Příbalový Leták

Ranital 150 Mg Potahované Tablety

sp.zn. sukls108594/2011

SOUHRN ÚDAJŮ O PŘÍPRAVKU

1.    NÁZEV PŘÍPRAVKU Ranital 150 mg potahované tablety

2.    KVALITATIVNÍ A KVANTITATIVNÍ    SLOŽENÍ

Jedna potahovaná tableta Ranital 150 mg obsahuje ranitidini hydrochloridum 167,4 mg, což odpovídá ranitidinum 150 mg.

Pomocná látka se známým účinkem: jedna tableta obsahuje 74,4 mg monohydrátu laktosy.

Úplný seznam pomocných látek viz bod 6.1.

3.    LÉKOVÁ FORMA

Potahované tablety.

Popis přípravku:

Světle hnědožluté, kulaté bikonvexní potahované    tablety.

4.    KLINICKÉ ÚDAJE

4.1    Terapeutické indikace

Dospělí:

-    krátkodobá terapie akutního duodenálního vředu

-    krátkodobá terapie akutního benigního žaludečního vředu

-    Zollinger-Ellisonův syndrom

-    udržovací terapie duodenálního vředu

-    udržovací terapie po remisi žaludečního vředu

-    prevence a terapie refluxní ezofagitidy

-    profylaxe aspirace kyselého žaludečního obsahu u pacientů s rizikem kyselé aspirace při celkové anestezii

-    profylaxe krvácení v horních etážích gastrointestinálního traktu a profylaxe rekurentního krvácení vředu (např. stresová ulcerace)

-    prevence a terapie dyspepsie

-    prevence duodenálních vředů spojených s dlouhodobým užíváním nesteroidních antiflogistik.

-    součást trojité léčby k eradikaci Helicobacter pylori.

Děti a dospívající od 3 do 18 let:

•    krátkodobá léčba peptického vředu

•    léčba gastroezofageálního refluxu včetně refluxní ezofagitidy a symptomatického zmírnění gastroezofageální refluxní choroby.

4.2 Dávkování a způsob podání

Dospělí

Akutní duodenální vřed

Doporučené perorální dávkování přípravku Ranital je zpravidla 150 mg dvakrát denně, nebo 300 mg jednou denně večer po jídle nebo před ulehnutím k spánku.

V případě potřeby může být k úlevě od bolesti užíváno antacidum hodinu před nebo hodinu po užití tablet přípravku Ranital. Léčba akutního duodenálního vředu trvá od 4 do 8 týdnů. Většina pacientů se zotaví během 4 týdnů.

Udržovací terapie po remisi nebo prevence recidivy duodenálního vředu

Četnost recidiv duodenálního vředu je nižší u pacientů absolvujících udržovací terapii.

Doporučené perorální dávkování je zpravidla 150 mg jednou denně, večer před spaním. Udržovací terapie trvá 6 měsíců až jeden rok.

Benigní žaludeční vřed

Terapie přípravkem Ranital může maskovat příznaky maligního onemocnění žaludku, a proto je před zahájením terapie nutno vyloučit přítomnost maligního tumoru žaludku.

Doporučené perorální dávkování přípravku Ranital je zpravidla 150 mg dvakrát denně. Mnoho pacientů se zotaví během 6 týdnů.

Udržovací terapie po remisi žaludečního vředu

Četnost recidiv žaludečního vředu je nižší u pacientů absolvujících udržovací terapii.

Doporučené perorální dávkování přípravku Ranital je zpravidla 150 mg jednou denně, večer před spaním. Udržovací terapie trvá 6 měsíců až jeden rok.

Refluxní ezofagitida

Obvyklé doporučené dávkování pro terapii refluxní ezofagitidy je 150 mg ranitidinu dvakrát denně. U závažných případů může být dávkování zvýšeno až na 150 mg čtyřikrát denně. Příznaky onemocnění obvykle vymizí do jednoho nebo dvou týdnů od začátku léčby.

Terapie trvá od 4 do 8 týdnů. V případě recidivy se musí léčba opakovat.

Maximální denní dávka ranitidinu nesmí přesáhnout 600 mg.

Zollinger-Ellisonův syndrom

Doporučené dávkování je obvykle 150 mg ranitidinu dvakrát denně nebo 300 mg ranitidinu jednou denně, obvykle večer. Dávkování má být upraveno podle individuální potřeby každého pacienta (ne více než 6 g denně); terapie má pokračovat, dokud je klinicky indikována.

