Salofalk 1500 Mg Enterosolventní Granule S Prodlouženým Uvolňováním
sp.zn.sukls176392/2013
SOUHRN ÚDAJŮ O PŘÍPRAVKU
1. NÁZEV PŘÍPRAVKU
Salofalk 500 mg enterosolventní granule s prodlouženým uvolňováním Salofalk 1000 mg enterosolventní granule s prodlouženým uvolňováním Salofalk 1500 mg enterosolventní granule s prodlouženým uvolňováním Salofalk 3000 mg enterosolventní granule s prodlouženým uvolňováním
2. KVALITATIVNÍ A KVANTITATIVNÍ SLOŽENÍ
Jeden sáček přípravku Salofalk 500 mg enterosolventní granule s prodlouženým uvolňováním obsahuje mesalazinum 500 mg.
Jeden sáček přípravku Salofalk 1000 mg enterosolventní granule s prodlouženým uvolňováním obsahuje mesalazinum 1000 mg.
Jeden sáček přípravku Salofalk 1500 mg enterosolventní granule s prodlouženým uvolňováním obsahuje mesalazinum 1500 mg.
Jeden sáček přípravku Salofalk 3000 mg enterosolventní granule s prodlouženým uvolňováním obsahuje mesalazinum 3000 mg.
Pomocné látky se známým účinkem:
Jeden sáček přípravku Salofalk 500 mg enterosolventní granule s prodlouženým uvolňováním obsahuje 1,0 mg aspartamu a 0,02 mg sacharosy.
Jeden sáček přípravku Salofalk 1000 mg enterosolventní granule s prodlouženým uvolňováním obsahuje 2,0 mg aspartamu a 0,04 mg sacharosy.
Jeden sáček přípravku Salofalk 1500 mg enterosolventní granule s prodlouženým uvolňováním obsahuje 3,0 mg aspartamu a 0,06 mg sacharosy.
Jeden sáček přípravku Salofalk 3000 mg enterosolventní granule s prodlouženým uvolňováním obsahuje 6,0 mg aspartamu a 0,12 mg sacharosy.
Úplný seznam pomocných látek viz bod 6.1
3. LÉKOVÁ FORMA
Enterosolventní granule s prodlouženým uvolňováním. Popis přípravku: tyčinkovité nebo kulaté šedobílé granule.
4. KLINICKÉ ÚDAJE
4.1. Terapeutické indikace
K léčbě akutní fáze a udržování remise ulcerózní kolitidy.
4.2. Dávkování a způsob podání
Dávkování
Dospělí a starší pacienti:
Léčba akutní fáze ulcerózní kolitidy:
Jednou denně 1 sáček Salofalk 3000 mg granulí, nebo 1 nebo 2 sáčky Salofalk 1500 mg granulí, 3 sáčky Salofalk 1000 mg granulí nebo 3 sáčky Salofalk 500 mg granulí (odpovídá 1,5 g - 3,0 g mesalazinu denně), nejlépe ráno a podle individuálních klinických požadavků.
Také je možné užívat předepsanou denní dávku rozdělenou do 3 dávek (1 sáček Salofalk 500 mg granulí 3x denně nebo 1 sáček Salofalk 1000 mg granulí 3x denně), pokud je to pro pacienta výhodnější.
K udržování remise ulcerózní kolitidy:
Obvyklá léčebná dávka je 0,5 g mesalazinu 3x denně (ráno, v poledne a večer), což odpovídá celkové denní dávce 1,5 g mesalazinu.
Pro pacienty se zvýšeným rizikem relapsu ze zdravotních důvodů nebo kvůli obtížím při podávání 3x denně se může dávkovací schéma upravit na 3,0 g mesalazinu podávaných v jedné denní dávce, nejlépe ráno.
Pediatrická _ populace:
Dokumentace prokazující účinek u dětí ve věku 6-18 let je pouze omezená.
