Příbalový Leták

Octostim 1,5 Mg/Ml Nosní Sprej

Tento dokument je odbornou informací k léčivému přípravku, který je předmětem specifického léčebného programu. Odborná informace byla předložena žadatelem o specifický léčebný program. Nejedná se o dokument schválený Státním ústavem pro kontrolu léčiv.

ODBORNÁ INFORMACE

1. Název léčivého přípravku

OCTOSTIM dávkovači sprej 1,5 mg/ml nosní sprej, roztok

2. Kvalitativní a kvantitativní složení

Účinná látka: 1 vstřik o 0,1 ml roztoku obsahuje 150 pg desmopresin acetátu, což odpovídá 134 pg desmopresinu

1 ml roztoku obsahuje 1,5 mg desmopresin acetátu, což odpovídá 1,34 mg desmopresinu

Další pomocné látky: 1 ml roztoku obsahuje 0,1 mg benzalkoniumchloridu jakožto konzervačního prostředku

Úplný seznam pomocných látek viz bod 6.1.

3. Léková forma

Nosní sprej, roztok

4. Klinické údaje

4.1    Terapeutické indikace

Při dostatečné účinnosti ke kontrole krvácení a prevenci krvácení před drobnými chirurgickými zákroky nebo před extrakcí zubu v ambulantní praxi u pacientů s

mírnou hemofiiií A (faktor Vlil > 5 %),

mírnou až střední von Willebrandovou chorobou (kromě typu IIB, III) dysfunkcí trombocytů (porucha funkce krevních destiček)

4.2    Dávkování a způsob podání

Dávkování:

300 pg desmopresin acetátu (2 x 0,1 ml roztoku, jeden vstřik do každé nosní dírky) 1-2 hodiny před zákrokem nebo při krvácení.

U dětí ve věku 4 až 12 let je dostatečně účinná dávka 150 pg desmopresin acetátu (1 x 0,1 ml roztoku, jeden vstřik).

Při aplikaci musí být hadička ponořena do roztoku. Není-li to již možné, není zajištěna dostatečná přesnost dávkování a sprej se považuje za spotřebovaný.

Aplikaci lze opakovat po 12 hodinách max. 3 dny. Je-li nutná delši léčba, vyhledejte lékaře při opakovaném podání desmopresinu v krátkých časových rozestupech může dojít ke ztrátě účinnosti (tachyfylaxi)

U větších operativních zákroků se doporučuje podání desmopresinu intravenózně.

Klinické poznatky o aplikaci spreje OCTOSTIM u dětí jsou omezené. Existuje zvýšené riziko předávkováni. U kojenců a dětí do 4 let by se sprej OCTOSTIM neměl aplikovat, ledaže by lékař takovou léčbu považoval za nezbytně nutnou.

Způsob podání:

Nasální podání.

Odpověď na desmopresin je individuální. Před první terapeutickou aplikací se musí aplikovat testovací dávka pro zjištění, zda sprej OCTOSTIM má na pacienta dostatečný účinek.

Maximální efekt na hladinu C faktoru Vili lze očekávat po 1-2 hodinách po podání. Pro kontrolu terapie jsou směrodatné různé parametry srážení, a to podle druhu výchozí poruchy sráženi.

4.3 Kontraindikace:

Sprej OCTOSTIM se nesmi používat při:

-    přecitlivělosti na desmopresin nebo některou pomocnou látku uvedenou v bodu 6.1, habituální nebo psychogenní polydipsii (s tvorbou moči přesahující 40 ml/kg/24 hodin), polydipsii u alkoholiků,

-    známé srdeční insuficienci nebo podezřeni na ni a při jiných stavech, které vyžadují léčbu diuretiky,

známé hyponatrémii,

-    syndromu neadekvátní sekrece ADH (SIADH),

-    von Willebrandově chorobě typu IIB a lil.

Protože nejsou k dispozici terapeutické zkušenosti a protože zejména u nekontrolovaného přisunu tekutin a opakované aplikaci existuje riziko intoxikace vodou (otrava vodou), nesmí se sprej OCTOSTIM podávat kojencům a dětem do 4 let, ledaže by lékař takovou léčbu považoval za nezbytně nutnou.

