Loperon Duo Efekt 2 Mg/125 Mg
Sp.zn.sukls50935/2015 a sp.zn.sukls146449/2014
SOUHRN ÚDAJŮ O PŘÍPRAVKU
1. NÁZEV PŘÍPRAVKU
Loperon Duo Efekt 2 mg/125 mg, tablety
2. KVALITATIVNÍ A KVANTITATIVNÍ SLOŽENÍ
Jedna tableta obsahuje loperamidi hydrochloridum 2 mg a simeticonum odpovídající dimeticonum 125 mg.
Úplný seznam pomocných látek viz bod 6.1.
3. LÉKOVÁ FORMA
Tableta.
Bílé až téměř bílé tablety tobolkovitého tvaru (přibližně 16,6 mm x 6,8 mm) s “LO-SI” vyraženým na jedné straně a s ‘2’ a ‘125’ vyraženými na druhé straně po obou stranách půlicí rýhy.
Půlicí rýha má pouze usnadnit dělení tablety pro snazší polykání, nikoliv její rozdělení na stejné dávky.
4. KLINICKÉ ÚDAJE
4.1 Terapeutické indikace
Loperon Duo Efekt tablety jsou určeny k symptomatické léčbě akutního průjmu u dospělých a dospívajících starších 12 let, pokud je akutní průjem spojen s abdominálním diskomfortem souvisejícím s plynatostí, včetně nadýmání, křečí nebo flatulence.
4.2 Dávkování a způsob podání
Tablety je nutno zapít tekutinou.
Dospělí starší 18 let:
Na začátku užijte dvě tablety, poté jednu tabletu po každé řídké stolici. Za den se nesmí užít více než 4 tablety, přičemž doba užívání je omezena na 2 dny.
Dospívající mezi 12 a 18 lety věku:
Na začátku užijte jednu tabletu, poté jednu tabletu po každé řídké stolici. Za den se nesmí užít více než 4 tablety, přičemž doba užívání je omezena na 2 dny.
Podávání dětem:
Děti mladší 12 let nesmějí přípravek Loperon Duo Efekt užívat.
Starší pacienti
U starších pacientů není zapotřebí úprava dávkování.
Porucha funkce ledvin
U pacientů s poruchou funkce ledvin není zapotřebí úprava dávkování.
Porucha funkce jater
Přestože farmakokinetické údaje u pacientů s jaterní nedostatečností nejsou k dispozici, je u těchto pacientů zapotřebí užívat přípravek Loperon Duo Efekt s opatrností vzhledem ke sníženému metabolizmu prvního průchodu játry (viz bod 4.4).
4.3 Kontraindikace
Tablety Loperon Duo Efekt nesmí užívat:
- děti mladší 12 let
- pacienti se známou hypersenzitivitou (alergií) na loperamid-hydrochlorid, simetikon nebo kteroukoli další složku přípravku
- pacienti s akutní dyzentérií, která je charakterizovaná přítomností krve ve stolici a vysokou horečkou
- pacienti s akutní ulcerativní kolitidou
- pacienti s pseudomembranózní kolitidou v souvislosti s léčbou širokospektrými antibiotiky
- pacienti s bakteriální enterokolitidou způsobenou invazivními organizmy, k nimž patří např. Salmonella, Shigella a Campylobacter
Přípravek Loperon Duo Efekt se nesmí užívat obecně tam, kde by útlum peristaltiky mohl vést k možnému riziku závažných následků, k nimž patří ileus, megakolon a toxické megakolon. Léčbu tímto přípravkem je nutno okamžitě ukončit, když se objeví obstipace, abdominální distenze nebo ileus.
4.4 Zvláštní upozornění a opatření pro použití
Léčba průjmu loperamidem a simetikonem je pouze symptomatická. Kdykoli lze diagnostikovat základní etiologii, měla by být v případě potřeby zahájena specifická léčba. U pacientů trpících (závažným) průjmem může dojít k úbytku tekutin a elektrolytů. V těchto případech je nejvýznamnějším opatřením patřičná náhrada tekutin a elektrolytů.
Nenastane-li u akutního průjmu klinické zlepšení do 48 hodin, musí být podávání přípravku Loperon Duo Efekt ukončeno. Pacientům je zapotřebí doporučit vyhledat lékaře.
