Příbalový Leták

Methotrexat Ebewe 5 Mg Tablety

Sp.zn. sukls97691/2013, sukls97699/2013, sukls97702/2013

SOUHRN ÚDAJŮ O PŘÍPRAVKU

1.    NÁZEV PŘÍPRAVKU

Methotrexat Ebewe 2,5 mg tablety Methotrexat Ebewe 5 mg tablety Methotrexat Ebewe 10 mg tablety

2.    KVALITATIVNÍ A KVANTITATIVNÍ SLOŽENÍ

Jedna tableta Methotrexatu EBEWE 2,5 mg obsahuje methotrexatum 2,5 mg Pomocné látky se známým účinkem:

Jedna tableta obsahuje 74,7 mg laktózy (ve formě monohydrátu).

Jedna tableta přípravku Methotrexat EBEWE 5 mg obsahuje 5 mg methotrexatum Pomocné látky se známým účinkem:

Jedna tableta obsahuje 149,4 mg laktózy (ve formě monohydrátu).

Jedna tableta přípravku Methotrexat EBEWE 10 mg obsahuje 10 mg methotrexatum Pomocné látky se známým účinkem:

Jedna tableta obsahuje 298,7 mg laktózy (ve formě monohydrátu).

Úplný seznam pomocných látek viz bod 6.1.

3. LÉKOVÁ FORMA Tableta

Světle žluté, kulaté tablety, mohou být žlutě až červeně skvrnité.

Světle žluté, kulaté tablety s půlicí rýhou na jedné straně, mohou být žlutě až červeně skvrnité.

Půlicí rýha má pouze usnadnit dělení tablety pro snazší polykání, nikoliv její rozdělení na stejné dávky.

Světle žluté, podlouhlé tablety s půlicí rýhou na jedné straně, mohou být žlutě až červeně skvrnité. Půlicí rýha má pouze usnadnit dělení tablety pro snazší polykání, nikoliv její rozdělení na stejné dávky.

4.    KLINICKÉ ÚDAJE

4.1    Terapeutické indikace

Antirevmatické:

-    Aktivní revmatoidní artritida (RA) u dospělých pacientů, u kterých je indikována léčba antirevmatiky modifikujícími léčbu (DMARD).

-    Polyartritické formy těžké, aktivní juvenilní idiopatické artritidy (JIA), pokud odpověď na nesteroidní antirevmatika (NSAID) nebyla dostatečná.

Antipsoriatické:

-    Těžké a generalizované formy psoriasis vulgaris zejména plakového typu, které nemohou být dostatečně léčeny konvenční terapií, jako jsou fototerapie, PUVA a retinoidy.

Cytostatická:

-    Udržovací terapie u akutní lymfatické leukemie.

4.2 Dávkování a způsob podání

• T ento léčivý přípravek se užívá jednou týdně.

•    Lékař může určit den, kdy se přípravek užívá, na lékařský předpis.

Podávání: Tablety mají být podávány jednu hodinu před nebo 1,5 až 2 hodiny po jídle.

Revmatoidní artritida apsoriáza:

Léčivo má být podáváno pouze specialistou dermatologem, revmatologem nebo internistou.

Psoriáza:

Doporučená zahajovací dávka je jednorázová dávka 7,5 mg jednou týdně nebo případně může být týdenní dávka podána ve třech dávkách v průběhu 24 hodin (po 12 hodinových intervalech).

Revmatoidní artritida:

Zahajovací dávka 7,5 mg týdně podávaná najednou. Léčebný účinek je dosažen obvykle v průběhu 6 týdnů, zlepšení pacientova stavu nastává po dalších 12 týdnech nebo i více. Pokud nedojde k odpovědi na léčbu po 6 - 8 týdnech a neobjeví se žádné toxické projevy, dávka může být postupně zvyšována o 2,5 mg/ týden.

Optimální terapeutická dávka je obvykle mezi 7,5 a 15 mg a nemá přesáhnout 20 mg týdně. Pokud se neobjeví odpověď po 8 týdnech podávání maximální dávky, měla by být léčba přerušena. Když se odpověď na léčbu objeví, udržovací dávka má být snížena na nejmenší možnou dávku. Optimální doba léčby není v současné době známa, ale prozatímní data ukazují, že dosažený léčebný účinek přetrvává nejméně dva roky, pokud se pokračuje udržovací dávkou. Pokud dojde k přerušení terapie, příznaky se mohou vrátit v průběhu 3 až 6 týdnů.

Dávkování u dětí a dospívajících s _polyartritickou _formou _juvenilní idiopatické artritidy: Doporučovaná dávka je 10-15 mg/m2 tělesného povrchu / týden. U případů refrakterních na terapii může být dávka zvýšena na 20 mg/m2 tělesného povrchu / týden. V tom případě je však také nutno zvýšit frekvenci monitorovacích vyšetření. Pacient s juvenilní idiopatickou artritidou (JIA) má být odeslán na specializované pediatrické revmatologické pracoviště.

Použití u dětí mladších tří let není doporučeno, protože pro tuto populaci není dostatek dat o účinnosti a bezpečnosti. (viz bod 4.4)

Cytostatická léčba:

Methotrexát je možno dávkovat p.o. až do dávky 30 mg/m2, zatímco vyšší dávkování má být podáváno parenterálně.

Dávkování u _pacientů s _poruchou _ funkce ledvin:

Methotrexát musí být používán s opatrností, dávka musí být snížena následujícím způsobem:

Clearance kreatininu (ml/min)

100 % dávky 50 % dávky

>    >50

>    20 - 50

>    < 20


methotrexát nesmí být použit

Dávkování u _pacientů s _poruchou _ funkce _jater

U pacientů s významným probíhajícím nebo proběhlým jaterním onemocněním, zvláště alkoholického původu, musí být methotrexát použit pouze s velikou opatrností, pokud vůbec. Pokud je bilirubin vyšší než 5 mg/dl (85,5 pmol/l), je methotrexát kontraindikován. (viz bod 4.3).

