Příbalový Leták

Ketonal 5% Krém

Sp.zn.sukls251295/2012 SOUHRN ÚDAJŮ O PŘÍPRAVKU

1.    NÁZEV PŘÍPRAVKU Ketonal 5% krém

2.    KVALITATIVNÍ A KVANTITATIVNÍ SLOŽENÍ

Jeden gram krému obsahuje ketoprofenum 50 mg.

Úplný seznam pomocných látek viz bod 6.1.

3.    LÉKOVÁ FORMA

Bílý až téměř bílý homogenní krém.

4. KLINICKÉ ÚDAJE

4.1.    Terapeutické indikace

Symptomatická místní léčba bolesti při poranění pohybového aparátu (kontuze, distorze), pooperačních stavů s projevy otoku či zánětu, k místní léčbě zánětlivých a degenerativních onemocnění pohybového aparátu, bolestivých stavů páteře, mimokloubního revmatismu a zánětů žil, mízních uzlin a cév.

4.2.    Dávkování a způsob podání

Dospělí a mladiství: krém se aplikuje na bolestivou či zánětlivou oblast 2-krát denně. Aplikace krému se provádí formou masáže do kůže trvající několik minut, aby byl zajištěn průnik do kůže.

Po aplikaci krému je nutné důkladné umytí rukou po dobu několika minut.

Starší pacienti: není žádné zvláštní doporučení.

Děti: bezpečnost přípravku u dětí nebyla stanovena, nedoporučuje se proto použití u dětí do 15 let.

4.3.    Kontraindikace

Ketoprofen je kontraindikován v následujících případech:

- anamnéza alergické reakce, jako například příznaky astmatu nebo alergické rýmy, na ketoprofen, fenofibrát, tiaprofenovou kyselinu, kyselinu acetylsalicylovou nebo jiná nesteroidní antirevmatika, u těchto pacientů byly popsány těžké, vzácně fatální, anafylaktické reakce (viz bod 4.8 Nežádoucí účinky)

-    anamnéza přecitlivělosti na kteroukoliv pomocnou látku tohoto přípravku uvedenou v bodě 6.1,

-    anamnéza jakékoli fotosenzitivní reakce

-    anamnéza kožní alergické reakce na ketoprofen, tiaprofenovou kyselinu, fenofibrát, krémy na opalování nebo parfémy

-    vystavení léčených míst slunečnímu záření (i za polojasného či mírně podmračeného počasí) a ultrafialovému záření solária v průběhu léčby a dva týdny po jejím ukončení patologické kožní změny jako např. ekzém, akné, infekční postižení kůže nebo otevřené rány

třetí trimestr gravidity (viz bod 4.6 Těhotenství a kojení).

4.4.    Zvláštní upozornění a opatření pro použití

Ketoprofen by se měl užívat s opatrností u pacientů se sníženou funkcí srdce, jater či ledvin: byly hlášeny izolované případy systémových nežádoucích účinků spočívajících v postižení ledvin. Lokální aplikace velkého množství přípravku může mít za následek systémový účinek vč. hypersenzitivity a astmatu.

Ketonal 5% krém se nesmí aplikovat pod neprodyšné obvazy.

Ketonal 5% krém se nesmí dostat do kontaktu se sliznicemi nebo očima.

Při vzniku jakékoliv kožní reakce po aplikaci krému včetně reakce vzniklé po současném podání s přípravky obsahujícími oktokrylen je třeba léčbu ihned přerušit.

Doporučuje se chránit volným oděvem plochy kůže ošetřované přípravkem Ketonal 5% krém během léčby a dva týdny po jejím ukončení, aby se zabránilo riziku fotosenzibilizace (viz bod

4.3.).

Po každé aplikaci krému je nutné důkladné umytí rukou.

Doporučená délka léčby by neměla být překročena z důvodu zvyšování rizika vzniku kontaktní dermatitidy a fotosenzitivní reakce.

