanilu
Třídy orgánovách systémů |
Nežádoucí účinek | ||||
Kategorie frekvence | |||||
Velmi časté (> 1/10) |
Časté (> 1/100 až < 1/10) |
Méně časté (> 1/1 000 až < 1/100) |
Vzácné (> 1/10 000 až < 1/1 000) |
Není známo | |
Infekce a infestace | |||||
Poruchy |
Hypersenzitivita |
Anafylaktický |
imunitního systému |
šok, anafylaktická reakce, anafylaktoidní reakce | ||||
Psychiatrické poruchy | |||||
Poruchy nervového systému |
Sedace |
Neonatální třes, závrať, bolest hlavy |
Ataxie, neonatální akineze, dystonie, hyperreflexie, hypertonie, neonatální hypokineze, somnolence |
Kóma, konvulze, mimovolní svalové kontrakce | |
Poruchy oka |
Poruchy vidění |
Mióza | |||
Srdeční poruchy |
Atrioventrikulární blokáda, cyanóza, bradykardie, arytmie, abnormální EKG |
Srdeční zástava | |||
Cévní poruchy |
Hypertenze, bledost |
Šok | |||
Respirační, hrudní a mediastinální poruchy |
Neonatální cyanóza |
Bronchospasmus, hypoventilace, dysfonie, kašel, škytání, porucha dýchání |
Dechová zástava, apnoe, respirační deprese, plicní otok, laryngospasmus | ||
Gastrointestinální poruchy | |||||
Poruchy kůže a podkožní tkáně |
Změna zbarvení kůže |
Alergická hyperhidróza, neonatální vyrážka, suchá kůže |
Erytém | ||
Poruchy svalové a kosterní soustavy a pojivové tkáně |
Svalové záškuby |
Bolest zad, neonatální hypotonie, svalová ztuhlost |
Svalové stahy | ||
Poruchy ledvin a močových cest |
Retence moči, inkontinence | ||||
Celkové poruchy a reakce v místě aplikace |
Pyrexie |
Hypotermie, snížení tělesné teploty, zvýšení tělesné teploty, zimnice, reakce v místě aplikace, bolest v místě aplikace, bolest |
Pediatrická populace
Předpokládá se, že četnost, typ a závažnost nežádoucích účinků u pediatrických pacientů jsou tytéž jako u dospělých.
Hlášení podezření na nežádoucí účinky
Hlášení podezření na nežádoucí účinky po registraci léčivého přípravku je důležité. Umožňuje to pokračovat ve sledování poměru přínosů a rizik léčivého přípravku. Žádáme zdravotnické pracovníky, aby hlásili podezření na nežádoucí účinky na adresu:
Státní ústav pro kontrolu léčiv Šrobárova 48 100 41 Praha 10
Webové stránky: www.sukl.cz/nahlasit-nezadouci-ucinek
4.9 Předávkování
Příznaky
Předávkování přípravkem SUFENTANIL TORREX je manifestováno jako vystupňování jeho farmakologických účinků. Může se vyskytnout dechový útlum, který může kolísat od bradypnoe k apnoe.
Léčba
Rozvoj hypoventilace nebo apnoe vyžaduje podání kyslíku a asistované nebo řízené dýchání. Použití specifického opiodního antagonisty umožní eliminovat dechový útlum. To nebrání využití dalších okamžitých podpůrných opatření. Vždy je nutné mít na paměti, že dechový útlum může trvat déle než působení antagonisty, proto může být někdy zapotřebí přistoupit k opakované aplikaci.
Je-li dechový útlum spojen s rozvojem muskulární rigidity, lze pro posílení činnosti dechového ústrojí aplikovat intravenózně neuromuskulární blokátory.
Pacienta je nutné bedlivě sledovat, zejména tělesnou teplotu a adekvátní hydrataci. Při hypotenzi je zapotřebí posoudit možnost hypovolémie a je-li přítomna, přistoupit k dodání vhodných parenterálních roztoků.
5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI
5.1 Farmakodynamické vlastnosti
Farmakoterapeutická skupina: Opioidní anestetikum, sufentanil ATC kód: N01AH03
Mechanismus účinku
Sufentanil je vysoce účinné opioidní centrální anestetikum (u člověka 7 - 10x účinnější než fentanyl) se širokým bezpečnostním indexem (LD50/ED50 pro nejnižší stupeň analgezie) u laboratorních potkanů, index 25 211 je vyšší než pro fentanyl (277) a morfin (69,5).
Intravenózně aplikovaný sufentanil vykazuje rychlý nástup účinku. Omezená kumulace a rychlá eliminace z tkání umožňuje rychlý návrat k normálu. Hloubka analgezie je závislá na dávce a může být regulována dle intenzity bolesti při chirurgickém výkonu.
Jako ostatní opioidní anestetika může sufentanil v závislosti na dávce a rychlosti aplikace způsobit muskulární rigiditu, euforii, miózu a bradykardii.
Histaminový test neprokázal možnost uvolňování histaminu u pacientů, kterým byl SUFENTANIL TORREX aplikován.