4.3 Kontraindikace

Methotrexát se nesmí používat při:

-    hypersenzitivitě na léčivou látku nebo kteroukoli pomocnou látku uvedenou v bodě 6.1

-    těžké poruše funkce jater [bilirubin > 5 mg/dl (85,5 pmol/l)]

-    abusu alkoholu

-    těžké poruše funkce ledvin (clearance kreatininu < 20 ml/min nebo hladiny sérového kreatininu nad 2 mg/dl, (viz také bod 4.2 a 4.4)

-    stávajících krevních dyskráziích, jako je hypoplazie kostní dřeně, leukopenie, trombocytopenie nebo výrazná anémie.

-    imunodeficienci

-    závažné akutní nebo chronické infekci, jako je tuberkulóza a HIV

-    stomatitidě, vředech v dutině ústní a známé aktivní gastrointestinální vředové chorobě

-    těhotenství, kojení (viz také bod 4.6)

-    současném očkování živými vakcínami.

4.4 Zvláštní upozornění a opatření pro použití

Předepisující lékař může na předpise vyznačit den užití léku.

Pacienti musí být obeznámeni s tím, jak je důležité dodržovat interval užívání léku jednou týdně.

Léčené pacienty je nutno odpovídajícím způsobem sledovat, aby bylo možno bezodkladně odhalit a vyhodnotit známky případných toxických nebo nežádoucích účinků. Proto methotrexát smějí podávat pouze lékaři se znalostmi a zkušenostmi zahrnujícími podávání léčby antimetabolity nebo osoby pod dohledem takových lékařů. Kvůli riziku těžkých nebo dokonce fatálních toxických účinků musí lékař pacienta s těmito riziky (včetně raných známek a příznaků toxicity) důkladně obeznámit a doporučit bezpečnostní opatření. Pacienty je třeba informovat o tom, že je nezbytné ihned se poradit s lékařem, pokud se objeví příznaky intoxikace, i o následném nezbytném sledování příznaků intoxikace (včetně pravidelných laboratorních testů).

Dávky přesahující 20 mg/týden mohou být spojeny s výrazným nárůstem toxicity, zvláště útlumu kostní dřeně.

Bylo hlášeno, že u lidí methotrexát během léčby a krátce po jejím ukončení způsobuje zhoršení fertility, oligospermii, menstruační dysfunkci a amenorheu. Dále u lidí methotrexát vyvolává embryotoxicitu, potrat a fetální defekty. Proto je nutno s pacienty mužského i ženského pohlaví v reprodukčním věku možné riziko vlivu na reprodukci projednat (viz bod 4.6).

Mužům léčeným methotrexátem se doporučuje, aby během léčby a nejméně 6 měsíců po ní zabránili početí dítěte. Protože léčba methotrexátem může vést k těžkým a případně ireverzibilním poruchám spermatogeneze, mají se muži před zahájením léčby poradit o možnostech konzervace spermií.

Kožní toxicita: Kvůli riziku fototoxicity se pacienti musí vyhnout slunečnímu záření a pobytu v soláriu. Při terapii methotrexátem se může znovu objevit zářením vyvolaná dermatitida a spáleniny ze slunce (paměťová reakce). Při UV ozáření a současném užívání methotrexátu se mohou zhoršit psoriatické léze.

Doporučená vyšetření a bezpečnostní opatření:

Před zahájením léčby methotrexátem nebo _jejím obnovení:

Kompletní krevní obraz s diferenciálním krevním obrazem a trombocyty, jatemími enzymy, bilirubinem, sérovým albuminem, RTG hrudníku a vyšetření renálních funkcí. Pokud existuje klinická indikace, je potřeba vyloučit tuberkulózu a hepatitidu.

Během léčby (v prvních dvou týdnech každý týden, pak měsíc každé dva týdny; následně v závislosti na počtu leukocytů a stabilitě pacienta během následujících šesti měsíců nejméně jednou měsíčně a poté nejméně každé tři měsíce):

Zvýšená frekvence kontrol musí být zvážena také v případě zvýšení dávky. Zejména starší pacienti mají být v krátkých intervalech vyšetřováni s ohledem na časné známky toxicity.

•    Vyšetření stavu sliznic dutiny ústní a krku.

•    Kompletní krevní obraz s diferenciálním krevním obrazem a trombocyty. Může se objevit náhlá suprese hematopoezy způsobená methotrexátem a to i po zdánlivě bezpečných dávkách. Jakýkoliv hluboký propad v počtu leukocytů nebo trombocytů je signálem pro okamžité vysazení přípravku a zahájení vhodné podpůrné léčby. Pacientům je potřeba doporučit, aby nahlásili jakékoliv příznaky infekce. U pacientů užívajících zároveň hematotoxické léčivé přípravky (např. leflunomid) musí být bedlivě sledován krevní obraz a počet trombocytů. Během dlouhodobé léčby methotrexátem je nutno provádět biopsie kostní dřeně.

•    Jaterní testy: Zvláštní pozornost je třeba věnovat výskytu toxických účinků na játra. Pokud se vyskytnou abnormality ve vyšetření jaterních funkcí nebo biopsii jater před zahájením léčby nebo v jejím průběhu, nesmí být léčba zahájena, nebo musí být přerušena. Tyto abnormality by se měly vrátit k normálnímu obrazu během dvou týdnů, po nichž může být, po uvážení lékaře, terapie obnovena.

