Příbalový Leták

Maltofer Fol Tablety

sp.zn. sukls185318/2014

SOUHRN ÚDAJŮ O PŘÍPRAVKU

1.    NÁZEV PŘÍPRAVKU

Maltofer Fol tablety

100 mg / 0,35 mg, žvýkací tablety

2.    KVALITATIVNÍ A KVANTITATIVNÍ SLOŽENÍ

Jedna tableta obsahuje 357 mg polymaltosum ferricum, ekvivalent 100 mg Ferrum-ion (3+) a 0,35 mg acidum folicum.

Úplný seznam pomocných látek viz bod    6.1.

3.    LÉKOVÁ FORMA

Žvýkací tablety Popis přípravku:

Hnědo-bíle skvrnité tablety

4.    KLINICKÉ ÚDAJE

4.1    Terapeutické indikace

Léčba nedostatku železa bez anémie (latentní nedostatek železa) a anémie z nedostatku železa (manifestní nedostatek železa). Prevence a profylaxe nedostatku železa a kyseliny listové před a během těhotenství a po porodu (během kojení).

4.2    Dávkování a způsob podání

Dávkování

Léčba anémie z nedostatku železa u dětí nad 12 let a dospělých:

100 mg až 300 mg železa, 0,35 mg až 1,05 mg kyseliny listové (1 až 3 tablety) denně po dobu 3 až 5 měsíců až do dosažení normální hodnoty hemoglobinu (Hb). Potom by léčba měla několik týdnů pokračovat s použitím dávek předepisovaných při nedostatku železa bez anémie, aby byly doplněny zásoby železa.

Léčba anémie z nedostatku železa v těhotenství:

200 mg železa, 0,70 mg kyseliny listové až 300 mg železa, 1,05 mg kyseliny listové (2 až 3 tablety) denně až do dosažení normální hodnoty hemoglobinu (Hb). Potom by léčba měla pokračovat minimálně do konce těhotenství dávkou 100 mg železa, 0,35 mg kyseliny listové (1 tableta) denně, aby byly doplněny zásoby železa a pokryta zvýšená potřeba železa v těhotenství.

Léčba nedostatku železa bez anémie a prevence nedostatku železa a kyseliny listové:

100 mg železa, 0,35 mg kyseliny listové (1 tableta) denně. Pokud prevence vyžaduje menší dávku a zahrnuje pouze nedostatek železa, lze použít Maltofer sirup (který neobsahuje kyselinu listovou).

Způsob podání

Denní dávku lze rozdělit do dílčích dávek nebo jí lze užít najednou. Maltofer Fol užívejte během jídla nebo bezprostředně po něm. Maltofer Fol žvýkací tablety lze žvýkat nebo je lze spolknout vcelku.

4.3 Kontraindikace

Hypersenzitivita na polymaltosum ferricum, kyselinu listovou nebo na kteroukoli pomocnou látku uvedenou v bodu 6.1.

Nadměrná zátěž železem, například hemochromatóza, hemosideróza.

Poruchy využití železa, například anémie z otravy olovem, sideroachrestická anémie, talasémie.

Anémie nezpůsobená nedostatkem železa, například hemolytická anémie nebo megaloblastická anémie způsobená nedostatkem vitamínu BJ2.

4.4    Zvláštní upozornění a zvláštní opatření pro použití

Během léčby přípravkem Maltofer Fol může dojít k tmavému zbarvení stolice; to však nemá žádný klinický význam.

Maltofer Fol obsahuje kyselinu listovou a může maskovat nedostatek vitaminu BJ2.

Anémii mohou způsobovat infekční nebo nádorová onemocnění. Vzhledem k tomu, že železo lze použit pouze po vyléčení primárního onemocnění, je doporučeno provést vyhodnocení přínosů a rizik.

U přípravku Maltofer Fol se nepředpokládá, že jeho příjem bude mít vliv na každodenní dávkování inzulinu u diabetických pacientů.

