Příbalový Leták

Propofol Hospira 10 Mg/Ml Injekční/Infuzní Emulze

Sp.zn. sukls157809/2015

SOUHRN ÚDAJŮ O PŘÍPRAVKU

1.    NÁZEV PŘÍPRAVKU

Propofol Hospira 10 mg/ml injekční/infuzní emulze

2.    KVALITATIVNÍ A KVANTITATIVNÍ SLOŽENÍ

Jeden ml injekční/infuzní emulze obsahuje propofolum10 mg.

Jedna 20ml injekční lahvička obsahuje propofolum 200 mg.

Jedna 50ml injekční lahvička obsahuje propofolum 500 mg.

Jedna 100ml injekční lahvička obsahuje propofolum 1000 mg.

Pomocné látky se známým účinkem:

Jeden ml injekční/infuzní emulze obsahuje 100 mg čištěného sójového oleje a přibližně 0,016 mmol (0,4 mg) sodíku.

Úplný seznam pomocných látek viz bod 6.1.

3. LÉKOVÁ FORMA

Injekční/infuzní emulze.

Bílá nebo téměř bílá emulze, která vzhledem připomíná mléko bez známek oddělování oleje a bez viditelných pevných částic. pH: 6,0-8,5

Osmolalita: 300-330 mOsm/kg

4. KLINICKÉ ÚDAJE

4.1    Terapeutické indikace

Propofol Hospira je krátkodobě působící intravenózní celkové anestetikum používané k:

•    navození a udržení celkové anestezie u dospělých a dětí od 1 měsíce věku,

•    sedaci během diagnostických a chirurgických zákroků, ať již samostatně nebo v kombinaci s lokální či regionální anestezií u dospělých a dětí od 1 měsíce věku,

•    sedaci ventilovaných pacientů od 16 let na jednotce intenzivní péče.

4.2    Dávkování a způsob podání

Nižší dávky propofolu mohou být nutné, pokud je celková anestezie používána jako doplněk k regionální anestezii.

Dávkování

Dospělí

Navození celkové anestezie

U nepremedikovaných i premedikovaných pacientů se doporučuje titrace propofolu podle odpovědi pacienta (přibližně 4 ml [40 mg] každých 10 sekund u průměrného zdravého dospělého bolusovou injekcí nebo infuzí) až do klinických známek nástupu anestezie. U většiny dospělých pacientů do 55 let věku bude potřebná dávka propofolu 1,5-2,5 mg/kg. Celkovou požadovanou dávku lze snížit zpomalením rychlosti podávání (25 ml/min [20-50 mg/min]). U starších pacientů bude požadovaná dávka obecně nižší. U pacientů se stupněm rizika ASA III a IV je nutné aplikaci přípravku zpomalit (přibližně 2 ml [20 mg] každých 10 sekund).

Udržování celkové anestezie

Anestezii lze udržovat podáváním propofolu buď kontinuální infuzí, nebo opakovanými bolusovými injekcemi, aby se zamezilo klinickým známkám lehké anestezie. Probuzení z anestezie je obvykle rychlé, a proto je důležité udržovat podávání propofolu až do úplného konce zákroku.

Kontinuální infuze: Požadovaná rychlost podávání se mezi jednotlivými pacienty výrazně liší, avšak rychlostí v rozmezí 4-12 mg/kg/h se obvykle udržuje dostatečná anestezie.

Opakované bolusové injekce: Pokud se používá aplikace opakovanými bolusovými injekcemi, lze dávky podle klinické potřeby navyšovat o 25 mg (2,5 ml) až 50 mg (5,0 ml).

Sedace během intenzivní péče

Pro účely sedace během intenzivní péče se doporučuje propofol podávat kontinuální infuzí. Rychlost infuze by měla být stanovena podle požadované hloubky sedace. U většiny pacientů lze dostatečné sedace dosáhnout podáváním 0,3-4 mg/kg/h propofolu (viz bod 4.4 Zvláštní upozornění a opatření pro použití).

Sedace pro chirurgické a diagnostické zákroky

Pro zajištění sedace při chirurgických a diagnostických zákrocích je nutné rychlost podávání individuálně nastavit a titrovat podle klinické odpovědi.

U většiny pacientů bude k navození sedace dostačující dávka 0,5-1 mg/kg po dobu 1-5 minut.

Udržování sedace lze zajistit titrací infuze propofolu na požadovanou úroveň sedace; u většiny pacientů bude zapotřebí dávka 1,5-4,5 mg/kg/h. Pokud je zapotřebí rychle zvýšit hloubku sedace, může se vedle infuze použít také podání bolusovou injekcí v dávce 10-20 mg. U pacientů se stupněm rizika ASA III a IV může být nutné zpomalení rychlosti podávání a snížení dávky.