Děti ve věku 6 let a starší:
Akutní fáze: Dávkování je individuální, počáteční dávka 30-50 mg/kg/den jednou denně, nejlépe ráno nebo rozděleně v dílčích dávkách. Maximální dávka: 75 mg/kg/den, v dílčích dávkách. Celková denní dávka nemá překročit maximální dávku pro dospělé.
Udržovací léčba: Dávkování je individuální, počáteční dávka 15-30 mg/kg/den se podává rozděleně v dílčích dávkách. Celková denní dávka nemá překročit dávku doporučovanou pro dospělé.
Je obecně doporučeno, že dětem s tělesnou hmotností do 40 kg může být podána polovina denní dávky pro dospělé a dětem nad 40 kg tělesné hmotnosti denní dávka stejná jako u dospělých pacientů.
Způsob podání:
Obsah sáčků Salofalk granulí se nemá rozkousávat. Granule má pacient dát na jazyk a poté bez rozkousávání spolknout a zapít dostatečným množstvím tekutiny.
Jak v akutní fázi onemocnění, tak při dlouhodobé léčbě je třeba Salofalk granule užívat pravidelně a trvale, aby bylo dosaženo žádaného léčebného účinku.
Délku trvání léčby určuje lékař.
4.3. Kontraindikace
Salofalk granule jsou kontraindikovány při:
- hypersenzitivitě na léčivou látku, na salicyláty nebo na kteroukoli pomocnou látku uvedenou v bodě 6.1
- těžké poruše funkce jater nebo ledvin
4.4. Zvláštní upozornění a opatření pro použití
Ošetřující lékař určí intervaly vyšetření krve (diferenciální krevní obraz, parametry jaterních funkcí jako ALT nebo AST, sérový kreatinin) a moči (diagnostické proužky na testování moči). Obvykle se doporučuje provést vyšetření před zahájením léčby, za 14 dní po zahájení léčby a dále pak ještě 2-3krát ve čtyřtýdenních intervalech.
Při normálních hodnotách se následující kontrolní vyšetření mají provádět jedenkrát za tři měsíce, při potížích ihned.
Při podávání přípravku pacientům s poruchou funkce jater se doporučuje opatrnost.
Salofalk granule nemají být podávány pacientům s poruchou funkce ledvin. Při zhoršení renálních funkcí během léčby je třeba uvažovat o mesalazinem navozené nefrotoxicitě.
Pacienti s onemocněním plic, zvláště s bronchiálním astmatem, mají být během léčby tímto přípravkem velmi pečlivě sledováni.
U nemocných s anamnézou nežádoucích účinků při léčbě přípravky obsahujícími sulfasalazin by zahájení léčby mělo být prováděno pod pečlivou lékařskou kontrolou. Při výskytu akutních projevů nesnášenlivosti, jako jsou křeče v břiše, akutní bolest břicha, horečka, silná bolest hlavy a kožní vyrážka, je třeba léčbu ihned přerušit.
U pacientů s fenylketonurií je třeba myslet na to, že Salofalk granule obsahují aspartam jako sladidlo, v množství odpovídající 0,56 mg (Salofalk 500 mg granule), 1,12 mg (Salofalk 1000 mg granule), 1,68 mg (Salofalk 1500 mg granule) a 3,36 mg (Salofalk 3000 mg granule) fenylalaninu.
Salofalk granule obsahují sacharosu. Pacienti se vzácnou vrozenou nesnášenlivostí fruktosy, s glukoso-galaktosovou malabsorpcí nebo insuficiencí sacharázy-izomaltázy nemají tento přípravek užívat.
4.5. Interakce s jinými léčivými přípravky a jiné formy interakce
Nebyly prováděny žádné specifické studie zabývající se interakcemi přípravku.
- Laktulóza nebo podobné látky, které snižují pH stolice:
možné snížené uvolňování mesalazinu z granulí při poklesu pH způsobeném metabolismem laktulózy
U pacientů léčených mesalazinem v kombinaci s azathioprinem, 6-merkaptopurinem nebo thioguaninem je nutné počítat s možným zvýšením jejich myelosupresivního účinku.
