Příbalový Leták

Klacid I.V.

Informace pro variantu: Prášek Pro Infuzní Roztok (1,500mg), zobrazit další variantu

sp.zn.sukls61397/2015 a sukls48116/2015

PŘÍBALOVÁ INFORMACE - INFORMACE PRO UŽIVATELE

KLACID I.V.

500 mg

Prášek pro infuzní roztok (Clarithromycinum)

Přečtěte si pozorně celou příbalovou informaci dříve, než začnete tento přípravek používat, protože obsahuje pro Vás důležité informace.

Ponechte si příbalovou informaci pro případ, že si ji budete potřebovat přečíst znovu.

Máte-li jakékoli další otázky, zeptejte se svého lékaře nebo lékárníka.

Tento přípravek byl předepsán Vám. Nedávejte jej žádné další osobě. Mohl by jí ublížit, a to i tehdy, má-li stejné známky onemocnění jako Vy.

Pokud se u Vás vyskytne kterýkoli z nežádoucích účinků, sdělte to svému lékaři nebo lékárníkovi. Stejně postupujte v případě jakýchkoli nežádoucích účinků, které nejsou uvedeny v této příbalové informaci. Viz bod 4.

V příbalové informaci naleznete:

1.    Co je přípravek KLACID I.V. a k čemu se používá

2.    Čemu musíte věnovat pozornost, než začnete přípravek KLACID I.V. používat

3.    Jak se přípravek KLACID I.V. používá

4.    Možné nežádoucí účinky

5.    Jak přípravek KLACID I.V. uchovávat

6.    Obsah balení a další informace

1.    CO JE PŘÍPRAVEK KLACID I.V. A K ČEMU SE POUŽÍVÁ

Léčivá látka přípravku KLACID I.V. patří do skupiny makrolidových antibiotik se středně širokým spektrem účinku na různé bakteriální druhy. Jeho účinek je dán schopností blokovat tvorbu bakteriálních bílkovin, což vede k zastavení množení bakterií.

KLACID I.V. je určen k léčbě dospělých a dětí od 12 let, kteří trpí infekcemi způsobenými původci citlivými k tomuto přípravku.

Mezi hlavní indikace patří:

•    infekce horních cest dýchacích (např. zánět nosohltanu a zánět vedlejších nosních dutin)

•    infekce dolních cest dýchacích (např. zánět průdušek, zápal plic)

•    infekce kůže a měkkých tkání (např. folikulitida, celulitida, erysipel)

•    diseminované nebo ohraničené infekce vyvolané Mycobacterium avium a Mycobacterium intracellulare

   ohraničené infekce vyvolané Mycobacterium chelonae, Mycobacterium fortuitum a Mycobacterium kansasii.

2.    ČEMU MUSÍTE VĚNOVAT POZORNOST, NEŽ ZAČNETE PŘÍPRAVEK KLACID I.V. POUŽÍVAT

Nepoužívejte přípravek KLACID I.V.

• jestliže jste alergický(á) na léčivou látku nebo na jiná makrolidová antibiotika nebo na kteroukoli další složku tohoto přípravku (uvedenou v bodě 6)

•    jestliže užíváte a jakýkoliv z následujících léků: astemizol, cisaprid, pimozid, terfenadin, ergotamin, dihydroergotamin, kolchicinem, tikagrelorem nebo ranolazin

•    jestliže se u Vás vyskytlo prodloužení QT intervalu (změna na EKG) a komorové arytmie (nepravidelnost srdeční akce postihující funkci srdečních komor)

•    jestliže máte sníženou hladinou draslíku v krvi (hypokalemie)

•    jestliže užíváte se statiny (léky určené na snížení hladiny cholesterolu v krvi)

•    jestliže trpíte závažným selháním jater a současně poruchou funkce ledvin

Upozornění a opatření

Před užitím přípravku KLACID I.V. se poraďte se svým lékařem nebo lékárníkem.

