Příbalový Leták

zastaralé informace, vyhledat novější

Iopamigita 370 Mg/Ml

zastaralé informace, vyhledat novější

sp. zn. sukls275747/2012

PŘÍBALOVÁ INFORMACE: INFORMACE PRO UŽIVATELE Iopamigita 370 mg/ml injekční a infuzní roztok

Iodum (ve formě iopamidolum)

Přečtěte si pozorně celou příbalovou informaci dříve, než začnete tento přípravek užívat, protože obsahuje pro Vás důležité údaje.

-    Ponechte si příbalovou informaci pro případ, že si ji budete potřebovat přečíst znovu.

-    Máte-li jakékoli další otázky, zeptejte se, svého lékaře nebo lékárníka.

-    Tento přípravek byl předepsán výhradně Vám. Nedávejte jej žádné další osobě. Mohl by jí ublížit, a to i tehdy, má-li stejné známky onemocnění jako Vy.

-    Pokud se u Vás vyskytne kterýkoli z nežádoucích účinků, sdělte to svému lékaři nebo lékárníkovi. Stejně postupujte v případě jakýchkoli nežádoucích účinků, které nejsou uvedeny v této příbalové informaci. Viz bod 4.

Co naleznete v této příbalové informaci:

1.    Co je Iopamigita 370 mg/ml a k čemu se používá

2.    Čemu musíte věnovat pozornost, než začnete přípravek Iopamigita 370 mg/ml užívat

3.    Jak se Iopamigita 370 mg/ml užívá

4.    Možné nežádoucí účinky

5.    Jak přípravek Iopamigita 370 mg/ml uchovávat

6.    Obsah balení a další informace

1. Co je Iopamigita 370 mg/ml a k čemu se používá

Iopamigita 370 mg/ml patří do skupiny přípravků nazývaných rentgenkontrastní látky. Tento léčivý přípravek je určen pouze k diagnostickým účelům.

Přípravek Iopamigita 370 mg/ml Vám bude podán před nebo během rentgenového vyšetření nebo jiných zobrazovacích technik (např. CT ). Po injekčním podání je na rentgenu dobře viditelný (protože blokuje rentgenové paprsky) a pomáhá tak lékařům zjistit, jaký je v těle problém.

Toto jsou nejčastější příklady použití přípravku Iopamigita 370 mg/ml:

•    vyšetření cév

•    vyšetření srdce a jeho cév

•    zesílení zobrazení při počítačové tomografii (CT) mozku nebo celého těla

2. Čemu musíte věnovat pozornost,, než začnete přípravek Iopamigita 370 mg/ml užívat Neužívejte přípravek Iopamigita 370 mg/ml

- jestliže jste alergický/alergická na jód (ve formě jopamidolu) nebo kteroukoli pomocnou látku tohoto přípravku (uvedenou v bodě 6).

-    jestliže trpíte zvýšenou činností štítné žlázy (hyperthyroidismus).

-    jestliže se u Vás v minulosti projevila závažná okamžitá nebo opožděná kožní reakce po podání injekce jopamidolu (viz bod 4 “Možné nežádoucí účinky; Řekněte o tom okamžitě radiologovi nebo personálu obsluhujícího rentgen ”).

Upozornění a opatření

Před užitím přípravku Iopamigita 370 mg/ml se poraďte se svým lékařem nebo lékárníkem

-    jestliže trpíte zvýšenou činností štítné žlázy bez projevujících se příznaků (latentní hyperthyroidismus) a/nebo uzlíky na štítné žláze bez známek zánětu (strumou)

-    jestliže máte problémy s ledvinami nebo závažné problémy s játry

-    jestliže trpíte nebo jste v minulosti prodělal/a závažné onemocnění srdce nebo cév (kardiovaskulární onemocnění)

-    jestlliže trpíte bronchiálním astmatem

-    jestliže máte cukrovku (diabetes mellitus)