Pacienti s astmatem v kombinaci s chronickou rýmou, chronickou sinusitidou a/nebo nosními polypy jsou ve vyšší míře ohroženi alergií na kyselinu acetylsalicylovou a/nebo nesteroidní antirevmatika než zbytek populace.

Pediatrická populace: Bezpečnost a účinnost přípravku Ketonal 5% krém nebyla u dětí stanovena.

4.5.    Interakce s jinými léčivými přípravky a jiné formy interakce

Interakce s jinými léčivými přípravky jsou nepravděpodobné vzhledem k nízkým sérovým koncentracím po lokální aplikaci.

Byly hlášeny závažné případy interakcí po systémové aplikaci vysokých dávek methotrexátu s nesteroidními antirevmatiky vč. ketoprofenu.

4.6.    Těhotenství a kojení

Při absenci klinických zkušeností s topickou formou a s odkazem na systémové formy:

Těhotenství

První a druhý trimestr:

Bezpečnost ketoprofenu u gravidních žen nebyla zkoumána a je třeba se vyvarovat podání během prvního a druhého trimestru gravidity.

Třetí trimestr:

V průběhu třetího trimestru gravidity všechny inhibitory syntézy prostaglandinů včetně ketoprofenu mohou způsobit u plodu toxicitu.kardiopulmonální (plicní hypertenze s předčasným uzávěrem ductus arteriosus) a renální ( možné selhání funkce ledvin a vznik oligohydramnionu) Na konci gravidity může dojít u matky a plodu k prodloužení krvácivosti. NSAID mohou také oddálit porod. Z těchto důvodů je ketoprofen kontraindikován v posledním trimestru gravidity.

Kojení

Neexistují data o exkreci lokálně používaného ketoprofenu do mateřského mléka. Kojící matky by ketoprofen neměly používat.

4.7.    Účinky na schopnost řídit a obsluhovat stroje

Nejsou známy.

4.8.    Nežádoucí účinky

Velmi časté (> 1/10)

Časté (> 1/100, < 1/10)

Méně časté (> 1 000, < 10 000)

Vzácné (> 1/10 000, < 1/1 000)

Velmi vzácné (< 1/10 000)

Není známo (z dostupných údajů nelze určit)

Poruchy imunitního systému

Není známo: anafylaktický šok, angioedém, hypersenzitivní reakce

Poruchy kůže a podkožní tkáně

Méně časté: lokální kožní reakce jako erytém, svědění a pálení

Vzácné: fotosenzibilizace a urtikarie. Vzácně se vyskytly závažnější reakce typu šířícího se až generalizovaného bulózního nebo flyktenulózního ekzému.

Byly hlášeny lokalizované kožní reakce, které se mohou sekundárně šířit do okolí aplikačního místa a mohou v ojedinělých případech být závažné a generalizované.

Poruchy ledvin a močových cest

Velmi vzácné: případy zhoršení stávající renální insuficience

4.9. Předávkování

Předávkování není u topické aplikace pravděpodobné.

V případě náhodného požití může krém vést k systémovým nežádoucím projevům v závislosti na množství požitého krému. Pokud se tyto projevy objeví, léčba by měla být symptomatická a podpůrná v souladu s předávkováním u perorálních NSAID.

5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI

5.1. Farmakodynamické vlastnosti

Farmakoterapeutická skupina: nesteroidní antiflogistikum pro lokální použití.

ATC kód: M02AA10

Ketoprofen je protizánětlivý derivát kyseliny arylkarboxylové, který patří do skupiny NSAID odvozených od kyseliny propionové.

Mechanismus účinku

Ketoprofen je jeden z nejsilnějších inhibitorů cyklooxygenázy. Ketoprofen je zároveň inhibitorem lipooxygenázy a bradykininu. Zamezuje uvolnění enzymů podílejících se na zánětlivých procesech stabilizací lysosomálních membrán. Ketoprofen má obdobné farmakodynamické vlastnosti a účinky s ostatními nesteroidními antirevmatiky. Má analgetické, antiinflamatorní a antipyretické působení. Účinky ketoprofenu byly prokázány v pokusech na zvířatech a četných klinických studiích u lidí.