Profylaxe aspirace kyselého obsahu žaludku u pacientů s rizikem kyselé aspirace

Podává se jednorázově 1 potahovaná tableta přípravku Ranital 150 mg večer nebo 2 hodiny před výkonem.

Prevence krvácení z horní části trávicího traktu a prevence rekurentního krvácení vředu (např. stresová ulcerace)

Jakmile je znovu možné perorální podání potravy, užívá se jedna potahovaná tableta přípravku Ranital 150 mg dvakrát denně, dokud toto riziko existuje.

Prevence a terapie dyspepsie

Užívá se 1 potahovaná tableta přípravku Ranital 150 mg dvakrát denně po dobu nejvýše 6 týdnů.

Eradikace Helicobacter _pylori (v kombinaci s antibiotiky) Užívá se 300 mg ranitidinu dvakrát denně až do konce terapie.

Porucha funkce ledvin

U pacientů s poruchou funkce ledvin (clearance kreatininu menší než 50 ml/min) je doporučena dávka 150 mg, podávaná každých 18 až 24 hodin. Tato dávka může být pacientům podávána i častěji, tj. každých 12 hodin nebo ještě častěji, vyžaduje-li to jejich stav. V tomto případě je nutná zvláštní opatrnost. Má-li pacient zároveň hepatální dysfunkci, může být nutná ještě větší redukce dávkování.

Pediatrická populace Dospívající od 12 do 18 let

Léčba akutního peptického vředu a gastroezofageálního refluxu Dávkování je stejné jako u dospělých pacientů.

Děti ve věku od 3 do 11 let s tělesnou hmotností nad 30 kg

Viz bod 5.2 Farmakokinetické vlastnosti - Zvláštní skupiny pacientů.

Léčba akutního peptického vředu

Doporučená perorální dávka k léčbě peptického vředu u dětí je 4 mg/kg/den až 8 mg/kg/den, podávána ve dvou rozdělených dávkách, přičemž nejvyšší možná dávka ranitidinu denně je 300 mg po dobu 4 týdnů. U pacientů s nevyléčeným vředem je indikováno prodloužení léčby o další 4 týdny, neboť k vyléčení vředu obvykle dochází za osm týdnů léčby.

Gastroezofageální reflux

Doporučená perorální dávka k léčbě gastroezofageálního refluxu u dětí je 5 mg/kg/den až 10 mg/kg/den, podávaná ve dvou rozdělených dávkách, přičemž nejvyšší možná dávka je 600 mg (nejvyšší možná dávka se s největší pravděpodobností bude vztahovat na děti s vyšší hmotností nebo dospívající se závažnými příznaky onemocnění).

Bezpečnost a účinnost u novorozenců nebyla stanovena.

Starší pacienti

U starších pacientů s poruchou funkce jater a/nebo ledvin může být účinek běžné dávky pro dospělé zesílen.

Pacienti na dialýze

Hemodialýza snižuje hladinu ranitidinu v krvi, u hemodialyzovaných pacientů se proto má dávkování upravit tak, aby pacient příští předepsanou dávku ranitidinu užil bezprostředně po dialýze.

Způsob podání

Potahované tablety se užívají nerozkousané s dostatečným množstvím tekutiny (např. sklenice vody) nezávisle na jídle.

4.3 Kontraindikace

Hypersenzitivita na léčivou látku nebo na kteroukoli pomocnou látku uvedenou v bodě 6.1.

4.4    Zvláštní upozornění a opatření pro použití

Před zahájením léčby je třeba vhodnými vyšetřeními vyloučit možnost maligního onemocnění u pacientů s žaludečním vředem (dále by měli být takto vyšetřeni pacienti, jejichž symptomy zahrnují dyspepsii, pacienti středního věku a starší nemocní s novými nebo nedávno změněnými dyspeptickými symptomy), protože užívání ranitidinu může zakrýt příznaky karcinomu žaludku.

Ranitidin je vylučován ledvinami, u pacientů se závažnou poruchou funkce ledvin jsou tedy plazmatické koncentrace ranitidinu zvýšeny. Dávkování pro pacienty s poruchou funkce ledvin by mělo být upraveno v souladu s odstavcem v bodu 4.2.

Ojedinělé klinické zprávy naznačují, že ranitidin může vyvolat záchvat akutní porfyrie. Pacienti s anamnézou akutní porfyrie by proto neměli ranitidin užívat.