4.4 Zvláštní upozornění a zvláštní opatření pro použití

Upozorněni

V případě předepsání spreje OCTOSTIM je záhodno zajistit omezení přísunu tekutin. Léčba bez omezení příjmu tekutin může vést k retenci vody/hyponatrémii s varovnými příznaky a symptomy (bolest hlavy, nevolnost/zvracení, snížení hladiny sodíku v séru, hmotnostní přírůstek a v závažných případech křeče).

U pacientů léčených diuretiky se musí přijmout opatření k prevenci nadměrného příjmu tekutin.

Zvláštní pozornost se musí věnovat riziku retence vody/hyponatrémii (viz bod 4.8). Příjem tekutin by mě! být pokud možno omezen a měla by se pravidelně kontrolovat tělesná hmotnost. Pokud bude pozorován postupný hmotnostní přírůstek, snížení hladiny sodíku v séru pod 130 mmol/i nebo snížení osmolality plazmy pod 270 mOsm/kg tělesné hmotnosti, musí být příjem tekutin drasticky omezen a podávání spreje OCTOSTIM musí být přerušeno.

Při nadměrném příjmu tekutin existuje riziko intoxikace vodou (otrava vodou). To se týká zejména dětí, starších pacientů a opakované déle trvající aplikace. Přísun tekutin by proto měl být omezen a mě! by být jen takový, aby byla uhašena žízeň.

Při trombocytopenii (nedostatku krevních destiček) nemůže sprej OCTOSTIM zkrátit dobu krvácení.

Při intranasální aplikaci mohou změny nebo nemoci nosní sliznice jako např. jizvy nebo edémy (např. v případě alergické rýmy nebo infekce horních cest dýchacích) vést ke změně resorpce. V těchto případech by sprej OCTOSTIM neměl být podáván.

Bezpečnostní opatření

Děti, starší pacienti a pacienti s nižší hladinou sodíku v séru mohou mít zvýšené riziko hyponatrémie. Léčba desmopresinem by měla být při akutních onemocněních jako při systémových infekcích, horečce a gastroenteritidě, pro něž je charakteristická nerovnováha tekutin a/nebo elektrolytů, přerušena nebo přizpůsobena. To platí zejména při silném krvácení.

Desmopresin by měl být podáván s mimořádnou pečlivostí u pacientů s rizikem zvýšení intrakraniálního tlaku,

u pacientů s nerovnováhou tekutin a/nebo elektrolytů jako např. u cystické fibrózy a

-    u pacientů s mírnou nebo závažnou insuficiencí ledvin (clearance kreatininu pod 50 ml/min).

Sprej OCTOSTIM se smí podávat pacientům s koronárním srdečním onemocněním nebo hypertonií (vysokým krevním tlakem) jen s mimořádnou opatrností, protože v některých případech bylo zaznamenáno zvýšení krevního tlaku.

Při aplikaci desmopresinu byly v ojedinělých případech u pacientů se zvýšenými sklony k trombóze zaznamenány tromboembolické komplikace (trombózy, akutní infarkt mozku nebo myokardu). Ačkoliv souvislost mezi podáním desmopresinu a těmito událostmi prokázána není, doporučuje se podávat sprej OCTOSTIM při zvýšeném sklonu k trombóze pouze s opatrností.

Bezpečnostní opatření jako prevence hyponatrémie včetně omezení přisunu tekutin a častější zjišťování hladiny sodíku v séru se musí provést při:

-    doprovodné léčbě léky, které mohou indukovat SIADH, např. tricyklická antidepresiva, selektivní inhibitory reabsorpce serotoninu, chlorpromazin, karbamazepin a některá antidiabetika typu sulfonylmočovina (zejména chlorpropamid)

-    současné léčbě nesteroidními antiflogistiky.

3/10

Konzervační látky obsažené ve spreji OCTOSTIM (benzalkoniumchlorid) mohou - zejména při delším podávání - vyvolat otékání nosní sliznice Pokud existuje podezření na takovou reakci (přetrvávající ucpání nosu), měl by se, je-li to možné, podávat léčivý přípravek bez konzervačních látek. Pokud takový léčivý přípravek pro nasální podání bez konzervačních látek není k dispozici, pak se musí zvážit jiná forma podání.

4.5    Interakce s jinými léčivými přípravky a jiné formy interakce

Látky, o nichž je známo, že indukují SIADH, např. tricyklická antidepresiva, selektivní inhibitory reabsorpce serotoninu, chlorpromazin, karbamazepin a některá antidiabetika typu sulfonylmočovina (zejména chlorpropamid), mohou zesílit antidiuretický efekt. To vede ke zvýšenému riziku retence vody/hyponatrémii (viz bod 4.4).