5.2. Farmakokinetické vlastnosti

Absorpce

Transdermální prostupnost lokálních nesteroidních antiflogistik je ovlivněna fyzikálními a chemickými vlastnostmi složek krému. Rychlost uvolňování a absorpce ketoprofenu ve formě krému k lokálnímu použití závisí na vehikulu. Ve studiích prostupnosti ketoprofenu přes holou kůži u myší některá vehikula snižovala bariéru v kožním stratum corneum a zvyšovala krevní zásobování kůže. Rychlost uvolnění ketoprofenu z krému dále závisela na pH: změna pH krému z 3 na 6 postupně zvyšovala rychlost uvolňování.

Ve srovnání s perorálními přípravky je biologická dostupnost ketoprofenu ve formě krému asi 5%.

Distribuce

Ketoprofen má vysokou vazbu na bílkoviny krevní plazmy (99%). Léčivá látka se objevuje v synoviální tekutině v terapeutických hladinách; její koncentrace v krvi je zanedbatelná. Při lokálním použití 70 až 80 mg ketoprofenu ve formě gelu na povrch kolene třikrát byla pozorována maximální plazmatická hladina (0,018 mikrogramů/ml ± 0,118) po 6 hodinách. Dvanáct hodin po poslední aplikaci ketoprofen krému na povrch kolene byly zaznamenány následující koncentrace ketoprofenu v kloubní tkáni: v tukové tkáni 4,7 mikrogramů/g ± 3,87, v kloubní membráně 2,35 mikrogramů/g ± 2,41 a v synoviální tekutině 1,31 mikrogramů/g ± 0,89.

Metabolismus a eliminace

Ketoprofen je metabolizován v játrech za tvorby konjugátů, které jsou vylučovány převážně močí. Metabolismus ketoprofenu se nemění u starších pacientů, vážného poškození ledvin nebo jaterní cirhózy. Ketoprofen se pomalu vylučuje močí.

5.3. Předklinické údaje vztahující se k bezpečnosti

Neklinická data na základě konvenčních studií bezpečnostní farmakologie, toxicity po opakovaných dávkách, genotoxicity, karcinogenního potenciálu, reprodukční toxicity neprokázala žádné zvláštní riziko pro pacienty.

6. FARMACEUTICKÉ ÚDAJE

6.1. Seznam pomocných látek

Methylparaben, propylparaben, propylenglykol, isopropyl-myristát, bílá vazelína, kopolymer makrogolu 2000 s dodekandiolem, glycerosorbitanester, heptahydrát síranu hořečnatého, čištěná voda.

6.2.    Inkompatibility

Neuplatňuje se.

6.3.    Doba použitelnosti

3 roky.

6.4.    Zvláštní opatření pro uchovávání

Uchovávejte při teplotě do 25°C.

6.5.    Druh obalu a velikost balení

Zapečetěná Al tuba s bílým HDPE/PP šroubovacím uzávěrem, krabička.

Velikost balení: 30 a 50 g.

Na trhu nemusí být všechny velikosti balení.

6.6.    Zvláštní opatření pro likvidaci přípravku a pro zacházení s ním

Žádné zvláštní požadavky.

7.    DRŽITEL ROZHODNUTÍ O REGISTRACI

Lek Pharmaceuticals d.d., Ljubljana, Slovinsko

8.    REGISTRAČNÍ ČÍSLO

29/938/94-C

9.    DATUM PRVNÍ REGISTRACE/ PRODLOUŽENÍ REGISTRACE

7.9.1994 / 13.12.2006

10.    DATUM REVIZE TEXTU

24.4.2013

5/5