Starší pacienti

U starších pacientů je dávka potřebná k navození anestezie nižší. Toto snížení musí zohledňovat fyzický stav a věk pacienta. Sníženou dávku je nutné podávat pomaleji a titrovat podle léčebné odpovědi. Také při použití propofolu k udržování anestezie nebo sedace je nutné rychlost infuze nebo „cílovou koncentraci“ snížit. Další snížení dávky a zpomalení rychlosti podávání je nutné u pacientů se stupněm rizika ASA III a IV. Rychlé podání bolusovou injekcí (jednotlivé nebo opakované) se u starších pacientů nemá použít, neboť by mohlo vést ke kardiorespiračnímu útlumu.

Pediatrická populace

Navození celkové anestezie

Propofol se nepoužívá k navození anestezie u dětí do 1 měsíce věku.

Pro navození anestezie u dětí od 1 měsíce věku je nutné propofol pomalu titrovat až do klinických známek nástupu anestezie. Dávku je nutné upravit podle věku a/nebo tělesné hmotnosti. U většiny pacientů od 8 let je k navození anestezie dostačující dávka propofolu přibližně 2,5 mg/kg tělesné hmotnosti. U mladších dětí, především pak ve věku od 1 měsíce do 3 let, může být zapotřebí vyšší dávka (2,5-4 mg/kg tělesné hmotnosti).

Vzhledem k chybějícím klinickým zkušenostem se u mladých pacientů se zvýšeným rizikem, například se stupněm rizika ASA III a IV, doporučují nižší dávky (viz také bod 4.4).

Udržování celkové anestezie

Propofol se nepoužívá k udržování anestezie u dětí do 1 měsíce věku.

Anestezii lze u dětí od 1 měsíce věku udržovat podáváním propofolu infuzí nebo opakovanou bolusovou injekcí pro udržení požadované hloubky anestezie. Požadovaná rychlost podávání se mezi jednotlivými pacienty výrazně liší, avšak rychlostí v rozmezí 9-15 mg/kg/h se obvykle dosahuje dostatečné anestezie.

U mladších dětí, především pak ve věku od 1 měsíce do 3 let, může být zapotřebí vyšší dávka.

U pacientů se stupněm rizika ASA III a IV se doporučují nižší dávky (viz také bod 4.4).

Sedace během intenzivní péče

Propofol je kontraindikován pro použití k sedaci u ventilovaných dětí do 16 let v intenzivní péči.

Sedace pro chirurgické a diagnostické zákroky

Propofol se nepoužívá k sedaci u chirurgických a diagnostických zákroků u dětí do 1 měsíce věku.

U dětí od 1 měsíce věku je nutné dávku a rychlost podávání upravit podle požadované hloubky sedace a klinické odpovědi. U většiny pediatrických pacientů je k navození sedace dostačující dávka propofolu 12 mg/kg tělesné hmotnosti. Udržování sedace lze zajistit titrací infuze propofolu na požadovanou úroveň sedace. U většiny pacientů je zapotřebí dávka 1,5-9 mg/kg/h propofolu. Pokud je zapotřebí rychle zvýšit hloubku sedace, může být infuze doplněna podáním bolusové injekce v dávce až 1 mg/kg tělesné hmotnosti.

U pacientů se stupněm rizika ASA III a IV může být nutné podávání nižších dávek.

Způsob podání

Přípravek Propofol Hospira se může podávat formou pomalé bolusové injekce nebo infuze.

Propofol nemá žádné analgetické vlastnosti, a proto je obvykle nutné s přípravkem Propofol Hospira podávat doplňková analgetika.

Lahvičky je nutné před použitím protřepat. Vytvoří-li se po protřepání dvě vrstvy, emulzi nepoužívejte. Jakýkoli zbytkový obsah po jednom použití musí být zlikvidován (viz bod 6.6).

Pryžová zátka se musí před použitím desinfikovat alkoholem (sprejem nebo namočeným tamponem).

Propofol Hospira neobsahuje žádné antimikrobiální konzervační látky a podporuje růst mikroorganismů.

Propofol Hospira musí být asepticky nasán do sterilní injekční stříkačky nebo dán do infuzního setu okamžitě po otevření uzávěru injekční lahvičky. Aplikace se musí provést okamžitě. Aseptické podmínky se musí dodržovat po celou dobu infuse, jak pro Propofol Hospira, tak pro infuzní vybavení. Současné podávání jakýchkoli roztoků přidávaných do infuzního setu s přípravkem Propofol Hospira musí probíhat blízko kanyly. Přípravek Propofol Hospira se nesmí podávat přes mikrobiální filtr.