-    jestliže trpíte záchvaty

-    jestliže máte pokročilou aterosklerózu (zbytnění stěn) mozkových cév

-    jestliže jste prodělal/a mozkovou mrtvici

-    během akutního krvácení do mozku a stavů spojených s porušením hematoencefalické bariéry a otoku mozku

-    jestliže je váš celkový zdravotní stav špatný nebo trpíte nedostatkem tekutin (dehydratace)

-    při abnormalitách bílkovin nebo protilátek jako je dysproteinémie nebo paraproteinémie (např. u mnohočetných myelomů/plasmocytomů)

-    pokud máte vysoký krevní tlak kvůli nádoru blízko ledvin (feochromocytom)

Upozornění pro použití přípravku Iopamigita 370 mg/ml

Pacient musí být dostatečně hydratován (pít dostatečné množství tekutin).

Stejně jako u jiných jodovaných kontrastních látek se mohou po podání přípravku Iopamigita 370 mg/ml objevit na dávce nezávislé nežádoucí účinky podobné alergii.

Obvykle se tyto reakce projeví mírnými příznaky. Pokud se tyto reakce objeví, kontaktujte ihned Vašeho lékaře.

Alergické reakce se častěji vyskytují u pacientů, kteří trpí alergiemi a/nebo astmatem a také u pacientů, kteří jsou alergičtí na kontrastní látky. Pokud jste v minulosti trpěl/a alergií nebo bronchiálním astmatem, mohou Vám být před vyšetřením podána antihistaminika a/nebo kortikosteroidy.

Kontrastní látky, které obsahují jód, mohou ovlivnit funkci štítné žlázy, může dojít k její zvýšené činnosti až thyreotoxické krizi (velmi vysoká aktivita štítné žlázy) u pacientů s onemocněním štítné žlázy. Pokud u Vás existuje riziko, že k tomuto může dojít, musí Vám být vyšetřena činnost štítné žlázy před rentgenovým vyšetřením.

Pacienti se srdečními a cévními obtížemi, zejména se srdeční slabostí, závažným koronárním onemocněním, nestabilní anginou pectoris, onemocněním srdečních chlopní, prodělaným infarktem, se srdečním bypassem a s vysokým krevním tlakem jsou nejvíce ohroženi závažnými srdečními reakcemi, a to zejména pokud je kontrastní látka podávána intrakoronárně, do pravé nebo levé komory.

Pacienti trpící onemocněním cév mozku (cerebrovaskulární onemocnění), s prodělanou mozkovou mrtvicí nebo krátkodobou vasokonstrikcí nebo ucpáním cévy, mozkovým nádorem, vyčerpáním nebo mozkovým zánětem jsou více ohroženi komplikacemi. U mozkového nádoru nebo epilepsie může docházet ke zvýšenému riziku záchvatů. Krátkodobý nebo dlouhodobý alkoholismus může zesilovat reakce vyvolané kontrastní látkou na centrální nervový systém.

Jodované kontrastní látky mohou zhoršovat příznaky myastenie gravis.

U pacientů s autoimunitním onemocněním byly hlášeny závažné zánětlivé reakce cév a reakce podobné Stevens-Johnson syndromu (život ohrožující kožní reakce).

U rentgenových vyšetření za použití katetru se zvyšuje riziko náhlého ucpání cév a krevních sraženin.

Excitace, úzkost nebo bolest může zvýšit riziko nežádoucích účinků. Velmi úzkostným pacientům mohou být podány utišující léky.

Kontrastní látky podané intravenózně a intraarteriálně mohou vyvolat změny červených krvinek u jedinců se srpkovitou anemií.

Beta-blokátory, vasoaktivní látky (léky způsobující rozšíření nebo zúžení cév), inhibitory angiotensin konvertujícího enzymu (inhibitory ACE), antagonisté angiotensin receptoru (léky snižující krevní tlak): tyto léčivé přípravky snižují účinnost kardiovaskulárních mechanismů kompenzujících změny krevního tlaku: lékař musí být informován před aplikací jodované kontrastní látky a musí mít k dispozici zařízení pro resuscitaci.

