Příbalový Leták

Lomir Sro

sp.zn.sukls55872/2013 SOUHRN ÚDAJŮ O PŘÍPRAVKU

1.    NÁZEV PŘÍPRAVKU LOMIR SRO

2.    KVALITATIVNÍ A KVANTITATIVNÍ SLOŽENÍ

Léčivá látka: isradipinum

Jedna tobolka s prodlouženým uvolňováním obsahuje 5 mg isradipinu.

Úplný seznam pomocných látek viz bod 6.1.

3.    LÉKOVÁ FORMA

Tvrdá tobolka s prodlouženým uvolňováním.

Popis přípravku: světle žluté, želatinové tobolky, červeně označené na spodní části LOMIR SRO/5 mg, na vrchní části znakem firmy, obsahující světle žlutý prášek.

4.    KLINICKÉ ÚDAJE

4.1    Terapeutické indikace

Léčba hypertenze.

4.2    Dávkování a způsob podání

Doporučené dávkování u mírné až středně těžké hypertenze je jedna 5mg tobolka jednou denně. Tobolky přípravku Lomir SRO se musí polykat celé.

Pokud není jedna 5mg tobolka podávaná jednou denně po dobu 4 týdnů léčby dostatečně účinná, doporučuje se přidat jiné antihypertenzivum (přednostně thiazidová diuretika, ACE inhibitory nebo beta blokátory).

Přípravek Lomir SRO může být také přidán ke stávající antihypertenzní léčbě.

Je-li přípravek Lomir SRO podáván souběžně s cimetidinem, je nutné dávku přípravku Lomir SRO snížit o 50% (viz bod 4.5 Interakce s jinými léčivými přípravky a jiné formy interakce).

Zvláštní populace

Starší pacienti, pacienti s poruchou funkce ledvin a pacienti s poruchou funkce jater U starších pacientů nebo u pacientů s poruchou funkce jater nebo ledvin je vhodnější začít dávkou 1,25 mg (půl tablety přípravku LOMIR tablety) dvakrát denně.

Pediatrická populace

Dobře uspořádané klinické studie s blokátory kalciových kanálů nebyly u dětí provedeny. Přestože je u dětských pacientů k dispozici omezené množství retrospektivních údajů, podávání přípravku Lomir dětem se nedoporučuje.

4.3    Kontraindikace

Známá hypersenzitivita na léčivou látku nebo jiné blokátory kalciových kanálů dihydropyridinového typu nebo na kteroukoli pomocnou látku uvedenou v bodě 6.1 tohoto přípravku

Stejně jako jiné blokátory kalciových kanálů dihydropyridinového typu nesmí být ani Lomir SRO užíván u pacientů s následujícími chorobami:

•    kardiogenní šok

•    nestabilní angina pectoris

• při infarktu myokardu nebo během jednoho měsíce po prodělaném infarktu

4.4    Zvláštní upozornění a opatření pro použití

U starších pacientů a pacientů s poruchou funkce jater se doporučuje individuální dávkování přípravku Lomir SRO(viz bod 4.2 Dávkování a způsob podání).

U pacientů s poruchou fuknce ledvin nebo u pacientů s chronickým srdečním selháním by měl být přípravek Lomir SRO podáván s opatrností.

Při léčbě je nutné věnovat zvláštní pozornost pacientům s diagnostikovaným nebo se silným podezřením na sick sinus syndrom, kteří nejsou zajištěni kardiostimulátorem. Zvláštní opatrnost je nezbytná při léčbě nemocných s nízkým systolickým krevním tlakem.

Obzvlášť velká opatrnost je nutná u pacientů s pokročilou stenózou aorty.

Angina pectoris se může objevit zejména u pacientů s již existující chorobou koronárních arterií.

U pacientů s již existující anginou pectoris může při zahájení léčby nebo při příliš rychlém zvýšení dávky dojít ke zvýšení frekvence, závažnosti a doby trvání anginózních záchvatů.

V případě hypersenzitivity musí být léčba přípravkem Lomir SRO ukončena.

Přípravek se nesmí podávat v kombinaci s rifampicinem nebo jinými, enzymy indukujícími léky (viz bod 4.5 Interakce s jinými léčivými přípravky a jiné formy interakce).

4.5    Interakce s jinými léčivými přípravky a jiné formy interakce

Účinky jiných léků/enzymatických systémů na isradipin

Interakce, u nichž se nedoporučuje současné podávání Antikonvulziva

Souběžné podávání rifampicinu výrazně snižuje koncentraci isradipinu v plazmě, a proto souběžné aplikaci rifampicinu nebo jiných, enzymy indukujících léků (např. antikonvulziv, jako je karbamazepin, fenobarbital), by se mělo zabránit.