Není dostatečný důkaz o tom, že mesalazin může snižovat antikoagulační účinek warfarinu.
4.6. Fertilita, těhotenství a kojení
Nejsou žádné dostupné údaje o použití Salofalk granulí u těhotných žen. Nicméně u omezeného počtu těhotných žen, které byly léčeny mesalazinem, nebyly pozorovány žádné negativní účinky na těhotenství nebo na zdraví plodu/novorozence. Žádné jiné relevantní epidemiologické údaje dosud nejsou k dispozici.
Byl zaznamenán jeden izolovaný případ renálního selhání u novorozence matky, která v těhotenství dlouhodobě užívala vysoké dávky mesalazinu (2 - 4 g denně per os).
Studie na zvířatech s perorálním podáváním mesalazinu nevykázaly ani přímé, ani nepřímé škodlivé účinky na březost, embryonální/fetální vývoj, porod a poporodní vývoj.
Salofalk granule mají být během těhotenství užívány jen tehdy, pokud potenciální přínos převáží možné riziko.
Kojení
N-acetyl-5-aminosalicylová kyselina a v menším rozsahu mesalazin jsou vylučovány do mateřského mléka. Zkušenosti s podáváním mesalazinu kojícím ženám jsou zatím jen omezené. U kojenců nelze vyloučit projevy přecitlivělosti, jako je průjem. Proto mají být Salofalk granule v období kojení užívány jen tehdy, pokud potenciální přínos převáží možné riziko. Pokud se u kojence objeví průjem, je třeba kojení přerušit.
4.7. Účinky na schopnost řídit a obsluhovat stroje
Salofalk granule nemají žádný nebo mají zanedbatelný vliv na schopnost řídit nebo obsluhovat stroje.
4.8. Nežádoucí účinky
Třídy orgánových systémů |
Vyjadřování_ frekvence podle MedDRA | |
Vzácné ( >1/10000 až <1/1000) |
Velmi vzácné (<1/10000) | |
Poruchy krve a lymfatického systému |
Změny v krevním obrazu (aplastická anémie, agranulocytóza, pancytopenie, neutropenie, leukopenie, trombocytopenie) | |
Poruchy nervového systému |
Bolest hlavy, závratě. |
Periferní neuropatie |
Srdeční poruchy |
Myokarditida, perikarditida | |
Respirační, hrudní a mediastinální poruchy |
Alergické a fibrotické reakce v plicích (včetně dušnosti, kašle, bronchospasmu, alveolitidy, plicní eozinofilie, plicní infiltrace, pneumonitidy) | |
Gastrointestinální poruchy |
Bolest břicha, průjem, flatulence, nevolnost, zvracení |
Akutní pankreatitida |
Poruchy ledvin a močových cest |
Porucha funkce ledvin včetně akutní a chronické intersticiální nefritidy a renální insuficience | |
Poruchy kůže a podkožní |
Alopecie |
tkáně | ||
Poruchy svalové a kosterní soustavy a pojivové tkáně |
Myalgie, artralgie | |
Poruchy imunitního systému |
Hypersenzitivní reakce jako alergický exantém, léková horečka, lupus erythematodes-like syndrom, pankolitida | |
Poruchy jater a žlučových cest |
Změny parametrů jaterních funkcí (zvýšení hodnot aminotransferáz a parametrů cholestázy), hepatitida, cholestatická hepatitida | |
Poruchy reprodukčního systému a prsu |
oligospermie (reverzibilní) |
Hlášení podezření na nežádoucí účinky
Hlášení podezření na nežádoucí účinky po registraci léčivého přípravku je důležité. Umožňuje to pokračovat ve sledování poměru přínosů a rizik léčivého přípravku. Žádáme zdravotnické pracovníky, aby hlásili podezření na nežádoucí účinky na adresu:
Státní ústav pro kontrolu léčiv Šrobárova 48 100 41 Praha 10
Webové stránky: http://www.sukl .cz/nahlasit-nezadouci-ucinek
4.9. Předávkování
Údaje o předávkování, které nesvědčí pro renální nebo hepatální toxicitu, jsou vzácné (např. úmyslná sebevražda vysokými perorálními dávkami mesalazinu). Neexistuje žádné specifické antidotum a léčba je symptomatická a podpůrná.