Propofol Hospira je určen k jednorázovému podání pro jednotlivého pacienta. V souladu se stanovenými pokyny pro jiné lipidové emulze nesmí jednorázová infuze propofolu překročit 12 hodin. Na konci podávání nebo po 12 hodinách, podle toho co nastane dříve, musí být infuzní set a nádoba s propofolem zlikvidovány a dle potřeby vyměněny.

Propofol lze použít k infuzi pouze neředěný ze skleněných nádob nebo zředěný 5% roztokem glukózy (intravenózní infuze) ze skleněných infuzních lahví. Ředění, které nesmí být větší než 1:5 (2 mg propofolu na ml), musí být provedeno za aseptických podmínek bezprostředně před podáním a přípravek musí být použit během 6 hodin od přípravy.

Byreta, počítač kapek nebo volumetrická pumpa musí být součástí infuzního vybavení. Při rozhodování o maximálním množství propofolu v byretě je třeba vzít v úvahu riziko nekontrolované infuze.

Pokud je Propofol Hospira používán nezředěný k udržení anestezie, doporučuje se použít zařízení jako je lineární dávkovač nebo volumetrická infuzní pumpa, aby byla kontrolována rychlost infuze.

Propofol Hospira může být podáván pomocí Y-spojky blízko místa vpichu injekce následující infuze:

•    Glukóza 5%, intravenozní infuze.

•    Chlorid sodný 0,9%, intravenozní infuze

•    Glukóza 4% s chloridem sodným 0,18%, intravenozní infuze

Propofol Hospira lze předem smíchat s injekčním alfentanilem o obsahu 500 mikrogramů/ml alfentanilu v poměru 20:1 až 50:1 w/w. Směsi musí být připraveny za použití sterilní techniky a použity během 6 hodin od přípravy.

Ke snížení bolestivosti počáteční injekce lze Propofol Hospira smíchat s injekčním 0,5% nebo 1% lidokainem bez konzervačních přísad; (viz bod 6.6 tabulka"Ředění a souběžné podávání").

Myorelaxancia jako atrakurium a mivakurium mohou být po předchozím propláchnutí aplikována stejným infuzním setem jako přípravek Propofol Hospira.

Pokyny pro rekonstituci a naředění přípravku Propofol Hospira před podáním, viz bod 6.6.

4.3    Kontraindikace

Propofol je kontraindikován u pacientů se známou hypersenzitivitou na léčivou látku nebo kteroukoli pomocnou látku uvedenou v bodě 6.1.

Přípravek Propofol Hospira obsahuje sójový olej a nesmí se proto používat u pacientů s hypersenzitivitou na sóju nebo podzemnici olejnou (burské ořechy/arašídy).

Propofol se nesmí používat u dětí do 16 let věku k sedaci v intenzivní péči (viz bod 4.4).

4.4    Zvláštní upozornění a opatření pro použití

Propofol smí podávat pouze osoby se zkušenostmi s podáváním anestetik (nebo, v příslušných případech, lékaři se zkušenostmi s péčí o pacienty na jednotce intenzivní péče).

Pacienty je nutné neustále sledovat a vždy musí být k dispozici vybavení pro zajištění průchodnosti dýchacích cest, umělé plicní ventilace, saturace kyslíkem a další vybavení potřebné pro resuscitaci.

Propofol nesmí podávat osoba provádějící diagnostický nebo chirurgický zákrok.

Byly zaznamenány případy zneužívání a závislosti na propofolu, především zdravotnickými pracovníky. Stejně jako u jiných celkových anestetik může podávání propofolu bez zajištění dýchacích cest vést k fatálním komplikacím.

Když se propofol podává k sedaci při vědomí u chirurgických a diagnostických zákroků, je nutné pacienty průběžně sledovat pro případ časných známek hypotenze, obstrukce dýchacích cest a nedostatku kyslíku.

Stejně jako u jiných sedativ se u pacientů, kterým je během chirurgických zákroků podáván propofol, mohou objevit mimovolní pohyby. Tyto pohyby mohou představovat riziko v místě operace během zákroků vyžadujících nehybnost pacienta.

Před propuštěním pacienta je nutné zajistit dostatečnou dobu, aby mohl pacient po podávání propofolu plně nabýt vědomí.

Ve velmi vzácných případech může při používání propofolu nastat pooperační bezvědomí, které může být doprovázeno zvýšením svalového tonu. Výskyt tohoto jevu nezávisí na tom, zda před ním pacient z anestezie procitl nebo nikoli. Přestože se vědomí obnoví spontánně, je nutné zajistit vhodnou péči o pacienty v bezvědomí.

