Příbalový Leták

Solesmin 0,4 Mg

Sp.zn.sukls119198/2016 SOUHRN ÚDAJŮ O PŘÍPRAVKU

1.    NÁZEV PŘÍPRAVKU SOLESMIN 0,4 mg

Tvrdé tobolky s prodlouženým uvolňováním

2.    KVALITATIVNÍ A KVANTITATIVNÍ SLOŽENÍ

Jedna tobolka obsahuje tamsulosini hydrochloridum 0,4 mg Pomocné látky se známým účinkem:

Jedna tobolka obsahuje: 100,6 - 147,28 mg sacharosy, 0,03604 mg oranžové žluti (E110), 0,00881 mg azorubinu (E122), 0,4767 mg methylparabenu a 0,1192 propylparabenu (E216).

Úplný seznam pomocných látek viz bod 6.1.

3.    LÉKOVÁ FORMA

Tvrdé tobolky s prodlouženým uvolňováním.

Popis přípravku: Bílé až téměř bílé kulaté pelety naplněné v tvrdých želatinových tobolkách velikosti „2“ Tobolky se skládají z víčka hnědé barvy s bílým potiskem UMX-0,4 a těla bílé barvy s černým potiskem UMX-0,4.

4.    KLINICKÉ ÚDAJE

4.1.    Terapeutické indikace

Přípravek SOLESMIN (tamsulosin-hydrochlorid) 0,4 mg je určen k léčení příznaků a symptomů benigní hyperplazie prostaty (BHP).

Přípravek SOLESMIN 0,4 mg není určen k léčení vysokého krevního tlaku.

4.2.    Dávkování a způsob podání

Dávkování

Doporučené dávkování je 0,4 mg jednou denně - 1 tobolka.

Dávka se užívá každý den ve stejnou denní dobu, a to vždy 30 minut po jídle.

Způsob podání

Tobolka se polyká celá, nedrtí se ani nežvýká, neboť rozdrcením nebo rozžvýkáním by se porušila účinná složka zajišťující prodloužené uvolňování.

4.3.    Kontraindikace

Hypersenzitivita na léčivou látku, včetně angioedému vyvolaného tamsulosin-hydrochloridem, nebo na kteroukoli pomocnou látku uvedenou v bodě 6.1.

Ortostatická hypotenze v anamnéze.

Těžká jaterní insuficience.

4.4.    Zvláštní upozornění a opatření pro použití

Stejně jako u ostatních ai-adrenoceptorových antagonistů může při léčbě přípravkem SOLESMIN 0,4 mg v některých případech docházet ke snížení krevního tlaku, v důsledku čehož se může vzácně objevit synkopa. Při prvních příznacích ortostatické hypotenze (závratě, slabost) by si měl pacient sednout nebo lehnout a zůstat tak, dokud symptomy neodezní.

Před zahájením léčby přípravkem SOLESMIN 0,4 mg má proto být pacient vyšetřen, aby se vyloučila jakákoliv jiná onemocnění se stejnými symptomy jako benigní hyperplazie prostaty. Před zahájením léčby a poté v pravidelných intervalech se má provádět palpační vyšetření rekta a v případě nutnosti i stanovení antigenu specifického pro prostatu (PSA).

U některých pacientů léčených aktuálně či v minulosti pomocí tamsulosinu byl při operaci šedého zákalu oční čočky pozorován peroperační syndrom plovoucí duhovky označovaný jako IFIS neboli Intraoperative Floppy Iris Syndrome (varianta syndromu malé zornice). IFIS se může podílet na zvýšeném výskytu komplikací při operaci. Zahájení léčby tamsulosinem u pacientů plánovaných k operaci katarakty se proto nedoporučuje.

Považuje se za užitečné přerušit léčbu tamsulosinem 1-2 týdny před operací katarakty, nicméně ani přínos ani délka takového požadovaného vysazení terapie tamsulosinem před operací šedého zákalu nebyly stanoveny.

Při zvažování chirurgického zákroku mají oční specialisté zohlednit, zda pacient indikovaný k operaci katarakty je nebo byl léčen tamsulosinem. Pokud tomu tak je, mají být zajištěna příslušná opatření k případnému zvládnutí IFIS během operace.

Poškození funkce ledvin

Opatrnost je však nezbytná při léčbě pacientů se závažným postižením funkce ledvin (clearance kreatininu< 10 ml/min), neboť u těchto pacientů se dosud neprováděla žádná sledování.