U pacientů s AIDS, u nichž je průjem léčen přípravkem Loperon Duo Efekt, by měla být léčba ukončena při prvních známkách abdominální distenze. U pacientů s AIDS a infekční kolitidou způsobenou virovými i bakteriálními patogeny, kteří byli léčeni loperamid-hydrochloridem, se vyskytla izolovaná hlášení zácpy se zvýšeným rizikem toxického megakolon.
Přestože farmakokinetické údaje u pacientů s poruchou funkce jater nejsou k dispozici, je u těchto pacientů zapotřebí užívat tablety Loperon Duo Efekt s opatrností vzhledem ke sníženému metabolizmu prvního průchodu játry. Tento lék musí být užíván s opatrností u pacientů s poruchou funkce jater, která může způsobit relativní předávkování vedoucí k toxicitě na centrální nervový systém (CNS). Talety Loperon Duo Efekt by měly být užívány u pacientů se závažnou jaterní dysfunkcí za lékařského dohledu.
4.5 Interakce s jinými léčivými přípravky a jiné formy interakce
Neklinická data prokázala, že loperamid je substrátem P-glykoproteinu. Současné užívání loperamidu (jednotlivé dávky 16 mg) s chinidinem nebo ritonavirem, patřícím k inhibitorům P-glykoproteinu, způsobuje 2- až 3násobné zvýšení plazmatických hladin loperamidu. Klinický význam těchto farmakokinetických interakcí s inhibitory P-glykoproteinu při doporučeném dávkování loperamidu není znám.
Současné užívání loperamidu (jednotlivé dávky 4 mg) a itrakonazolu, inhibitoru CYP3A4 a P-glykoproteinu, způsobilo 3- až 4násobné zvýšení plazmatických koncentrací loperamidu. Ve stejné studii zvyšoval inhibitor CYP2C8 gemfibrozil hladinu loperamidu přibližně dvojnásobně. Kombinace itrakonazolu a gemfibrozilu způsobila 4násobné zvýšení vrcholových plazmatických hladin loperamidu a 13násobné zvýšení celkové plazmatické expozice. Tato zvýšení nesouvisela s účinkem na centrální nervový systém (CNS), jak bylo měřeno psychomotorickými testy (např. subjektivní ospalosti a testem Digit Symbol Substitution Test).
Současné užívání loperamidu (jednotlivé dávky 16 mg) a ketokonazolu, inhibitoru CYP3A4 a P-glykoproteinu, způsobilo 5násobné zvýšení plazmatických koncentrací loperamidu. Toto zvýšení nesouviselo se zvýšeným farmakodynamickým účinkem měřeným pupillometrií.
Současná léčba perorálním desmopresinem způsobila 3násobné zvýšení plazmatických hladin desmopresinu, pravděpodobně vzhledem ke snížené gastrointestinální motilitě.
Lze očekávat, že léky se stejnými farmakologickými vlastnostmi mohou zvyšovat účinek loperamidu, a že léky, které zrychlují gastrointestinální pasáž, mohou účinek snižovat.
Vzhledem k tomu, že simetikon není z gastrointestinálního traktu absorbován, relevantní interakce mezi simetikonem a ostatními léky se neočekávají.
4.6 Fertilita, těhotenství a kojení
K dispozici je jen omezené množství údajů o používání loperamidu u těhotných žen. Studie na zvířatech neukazují přímé nebo nepřímé škodlivé účinky pokud jde o reprodukční toxicitu (viz bod 5.3). Přestože nejsou žádné náznaky, že by loperamid hydrochlorid nebo simetikon vykazoval teratogenní nebo embryotoxické vlastnosti, předpokládané léčebné přínosy mají být zváženy proti potenciálním nebezpečím dříve, než bude Loperon Duo Efekt podán během těhotenství, zvláště v prvním trimestru.
Kojení
V lidském mléku se může objevit malé množství loperamid-hydrochloridu. Proto se užívání přípravku Loperon Duo Efekt během kojení nedoporučuje.
Fertilita
Pouze vysoké dávky loperamid-hydrochloridu měly v neklinických studiích vliv na samičí plodnost (viz bod 5.3).