5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI
5.1. Farmakodynamické vlastnosti
Farmakoterapeutická skupina: střevní protizánětlivá léčiva; kyselina aminosalicylová a podobné látky ATC kód: A07EC02
Mechanismus účinku
Mechanismus protizánětlivého účinku mesalazinu není znám. Výsledky in vitro studií naznačují, že může hrát roli inhibice lipoxygenázové aktivity.
Kromě toho byl prokázán účinek na koncentraci prostaglandinů přítomných ve střevní sliznici. Mesalazin (5aminosalicylová kyselina/5-ASA) může vázat volné radikály reaktivních sloučenin kyslíku.
Farmakodynamické účinky
Perorálně podávaný mesalazin působí převážně lokálně na střevní mukózu a submukózu, z luminální strany střeva. To je důležité proto, že mesalazin je dostupný v zánětem postižených oblastech střeva. Systémová biologická dostupnost/plazmatická koncentrace mesalazinu nemá žádný vliv na terapeutickou účinnost, ale je důležitá z hlediska bezpečnosti přípravku. Ve snaze splnit tato kriteria jsou Salofalk granule potaženy Eudragitem L, proto jsou odolné vůči žaludeční šťávě a uvolňování mesalazinu je závislé na pH ve střevě a prodloužený účinek souvisí se strukturou granulí.
5.2. Farmakokinetické vlastnosti
Obecné vlastnosti mesalazinu
Absorpce:
Absorpce mesalazinu je nejvyšší v proximálním úseku a nejnižší v distálním úseku střeva. Biotransformace:
Mesalazin je metabolizován jak ve střevní sliznici, tak v játrech na farmakologicky neúčinnou N-acetyl-5-aminosalicylovou kyselinu (N-Ac-5-ASA). Ukazuje se, že acetylace je nezávislá na acetylátorovém fenotypu pacienta. Určitý podíl mesalazinu je acetylován bakteriemi tlustého střeva. 43 % mesalazinu a 78 % N-Ac-5-ASA je vázáno na plazmatické bílkoviny.
Eliminace:
Mesalazin a jeho metabolit (N-acetyl-5-aminosalicylová kyselina) jsou vylučovány stolicí (větší podíl), ledvinami (mezi 20 a 50 % v závislosti na typu podání, lékové formě přípravku a způsobu uvolňování mesalazinu) a žlučovými cestami (malý podíl). Ledvinami se mesalazin vylučuje převážně ve formě N-acetyl-5-aminosalicylové kyseliny. Přibližně 1 % perorálně podaného mesalazinu se vylučuje do mateřského mléka, především jako N-acetyl-5-aminosalicylová kyselina.
Specifické vlastnosti Salofalk granulí
Distribuce:
Vzhledem k velikosti granulí okolo 1 mm je rychlost jejich průchodu ze žaludku do tenkého střeva rychlá.
Kombinovaná farmakoscintigrafická/farmakokinetická studie ukázala, že se přípravek dostane do ileocékální oblasti přibližně za 3 hodiny a do vzestupného tračníku přibližně během 4 hodin. Celková doba průchodu tračníkem je kolem 20 hodin. Odhaduje se, že přibližně 80% podané perorální dávky se nachází v kolon, sigmoideu a rektu.
Absorpce:
Uvolňování mesalazinu ze Salofalk granulí začíná se zpožděním přibližně 2-3 hodiny. Maximální plazmatické koncentrace je dosaženo přibližně po 4-5 hodinách. Systémová biologická dostupnost perorálně podaného mesalazinu činí přibližně 15-25%.
