Norditropin Simplexx 15mg/1,5ml
Sp.zn.sukls75005/2015 SOUHRN ÚDAJŮ O PŘÍPRAVKU
1. NÁZEV PŘÍPRAVKU
Norditropin SimpleXx 15 mg/1,5 ml, injekční roztok v zásobní vložce
2. KVALITATIVNÍ A KVANTITATIVNÍ SLOŽENÍ
Norditropin SimpleXx 15 mg/1,5 ml 1 ml roztoku obsahuje somatropinum 10 mg
Somatropin (vyrobený rekombinantní DNA technologií v Escherichia coli)
1 mg somatropinu odpovídá 3 m.j. (mezinárodním jednotkám) somatropinu. Úplný seznam pomocných látek viz bod 6.1.
3. LÉKOVÁ FORMA
Injekční roztok v zásobní vložce Čirý, bezbarvý roztok
4. KLINICKÉ ÚDAJE
4.1 Terapeutické indikace
Děti:
Poruchy růstu způsobené nedostatkem růstového hormonu (GHD).
Poruchy růstu u dívek s dysgenezí gonád (Turnerův syndrom)
Zpomalení růstu u prepubertálních dětí způsobené chronickým onemocněním ledvin.
Poruchy růstu (současné skóre směrodatné odchylky (SDS) výšky <-2,5 a na výšku rodičů korigované SDS výšky <-1) u dětí malého vzrůstu narozených jako malé vzhledem ke gestačnímu věku s porodní váhou a/nebo výškou nižší než -2 SD, u nichž není patrný růstový výšvih (SDS růstové rychlosti < 0 během posledního roku) do 4 let věku nebo později.
Dospělí:
Nedostatečnost růstového hormonu vzniklá v dětství:
U pacientů s nedostatkem růstového hormonu vzniklým v dětství má být po dovršení růstu znovu zhodnocena sekreční kapacita. Test není vyžadován u pacientů s nedostatkem více než tří hypofyzárních hormonů, u pacientů se závažným nedostatkem růstového hormonu v důsledku definované genetické příčiny, v důsledku strukturálních hypotalamo-hypofyzárních abnormalit, v důsledku nádorů centrální nervové soustavy nebo v důsledku vysokých dávek při ozáření v oblasti hlavy či u pacientů se sekundárním nedostatkem růstového hormonu k hypotalamo-hypofyzárnímu onemocnění či poškození, pokud byly v séru naměřeny hodnoty inzulínu podobného růstového faktoru (IGF-I) <-2 SDS po minimálně čtyřech týdnech léčby růstovým hormonem.
U všech ostatních pacientů je vyžadováno stanovení hladin IGF-I a jeden stimulační test růstovým hormonem.
Nedostatečnost růstového hormonu vzniklá v dospělosti:
Výrazný deficit růstového hormonu při známém hypotalamo-hypofyzárním onemocnění, ozáření v oblasti hlavy a traumatické poranění mozku. Nedostatek růstového hormonu má být spojen s deficitem ještě v jiné ose kromě prolaktinu. Nedostatek růstového hormonu má být prokázán jedním stimulačním testem. Testování deficitu růstového hormonu je zapotřebí provádět po zavedení adekvátní substituce v každé deficitní ose.
U dospělých je test inzulinové tolerance stimulačním testem volby. Je-li test inzulinové tolerance kontraindikován, je třeba použít alternativní stimulační testy. Doporučuje se kombinovaný arginin-růstový hormon uvolňující hormon. Lze také uvažovat o argininovém nebo glukagonovém testu, nicméně diagnostická hodnota těchto testů je menší než u testu inzulinové tolerance.
4.2 Dávkování a způsob podání
Norditropin mají předepisovat pouze lékaři se speciální znalostí terapeutických indikací. Dávkování
Dávkování je individuální a musí být vždy upraveno v souladu s individuální klinickou a biochemickou reakcí na terapii.