4.7 Účinky na schopnost řídit a obsluhovat stroje
U pacientů užívajících loperamid byla hlášena únava, závratě a malátnost. Pokud pacienta postihnou, nesmí řídit ani obsluhovat stroje.
Viz bod 4.8 Nežádoucí účinky.
4.8 Nežádoucí účinky
Podávání loperamidu a simetikonu při léčbě příznaků průjmu a abdominálního diskomfortu souvisejícího s plynatostí při akutním průjmovém onemocnění bylo hodnoceno v pěti placebem kontrolovaných a aktivním komparátorem kontrolovaných klinických hodnoceních zahrnujících 462 dospělých léčených loperamidem a simetikonem. Nejčastěji hlášenými nežádoucími účinky spojenými s podáváním tohoto léčiva v těchto klinických hodnoceních byla nauzea a poruchy vnímání chutí, které byly hlášeny u 1,7 %, respektive 1,9 % pacientů, a které byly považovány za časté.
Zahrnujíc výše uvedené nežádoucí účinky ukazuje následující tabulka nežádoucí účinky, které byly hlášeny při podávání loperamidu a simetikonu nebo při podávání loperamidu samotného, buď v klinických hodnoceních nebo po uvedení přípravku na trh. Uvedené kategorie četností využívají následující zvyklosti:
Velmi časté 1/10); Časté 1/100 až < 1/10); Méně časté 1/1,000 až < 1/100); Vzácné (^ 1/10,000 až < 1/1,000); Velmi vzácné (< 1/10,000), Není známo (z dostupných údajů nelze určit)
Třída orgánových systémů |
Nežádoucí účinky | ||
Četnost | |||
Časté |
Méně časté |
Není známo | |
Poruchy imunitního systému |
Hypersenzitivita včetně: anafylaktického šoku, anafylaktoidní reakce | ||
Poruchy nervového systému |
Ospalost |
Ztráta vědomí, snížená úroveň vědomí, závratě | |
Gastrointestinální poruchy (Viz body 4.3 a 4.4) |
Nauzea, poruchy vnímání chutí |
Zácpa |
Megakolon, včetně toxického megakolon; ileus; bolesti břicha; zvracení; abdominální distenze; dyspepsie; flatulence |
Poruchy kůže a podkožní tkáně |
Agioedém, kopřivka, svědění | ||
Poruchy ledvin a močových cest |
Retence moči |
Hlášení podezření na nežádoucí účinky
Hlášení podezření na nežádoucí účinky po registraci léčivého přípravku je důležité. Umožňuje to pokračovat ve sledování poměru přínosů a rizik léčivého přípravku. Žádáme zdravotnické pracovníky, aby hlásili podezření na nežádoucí účinky na adresu:
Státní ústav pro kontrolu léčiv, Šrobárova 48, 100 41 Praha 10, webové stránky:
http: //www .sukl.cz/nahlasit-nezadouci-ucinek.
4.9 Předávkování
Příznaky
Při předávkování (včetně relativního předávkování v důsledku dysfunkce jater) se může objevit útlum centrálního nervového systému (stupor, abnormality koordinace, ospalost, mióza, svalová hypertonie, útlum dechu), sucho v ústech, abdominální diskomfort, nauzea a zvracení, zácpa, retence moči a paralytický ileus. Děti mohou být vůči účinkům na CNS citlivější, než dospělí.
Léčba
Pokud se objeví příznaky předávkování, může být podán naloxon jako antidotum. Vzhledem ke skutečnosti, že délka působení loperamidu přesahuje účinek naloxonu (1 až 3 hodiny), může nastat potřeba podání naloxonu zopakovat. Pacient má být proto nejméně 48 hodin přísně monitorován, aby mohl být včas rozpoznán případný útlum CNS.
5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI
5.1 Farmakodynamické vlastnosti
Farmakoterapeutická skupina: Antidiaroika, antipropulsiva, ATC kód: A07D A53
Loperamid se váže na opioidní receptory střevní stěny, snižuje propulzní peristaltiku, prodlužuje dobu střevní pasáže a zvyšuje resorpci vody a elektrolytů. Loperamid neovlivňuje fyziologickou střevní flóru. Loperamid zvyšuje tonus análního sfinkteru. Tablety Loperon Duo Efekt nepůsobí centrálně.