Nesteroidní antiflogistika mohou indukovat retenci vody/hyponatrémii (viz bod 4.4).

Při současném podání oxytocinu se musí počítat se zvýšeným antidiuretickým efektem a menším prokrvením uteru.

Klofibrát a indometacin mohou zesílit antidiuretický účinek desmopresinu, naopak glibenklamid ho může snížit.

Interakce desmopresinu s látkami ovlivňujícími metabolismus jater, jsou nepravděpodobné, protože desmopresin ve studiích in-vitro nevykazuje na humánních mikrozomech signifikantní metabolismus v játrech. Studie in-vivo o možných interakcích dosud provedeny nebyly.

4.6    Plodnost, těhotenství a kojení

Dosavadní klinické zkušenosti s nasálnim podáním desmopresinu v těhotenství a při kojení nedokládají nepříznivé účinky na matku a dítě. Při předepisování přípravku těhotným se musí dbát zvýšené opatrnosti. Doporučuje se kontrola krevního tlaku.

Těhotenství:

Data o omezeném počtu (n=53) těhotných s diabetes insipidus a data o těhotných s krvácivými komplikacemi (n=216) dokládají, že desmopresin nemá negativní účinky na těhotenství ani na zdravotní stav plodu nebo novorozence. Dosud neexistují další relevantní epidemiologická data.

Pokusy na zvířatech nedokládají přímé ani nepřímé škodlivé účinky na těhotenství, embryonální/fetální vývoj, porod a postnatální vývoj.

Desmopresin by se měl těhotným podávat se zvláštní opatrností

Reprodukční studie u zvířat neprokázaly klinicky relevantní efekt na rodiče a mláďata. Studie in-vitro na humánních kotyledonových modelech prokázaly, že desmopresin nepronikne přes placentu, pokud se podává v terapeutických koncentracích a v doporučeném dávkování

Kojení:

Vyšetření mateřského mléka žen, kterým byla podána vysoká dávka 300 pg desmopresin acetátu (intranasálné), prokázala, že množství desmopresinu, které by mohlo být předáno dítěti, je tak malé, že nemůže ovlivnit diurézu

Desmopresin se vylučuje do mateřského mléka jen ve velmi malém množství

4.7    Účinky na schopnost řídit a obsluhovat stroje

Sprej OCTOSTIM nemá vliv ani negativní vliv na schopnost řídit a obsluhovat stroje

4.8    Nežádoucí účinky

Shrnutí bezpečnostního profilu

Nejzávažnějším nežádoucím účinkem desmopresinu je hyponatrémie, varovné příznaky a symptomy jako bolest hlavy, nausea, zvracení, snížená hladina sodíku v séru, váhový přírůstek, malátnost, bolesti břicha, svalové křeče, závratě, zmatenost, omezené vědomi a v závažných případech konvulze a kóma.

Značná část jiných událostí byla vyhodnocena jako nezávažná.

Byly hlášeny spontánní informace o závažných generalizovaných alergických reakcích a alergických kožních reakcích.

Velký přísun tekutin při podáváni spreje OCTOSTIM vede k nadměrné retenci tekutin. To se projevuje váhovým přírůstkem, bolestí hlavy a nevolností. V závažných případech může dojít k otravě vodou s otokem mozku, podrážděni, celotělovým křečím a poruchám vědomí až po kóma. Ohroženi jsou zejména starší pacienti a děti a pacienti s nerovnováhou vody a elektrolytů (nerovnováhou vody a minerálů) nebo při riziku zvýšeného intrakraniálního tlaku (mozkového tlaku).