Děti

Zejména batolata do 1 roku věku a novorozenci jsou citlivější k nerovnováze solí v těle a hemodynamickým změnám (změnám v krvi). Proto je nutné věnovat zvýšenou pozornost dávkování kontrastní látky, provedení vyšetření a stavu pacienta. Nedonošené děti by měly být pečlivě monitorované, jelikož podáním kontrastní látky může dojít k dočasnému snížení funkce štítné žlázy.

Další léčivé přípravky a přípravek Iopamigita 370 mg/ml

Informujte svého lékaře nebo lékárníka o všech lécích, které užíváte, které jste užíval(a) v nedávné době, nebo které možná budete užívat.

Kontrastní látky obsahující jód snižují po dobu 2-6 týdnů schopnost štítné žlázy vychytávat radioizotopy používané k diagnostice a léčbě onemocnění štítné žlázy.

Podání rentgenkontrastní látky může vyvolat přechodnou poruchu funkce ledvin, která může u pacientů trpících cukrovkou a léčených metforminem vést až laktátové acidóze. Z tohoto důvodu musí být léčba metforminem na nějakou dobu přerušena viz Upozornění pro použití přípravku Iopamigita 370 mg/ml.

U pacientů, kteří užívají tzv.betablokátory (na srdeční obtíže a vysoký krevní tlak) se mohou častěji a hlavně intenzivněji vyskytovat reakce z přecitlivělosti.

Léčivé přípravky snižující práh citlivosti k záchvatům (např. deriváty fenotiazinu, analeptika, tricyklická antidepresiva, inhibitory monoaminooxidázy, neuroleptika) mohou zvýšit výskyt záchvatů zejména u pacientů trpících epilepsií a pacientů s fokálním poškozením mozku. Pokud to lze, musí být léčba těmito léky přerušena 48 hodin před výkonem a až do 24 hodin po mozkové angiografii.

U pacientů léčených interferonem a interleukinem se častěji a zejména opožděně vyskytují reakce spojené s aplikací kontrastní látky, jako jsou: erytém, horečka a/nebo příznaky podobné chřipce. Důvod stále není znám.

Byla hlášena arteriální trombóza po podání jopamidolu po papaverinu.

Podání vasopresorů významně zesiluje neurologické účinky intraarteriálně podané kontrastní látky.

Pokud je plánována renální scintigrafie za pomoci injekční aplikace radiofarmaka sekretovaného renálním tubulem, měla by být pokud možno provedena před injekčním podáním kontrastní látky.

Těhotenství a kojení

Pokud jste těhotná nebo kojíte, domníváte se, že můžete být těhotná, nebo plánujete otěhotnět, poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem dříve, než začnete tento přípravek užívat.

Těhotenství

Musíte sdělit Vašemu lékaři, že jste těhotná. Nebyla prokázána bezpečnost používání jopamidu v těhotenství. Pokud je těhotná žena vyšetřována rentgenovým zářením, je záření vystaveno také dítě v děloze. Už jen z tohoto důvodu je nutné pečlivě zvážit přínos rentgenového vyšetření ať s nebo bez kontrastní látky. Kromě expozice plodu rentgenovému záření je třeba též zhodnotit poměr rizika a přínosu podání jodované kontrastní látky vzhledem k citlivosti fetální štítné žlázy k jódu.

Kojení

Jodované kontrastní látky jsou v malém množství vylučovány do mateřského mléka. Sporadické podání matce představuje nízké riziko nežádoucích účinků pro dítě, přesto by preventivně mělo být přerušeno kojení po dobu 24 hodin po podání jodované kontrastní látky.

Řízení dopravních prostředků a obsluha strojů

Účinek na schopnost řídit dopravní prostředky a obsluhovat stroje nebyl hodnocen.

Přípravek Iopamigita 370 mg/ml obsahuje sodík

Tento léčivý přípravek obsahuje přibližně, 0,059 mg sodíku v 1 mililitru (ml). Toto je nutné vzít v úvahu u pacientů s kontrolovaným příjmem sodíku.