Simetikon je inertní adsorpční složka s protipěnivými vlastnostmi, které umožňují úlevu od příznaků provázejících průjem, jako je plynatost.
5.2 Farmakokin etické vlastnosti
Absorpce: Většina užitého loperamidu je vstřebávána ze střeva, ale vzhledem k vysokému stupni metabolizmu prvního průchodu játry činí systémová biologická dostupnost pouze přibližně 0,3 %. Simetikon, součást kombinace loperamid-simetikon, není absorbován.
Distribuce: Studie distribuce u laboratorních potkanů vykazují vysokou afinitu ke střevní stěně s přednostní vazbou na receptory podélné svaloviny. Vazba loperamidu na plazmatické bílkoviny činí 95 %, zejména na albumin. Neklinické údaje prokazují, že loperamid je substrátem P-glykoproteinu.
Metabolismus: Loperamid je téměř úplně vychytáván játry, kde je převážně metabolizován, konjugován a vylučován žlučí. Hlavní cestou metabolizace loperamidu je oxidativní N-demetylace převážně prostřednictvím CYP3A4 a CYP2C8. Vzhledem k tomuto velmi vysokému stupni metabolizmu prvního průchodu játry zůstávají plazmatické koncentrace nezměněného léčiva mimořádně nízké.
Eliminace: Biologický poločas loperamidu představuje u člověka přibližně 11 hodin s rozmezím 9-14 hodin. Vylučování nezměněného loperamidu a metabolitů se děje převážně stolicí.
5.3 Předklinické údaje vztahující se k bezpečnosti
Akutní a chronické studie loperamidu neprokázaly žádnou specifickou toxicitu. Výsledky in vivo a in vitro provedených studií naznačují, že loperamid není genotoxický. V reprodukčních studiích zhoršovaly u potkanů velmi vysoké dávky (40 mg/kg/den - 240násobek maximálních hladin používaných u lidí) loperamidu fertilitu a přežití plodů v souvislosti s toxicitou pro matku. Nižší dávky neměly na zdraví matky ani plodu žádné účinky a neměly vliv na peri- a postnatální vývoj.
Simetikon patří do skupiny lineárních polydimethylsilikonů, které jsou v širokém obecném i lékařském používání po mnoho let, jsou považovány za biologicky inertní bez toxických vlastností a nebyly předmětem specifických studií toxicity na zvířatech.
6. FARMACEUTICKÉ ÚDAJE
6.1 Seznam pomocných látek
mikrokrystalická celulosa (E460) sodná sůl karboxymethylškrobu (typ A) hypromelosa (E464) povidon K30 (E2101) fosforečnan vápenatý (E341) mannitol (E421) magnesium-stearát (E572)
6.2 Inkompatibility
Neuplatňuje se.
6.3 Doba použitelnosti
2 roky
6.4 Zvláštní opatření pro uchovávání
Tento léčivý přípravek nevyžaduje žádné zvláštní podmínky uchovávání.
6.5 Druh obalu a velikost balení
Protlačovací blistry jsou z průhledného PVC/ACLAR filmu , tepelně uzavíratelného potahu a hliníkové fólie.
nebo
Protlačovací blistry jsou z průhledného PVC/PVdC filmu , tepelně uzavíratelného potahu a hliníkové fólie.
Velikost balení: 6, 8, 10, 12, 15, 16, 18, 20 a 30 tablet.
Baleno v potištěných papírových krabičkách.
Na trhu nemusí být všechny velikosti balení.
6.6 Zvláštní opatření pro likvidaci přípravku a pro zacházení s ním
Žádné zvláštní požadavky.
7. DRŽITEL ROZHODNUTÍ O REGISTRACI
Sandoz s.r.o., Praha, Česká republika
8. REGISTRAČNÍ ČÍSLO(A)
49/320/14-C
9. DATUM PRVNÍ REGISTRACE/PRODLOUŽENÍ REGISTRACE
3.9.2014
10. DATUM REVIZE TEXTU
13.5.2015
7/7