Všeobecně doporučované dávky:
Pediatrická populace
Nedostatek růstového hormonu
0,025 - 0,035 mg/kg/den nebo 0,7 - 1,0 mg/m2/den
Pokud nedostatek růstového hormonu přetrvává po dovršení růstu, má léčba růstovým hormonem pokračovat, aby bylo dosaženo plného somatického vývoje v dospělosti včetně lean body mass a přírůstku kostních minerálů. (Návod pro dávkování viz Substituční terapie u dospělých).
Turnerův syndrom
0,045 - 0,067 mg/kg/den nebo 1,3 - 2,0 mg/m2/den
Chronické onemocnění ledvin
0,050 mg/kg/den nebo 1,4 mg/m2/den (viz bod 4.4)
Děti narozené jako malé vzhledem ke gestačnímu věku 0,035 mg/kg/den nebo 1,0 mg/m2/den
Obvyklá doporučovaná dávka je 0,035 mg/kg/den až do dosažení konečné výšky (viz bod 5.1). Léčba má být ukončena po prvním roce léčby, pokud je SDS růstové rychlosti nižší než +1.
Léčba má být rovněž ukončena, jestliže rychlost růstu je <2 cm/rok a potvrdí-li vyšetření, že bylo dosaženo kostního věku více jak 14 let u dívek a více jak 16 let u chlapců, což odpovídá uzavření epifyzálních růstových štěrbin.
Dospělí:
Substituční terapie u dospělých
Dávka má být upravena individuálně dle potřeby každého pacienta.
U pacientů s nedostatkem růstového hormonu vzniklým v dětství je doporučená dávka při znovuzahájení léčby je 0,2 - 0,5 mg/den s následnou úpravou dávky založenou na stanovení koncentrace IGF-I.
U pacientů s nedostatkem růstového hormonu vzniklým v dospělosti je doporučeno začít léčbu nízkou dávkou: 0,1 - 0,3 mg/den. Doporučuje se zvyšovat dávku postupně v měsíčních intervalech v závislosti na klinické odpovědi a výskytu nežádoucích účinků u pacienta. Hladina IGF-I v séru může sloužit jako vodítko při titraci dávky. Ženy mohou vyžadovat vyšší dávky než muži, přičemž muži vykazují časem zvyšující se senzitivitu na IGF-I. To představuje existenci rizika, kdy jsou ženy (zvláště ty, kterým je podáván perorálně náhradní estrogen) léčeny nedostatečně, zatímco u mužů dochází k předávkování.
Nároky na velikost dávky se snižují s věkem. Udržovací dávka se výrazně interindividuálně liší, ale zřídka překročí 1,0 mg/den.
Způsob podání
Všeobecně je doporučována subkutánní aplikace vždy večer. Místo vpichu má být měněno, aby se předešlo lipoatrofii.
4.3 Kontraindikace
Hypersenzitivita na léčivou látku nebo na kteroukoli pomocnou látku uvedenou v bodě 6.1
Somatropin se nesmí používat v případě prokázání nádorové aktivity. Intrakraniální nádory musí být inaktivní a před zahájením léčby růstovým hormonem musí být protinádorová léčba dokončena. Léčba musí být přerušena v případě průkazného růstu nádoru.
Somatropin nemá být užíván pro podporu růstu do výšky u dětí s uzavřenými epifyzárními štěrbinami.
Pacienti s akutním kritickým onemocněním, trpící následnými komplikacemi po otevřené operaci v krajině srdeční nebo břišní, vícečetným traumatem po nehodě, akutním respiračním selháním nebo podobnými stavy nemají být somatropinem léčeni, viz bod 4.4.
U dětí s chronickým onemocněním ledvin má být léčba přípravkem Norditropin SimpleXx přerušena při transplantaci ledvin.
4.4 Zvláštní upozornění a opatření pro použití
Děti léčené somatropinem mají být pravidelně vyšetřeny specialistou na dětský růst. Léčba somatropinem má být používána pouze lékaři se speciální znalostí nedostatku růstového hormonu a jeho léčby. Toto platí také pro léčbu Turnerova syndromu, chronického onemocnění ledvin a dětí narozených jako malé vzhledem ke gestačnímu věku. Údaje o konečné tělesné výšce v dospělosti po podávání přípravku Norditropin u dětí s chronickým onemocněním ledvin nejsou dostupné.