Lékař nesmí předepsat klarithromycin těhotným ženám bez důkladného zvážení přínosů a rizik, zejména v prvním trimestru těhotenství (viz Těhotenství a kojení).

Při použití téměř všech antimikrobiálních přípravků, včetně makrolidů, byla popsána pseudomembranózní kolitida, jejíž závažnost může kolísat od mírné až po život ohrožující formu.

Klarithromycin je přednostně vylučován játry. Podávání přípravku KLACID I.V. může přechodně ovlivnit výsledky laboratorních vyšetření jaterních testů. Zvýšená pozornost by měla být věnována podání antibiotika pacientům se zhoršenou funkcí jater. U pacientů s mírným až závažným postižením ledvin je třeba snížit dávku na polovinu.

Selhání jater: Byly hlášeny případy fatálního selhání jater. Pacienty je třeba poučit, aby ohlásili lékaři, pokud se u nich vyskytnou jakékoliv známky či příznaky rozvoje onemocnění jater (anorexie, žloutenka, tmavě zbarvená moč, pruritus nebo bolesti břicha).

Kolchicin: Byly zaznamenány postmarketingové zprávy týkající se toxicity kolchicinu při současném užívání klarithromycinu a kolchicinu, zvláště u starších pacientů. Některé z těchto případů se vyskytly u pacientů s renální insuficiencí. U několika z těchto pacientů byly hlášeny i případy úmrtí (viz Interakce; kolchicin).

Jiné makrolidy: Je nutné dávat pozor na možnost zkřížené rezistence mezi klarithromycinem a ostatními makrolidy, také linkomycinem a klindamycinem.

Tribenzodiazepiny: Opatrnosti je zapotřebí při současném podávání klarithromycinu a triazolobenzodiazepinů, jako je triazolam a midazolam (viz bod 4.5).

Průjmy: Při užívání prakticky všech antibiotik byly hlášeny průjmy různé závažnosti způsobené Clostridium difficile. Na tuto možnost je třeba myslet vždy při výskytu průjmu následně po užívání antibiotik, neboť případy CDAD byly hlášeny i po 2 měsících od ukončení léčby.

Kardiální onemocnění: Z důvodu rizika prodloužení QT intervalu má být klarithromycin podáván s opatrností u pacientů s postižením srdce, jako je postižení koronárních artérií, závažná kardiální insuficience, bradykardie, komorové arytmie v anamnéze, aj.

Renální insuficience: Opatrnosti je zapotřebí u pacientů se závažnou renální insuficiencí.

Jiné: Užití jakékoliv antimikrobiální léčby, jako např. klarithromycin, k léčbě infekce způsobené H. pylori může vést k selektování mikroorganismů rezistentních na léčbu.

U pacientů léčených klarithromycinem byly hlášeny případy exacerbace symptomů myasthenia gravis.

Opatrnosti je zapotřebí při současném podávání klarithromycinu a ostatních ototoxických látek, především aminoglykosidů.

Další léčivé přípravky a přípravek KLACID I.V.

Informujte svého lékaře nebo lékárníka o všech lécích, které užíváte, které jste v nedávné době užíval(a) nebo které budete užívat.

Cytochrom P450 interakce

Klarithromycin je primárně metabolizován prostřednictvím jatemího cytochromového izoenzymu P4503A (CYP3A). Tento významný mechanismus hraje roli u mnohých lékových interakcí. Při současném podávání klarithromycinu může být inhibován metabolismus některých léků, což může mít za následek jejich zvýšenou sérovou hladinu.

Stejný CYP3A izoenzym se uplatňuje nebo se předpokládá jeho účast v metabolismu následujících léků,    jejichž hladiny většinou zvyšuj e: alprazolamu, astemizolu,

karbamazepinu, cilostazolu, cisapridu, cyklosporinu, disopyramidu, námelových alkaloidů, lovastatinu, methylprednisolonu, midazolamu, omeprazolu, pimozidu, chinidinu, rifabutinu, simvastatinu, takrolimu, terfenadinu, triazolamu a vinblastinu. Podobný mechanismus prostřednictvím jiného izoenzymu cytochromového systému P450 je znám u itrakonazolu, fenytoinu, teofylinu a valproátu.