4.5    Interakce s jinými léčivými přípravky a jiné formy interakce

Ve třech studiích na lidech (zkřížené studie, 22 pacientů ve studii) byly hodnoceny interakce polymaltosum ferricum (s kyselinou listovou a bez ní) s tetracyklinem a hydroxidem hlinitým. Nebylo pozorováno žádné významné snížení absorpce tetracyklinu. Koncentrace tetracyklinu v plazmě neklesla pod úroveň potřebnou k zajištění účinnosti. Absorpce železa z polymaltosum ferricum nebyla hydroxidem hlinitým ani tetracyklinem snížena. Polymaltosum ferricum lze tedy podávat současně s tetracyklinem nebo jinými fenolickými sloučeninami i s hydroxidem hlinitým.

Studie na myších neprokázaly žádné interakce polymaltosum ferricum s tetracyklinem, hydroxidem hlinitým, acetylsalicylátem, sulfasalazinem, uhličitanem vápenatým, octanem vápenatým a fosforečnanem vápenatým v kombinaci s vitamínem D3, bromazepamem, aspartátem hořečnatým, D-penicilaminem, metyldopou, paracetamolem a auranofinem.

Podobně nebyly ve studiích in vitro pozorovány žádné interakce polymaltosum ferricum se složkami potravin, jako jsou například kyselina fytová, kyselina šťavelová, tanin, alginát sodný, cholin a cholinové soli, vitamín A, vitamín D3 a vitamín E, sójový olej a sójová mouka. Tyto výsledky naznačují, že polymaltosum ferricum může být užíván během jídla nebo bezprostředně po něm.

Test detekce okultního krvácení (pro hemoglobin selektivní) není narušen, a proto není nutné léčbu přerušovat.

Současné podávání parenterálního a perorálního železa není doporučeno, protože absorpce orálně podaného železa by byla výrazně inhibována.

Léčba kyselinou listovou může zvýšit metabolismus fenytoinu, což vede ke snížení koncentrace fenytoinu v séru, zejména u pacientů s deficitem kyseliny listové. Ačkoli tato interakce obvykle není klinicky významná, může u některých pacientů dojít ke zvýšení frekvence záchvatů. Každý pacient, který užívá fenytoin nebo jiné antikonvulzivní léky, by se měl před užitím doplňku s kyselinou listovou poradit s lékařem.

Bylo hlášeno, že souběžné podání chloramfenikolu a kyseliny listové může u pacientů s nedostatkem folátu vést k opačné hematopoetické reakci na kyselinu listovou. I když význam a mechanismus této interakce není jasný, u pacientů, kteří užívají oba přípravky, pečlivě sledujte hematologickou reakci na kyselinu listovou.

4.6    Fertilita, těhotenství a kojení

Těhotenství

K dispozici nejsou žádné údaje z klinických studií o používání přípravku Maltofer Fol u těhotných žen v prvním trimestru. K dnešnímu dni nejsou k dispozici žádné zprávy o závažných nežádoucích účincích přípravku Maltofer Fol v terapeutických dávkách při léčbě anémie v těhotenství. U zvířat nebylo prokázáno žádné riziko pro plod ani matku (viz bod 5.3).

Studie u těhotných žen po prvním trimestru neprokázaly žádné nežádoucí účinky přípravku Maltofer Fol na matky ani novorozence. Proto je negativní vliv na plod při podávání přípravku Maltofer Fol nepravděpodobný.

Kojení

Mateřské mléko přirozeně obsahuje železo, které je vázáno na laktoferrin. Není známo, jaké množství železa přechází z polymaltosum ferricum do mateřského mléka. Není pravděpodobné, že by podávání přípravku Maltofer Fol kojícím ženám způsobilo u kojenců nežádoucí účinky.

Jako preventivní opatření by ženy v plodném věku a těhotné a kojící ženy měly přípravek Maltofer Fol používat pouze po konzultaci s lékařem. Doporučuje se provést vyhodnocení přínosů a rizik.

4.7    Účinky na schopnost řídit a obsluhovat stroje

Nejsou dostupné žádné údaje.

4.8    Nežádoucí účinky

Bezpečnost a snášenlivost přípravku Maltofer Fol a přípravku Maltofer (polymaltosum ferricum bez kyseliny listové) byla vyhodnocena na základě výsledků klinických studií a údajů z literatury.