U pacientů byla s četností 13 až 20 % hlášena dočasná zvýšení hladiny transamináz na dvoj nebo trojnásobek horní hranice normálu. Přetrvávající anomálie jaterních enzymů a/nebo pokles sérového albuminu mohou poukazovat na těžkou hepatotoxicitu.

Enzymová diagnostika neumožňuje žádnou spolehlivou predikci vzniku morfologicky detekovatelné hepatotoxicity, tj. i v případě normálních hladin transamináz může být přítomna jaterní fibróza zjistitelná pouze histologicky nebo vzácněji také cirhóza jater.

V    revmatologických indikacích nejsou důkazy podporující používání biopsie jater ke sledování hepatotoxicity. U pacientů s psoriázou je potřeba biopsie jater před léčbou a během léčby kontroverzní. Ke stanovení, zda mohou hepatotoxicitu dostatečně zjistit opakované chemické testy jaterních funkcí nebo propeptid kolagenu typu III je potřeba další výzkum. Toto stanovení by mohlo rozlišit mezi pacienty bez jakýchkoli rizikových faktorů a pacienty s rizikovými faktory, např. nadměrné požívání alkoholu, přetrvávající zvýšení jaterních enzymů, onemocnění jater v anamnéze, dědičné jaterní poruchy v rodinné anamnéze, diabetes mellitus, obezita a předchozí kontakt s hepatotoxickými léčivými přípravky nebo chemikáliemi a dlouhodobá léčba methotrexátem nebo kumulativní dávky 1,5 g nebo více.

V    případě konstantního zvyšování jaterních enzymů je nutno zvážit snížení dávky nebo vysazení léčby.

S ohledem na potenciálně toxické účinky na játra se během léčby methotrexátem nesmějí podávat další hepatotoxické léky, ledaže by to bylo zcela nezbytné, přičemž užívání alkoholu je nutno se vyhnout nebo je nutno jej výrazně omezit (viz bod 4.5). U pacientů současně užívajících jiné hepatotoxické léčivé přípravky (např. leflunomid) je nutné pečlivější sledování jaterních enzymů. Totéž je také nutno vzít v potaz, pokud se současně podávají hematotoxické léčivé přípravky.

Zvýšená opatrnost je obecně nutná u pacientů s inzulin dependentním diabetem mellitus, protože během léčby methotrexátem se v ojedinělých případech vyvinula cirhóza jater bez intermitentního zvýšení hladiny transamináz.

•    Funkce ledvin mají být sledovány pomocí funkčního vyšetření ledvin a analýzy moči.

•    Pokud se zvýší sérový kreatinin, je nutno snížit dávku. Při hodnotách sérového kreatininu nad 2 mg/dl se nesmí žádná léčba methotrexátem provádět.

•    Protože methotrexát je vylučován hlavně ledvinami, může dojít při poruše funkce ledvin ke zvýšeným koncentracím v séru, což může vyvolat závažné nežádoucí účinky.

•    Vysoké dávky methotrexátu mohou způsobit srážení methotrexátu nebo jeho metabolitů v ledvinových tubulech a tímto dále zvyšovat riziko poškození ledvin. Pokud jsou podávány vysoké dávky methotrexátu, doporučuje se zabránit srážení alkalinizací moče, aby se zajistila vysoká diuréza.

U pacientů s možností renálního poškození (např. u starých pacientů) by mělo být prováděno častější monitorování. To platí zvláště v případě, kdy jsou podávány současně léčivé přípravky, které mohou ovlivnit eliminaci methotrexátu, vyvolat poškození ledvin (např. nesteroidní protizánětlivé léčivé přípravky) či vést k poruše hematopoezy. Za přítomnosti rizikových faktorů, jako je - i jen hraniční - porucha funkce ledvin, se současné podávání nesteroidních antirevmatik nedoporučuje. Dehydratace může také zesílit toxicitu methotrexátu.

•    Respirační systém:

Dotazování pacienta na možné plicní dysfunkce, v případě nutnosti test funkce plic. Může se vyskytnou akutní nebo chronická intersticiální pneumonitida, často spojená s krevní eosinofilií, přičemž byla hlášena i úmrtí. Symptomy typicky zahrnují dušnost, kašel (zvláště kašel suchý, neproduktivní), bolesti na hrudi a horečku, pro které je nutno pacienty při každé následné návštěvě sledovat. Pacienty je nutno o rizicích pneumonitidy informovat a je nutno je poučit, aby se ihned obrátili na svého lékaře, pokud se u nich vyvine trvalý kašel nebo dušnost.

Methotrexát je nutno vysadit u pacientů s plicními příznaky a je nutno provést důkladné vyšetření (včetně rentgenu hrudníku), aby se vyloučila infekce a nádory. Pokud je podezření na methotrexátem vyvolanou plicní nemoc, je nutno nasadit léčbu kortikosteroidy, přičemž léčba methotrexátem se nesmí znovu zahájit.

Onemocnění plic vyvolaná methotrexátem nebyla vždy plně reverzibilní.

Plicní příznaky vyžadují rychlé stanovení diagnózy a vysazení léčby methotrexátem. Onemocnění plic vyvolaná methotrexátem, jako pneumonitida, se mohou objevit akutně

kdykoli během léčby, nebyla vždy plně reverzibilní a byla hlášena již při všech dávkách (včetně nízkých dávek 7,5 mg/týden).

Během léčby methotrexátem se mohou objevit oportunní infekce, včetně pneumonie vyvolané Pneumocystis carinii, které mohou být letální. Pokud pacient vykazuje plicní příznaky, je nutno vzít v potaz možnost pneumonie vyvolané Pneumocystis carinii.