Zhoršení funkce způsobené propofolem obvykle nelze zjistit po 12 hodinách. Při rozhovoru s pacientem ohledně následujících doporučení je nutno brát v úvahu účinky propofolu, prováděný zákrok, věk pacienta a jeho celkový zdravotní stav:

•    vhodnost doprovodu při opouštění místa podání přípravku,

•    odložení nebezpečných úkolů nebo činností vyžadujících koncentraci, jako je řízení dopravního prostředku,

•    užití jiných látek může mít sedativní účinek (např. benzodiazepiny, opiáty, alkohol).

Stejně jako u jiných intravenózních anestetik je nutné postupovat s opatrností u pacientů se zhoršenou srdeční, respirační, ledvinovou či jaterní funkcí a u hypovolemických nebo oslabených pacientů. Clearance propofolu závisí na průtoku krve, takže souběžná léčba léčivými přípravky, které snižují srdeční výdej, bude také snižovat clearanci propofolu.

Propofol nemá vagolytickou aktivitu a je spojován s případy bradykardie (občas závažné) a asystoly. Je nutné zvážit intravenózní podání anticholinergika pro navození nebo během udržování anestezie, především v situacích, kdy převládá tonus vagu, nebo když se propofol používá společně s jinými léčivými přípravky, které mohou způsobovat bradykardii.

U pacientů s epilepsií může propofol způsobovat záchvaty.

Zvláštní pozornost je nutné věnovat pacientům s poruchou metabolismu lipidů nebo s jinými stavy, u nichž je nutné lipidové emulze podávat s opatrností.

Pediatrická populace

Používání propofolu se nedoporučuje u novorozenců, neboť tato populace pacientů nebyla dostatečně hodnocena. Farmakokinetické údaje (viz bod 5.2) naznačují, že clearance je u novorozenců výrazně snížená, avšak má velkou interindividuální variabilitu. Při podání dávek doporučených pro starší děti může dojít k relativnímu předávkování, které může vést k těžké kardiovaskulární depresi.

Propofol nesmí být používán u pacientů ve věku 16 let a mladších k sedaci během intenzivní péče, protože bezpečnost a účinnost propofolu nebyla k sedaci u této věkové skupiny prokázána (viz bod 4.3).

Doporučení pro léčbu na jednotce intenzivní péče:

Použití propofolu injekční/infuzní emulze k sedaci na jednotce intenzivní péče bylo doprovázeno poruchami metabolismu a selháváním orgánů, což může způsob smrt. Byly hlášeny kombinace následujících stavů: metabolická acidóza, rhabdomyolýza, hyperkalémie, hepatomegalie, selhání ledvin, hyperlipidémie, srdeční arytmie, EKG změny typické pro syndrom Brugada (elevace segmentu ST a inverze vlny T) a rychle progredující srdeční selhávání, obvykle nereagující na inotropní podpůrnou léčbu. Kombinace těchto příhod byla nazvána syndrom propofolové infuze. Tyto příhody byly pozorovány hlavně u pacientů se závažným poraněním hlavy a u dětí s infekcí dýchacích cest, kterým byly podávány vyšší dávky, než které jsou doporučovány dospělým k sedaci na jednotce intenzivní léčby.

Následující stavy zřejmě zvyšují riziko vzniku těchto nežádoucích účinků: snížené zásobování tkání kyslíkem; závažné neurologické poškození a/nebo sepse; vysoké dávky jednoho nebo více z následujících farmakologických agens - vazokonstrikční látky, steroidy, inotropní látky a/nebo propofol (obvykle po zvýšení dávkování na dávky větší než 4 mg/kg/h po více než 48 hodin).

Předepisující lékař si těchto nežádoucích účinků musí být vědom u pacientů s výše uvedenými rizikovými faktory a při prvním výskytu nežádoucích účinků musí neprodleně zvážit snížení dávky nebo ukončení užívání propofolu, když se vyskytnou výše uvedené příznaky. Veškerá sedativa a terapeutické léčivé přípravky používané na jednotce intenzivní péče (JIP), musí být titrovány pro udržení optimálního zásobování kyslíkem a hemodynamických parametrů. Pacientům se zvýšeným nitrolebním tlakem je nutné při změně léčby poskytnout vhodnou léčbu, která zajistí udržení perfuzního tlaku v mozku. Ošetřujícímu lékaři je třeba zdůraznit, aby pokud možno nepřesáhl dávku 4 mg/kg/h.

Zvláštní péči je nutné věnovat pacientům s poruchou metabolismu lipidů a s jinými stavy, u nichž je nutné lipidové emulze podávat s opatrností.

