Příbalový Leták

Meditek Zn 500 Mg/G

Informace pro variantu: Meditek Zn 500 Mg/G, zobrazit další variantu

SOUHRN ÚDAJŮ O PŘÍPRAVKU


NÁZEV VETERINÁRNÍHO LÉČIVÉHO PŘÍPRAVKU

MEDITEK Zn 500 mg/g premix pro medikaci krmiva


KVALITATIVNÍ A KVANTITATIVNÍ SLOŽENÍ


1 gram přípravku obsahuje:


Léčivá látka:

Zinci oxidum 622 mg (odpovídá 500 mg Zincum)


Úplný seznam pomocných látek viz bod 6.1


LÉKOVÁ FORMA

Premix pro medikaci krmiva

Šedobílý prášek


KLINICKÉ ÚDAJE


4.1 Cílové druhy zvířat

Selata v období odstavu s živou hmotností do 25 kg a starší kategorie prasat s živou hmotností do 35 kg.


4.2 Indikace s upřesněním pro cílový druh zvířat

Prevence a léčba průjmů u selat v období odstavu s živou hmotností do 25 kg a u starších kategorií zvířat s hmotností do 35 kg.


4.3 Kontraindikace

Nejsou.


4.4 Zvláštní upozornění

Přípravek je určen pro selata v období odstavu a případně pro starší kategorie prasat s živou hmotností do 35 kg. Je nutné dodržet způsob zamíchání do krmné směsi, dávkování přípravku a způsob podávání.


4.5 Zvláštní opatření pro použití


Zvláštní opatření pro použití u zvířat

Neuplatňuje se.


Zvláštní opatření určené osobám, kterépodávají veterinární léčivý přípravek zvířatům

Používejte v dobře větraných prostorách. Zabraňte vdechování prachových částic při přípravě medikovaného krmiva.

Při míchání přípravku do krmiva nebo manipulaci s medikovaným krmivem použijte buď jednorázový respirátor vyhovující normě EN149 nebo respirátor sloužící pro více použití vyhovující normě EN140 vybavený filtrem podle normy EN143.

Zabraňte kontaktu přípravku s kůží, očima a sliznicemi.

Při nakládání s veterinárním léčivým přípravkem by se měly používat osobní ochranné prostředky skládající se z vhodného ochranného oděvu, ochranných brýlí a nepropustných rukavic.

V případě zasažení pokožky či sliznice ihned opláchněte exponovanou část velkým množstvím vody a odstraňte kontaminovaný oděv, který je v přímém kontaktu s pokožkou.

Kontaminovaný oděv před dalším použitím vyperte.

V případě náhodného nadýchání zajistěte přívod čerstvého vzduchu.

V případě náhodného kontaktu přípravku s očima vypláchněte oči velkým množstvím vody.

V případě náhodného požití, nebo pokud se objeví příznaky jako vyrážka, vyhledejte lékařskou pomoc a ukažte příbalovou informaci nebo etiketu praktickému lékaři.

Po použití si umyjte ruce.


Další opatření

Zinek je velmi toxický pro vodní organizmy, ale může mít vliv na růst, přežití a reprodukci vodních i suchozemských rostlin a živočichů. Zinek je perzistentní v půdě a může se hromadit v sedimentech. Toxicita bude záviset na podmínkách prostředí a typu biotypů. Rizika pro životní prostředí se lze vyvarovat dodržováním následujících opatření.

Při rozmetávání hnoje z ošetřených zvířat se musí přísně dodržovat maximální celkové množství zinku dodané do půdy, jak je definují národní nebo místní předpisy. Neředěný hnůj z ošetřených selat by neměl být aplikovaný na půdu. Vyžaduje se ředění s hnojem z neošetřených zvířat nebo prasnic, aby celkové množství hnoje z ošetřených selat bylo co možná nejnižší a nikdy nepřevýšilo 40 %, poměr, při kterém se hnůj odstavených selat a prasnic uchovává společně. Výrobek se nesmí používat na farmách, kde míchání hnoje z ošetřených zvířat s hnojem z neošetřených zvířat není možné.

