Rapidnorm 3000 Mg
Sp. zn. sukls42361/2015
SOUHRN ÚDAJŮ O PŘÍPRAVKU
1. NÁZEV PŘÍPRAVKU
Rapidnorm 3000 mg granule pro perorální roztok
2. KVALITATIVNÍ A KVANTITATIVNÍ SLOŽENÍ
Jeden sáček obsahuje fosfomycinum 3000 mg, což odpovídá fosfomycinum trometamoli 5631 mg.
Pomocné látky se známým účinkem:
Jeden sáček obsahuje 1923 mg sacharosy.
Jeden sáček obsahuje 0,96 mg oranžové žluti (E110) a 48 mg monohydrátu glukosy. Úplný seznam pomocných látek viz bod 6.1.
3. LÉKOVÁ FORMA
Granule pro perorální roztok.
Bílé až téměř bílé granule pro perorální roztok.
4. KLINICKÉ ÚDAJE
4.1 Terapeutické indikace
Přípravek Rapidnorm je širokospektrální antibiotikum, které je indikováno k léčbě akutních nekomplikovaných infekcí močových cest (vyvolaných bakteriemi, citlivými na fosfomycin) u žen a dívek od 12 let (viz bod 5.1).
Je třeba vzít v úvahu oficiální místní pokyny pro správné používání antibakteriálních látek.
4.2 Dávkování a způsob podání Dávkování
Dospívající ženy ve věku od 12 let a dospělé ženy s tělesnou hmotností vyšší než 50 kg užívají jeden sáček přípravku Rapidnorm najednou.
Zvláštní skupiny pacientů
U starších pacientek není nutno dávku přizpůsobovat. Rapidnorm je kontraindikován u pacientek s těžkými poruchami funkce ledvin (clearance kreatininu < 20 ml/min) (viz bod 4.3).
Pediatrická populace:
Bezpečnost a účinnost přípravku Rapidnorm u dětí do 12 let nebyla stanovena. Proto by jim tento přípravek neměl být podáván.
Způsob podání
Přípravek Rapidnorm má být užíván přibližně 2 hodiny před jídlem nebo 2 hodiny po jídle. Obsah sáčku se má rozpustit ve sklenici vody (přibližně 150 - 200 ml) nebo jiné nealkoholické tekutiny a je třeba ho ihned vypít.
4.3 Kontraindikace
• Hypersenzitivita na léčivou látku nebo na kteroukoli pomocnou látku uvedenou v bodě
6.1 tohoto přípravku.
• Těžká porucha funkce ledvin (clearance kreatininu < 20 ml/min.).
4.4 Zvláštní upozornění a opatření pro použití
Onemocnění související s Clostridium difficile
Průjem, zejména závažný, přetrvávající a/nebo s příměsí krve během nebo po léčbě fosfomycin-trometamolem může být symptomem onemocnění souvisejícího s bakteriemi Clostridium difficile (CDAD). Závažnost tohoto onemocnění se může pohybovat od mírné až po život ohrožující. Jeho nejzávažnější formou je pseudomembranózní kolitida (viz bod 4.8). Proto je nutné zvážit tuto diagnózu u pacientek, u kterých dojde k rozvoji závažného průjmu během léčby fosfomycin-trometamolem nebo po ní. V případě podezření nebo potvrzení CDAD je třeba léčbu přípravkem Rapidnorm ihned ukončit a neprodleně zahájit vhodnou léčbu. U tohoto klinického stavu jsou kontraindikovány léčivé přípravky snižující peristaltiku.
Pomocné látky:
Přípravek obsahuje sacharosu a monohydrát glukosy.
Pacientky se vzácnými dědičnými problémy s intolerancí fruktózy, malabsorpcí glukosy a galaktosy nebo při deficienci sacharázy-izomaltázy by tento přípravek neměly užívat.
Tento léčivý přípravek obsahuje barvivo oranžová žluť (E110), které může způsobovat alergické reakce.