Pokud se propofol používá u pacientů s obzvláštním rizikem hyperlipidémie, doporučuje se sledování hladiny lipidů v séru. Pokud se objeví známky nedostatečné eliminace tuku, může být podávání propofolu upraveno. Pokud pacient současně užívá ještě jiný intravenózní lipid, je nutné celkový příjem tuku snížit tak, aby se zohlednilo množství lipidů podávané intravenózně v rámci složení propofolu; 1,0 ml přípravku Propofol Hospira obsahuje přibližně 0,1 g tuku.

Další opatření

Opatrnosti je třeba při léčbě pacientů s mitochondriálním onemocněním. Tito pacienti mohou být náchylní k exacerbaci jejich onemocnění během anestézie, chirurgického zákroku a intenzivní péče. U těchto pacientů je doporučeno udržování tělesné teploty a dodávání karbohydrátů . Prvotní příznaky exacerbace mitochondriálního onemocnění a syndromu propofolové infuze mohou být podobné.

Propofol neobsahuje žádné antimikrobiální konzervační látky a umožňuje růst mikroorganismů.

Je-li nutné propofol nasát, musí být asepticky natažen do sterilní injekční stříkačky nebo infuzní soupravy ihned po otevření uzávěru injekční lahvičky. Podávání musí být zahájeno neprodleně. Po celou dobu podávání infuze musí být zachována asepse jak u propofolu, tak u infuzní soupravy. Infuzní roztoky podávané do infuzního setu s propofolem je nutné podávat v blízkosti místa kanyly. Propofol se nesmí podávat přes mikrobiologický filtr. Propofol a každá injekční stříkačka obsahující propofol jsou určeny k jednorázovému použití u jednoho pacienta. Podle aktuálních směrnic pro používání lipidových emulzí nesmí infuze jedním infuzním systémem přesáhnout 12 hodin. Po jedné infuzi (max. 12 hodin) je nutné jakýkoli zbylý propofol a infuzní vybavení zlikvidovat. Infuzi je možné v případě potřeby opět zahájit.

Přípravek Propofol Hospira obsahuje přibližně 0,016 mmol/ml sodíku (0,4 mg).

4.5    Interakce s jinými léčivými přípravky a jiné formy interakce

Propofol se používá společně se spinální a epidurální anestezií a s běžně používanou premedikací, neuromuskulárními blokátory, inhalačními anestetiky a analgetiky, přičemž nebyly pozorovány žádné farmakologické inkompatibility. V případech, kdy se celková anestezie nebo sedace používá jako doplněk regionálních anestetických metod, mohou být nutné nižší dávky propofolu. Hluboká hypotenze byla hlášena po anestetické indukci u pacientů léčených rifampicinem.

4.6    Fertilita, těhotenství a kojení

Těhotenství

Bezpečnost používání propofolu během těhotenství nebyla stanovena. Propofol se nemá těhotným ženám podávat, pokud to není nezbytně nutné.

Propofol prochází placentou a může způsobit novorozeneckou depresi. Propofol však lze použít u vyvolaného potratu.

Kojení

Studie u kojících matek ukázaly, že se malé množství propofolu vylučuje do lidského mateřského mléka. Ženy by proto neměly po dobu 24 hodin po podání propofolu kojit. Mléko získané během této doby je nutné zlikvidovat.

4.7    Účinky na schopnost řídit a obsluhovat stroje

Pacienty je třeba informovat, aby se vyvarovali řízení dopravních prostředků, obsluhy strojů nebo potenciálně nebezpečných situací. Zhoršení funkcí způsobené propofolem obvykle nelze zjistit po 12 hodinách. (viz bod 4.4).

4.8    Nežádoucí účinky

Navození a udržování anestezie nebo sedace podáváním propofolu je obvykle bezproblémové s minimálními známkami podráždění. Nejčastěji hlášenými nežádoucími účinky jsou farmakologicky předvídatelné nežádoucí účinky anestetik nebo sedativ, jako je hypotenze. Povaha, závažnost a výskyt nežádoucích účinků pozorovaných u pacientů, kterým je podáván propofol, může souviset se zdravotním stavem pacienta a s prováděným chirurgickým nebo terapeutickým zákrokem.

Nežádoucí účinky jsou seřazeny podle frekvencí výskytu, od nejčastějších po nejméně časté, s použitím následující konvence: velmi časté (> 1/10), časté (> 1/100 až < 1/10), méně časté (> 1/1000 až < 1/100), vzácné (> 1/10000 až < 1/1000), velmi vzácné (< 1/10000), není známo (z dostupných údajů nelze určit).