Zvláštní opatrnosti je třeba u pacientů s poruchou plicních funkcí.

Zvláštní opatrnosti je třeba při přítomnosti neaktivních, chronických infekcí (např. herpes zoster, tuberkulóza, hepatitida B nebo C), a to kvůli možné aktivaci.

•    Methotrexát může, vzhledem k účinku na imunitní systém, zhoršit odpověď na vakcinaci a ovlivnit výsledky imunologických testů. Současně s léčbou se nesmí provádět vakcinace živými vakcínami.

•    U pacientů léčených nízkými dávkami methotrexátu se mohou objevit maligní lymfomy a v takovém případě je nutné léčbu přerušit. Pokud se u lymfomu neobjeví známky spontánní regrese, je nutné zahájit cytotoxickou léčbu.

•    U pacientů s patologickou akumulací tekutin v tělesných dutinách (třetí prostor), jako je ascites nebo pleurální výpotek, je poločas eliminace methotrexátu z plasmy prodloužen. Pleurální výpotek a ascites je nutno před zahájením léčby methotrexátem odsát.

•    Stavy vedoucí k dehydrataci, jako je zvracení, průjem, stomatitida, mohou zvyšovat toxicitu methotrexátu v důsledku zvýšených hladin látky. V těchto případech je nutno podávání methotrexátu přerušit, dokud příznaky nevymizí.

•    Je důležité identifikovat pacienty s případně zvýšenými hladinami methotrexátu do 48 hodin po léčbě, protože jinak může toxicita být ireverzibilní.

•    Toxickými účinky podávání mohou být průjem a ulcerózní stomatitida vyžadující přerušení léčby, jinak se může vyvinout hemoragická enteritida a smrt v důsledku perforace střev. Pokud se objeví hematemeze, černě zbarvená stolice nebo krev ve stolici, je nutno léčbu přerušit.

•    Vitamínové přípravky obsahující kyselinu listovou a její deriváty mohou snížit účinnost methotrexátu.

•    Podávání dětem mladším než 3 roky se nedoporučuje, jelikož pro tuto populaci jsou k dispozici jen nedostatečné údaje o účinnosti a bezpečnosti (viz bod 4.2).

•    Dermatitida vyvolaná zářením a spáleniny vyvolané slunečním zářením se mohou při léčbě methotrexátem znovu objevit (opětovná reakce). Psoriatické léze se mohou zhoršit během UV ozáření a při současném podávání methotrexátu.

•    U onkologických pacientů léčených methotrexátem byla hlášena encefalopatie/leukoencefalopatie, přičemž ji nelze vyloučit ani při léčbě methotrexátem v neonkologických indikacích.

Přípravek Methotrexat Ebewe obsahuje laktosu. Pacienti se vzácnými dědičnými problémy s intolerancí galaktosy, hereditární laktázovou deficiencí nebo malabsorpcí glukosy a galaktosy by tento přípravek neměli užívat.

Před podáním přípravku Methotrexat EBEWE je nutno vyloučit těhotenství. Methotrexát u lidí vyvolává embryotoxicitu, potrat a fetální defekty. Methotrexát v době svého podávání postihuje spermatogenezi a oogenezi, což může vést ke snížené fertilitě. Zdá se, že tyto účinky jsou po ukončení léčby reverzibilní. Během léčby a nejméně šest měsíců po jejím skončení mají muži a ženy používat účinnou antikoncepci. S pacienty ve fertilním věku je nutno probrat možná rizika účinků na reprodukci a jejich partnery je nutno příslušně poučit (viz bod 4.6).

4.5 Interakce s jinými léčivými přípravky a jiné formy interakce

Nesteroidní antirevmatika (NSAID)

Ve studiích na zvířatech způsobila nesteroidní antirevmatika (NSAID) včetně kyseliny salicylové snížení tubulární sekrece methotrexátu a zároveň zvýšení jeho toxicity. V klinických studiích, kde byly pacientům s revmatoidní artritidou podány NSAID a kyselina salicylová jako souběžná medikace nebylo nicméně pozorováno zvýšení výskytu nežádoucích účinků. Léčba revmatoidní artritidy těmito léčivy může v průběhu léčby nízkými dávkami methotrexátu pokračovat, ale pouze pod pečlivým lékařským dohledem.

Hepatotoxicita může být zesílena při pravidelném požívání alkoholu nebo užívání hepatotoxických léčivých přípravků.

Hepatotoxické/hematotoxické léčivé přípravky a alkohol

Pacienti užívající při léčbě methotrexátem hepatotoxické a hematotoxické léčivé přípravky (např. leflunomid, azathioprin, sulfasalazin a retinoidy) by měli být pečlivě monitorováni pro možné zvýšení hepatotoxicity.

Během léčby methotrexátem je třeba se vyhnout konzumaci alkoholu.

Podávání dalších hematotoxických léčivých přípravků (např. metamizolu) zvyšuje pravděpodobnost těžkých hematoxických účinků methotrexátu.

Interakce vlivem farmakokinetických parametrů

Je třeba si uvědomit, že mezi methotrexátem, antikonvulzivy (snižují hladinu methotrexátu v krvi) a 5-fluoruracilem (zvyšuje ť/2 5-fluoruracilu) dochází k farmakokinetickým interakcím.

Salicyláty, fenylbutazon, fenytoin, barbituráty, trankvilizéry, perorální kontraceptiva, tetracykliny, deriváty amidopyrinu, sulfonamidy a p-aminobenzoová kyselina vytlačují methotrexát z vazby na sérový albumin a tím zvyšují jeho biologickou dostupnost (nepřímé zvýšení dávky).