Tabulka 1. Frekvence výskytu nežádoucích účinků zjištěná na základě k

inických studií

Třída orgánových systémů

Velmi časté (>1/10)

Časté

(>1/100, <1/10)

Méně časté (>1/1,000, <1/100)

Gastrointestinální

poruchy

tmavá stolice1

průjem, nauzea, dyspepsie

zvracení, zácpa, bolesti břicha, ztmavnutí zubů2

Poruchy kůže a podkožní tkáně

vyrážka, svědění

Poruchy

nervového

systému

bolest hlavy

1    „Tmavá stolice“ je velmi často uváděným nežádoucím účinkem (23 % pacientů) a patří mezi dobře známé nežádoucí účinky perorálních léků obsahujících železo.

2    „Ztmavnutí zubů“ bylo hlášeno u 0,6 % pacientů a je známým nežádoucím účinkem perorálních léků obsahujících železo.

Hlášení podezření na nežádoucí účinky

Hlášení podezření na nežádoucí účinky po registraci léčivého přípravku je důležité. Umožňuje to pokračovat ve sledování poměru přínosů a rizik léčivého přípravku. Žádáme zdravotnické pracovníky, aby hlásili podezření na nežádoucí účinky na adresu:

Státní ústav pro kontrolu léčiv Šrobárova 48 100 41 Praha 10

webové stránky: www.sukl.cz/nahlasit-nezadouci-ucinek

4.9 Předávkování

Předávkování, nadměrná zátěž železem nebo intoxikace j sou u přípravku Maltofer Fol kvůli nízké toxicitě polymaltosum ferricum (např. u myší nebo krys: smrtelná dávka, 50 % (LD50) >2 000 mg Fe/kg tělesné váhy) a řízenému vychytávání železa nepravděpodobné. Nebyly hlášeny žádné případy náhodné otravy s fatálními následky.

Bylo hlášeno, že nadměrná dávka kyseliny listové může způsobit změny centrálního nervového systému (a to změny mentálního stavu, změny spánkového režimu, podrážděnost a hyperaktivitu), nauzeu, břišní distenzi a flatulenci.

5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI

5.1    Farmakodynamické vlastnosti

Farmakoterapeutická skupina: Antianemikum;

ATC kód: B03AD04

Polynukleární jádra hydroxidu železitého jsou na povrchu obklopena velkým počtem nekovalentně vázaných molekul polymaltózy a vzniká tak celkový komplex o molekulární hmotnosti MW 50 kD, který je tak objemný, že difúze slizniční membránou je asi 40krát nižší než difúze jednotky dvojmocného železa hexaquo-Fe (II). Komplex je stabilní a za fyziologických podmínek neuvolňuje ionty železa. Železo je v polynukleárních jádrech vázáno v obdobné struktuře jako u fyziologicky se vyskytujícího ferritinu. Díky této podobnosti se aktivním vstřebávacím procesem absorbuje pouze trojmocné železo komplexu. Proteiny obsažené v gastrointestinální tekutině nebo na povrchu epitelu mohou vychytávat trojmocné železo formou kompetitivní výměny ligandu. Vstřebané železo se ukládá především v játrech, kde se váže na ferritin. Později je v kostní dřeni zabudováváno do hemoglobinu. Komplex hydroxidu železitého a polymaltózy nemá žádné prooxidační vlastnosti, s nimiž se lze setkat u solí dvojmocného železa. Citlivost lipoproteinů VLDL [s velmi nízkou hustotou] a LDL [s nízkou hustotou] na oxidaci je snížena.

Kyselina listová (folát) je členem skupiny vitamínů B. Je prekurzorem tetrahydrofolátu, což je koenzym různých metabolických procesů, například biosyntézy purinů a thymidylátů; je potřebná pro syntézu nukleoproteinu a udržení normální erytropoézy.

5.2    Farmakokinetické vlastnosti

Studie provedené pomocí značení izotopy železa 55Fe a 59Fe prokázaly, že absorpce železa měřená jako obsah hemoglobinu v erytrocytech je nepřímo úměrná podané dávce (čím je dávka vyšší, tím je relativně nižší absorpce). Existuje statisticky negativní korelace mezi rozsahem deficitu a množstvím absorbovaného železa (čím větší je deficit, tím je lepší absorpce). Největší absorpce železa byla zaznamenána v duodenu a jejunu. Nevstřebané železo se vylučuje stolicí. Eliminace cestou exfoliace epiteliálních buněk trávicího traktu a kůže a rovněž vylučování perspirací, žlučí a močí představuje asi 1 mg železa/den. U žen je rovněž třeba brát v úvahu ztráty železa způsobené menstruací.