Na základě hlášeného případu a známého rizika souvisejícího se současnou aplikací fenytoinu a blokátorů kalciových kanálů by se současnému podávání těchto přípravků mělo zabránit.

Interakce, které je nutno vzít v úvahu Antimikrobiální léky

Zvýšení hladin v plazmě, potenciace účinnosti léku a nežádoucích účinků (např. periferní edémy) byly popsány v případech, kdy byly dihydropyridiny podávány současně s inhibitory cytochromu P450 3A. Pro takovouto interakci s isradipinem je jen málo důkazů, ale přesto se doporučuje zvýšená opatrnost, pokud je přípravek Lomir podáván souběžně se silnými CYP 3A inhibitory, jako jsou makrolidová antibiotika (např. erytromycin, klaritromycin, troleandomycin), inhibitory HIV proteázy (např. ritonavir, indinavir, nelfinavir) nebo inhibitory reverzní transkriptázy (např. delavirdin) a azolové antifungální přípravky (např. ketokonazol, itrakonazol, vorikonazol).

Centrální myorelaxancia

Stejně jako s ostatními antihypertenzivy je při současném perorálním podání s baklofenem pravděpodobné zvýšení možnosti dalšího poklesu krevního tlaku. Může být proto nutné krevní tlak monitorovat a upravit podle toho dávkování antihypertenziv.

Cimetidin

Souběžná aplikace cimetidinu zvyšuje biologickou dostupnost isradipinu přibližně o 50% (viz bod 4.2

Dávkování a způsob podání).

Nesteroidní protizánětlivé léky

Při současné aplikaci ispradipinu s diklofenakem se zvýšil vrchol plazmatické koncentrace isradipinu o 20%, ale neočekává se, že by toto bylo klinicky významné, protože expozice v ustáleném stavu zůstává nezměněna.

Farmakokinetika isradipinu není modifikována souběžným podáváním digoxinu, propranololu, warfarinu, hydrochlorothiazidu nebo cyklosporinu.

Účinky isradipinu na jiné léky/enzymatické systémy

Nezdá se, že by isradipin inhiboval v klinicky významném rozsahu enzymy cytochromu P450, zejména CYP3A4.

Isradipin neovlivňuje farmakokinetiku digoxinu, warfarinu, hydrochlorothiazidu, diklofenaku, teofylinu, triazolamu nebo cyklosporinu.

Isradipin indukuje malé (27%) zvýšení biologické dostupnosti (AUC) propranololu. Klinický význam tohoto nálezu není znám.

Interakce s potravou

Současné užití s grapefruitovou šťávou může zvýšit biologickou dostupnost isradipinu.

4.6    Fertilita, těhotenství a kojení

Těhotenství

Informace o užití přípravku Lomir SRO u těhotných žen jsou omezené. Údaje získané u omezeného počtu těhotných žen, které v posledním trimestru těhotenství užívaly isradipin, nenaznačují žádné nežádoucí účinky na průběh těhotenství nebo na zdraví plodu nebo novorozence.

Studie na zvířatech neprokázaly, že by isradipin měl přímý nebo nepřímý škodlivý účinek na březost zvířat, embryofetální vývoj, porodní nebo postnatální vývoj při zachování terapeuticky relevantních dávek (viz bod 5.3 Předklinické údaje vztahující se k bezpečnosti).

Perorální podávání přípravku Lomir v třetím trimestru těhotenství nebylo dáváno do souvislosti se žádnými změnami v akci srdeční nebo v uteroplacentárním průtoku krve. Tokolytický účinek se zdál být slabý.

Rizika pro plod a matku nejsou známá. Jelikož studie reprodukční toxicity na zvířatech nejsou vždy prediktivní pro odezvu u lidí, smí být isradipin podáván během těhotenství pouze v případě, že očekávaný prospěch pro matku převáží potenciální riziko pro plod

Kojení

Informace o užití přípravku Lomir SRO u kojících žen jsou omezené. Ve studiích na potkanech bylo prokázáno, že malé množství isradipinu přestupuje do mateřského mléka. Studie na zvířatech neprokázaly, že by isradipin měl, pokud je podáván během kojení, nežádoucí účinek na kojená mláďata. Není známo, zda je tato léčivá látka vylučována do lidského mateřského mléka. Mnoho léčivých látek je vylučováno do mateřského mléka, proto by měl být isradipin podáván kojícím ženám s opatrností.