Probenecid a slabé organické kyseliny mohou také snížit tubulární sekreci methotrexátu a tím rovněž způsobit nepřímé zvýšení dávky.

Antibiotika, jako jsou peniciliny, glykopeptidy, sulfonamidy, ciprofloxacin a cefalotin, mohou, v ojedinělých případech, snižovat renální clearance methotrexátu, a proto může dojít ke zvýšení sérových koncentrací methotrexátu a mohou se objevit projevy hematologické a gastrointestinální toxicity.

Perorální antibiotika

Perorální antibiotika, jako jsou tetracykliny, chloramfenikol a neabsorbovatelná širokospektrá

antibiotika, mohou redukovat intestinální absorpci methotrexátu nebo interferovat s enterohepatální cirkulací methotrexátu inhibicí intestinální flóry nebo supresí bakteriálního metabolismu.

Léčivé přípravky ovlivňující kostní dřeň

Při léčbě (nebo před léčbou) přípravky, jejichž nežádoucí účinky zahrnují útlum činnosti kostní dřeně (např. sulfonamidy, trimetoprim/sulfamethoxazol, chloramfenikol, pyrimethamin), je potřeba zvážit riziko prohloubení poruchy hematopoezy během léčby methotrexátem.

Kyselina listová

Současné podávání přípravků, které mohou vyvolat nedostatek folátu (např. sulfonamidy, trimetoprim/sulfamethoxazol), může vyvolat zvýšenou toxicitu methotrexátu. Proto je potřeba věnovat zvláštní pozornost u pacientů s již existující deficiencí kyseliny listové.

Opačně, současné podávání přípravků s obsahem kyseliny folinové nebo vitamínových přípravků obsahujících kyselinu listovou nebo její deriváty, mohou snižovat účinnost methotrexátu.

Antirevmatika

Pokud se methotrexát a jiná antirevmatika (např. sloučeniny zlata, penicilamin, hydroxychlorochin, sulfasalazin, azathioprin, cyklosporin) podávají současně, zvýšené toxické účinky methotrexátu se obecně nepředpokládají.

Inhibitory protonové pumpy

Současné podávání inhibitorů protonové pumpy, jako je omeprazol nebo pantoprazol, může vést k interakcím: Současné podávání methotrexátu a omeprazolu vedlo k prodloužené renální eliminaci methotrexátu. Kombinace s pantoprazolem vyvolala v jednom případě inhibici renální eliminace metabolitu 7-hydroxymethotrexátu s myalgií a třesem.

Kombinace methotrexátu a sulfasalazinu může zvýšit účinnost methotrexátu, ale vzhledem k inhibici syntézy kyseliny listové sulfasalazinem může zároveň indukovat více nežádoucích účinků, které byly pozorovány jen v ojedinělých případech v průběhu několika klinických studií.

Theofylin a kofein

Methotrexát může snížit clearance theofylinu. Proto při souběžné léčbě methotrexátem má být sledována hladina theofylinu v krvi.

Pacienti by se měli během léčby methotrexátem vyvarovat nadměrné konzumaci nápojů obsahujících kofein nebo theofylin (káva, nápoje obsahující kofein, černý čaj), jelikož účinek methotrexátu může být snížen vzhledem k možné interakci mezi methotrexátem a methylxantiny na adenosinových receptorech.

Kombinace methotrexátu a leflunomidu může zvýšit riziko pancytopenie.

Methotrexát vede ke zvýšení plazmatických hladin merkaptopurinů. Proto jejich kombinace může vyžadovat úpravu dávkování.

Zejména v případě ortopedických operací, u nichž je vysoké riziko infekce, je potřeba používat kombinaci methotrexát - imunomodulancia s opatrností.

Anestetika na bázi oxidu dusnatého potencují účinky methotrexátu na metabolismus kyseliny listové a vedou k těžké, nepredikovatelné myelosupresi a stomatitidě. To lze omezit podáváním kalcium-folinátu.

Kolestyramin může zvyšovat nerenální eliminaci methotrexátu narušením enterohepatické cirkulace.

V souvislosti s léčbou jinými cytostatiky je potřeba zvážit opožděné vylučování methotrexátu.

Radioterapie během podávání methotrexátu může zvyšovat riziko nekrózy měkkých tkání nebo kostí.

Vzhledem k možným účinkům na imunitní systém může methotrexát zkreslovat výsledky vakcinace a vyšetření (imunologické testy ke zjištění imunitní odpovědi).

Během léčby methotrexátem nesmí být provedena vakcinace živými vakcínami (viz bod 4.3 a 4.4).

4.6 Fertilita, těhotenství a kojení

Těhotenství:

Podávání methotrexátu je během těhotenství kontraindikováno (viz bod. 4.3). Ve studiích na zvířatech vykázal methotrexát reprodukční toxicitu, zejména během prvního trimestru (viz bod 5.3) Bylo prokázáno, že methotrexát je pro člověka teratogenní; byly hlášeny případy smrti plodu a/nebo kongenitální abnormality. Vystavení omezeného počtu těhotných žen (42) jeho účinkům vyústilo ve zvýšený výskyt (1:14) malformací (kraniální, kardiovaskulární a končetinové). Pokud došlo k vysazení methotrexátu před početím, hlášená těhotenství byla normální.

U žen ve fertilním věku musí být před zahájením léčby s jistotou vyloučeno těhotenství, a to za použití vhodných opatření, např. těhotenského testu.

Antikoncepce u mužů a žen

Ženy nesmějí během léčby methotrexátem otěhotnět a pohlavně zralí pacienti (ženy i muži) musí během léčby přípravkem Methotrexat Ebewe a nejméně 6 měsíců poté používat účinnou antikoncepci (viz bod 4.4).