4.5 Interakce s jinými léčivými přípravky a jiné formy interakce
Po souběžném podávání metoklopramidu a fosfomycin-trometamolu byl pozorován pokles hladiny fosfomycinu v séru a v moči. Doporučuje se proto dodržovat mezi podáním obou těchto léčivých látek odstup dvou až tří hodin. Podobné účinky mohou vyvolávat i jiné léčivé látky zvyšující gastrointestinální motilitu.
4.6 Fertilita, těhotenství a kojení
Údaje o podávání fosfomycin-trometamolu těhotným ženám jsou omezené nebo nejsou k dispozici. Fosfomycin prochází placentou. Studie reprodukční toxicity na zvířatech nenaznačují přímé nebo nepřímé škodlivé účinky (viz bod 5.3).
Přípravek Rapidnorm se má používat v těhotenství pouze tehdy, když klinický stav ženy vyžaduje léčbu fosfomycin-trometamolem.
Kojení
Fosfomycin/metabolity se vylučují v nízkých koncentracích do lidského mateřského mléka. U kojeného dítěte by se mohl objevit průjem nebo mykotické infekce sliznic.
Na základě posouzení prospěšnosti kojení pro dítě a prospěšnosti léčby pro matku je nutno rozhodnout, zda přerušit kojení, nebo ukončit podávání přípravku Rapidnorm.
4.7 Účinky na schopnost řídit a obsluhovat stroje
Přípravek může vyvolat závratě a tak ovlivnit schopnost řídit dopravní prostředky či obsluhovat stroje. Pacientkám se proto doporučuje neprovádět tyto činnosti, pokud se nepřesvědčí, že přípravek u nich nevyvolává uvedené reakce.
4.8 Nežádoucí účinky
Nejčastěji hlášenými nežádoucími účinky v klinických studiích, které se projevily u více než 1 % účastníků studované populace (bez ohledu na případnou souvislost s hodnoceným přípravkem), byly průjem, bolest hlavy, vaginitida, nauzea, rhinitis, bolesti zad, dysmenorea, faryngitida, závratě, bolest břicha, dyspepsie, astenie a vyrážka.
Klasifikace četnosti výskytu nežádoucích účinků vychází z této terminologie:
Velmi časté: Časté:
Méně časté: Vzácné:
Velmi vzácné: Není známo:
(> 1/10)
(> 1/100 až < 1/10)
(> 1/1 000 až < 1/100)
(> 1/10 000 až < 1/1 000)
(> 1/10 000)
(z dostupných údajů nelze určit)
Infekce a infestace
Méně časté: Vulvovaginitida
Poruchy krve a lymfatického systému Méně časté: Leukopenie, trombocytopenie
Poruchy imunitního systému
Není známo: Anafylaktický šok, alergické reakce
Poruchy nervového systému Časté: Bolest hlavy, závratě
Méně časté: Parestézie
Srdeční poruchy Vzácné: Tachykardie
Respirační, hrudní a mediastinální poruchy Není známo: Astma
Gastrointestinální poruchy
Méně časté: Průjem, nauzea, dyspepsie
Vzácné: Zvracení
Není známo: Pseudomembranózní kolitida, bolest břicha
Poruchy j ater a žlučových cest
Méně časté: Zvýšená hladina transamináz
Poruchy kůže a podkožní tkáně Vzácné: Vyrážka, svědění
Není známo: Toxická epidermální nekrolýza, angioedém, kopřivka
Celkové poruchy a reakce v místě aplikace Časté: Astenie
V klinických studiích byl hlášen jeden případ optické neuritidy.
Hlášení podezření na nežádoucí účinky
Hlášení podezření na nežádoucí účinky po registraci léčivého přípravku je důležité. Umožňuje to pokračovat ve sledování poměru přínosů a rizik léčivého přípravku. Žádáme zdravotnické pracovníky, aby hlásili podezření na nežádoucí účinky na adresu: Státní ústav pro kontrolu léčiv, Šrobárova 48, 100 41 Praha 10 (http://www.sukl.cz/nahlasit-nezadouci-ucinek).