Při současném podání teofylinu a karbamazepinu s perorálním klarithromycinem prokázaly klinické studie mírné, ale statisticky významné (p < 0,05) zvýšení jejich sérových hladin.

Přípravek KLACID I.V nesmí být z důvodu závažných nežádoucích účinků používán s přípravky, které obsahují tyto léčivé látky:

•    Cisaprid, astemizol, pimozid a terfenadin: užití s klarithromycinem může vést ke vzniku srdečních arytmií (fibrilace, tachykardie, aj.) a změnám na EKG (prodloužení QT intervalu).

•    Chinidin, disopyramid: mohou se vyskytnout arytmie typu torsades de pointes.

•    Ergotamin, dihydroergotamin: užití s klarithromycinem může vést k toxickým projevům těchto léčiv, které jsou známy jako akutní námelová toxicita (dochází k zúžení cév, nedokrvení končetin či jiných tkání).

Vliv jiných léčivých přípravků na klarithromycin:

■    Léčiva, která indukují systém cytochromu CYP3A v játrech (obsahují léčivé látky jako např. rifampicin, fenytoin, karbamazepin, fenobarbital) mohou urychlovat zpracování klarithromycinu v organismu, což může vést ke snížení jeho hladiny v séru a tím i k jeho nižší účinnosti. Stejný účinek má i třezalka tečkovaná, proto nemá být s klarithromycinem užívána.

•    Rifabutin: současné užívání s klarithromycinem může vést ke zvýšení rizika očního zánětu (uveitida).

•    Léčiva k léčbě infekce HIV:

-    Efavirenz, nevirapin: indukují systém cytochromu P450 v játrech a tím zvyšují zpracování klarithromycinu v organismu, to může vést ke snížení jeho hladiny v séru a i k jeho nižší účinnosti.

-    Ritonavir: užívání ritonaviru s klarithromycinem zvyšuje účinek klarithromycinu. Dávky přesahující 1 g/den nemají být podávány současně s ritonavirem. U pacientů s normální funkcí ledvin není nutné dávku klarithromycinu snižovat. Pacienti s poruchou funkce ledvin mají užívat KLACID 250 s okamžitým uvolňováním léčivé látky (viz Kontraindikace) a je třeba u nich zvážit snížení dávek klarithromycinu.

■    Léčiva k léčbě mykobakteriální infekcí (tuberkulóza, aj.):

-    Rifampicin, rifabutin, rifapentin: indukují systém cytochromu P450 v játrech a tím zvyšují zpracování klarithromycinu v organismu, to může vést ke snížení jeho hladiny v séru i k jeho nižší účinnosti.

-    Etravirin: může snižovat účinek klarithromycinu, zejména pokud je použit k léčbě infekcí způsobených Mycobacterium avium, je třeba zvážit nasazení jiného antibiotika.

Účinek klarithromycinu na jiné léčivé přípravky:

•    Klarithromycin může také zvyšovat hladiny látek, jako jsou cisaprid, theofylin, karbamazepin, tolterodin, alprazolam, midazolam, triazolam, methylprednisolon, cyklosporin, disopyramid a chinidin. Pokud užíváte některou z těchto látek, Váš lékař určí, zda je u Vás potřeba snížit jejich dávky.

•    Léčiva k léčbě arytmií (chinidin, disopyramid): při současném užití s klarithromycinem se vyskytly případy arytmií. Pokud užíváte tato léčiva, Váš lékař Vám bude kontrolovat EKG.

•    Omeprazol: klarithromycin zvyšuje hladiny omeprazolu.

•    Léčiva k léčbě erektilní dysfunkce (sildenafd, vardenafil, tadalafil): je třeba zvážit snížení jejich dávek.

•    Theofylin, karbamazepin: je třeba zvážit snížení jejich dávek.