Tabulka nežádoucích účinků léku

Třídy orgánových systémů

Frekvence

Nežádoucí účinky

Poruchy imunitního systému:

Velmi vzácné

Anafylaxe - může zahrnovat angioedém, bronchospasmus, erytém a hypotenzi

Endokrinní poruchy

Frekvence není známa (9)

Diabetes insipidus

Poruchy metabolismu a výživy:

Frekvence není známa (9)

Metabolická acidóza (5), hyperkalémie (5), hyperlipidémie (5)

Psychiatrické poruchy:

Frekvence není známa (9)

Euforie, zneužívání a závislost na léčivém přípravku (8)

Poruchy nervového systému:

Časté

Bolest hlavy během probouzení z anestezie

Vzácné

Epileptiformní pohyb, včetně konvulzí, opistotonu během navození, udržování i probouzení z anestezie

Velmi vzácné

Pooperační ztráta vědomí

Frekvence není známa (9)

Mimovolní pohyby

Srdeční poruchy:

Časté

Bradykardie (1)

Velmi vzácné

Plicní edém

Frekvence není známa (9)

Srdeční arytmie (5), srdeční selhání (5) (7)

Cévní poruchy:

Časté

Hypotenze (2)

Méně časté

Trombóza a flebitida

Respirační, hrudní a mediastinální poruchy:

Časté

Přechodná apnoe během navození anestezie

Frekvence není známa (9)

Respirační deprese (závisí na dávce)

Gastrointestinální poruchy:

Časté

Nauzea a zvracení během probouzení z anestezie

Velmi vzácné

Pankreatitida

Poruchy jater a žlučových cest:

Frekvence není známa (9)

Hepatomegalie (5)

Poruchy svalové a kosterní soustavy a pojivové tkáně:

Frekvence není známa (9)

Rhabdomyolýza (3)l (5)

Poruchy ledvin a močových cest:

Velmi vzácné

Změna barvy moči po dlouhodobém podávání

Frekvence není známa (9)

Selhání ledvin (5)

Poruchy reprodukčního systému a prsu:

Velmi vzácné

Ztráta sexuálních zábran

Celkové poruchy a reakce v místě aplikace:

Velmi časté

Lokální bolest během indukce (4)

Velmi vzácné

Nekróza tkáně (10) následující po náhodném extravaskulárním podáním

Frekvence není známa (9)

Lokální bolest, otok následující po náhodném extravaskulárním podání

Vyšetření

Frekvence není známa (9)

EKG typu Brugada ^ (6)

Poranění, otravy a procedurální komplikace:

Velmi vzácné

Pooperační horečka


(1)    Závažná bradykardie je vzácná. V ojedinělých případech došlo k progresi do asystoly.

(2)    Hypotenze může příležitostně vyžadovat použití intravenózních roztoků a snížení rychlosti podávání propofolu.

(3)    Byly zaznamenány velmi vzácné případy rhabdomyolýzy při podávání propofolu v dávkách vyšších než 4 mg/kg/h k sedaci na JIP.

(4)    Riziko se může snížit při využití větších žil na předloktí a v loketní jamce. Lokální bolest při podávání propofolu lze také zmírnit souběžným podáním lidokainu.

(5)    Kombinace těchto nežádoucích účinků se označuje jako „syndrom propofolové infuze“ a může se objevit u vážně nemocných pacientů, kteří mají často větší počet rizikových faktorů pro vznik těchto nežádoucích účinků, viz bod 4.4.

(6)    EKG typu Brugada - elevace segmentu ST a inverze vlny T na EKG.

(7)    Rychle progredující srdeční selhávání (v některých případech s fatálním následkem) u dospělých. Srdeční selhání v těchto případech obvykle nereagovalo na inotropní podpůrnou léčbu.

(8)    Zneužívání a návyk na propofol, především zdravotnickými pracovníky.

(9)    Není známo, neboť z dostupných údajů z klinických výzkumů nelze určit.

(10)    Nekróza tkáně byla hlášena v případech narušení tkáně.

Hlášení podezření na nežádoucí účinky


Hlášení podezření na nežádoucí účinky po registraci léčivého přípravku je důležité. Umožňuje to pokračovat ve sledování poměru přínosů a rizik léčivého přípravku. Žádáme zdravotnické pracovníky, aby hlásili podezření na nežádoucí účinky na adresu:

Státní ústav pro kontrolu léčiv Šrobárova 48 100 41 Praha 10

Webové stránky: www .sukl .cz/nahlasit-nezadouci-ucinek

4.9 Předávkování

Náhodné předávkování pravděpodobně způsobí kardiorespirační depresi.

Respirační depresi je nutné léčit umělou ventilací s přísunem kyslíku. Kardiovaskulární deprese se léčí snížením hlavy pacienta a v závažných případech podáním plazmaexpandérů a vazopresorických látek.

