Softiflox 5 Mg
PŘÍLOHA I
SOUHRN ÚDAJŮ O PŘÍPRAVKU
1. Název veterinárního léčivého přípravku
Softiflox 5 mg ochucené žvýkací tablety pro kočky a psy
Přípravek s indikačním omezením
2. Kvalitativní a kvantitativní složení
Každá žvýkací tableta obsahuje:
Léčivá látka:
Marbofloxacinum 5,0 mg
Pomocné látky:
Úplný seznam pomocných látek viz bod 6.1.
3. Léková forma
Žvýkací tableta
Světle hnědá kulatá konvexní tableta s půlicí rýhou.
4. Klinické údaje
4.1 Cílové druhy zvířat
Kočky a psi
4.2 Indikace s upřesněním pro cílový druh zvířat
Psi: Indikováno k léčbě infekcí kůže a měkkých tkání (pyodermie kožních záhybů, impetigo, folikulitida, furunkulóza, celulitida) vyvolaných citlivými kmeny mikroorganizmů, infekcí močových cest souvisejících či nesouvisejících s prostatitidou, vyvolaných citlivými kmeny mikroorganizmů, a infekcí dýchacích cest vyvolaných citlivými kmeny mikroorganizmů.
Kočky: Indikováno k léčbě infekcí kůže a měkkých tkání (rány, abscesy, flegmóny) a infekcí horních cest dýchacích vyvolaných citlivými kmeny organismů.
4.3 Kontraindikace
Nepoužívat u zvířat se známou přecitlivělostí na marbofloxacin nebo jiné (fluoro)chinolony nebo na některou z pomocných látek.
Nepoužívat u psů a koček s poruchami centrálního nervového systému (CNS), například epilepsií, protože fluorochinolony by mohly u predisponovaných zvířat způsobit záchvaty.
Nepoužívat u psů mladších 12 měsíců a v případě obřích plemen s déle trvajícím růstem, například německé dogy, briarda, bernského salašnického psa, bouviera a mastifů, u psů mladších 18 měsíců, protože bylo prokázáno, že fluorochinolony způsobují u mladých psů erozi kloubních chrupavek. Není doporučeno používat u koček mladších 16 týdnů.
4.4 Zvláštní upozornění pro každý cílový druh
Nejsou.
4.5 Zvláštní opatření pro použití
(i) Zvláštní opatření pro použití u zvířat
Nízké pH moči může mít inhibiční účinek na aktivitu marbofloxacinu.
Fluorochinolony by měly být vyhrazeny pro léčbu klinických případů, které mají slabou odezvu, nebo se očekává, že budou mít slabou odezvu na jiné farmakologické skupiny antimikrobiálních látek. Kdykoliv je to možné, fluorochinolony by se měly používat na základě stanovení citlivosti. Při použití přípravku je nutno vzít v úvahu oficiální a místní pravidla antibiotické politiky.. Povrchové a hluboké kožní infekce vznikají obvykle druhotně k základnímu onemocnění a proto je vhodné určit primární příčinu a podle toho zvíře léčit. Použití přípravku v rozporu s pokyny uvedenými v SPC může způsobit nárůst prevalence kmenů bakterií rezistentních na fluorochinolony a může snížit účinnost léčby ostatními chinolony z důvodů možné zkřížené rezistence.
(ii) Zvláštní opatření určené osobám, které podávají veterinární léčivý přípravek zvířatům
Lidé se známou přecitlivělostí na (fluoro)chinolony by se měli vyhnout kontaktu s veterinárním léčivým přípravkem. V případě náhodného pozření vyhledejte ihned lékařskou pomoc a ukažte příbalovou informaci nebo etiketu praktickému lékaři. Po použití si omyjte ruce.
4.6 Nežádoucí účinky (frekvence a závažnost)
Mohou se objevit méně časté mírné nežádoucí účinky, jako je zvracení, pokles nebo ztráta chuti k příjmu potravy, řídká stolice, žízeň nebo přechodné zvýšení aktivity. Příznaky po léčbě spontánně vymizí a nevyžadují ukončení léčby.
U léčených zvířat může dojít k hypersenzitivní (alergické) reakci . V případě výskytu alergické reakce je třeba léčbu přerušit.
4.7 Použití v průběhu březosti, laktace nebo snášky
Studie na laboratorních zvířatech (potkan, králík) neprokázaly embryotoxicitu, teratogenitu ani maternální toxicitu marbofloxacinu v terapeutických dávkách. Bezpečnost přípravku během březosti a laktace nebyla u psů a koček posuzována. Použít pouze po zvážení terapeutického prospěchu a rizika příslušným veterinárním lékařem.
4.8 Interakce s dalšími léčivými přípravky a další formy interakce
Je známá interakce fluorochinolonů s perorálně podávanými kationty (hliník, vápník, hořčík, železo a zinek). V takových případech může dojít ke snížení biologické dostupnosti. Marbofloxacin může antagonizovat nitrofurantoin, souběžné podávání se nedoporučuje. Marbofloxacin může zvýšit hladinu metotrexátu a teofylinu v krvi a změnit hladinu fenytoinu. Při souběžném podávání je třeba snížit dávku theofylinu. Při léčbě glyburidem se může vyskytnout hypoglykémie.
4.9 Podávané množství a způsob podání
Perorální podání.
Doporučené dávkování je 2 mg marbofloxacinu/kg ž.hm. denně (1 tableta na 2,5 kg ž.hm.) , v jedné denní dávce.
Pro zajištění správného dávkování je třeba stanovit co nejpřesněji živou hmotnost, aby se předešlo poddávkování.