Maximální doporučená denní dávka nesmí být překročena (viz bod 4.2).
Stimulaci růstu do výšky lze u dětí předpokládat pouze do uzavření epifyzárních štěrbin.
Děti
Léčba nedostatku růstového hormonu u pacientů se syndromem Praderové-Williho Existují hlášení náhlých úmrtí po zahájení léčby somatropinem u pacientů se syndromem Praderové-Williho, kteří měli jeden nebo více následujících rizikových faktorů: těžká obezita, anamnéza obstrukce horních cest dýchacích nebo spánková apnoe či neidentifikovaná respirační infekce.
Děti narozené jako malé vzhledem ke gestačnímu věku
U dětí narozených jako malé vzhledem ke gestačnímu věku mají být před zahájením léčby provedena taková vyšetření, která vyloučí možnost, že k poruše růstu dochází z důvodu jiného onemocnění nebo léčby.
U dětí narozených jako malé vzhledem ke gestačnímu věku jsou zkušenosti se zahájením léčby krátce před začátkem puberty omezeny. Zahájení léčby krátce před nástupem puberty se proto nedoporučuje.
Zkušenosti u pacientů se Silverovým-Russelovým syndromem jsou omezené.
Turnerův syndrom
U pacientů s Turnerovým syndromem léčených somatropinem je doporučen monitoring růstu dlaní a prstů u rukou i chodidel a prstů u nohou. Je-li pozorován zvýšený růst, má být zváženo snížení dávky směrem ke spodní hranici dávkovacího rozmezí.
Dívky s Turnerovým syndromem mají obecně zvýšené riziko středoušního zánětu. Z tohoto důvodu je doporučováno ušní vyšetření minimálně jednou ročně.
Chronické onemocnění ledvin
Dávkování u dětí s chronickým onemocněním ledvin je individuální a má být upraveno podle individuální reakce na léčbu (viz bod 4.2). Porucha růstu má být jednoznačně potvrzena před terapií somatropinem sledováním růstu při optimální léčbě onemocnění ledvin po dobu 1 roku. Během léčby somatropinem má být udržována konzervativní léčba urémie obvyklými léky spolu s případnou dialýzou.
U pacientů s chronickým onemocněním ledvin obvykle dochází k poklesu ledvinných funkcí jako přirozeného projevu postupujícího onemocnění. Z preventivních důvodů však během léčby somatropinem mají být sledovány ledvinné funkce z hlediska nadměrného snížení nebo zvýšení objemu glomerulární filtrace (může ukazovat na hyperfiltraci).
Skolióza
V případě rychlého růstu se může u jakéhokoliv dítěte objevit rozvoj skoliózy. Příznaky skoliózy musí být sledovány během léčby. Léčba somatropinem však nevykazuje zvýšenou pravděpodobnost vzniku nebo zhoršení skoliózy.
Hladina krevního cukru a inzulin
U dětí s Turnerovým syndromem a u dětí narozených jako malé vzhledem ke gestačnímu věku je doporučeno před zahájením léčby a poté každoročně změřit nalačno hladinu inzulinu a glukózy v krvi. U pacientů, u kterých je zvýšené riziko diabetes mellitus (např. rodinná anamnéza diabetu, obesita, těžká inzulinová rezistence, acanthosis nigricans), má být proveden orální glukózový toleranční test (OGTT). Jestliže je zjištěn diabetes, somatropin nesmí být podáván.
Vzhledem k tomu, že byl zjištěn vliv somatropinu na metabolizmus sacharidů, pacienti musí být sledováni vzhledem k příznakům glukózové intolerance.
IGF-I
U dětí s Turnérovým syndromem a u dětí narozených jako malé vzhledem ke gestačnímu věku je doporučeno měření hladiny IGF-I před zahájením léčby a poté vždy dvakrát do roka. Jestliže opakovaná měření hladiny IGF-I přesáhnou +2 SD (vztaženo k referenčním hodnotám pro příslušný věk a stadium puberty), má být dávka snížena, aby bylo dosaženo hladin IGF-I v normálním rozmezí.