Poškození funkce jater

Pacienti s lehkou jaterní dysfunkcí nepotřebují žádnou úpravu dávkování tamsulosinu.

Pediatrická populace

Přípravek SOLESMIN 0,4 mg není indikován k použití u dětské populace.

Pacienti s vzácným dědičným onemocněním intolerance fruktosy, glukoso-galaktosové malabsorpce nebo sacharoso-isomaltasové insuficience by neměli užívat tento přípravek, jelikož obsahuje sacharosu.

4.5.    Interakce s jinými léčivými přípravky a jiné formy interakce

Studie interakcí byly provedeny pouze u dospělých.

Při souběžném podávání tamsulosin-hydrochloridu s atenololem, enalaprilem, nifedipinem nebo theofylinem nebyly zjištěny žádné interakce.

Souběžné léčení cimetidinem vyvolává zvýšení plazmatických hladin tamsulosinu, zatímco souběžně podávaný furosemid vede k jejich snížení; hladiny však zůstávají v mezích normálního rozpětí a dávkování se tudíž nemusí měnit.

Po podání diazepamu, propranololu, trichlormethiazidu, chloramdinonu, amitriptylinu, diklofenaku, glibenklamidu, simvastatinu nebo warfarinu se in vitro volná frakce tamsulosinu v plazmě člověka nemění. Ani po podání tamsulosinu nedochází ke změně u volných frakcí diazepamu, propranololu, trichlormethiazidu a chloramdinonu.

Interakce nebyly zjištěny ani na úrovni jaterního metabolizmu při in vitro sledováních jaterních mikrozomálních frakcí (představujících lékový metabolizující enzymatický systém cytochromu P450) amitriptylinu, salbutamolu, glibenklamidu a finasteridu. Rychlost vylučování tamsulosinu se však může zvyšovat po diklofenaku a warfarinu.

Souběžné podání jiných ai-adrenoceptorových antagonistů by mohlo vést k hypotenzním účinkům.

4.6.    Fertilita, těhotenství a kojení

Přípravek SOLESMIN 0,4 mg je určen pouze pro léčbu mužů, takže tento bod je irelevantní.

4.7.    Účinky na schopnost řídit a obsluhovat stroje

Neprováděly se sice žádné studie účinků na schopnost řídit motorová vozidla nebo obsluhovat stroje, pacienti mají však být upozorněni na skutečnost, že se mohou vyskytovat závratě.

4.8.    Nežádoucí účinky

Systém

orgánových tříd

Časté

(>1/100 až<1/10)

Méně časté (>1/1000 až<1/100)

Vzácné

(>1/10000 až <1/1000)

Velmi

vzácné

(<1/10000)

Poruchy

nervového

systému

Závratě (1,3%)

Bolest hlavy

Synkopa

Srdeční poruchy

Palpitace

Cévní poruchy

Ortostatická

hypotenze

Respirační, hrudní a mediastinální poruchy

Rýma

Gastrointestinál ní poruchy

Zácpa, průjem, nauzea, zvracení

Poruchy kůže a Vyrážka, svědění, Angioedém Stevens-podkožní tkáně kopřivka Johnsonův

syndrom

Poruchy reprodukčního systému a prsu

Poruchy ejakulace

Priapismus

Celkové poruchy a reakce v místě aplikace

Astenie

Během sledování po zavedení na trh byly při operacích šedého zákalu pozorovány případy malé zornice, což je stav známý jako peroperační syndrom plovoucí duhovky (IFIS - Intraoperative Floppy Iris Syndrome) spojovaný s léčbou tamsulosinem(viz též bod 4.4).

Zkušenosti po zavedení na trh: Kromě výše uvedených nežádoucích příhod byly v souvislosti s užíváním tamsulosinu hlášeny síňové fibrilace, arytmie, tachykardie a dušnost. Tato spontánní hlášení však přicházejí z celého světa a není možné spolehlivě stanovit ani jejich četnost ani to, zda byly vyvolány tamsulosinem.