3.    Jak se přípravek Iopamigita 370 mg/ml užívá

Tento léčivý přípravek Vám bude podán lékařem. Pokud máte nějaké otázky, zeptejte se Vašeho lékaře nebo lékárníka. Pokud Vám lékař nepředepíše jinak, záleží dávka na typu vyšetření, Vašem věku, tělesné hmotnosti, srdeční činnosti a celkovém zdravotním stavu a technice vyšetření. Většinou se užívají stejné koncentrace a objemy jako u ostatních neiontových rentgenkontrastních látek. Užívá se nejnižší dávka potřebná k dosažení požadovaného zobrazení.

Dávkovací doporučení na konci této příbalové informace vychází ze zkušenosti s neiontovými rentgenkontrastními látkami a z klinických studií s jopamidolem. Celkový podaný objem by neměl přesáhnout 250 ml. Dávkování dětským pacientům, pokud není indikováno jinak, záleží na věku a tělesné hmotnosti a určí ho ošetřující lékař.

Iopamigita 370 mg/ml je diagnostický přípravek určený k jednorázovému podání v daných indikacích. Opakovaná podání a vyšetření j sou možná.

Jak užívat přípravek Iopamigita 370 mg/ml

Dvě hodiny před podáním nesmíte jíst, abyste omezili riziko nežádoucích účinků jako je vdechnutí, nevolnost, zvracení.

Jestliže jste užil (a) více přípravku Iopamigita 370 mg/ml, než jste měl(a)

V případě, že dojde k náhodnému předávkování nebo pokud je významně zhoršena funkce ledvin, lze jopamidol odstranit z těla dialýzou.

Pokud máte jakékoli další otázky týkající se užívání tohoto přípravku, zeptejte se Vašeho lékaře nebo lékárníka.

4. Možné nežádoucí účinky

Podobně jako všechny léky, může mít i tento přípravek nežádoucí účinky, které se ale nemusí vyskytnout u každého.

Nežádoucí účinky spojené s podáním přípravku Iopamigita 370 mg/ml jsou většinou mírné až středné závažné a netrvají dlouho.

Avšak, jako u podobných rentgenkontrastních látek, mohou se objevit závažné reakce, v některých případech život ohrožující reakce, které vyžadují okamžitou účinnou léčbu.

Pokud si všimnete následujících nežádoucích účinků:

•    otok obličeje a krku (angioedém)

•    svědění a slzení očí (konjunktivitida); kašel; svědění; rýma nebo ucpaný nos, kýchání, kopřivka

•    velký pokles krevního tlaku, zrychlená srdeční činnost (tachykardie)

•    problémy s dýcháním, pocit cizího tělesa v krku, dušení (anafylaktoidní reakce)

•    neklid (agitovanost), zmodrání rtů, namodralá nebo bledá pokožka, studený pot, mdloby nebo ztráta

vědomí

•    bolest hlavy, závratě, pocit slabosti

•    pokles krevního tlaku může být též spojený se zpomalenou srdeční činností (bradykardie, vasovagální

reakce), po nějaké době může dojít ke zrychlení srdeční činnosti (tachykardie)

Řekněte o tom okamžitě radiologovi nebo personálu obsluhujícího rentgen, jelikož se může jednat o první příznaky alergické reakce nebo šoku. Vaše vyšetření bude přerušeno a vy dle potřeby podstoupíte léčbu.

Kromě výše uvedených příznaků, zde jsou uvedeny další nežádoucí účinky přípravku Iopamigita 370 mg/ml řazeny od nej častějších:

Časté (mohou postihnout až 1 z 10 lidí)

•    Dočasné změny dýchaní, dušnost, potíže s dýcháním a kašel

•    Nauzea; zvracení; změny chuti

•    Otok paží, kotníků nebo nohou (edémy), návaly, kopřivka, vyrážka, svědění, zrudnutí kůže

Vzácné (mohou postihnout až 1 z 1 000 lidí)