Pokud přesto k otěhotnění v tomto období dojde, je nutno podat lékařské informace ohledně rizika škodlivých účinků na dítě souvisejících s léčbou.

Kojení:

Jelikož je methotrexát vylučován do mateřského mléka a může mít toxické účinky na kojené dítě, je léčba během kojení kontraindikována (viz bod 4.3). Pokud je použití léčiva během kojení nezbytné, je potřeba kojení před léčbou ukončit.

Fertilita:

Jelikož může být methotrexát genotoxický, doporučuje se všem ženám, které si přejí otěhotnět, konzultace v genetické poradně, pokud možno už před léčbou, a muži by měli před zahájením léčby vyhledat doporučení o možnosti uchování spermií.

4.7    Účinky na schopnost řídit a obsluhovat stroje

Během léčby se mohou vyskytnout nežádoucí účinky na centrální nervový systém jako je únava a zmatenost, proto má methotrexát menší až mírný vliv na schopnost řídit a obsluhovat stroje.

4.8    Nežádoucí účinky

Výskyt a závažnost nežádoucích účinků závisí na výši dávky a frekvenci podání přípravku Methotrexat Ebewe. Jelikož se však závažné nežádoucí účinky mohou vyskytnout i při nízkých dávkách, je nezbytné, aby lékař monitoroval pacienta pravidelně v krátkých intervalech.

Pokud dojde k rozpoznání nežádoucích účinků včas, je většina z nich reverzibilní. Pokud se takový nežádoucí účinek vyskytne, je potřeba snížit dávku nebo přerušit léčbu a přijmout protiopatření (viz bod 4.9). Pokračování léčby je potřeba provést s opatrností, po pečlivém vyhodnocení nezbytnosti léčby a se zvýšenou opatrností vzhledem k možnému znovuobjevení se toxicity.

Frekvence nežádoucích účinků v této tabulce je definována takto: velmi časté (>1/10), časté (>1/100 až <1/10), méně časté (>1/1000 až <1/100), vzácné (>1/10000 až <1/1000), velmi vzácné (< 1/10000), s neznámou frekvencí (nemůže být stanoveno z dostupných údajů).

Další podrobnosti jsou uvedeny pod tabulkou.

V každé skupině četností jsou nežádoucí účinky seřazeny podle klesající závažnosti.

Mohou se objevit následující nežádoucí účinky:

velmi časté

časté

méně časté

vzácné

velmi vzácné

Není známo

Infekce a infestace

Sepse, opor-tunní infekce (v některých případech může být fatální), infekce způsobené cyto-megalovirem Navíc byla hlášena nokardióza, histoplasma a kryptokoková mykóza a diseminovaný herpes simplex

Srdeční

poruchy

Perikarditida,

perikardiální

výpotek,

perikardiální

tamponáda

Poruchy krve a

lymfatického systému *

Leukocytopeni

e,

trombocytopen ie, anemie

Pancytopenie,

agranulocyóza,

poruchy

hematopoézy

Megaloblastická

anemie

Případy vážné suprese kostní dřeně, aplastická anaemie.

Lymfadenopatie, poruchy lymfo-proliferace (částečně reverzi-bilní), eosinofilie a neutropenie. Prvními příznaky těchto život ohrožujících komplikací mohou být: horečka, bolest v krku, ulcerace siznice v ústech potíže

připomínající chřipku, silné vyčerpání, epistaxe a dermatoragie. Podávání methotrexátu se musí ihned ukončit, pokud významně poklesne počet krvinek

Poruchy

imunitního

systému*

Alergické

reakce,

anafylaktický

šok

Imunosuprese,

hypogamaglobu-

linemie

Poruchy

metabolismu

a výživy

Diabetes

mellitus

Psychiatrické

poruchy

Deprese

Změny nálady

Nespavost

Poruchy nervového systému *

Bolest hlavy, únava, ospalost

Vertigo,

zmatenost,

záchvaty

Bolest, svalová astenie nebo parestezie končetin, změny ve vnímání chutí (kovová chuť), akutní aseptická meningitida s meningismem (paralýza, zvracení)

Leukoencefal

opatie

Poruchy oka

Závažná porucha

Konjunktivitida,

vidění

retinopatie

Novotvary benigní, maligní a blíže neurčené (zahrnující cysty a

p°iypy)

Ojedinělé případy lymfomu, které v řadě případů vymizely po ukončení léčby methotrexátem Vjedné

současné studii nebylo možno stanovit, zda léčba

methotrexátem

incidenci

lymfomů

zvyšuje

syndrom

nádorového

rozpadu

Cévní

poruchy

Vaskulitida

Hypotenze, thromboembo-lické příhody (včetně arteriální a cereberální trombozy, thromboflebitida, hluboká žilní trombóza, trombóza retinální žíly, plicní embólie).

Respirační, hrudní a mediastinální poruchy

Plicní

komplikace spojené s intersticiální alveolitidou/pn eumonitidou a s tím spojená úmrtí

(nezávislé na dávce a délce léčby

methotrexátem ). Typickými symptomy jsou: pocit nemocnosti; suchý,

dráždivý kašel; dušnost

Pulmonální

fibróza

Faryngitida, apnoe, astma bronchiální astmatické reakce s kašlem, dušností, patologické nálezy v testech plicních funkcí

Pneumonie způsobená Pneumocystis carinii a další plicní infekce, chronická obstrukční choroba plicní. Pleurální efuze.

progredující do klidové dyspnoe, bolest na hrudi, horečka. Pokudje podezření na tyto

komplikace, je nutné léčbu methotrexátem okamžitě ukončit a vyloučit infekci (včetně pneumonie).