5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI

5.1    Farmakodynamické vlastnosti

Farmakoterapeutická skupina: jiná celková anestetika, ATC kód: N01AX10

Propofol (2, 6-diisopropylfenol) je krátkodobě působící celkové anestetikum s rychlým nástupem účinku v průběhu asi 30 sekund. Probuzení z anestezie je obvykle rychlé. Mechanismus účinku, podobně jako u všech celkových anestetik, není zcela objasněn. Má se však za to, že propofol svůj sedativní/anestetický účinek vyvolává pozitivní modulací inhibiční funkce neurotransmiteru GABA prostřednictvím ligandem řízených receptorů GABAA.

Obvykle je při podávání propofolu k navození a udržování anestezie pozorován pokles průměrného arteriálního krevního tlaku a malé změny srdeční frekvence. Hemodynamické parametry však během udržování anestezie obvykle zůstávají relativně stabilní a četnost výskytů neobvyklých hemodynamických změn je nízká.

Ačkoli se po podávání propofolu může dostavit ventilační deprese, jakékoli účinky jsou kvalitativně podobné účinkům u jiných intravenózních anestetik a jsou v klinické praxi snadno zvládnutelné.

Propofol snižuje perfuzi krve mozkem, nitrolebeční tlak a cerebrální metabolismus. Pokles nitrolebečního tlaku je vyšší u pacientů se zvýšeným bazálním nitrolebečním tlakem.

Probouzení z anestezie je obvykle rychlé a pacient rychle nabývá vědomí, přičemž četnost výskytů pooperační nauzey nebo zvracení je nízká.

Celkově se po anestezii s propofolem objevuje méně případů pooperační nauzey nebo zvracení než po anestezii s inhalačními anestetiky. Ukázalo se, že by to mohlo souviset se sníženým emetickým potenciálem propofolu.

Propofol v koncentracích, které by se pravděpodobně používaly v klinické praxi, neinhibuje syntézu adrenokortikálních hormonů.

Omezené studie doby trvání propofolem navozené anestezie u dětí ukazují, že se bezpečnost a účinnost při délce trvání do 4 hodin nemění. Podle údajů v literatuře nevede použití při prodloužených výkonech u dětí ke změnám bezpečnosti ani účinnosti.

5.2    Farmakokinetické vlastnosti

Propofol je výrazně distribuován a rychle z těla vylučován (celková systémová clearance 1,5 - 2 l/min). Clearance probíhá metabolickými procesy, především v játrech, kde je závislá na průtoku krve a tvoří neaktivní konjugáty propofolu s odpovídajícím chinolem, které se vylučují močí.

Pokles koncentrací propofolu po podání bolusové dávky nebo po ukončení infuze lze popsat pomocí otevřeného tříkompartmentového modelu s velmi rychlou distribucí (poločas 2 - 4 minuty), rychlou eliminací (poločas 30 - 60 minut) a pomalejší závěrečnou fází, která představuje redistribuci propofolu z hůře prokrvených tkání.

Když se propofol používá k udržování anestezie, plazmatické koncentrace propofolu se při dané rychlosti podávání asymptoticky blíží rovnovážné hodnotě. Farmakokinetika propofolu je lineární v rozsahu doporučených rychlostí infuze propofolu.

Po intravenózním podání jednotlivé dávky 3 mg/kg roste clearance propofolu/kg tělesné hmotnosti s věkem následovně: medián clearance byl výrazně nižší u novorozenců do 1 měsíce věku (n=25) (20 ml/kg/min) ve srovnání se staršími dětmi (n= 36, věkové rozmezí 4 měsíce - 7 let). U novorozenců je také výrazně větší interindividuální variabilita (rozmezí 3,7-78 ml/kg/min). Vzhledem k těmto omezeným údajům z klinických hodnocení, které ukazují širokou variabilitu, nebylo možné pro tuto věkovou skupinu určit žádné doporučené dávkování.

Medián clearance propofolu u starších dětí po podání jednotlivé dávky 3 mg/kg formou bolusové injekce byl 37,5 ml/min/kg (4-24 měsíců) (n=8), 38,7 ml/min/kg (11-43 měsíců) (n=6), 48 ml/min/kg (1-3 roky)

(n=12), 28,2 ml/min/kg (4-7 let) (n=10) ve srovnání s hodnotou 23,6 ml/min/kg u dospělých (n=6).

5.3 Předklinické údaje vztahující se k bezpečnosti

Neklinické údaje získané na základě konvenčních farmakologických studií toxicity po opakovaném podávání a genotoxicity neodhalily žádné zvláštní riziko pro člověka.

Studie kancerogenity nebyly provedeny.

Studie reprodukční toxicity prokázaly účinky související s farmakodynamickými vlastnostmi propofolu pouze ve vysokých dávkách. Teratogenní účinky nebyly zjištěny.

Ve studiích lokální tolerance měly intramuskulární injekce za následek poškození tkáně kolem místa vpichu.