•    rentgenová zobrazení mozku a jiná zobrazení, při kterých se kontrastní látky dostávají ve vysokých

koncentracích arteriální krve v mozku: neklid, zmatenost, ztráta paměti, poruchy řeči, sluchu a zraku, epileptické záchvaty, třes, slabost způsobující neschopnost pohybu, paralýza, brnění nebo pocit necitlivostí paží a nohou (mravenčení); zvýšená citlivost ke světlu, dočasná slepota, kóma, ospalost

•    bylo hlášeno ucpání cévy krevní sraženinou vzniklou během angiografického vyšetření s katetrem, které

vedlo k srdečnímu infarktu

•    potíže s dýcháním, sípání, otok nebo stažení hrtanu (laryngu)

•    žaludeční obtíže

•    poruchy renálních funkcí vedoucí až k akutnímu selhávání ledvin, zejména u pacientů, kteří již mají

ledviny poškozené

•    závažné, život ohrožující reakce (včetně smrtelných), které vyžadují neodkladnou léčbu a jsou spojeny s

vitálními funkcemi kardiovaskulárního systému a často následně s respiračními reakcemi a reakcemi

CNS: pocit tepla, změny tělesné teploty (horečka), bolest hlavy, pocit nevolnosti, pocení, zimnice, mdloby

Velmi vzácné (mohou postihnout až 1 z 10 000 lidí)

•    klinicky významné poruchy: krevního tlaku, srdeční frekvence; rychlý, pomalý nebo nepravidelný tep,

bolest nebo tlak na hrudi, srdeční selhání, srdeční infarkt

•    otok nebo tekutina v plicích, zástava dechu

•    otok slinných žláz v ústech a okolí (“iodide mumps”)

•    otok tváře, kůže, jazyka, sliznic (např. v nose, v ústech) nebo ostatních částí těla, závažné kožní reakce

(zarudnutí, puchýře, krvácení, bolestivá pokožka, včetně rtů, očí, úst, nosu a genitálií).

•    otok a zarudnutí v okolí žíly, které je velmi bolestivé na dotek, ucpání žíly

•    reakce v místě aplikace: zánět a infekce měkkých tkání

Nežádoucí účinky s neznámou četností výskytu (četnost výskytu nelze z dostupných dat odhadnout)

•    změněná funkce štítné žlázy nebo závažná forma vysoké aktivity štítné žlázy (thyreotoxická krize)

•    mozková mrtvice způsobená ucpáním cévy krevní sraženinou

•    dočasné komplikace jako je závrať nebo bolest hlavy

•    reakce v místě aplikace: pokud injekce není zavedena přesně do cévy, místní otok a bolest v místě

aplikace

Mohou se objevit opožděné reakce, pokud si nejste jisti, kontaktujte Vašeho lékaře.

Hlášení nežádoucích účinků

Pokud se u Vás vyskytne kterýkoliv z nežádoucích účinků, sdělte to svému lékaři nebo personálu radiologie/radiologovi. Nežádoucí účinky můžete hlásit také přímo na adresu: Státní ústav pro kontrolu léčiv, Šrobárova 48, 100 41 Praha 10, webové stránky: www.sukl.cz/nahlasit-nezadouci-ucinek. Nahlášením nežádoucích účinků můžete přispět k získání více informací o bezpečnosti tohoto přípravku.

5. Jak přípravek Iopamigita 370 mg/ml uchovávat

Uchovávejte mimo dosah a dohled dětí.

Nepoužívejte přípravek po uplynutí doby použitelnosti vyznačené na obalu na lahvičce a krabičce za „Použitelné do“. Doba použitelnosti se vztahuje k poslednímu dni uvedeného měsíce.

Chraňte před chladem a mrazem.

Přípravek uchovávejte v původním obalu, aby byl chráněn před světlem. Chraňte před rentgenovým zářením. Nepoužívejte roztok, pokud není čirý.

Po otevření:

Chraňte před chladem a mrazem.

Chemická a fyzikální stabilita byla prokázána po dobu 24 hodin při teplotě 25°C.

Z mikrobiologického hlediska, pokud metoda otevření nevylučuje riziko mikrobiální kontaminace, by měl být přípravek podán okamžitě.