Kyselina listová je absorbována v tenkém střevě, především v duodenu a jejunu. Nejvyšší koncentrace kyseliny listové v krvi je dosaženo během 30 až 60 minut. Po podání dávky 0,35 mg je možné očekávat absorpci přibližně 80 %. Kyselina listová je metabolizována mimo jiné v jaterních a střevních buňkách. Foláty navázané na proteiny plasmy jsou distribuovány do všech orgánů. Metabolity jsou vylučovány převážně ledvinami do moče a částečně zažívacím traktem.

5.3    Předklinické údaje vztahující se k bezpečnosti

Získané neklinické údaje o polymaltosum ferricum neodhalily žádné zvláštní riziko pro člověka na základě konvenčních farmakologických studií zaměřených na toxicitu jedné dávky a toxicitu po opakovaném podávání, genotoxicitu a reprodukční a vývojovou toxicitu.

Karcinogenita

Nejsou k dispozici žádné dlouhodobé studie kancerogenního potenciálu.

Mutagenita

V testech mutagenity (bakteriální test in vitro) a chromozomálního poškození (test in vitro na lidských lymfocytech a mikronukleový test in vivo na myších) nebyly u polymaltosum ferricum prokázány žádné genotoxické vlivy.

Snížení plodnosti

Studie vlivu polymaltosum ferricum na plodnost prováděné u zvířat neprokázaly žádné účinky na fertilitu nebo časný embryonální vývoj.

Teratogenita

Studie embryo-fetální toxicity polymaltosum ferricum u zvířat neprokázaly žádné riziko pro plod. Léčba polymaltosum ferricum u myší a králíků během organogeneze neměla žádné teratogenní nebo embryoletální účinky. Z těchto studií na zvířatech vyplývá, že neexistuje žádný důkaz o riziku v průběhu prvního trimestru.

Nebyly pozorovány žádné účinky polymaltosum ferricum na prenatální a postnatální vývoj potomstva ve studii u potkanů, v níž byly matky léčeny od 6. dne po páření do 20. dne laktace, včetně.

Jiné

Smrtelná dávka LD50 pro polymaltosum ferricum, která byla stanovena ve studiích na myších nebo potkanech, byla větší než perorálně podaná dávka 2 000 mg železa na kilogram tělesné hmotnosti. Dostupné předklinické údaje o toxicitě po jednorázové dávce a opakovaném podání nepřinesly žádné další informace, které by již nebyly uvedeny v jiných částech.

6. FARMACEUTICKÉ ÚDAJE

6.1    Seznam pomocných látek

Dextrát, mikrokrystalická celulóza, kakao, natrium-cyklamát, makrogol 6000, mastek, vanilin a čokoládové aroma.

6.2    Inkompatibility

Neuplatňuje se.

6.3    Doba použitelnosti

5 roků

6.4    Zvláštní opatření pro uchovávání

Uchovávat při teplotě do 25 °C v původním vnitřním obalu, aby byl přípravek chráněn před světlem a vlhkostí.

6.5    Druh obalu a velikost balení

Oboustranný Al blistr, krabička Velikost balení: 30 tablet

6.6    Návod k použití přípravku, zacházení s ním

Žádné zvláštní požadavky.

7. DRŽITEL ROZHODNUTÍ O REGISTRACI

Vifor France SA 7-13, Bd Paul Emile Victor 92200 Neuilly-sur-Seine Francie

Tel: +33 (0) 1 41 06 58 90 Fax: +33 (0) 1 41 06 58 99

8.    REGISTRAČNÍ ČÍSLO

12/318/03-C

9.    DATUM PRVNÍ REGISTRACE/PRODLOUŽENÍ REGISTRACE

22.9.2003 / 9.5.2012

10.    DATUM REVIZE TEXTU 23.7.2015