•    Tolterodin: klarithromycin výrazně zvyšuje jeho hladiny, proto je nutné snížit dávky tolterodinu.

•    Tribenzodiazepiny (alprazolam, midazolam, triazolam): může dojít k účinkům na centrální nervový systém (spavost, zmatenost). Váš lékař Vás bude sledovat.

Jiné lékové interakce:

•    Kolchicin: při současném užívání klarithromycinu s kolchicinem byly zaznamenány údaje o toxicitě kolchicinu, zvláště ve starším věku, některé z těchto případů se vyskytly u pacientů se selháváním ledvin (renální insuficiencí).

•    Digoxin: účinek digoxinu může být zvýšen při současném užívání klarithromycinu, Váš lékař Vám proto bude hladiny digoxinu kontrolovat.

•    Zidovudin (lék k léčbě infekce HIV): pokud je nutné současné užívání s klarithromycinem,

je vhodné užít klarithromycin s okamžitým uvolňováním, kde je možný odstup jednotlivých dávek. Hladiny zidovudinu mohou být sníženy.

■ Fenytoin a valproát: klarithromycin může zvyšovat jejich hladiny, Váš lékař Vás bude sledovat.

•    Inhibitory HMG-CoA reduktázy (např. lovastatin a simvastatin, léky na snížení cholesterolu): při současném užívání s klarithromycinem došlo k výskytu rhabdomyolýzy. Současné podání těchto léčiv s klarithromycinem je kontraindikováno (viz bod 2). Pokud musíte ze závažných důvodů užívat klarithromycin, musíte léčbu lov astatinem nebo simv astatinem přerušit po dobu užívání klarithromycinu.

•    Klarithromycin může zvyšovat účinek léků ovlivňujících srážení krve (např. warfarin) a tím zvyšovat riziko krvácení. Pokud tyto léky užíváte, bude zapotřebí sledovat Váš protrombinový čas.

•    U pacientů trpících cukrovkou, kteří užívají perorální antidiabetika (tablety) či inzulín, může dojít k nežádoucímu poklesu hladiny glukózy v krvi. Váš lékař u Vás proto bude hladinu glykemie sledovat.

•    Při současném užívání itrakonazolu spolu s klarithromycinem mohou být hladiny obou těchto léčiv zvýšeny. Váš lékař určí, zda je nutná úprava jejich dávek.

Obousměrné lékové interakce (většinou jsou zvýšeny hladiny obou léčiv):

■ Léčiva k léčbě HIV infekce:

-    Atazanavir: Atazanavir může, zejména u pacientů s poškozením ledvin, zvyšovat hladiny klarithromycinu v séru. Pokud trpíte vážnějším poškozením funkce ledvin, Váš lékař určí, zda je u Vás potřeba dávku klarithromycinu snížit.

-    Sachinavir: při současném užívání sachinaviru spolu s klarithromycinem mohou být

hladiny obou těchto léčiv zvýšeny. Váš lékař určí, zda je nutná úprava jejich dávek.

• Blokátory kalciových kanálů např. verapamil, amlodipin, diltiazem (léky k léčbě vysokého krevního tlaku): byl pozorován pokles krevního tlaku, poruchy srdečního rytmu (bradyarytmie) a změny v celkovém metabolismu (laktátová acidóza).

U pacientů s poškozením ledvin by však měly být provedeny následující úpravy: u pacientů s CLCR 30-60 ml/min by dávka klarithromycinu měla být snížena o 50 % a u pacientů s CLCR<30 ml/min o 75 %. Dávky přesahující 1g/den by neměly být podávány současně s ritonavirem.

Těhotenství a kojení

Pokud jste těhotná nebo kojíte, domníváte se, že můžete být těhotná, nebo plánujete otěhotnět, poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem dříve, než začnete tento přípravek užívat. Bezpečnost užívání klarithromycinu během těhotenství dosud nebyla stanovena. Z tohoto důvodu musí být v průběhu těhotenství pro podávání přípravku KLACID I.V.zvlášť závažné důvody. Lékař nesmí předepsat klarithromycin těhotným ženám bez důkladného zvážení přínosů a rizik, zejména v prvním trimestru (první 3 měsíce) těhotenství.