Fertilita

Nejsou k dispozici údaje podporující speciální doporučení pro ženy ve fertilním věku.

Studie na zvířatech nenaznačují žádný nepříznivý vliv na fertilitu (viz bod 5.3 Předklinické údaje vztahující se k bezpečnosti).

4.7    Účinky na schopnost řídit a obsluhovat stroje

Nejsou k dispozici žádné údaje o účincích přípravku Lomir SRO na schopnost řídit a obsluhovat stroje.

Podobně jako u jiných blokátorů kalciových kanálů jsou synkopa, závratě, hypotenze, poruchy vidění a neostré vidění nežádoucími účinky spojovanými s podáním přípravku Lomir. Pokud se tyto příznaky objeví, neměli by pacienti řídit, obsluhovat stroje ani vykonávat jiné činnosti vyžadující pozornost.

4.8 Nežádoucí účinky

Většina nežádoucích účinků pozorovaná v klinických studiích byla mírná, obvykle byly nežádoucí účinky závislé na dávce a souvisely s vazodilatačními vlastnostmi přípravku Lomir SRO: závrať, bolest hlavy, pocit horka, tachykardie a palpitace, lokalizovaný periferní edém nekardiálního původu (zdá se, že byl způsoben spíše arteriální dilatací než retencí tekutin). Při pokračování v léčbě mají tendenci vymizet nebo zeslábnout.

Zlepšení snášenlivosti může být dosaženo s tobolkami přípravku Lomir SRO. Incidence závratí, bolestí hlavy, návalů horka a periferních edémů je nižší než u tablet.

Nežádoucí účinky (Tabulka 1) jsou uvedeny podle klasifikace orgánových systémů MedDRA (verze 15.1). Každá orgánová třída a nežádoucí účinky jsou seřazeny podle četnosti.

Podle frekvence výskytu byly nežádoucí účinky rozděleny následovně:

Velmi časté:>1/10; Časté: >1/100 <1/10; Méně časté: >1/1000 <1/100; Vzácné: >1/10 000 <1/1000 Velmi vzácné: <1/10 000 včetně ojedinělých případů, Není známo (z dostupných údajů nelze určit).

V každé skupině četností jsou nežádoucí účinky seřazeny podle klesající závažnosti.

Tabulka 1 Nežádoucí účinky pozorované v klinických studiích (vyskytující se častěji po isradipinu než po placebu) a sestavené ze spontánních hlášení jsou uvedeny níže podle orgánových skupin.

Poruchy krve a lymfatického systému

Velmi vzácné:

Trombocytopenie, leukopenie, anemie

Poruchy imunitního systému

Velmi vzácné

Anafylaktická reakce

Poruchy metabolismu

a výživy

Velmi vzácné:

Snížená chuť k jídlu

Psychiatrické poruchy

Velmi vzácné:

Deprese, úzkost, nervozita

Není známo:

Nespavost

Poruchy nervového systému

Velmi časté:

Bolest hlavy

Časté:

Závrať

Velmi vzácné:

Hypoestezie, parestezie, ospalost

Není známo:

Tranzitorní ischemická ataka, letargie

Není známo:

Synkopa, mozková mrtvice

Oční poruchy

Velmi vzácné:

Zhoršené vidění, neostré vidění

Srdeční poruchy

Časté:

Tachykardie, palpitace

Velmi vzácné:

Ventrikulární arytmie, infarkt myokardu, srdeční selhání, angina pectoris, fibrilace síní, bradykardie

Cévní poruchy

Velmi časté:

Návaly horka

Méně časté:

Hypotenze

Respirační, hrudní a mediastinální poruchy

Časté:

Dušnost

Velmi vzácné:

Kašel

Gastrointestinální poruchy

Časté:

Zažívací potíže

Velmi vzácné:

Zvracení, nevolnost, hyperplazie dásní

Není známo:

Sucho v ústech, zácpa, průjem

Poruchy jater a žlučových cest

Velmi vzácné:

Hepatitida

Poruchy kůže a podkoží

Časté:

Vyrážka

Velmi vzácné:

Alergická dermatitida, svědění, nadměrné pocení, angioedém a fotosenzitivní

reakce

Poruchy pohybového systému a pojivové tkáně

Velmi vzácné:

Artralgie, bolesti v zádech, svalové křeče, bolesti končetin

Poruchy ledvin a močových cest

Časté:

Polyurie

Poruchy reprodukčního systému a choroby prsů

Velmi vzácné:

Erektilní dysfunkce, gynekomastie

Celkové a jinde nezařazené a lokální reakce po podání

Velmi časté

Periferní otoky

Časté:

Únava, malátnost

Velmi vzácné:

Astenie

Není známo:

Bolest na hrudi

Abnormální klinické a laboratorní nálezy nezařazené jinde

Méně časté:

Zvýšení hmotnosti

Velmi vzácné

Abnormální jaterní funkční testy

4.9 Předávkování

Známky a příznaky: Zkušenosti s předávkováním přípravkem Lomir SRO jsou omezené. Dostupné údaje naznačují, že předávkování by mohlo vyvolat výraznou a dlouhodobou hypotenzi.

