Selen Aguettant 10 Mikrogramů/Ml
Sp.zn.sukls137269/2015
SOUHRN ÚDAJŮ O PŘÍPRAVKU
1. NÁZEV PŘÍPRAVKU
Selen Aguettant 10 mikrogramů/ml infuzní roztok
2. KVALITATIVNÍ A KVANTITATIVNÍ SLOŽENÍ
Jedna injekční lahvička o objemu 10 ml obsahuje natrii selenis 219 mikrogramů, což odpovídá selenium 100 mikrogramů.
Jeden ml roztoku obsahuje obsahuje natrii selenis 21,9 mikrogramů, což odpovídá selenium 10 mikrogramů.
Úplný seznam pomocných látek viz bod 6.1.
3. LÉKOVÁ FORMA
Infuzní roztok.
Čirý bezbarvý roztok. pH 8,0 - 9,5
Osmolarita = 20 mosm/l
4. KLINICKÉ ÚDAJE
4.1 Terapeutické indikace
Prevence deficitu selenu u pacientů na parenterální výživě.
Léčba prokázaného deficitu selenu, který nelze kompenzovat výživou.
4.2 Dávkování a způsob podání
Dávkování
Jeden ml roztoku obsahuje 10 mikrogramů selenu.
Dávka musí být individuálně přizpůsobena v závislosti na deficitu selenu a hladině selenu.
Pro monitorování léčby je třeba stanovit koncentraci selenu v krvi nebo v séru. Koncentrace selenu v krvi má být mezi 120 až 160 mikrogramy/l, koncentrace selenu v séru nemá převýšit 130 mikrogramů/l.
Doporučená dávka:
- Dospělí:
o Suplementace při celkové parenterální výživě: 60 až 100 mikrogramů denně. o Ostatní stavy s prokázaným deficitem selenu: 100 mikrogramů až maximálně 400 mikrogramů denně krátkodobě do dosažení normalizace laboratorních hodnot.
- Pediatrická populace:
o Kojenci: 2 mikrogramy/kg/den a kojenci s nízkou porodní hmotností: 2 až 3 mikrogramy/kg/den.
o Děti: 2 mikrogramy/kg/den, maximálně až 30 mikrogramů denně.
Způsob podání Intravenózní podání:
Selen Aguettant 10 mikrogramů/ml infuzní roztok musí být podán po naředění v roztoku parenterální výživy a prokázání stability, nebo podán v izotonickém roztoku (0,9% chlorid sodný nebo 5% glukóza) pomalou infuzí.
4.3 Kontraindikace
Hypersenzitivita na léčivou látku nebo případy selenózy.
4.4 Zvláštní upozornění a opatření pro použití
Zvláštní upozornění:
Přípravek nesmí být podán přímo, musí být naředěn v infuzním roztoku (viz bod 4.2).
Opatření pro použití:
Hladiny selenu v séru musí být pravidelně kontrolovány.
Zvýšená pozornost je vyžadována v případě podávání s celkovou parenterální výživou, anebo pokud je nezbytné mísení s jinými léčivy.
4.5 Interakce s jinými léčivými přípravky a jiné formy interakce
Nebyly provedeny žádné studie interakcí.
4.6 Fertilita, těhotenství a kojení
Údaje o podávání selenu těhotným ženám jsou omezené nebo nejsou k dispozici.Studie na zvířatech prokázaly reprodukční toxicitu (viz bod 5.3). Podávání selenu v těhotenství lze zvážit, pokud je to nezbytně nutné.
Kojení
Selen se vylučuje do lidského mateřského mléka, ale při podávání terapeutických dávek se žádné účinky na kojené novorozence/děti neočekávají. Selen lze podávat během kojení.
Fertilita
Selen neovlivňoval fertilitu u potkaních samců. Účinek selenu na fertilitu samic hlodavců byl pozorován při podávání vysokých dávek (viz bod 5.3).
4.7 Účinky na schopnost řídit a obsluhovat stroje
Není relevantní.
4.8 Nežádoucí účinky
Dávky podávané s parenterální výživou jsou nízké, u doporučených dávek se neobjevují známky toxicity.
Hlášení podezření na nežádoucí účinky
Hlášení podezření na nežádoucí účinky po registraci léčivého přípravku je důležité. Umožňuje to pokračovat ve sledování poměru přínosů a rizik léčivého přípravku. Žádáme zdravotnické pracovníky, aby hlásili podezření na nežádoucí účinky na adresu:
Státní ústav pro kontrolu léčiv Šrobárova 48 100 41 Praha 10
Webové stránky: www .sukl .cz/nahlasit-nezadouci-ucinek.
4.9 Předávkování
Příznaky akutního předávkování jsou: česnekový zápach z úst, únava, nauzeu a zvracení, průjem a bolest břicha. V případě chronického předávkování: účinky na kůži a kožní adnexa, ovlivnění růstu nehtů a vlasů, byly také pozorovány periferní polyneuropatie.
V případě předávkování musí být léčba přerušena a podána symptomatická terapie, pokud je nezbytné. Při akutním předávkování lze použít laváž žaludku a forsírovanou diurézu. Neexistuje specifické antidotum.
5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI
5.1 Farmakodynamické vlastnosti
Farmakoterapeutická skupina: minerální doplňky.
ATC kód: A12CE02
Selen je esenciální stopový prvek. U hlodavců bylo identifikováno až 20 selenoproteinů. U člověka je selen součástí glutathionperoxidázy a selenoproteinu P v plazmě. V obou těchto proteinech je selen vázán v aminokyselině selenocystein. Další selen dependentní enzymy jsou thioredoxinreduktáza a 5'-dejodináza, která katalyzuje konverzi tetrajódthyroxinu (T4) na aktivní hormon štítné žlázy trijódthyronin (T3).
