Provirsan
sp. zn.sukls125832/2016
SOUHRN ÚDAJŮ O PŘÍPRAVKU
1. NÁZEV PŘÍPRAVKU
PROVIRSAN
200 mg tablety
2. KVALITATIVNÍ A KVANTITATIVNÍ SLOŽENÍ
Jedna tableta obsahuje aciclovirum 200 mg.
Pomocné látky se známým účinkem: monohydrát laktosy. Úplný seznam pomocných látek viz bod 6.1.
3. LÉKOVÁ FORMA
Tableta.
Bílé, kulaté, ploché tablety o průměru 12 mm se zkosenými hranami a půlicí rýhou na jedné straně. Půlicí rýha má pouze usnadnit dělení tablety pro snazší polykání, nikoliv její rozdělení na stejné dávky.
4. KLINICKÉ ÚDAJE
4.1 Terapeutické indikace
Léčba a profylaxe infekcí virem Herpes simplex typu I. a II. u nemocných s normální imunologickou odpovědí i u imunokomprimovaných pacientů (HIV infekce, transplantace kostní dřeně).
Léčba herpetických infekcí kůže a sliznic včetně primární i recidivující genitální herpetické infekce. Léčba těžkých infekcí způsobených virem Varicella zoster.
Přípravek je určen pro dospělé, dospívající a děti od 2 let.
4.2 Dávkování a způsob podání
Dávkování
Léčbu je třeba začít co nejdříve po objevení příznaků. Při infekci Herpes simplex u dospělých, dospívajících a dětí starších 2 let se podává 1 tableta (200 mg) 5krát denně po dobu 5 dnů ve 4hodinových intervalech, vynechává se jedna noční dávka. U těžce probíhající infekce může být léčba prodloužena. U pacientů po transplantaci kostní dřeně nebo u pacientů s poruchou střevní absorpce může být dávka zdvojnásobena na 2 tablety (400 mg) 5krát denně. Profylaktická dávka je obvykle 1 tableta (200 mg) 4krát denně po 6 hodinách. Délka profylaktického podávání se řídí délkou rizikového období.
Při infekci Herpes zoster dospělí užívají 4 tablety (800 mg) 5krát denně po 4 hodinách s vynecháním jedné noční dávky po dobu 7-10 dní.
Při infekci způsobené virem Varicella zoster užívají dospělí 4 tablety (800 mg) 4krát denně po 6 hodinách po dobu 5 dní, dětem nad 2 roky se podává 20 mg/kg 4krát denně po dobu 5 dní, tj. např. při hmotnosti dítěte 20 kg 2 tablety (400 mg) 4krát denně. Dětem a dospívajícím s tělesnou hmotností vyšší než 40 kg se podává stejná dávka jako dospělým.
Při recidivách se v optimálním případě léčba zahajuje již v prodromálním období nebo při prvním zjištění lézí.
Porucha funkce ledvin
U pacientů s infekcí Herpes simplex při clearance kreatininu nižší než 10 ml/min je doporučeno upravit dávku na 1 tabletu (200 mg) 2krát denně ve 12hodinových intervalech.
Při terapii pásového oparu u pacientů s těžkou poruchou funkce ledvin (clearance kreatininu nižší než 10 ml/min) je doporučováno 2krát denně 4 tablety (800 mg) ve 12hodinových intervalech. Při clearance kreatininu do 25 ml/min je vhodná dávka 4 tablety (800 mg) 3krát denně v 8hodinových intervalech.
Způsob podání
Přípravek se užívá při jídle nebo bezprostředně po něm a zapíjí se dostatečným množstvím tekutiny. U dětí do 3 let je nutné tablety rozdrtit nebo rozpustit ve sklenici vody.
4.3 Kontraindikace
- Hypersenzitivita na léčivou látku, ganciklovir nebo na kteroukoli pomocnou látku uvedenou v bodě 6.1.