Léčba: Pacienti by měli být hospitalizováni, zpravidla na jednotce intenzivní péče s kontinuálním

sledováním srdečních funkcí, krevních plynů a biochemie krve. V případě potřeby, záchranná opatření, jako např. umělá ventilace nebo kardiostimulace musí být zahájena.

V případě možného život ohrožujícího stavu z důvodu předávkování po perorálním podání, vyvolejte zvracení nebo výplach žaludku a/nebo použijte aktivní uhlí k odstranění léčiva z gastrointestinálního traktu (pouze v případě, pokud se tak stane během jedné hodiny po užítí přípravku Lomir).

Další klinické projevy předávkování by měly být řešeny symptomaticky, podle současných metod lékařské intenzivní péče.

5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI

5.1    Farmakodynamické vlastnosti

Farmakoterapeutická skupina: selektivní blokátor kalciového kanálu s převážně vaskulárním účinkem, dihydropyridinový derivát;

ATC kód: C08C A03.

Isradipin, léčivá látka přípravku Lomir SRO, je silný dihydropyridinový blokátor kalciového kanálu se selektivní aktivitou na napěťově řízené kalciové kanály (L-typ nebo „dlouho účinkující“). Isradipin má vyšší afinitu k těmto kalciovým kanálům v arteriálním hladkém svalstvu než ke kalciovým kanálům v myokardu. Rozšiřuje proto arteriální řečiště, zejména řečiště v srdci, v mozku a v kosterním svalstvu, bez snížení srdečního výkonu. Výsledkem periferní dilatace je snížení arteriálního krevního tlaku. Experimenty na zvířatech i u lidí naznačují, že isradipin má minimální tlumivý účinek na automaticitu sinoatriálního uzlu, avšak nezhoršuje síňokomorové vedení ani myokardiální kontraktilní funkci. Reflexní tachykardie je proto střední a k prodloužení intervalu PQ nedojde ani po předchozí léčbě betablokátory. Ukázalo se také, že v dávkách snižujících krevní tlak má isradipin u zvířat i u člověka střední, ale významný natriuretický účinek, a u zvířat i účinek antiaterogenní.

Léčba isradipinem lehce zvyšuje průtok plasmy ledvinami a rychlost glomerulární filtrace, lehce snižuje během prvních 3 až 6 měsíců léčby rezistenci cév ledvin. Tyto změny nepokračovaly po roce léčby, ale ve srovnání s pacienty s neléčenou hypertenzí byly funkce ledvin zachovány. Léčba isradipinem vyvolává stálý natriuretický a diuretický účinek, což přispívá k jeho antihypertenznímu účinku. Blokátory kalciových kanálů mají také protektivní účinek na ledviny u pacientů po transplantaci ledvin, kteří jsou léčeni cyklosporinem. Zdá se, že zde hraje významnou úlohu zejména dilatace aferentních arteriol.

U nemocných s hypertenzí dojde, v závislosti na dávce, ke snížení krevního tlaku jak vleže, tak vsedě a ve stoje během 2 až 3 hodin po podání jedné tablety. Dlouhé trvání účinku přípravku Lomir SRO zaručuje v terapeutickém užití 24hodinovou kontrolu arteriálního krevního tlaku při podání tobolek jednou denně. Významné snížení krevního tlaku se objevuje po 1 týdnu léčby, ale k docílení maximálního účinku je třeba 3 - 4 týdnů.

U tablet je nárůst rychlosti srdeční akce minimální (méně než 5 tepů/minutu) a nezávisí na dávce. Změny rychlosti srdeční akce nebyly obvykle po podání tobolek přípravku Lomir SRO pozorovány. Pokud byl Lomir SRO podáván pacientům s hypertenzí nebo stabilní anginou pectoris v dávkách až 20 mg, resp. 22,5 mg za den, byl dobře snášen.

Jednotlivá perorální dávka Lomiru SRO snížila bronchospastickou reakci astmatiků na pohybovou zátěž.