Všechny účinky sufentanilu jsou okamžitě a plně antagonizovány specifickým opioidním antagonistou naloxonem.
EPIDURÁLNÍ PODÁNÍ:
Při epidurální aplikaci zajišťuje SUFENTANIL TORREX spinální analgezii s rychlým nástupem (5 -10 minut) a středním trváním účinku (obvykle 4 - 6 hodin).
Pediatrická populace
Průměrný nástup byl 3,0 ± 0,3 minuty a průměrné trvání analgezie bylo 198 ± 19 minut po epidurálním podání 0,75 pg/kg sufentanilu u 15 dětí ve věku 4 až 12 let.
Sufentanil byl epidurálně podán pouze omezenému množství dětí ve věku 3 měsíce až 1 rok jako jednorázový bolus 0,25 - 0,75 pg/kg při nutnosti tlumení bolesti v pooperačním období.
U dětí starších než 3 měsíce poskytl epidurální bolus dávky 0,1 pg/kg sufentanilu následovaný epidurální infuzí 0,03 - 0,3 pg/kg/hod v kombinaci s amidovým lokálním anestetikem dostatečně účinnou pooperační analgezii až po dobu 72 hodin u pacientů po chirurgickém výkonu v subumbilikální oblasti.
5.2 Farmakokinetické vlastnosti
Sufentanil je syntetický opioid s p-agonistickým farmakologickým účinkem.
Distribuce
Farmakokinetická hodnocení, při nichž byly podávány dávky 250 - 1 500 pg i.v., které umožnily dlouhodobé odběry krve a stanovení léčivé látky, prokázala: sekvenční biologický poločas 2,3 -4,5 minuty a 35 - 73 minut, Vc (volume of distribution of the central compartment = distribuční objem centrálního kompartmentu) 14,2 l a Vdss (distribution volume at steady state = distribuční objem v rovnovážném stavu) 344 l. Sekvenční distribuční poločas, avšak nikoli výsledný poločas (pohybující se od 4,1 hodiny po 250 pg do 10 - 16 hodin po 500 - 1 500 pg), určoval pokles plazmatických hladin sufentanilu od terapeutických k normálu. Farmakokinetika sufentanilu je lineární.
Při epidurální aplikaci je dosaženo vrcholových plazmatických koncentrací do 10 minut a tyto koncentrace jsou 4 - 6x nižší než při intravenózní aplikaci. Podání adrenalinu (50 - 75 pg) dále snižuje počáteční rychlou absorpci o 25 - 50 %.
Vazba sufentanilu na plazmatické bílkoviny je asi 92,5 %. Vazba na plazmatické bílkoviny u dětí je ve srovnání s dospělými nižší a vzrůstá s věkem.
Metabolismus
Játra a tenké střevo jsou hlavními místy biotransformace. Sufentanil je metabolizován zejména lidským jaterním enzymem cytochromu P450 3A4.
Eliminace
Střední terminální eliminační poločas sufentanilu je 784 minut (rozpětí 656 - 938 minut). Vzhledem k omezení možnosti detekce při stanovení byl eliminační poločas sufentanilu významně kratší (240 minut) po podání dávky 250 pg než po dávce 1 500 pg. Plazmatická clearance je 917 ml/minutu. Přibližně 80 % podané dávky se vyloučí během 24 hodin a pouze 2 % dávky jsou vyloučena jako nezměněné léčivo.
Speciální populace Porucha funkce jater
U cirhotických pacientů jsou ve srovnání s kontrolami lehce zvýšeny distribuční objem a celková clearance. To vede k značnému prodloužení poločasu o přibližně 30 % a vyžaduje prodloužené pooperační monitorování (viz bod 4.4).
Porucha funkce ledvin
Distribuční objem v rovnovážném stavu, celková clearance a terminální eliminační poločas u pacientů na dialýze nebo s transplantací ledviny se od zdravých kontrol neliší. Volná frakce sufentanilu v této populaci se neliší od zdravých pacientů.
Pediatrická populace
Informace o farmakokinetice u dětí jsou omezené.
INTRAVEN ÓZNÍ PODÁNÍ:
Vazba na plazmatické bílkoviny u dětí je ve srovnání s dospělými nižší a vzrůstá s věkem.
U novorozenců se sufentanil váže na bílkoviny přibližně z 80,5 % ve srovnání s 88,5 % u kojenců,
91,9 % u dětí a 92,5 % u dospělých.
Po podání intravenózního bolusu 10 - 15 pg/kg sufentanilu pediatrickým pacientům podstupujícím chirurgický výkon na srdci lze farmakokinetiku sufentanilu popsat triexponenciální křivkou jako u dospělých (Tabulka 2). Ukázalo se, že clearance upravená podle tělesné hmotnosti je vyšší u kojenců a dětí ve srovnání s dospívajícími, jejichž clearance je podobná clearance u dospělých. U novorozenců byla clearance významně snížena a vykazovala velkou variabilitu (v rozmezí 1,2 až 8,8 ml/min/kg, s jednou odlehlou hodnotou 21,4 ml/min/kg). Novorozenci vykazovali větší distribuční objem v ustáleném stavu a prodloužený poločas eliminace. Farmakodynamické rozdíly způsobené rozdíly ve farmakokinetických parametrech mohou být vyšší, vezme-li se v úvahu nevázaná frakce.