- Děti do 2 let.
4.4 Zvláštní upozornění a opatření pro použití
Ve stáří klesá celková clearance acikloviru paralelně s clearance kreatininu, proto je nutné u starších pacientů věnovat pozornost dostatečné hydrataci.
U pacientů se sníženou funkcí ledvin je třeba upravit dávkování podle clearance kreatininu (viz 4.2). Pro dosažení maximálního účinku musí být léčba zahájena co nejdříve již v prodromálním období nebo po objevení prvních příznaků onemocnění.
Přípravek obsahuje monohydrát laktosy. Pacienti se vzácnými dědičnými problémy s intolerancí galaktosy, vrozeným deficitem laktázy nebo malabsorpcí glukosy a galaktosy by tento přípravek neměli užívat.
4.5 Interakce s jinými léčivými přípravky a jiné formy interakce
Probenecid vede k prodloužení biologického poločasu acikloviru. Současné podávání nefrotoxických léků s aciklovirem zvyšuje riziko poškození funkce ledvin.
4.6 Fertilita, těhotenství a kojení
Adekvátní údaje o podávání acikloviru těhotným ženám nejsou k dispozici. Během těhotenství lze aciklovir podávat pouze v případech, kdy potenciální léčebný přínos převáží možná rizika léčby.
Kojení
Aciklovir přechází do mateřského mléka, kojícím ženám se přípravek podává pouze ve zdůvodněných případech.
4.7 Účinky na schopnost řídit a obsluhovat stroje
Aciklovir nemá žádný vliv na schopnost řídit nebo obsluhovat stroje.
4.8 Nežádoucí účinky Aciklovir je velmi dobře tolerován.
Nežádoucí účinky byly rozděleny podle četnosti výskytu za použití následující konvence: velmi časté (> 1/10), časté (> 1/100 až < 1/10), méně časté (> 1/1 000 až < 1/100), vzácné (> 1/10 000 až < 1/1 000), velmi vzácné (< 1/10 000), není známo (z dostupných údajů nelze určit).
Psychiatrické poruchy a poruchy nervového systému
Časté: bolest hlavy, reverzibilní neurologické obtíže (tremor, zmatenost, ospalost, vertigo, halucinace).
Gastrointestinální poruchy
Časté: bolest břicha, nauzea, zvracení, průjem.
Poruchy jater a žlučových cest Vzácné: mírné zvýšení jaterních enzymů.
Poruchy kůže a podkožní tkáně
Méně časté: kožní vyrážky, které vymizí po přerušení léčby.
Poruchy ledvin a močových cest
Vzácné: mírné zvýšení plazmatických hladin močoviny a kreatininu.
Celkové poruchy a reakce v místě aplikace
Vzácné: únava (zejména při nedostatečné hydrataci pacienta viz bod 4.4).
Hlášení podezření na nežádoucí účinky
Hlášení podezření na nežádoucí účinky po registraci léčivého přípravku je důležité. Umožňuje to pokračovat ve sledování poměru přínosů a rizik léčivého přípravku. Žádáme zdravotnické pracovníky, aby hlásili podezření na nežádoucí účinky na adresu:
Státní ústav pro kontrolu léčiv, Šrobárova 48, 100 41 Praha 10; webové stránky: www.sukl. cz/nahlasit-nezadouci-ucinek.
4.9 Předávkování
Nebyl hlášen žádný případ předávkování.
Případná léčba je symptomatická, specifické antidotum není známo. Hemodialýza (6 hodin) snižuje hladinu acikloviru až o 60 %.
5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI
5.1 Farmakodynamické vlastnosti
Farmakoterapeutická skupina: antivirotika pro systémovou aplikaci, ATC kód: J05AB01.
