Příbalový Leták

Methylergometrine Maleate Injection 0,2 Mg

Tento dokument je příbalovou informací k léčivému přípravku, který je předmětem specifického léčebného programu. Příbalová informace byla předložena žadatelem o specifický léčebný program. Nejedná se o dokument schválený Státním ústavem pro kontrolu léčiv.


Překlad z jazyka anglického do jazyka českého

INJEKCE METYLERGOMETRIN MALEATU USP INJEKCE METYLERGOMETRINU MALEATU

Prezentace

Injekce metylergometrin maleatu je čirý, bezbarvý roztok v ampulích s obsahem 0,2 mg látky metylergometrin maleat.

Další přísady: kyselina maleinová, chlorid sodný, voda pro injekce Využití

Pro běžnou potřebu po porodu placenty: poporodní atonii a hemoragii, subinvoluce. Za plného dohledu porodníka je možné ji použít v druhé fázi porodu, po porodu předního ramínka.

Dávkování a podávání

Intramuskulárně: 1 ml (0,2 mg) po porodu předního ramínka, po porodu placenty nebo během šestinedělí. Podle potřeby je možné zopakovat v intervalu 2 až 4 hodiny.

Intravenóznš: stejné jako intramuskulámí podávání (viz upozornění!).

Kontraindikace, varování atd.

Kontraindikace: hypertenze, toxémie, těhotenství a hypersenzitivita.

Varování: tento lék by neměl být podáván rutinně, protože může vyvolat náhlou hypersenzitivní či cerebrovaskulámí příhodu. Pokud zvažujete intravenózní podání jako prostředek na záchranu života, měla by být injekce metylergometrin maleatu podávána pomalu po dobu nejméně 60 sekund při současném pečlivém sledování krevního tlaku. Výslovně se vyvarujte podání injekce intraarteriálně nebo perarteriálně.

Bezpečnostní opatření: v .případě sepse, obliterativních vaskulámích chorob či potíží s játry nebo ledvinami je potřeba maximální opatrnosti. S opatrností používejte také během druhé fáze porodu. K nutnosti manuálního vyjmutí zadržené placenty by mělo docházet pouze zřídka, přičemž je potřeba věnovat dostatek času jejímu spontánnímu uvolnění.

Interakce s léky: postupujte opatrně, jestliže injekci metylergometrin maleatu používáte společně s jakýmikoli dalšími vazokonstriktory či námelovými alkaloidy.

Kojící matky: jsou-li injekce metylergometrin maleatu podávány kojícím matkám, je potřeba postupovat obezřetně, nicméně nejsou známy žádné nežádoucí účinky.

Vedlejší účinky: nejčastějším vedlejší reakcí je hypertenze v několika případech spojená se záchvatem a/nebo bolestí hlavy.

Znám je rovněž případ hypotenze. Příležitostně dochází k nevolnosti a zvracení. Mezi výjimečné reakce patří, v pořadí závažnosti: přechodná bolest hrudníku, dyspnoe, hematurie, tromboflebitida, intoxikace vodou, halucinace, křeče v končetinách, závrať, hučení v uších, ucpání nosu, průjem, diaforéza, bušení srdce a pachuť

Zřídka byly hlášeny také případy anafylaxe, nicméně bez prokázaného vztahu k podání léku. Předávkování: symptomy akutního předávkování jsou: nevolnost, zvracení, bolest v břiše, pocit necitlivosti, mravenčení v končetinách, zvýšení krevního tlaku, ve vážných případech následované hypotenzí, respirační deprese, hypotermie, křeče a kóma.

Léčení akutního předávkování je symptomatické a skládá se obvykle z:

1.    odstranění léku podporou diurézy.

2.    udržování adekvátního plicního dýchání, zvláště při vzniku křečí či kómatu.

3.    v případě potřeby náprava hypotenze pomocí léků na tlak

4.    kontrola křečí pomocí běžných antikonvulzivních prostředků.

5. v případě potřeby kontrola periferního vazospasmu pomocí udržování končetin v teple.

Farmaceutická bezpečnostní opatření

Skladujete při teplotě od 2 do 8 °C, chraňte před světlem.

Datum vydání: červenec 1999