4.9 Předávkování
U pacientek, které užily nadměrnou dávku fosfomycinu, byly pozorovány tyto příznaky: vestibulární syndrom, porucha sluchu, kovová pachuť a celkově oslabené vnímání chuti. Neexistuje žádné speciální antidotum. V případě předávkování by měla být zahájena symptomatická léčba.
5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI
5.1 Farmakodynamické vlastnosti
Farmakoterapeutická skupina: antibakteriální léčiva pro systémovou aplikaci, jiná antibakteriální léčiva
ATC kód: J01XX01
Mechanismus účinku
Fosfomycin je strukturální analog fosfoenolpyruvátu. Inhibuje enzym transferázy fosfoenolpyruvátu, který katalyzuje tvorbu kyseliny N-acetylmuramové z N-acetyl aminoglukózy a fosfoenolpyruvátu. Kyselina N-acetylmuramová je nezbytná pro hromadění peptidoglykanu, což je nezbytná součást buněčných stěn bakterií. Fosfomycin působí především baktericidně.
F armakokinetický/farmakodynamický vztah
Účinnost závisí v zásadě na tom, jak dlouho se hladina léčivé látky drží nad minimální
inhibiční koncentrací (MIC) patogenu.
Rezistence
Rezistence vůči fosfomycinu může být založena na těchto mechanismech:
• Fosfomycin je do buněk bakterií přenášen aktivně prostřednictvím dvou různých přenašečových systémů (glycerin-3-fosfátový přenašečový systém a přenašečový systém na bázi hexózy-6). U bakterií čeledi Enterobacteriaceae se může glycerin-3-fosfátový přenašečový systém pozměnit tak, že se fosfomycin do buňky již dále nepřenáší.
• Jiný plasmidově kódovaný mechanismus, který se vyskytuje u bakterií Enterobacteriaceae, Pseudomonas spp. a Acinetobacter spp., je založen na přítomnosti specifického proteinu, díky jehož působení dochází k metabolismu fosfomycinu a jeho vázání na glutation (GSH).
• K plasmidově kódované rezistenci vůči fosfomycinu dochází také u stafylokoků. Přesný mechanismus rezistence ale zatím nebyl určen.
Zkřížená rezistence fosfomycinu s jinými antibiotiky není známa.
Hraniční hodnoty
Testy fosfomycinu se provádějí s pomocí běžného sériového ředění. Výsledky jsou
vyhodnocovány na základě mezní hodnoty pro fosfomycin. Byly stanoveny tyto minimální
inhibiční koncentrace pro citlivé a rezistentní bakterie:
Hraniční hodnoty EUCAST (Evropský výbor pro testování antimikrobiální citlivosti):
Patogen |
Citlivý |
Rezistentní |
Enterobacteriaceae |
< 32 mg/l |
> 32 mg/l |
Prevalence získané rezistence v Německu
Prevalence získané rezistence se může u vybraných druhů lišit jak podle regionu, tak v čase, proto je žádoucí získat místní informace o rezistenci. To platí zejména u léčby závažných infekcí. Pokud je místní prevalence rezistence taková, že je přinejmenším u některých typů infekcí sporné, zda je tento léčivý přípravek vhodný, doporučuje se podle nutnosti konzultace s odborníkem. Zejména v případě závažných infekcí nebo neúčinnosti léčby by měla být stanovena mikrobiologická diagnóza s určením kauzálního patogenu a jeho citlivosti na fosfomycin.
Prevalence získané rezistence v Německu na základě údajů za posledních 5 let z národních programů a studií sledování rezistence (poslední revize: prosinec 2011):
Běžně citlivé druhy_
Grampozitivní aeroby_
Staphylococcus saprophyticus*_
Gramnegativní aeroby_
Escherichia coli_
Klebsiella pneumoniae_
Proteus mirabilis_
Druhy, u nichž může být problémem získaná rezistence
Grampozitivní aeroby_
* V době publikace tabulky nebyly k dispozici aktuální údaje. Citlivost je ale prozatím předpokládána v hlavní odborné literatuře, ve standardních odborných dílech i v léčebných doporučeních.