Hlášení podezření na nežádoucí účinky

Hlášení podezření na nežádoucí účinky po registraci léčivého přípravku je důležité. Umožňuje to pokračovat ve sledování poměru přínosů a rizik léčivého přípravku. Žádáme zdravotnické pracovníky, aby hlásili podezření na nežádoucí účinky na adresu:

Státní ústav pro kontrolu léčiv Šrobárova 48 100 41 Praha 10

Webové stránky: www .sukl .cz/nahlasit-nezadouci-ucinek

4.9. Předávkování

Bylo hlášeno akutní předávkování 5 mg tamsulosin-hydrochloridu. Vyskytovala se akutní hypotenze (systolický krevní tlak 70 mm Hg), zvracení a průjem, které se léčily doplněním tekutin. Pacient pak mohl být ještě ten den propuštěn.

V případě akutní hypotenze objevující se po předávkování je nutná kardiovaskulární podpora. Normalizace krevního tlaku a srdeční frekvence lze dosáhnout tím, že pacienta udržujeme v poloze vleže na zádech. Jestliže toto opatření nestačí, pak je třeba zvážit intravenózní podání tekutin. V případě potřeby je nutné použít vazopresory, sledovat funkci ledvin a - je-li to nutné- podpořit ji. Tamsulosin se váže na proteiny. Proto použití dialýzy nepřinese pravděpodobně požadovaný užitek.

Vstřebání můžeme předejít opatřeními, jako vyvolání zvracení. V případě předávkování vysokým množstvím přípravku je možné provést výplach žaludku a podat aktivní uhlí a osmotické laxativum, jako síran sodný.

5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI

5.1.    Farmakodynamické vlastnosti

Farmakoterapeutická skupina: antagonisté alfa-adrenergních receptorů (1A a 1D - receptorů)

ATC : G04CA02

Přípravky určené výhradně pro léčbu onemocnění prostaty.

Mechanizmus účinku:

Tamsulosin se selektivně a kompetitivně váže na postsynaptické alfa1-receptory, zvláště pak na podtyp alfa1A, v důsledku čehož dochází k relaxaci hladkého svalstva prostaty, čímž se snižuje jeho napětí.

Farmakodynamické účinky:

SOLESMIN 0,4 mg zvyšuje maximální rychlost toku moče tím, že snižuje napětí hladkého svalstva prostaty a močové trubice a uvolňuje tak obstrukci.

Zlepšuje také komplex dráždivých a obstrukčních symptomů, u nichž hraje důležitou roli nestabilita močového měchýře a tenze hladkého svalstva dolních močových cest. Alfa1-blokátory mohou snižovat krevní tlak tím, že snižují periferní rezistenci. Ve studiích přípravku SOLESMIN 0,4 mg nebylo zjištěno žádné klinicky významné snížení krevního tlaku.

5.2.    Farmakokinetické vlastnosti Absorpce:

Tamsulosin se vstřebává ze střev a je téměř zcela biologicky dostupný.

Vstřebávání tamsulosinu se snižuje příjmem potravy.

Stejnoměrné vstřebávání lze podpořit tím, že bude pacient přípravek SOLESMIN 0,4 mg užívat každodenně vždy po stejném jídle.

Tamsulosin vykazuje lineární kinetiku.

Po jednorázovém podání přípravku SOLESMIN 0,4 mg v sytém stavu dosahují plazmatické hladiny tamsulosinu vrcholu asi po 6 hodinách a ustáleného stavu je po opakovaném dávkování dosaženo do 5 dnů. Hodnota Cmax je u pacientů asi o dvě třetiny vyšší, než je tomu po jednorázovém podání. Tyto hodnoty byly sice zjištěny u starších pacientů, lze je však očekávat i u pacientů mladších.

Z hlediska plazmatických hladin existuje mezi pacienty značná proměnlivost jak po jednorázovém podání, tak po podání opakovaném.

Distribuce v organizmu:

U člověka se tamsulosin váže asi z 99% na plazmatické proteiny a distribuční objem je malý (asi 0,2 l/kg).

Biotransformace:

Tamsulosin se metabolizuje pomalu a má nízký účinek prvního průchodu játry. Většina tamsulosinu je v plazmě přítomna ve formě nezměněné účinné látky. Metabolizuje se v játrech.

U potkanů bylo zjištěno, že tamsulosin vyvolává jen stěží nějakou indukci mikrosomálních jaterních enzymů.

Při jaterní nedostatečnosti není opodstatněna žádná úprava dávkování.

Žádný z metabolitů není aktivnější než původní sloučenina.