Výškový zisk dosažený při léčbě somatropinem u malých dětí narozených jako malé vzhledem ke gestačnímu věku může být ztracen, jestliže se léčba přeruší před dosažením konečné výšky.
Dospělí
Nedostatek růstového hormonu v dospělosti
Nedostatek růstového hormonu v dospělosti je celoživotní onemocnění a musí být odpovídajícím způsobem léčeno. Zkušenosti u pacientů starších 60 let a u pacientů léčených na nedostatek růstového hormonu v dospělosti déle než 5 let jsou však stále omezené.
Obecně
Novotvary
Neexistují důkazy o zvýšeném riziku nových primárních karcinomů u dětí či dospělých léčených somatropinem.
U pacientů s kompletní remisí nádorů nebo maligního onemocnění nebyla léčba somatropinem spojena se zvýšeným počtem recidiv onemocnění.
Celkově byl pozorován mírný nárůst druhých novotvarů u pacientů, kteří v dětství prodělali rakovinu a kteří byli léčeni růstovým hormonem, přičemž nejčastější byly intrakraniální nádory. Převládajícím rizikovým faktorem druhých novotvarů se jeví předchozí vystavení radiaci.
Pacienty, u nichž bylo dosaženo úplné remise maligního onemocnění, je třeba pečlivě sledovat kvůli možné recidivě maligního onemocnění po zahájení léčby somatropinem.
Leukémie
Leukémie byla zaznamenána u malého počtu pacientů s nedostatkem růstového hormonu, z nichž byli někteří léčeni somatropinem. Neexistuje však žádný důkaz o tom, že se incidence leukémie zvyšuje u pacientů bez predispozičních faktorů užívajících somatropin.
Benigní intrakraniální hypertense
V případech silné nebo opakující se bolesti hlavy, zhoršeného vidění, nevolnosti a/nebo zvracení je doporučeno vyšetřit oční pozadí ke zjištění edému papily. Jestliže je potvrzen edém papily, má být zvážena diagnóza benigní intrakraniální hypertenze a, je-li to vhodné, přerušena léčba somatropinem.
V současnosti jsou jen nedostatečné důkazy ke klinickému rozhodování u pacientů s vyléčenou intrakraniální hypertenzí. Pokud je opětně zahájena léčba somatropinem, je nezbytné pečlivě sledovat příznaky intrakraniální hypertenze.
Pacienti se sekundární růstovou nedostatečností při intrakraniální lézi mají být často vyšetřováni k zachycení progrese nebo recidivy základního onemocnění.
Funkce štítné žlázy
Somatropin zvyšuje extrathyroidální konverzi T4 na T3 a může jako takový odhalit počínající hypotyreózu. Proto má být u všech pacientů prováděn monitoring funkce štítné žlázy. U pacientů s hypopituitarismem musí být standardní substituční terapie pečlivě monitorována, pokud je podáván somatropin.
U pacientů s progredujícím onemocněním hypofýzy se může vyvinout hypothyreóza.
U pacientek s Turnerovým syndromem je zvýšené riziko vzniku primární hypothyreózy spojené s anti-thyreoidálními protilátkami. Protože hypothyreóza interferuje s odezvou na léčbu somatropinem, má být u pacientek pravidelně prováděno testování funkce štítné žlázy a v indikovaných případech má být podávána substituční terapie thyreoidálními hormony.
Citlivost na inzulin
Protože somatropin může snižovat citlivost na inzulin, pacienti mají být sledováni s ohledem na příznaky glukózové intolerance (viz bod 4.5). Po zahájení léčby přípravky obsahujícími somatropin může být nutno upravit u pacientů s diabetes mellitus dávku inzulinu. Pacienti s diabetem nebo glukózovou intolerancí mají být během léčby somatropinem pečivě monitorováni.
Protilátky
Tak jako u všech přípravků obsahujících somatropin, může dojít u malého procenta pacientů k rozvoji protilátek na somatropin. Vazebná kapacita těchto protilátek je nízká a nemá vliv na rychlost růstu. Test na protilátky vůči somatropinu má být prováděn u všech pacientů, kteří nedopovídají na terapii.