Selen obsahující glutathionperoxidáza je součástí buněčného antioxidačního ochranného mechanismu u savců. Pokud je dostatečné množství redukovaného glutathionu, glutathionperoxidáza pomáhá přeměnovat peroxidy na odpovídající alkoholy. Na buněčných a nitrobuněčných in vitro modelech bylo pozorováno, že integrita celulárních a subcelárních membrán závisí na neporušenosti glutathionperoxidázového systému. Předpokládaný synergický účinek vitamínu E v různých buněčných frakcích nebyl zatím jednoznačně prokázán. Selen jako součást glutathionperoxidázy zpomaluje rychlost peroxidace lipidů, a tím i výsledné poškození membrán.
Patofyziologická relevance reakcí závislých na selenu byla prokázána pozorováním nedostatku selenu u lidí a zvířat. Selen obsahující glutathionperoxidáza ovlivňuje metabolismus leukotrienů, tromboxanů a prostacyklinů. Při nedostatku selenu jsou inhibovány reakce imunitního systému, zejména nespecifické buněčné a humorální reakce. Deficit selenu ovlivňuje aktivitu několika jaterních enzymů a potencuje poškození jater oxidačními a chemickými faktory a zvyšuje toxicitu těžkých kovů jako je rtuť a kadmium.
S deficitem selenu je spojována endemická forma kardiopatie, Keshanská nemoc. Nedostatek selenu je rovněž spojen s Kaschin-Beck syndromem, což je endemická osteoartropatie způsobující závažné deformity kloubů.
Byl také pozorován klinicky manifestovaný nedostatek selenu jako důsledek dlouhodobé parenterální výživy a nevyvážené diety. Převážně byly pozorovány kardiopatie a myopatie.
5.2 Farmakokinetické vlastnosti
V krvi je seleničnan převážně absorbován erytrocyty a enzymaticky redukován na hydrogenselenid. Hydrogenselenid představuje hlavní zásobárnu selenu pro exkreci a specifické včlenění do selenoproteinů. V této redukované formě se selen váže na plazmatické bílkoviny přítomné v játrech a dalších orgánech. Plazmatický sekundární transport z jater do cílových tkání, kde dochází k syntéze glutathionperoxidázy, probíhá ve formě selenocysteinu (selenoproteinu P). Další metabolická cesta biosyntézy selenoproteinu je v současnosti známa pouze u prokaryotů. Selenocystein je dále specificky včleněn do peptidového řetězce glutathionperoxidázy.
Přebytek hydrogenselenidu je přeměněn na methylované metabolity (methylselenol, dimethylselenid a ion trimethylselenonia) a následně vylučován močí a/nebo vydechován.
Celkové množství selenu v lidském těle se pohybuje mezi 3 mg až 20 mg. U člověka je selen vylučován stolicí, močí nebo plícemi, v závislosti na podané dávce. Selen se primárně vylučuje močí ve formě iontu trimethylselenonia. Vylučování závisí na množství selenu.
Vylučování selenu po parenterálním nebo perorálním podání probíhá ve třech fázích s konečným poločasem 65 až 116 dní.
5.3 Předklinické údaje vztahující se k bezpečnosti
Seleničitan sodný je vysoce toxický a usmrcuje laboratorní zvířata v jednotlivé dávce 1 až 3 mg/kg tělesné hmotnosti.
Selen neovlivňoval fertilitu u potkaních samců. Účinek selenu na fertilitu, reprodukci a potomstvo samic hlodavců byl pozorován při podávání vysokých dávek souvisejících s mateřskou toxicitou. Neexistuje důkaz teratogenity u opic.
V různých studiích in vitro byly pozorovány mutagenní i antimutagenní účinky seleničitanu sodného. In vivo může být zaznamenán mutagenní a karcinogenní potenciál u extrémně vysokých dávek, což se netýká dávek terapeutických.
6. FARMACEUTICKÉ ÚDAJE
6.1 Seznam pomocných látek Voda na injekci.
6.2 Inkompatibility
Selen je obecně inkompatibilní s vysokou koncentrací kyseliny askorbové (redukce seleničitanu na elementární selen, který je nerozpustný a jako zdroj selenu výživou nevyužitelný).
Selen Aguettant 10 mikrogramů/ml infuzní roztok nesmí být mísen s jinými léčivými přípravky s výjimkou 0,9% roztoku chloridu sodného, 5% roztoku glukózy, roztoku parenterální výživy nebo roztoku stopových prvků.
6.3 Doba použitelnosti
3 roky.
Po otevření/rekonstituci/naředění musí být přípravek použit ihned.
6.4 Zvláštní opatření pro uchovávání
Tento léčivý přípravek nevyžaduje žádné zvláštní podmínky uchovávání.
6.5 Druh obalu a obsah balení
Injekční lahvička o objemu 10 ml roztoku ze skla třídy I opatřená brombutylovou zátkou typu I (elastomer) a hliníkovým uzávěrem.
Balení obsahuje 10 injekčních lahviček.
6.6 Zvláštní opatření pro likvidaci přípravku
Veškerý nepoužitý léčivý přípravek nebo odpad musí být zlikvidován v souladu s místními požadavky.
7. DRŽITEL ROZHODNUTÍ O REGISTRACI
Laboratoire AGUETTANT 1, rue Alexander Fleming 69007 Lyon Francie
8. REGISTRAČNÍ ČÍSLO(A)
91/106/16-C
9. DATUM PRVNÍ REGISTRACE/PRODLOUŽENÍ REGISTRACE
Datum první registrace: 30.3.2016 Datum posledního prodloužení registrace:
10. DATUM REVIZE TEXTU
30.3.2016
5