PSI:
U infekcí kůže a měkkých tkání trvá léčba nejméně 5 dnů, ale může být prodloužena až na 40 dnů v závislosti na průběhu onemocnění.
U infekcí močových cest trvá léčba nejméně 10 dnů, ale může být prodloužena až na 28 dnů v závislosti na průběhu onemocnění.
U infekcí dýchacích cest trvá léčba nejméně 7 dnů, ale může být prodloužena až na 21 dnů v závislosti na průběhu onemocnění.
Před prodloužením léčby překračujícím minimální doporučenou délku trvání léčby je potřebné přehodnotit diagnózu.
Kočky:
U infekcí kůže a měkkých tkání (rány, abscesy a flegmóny) trvá léčba 3 až 5 dnů. Účinnost léčby infekcí kůže a měkkých tkání lze zvýšit čištěním rány, odstraněním cizích těles a neživé tkáně z rány (debridement) či drenáží abscesu.
U infekcí horních cest dýchacích trvá léčba 5 dnů.
Tabulka dávek
Živá hmotnost (kg) |
Počet tablet |
2,5 |
1 |
5 |
2 |
Předávkování (symptomy, první pomoc, antidota), pokud je to nutné
Předávkování může způsobit poškození kloubních chrupavek a akutní příznaky ve formě neurologických poruch a třesu, které by měly být léčeny symptomaticky.
Mezi další příznaky předávkování patří: anorexie, zvracení, dehydratace, zarudlá kůže, otok obličeje, letargie a hubnutí.
U psů byl při trojnásobném překročení doporučené dávky pozorován krvavý průjem, který spontánně vymizel bez jakéhokoliv zásahu
U koček, kterým byly podávány vyšší než doporučené dávky fluorochinolonů, byly hlášeny toxické účinky na sítnici (včetně slepoty).
Ochranná lhůta
Není určeno pro potravinová zvířata.
Farmakoterapeutická skupina: Antibakteriální léčiva pro systémovou aplikaci, fluorochinolony
ATCvet kód: QJ01MA93
5.1 Farmakodynamické vlastnosti
Marbofloxacin je syntetické, baktericidní antimikrobikum patřící do skupiny fluorochinolonů, které inhibuje DNA gyrázu. Marbofloxacin je účinný proti širokému spektru grampozitivních baktérií (zejména Staphylococcus spp., Streptococcus spp.) a gramnegativních baktérií (Escherichia coli, Enterobacter cloacae, Serratia marcescens, Proteus spp., Klebsiella spp., Pasteurella spp., Pseudomonas spp.,) i Mycoplasma spp.
Chromozomální mutací dochází k rezistenci na fluorochinolony, jež může být zprostředkována třemi mechanizmy, které vyvolají klesající propustnost buněčné stěny, exprese efluxní pumpy nebo mutace enzymů zeslabující vazbu molekul. Od uvedení molekuly marbofloxacinu na veterinární trh nebyl pozorován významný nárůst rezistence. Výskyt a míra genetického přenosu rezistence je tedy považována za nízkou.
Zkřížená rezistence s beta-laktamovými antibiotiky, aminoglykosidy, tetracykliny, makrolidovými a polypeptidovými antibiotiky, sulfonamidy, diaminopyrimidiny a nitrofurany se obecně neobjevuje. Některé mutace způsobující rezistenci na fluorochinolony však mohou vyvolat zkříženou rezistenci s cefalosporiny, tetracykliny, makrolidy a chloramfenikolem.
5.2 Farmakokinetické údaje
Po perorálním podání u psů a koček v doporučené dávce 2 mg/kg živé hmotnosti je marbofloxacin rychle vstřebán a dosáhne maximální koncentrace v plazmě 1,20 μg/ml během 2 hodin u psů a 2,4 μg/ml během 30 minut u koček.
Marbofloxacin se slabě váže na plazmatické proteiny a je široce distribuován. Ve většině tkání se marbofloxacin nachází ve vyšší koncentraci než v plazmě. Marbofloxacin je pomalu vylučován z těla (t1/2β = 9,7 hodin u psů a 8,8 hodin u koček), převážně v účinné formě, a to močí a stolicí.
6. Farmaceutické údaje
6.1 Seznam pomocných látek
Sušený prášek z vepřových jater
Povidon K30
Kvasnicový extrakt
Monohydrát laktózy
Krospovidon
Mikrokrystalická celulosa
Magnesium-stearát
6.2 Inkompatibility
Neuplatňuje se.
Doba použitelnosti
Doba použitelnosti veterinárního léčivého přípravku v neporušeném obalu: 2 roky.
Zvláštní opatření pro uchovávání
Tento veterinární léčivý přípravek nevyžaduje žádné zvláštní podmínky pro uchovávání.
Druh a složení vnitřního obalu
Blistry (hliník/hliník): 14, 28, 42, 56, 70, 84, 98 a 280 tablet ve vnějším obalu s blistry po 14 tabletách.
Na trhu nemusí být všechny velikosti balení.
Zvláštní opatření pro zneškodňování nepoužitého veterinárního léčivého přípravku nebo odpadu, který pochází z tohoto přípravku
Všechen nepoužitý veterinární léčivý přípravek nebo odpad, který pochází z tohoto přípravku, musí být likvidován podle místních právních předpisů.
7. DRŽITEL ROZHODNUTÍ O REGISTRACI
Norbrook Laboratories Ltd
Station Works
Newry
County Down
Severní Irsko
BT35 6JP
8. REGISTRAČNÍ ČÍSLO(A)
96/026/13-C
9. DATUM REGISTRACE
1. 7. 2013
10. DATUM REVIZE TEXTU
Únor 2014
DALŠÍ INFORMACE
Veterinární léčivý přípravek je vydáván pouze na předpis.
1