Tabulka 2: Průměrné farmakokinetické parametery sufentanilu u dětí po podání
sufentanilu 1 |
0 - 15 pg/kg jako jednorázový intravenózní bolus (N = 28) | |||
Věková skupina |
N |
V dss (l/kg) Průměr (± SD) |
T1/2p (min) Průměr (± SD) |
Cl (ml/kg/min) Průměr (± SD) |
Novorozenci (0 až 30 dní) |
9 |
4,15 (1,01) |
737 (346) |
6,7 (6,1) |
Kojenci (1 až 23 měsíců) |
7 |
3,09 (0,95) |
214 (41) |
18,1 (2,8) |
Děti (3 až 11 let) |
7 |
2,73 (0,50) |
140 (30) |
16,9 (3,2) |
Dospívající (13 až 18 let) |
5 |
2,75 (0,53) |
209 (23) |
13,1 (3,6) |
Cl clearance upravená podle tělesné hmotnosti; N počet pacientů zahrnutý v analýze; SD směrodatná odchylka; T1/2p poločas eliminace; Vdss distribuční objem v ustáleném stavu. Uvedená věková rozmezí odpovídají věkovým rozmezím hodnocených dětí. |
EPIDURÁLNÍ PODÁNÍ:
Po epidurálním podání 0,75 pg/kg sufentanilu 15 dětem ve věku 4 až 12 let byly hladiny v plazmě po 30, 60, 120 a 240 minutách po injekci v rozmezí 0,08 ±0,01 až 0,10 ± 0,01 ng/ml.
U 6 dětí ve věku 5 až 12 let, kterým bylo podáno 0,6 pg/kg sufentanilu ve formě bolusu následovaného kontinuální epidurální infuzí obsahující 0,08 pg/kg/hod sufentanilu a 0,2 pg/kg/hod bupivakainu po 48 hodin, bylo maximálních koncentrací dosaženo přibližně za 20 minut po podání bolusu a byly v rozmezí od neměřitelných (< 0,02 ng/ml) do 0,074 ng/ml.
5.3 Předklinické údaje vztahující se k bezpečnosti
Předklinické účinky byly pozorovány pouze po expozicích dostatečně převyšujících maximální expozici u člověka, což svědčí o malém významu v klinickém použití.
6. FARMACEUTICKÉ ÚDAJE
6.1 Seznam pomocných látek
chlorid sodný, roztok kyseliny citronové a voda na injekci.
6.2 Inkompatibility
Injekční roztok nesmí být smícháván s dalšími léčivými přípravky.
V případě potřeby lze přípravek SUFENTANIL TORREX kombinovat s intravenózními roztoky chloridu sodného nebo glukózy
6.3 Doba použitelnosti
3 roky
Po naředění do infuzního roztoku byla chemická a fyzikální stabilita doložena na dobu 72 hodin při teplotě 25 °C.
Z mikrobiologického hlediska má být přípravek použit okamžitě. Není-li použit okamžitě, doba a podmínky uchovávání přípravku po otevření před použitím jsou v odpovědnosti uživatele a normálně by doba neměla být delší než 24 hodin při 2-8 °C, pokud ředění neproběhlo za kontrolovaných a validovaných aseptických podmínek.
6.4 Zvláštní opatření pro uchovávání
Uchovávejte při teplotě do 25 °C.
Uchovávejte ampulky v krabičce, aby byl přípravek chráněn před světlem.
Podmínky uchovávání tohoto léčivého přípravku po jeho naředění jsou uvedeny v bodě 6.3.
6.5 Druh obalu a obsah balení
Ampule z bezbarvého skla, papírová krabička Velikost balení:
5 pg/ml: 5 x 2 ml, 5 x 10 ml, 10 x 10 ml, 20 x 10 ml
50 pg/ml: 5 x 5 ml, 10 x 5 ml, 20 x 5 ml, 5 x 20 ml, 10 x 20 ml, 20 x 20 ml
Na trhu nemusí být všechny velikosti balení.
6.6 Zvláštní opatření pro likvidaci přípravku
Výdej přípravku je vázán na lékařský předpis a podléhá příslušným ustanovením zákona o návykových látkách. Omamná látka I.
7. DRŽITEL ROZHODNUTÍ O REGISTRACI
Chiesi CZ s.r.o., Na Květnici 33, 140 00 Praha, Česká republika
8. REGISTRAČNÍ ČÍSLO
5 pg/ml: 65/043/03-C 50 pg/ml: 65/044/03-C
9. DATUM PRVNÍ REGISTRACE /PRODLOUŽENÍ REGISTRACE
Datum první registrace: 5. 2. 2003
Datum posledního prodloužení registrace: 4.11.2015
10. DATUM REVIZE TEXTU
4.11.2015
Strana 11 (celkem 11)