Klasifikace

PedDRA

Časté (>1/100 až 1/10)

Příležitostné (>1/1.000 až <1/100)

Velmi vzácné (<1/10.000)

Neznámé (četnost nelze z dostupných dat odhadnout)

Onemocnění

imunitního

systému

Alergické reakce

Poruchy látkové výměny a výživové .poruchv

Hyponatrémie

Váhový přírůstek*

Psychiatrická

.onemocnění

Zmatenost*

Onemocnění

nervového

systému

Bolest hlavy*

Konvulze* kóma* závratě*

Onemocnění

očí

Zarudnutí oka

Klasifikace

MedDRA

Časté (> 1/100 až 1/10)

Příležitostné (>1/1.000 až <1/100)

Velmi vzácné (<1/10.000)

Neznámé (četnost nelze z dostupných dat odhadnout)

Srdeční

choroby

Tachykardie

Onemocnění

cév

Flush

Snížení nebo zvýšení tlaku

Onemocnění dýchacích cest, hrudníku a

mediastinu

Nasální

kongesce,

rhinitis,

epistaxis

Onemocnění

gastro-

intestinálního

traktu

Nausea*, bolest břicha*

Zvracení*

Onemocnění

kůže

a

podkožní tkáně

Pruritus, kožní

vyrážka,

urtikárie

Onemocnění kosterního svalstva, vaziva a kosti

Svalové křeče*

Obecná onemocněni a potíže v místě podání

Fatigue*

Periferní edémy*

* pozorováno v souvislosti s hyponatrémií.

Ve výjimečných případech byly pozorovány tromboembolické komplikace u pacientů se zvýšeným sklonem k trombóze (viz bod 4 3).

V ojedinělých případech přecitlivělosti může dojít k reakcím (např. svědění, exantém horečka, bronchospasmus, anafylaxe).

Popis vybraných nežádoucích účinků

Nejzávažnějším nežádoucím účinkem desmopresinu je hyponatrémie, která byla pozorována „velmi vzácně" (viz bod 4.4).

Děti a mládež

U dětí se musí dbát zvýšené opatrnosti, viz bod 4.4 Jiné specifické skupiny pacientů

Děti, starší pacienti a pacienti s hladinou sodíku v séru v dolním normálním spektru mohou mít vyšší riziko hyponatrémie (viz bod 4 4)

Oznámení o podezřeni na nežádoucí účinky

Oznámení o podezření na nežádoucí účinky po registraci jsou velmi důležitá Umožňují kontinuální kontrolu poměru užitek-riziko léčivého přípravku. Zdravotnický personál nechť každé podezření na nežádoucí účinky oznámí na tuto adresu

Bundesinstitut fur Arzneimittel und Medizinprodukte

Abt. Pharmakovigilanz

Kurt-Georg-Kiesinger Allee 3

D-53175 Bonn

Web www.bfarm.de

4.9 Předávkování

a)    Symptomy

Velký přísun tekutin, příp. předávkování sprejem OCTOSTIM vedou k prodlouženému účinku se zvýšeným rizikem retence vody a hyponatrémie. To se projevuje váhovým přírůstkem, bolestí hlavy a nevolností. V závažných případech může nastat intoxikace vodou s otokem mozku, podrážděností, celotělovými křečemi a poruchami vědomí až po kóma.

b)    Terapie intoxikace

Terapie se řídí závažností symptomů. Asymetrická hyponatrémie se může léčit přerušením podání spreje OCTOSTIM a omezením tekutin Při výskytu symptomů je nutná léčba s intenzivním lékařským dohledem.

5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI

5.1 Farmakodynamické vlastnosti

Farmakoterapeutická skupina: Vazopresin a analoga KódATC: H01BA 02

Sprej OCTOSTIM obsahuje účinnou látku desmopresin, syntetický analog přírodního, humánního L-arginin-vazopresinu a formálně se od něj liší tím, že byla odstraněna aminoskupina cysteinu v pozici 1 a L-arginin byl nahrazen stereoizomerním D-argininem Touto změnou se do značné míry vytrácí vazopresorní účinek, ale zato antidiuretický účinek několikanásobně narůstá a prodlužuje se.

Desmopresin se používá jako antidiuretikum k léčbě diabetes insipidus centralis a k léčbě primární enuresis nokturna. Dále desmopresin podporuje hemostázu nárůstem srážlivost? závislé na faktoru Vlil. Desmopresin může také stupňovat endogenní uvolňování faktoru Vlil, aktivátoru plazminogenu a von Willebrandova faktoru. U hemostatických indikací se musí počítat s antidiuretickými účinky, protože ty mohou nastat již při dávkování nižším, než jaké je nutné pro hemostatický efekt.

Nárůst srážlivosti faktoru Vlil

Při podání jedné dávky intranasálně způsobí desmopresin v množství 300 pg minimálně 2násobný nárůst srážlivost faktoru Vlil (VIII:C) v plazmatu. I obsah antigenu von Willebrandova faktoru (vWF:Ag) narůstá, avšak v menší míře. Současně dochází k uvolňování aktivátoru plazminogenu.