Není-li přípravek použit ihned, doba a způsob dalšího uchovávání jsou v odpovědnosti uživatele.

Veškerý nepoužitý obsah zlikvidujte.

Léčivé přípravky se nesmí vyhazovat do odpadních vod nebo domácího odpadu. Zeptejte se svého lékárníka, jak máte likvidovat přípravky, které již nepotřebujete. Tato opatření pomáhají chránit životní prostředí.

6. Obsah balení a další informace

Co přípravek Iopamigita 370 mg/ml obsahuje

-    Léčivou látkou je jopamidol. 1 ml obsahuje 755,2 mg jopamidolu, což odpovídá 370 mg jódu.

Jedna injekční lahvička s 20 ml roztoku obsahuje 15 104 mg jopamidolu, což odpovídá 7 400 mg jódu.

Jedna injekční lahvička s 50 ml roztoku obsahuje 37 760 mg jopamidolu, což odpovídá 18 500 mg jódu.

Jedna injekční lahvička s 75 ml roztoku obsahuje 56 640 mg jopamidolu, což odpovídá 27 750 mg jódu.

Jedna injekční lahvička s 100 ml roztoku obsahuje 75 520 mg jopamidolu, což odpovídá 37 000 mg jódu.

Jedna injekční lahvička s 200 ml roztoku obsahuje 151 040 mg jopamidolu, což odpovídá 74 000 mg jódu.

-    Pomocnými látkami jsou trometamol, natrium-kalcium edetát (dihydrát), kyselina chlorovodíková 36 % (pro úpravu pH) a voda pro injekce

Jak přípravek Iopamigita 370 mg/ml vypadá a co obsahuje toto balení

Iopamigita 370 mg/ml je injekční a infuzní roztok. Čirý, bezbarvý nebo slabě nažloutlý roztok.

pH

6,5 - 7,5

Osmolalita při 37 °C [mOsm/kg]

835

Osmolarita při 37 °C [mOsm/l]

544

Osmotický tlak při 37 °C [MPa]

2,08

Viskozita [mPa.s] při 20 °C

13,25

při 37 °C

12,5

Přípravek je balen v bezbarvé skleněné lahvičce s gumovou zátkou a hliníkovým uzávěrem, v krabičce s přiloženou příbalovou informací.

Velikosti balení přípravku Iopamigita 370 mg/ml, injekční a infuzní roztok:

10 lahviček po 20, 50, 75, 100 a 200 ml injekčního a infuzního roztoku 30 lahviček po 20, 50, 75 a 100 ml injekčního a infuzního roztoku 20 lahviček po 200 ml injekčního a infuzního roztoku

Na trhu nemusí být všechny velikosti balení.

Držitel rozhodnutí o registraci a výrobce

Držitel rozhodnutí o registraci:

Agfa HealthCare Imaging Agents GmbH Am Coloneum 4 50829 Koln Německo

Tel: + 49 221 5717-660 Fax: + 49 221 5717-1051 E-mail: imagingagents@agfa.com

Výrobce:

Solupharm GmbH Industriestr. 3 D-34212 Melsungen Německo

Tento léčivý přípravek je registrován v členských státech EHP pod následujícími názvy:

Rakousko    Iopamigita 370 mg J/ml Injektions-/Infusionslosung

Belgie    Iopamigita 370 mg/ml oplossing voor injectie/infusie

Bulharsko    HonaMHrma 370 mg/ml HH^e^HOHeH HH$y3HOHeH pa3TBop

Kypr    Iopamigita 370 mg/ml SráA,uga yra évsan/éyxuon

Dánsko    Iopamigita injektions- og infusionsv^ske, oppl0sning 370 mg/ml

Estonsko    Iopamigita 370

Německo    Iopamigita 370    mg Iod/ml

Řecko    Iopamigita 370    mg/ml Srá^uga    yra    8vsan/8y%uan

Španělsko    Iopamigita 370    mg/ml solución    inyectable y para perfusión EFG

Francie    Iopamigita 370 mg d'iode/mL, solution pour injection ou pour perfusion