Klarithromycin je vylučován do mléka. Bezpečnost klarithromycinu pro kojence při užití během kojení nebyla stanovena.

Řízení dopravních prostředků a obsluha strojů

Údaje hodnotící účinky klarithromycinu na schopnost řídit a používat stroje nejsou k dispozici. Pacienti musí před řízením vozidel nebo obsluhou strojů zvážit možnost závratí, točení hlavy, stavu zmatenosti a dezorientace, které se mohou během léčby objevit.

3. JAK SE PŘÍPRAVEK KLACID I.V. POUŽÍVÁ

Vždy užívejte tento přípravek přesně podle pokynů svého lékaře nebo lékárníka. Pokud si nejste jistý(á), poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem.

Doporučené dávkování přípravku KLACID I.V. je 1000 mg denně, rozdělených do dvou stejných dávek, podávaných ve 12 hod. intervalech. Každá dávka musí být zředěna příslušným rozpouštědlem pro intravenózní podání a aplikována v infuzi během 60 minut. KLACID I.V. nesmí být podán jako bolus nebo intramuskulární injekce.

Dávkování pro pacienty trpící mykobakteriální infekcí

Ačkoliv ještě nejsou dostupné údaje o použití přípravku KLACID I.V. u imunosuprimovaných pacientů, jsou k dispozici informace o podávání tabletového klarithromycinu HIV infikovaným osobám. Na léčbu diseminované nebo lokální infekce (Mycobacterium avium, Mycobacterium intracellulare, Mycobacterium chelonae, Mycobacterium fortuitum, Mycobacterium kansasii) je doporučeno pro dospělé 1000 mg/den rozděleno do dvou dávek. Pro podávání dětem není zatím dostatek zkušeností. Pokud je KLACID I.V. dětem aplikován, je doporučené dávkování 15-30 mg/kg/den ve dvou oddělených dávkách podávaných každých 12 hod. (max. 1000 mg).

Intravenózní podání by mělo být vyhrazeno pro vážně nemocné pacienty a omezeno jen na 2 až 5 dní s co nejčasnějším přechodem na perorální formu přípravku.

U pacientů s poruchou funkce ledvin (clearance kreatininu menší než 30 ml/min) je třeba dávkování snížit na polovinu.

Dávkování u dětí

U dětí ve věku od 6 měsíců do 12 let byly provedeny klinické studie s použitím pediatrické suspense klarithromycinu. Použití I.V. formy klarithromycinu nebylo u dětí do 12 let věku studováno.

Dávkování u poruchy funkce ledvin

U pacientů se závažnou poruchou funkce ledvin (clearance kreatininu pod 30 ml/min) je nutno dávku klarithromycinu snížit na polovinu, tzn. na 250 mg jednou denně, nebo při těžších infekcích na 250 mg dvakrát denně. U těchto pacientů lze léčbu nasadit na dobu maximálně 14 dnů. (Dávkování u současné léčby s ritonavirem u pacientů s AIDS viz bod Interakce).

Příprava finálního roztoku pro i.v. aplikaci:

1.    Výchozí roztok přípravku KLACID I.V. se připraví přidáním 10 ml vody na injekci do lahvičky s obsahem 500 mg suché substance. Použijte výhradně vodu na injekci, neboť jiná rozpouštědla mohou vyvolat precipitaci. Nepoužívejte rozpouštědla obsahující konzervační látky nebo anorganické soli.

Poznámka: Jestliže je přípravek rekonstituován podle předchozího návodu, obsahuje výsledný roztok účinnou antimikrobiální ochranu. Obsah klarithromycinu je 50 mg/ml roztoku.

Roztok je stabilní po dobu 24 hod. při teplotě 25 °C a po dobu 48 hod. při teplotě 5 °C. Vzhledem k možné bakteriální kontaminaci se doporučuje připravený roztok použít okamžitě. Jestliže se tak nestane, může být uchováván nejdéle 24 hod. při teplotě 2-8 °C, pokud rozpouštění neproběhlo za kontrolovaných a validovaných aseptických podmínek.