U starších pacientů, pacientů s chronickým plicním onemocněním, diabetem a u pacientů se sníženou imunitou existuje možnost zvýšeného rizika rozvoje komunitní pneumonie.

Rozsáhlá epidemiologická studie prokázala zvýšené riziko rozvoje komunitní pneumonie u pacientů, kteří běžně užívají ranitidin samotný oproti pacientům, u kterých byla léčba ukončena. Pozorované zvýšení rizika je 1,82 (95% CI 1,26-2,64).

Doporučuje se pravidelně kontrolovat pacienty, kteří současně užívají nesteroidní antirevmatika (NSAID), a to zejména starší pacienty a pacienty, u kterých se v minulosti vyskytl peptický vřed.

Zvláštní upozornění týkající se pomocných látek

Přípravek Ranital obsahuje laktosu. Pacienti se vzácnými dědičnými problémy s intolerancí galaktózy, vrozeným deficitem laktázy nebo malabsorpcí glukózy a galaktózy by tento přípravek neměli užívat.

4.5    Interakce s jinými léčivými přípravky a jiné formy interakce

Ranitidin může ovlivňovat absorpci, metabolismus nebo renální vylučování některých léčivých přípravků. Změněná farmakokinetika může vyžadovat úpravu dávkování nebo ukončení léčby daným léčivým přípravkem.

K interakcím dochází následujícími mechanismy:

1. Inhibice funkce cytochromu P-450 v systému oxygenázy

Ranitidin v obvyklých terapeutických dávkách nepotencuje účinek léčivých látek, které jsou inaktivovány tímto enzymovým systémem (např. diazepam, lidokain, fenytoin, propranolol a theofylin).

Byly zaznamenány případy změněného protrombinového času v souvislosti s kumarinovými antikoagulancii (např. warfarin). Vzhledem k úzkému terapeutickému indexu se doporučuje pečlivě monitorovat zvýšený nebo snížený protrombinový čas během současné léčby ranitidinem.

2. Kompetice o renální tubulární sekreci

Jelikož je ranitidin částečně eliminován kationaktivním systémem, může ovlivnit clearance ostatních léčivých přípravků eliminovaných touto cestou. Vysoké dávky ranitidinu (např. u Zollinger-Ellisonova sydromu) mohou způsobit snížení vylučování prokainamidu a N-acetylprokainamidu, což se projeví zvýšením hladiny těchto látek v plazmě.

3. Změna pH v žaludku

Může být ovlivněna dostupnost některých léčivých přípravků. To se může projevit buď zvýšenou absorpcí (např. triazolam, midazolam, glipizid) nebo sníženou absorpcí (např. ketokonazol, atazanavir, delaviridin, gefitinib).

Nebyly zaznamenány interakce ranitidinu s amoxicilinem a metronidazolem.

Pokud jsou současně s ranitidinem užívány vysoké dávky (2 g) sukralfátu, absorpce ranitidinu může být snížena. Tento účinek lze eliminovat, pokud je sukralfát užit 2 hodiny po užití ranitidinu.

4.6 Fertilita, těhotenství a kojení

Fertilita

Nejsou k dispozici žádné údaje týkající se účinků ranitidinu na fertilitu u lidí. Ve studiích na zvířatech nebyly zjištěny žádné účinky na samčí a samičí fertilitu (viz bod 5.3).

Těhotenství

Ranitidin prostupuje placientou. Stejně jako ostatní léčivé přípravky, i přípravek Ranital má být podáván těhotným ženám pouze tehdy, je-li to nezbytně nutné.

Kojení

Ranitidin je vylučován do lidského mateřského mléka. Stejně jako ostatní léčivé přípravky, i přípravek Ranital má být podáván kojícím ženám pouze tehdy, je-li to nezbytně nutné.

4.7 Účinky na schopnost řídit a obsluhovat stroje

Nejsou známy.

4.8 Nežádoucí účinky

Ke klasifikaci nežádoucích účinků byla použita následující konvence:

Velmi časté (>1/10)

Časté (>1/100 až <1/10)

Méně časté (>1/1000 až <1/100)

Vzácné (>1/10 000 až <1/1 000)

Velmi vzácné (<1/10 000)

Není známo (z dostupných údajů nelze určit).

Frekvence výskytu nežádoucích účinků byly stanoveny na základě spontánních hlášení nežádoucích účinků po uvedení na trh.