Gastrointestin ální poruchy*

Ztráta chuti k jídlu, nauzea, zvracení, bolesti břicha, zánět a ulcerace sliznic v ústech a krku (zejména během

prvních 24-48 hodin po podání methotrexátu

Stomatitida,

dyspepsie

Průjem (zejména během prvních 24-48 hodin po podání methotrexátu

Gastrointesti-

nální vředy a krvácení.

Enteritida,

melena

Gingivitida,

malabsorpce

Hematemeza,

toxické

megakolon

Poruchy jater a žlučových cest

Zvýšení

hodnot

jaterních

enzymů

(ALAT

[GPT], ASAT

[GOT],

alkalická

fosfatáza a

bilirubin).

Tuková

degenerace

jater, fibróza a

cirhóza

(vyskytují se

často i při

pravidelném

sledování a

normálních

hladinách

jaterních

enzymů);

snížení hladiny

sérového

albuminu.

Akutní hepatitida a hepatotoxicita.

Reaktivatce chronické hepatitidy, akutní degenerace jater. Selhání jater.

Dále byla pozorována herpetická hepatitida spojená s jaterní nedostatečností (viz také poznámka k biopsii jater v

bodě 4.4).

Poruchy kůže a podkožní tkáně

Exantém,

erytém,

svědění

Kopřivka,

fotosenzsibilita,

zvýšená

pigmentace

kůže,

vypadávání vlasů, zhoršené hojení ran, zvětšení revmatických uzlíků, herpes zoster,

bolestivé léze

psoriatických

plaků; (V

důsledku UV

ozáření během

současné léčby

methotrexátem

se mohou

exacerbovat

psoriatické léze

(viz bod 4.4),

závažné toxické

reakce:

vaskulitida,

herpetiformní

vyrážka,

Stevens-

Johnsonův

syndrom,

toxická

epidermální

nekrolýza

(Lyellův

syndrom).

zvýšená

pigmentace

nehtů,

onycholýza,

akné, petechie,

ekchymóza,

erythema

multiforme,

kožní

erytematózní

vyrážky.

Akutní

paronychie,

furunkulóza,

telangiektázie.

hidradenitida.

Poruchy svalové a kosterní soustavy a pojivové tkáně

Artralgie,

myalgie,

osteoporóza

Únavové

zlomeniny

Poruchy ledvin a močových cest

Zánět a ulcerace močového měchýře

Selhání ledvin, oligurie, anurie, azotemie

Proteinurie

(někdy s

hematurií),

dysurie.

Celkové poruchy a reakce v místě aplikace

Horečka

Poruchy reprodukčníh o systému a prsu

Zánět a

ulcerace

vaginy.

oligospermie,

narušená

menstruace

Ztráta libida, impotence, vaginální výtok, neplodnost, gynekomastie

Vzhled a stupeň závažnosti nežádoucích účinků závisí na dávkovači hladině a četnosti podávání. Jelikož se však těžké nežádoucí účinky mohou objevit i při nízkých dávkách, je pravidelné sledování pacienta ze strany lékaře v krátkých intervalech nezbytné.

Hlášení podezření na nežádoucí účinky

Hlášení podezření na nežádoucí účinky po registraci léčivého přípravku je důležité. Umožňuje to pokračovat ve sledování poměru přínosů a rizik léčivého přípravku. Žádáme zdravotnické pracovníky, aby hlásili podezření na nežádoucí účinky na adresu:

Státní ústav pro kontrolu léčiv Šrobárova 48 100 41 Praha 10

webové stránky: www.sukl.cz/nahlasit-nezadouci-ucinek

4.9 Předávkování

a)    Příznaky předávkování

Toxické účinky methotrexátu ovlivňují hlavně hematopoetický a gastrointestinální systém. Příznaky zahrnují leukocytopenii, trombocytopenii, anemii, pancytopenii, neutropenii, útlum kostní dřeně, mukozitidu, stomatitidu, ulcerace v ústech, nauzeu, zvracení, ulcerace v gastrointestinálním traktu a gastrointestinální krvácení. Někteří pacienti nevykázali žádné příznaky předávkování.

Byly hlášeny případy úmrtí následkem sepse, septického šoku, selhání ledvin a aplastické anémie.

b)    Léčba předávkování

Jako specifické antidotum k neutralizaci toxických nežádoucích účinků methotrexátu je dispozici kalcium-folinát.

Při náhodném předávkování by měla být podána intravenózně nebo intramuskulárně během jedné hodiny dávka kalcium-folinátu, která odpovídá nebo je vyšší než dávka methotrexátu a v podávání by se mělo pokračovat, dokud sérové hladiny methotrexátu neklesnou pod 10-7 mol/l.

V případech masivního předávkování by měla být zajištěna hydratace a alkalizace moči jako nezbytná prevence precipitace methotrexátu a/nebo jeho metabolitů v renálních tubulech. Hemodialýza ani peritoneální dialýza nezlepšuje eliminaci methotrexátu. Účinná clearance methotrexátu byla pozorována při akutní intermitentní hemodialýze vysokoprůtokovým dialyzátorem.

U pacientů s revmatoidní artritidou, polyartikulární juvenilní idiopatickou artritidou, psoriatickou artritidou nebo s psoriasis vulgaris může podávání kyseliny listové nebo folinové snížit toxicitu methotrexátu (gastrointestinální symptomy, zánět sliznice dutiny ústní, vypadávání vlasů a zvýšení jaterních enzymů), viz bod 4.5. Před podáním přípravků s kyselinou listovou se doporučuje sledování hladin vitaminu B12, protože kyselina listová může maskovat stávající nedostatek vitaminu B12, zejména u dospělých starších 50 let.