2.    Těsně před podáním přidejte rozpuštěný výchozí roztok (500 mg v 10 ml vody na injekci) ke 250 ml jednoho z následujících roztoků:

Ringerův roztok s laktátem a 5% glukózou, 5% glukóza, Ringerův roztok s laktátem, 5% glukóza v 0,3% roztoku NaCl, Normosol-M v 5% glukóze, Normosol-R v 5% glukóze, 5% glukóza v 0,45% roztoku NaCl, fyziologický roztok.

Roztok je stabilní po dobu 6 hod. při teplotě 25 °C a po dobu 48 hod. při teplotě 5 °C. Vzhledem k možné bakteriální kontaminaci se doporučuje naředěný přípravek použít okamžitě. Jestliže se tak nestane, může být uchováván nejdéle 24 hod. při teplotě 2-8 °C, pokud naředění neproběhlo za kontrolovaných a validovaných aseptických podmínek.

4. MOŽNÉ NEŽÁDOUCÍ ÚČINKY

Podobně jako všechny léky může mít i tento přípravek nežádoucí účinky, které se ale nemusí vyskytnout u každého. Nežádoucí účinky se nicméně při dodržení doporučeného dávkování vyskytují zřídka. Nejčastěji se vyskytují poruchy zažívacího ústrojí, jako pocit na zvracení, zvracení, bolesti břicha, nadýmání, zácpa, průjmy, méně často pak sucho v ústech a změny v zabarvení jazyka a návrat potravy z žaludku do jícnu (projevující se pálením žáhy).

Nežádoucí účinky, jejichž výskyt je v souvislosti s klarithromycinem přinejmenším možný, jsou rozděleny dle následující frekvence výskytu:

Velmi časté (u více než 1 ze 10 pacientů): zánět žil v místě vpichu.

Časté (u více než 1 ze 100 a méně než 1 z 10 pacientů): nespavost, bolesti hlavy, změny chuti, průjem, zvracení, pocit na zvracení, poruchy trávení, bolesti břicha, zvýšení jaterních enzymů, vyrážka, zvýšené pocení, rozšíření cév, bolesti v místě injekčního vpichu, zánět v místě injekčního vpichu.

Méně časté (u více než 1 z 1000, ale méně než 1 ze 100 pacientů): celulitida (zánět podkoží), kvasinkové infekce, poševní infekce, snížení počtu bílých krvinek, alergické reakce, astma, plicní embolie, snížení chuti k jídlu, úzkost, závratě, spavost, třes, ztráta vědomí, dyskineze (poruchy souhry normálních pohybů), poruchy sluchu, ušní šelest, srdeční poruchy (např. bušení srdce,

6

změny na EKG, srdeční zástava), astma, plicní embolie, poruchy trávicího ústrojí (zánět žaludku, záněty dutiny ústní a jazyka, zácpa, sucho v ústech, plynatost, zánět jícnu), kožní reakce (svědění, vyrážka, zánět kůže s tvorbou puchýřů), svalová ztuhlost, změny laboratorních hodnot (zvýšení jaterních testů, zvýšení kreatininu a močoviny v krvi, abnormální poměr albuminu ke globulinu).

Není známo (z dostupných údajů nelze určit): pseudomembranózní kolitida (zánět sliznice tlustého střeva), erysipel (růže), snížení počtu bílých krvinek nebo krevních destiček, anafylaktická reakce, angioedém (otok na různých místech organismu), psychické poruchy (stavy zmatenosti, odcizení, deprese, halucinace, abnormální sny), křeče, ztráta chuti, změny nebo ztráta čichu, parestézie (pocity brnění, mravenčení), ztráta sluchu, srdeční arytmie (poruchy rytmu), krvácení, zánět slinivky břišní, změny zabarvení jazyka nebo zubů, žloutenka až selhání jater, kožní alergické reakce (Stevens-Johnsonův syndrom, toxická epidermální nekrolýza, poléková vyrážka), akné, poruchy svalů, selhání či zánět ledvin, změny zabarvení moči, zvýšení INR, prodloužení protrombinového času.