Zkušenosti z klinických studií
Dvě placebem kontrolované klinické studie prováděné u pacientů na jednotkách intenzivní péče ukázaly zvýšenou mortalitu u pacientů trpících akutním kritickým onemocněním způsobeným následnými komplikacemi po otevřené operaci v krajině srdeční nebo břišní, vícečetným traumatem po nehodě nebo akutním respiračním selháním, kteří byli léčeni vysokými dávkami somatropinu (5,3 - 8 mg/den). Bezpečnost pokračující léčby somatropinem u pacientů, kteří užívali substituční dávky ve schválených indikacích a u kterých se současně vyvinula tato onemocnění, nebyla potvrzena. Proto má být u pacientů s akutním kritickým onemocněním zvážen potenciální přínos v pokračování léčby somatropinem oproti potenciálnímu riziku.
Jedna otevřená randomizovaná klinická studie prováděna s pacienty s Turnerovým syndromem, jimž byla podávána dávka v rozmezí 0,045 - 0,090 mg/kg/den, naznačila tendenci k riziku zánětu zevního ucha či ke středoušnímu zánětu, a to v závislosti na dávce. Zvýšený počet ušních infekcí neměl za následek vyšší počet operací ucha/endoskopických vyšetření v porovnání se skupinou, jíž byly podávány nižší dávky.
4.5 Interakce s jinými léčivými přípravky a jiné formy interakce
Současná terapie glukokortikoidy inhibuje podpůrný růstový efekt přípravků obsahujících somatropin. Pacienti s ACTH deficiencí mají mít pečlivě nastavenou substituční léčbu glukokortikoidy, aby se zabránilo inhibičnímu účinku na somatropin.
Data z interakčních studií prováděných u dospělých s nedostatkem růstového hormonu naznačují, že podávání somatropinu může zvyšovat clearance sloučenin, u nichž je známo, že jsou metabolizovány isoenzymy cytochromu P450. Obzvláště může být zvýšena clearance sloučenin metabolizovaných cytochromem P450 3A4 (např. pohlavní steroidy,
kortikosteroidy, antikonvulzíva a cyklosporin), což může vést k nižším hladinám těchto sloučenin v plazmě. Klinický význam není znám.
Účinek somatropinu na konečnou výšku může být také ovlivněn současnou léčbou jinými hormony, např. gonadotropinem, anabolickými steroidy, estrogenem a thyreoidním hormonem.
Po zahájení léčby somatropinem může být třeba upravit u pacientů léčených inzulinem dávku inzulinu (viz bod 4.4).
Pediatrická populace
Studie interakcí byly prováděny pouze u dospělých.
4.6 Fertilita, těhotenství a kojení
Studie vlivu na těhotenství, embryofetální vývoj, porod a postnatální vývoj na zvířatech jsou nedostatečné. Nejsou dostupná klinická data o exponovaných těhotenstvích. Podávání přípravků obsahujících somatropin se proto nedoporučuje v těhotenství a u žen ve fertilním věku, které neužívají antikoncepci.
Kojení
Nebyly prováděny klinické studie s přípravky obsahujícími somatropin u kojících žen. Není známo, zda se somatropin vylučuje do lidského mateřského mléka. Z tohoto důvodu je nutno dbát opatrnosti, pokud jsou přípravky obsahující somatropin podávány kojícím ženám.
Fertilita
Studie fertility nebyly s přípravkem Norditropin prováděny.
4.7 Účinky na schopnost řídit a obsluhovat stroje
Norditropin SimpleXx nemá žádný nebo má zanedbatelný vliv na schopnost řídit nebo obsluhovat stroje.
4.8 Nežádoucí účinky
Pro pacienty s deficitem růstového hormonu je charakteristický extracelulární objemový deficit. Když je započato s léčbou somatropinem, je tento deficit upraven. Může se objevit retence tekutin s periferním edémem, zvláště u dospělých pacientů. Syndrom karpálního tunelu je méně častý, ale u dospělých může být pozorován. Symptomy jsou obvykle přechodné, závislé na dávce a mohou vyžadovat dočasné snížení dávky.