Eliminace z organizmu:

Tamsulosin a jeho metabolity se vylučují hlavně močí, přičemž okolo 9% dávky je přítomno ve formě nezměněné účinné látky.

Po jednorázovém podání přípravku SOLESMIN 0,4 mg v nasyceném stavu a v ustáleném stavu byly naměřeny poločasy eliminace v hodnotě okolo 10, respektive 13 hodin.

Existence zhoršené funkce ledvin neopodstatňuje snížení dávky.

5.3. Předklinické údaje vztahující se k bezpečnosti

Studie toxicity se po jednorázovém podání i po opakovaném dávkování prováděly u myší, potkanů a psů. Kromě toho se realizovaly studie reprodukční toxicity u potkanů, studie karcinogenity u myší a potkanů a ověřovala se genotoxicita in vivo a in vitro. Profil celkové toxicity patrný u vysokých dávek tamsulosinu odpovídá známé farmakologické aktivitě alfa-adrenergních blokátorů. Při velmi vysokých dávkách docházelo u psů ke změnám parametrů EKG. Tato odezva se nepovažuje za klinicky relevantní. Tamsulosin nevykazoval žádné odpovídající genotoxické vlastnosti.

U samic potkanů a myší byl hlášen zvýšený výskyt proliferačních změn mléčné žlázy. Tato zjištění, která jsou pravděpodobně zprostředkována hyperprolaktinemií a která se objevila u vysokého dávkování, se považují za irelevantní.

6. FARMACEUTICKÉ ÚDAJE

6.1. Seznam pomocných látek

Jádro:

Zrněný cukr (obsahuje sacharosu a kukuřičný škrob),

Mastek,

Hypromelosa 2506/15,

Propylenglykol,

Polysorbát 80,

Koloidní bezvodý oxid křemičitý

Ochranná vrstva I Hypromelosa 2910/6, mastek

Vrstva zajišťující prodloužené uvolňování:

Disperze ethyl-celulosy18,8% obsahující: čištěnou vodu, ethyl-celulosu, roztok amoniaku 30%, dibutyl-sebakát, kyselinu olejovou, koloidní bezvodý oxid křemičitý; hypromelosa 2910/6

Ochranná vrstva II:

Hypromelosa 2910/6, mastek

Enterosolventní vrstva:

Disperze MA/EA 1:1 30% obsahující natrium-lauryl-sulfát, polysorbát 80, čištěnou vodu, triethyl-citrát

Víčko tobolky:

Brilantní modř (E133),

Azorubin (E122),

Oranžová žluť (E110),

Oxid titaničitý (E171),

Methylparaben(E218),

Propylparaben(E216).

Natrium-lauryl-sulfát,

Želatina

Tělo tobolky:

Oxid titaničitý (E171)

Methylparaben (E218)

Propylparaben (E216)

Natrium-lauryl-sulfát

Želatina

Potisk:

Černý a bílý inkoust obsahuje: šelak, černý oxid železitý (pouze černý inkoust), propylen-glykol, roztok amoniaku 30%, hydroxid draselný, oxid titaničitý (E 171) (pouze bílý inkoust).

6.2.    Inkompatibility

Neuplatňuje se

6.3.    Doba použitelnosti

3 roky

6.4.    Zvláštní opatření pro uchovávání

Tento léčivý přípravek nevyžaduje žádné zvláštní podmínky uchovávání.

6.5.    Druh obalu a obsah balení

Transparentní PVC/PVDC/Al blistry - 3 blistry obsahující 10 tobolek, krabička Velikost balení: 10, 30, 60, 90, 100 a 300 tobolek Na trhu nemusejí být k dispozici všechny velikosti balení.

6.6.    Zvláštní opatření pro likvidaci přípravku a pro zacházení s ním

Bez zvláštních požadavků

Veškerý nepoužitý léčivý přípravek nebo odpadmusí být zlikvidován v souladu s místními požadavky.

7.    DRŽITEL ROZHODNUTÍ O REGISTRACI

Cipla UK Ltd., The Old Post House, Heath Road, Weybridge, Surrey KT13 8TS, Velká Británie

8.    REGISTRAČNÍ ČÍSLO

87/240/07-C

9.    DATUM PRVNÍ REGISTRACE/PRODLOUŽENÍ REGISTRACE

Datum první registrace: 11.4.2007

Datum posledního prodloužení registrace: 4.4.2012

10. DATUM REVIZE TEXTU

25.5.2016

7