Maďarsko    IOPAMIGITA 370 mg I/ml oldatos injekció vagy infuzió

Irsko    Iopamigita 370 mg/ml solution for injection/infusion

Itálie    Iopamigita 370 mg/ml soluzione iniettabile - per infusione

Litva

Iopamigita 370 mg/ml Injekcinis / infuzinis tirpalas

Lucembursko

Iopamigita 370 mg/ml solution pour perfusion / injection

Lotyšsko

Iopamigita 370 mg/ml škidums injekcijám un infúzijám

Nizozemsko

Iopamigita 370 mg I/ml oplossing voor injectie/infusie

Polsko

Iopamigita

Portugalsko

Iopamigita 370

Rumunsko

Iopamigita 370 mg/ml solutie injectabilá sau perfUzabilá

Švédsko

Iopamigita 370 mg/ml injektions-/infUsionsvátska losning

Slovinsko

Iopamigita 370 mg/ml raztopina za injiciranje/infundiranje

Slovensko

Iopamigita 370 mg/ml injekčný a infuzny roztok

Velká Británie

Iopamigita 370 mg/ml solution for injection/infusion

Tato příbalová informace byla naposledy revidována : 23.6.2013

Vyšetření

Objem

Konvenční angiografie

Digitální subtrakční angiografie

Arteriografie

Ostatní, non-cerebrální

Dospělí: Maximálně do objemu 250 ml. Objem jednotlivé aplikace záleží na vyšetřované vaskulární oblasti.

Děti: dle tělesné hmotnosti a věku.

Dospělí: 30 - 40 ml. Maximálně do objemu 250 ml. Objem jednotlivé aplikace záleží na vyšetřované vaskulární oblasti.

Děti: dle tělesné hmotnosti a věku.

Angiokardiografie

Dospělí: Maximálně do objemu 250 ml. Objem jednotlivé aplikace záleží na vyšetřované vaskulární oblasti.

Děti: dle tělesné hmotnosti a věku.

Koronární angiografie

4 - 10 ml na arterii, opakovat dle potřeby

Intravenózní digitální subtrakční angiografie

(i.v. DSA)

obecně

Dospělí: 30 - 40 ml, opakovat dle potřeby Děti: dle tělesné hmotnosti a věku.

Počítačová tomografie (CT)

Dospělí: 1 - 2 ml/kg tělesné hmotnosti Děti: dle tělesné hmotnosti a věku.

Maximální dávka pro Iopamigita 370 mg /ml je 1,5 ml/kg tělesné hmotnosti

Jodované kontrastní látky mohou být podány pouze za předpokladu, že jsou zajištěny podmínky pro léčbu závažných nežádoucích reakcí, tj. nezbytné technické a lékařské vybavení. Pacient by měl být po aplikaci sledován po dobu alespoň 30 minut, jelikož podle zkušeností se většina závažných reakcí objeví během této doby.

Pro intravenózní nebo intraarteriální podání (v injekci nebo infuzi).

Kontrastní látka by měla být před podáním zahřáta na teplotu těla. Zkušenosti ukazují, že takto zahřátá kontrastní látka je lépe tolerována.

Nepoužívejte přípravek Iopamigita 370 mg/ml, pokud není roztok čirý.

Kontrastní látka by měla být natažena do injekční stříkačky těsně před aplikací. Aby se co nejvíce zabránilo možnému riziku tromboembolie spojené s vyšetřením, měla by být doba kontaktu krve a kontrastní látky ve stříkačce nebo katetru co nejkratší. Pozornost je třeba věnovat angiografické technice a také častému omývání katetru fyziologickým roztokem (s přidaným heparinem, pokud je nutné). Nepoužitá kontrastní látka musí být zlikvidována.

Kontrastní látka musí být podána ležícímu pacientovi s možností okamžité změny polohy. Před vyšetřením by měl být pro případ potřeby zajištěn intravenózní přístup. Stejně jako u ostatních kontrastních látek obsahujících jód by měla být Iopamigita 370 mg/ml podána pouze pokud jsou k dispozici vhodná resuscitační opatření a okamžitá medikace.