Biologická dostupnost zinku, a z toho vyplývající riziko pro životní prostředí, se liší podle typu půdy. Hnůj z ošetřených selat by neměl být rozmetán na citlivé druhy půdy, které byly označeny jako snadno se vysušující, půdy s kyselým pH (≤6), či písčité půdy.

Hnůj obsahující zinek by se neměl rozmetávat na stejné části půdy v po sobě jdoucích letech, aby se zabránilo hromadění zinku, což může mít nepříznivé účinky na životní prostředí.

Při rozmetávání hnoje z ošetřených zvířat se musí přísně dodržovat minimální vzdálenost od povrchových vod, jak ji definují národní nebo místní předpisy, a musí se uplatňovat alespoň minimální nárazníková zóna 3 m, pokud hnůj obsahuje zinek, který může vyvolat nepříznivé účinky ve vodním prostředí.


4.6 Nežádoucí účinky

Oxid zinečnatý je obecně hodnocen jako netoxická látka. Případné odchylky v některých biochemických parametrech (koncentrace zinku a dalších minerálů v krevní plazmě a exponovaných orgánech) jsou reverzibilní a vymizí po vysazení medikace. Zinek pravděpodobně potlačuje funkci mědi a železa při tvorbě porfyrinu.


4.7 Použití v průběhu březosti a laktace

Neuplatňuje se. Přípravek není určen pro tyto kategorie zvířat.


4.8 Interakce s dalšími léčivými přípravy a další formy interakce

Interakce s ionty mědi, železa a vápníku. Za přítomnosti velkého množství vlákniny, fytátů a chelátů se snižuje vstřebávání zinku.


4.9 Podávané množství a způsob podání

Perorální podání.

Selata a prasata do 35 kg: 45–150 mg zinku na kg ž.hm./den, což odpovídá obecně dávce 2–6 kg přípravku MEDITEK Zn 500 mg/g premix pro medikaci krmiva na tunu kompletní krmné směsi, přičemž je nutné zohlednit denní příjem krmiva a živou hmotnost léčených zvířat.

Maximální doba podávání přípravku: 3 týdny


4.10 Předávkování

V některých případech se při hladinách zinku 3000 ppm a vyšších, podávaných déle než 3 týdny, mohou zejména u starších kategorií zvířat vyskytnout toxické projevy: deprese růstu, hypochromní anémie, artritis, intramuskulární hemoragie, gastritis. Při výskytu klinických příznaků ihned odejmout krmivo a poskytnout zvířatům dostatek pitné vody.

Provádíme symptomatickou léčbu. Zinek je z organismu velmi dobře vyplavován. Ca snižuje vstřebávání zinku z trávicího ústrojí. Po vyloučení příjmu zinku a případném doplnění Fe a Ca projevy intoxikace rychle vymizí.


4.11 Ochranné lhůty

Bez ochranných lhůt.


FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI


Farmakoterapeutická skupina: antidiaroika, střevní protizánětlivá a protiinfekční léčiva, jiná antidiaroika

ATCvet kód: QA07XA91


5.1 Farmakodynamické vlastnosti

Zinek je významným stopovým prvkem, nezbytným pro hospodářská zvířata. Je důležitým kofaktorem mnoha enzymů, sehrává důležitou úlohu v procesu proteosyntézy, buněčného dělení a diferenciace buněk, stabilizuje buněčnou membránu a ovlivňuje její propustnost, podílí se na imunitních reakcích organismu. Přestože přesný mechanismus účinku zinku na výskyt průjmů u selat není dosud znám, bylo prokázáno komplexní působení na funkci a stavbu střevní sliznice (omezení destrukce mikroklků) a na složení, stabilitu a pestrost střevní mikroflóry, která je zárukou optimální funkce trávicího traktu. Doba aplikace farmakologických hladin zinku by však neměla přesáhnout 3 týdny.