5.2 Farmakokinetické vlastnosti
Fosfomycin-trometamol je po perorálním podání mírně resorbován. Maximální koncentrace léčivé látky fosfomycinu v séru, která činí přibližně 30 mg/l, je dosahováno po 2 až 3 hodinách. Poločas eliminace z organismu se pohybuje mezi 3 a 4 hodinami. Léčivá látka je vylučována téměř nezměněna glomerulární filtrací do moči. 2 až 4 hodiny po podání bývají naměřeny maximální koncentrace v moči přes 2 000 mg/l. V koncentraci vyšší, než je předpokládaná minimální inhibiční koncentrace patogenu relevantní pro infekce močových cest, se léčivá látka udržuje po dobu min. 36 hodin. V případě poruchy funkce ledvin je vylučování léčivé látky ledvinami zpomaleno podle rozsahu postižení ledvinových funkcí.
Biologická dostupnost fosfomycin-trometamolu vyjádřená jako množství fosfomycinu zjištěné v moči po perorálním podání se pohybuje od 32 do 54 %. Biologická dostupnost fosfomycin-trometamolu (p. o.) v porovnání s disodnou solí fosfomycinu (i. v.) vyjádřená jako poměr AUCpo./AUCiv. pro 50 mg fosfomycinu na kg činí 40,6 %.
Zvláštní skupiny pacientů
Pohlaví: Ve farmakokinetice fosfomycinu nejsou žádné rozdíly mezi pohlavími.
Porucha funkce ledvin
U pěti anurických pacientek podstupujících hemodialýzu činil ť/2 fosfomycinu během hemodialýzy 40 hodin. U pacientek s různým rozsahem poruchy funkce ledvin (clearance kreatininu od 54 ml/min. do 7 ml/min.) se hodnota t/ zvýšila z 11 hodin na 50 hodin. Procentuální podíl fosfomycinu zjištěného v moči se snížil z 32 % na 11 %, z čehož vyplývá, že porucha funkce ledvin významně omezuje vylučování fosfomycinu.
5.3 Předklinické údaje vztahující se k bezpečnosti
Neklinické údaje získané na základě konvenčních studií toxicity po opakovaném podávání a genotoxicity neodhalily žádné zvláštní riziko pro člověka. Studie hodnotící karcinogenní potenciál fosfomycin-trometamolu nebyly prováděny.
Studie embryotoxicity na potkanech a králících neprokázaly embryotoxické ani teratogenní účinky až do maximální dávky 1 000 mg/kg/den. Dávky až do 1 000 mg/kg/den neměly ani žádné účinky na fertilitu a perinatální a postnatální vývoj u potkanů.
6. FARMACEUTICKÉ ÚDAJE
6.1 Seznam pomocných látek
sacharosa hydroxid vápenatý
pomerančové aroma [maltodextrin, monohydrát glukosy, arabská klovatina, kyselina citronová (E330), oranžová žluť (E110), butylhydroxyanisol (E320), ochucovadla] sodná sůl sacharinu
6.2 Inkompatibility
Neuplatňuje se.
6.3 Doba použitelnosti
3 roky
Po rozpuštění je roztok fosfomycin-trometamolu určen k okamžitému podání.
6.4 Zvláštní opatření pro uchovávání
Tento léčivý přípravek nevyžaduje zvláštní podmínky uchovávání.
Podmínky uchovávání tohoto léčivého přípravku po rozpuštění granulátu jsou uvedeny v bodě 6.3.
6.5 Druh obalu a obsah balení
Sáčky z papíru/polyethylenu/hliníku/polyethylenu.
Velikost balení:
Papírové krabičky obsahující 1 sáček s 8 g granulí pro perorální roztok.
6.6 Zvláštní opatření pro likvidaci přípravku a pro zacházení s ním
Žádné zvláštní požadavky.
7. DRŽITEL ROZHODNUTÍ O REGISTRACI
APOGEPHA Arzneimittel GmbH
Kyffhauserstrasse 27 01309 Drážďany Německo
8. REGISTRAČNÍ ČÍSLO
15/228/13-C
9. DATUM PRVNÍ REGISTRACE/PRODLOUŽENÍ REGISTRACE
12.6. 2013