Poruchy krve a lymfatického systému

Velmi vzácné: změny krevního obrazu (leukocytopenie, trombocytopenie). Tyto změny jsou obvykle reverzibilní. Agranulocytóza nebo pancytopenie, někdy s myeloidní hypoplazií nebo aplazií.

Poruchy imunitního systému

Vzácné: hypersenzitivní reakce (kopřivka, angioedém, horečka, bronchospazmus, hypotenze a bolest na hrudi)

Velmi vzácné: anafylaktický šok Není známo: dyspnoe

Tyto nežádoucí účinky byly zaznamenány po jediné dávce.

Psychiatrické poruchy

Velmi vzácné: reverzibilní stavy zmatenosti, deprese a halucinace.

Tyto nežádoucí účinky byly hlášeny převážně u těžce nemocných pacientů, starších osob a pacientů s nefropatií.

Poruchy nervového systému

Velmi vzácné: bolest hlavy (někdy silná), závrať, reverzibilní mimovolní pohyby

Poruchy oka

Velmi vzácné: reverzibilní rozmazané vidění

Byly zaznamenány případy rozmazaného vidění naznačující změnu akomodace.

Srdeční poruchy

Velmi vzácné: podobně jako u ostatních antagonistů H2-receptorů: bradykardie, AV blok a tachykardie

Cévní poruchy

Velmi vzácné: vaskulitida

Gastrointestinální poruchy

Méně časté: bolest břicha, zácpa, nauzea (tyto nežádoucí účinky obvykle ustoupí během pokračující léčby)

Velmi vzácné: akutní pankreatitida, průjem Poruchy jater a žlučových cest

Vzácné: přechodné a reverzibilní zvýšení hodnot jaterních enzymů

Velmi vzácné: hepatitida (hepatocelulární, hepatokanalikulární nebo smíšená) se žloutenkou nebo bez ní, obvykle reverzibilní

Poruchy kůže a podkožní tkáně Vzácné: kožní vyrážka

Velmi vzácné: erythema multiforme, alopecie.

Poruchy svalové a kosterní soustavy a pojivové tkáně

Velmi vzácné: muskuloskeletální symptomy jako jsou artralgie a myalgie

Poruchy ledvin a močových cest

Vzácné: zvýšení hladiny kreatininu v plazmě (obvykle mírné, během léčby se vrátí k normálním hodnotám)

Velmi vzácné: akutní intersticiální nefritida.

Poruchy reprodukčního systému a prsu

Velmi vzácné: reverzibilní impotence, symptomy a stavy související s prsy (jako např. gynekomastie a galaktorea)

Pediatrická populace

Bezpečnost ranitidinu byla stanovena u dětí ve věku 0 až 16 let trpících onemocněním souvisejícím s kyselostí žaludeční šťáv. Ranitidin byl obvykle dobře snášen, profil nežádoucích účinků byl podobný jako u dospělých. K dispozici jsou pouze omezené údaje týkající se dlouhodobé bezpečnosti, zejména vzhledem k růstu a vývoji.

Hlášení podezření na nežádoucí účinky

Hlášení podezření na nežádoucí účinky po registraci léčivého přípravku je důležité. Umožňuje to pokračovat ve sledování poměru přínosů a rizik léčivého přípravku. Žádáme zdravotnické pracovníky, aby hlásili podezření na nežádoucí účinky na adresu: Státní ústav pro kontrolu léčiv, Šrobárova 48, 100 41 Praha 10, webové stránky: www.sukl.cz/nahlasit-nezadouci-ucinek.

4.9 Předávkování

Příznaky

Ranitidin je velmi specifický ve svých účincích, při předávkování se nepředpokládají žádné zvláštní problémy.

Terapie

Měla by být poskytnuta vhodná symptomatická a podpůrná léčba.

5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI

5.1 Farmakodynamické vlastnosti

Farmakoterapeutická skupina: antagonisté H2-receptorů ATC kód: A02BA02 Mechanismus účinku

Ranitidin je kompetitivní, reverzibilní antagonista histaminu na H2-receptorech v žaludeční sliznici.

Inhibuje denní i noční bazální sekreci žaludeční kyseliny, stejně jako sekreci žaludeční kyseliny stimulovanou potravou, insulinem, aminokyselinami, histaminem a pentagastrinem. Při srovnání stejných molárních množství bylo prokázáno, že ranitidin inhibuje stimulovanou sekreci žaludeční kyseliny třikrát až třináctkrát účinněji než cimetidin.