Účinek je stejný jako při podání demospresin acetátu i.v. 0,2 pg/kg.

Tyto účinky se využívají v léčbě mírné hemofilie A a von Willebrandovy choroby předpokladem účinnosti je aktivita faktoru Vlil vyšší než 5 %.

Zkrácení prodloužené doby krvácení

Prodloužená doba krvácení se při intranasálním podání 300 pg desmopresinu zkracuje stejně jako při podání 0,3 pg/kg desmopresin acetátu i.v.

5.2    Farmakokinetické vlastnosti

Resorpce:

Ve vztahu k intravenóznímu podání činí biodostupnost 3-5 %. Max. koncentrace plasmy se dosáhne zhruba po jedné hodině.

Distribuce:

Distribuci desmopresinu lze nejlépe popsat na modelu dvou kompartimentů o distribučním objemu 0,3-0,5 l/kg při eliminační fázi.

Biotransformace:

Studie in vitro o metabolismu humánních jaterních mikrozomů s desmopresinem prokázaly, že cytochrom P 450 nemetabolizuje signifikantní množství v játrech. Proto je nepravděpodobné, že by takto docházelo k metabolizaci v játrech in vivo. Protože není omezena metabolizace cytochromem P 450, je účinek desmopresinu na farmakokinetiku jiných léčiv nepravděpodobný.

Eliminace:

Celková clearance desmopresinu byla vypočtena na 7,6 l/hod Terminální biologický poločas desmopresinu se odhaduje na 2,8 hodin. U zdravých probandu se 52 % (44 60 %) účinné látky vyloučí beze změny.

5.3    Předklinické údaje vztahující se k bezpečnosti

Předklinické údaje o desmopresinu nedokládají zvláštní riziko pro člověka na základě konvenčních studií o bezpečnosti, farmakologii, toxicitě při opakovaném podání, o mutagenní toxicitě, reprodukční toxicitě a vývojové toxicitě. Studie o karcinogenních vlastnostech nebyly provedeny.

Bylo pozorováno omezení funkce ledvin při zvýšeni kreatininu v séru a hyalinni degenerace tubulární epitelie u potkanů při denní dávce 47,7 mikrogramů/kg tělesné hmotnosti, tedy při expozici, která se považuje za dostatečně přesahující maximální expozici u člověka. Změny byiy po ukončení léčby desmopresinem vratné

Z předklinických vyšetření vyplývá, že benzalkoniumchlorid může v závislosti na koncentraci a čase vyvolat omezení motility řasinek až nevratné zastavení a dále pak histopatologické změny nosní sliznice.

6. FARMACEUTICKÉ ÚDAJE

6.1    Seznam pomocných látek

Benzalkoniumchlorid, chlorid sodný, monohydrát kyseliny citrónové, natriummonohydrogen-fosfát-dihydrát (Ph.Eur.) a čištěná voda.

6.2    Inkompatibility

Inkompatibility nejsou známy.

6.3    Doba použitelnosti

3 roky

Po otevření spotřebovat do 6 měsíců, skladování při pokojové teplotě.

Sprej se po otevření musí uchovávat ve svislé poloze.

6.4    Zvláštní opatřeni pro uchovávání Neskladovat při teplotách přesahujících 25 °C.

Podmínky uchovávání po otevření viz bod 6.3

6.5    Druh obalu a velikost balení

Nosní sprej, roztok

Lahvička z hnědého skla s pumpičkou s 2,5 ml nosního spreje, roztok, odpovídá 25 vstřikům

6.6    Zvláštní opatření pro odstranění a ostatní pokyny k zacházení

Nepoužitý léčivy přípravek a odpadový materiál se musí odstranit podle národních požadavků.

7. Držitel registrace

FERRING GmbH Wittland 11 24109 Kiel

Spoludistribuce FERRING Arzneimittel GmbH FabrikstralJe 7 D-24103 Kiel Telefon: 0431/5852 0 Fax: 0431/5852 74

8. Registrační číslo

39761.00.00

9/10

9. Datum první registrace / prodloužení registrace

06.05.1999/03.01.2011

10.    Datum revize textu

Září 2014

11.    Způsob výdeje

Pouze na lékařský předpis

Máte-li další otázky, použijte e-mailový kontakt: info-service@ferrinq.de