5.2 Farmakokinetické údaje

Oxid zinečnatý je anorganická sloučenina zinku. Potravou přijatý zinek je vstřebáván pouze v množství 3–10 % a je aktivně absorbován střevní sliznicí pomocí transportních proteinů. Stupeň absorpce zinku ovlivňuje více faktorů – výše podané dávky, přítomnost minerálů se stejným mechanismem transportu (Cu, Fe, Ca), přítomnost látek vážících zinek (fytáty, vláknina, chelatující látky). Část absorbovaného zinku je uložena v cytosolech střevní buněk, část je transportována krevním oběhem do jater a odtud do dalších orgánů. Největší zásobárnou zinku v organismu jsou játra. Vyšších hladin dosahuje i v pankreatu, ledvinách, varlatech a v přídatných pohlavních žlázách. V buňkách je zinek vázán vysokomolekulárními proteiny a metalothioneinem, přičemž intracelulární koncentrace zinku jsou mnohonásobně vyšší než extracelulární. Z těla je zinek vylučován převážně výkaly. Do trusu se dostává pankreatickou a gastrointestinální šťávou a odloučenými buňkami střevní sliznice. Jen v nepatrném množství se vylučuje žlučí. Výše hladiny vylučovaného zinku závisí na přijatém množství a potřebě organismu zvířete.


5.3 Environmentální vlastnosti

Zinek je velmi toxický pro vodní organizmy a dlouhodobě přetrvává v půdě a sedimentech.

Zinek se může akumulovat v půdě po neustálém používání hnoje z ošetřených zvířat, přičemž nejvíc citlivé jsou kyselé písčité půdy.

Biologická dostupnost zinku, a z toho vyplývající riziko pro životní prostředí, se liší podle typu půdy a podmínek okolního prostředí (např. rozpustného organického uhlíku, vápníku a pH).


6. FARMACEUTICKÉ ÚDAJE


Seznam pomocných látek

Uhličitan vápenatý


Inkompatibility

Neuplatňuje se


Doba použitelnosti

Doba použitelnosti veterinárního léčivého přípravku v neporušeném obalu: 2 roky.

Doba použitelnosti po zamíchání do sypkého nebo peletovaného krmiva: 3 měsíce.


Zvláštní opatření pro uchovávání

Uchovávejte při teplotě do 25 ºC.

Uchovávejte v suchu.


Druh a složení vnitřního obalu

Třívrstvý papírový vak (papír / papír / LDPE-vnitřní vrstva) s obsahem 5 kg, 8 kg, 10 kg, 15 kg, 16 kg, 20 kg, 25 kg a 30 kg


Na trhu nemusí být všechny velikosti balení.


6.6 Zvláštní opatření pro zneškodňování nepoužitého veterinárního léčivého přípravku nebo odpadu, který pochází z tohoto přípravku

EXTRÉMNĚ NEBEZPEČNÝ PRO RYBY A VODNÍ ORGANIZMY. Zabraňte kontaminaci rybníků, vodních toků nebo stok přípravkem či odpadem, který pochází z tohoto přípravku. Všechen nepoužitý veterinární léčivý přípravek nebo odpad, který pochází z tohoto přípravku, musí být likvidován podle místních právních předpisů.


DRŽITEL ROZHODNUTÍ O REGISTRACI

Tekro, spol. s r.o.

Višňová 2/484

140 00 Praha 4


Tel.: +420 585 004 366

Fax.: +420 585 004 303

e-mail: leciva@tekro.cz


REGISTRAČNÍ ČÍSLO

98/054/08-C


DATUM REGISTRACE

30. 10. 2008


DATUM REVIZE TEXTU

Únor 2016


ZÁKAZ PRODEJE, VÝDEJE A/NEBO POUŽITÍ

Musí být respektována úřední pravidla pro míchání medikovaných premixů do konečných krmiv.


DALŠÍ INFORMACE

Veterinární léčivý přípravek je vydáván pouze na předpis.