Vzhledem k tomu, že účinek na homeostázu glukózy není klinicky významný, může být isradipin podáván diabetikům.

Ve studiích trvajících až dva roky nebyl zjištěn pokles antihypertenzního účinku.

5.2    Farmakokinetické vlastnosti

Absorpce

Po 90-95% vstřebání z gastrointestinálního traktu podléhá přípravek Lomir SRO extenzivnímu metabolismu prvého průchodu játry; výsledkem je asi 16 - 18% biologická dostupnost.

Po dávkách až do 20 mg vykazuje vrchol koncentrace v plazmě a AUC lineární závislost na dávce.

Přibližně 50% isradipinu obsaženého v tobolkách přípravku Lomir SRO se vstřebá během 10 hodin a vrcholu koncentrace v plazmě je dosaženo přibližně za 5 až 7 hodin po podání. Vrcholová koncentrace v plazmě (Cmax) po jedné tobolce 5 mg je 1 ng/ml a 1,8 ng/ml v rovnovážném stavu.

Požití tobolek společně s potravou vede k lehce zvýšeným plazmatickým hladinám a zvyšuje biologickou dostupnost přípravku Lomir SRO asi o 20%.

Distribuce v organismu

Isradipin se váže na plazmatické bílkoviny asi z 95% a jeho zdánlivý distribuční prostor činí 283 litrů. Biotransformace

Isradipin je hlavně biotransformován v játrech deesterifikací a aromatizací dihydropyridinové složky. Pět metabolitů isradipinu tvoří 95% z dávky mateřské sloučeniny. Podle údajů získaných in vitro nepřispívá žádný z těchto metabolitů ke kardiovaskulárnímu účinku isradipinu.

Eliminace z organismu

Celková clearance přípravku Lomir SRO je 43 litrů za hodinu. Vylučování je dvoufázové s konečným poločasem 8,4 hodiny. Přibližně 60-65% podané dávky se vylučuje jako metabolity močí a 25-30% stolicí. V moči nebyl nalezen žádný nemetabolizovaný lék.

Zvláštní populace Porucha funkce ledvin

Výsledky neukázaly jasný vztah mezi funkcí ledvin a biologickou dostupností; u pacientů se zhoršenou funkcí ledvin bylo pozorováno jak zvýšení, tak i snížení clearance kreatininu a systémové clearance isradipinu.

Starší pacienti a pacienti s poruchou funkce jater

U starších pacientů a pacientů s poruchou funkcí jater byla pozorována vyšší biologická dostupnost, s hodnotami vyššími až o 27%.

5.3    Předklinické údaje vztahující se k bezpečnosti

Předklinické údaje, založené na konvenčních studiích toxicity po jednorázovém i opakovaném podání, neprokázaly zvláštní riziko pro člověka. Přípravek nemá genotoxický, klastogenní nebo kancerogenní potenciál. Pokusy na zvířatech neprokázaly negativní vliv na fertilitu. Embryotoxické účinky byla pozorovány pouze po dávkách toxických pro matku. Nebyl prokázán teratogenní účinek isradipinu.

6. FARMACEUTICKÉ ÚDAJE

6.1    Seznam pomocných látek

Mikrokrystalická celulosa, magnesium-stearát, hypromelosa, koloidní bezvodý oxid křemičitý, cetyl-palmitát,

Tobolka: želatina, žlutý oxid železitý (E 172), oxid titaničitý (E 171).

Potisk: šelak, červený oxid železitý (E172), žlutý oxid železitý (E172)

6.2    Inkompatibility

Neuplatňuje se.

6.3. Doba použitelnosti

3 roky.

6.4    Zvláštní opatření pro uchovávání

Uchovávejte při teplotě do 30 °C.

6.5    Druh obalu a velikost balení

Al/PVC/PVDC blistr, krabička.

Velikost balení:

30 (100) tvrdých tobolek s prodlouženým uvolňováním

6.6    Zvláštní opatření pro likvidaci přípravku a pro zacházení s ním

Žádné zvláštní požadavky.

Všechen nepoužitý přípravek nebo odpad musí být zlikvidován v souladu s místními požadavky.

7.    DRŽITEL ROZHODNUTÍ O REGISTRACI

Novartis s.r.o., Praha, Česká republika

8.    REGISTRAČNÍ ČÍSLO

83/886/94-C

9.    DATUM PRVNÍ REGISTRACE / PRODLOUŽENÍ REGISTRACE

10.8.1994/

10.    DATUM REVIZE TEXTU

2.4.2014

8/8