Mírná bolest kloubů, svalů a parestezie se mohou rovněž objevit, ale obvykle samy odezní.
Nežádoucí účinky u dětí jsou méně časté nebo vzácné.
Zkušenosti z klinických studií:
Třídy orgánovýchV systémů |
/ elmi časté (>1/10) |
3asté (>1/100 až <1/10) |
^léně časté (>1/1 000 až<1/100) |
/zácné (>1/10000 až <1/1000) |
Poruchy |
U dospělých |
metabolismu a výživy |
diabetes mellitus 2. typu | |||
Poruchy nervového systému |
U dospělých bolest hlavy a parestezie |
Syndrom karpálního tunelu u dospělých. U dětí bolest hlavy | ||
Poruchy kůže a podkožní tkáně |
Svědění u dospělých |
U dětí vyrážka | ||
Poruchy svalové a kosterní soustavy a pojivové tkáně |
U dospělých bolest kloubů, ztuhlost kloubů a svalová bolest |
U dospělých ztuhlost svalů |
U dětí bolest kloubů a svalová bolest | |
Celkové poruchy a reakce v místě aplikace |
U dospělých periferní edém (viz výše) |
U dospělých i dětí bolest v místě vpichu. U dětí reakce v místě vpichu. |
Periferní edém u dětí |
U dětí s Turnérovým syndromem byl během léčby somatropinem hlášen zvýšený růst dlaní a prstů u rukou i chodidel a prstů u nohou
V jedné otevřené randomizované klinické studii s pacienty s Turnerovým syndromem, léčenými vysokými dávkami přípravku Norditropin, byla pozorována tendence ke zvýšenému výskytu zánětu středního ucha. Zvýšený počet ušních infekcí však neměl za následek vyšší počet operací ucha/endoskopických vyšetření v porovnání se skupinou, jíž byly podávány nižší dávky.
Postmarketingové sledování:
Kromě výše uvedených nežádoucích účinků j sou dále uvedeny spontánně hlášené nežádoucí
účinky, jež mohou dle všeobecného úsudku souviset s léčbou přípravkem Norditropin.
Frekvenci výskytu těchto nežádoucích účinků nelze z dostupných údajů určit:
- Novotvary benigní a maligní (zahrnující cysty a polypy): u malého počtu pacientů s nedostatkem růstového hormonu byla hlášena leukémie (viz bod 4.4).
- Poruchy imunitního systému: hypersenzitivita (viz bod 4.3). Tvorba protilátek vůči somatropinu. Titry a vazební kapacita těchto protilátek byly velmi nízké a neinterferovaly s růstovou odezvou na podávání přípravku Norditropin.
- Endokrinní poruchy: hypotyreóza. Pokles hladin tyroxinu v séru (viz bod 4.4).
- Poruchy metabolismu a výživy: hyperglykemie (viz bod 4.4).
- Poruchy nervového systému: benigní intrakraniální hypertense (viz bod 4.4).
- Poruchy svalové a kosterní soustavy a pojivové tkáně: skluz horní epifýzy stehenní kosti. Skluz horní epifýzy stehenní kosti se může vyskytnout častěji u pacientů s endokrinními poruchami. Onemocnění Legg-Calvé-Perthes. Onemocnění Legg-Calvé-Perthes se může vyskytnout častěji u pacientů malého vzrůstu.
- Vyšetření: zvýšení hladiny alkalické fosfatázy v krvi.
Hlášení podezření na nežádoucí účinky
Hlášení podezření na nežádoucí účinky po registraci léčivého přípravku je důležité. Umožňuje to pokračovat ve sledování poměru přínosů a rizik léčivého přípravku. Žádáme zdravotnické pracovníky, aby hlásili podezření na nežádoucí účinky na adresu:
Státní ústav pro kontrolu léčiv Šrobárova 48 100 41 Praha 10
Webové stránky: http://www.sukl.cz/nahlasit-nezadouci-ucinek
4.9 Předávkování
Akutní předávkování může vést na počátku k nízkým hladinám glukózy a následné hyperglykemii. Snížená hladina glukózy byla zjištěna biochemicky, ale bez klinických projevů hypoglykemie. Dlouhotrvající předávkování se může projevit symptomy shodnými se známými účinky nadbytku lidského růstového hormonu.