Aciklovir (9-[2-hydroxyethoxymethyl] guanin) je syntetický nukleosidový analog deoxyguanosinu se selektivním účinkem na herpetické viry. Jedná se o prodrug. Jeho mechanismus účinku spočívá v selektivní koncentraci v buňce infikované virem, kde je fosforylován virovou thymidinkinázou a aktivován na aciklovirtrifosfát, který nemůže difundovat mimo buňku. Aciklovirtrifosfát blokuje syntézu virové DNA, a to prostřednictvím kompetitivní inhibice virové DNA- polymerázy.
In vitro je aciklovir účinný proti viru Herpes simplex typu I a II, proti viru Varicella zoster, vyšší koncentrace jsou nutné k inhibici viru Epstein-Barrové. Cytomegalovirus, který postrádá virovou thymidinkinázu, je vůči acikloviru rezistentní.
In vivo je aciklovir profylakticky a terapeuticky účinný zejména u Herpes simplex virových infekcí.
5.2 Farmakokinetické vlastnosti Absorpce
Po perorálním podání se aciklovir málo, variabilně a neúplně vstřebává. Biologická dostupnost je 1530 %.
Distribuce
Dobře se distribuuje do všech tkání, včetně kůže a mozku (v cerebrospinálním moku je cca 50 % plazmatické koncentrace acikloviru). Nejvíce se distribuuje do tkáně ledvin, kde je 10krát vyšší koncentrace acikloviru než v krvi. Prochází placentou a kumuluje se v mateřském mléce. Distribuční objem je 0,8 1/kg. Vazba na plazmatické bílkoviny není klinicky významná (9-33 %) a není závislá na koncentraci acikloviru v plazmě.
Biotransformace
Aciklovir je minimálně metabolizován. 84 % acikloviru se vyloučí ledvinami v nezměněné formě, 14 % se vyloučí ve formě metabolitu 9-karboxymethoxymethylguaninu, který je farmakologicky inaktivní. Renální clearance acikloviru je 75-80 % celkové plazmatické clearance a asi trojnásobně přesahuje clearance endogenního kreatininu. Méně než 2 % acikloviru opouští organismus stolicí, ve stopovém množství je exspirován také z plic.
Eliminace
Eliminační poločas je u dospělých s normální funkcí ledvin 2-3 hodiny. Při renální insuficienci se biologický poločas eliminace prodlužuje až na 20 hodin, distribuční objem se snižuje až o 20 % a celková clearance acikloviru klesá při anurii až na 10 %.
5.3 Předklinické údaje vztahující se k bezpečnosti
Z výsledků provedených mutagenních testů vyplynulo, že při perorálním podání nejvyšší denní dávky acikloviru (4 g) je mutagenní působení acikloviru nepravděpodobné.
6. FARMACEUTICKÉ ÚDAJE
6.1 Seznam všech pomocných látek
Monohydrát laktosy
Mikrokrystalická celulosa
Sodná sůl karboxymethylškrobu (typ A)
Magnesium-stearát Kopovidon Polysorbát 80
6.2 Inkompatibility
Neuplatňuje se.
6.3 Doba použitelnosti
3 roky.
6.4 Zvláštní opatření pro uchovávání
Tento léčivý přípravek nevyžaduje žádné zvláštní podmínky uchovávání.
6.5 Druh obalu a obsah balení
Al/PVC blistr, krabička.
Velikost balení: 30 tablet.
6.6 Zvláštní opatření pro likvidaci přípravku a pro zacházení s ním
Žádné zvláštní požadavky.
7. DRŽITEL ROZHODNUTÍ O REGISTRACI
PRO.MED.CS Praha a.s., Telčská 377/1, Michle, 140 00 Praha 4, Česká republika
8. REGISTRAČNÍ ČÍSLO(A)
42/217/00-C
9. DATUM PRVNÍ REGISTRACE/PRODLOUŽENÍ REGISTRACE
Datum první registrace: 12. 4. 2000
Datum posledního prodloužení registrace: 28. 4. 2010
10. DATUM REVIZE TEXTU
27.5.2016
5/5