Ranitidin nepůsobí na sekreci pepsinu. Celkový výdej pepsinu je snížen úměrně snížení objemu žaludeční šťávy.

Ranitidin nesnižuje sérovou hladinu vápníku při hyperkalcemii. Ranitidin není anticholinergikum.

5.2 Farmakokinetické vlastnosti

Absorpce

Po perorálním podání je absorbováno 50 % ranitidinu. Biologický poločas ranitidinu je 2,5 až 3 hodiny.

Absorpce ranitidinu není významně narušena užitím spolu s jídlem nebo antacidy.

Sérové koncentrace, nutné k inhibici 50 % stimulované sekrece žaludeční kyseliny, jsou 36 až 94 ng/ml. Po perorálním užití jednotlivé dávky 150 mg ranitidinu zůstávají sérové koncentrace v tomto rozmezí po dobu až 12 hodin.

Distribuce

Na plazmatické proteiny je ranitidin vázán přibližně z 15 %. Distribuční objem je přibližně 1,4 l/kg. Biotransformace

Ranitidin je metabolizován v játrech na tři hlavní, farmakologicky inaktivní metabolity: N-oxid ranitidinu, sulfoxid ranitidinu a demethylranitidin.

Eliminace

Ranitidin je vylučován hlavně močí. Během 24 hodin po perorálním podání se močí vyloučí ve formě nezměněného léčiva kolem 30 % podané dávky.

Zvláštní skupiny pacientů Děti (ve věku od 3 let a starší)

Omezené farmakokinetické údaje prokázaly, že neexistují žádné významné rozdíly v poločasu eliminace (rozmezí u dětí ve věku 3 let a starší: 1,7 až 2,2 hodiny) a plasmatické clearance (rozmezí u dětí ve věku 3 let a starší: 9 až 22 ml/min/kg) mezi dětmi a zdravými dospělými jedinci, kteří užívají ranitidin perorálně, pokud je dávka upravena podle tělesné hmotnosti.

5.3 Předklinické údaje vztahující se k bezpečnosti přípravku

V    dlouhodobých studiích na tumorigenitu a karcinogenitu ranitidinu u myší a potkanů, jimž byly podávány perorální dávky až 2000 mg/kg denně, nebyly zjištěny známky tumorogenních či karcinogenních účinků.

Ve standardních bakteriálních testech na mutagenitu (Salmonella, Escherichia coli) ranitidin ani v maximálních koncentracích doporučených pro tyto testy nenavodil mutagenní změny.

V    testu dominantní letality byla jednorázová perorální dávka 1000 mg ranitidinu/kg, podaná potkaním samcům, bez efektu na výsledky dvou páření týdně během následujících devíti týdnů.

6. FARMACEUTICKÉ ÚDAJE 6.1 Seznam pomocných látek

Jádro tablety:

Monohydrát laktosy, povidon 40, koloidní bezvodý oxid křemičitý, kukuřičný škrob, mikrokrystalická celulosa, mastek, magnesium-stearát.

Potahová vrstva tablety:

Hypromelosa 2910, makrogol 400, oxid titaničitý E171, žlutý oxid železitý E172, mastek.

6.2 Inkompatibility

Neuplatňuje se.

6.3    Doba použitelnosti

3 roky.

Přípravek se nesmí užívat po datu ukončení doby použitelnosti, které je vyznačeno na obalu.

6.4    Zvláštní opatření pro uchovávání

Uchovávejte při teplotě do 25 °C.

6.5    Druh obalu a obsah balení

Al/Al blistr, krabička

150 mg potahované tablety v baleních po 30 tabletách.

6.6    Zvláštní opatření pro likvidaci přípravku a pro zacházení s ním

Žádné zvláštní požadavky na likvidaci.

Veškerý nepoužitý léčivý přípravek nebo odpad musí být zlikvidován v souladu s místními požadavky.

7. DRŽITEL ROZHODNUTÍ O REGISTRACI

Lek Pharmaceuticals d.d., Ljubljana, Slovinsko

8.    REGISTRAČNÍ ČÍSLO

09/007/87-A/C

9.    DATUM PRVNÍ REGISTRACE / DATUM PRODLOUŽENÍ REGISTRACE

Datum první registrace: 8. 4. 1987

Datum posledního prodloužení registrace: 7.10.2015

10. DATUM REVIZE TEXTU

7.10.2015

9/9