Příjem potravy oddaluje absorpci o 1-2 hodiny, ale nemění se ani její rychlost, ani rozsah.
Eliminace:
Při denní dávce mesalazinu 3x500 mg činil celkový podíl mesalazinu a N-Ac-5-ASA vyloučený ledvinami v ustáleném stavu okolo 25%. Nemetabolizovaná vyloučená frakce mesalazinu byla méně než 1% perorální dávky. Poločas vylučování byl v této studii 4,4 hodiny.
5.3. Předklinické údaje vztahující se k bezpečnosti
Předklinické údaje získané na základě konvenčních farmakologických studií bezpečnosti, genotoxicity, karcinogenity (prováděno na potkanech) nebo reprodukční toxicity neodhalily žádné zvláštní riziko pro člověka.
Renální toxicita (renální papilární nekróza a poškození epitelu proximálního stočeného kanálku nebo celého nefronu) byla pozorována ve studiích toxicity po opakovaném podávání vysokých perorálních dávek mesalazinu. Klinický význam těchto nálezů není znám.
6. FARMACEUTICKÉ ÚDAJE
6.1. Seznam pomocných látek
aspartam (E 951) sodná sůl karmelosy mikrokrystalická celulosa kyselina citronová hypromelosa magnesium-stearát
kopolymer MA/MMA 1:1 (Eudragit L 100) methylcelulosa
polyakrylátová disperse 40 % (Eudragit NE 40 D obsahující 2 % nonoxynolu 100), povidon K 25
koloidní bezvodý oxid křemičitý
simetikon
kyselina sorbová
mastek
oxid titaničitý (E 171) triethyl-citrát
vanilkové aroma (obsahuje sacharosu)
6.2. Inkompatibility
Neuplatňuje se.
6.3. Doba použitelnosti
4 roky
6.4. Zvláštní opatření pro uchovávání
Tyto léčivé přípravky nevyžadují žádné zvláštní podmínky uchovávání.
6.5. Druh obalu a obsah balení
Sáček z polyester/Al/ polyethylenové folie.
Jeden sáček přípravku Salofalk 500 mg granule obsahuje 0,93 g granulí. Jeden sáček přípravku Salofalk 1000 mg granule obsahuje 1,86 g granulí. Jeden sáček přípravku Salofalk 1500 mg granule obsahuje 2,79 g granulí. Jeden sáček přípravku Salofalk 3000 mg granule obsahuje 5,58 g granulí.
Velikosti balení:
Salofalk 500 mg granule: 50, 100 a 300 sáčků.
Salofalk 1000 mg granule: 20, 50, 60, 100 a 150 sáčků.
Salofalk 1500 mg granule: 20, 30, 35, 45, 50, 60, 70, 90, 100 a 150 sáčků. Salofalk 3000 mg granule: 10, 15, 20, 30, 50, 60, 90 a 100 sáčků.
Na trhu nemusí být všechny velikosti balení.
6.6. Zvláštní opatření pro likvidaci přípravku
Žádné zvláštní požadavky.
7. DRŽITEL ROZHODNUTÍ O REGISTRACI
Dr. Falk Pharma GmbH Leinenweberstr. 5 79108 Freiburg Německo
8. REGISTRAČNÍ ČÍSLO(A)
Salofalk 500 mg enterosolventní granule s prodlouženým uvolňováním: 29/030/14-C Salofalk 1000 mg enterosolventní granule s prodlouženým uvolňováním: 29/031/14-C Salofalk 1500 mg enterosolventní granule s prodlouženým uvolňováním: 29/032/14-C Salofalk 3000 mg enterosolventní granule s prodlouženým uvolňováním: 29/033/14-C
9. DATUM PRVNÍ REGISTRACE/ PRODLOUŽENÍ REGISTRACE
29.1.2014
10. DATUM REVIZE TEXTU
13.6.2014
Strana 8 (celkem 8)