5. FARMAKOLOGICKÉVLASTNOSTI
5.1 Farmakodynamické vlastnosti
Farmakoterapeutická skupina: Somatropin a agonisté somatropinu. ATC kód: H01AC01. Mechanismus účinku
Norditropin SimpleXx obsahuje somatropin, humánní růstový hormon vyrobený rekombinantní DNA technologií. Je to anabolický peptid o 191 aminokyselinách stabilizovaný dvěma disulfidovými můstky s molekulární hmotností přibližně 22 000 Daltonů.
Hlavním účinkem somatropinu je stimulace skeletálního a somatického růstu a výrazný účinek na tělesné metabolické procesy.
Farmakodynamické účinky
Při léčbě růstové nedostatečnosti dochází k normalizaci stavby těla, která se projevuje zvyšováním množství svalové hmoty a snižováním množství tukové hmoty.
Účinek somatropinu je zprostředkován především cestou IGF-I (inzulinu podobný růstový faktor). IGF-I je produkován ve tkáních celého těla, nejvýznamněji se podílí jaterní syntéza. Více než 90% IGF-I je vázáno na vazebné proteiny (IGF-BP), nejdůležitější z nich je IGF-BP-3.
Lipolytický a proteiny šetřící účinek hormonu se stává obzvláště důležitým během stresu.
Somatropin také zvyšuje kostní metabolismus, jak ukazují zvýšené hladiny biochemických kostních markerů v plasmě. U dospělých se kostní hmota v počátečních měsících léčby mírně snižuje díky zvýšené resorpci, ale při delší léčbě se kostní hmota naopak zvyšuje.
Klinická účinnost a bezpečnost
V průběhu klinických studií u dětí malého vzrůstu narozených jako malé vzhledem ke gestačnímu věku byly při léčbě použity dávky 0,033 a 0,067 mg/kg/den, a to až do dosažení
konečné výšky. U 56 pacientů, kteří byli nepřetržitě léčeni a dosáhli (přibližné) konečné výšky, byla průměrná změna výšky od počátku léčby +1,90 SDS (0,033 mg/kg /den) a +2,19 SDS (0,067 mg/kg /den). Literární údaje u neléčených dětí narozených jako malé vzhledem ke gestačnímu věku bez časného spontánního růstového výšvihu uvádějí pozdní výškový zisk 0,5 SDS. Dlouhodobé údaje o bezpečnosti léčby jsou však stále ještě omezeny.
5.2 Farmakokinetické vlastnosti
Při sledování přípravku Norditropin podaného v intravenózní infúzi (33 ng/kg/min po 3 hodiny) u 9 pacientů s nedostatečností růstového hormonu byly zjištěny tyto výsledky: poločas v séru je 21,1± 1,7 min, objem metabolické clearance byl 2,33 ±0,58 ml/kg/min. a distribuční objem je 67,6 ± 14,6 ml/kg.
Výsledky získané při subkutánní injekci přípravku Norditropin SimpleXx (2,5 mg/m2) 31 zdravému jedinci (jejichž endogenní somatropin byl potlačen kontinuální infuzí somatostatinu) jsou tyto:
Maximální koncentrace lidského růstového hormonu (42 - 46 ng/ml) bylo dosaženo přibližně po 4 hodinách. Potom lidský růstový hormon klesal, přičemž biologický poločas byl asi 2,6 hodiny.
Kromě toho byla mezi různými sílami přípravku Norditropin SimpleXx po subkutánní aplikaci zdravým jedincům prokázána bioekvivalence navzájem i vzhledem ke konvenčnímu přípravku Norditropin.
5.3 Předklinické údaje vztahující se k bezpečnosti
Obecné farmakologické účinky na CNS, kardiovaskulární a respirační systém po podání přípravku Norditropin SimpleXx se zvýšenou degradací nebo bez ní byly sledovány u myší a potkanů. Byly také hodnoceny ledvinné funkce. Produkt degradace neměl odlišné účinky ve srovnání s přípravkem Norditropin SimpleXx a přípravkem Norditropin. U všech třech přípravků se prokázal předpokládaný na dávce závislý pokles objemu moči a retence iontů sodíku a chloridů.