U pacientů s poruchami imunity (AIDS, leukemie, aj.) je obecně těžké odlišit nežádoucí účinky léčiva od známek základního onemocnění.

Nežádoucí účinky u dětí se v zásadě neliší od těch, jež byly pozorovány u dospělých pacientů.

Při případném výskytu nežádoucích účinků nebo jiných neobvyklých reakcí vyhledejte ihned lékaře.

Inkompatibility

K roztoku klarithromycinu pro i.v. použití nesmí být přidán žádný lék nebo jiná chemikálie, pokud nebyl předem zjištěn vliv na chemickou a fyzikální stabilitu roztoku.

K ředění lze použít pouze následující ředící roztoky:

Ringerův roztok s laktátem a 5% glukózou, 5% glukóza, Ringerův roztok s laktátem, 5% glukóza v 0,3% roztoku NaCl, Normosol-M v 5% glukóze, Normosol-R v 5% glukóze, 5% glukóza v 0,45% roztoku NaCl, fyziologický roztok.

Hlášení nežádoucích účinků

Pokud se u Vás vyskytne kterýkoli z nežádoucích účinků, sdělte to svému lékaři, lékárníkovi nebo zdravotní sestře. Stejně postupujte v případě jakýchkoli nežádoucích účinků, které nejsou uvedeny v této příbalové informaci. Nežádoucí účinky můžete hlásit také přímo na adresu:

Státní ústav pro kontrolu léčiv Šrobárova 48 100 41 Praha 10

webové stránky: www.sukl. cz/nahlasit-nezadouci-ucinek.

Nahlášením nežádoucích účinků můžete přispět k získání více informací o bezpečnosti tohoto přípravku.

5. JAK PŘÍPRAVEK KLACID I.V. UCHOVÁVAT

Uchovávejte tento přípravek mimo dohled a dosah dětí.

Uchovávejte při teplotě do 25 °C, v původním obalu, aby byl přípravek chráněn před světlem.

Nepoužívejte tento přípravek po uplynutí doby použitelnosti uvedené na krabičce za {Použitelné do:}.

Doba použitelnosti se vztahuje k poslednímu dni uvedeného měsíce.

Nevyhazujte žádné léčivé přípravky do odpadních vod nebo domácího odpadu. Zeptejte se svého lékárníka, jak naložit s přípravky, které již nepoužíváte. Tato opatření pomáhají chránit životní prostředí.

Po rekonstituci má být výchozí roztok použit okamžitě nebo nejdéle do 24 hodin při uchovávání při teplotě 2-8 °C.

Finální roztok pro infuzi má být rovněž použit po naředění okamžitě nebo nejdéle do 24 hodin při uchovávání při teplotě 2-8 °C.

(Podrobnější informace viz Dávkování a způsob podání.)

6. OBSAH BALENÍ A DALŠÍ INFORMACE

Co přípravek KLACID I.V. obsahuje

Léčivou látkou je: clarithromycinum 500 mg v jedné lahvičce

Pomocnými látkami jsou: kyselina laktobionová, roztok hydroxidu sodného 1 mol/l

Jak přípravek KLACID I.V. vypadá a co obsahuje toto balení

Přípravek KLACID I.V. je dodáván v krabičce, která obsahuje zapertlovanou lahvičku z bezbarvého skla s pryžovou zátkou, hliníkovým krytem a modrým chráničem z polypropylenu.

Velikost balení: injekční lahvička 1 x 500 mg

Držitel rozhodnutí o registraci

BGP Products Czech Republic s.r.o., Praha, Česká republika Výrobce:

Famar LAigle, Saint-Rémy-sur-Avre, Francie

Tato příbalová informace byla naposledy revidována 17.6.2015

8