6. FARMACEUTICKÉ ÚDAJE

6.1    Seznam pomocných látek

Čištěný sójový olej

Vaječné fosfolipidy přečištěné frakcionací

Glycerol

Hydroxid sodný

Voda na injekci

6.2    Inkompatibility

Neuromuskulární blokátory, atrakurium a mivakurium, se nesmí podávat stejného intravenózního setu jako přípravek Propofol Hospira bez předchozího propláchnutí.

Tento léčivý přípravek nesmí být mísen s jinými léčivými přípravky s výjimkou těch, které jsou uvedeny v bodě 6.6.

6.3    Doba použitelnosti

Neotevřený přípravek:

2 roky

Po prvním otevření:

Přípravek musí být po prvním otevření okamžitě použit.

Po naředění:

Chemická a fyzikální stabilita po naředění byla prokázána po dobu 6 hodin při teplotě 25 °C.

Z mikrobiologického hlediska, pokud způsob otevření / ředění nevyloučí riziko mikrobiální kontaminace, má být přípravek použit okamžitě. Není-li použit okamžitě, doba a podmínky uchovávání přípravku po otevření před použitím jsou v odpovědnosti uživatele.

Nepoužitý roztok zlikvidujte.

6.4    Zvláštní opatření pro uchovávání

Chraňte před mrazem.

Podmínky uchovávání tohoto léčivého přípravku po jeho naředění jsou uvedeny v bodě 6.3.

6.5    Druh obalu a obsah balení

20ml, 50ml nebo 100ml injekční lahvičky z čirého skla třídy I s bromobutylovou pryžovou zátkou a hliníkovým víčkem.

Velikosti balení: 1, 5, 10 nebo 20 injekčních lahviček v krabičce nebo vaničce Na trhu nemusí být všechny velikosti balení.

6.6    Zvláštní opatření pro likvidaci přípravku a pro zacházení s ním

Lahvičky je nutné před použitím protřepat.

Parenterální přípraky je nutno před podáním vizuálně zkontrolovat. Pokud jsou viditelné pevné částice, emulze se nesmí použít.

Vytvoří-li se po protřepání dvě vrstvy, emulze se nesmí použít.

Přípravek Propofol Hospira je určen k jednorázovému použití u jednoho pacienta. Veškerý obsah zbylý po jednorázovém použití musí být zlikvidován.

Veškerý nepoužitý léčivý přípravek nebo odpad musí být zlikvidován v souladu s místními požadavky.

Pryžová membrána musí být před použitím desinfikována medicínským alkoholem (sprejem nebo namočeným tamponem).

Ředění a souběžné podávání přípravku Propofol Hospira s jinými léky nebo infuzními roztoky (viz také část „Další opatření“ v bodě 4.4 Zvláštní upozornění a opatření pro použití)

Způsob

souběžného

podávání

Aditivum nebo roztok k ředění

Příprava

Opatření

Smísení předem

Intravenózní infuze

Smíchejte 1 díl přípravku Propofol

Připravujte za

5% glukózy

Hospira s až 4 díly intravenózní infuze 5% glukózy ve skleněné infuzní lahvi.

aseptických podmínek bezprostředně před podáním. Směs je stabilní po dobu až 6 hodin.

Injekční lidokain-hydrochlorid (0,5% nebo 1% bez konzervačních látek).

Smíchejte 20 dílů přípravku Propofol Hospira s 1 dílem 0,5% nebo 1% inj ekčního lidokain-hydrochloridu.

Směs připravujte za aseptických podmínek bezprostředně před podáním. Používejte pouze k navození anestezie.

Injekční alfentanil (500 mikrogramů/ml).

Smíchejte přípravek Propofol Hospira s injekčním alfentanilem v poměru 20:1 až 50:1 v/v.

Směs připravujte za aseptických podmínek a použijte do 6 hodin od přípravy.

Souběžné podávání prostřednictvím Y -spojky.

Intravenózní infuze 5% glukózy

Aplikujte souběžně prostřednictvím Y -spojky.

Umístěte Y-spojku blízko místa vpichu.

Intravenózní infuze 0,9% chloridu sodného

Viz výše

Viz výše

Intravenózní infuze 0,18% chloridu sodného a 4% glukózy

Viz výše

Viz výše

7. DRŽITEL ROZHODNUTÍ O REGISTRACI

Hospira UK Limited,

Queensway

Royal Leamington Spa

Warwickshire

CV31 3RW, Velká Británie

8.    REGISTRAČNÍ ČÍSLO(A)

05/444/14-C

9.    DATUM PRVNÍ REGISTRACE/PRODLOUŽENÍ REGISTRACE

Datum první registrace: 10.12.2014

10. DATUM REVIZE TEXTU

7.12.2015

12