5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI

5.1    Farmakodynamické vlastnosti

Farmakoterapeutická skupina:

ostatní imunosupresiva, ATC kód: L04AX03

Methotrexát je antagonista kyseliny listové a patří do skupiny cystostatik označovaných jako antimetabolity. Působí kompetitivní inhibici enzymu dihydrofolát reduktázy a tím inhibuje syntézu DNA. Zatím není známo, zda je účinnost methotrexátu v léčbě psoriázy, psoriatické artritidy a chronické polyartritidy vyvolána protizánětlivým nebo imunosupresivním účinkem a v jaké míře přispívá methotrexátem indukované zvýšení extracelulární hladiny adenosinu v zánětlivém místě k těmto účinkům.

5.2    Farmakokinetické vlastnosti

Po perorálním podání je methotrexát absorbován z gastrointestinálního traktu. Pokud je podáván v nízkých dávkách (7,5 mg/m2 až 80 mg/m2 tělesného povrchu), má průměrnou biologicku dostupnost zhruba 70%, i když jsou možné jak individuální, tak mezidruhové odchylky 25-100%.

Maximálních plazmatických koncentrací je dosaženo za 1-2 hodiny. Subkutánní, intravenózní a intramuskulární podání vykázalo podobnou biologickou dostupnost. Přibližně 50% methotrexátu se váže na plazmatické proteiny. Po distribuci do tělesných tkání se vysoké koncentrace ve formě polyglutamátů nacházejí zejména v játrech, ledvinách a slezině, kde mohou přetrvávat po několik týdnů nebo měsíců. Při nízkých dávkách přechází methotrexát v malém množství do mozkomíšního moku; při vysokých dávkách (300 mg/kg tělesné hmotnosti) byly v likvoru nalezeny koncentrace mezi 4 a 7 pg/ml. Konečný eliminační poločas je v průměru 6-7 hodin a vykazuje značnou variabilitu (3-17 hodin). Biologický poločas může být prodloužen až čtyřikrát u pacientů s třetím distribučním prostorem (pleurální výpotek, ascites). Přibližně 10% podané dávky methotrexátu je metabolizováno intrahepatálně. Hlavním metabolitem je 7-hydroxymethotrexát.

Vylučování probíhá hlavně v nezměněné formě primárně glomerulární filtrací a aktivní sekrecí v proximálním tubulu. Přibližně 5 až 20% methotrexátu a 1 až 5% 7-hydroxymethotrexátu je vylučováno žlučí. Dochází k výraznému enterohepatálnímu oběhu.

Při renální insuficienci je eliminace významně prodloužena. Není známo, zda hepatální insuficience vyvolává snížení eliminace methotrexátu.

Methotrexát prochází placentou u potkanů a opic.

5.3 Předklinické údaje vztahující se k bezpečnosti

Chronická toxicita

Studie chronické toxicity u myší, potkanů a psů ukázaly toxický účinek ve formě gastrointestinálních lézí, myelosuprese a hepatotoxicity.

Mutagenní a karcinogenní potenciál

Dlouhodobé studie u potkanů, myší a křečků neukázaly žádný tumorigenní potenciál methotrexátu. Methotrexát vyvolává genové a chromozomální mutace jak in vitro, tak in vivo. U člověka se předpokládá mutagenní účinek.

Reprodukční toxicita

Teratogenní účinek byl zjištěn u čtyř druhů (potkani, myši, králíci, kočky). U opic druhu rhesus se nevyskytly žádné malformace srovnatelné s člověkem.

6.    FARMACEUTICKÉ ÚDAJE

6.1    Seznam pomocných látek

Monohydrát laktózy Kukuřičný škrob Bramborový škrob Mikrokrystalická celulóza Magnesium-stearát Koloidní bezvodý oxid křemičitý

6.2    Inkompatibility

Neuplatňuje se.

6.3    Doba použitelnosti

3 roky

6.4    Zvláštní opatření pro uchovávání

Tento léčivý přípravek nevyžaduje žádné zvláštní podmínky uchovávání.

6.5    Druh obalu a velikost balení

Obal na tablety (bílý polypropylen) s bílým víčkem (polyethylen).

Methotrexat Ebewe 2,5 mg tablety:    20, 25, 30, 50 nebo 100 tablet

Methotrexat Ebewe 5 mg tablety:    20 nebo 50 tablet

Methotrexat Ebewe 10 mg tablety:    10, 15, 30 a 50 tablet

PVC/PVDC-Alu blistr

2.5    mg tablety: 50 tablet

Na trhu nemusí být všechny velikosti balení.

6.6 Zvláštní opatření pro likvidaci přípravku a pro zacházení s ním

Veškerý nepoužitý léčivý přípravek nebo odpad musí být zlikvidován v souladu s místními požadavky.

7.    DRŽITEL ROZHODNUTÍ O REGISTRACI

Ebewe Pharma Ges.m.b.H. Nfg KG Mondseestrasse 11 4866 Unterach, Rakousko

8.    REGISTRAČNÍ ČÍSLA

Methotrexat Ebewe 2,5 mg tablety: 44/270/10-C Methotrexat Ebewe 5 mg tablety: 44/271/10-C Methotrexat Ebewe 10 mg tablety: 44/272/10-C

9.    DATUM PRVNÍ REGISTRACE/    PRODLOUŽENÍ REGISTRACE

Datum první registrace: 31.3.2010

Datum posledního prodloužení registrace: 4.9.2015

10.    DATUM REVIZE TEXTU

23.9.2015

18/18