U potkanů byla podobná farmakokinetika mezi přípravkem Norditropin SimpleXx a přípravkem Norditropin. Degradovaný Norditropin SimpleXx byl také bioekvivalentní s přípravkem Norditropin SimpleXx.
Jednorázová a opakovaná toxicita a testy lokální tolerance přípravku Norditropin SimpleXx nebo degradačního produktu neprokázaly žádné toxické účinky ani poškození svalové tkáně.
Toxicita poloxameru 188 byla testována u myší, potkanů, králíků a psů a nebyly zjištěny žádné významné toxické reakce.
Poloxamer 188 se rychle absorboval z místa injekce a nedošlo k významné retenci dávky v místě injekce. Poloxamer 188 se primárně vyloučil močí.
6. FARMACEUTICKÉ ÚDAJE
6.1 Seznam pomocných látek
Mannitol Histidin Poloxamer 188 Fenol
Voda na injekci
Kyselina chlorovodíková k úpravě pH Hydroxid sodný k úpravě pH
6.2 Inkompatibility
Studie kompatibility nejsou k dispozici, a proto nesmí být tento léčivý přípravek mísen s jinými léčivými přípravky.
6.3 Doba použitelnosti
2 roky
Po prvním otevření: uchovávejte nejdéle 4 týdny v chladničce (2 °C - 8 °C). Léčivý přípravek lze také uchovávat nejdéle 3 týdny při teplotě do 25 °C.
6.4 Zvláštní opatření pro uchovávání
Uchovávejte v chladničce (2 °C - 8 °C) v krabičce, aby byl přípravek chráněn před světlem. Chraňte před mrazem.
Podmínky uchovávání tohoto léčivého přípravku po prvním otevření jsou uvedeny v bodě 6.3. Chraňte před mrazem.
6.5 Druh obalu a obsah balení
15 mg v 1,5 ml roztoku v zásobní vložce (sklo třídy I) uzavřené na jednom konci pryžovou zátkou (pryžové uzávěry typu I) ve tvaru pístu, na druhém konci vrstvenou pryžovou zátkou (pryžové uzávěry typu I) ve tvaru disku s hliníkovým uzávěrem a se zeleným víčkem. Velikosti balení jsou 1 a 3 zásobní vložky a skupinové balení 5 x 1 zásobní vložka.
Na trhu nemusí být všechny velikosti balení.
Zásobní vložky jsou baleny v blistru a papírové krabičce.
6.6 Zvláštní opatření pro likvidaci přípravku a pro zacházení s ním
Norditropin SimpleXx 15 mg/1,5ml (zelená barva) je určen k použití výhradně se shodně barevným perem NordiPen 15 (zelená barva). Pokud není použito barevně odpovídající pero NordiPen, může to mít za následek nesprávné dávkování. Návod pro použití přípravku Norditropin SimpleXx v peru NordiPen je obsažen v každém balení. Pacienti mají být poučeni, aby si tento návod pečlivě přečetli.
Pacienty je třeba upozornit na to, aby si před každým použitím přípravku Norditropin pečlivě umyli ruce mýdlem a vodou a/nebo desinfekcí. Přípravkem Norditropin se nesmí v žádném případě třepat.
Nepoužívejte přípravek Norditropin SimpleXx, jestliže injekční roztok růstového hormonu je zakalený nebo zbarvený.
Veškerý nepoužitý léčivý přípravek nebo odpad musí být zlikvidován v souladu s místními požadavky.
7. DRŽITEL ROZHODNUTÍ O REGISTRACI
Novo Nordisk A/S Novo Allé 2880 Bagsvaerd Dánsko
8. REGISTRAČNÍ ČÍSLO
56/223/01-C
9. DATUM PRVNÍ REGISTRACE/ PRODLOUŽENÍ REGISTRACE
Datum první registrace: 18.5. 2005
Datum posledního prodloužení registrace: 15.1.2009
10. DATUM REVIZE TEXTU
7.8.2015
12/12