Po aplikaci by měl být pacient sledován po dobu alespoň 30 minut, během kterých se na základě zkušeností může objevit většina nežádoucích účinků. Veškerý zdravotnický personál musí být informován o nežádoucích účincích a obecných a medikačních postupech.

U pacientů s poruchou ledvin, srdeční nedostatečností a celkově závažným stavem by dávka kontrastní látky měla být co nejnižší. Doporučuje se v těchto případech sledovat renální funkce nejméně po dobu tří dnů po vyšetření.

Předběžný test hypersensitivity s nízkou dávkou kontrastní látky se nedoporučuje, jelikož postrádá smysl a může vést v některých případech k závažným, někdy fatálním reakcím z přecitlivělosti.

Protože intravasální podání jopamidolu může vést k renálnímu selhávání, musí být léčba metforminem přerušena před, během a 48 hodin po vyšetření a opět nasazena poté, co jsou renální funkce vyhodnoceny jako normální.

Pacient musí být dostatečně hydratován před i po vyšetření. Jakékoli poruchy rovnováhy tekutiny a elektrolytů musí být léčeny. Pacienti s dis- and paraproteinémií (mnohočetný myelom/plasmacytom), diabetem mellitus, polyurií nebo oligourií, hyperurikémií a také malých dětí a starších pacientů a pacientů s celkově zhoršeným zdravotním stavem nesmí být před vyšetřením přísun tekutin nijak omezován. U rizikových pacientů je třeba monitorovat hladiny elektrolytů a tekutin a pečlivě sledovány příznaky snížení hladiny vápníku v séru.

Vzácně se může objevit reverzibilní renální selhávání. Predisponujícími faktory jsou: renální onemocnění v anamnéze, věk nad 60 let, nerovnováha tekutin, pokročilá ateroskleróza, dekompenzovaná srdeční nedostatečnost, vysoké dávky kontrastní látky a opakovaná podání, přímá aplikace kontrastní látky do renální arterie, expozice dalším nefrotoxickým látkám, závažná nebo chronická hypertenze, hyperurikémie a paraproteinémie (např. plasmocytom, makroglobulinémie).

U pacientů se zhoršenou funkcí ledvin by měly být léky, které mohou potenciálně poškozovat ledviny, podány pokud možno až po úplném vyloučení kontrastní látky. Opakované vyšetření pomocí kontrastní látky může provedeno poté, co se renální funkce vrátí na původní hodnoty.

Jodované kontrastní látky mohou být z krve odstraněny dialýzou.

U pacientů s feochromocytomem se doporučuje premedikace alfa-blokátory, jelikož po intravaskulární aplikaci neiontové kontrastní látky se může vyvinout závažná hypertenzní krize.

Kontrastní látka může interferovat s laboratorními testy bilirubinu, bílkovin nebo anorganických látek (např. železo, měď, vápník, fosfor). Tyto látky by neměly být vyšetřovány ve stejný den, kdy byla podána kontrastní látka.

Dávkování je třeba upravit u specifických skupin pacientů, jako jsou pacienti s poškozenou funkcí ledvin a/nebo jater.

Před použitím je nutné roztok vizuálně zkontrolovat. Použit může být pouze roztok, který neobsahuje žádné částice a není změněn.

Pacient nesmí užívat neuroleptika, jelikož snižují práh citlivosti k záchvatům, stejně tak analgetika, antiemetika, antihistaminika a sedativa skupiny fenothiazinu. Pokud je to možné, musí být léčba přerušena 48 hodin před výkonem a opět zahájena nejdříve za 24 hodin po vyšetření.

Angiografie by neměla být prováděna u pacientů s homocystinurií z důvodu zvýšeného rizika trombózy a embolie.

U jedinců, kteří jsou homozygoti pro srpkovitou anémii, je třeba podat nejnižší možnou dávku a zajistit dostatečnou hydrataci, aby se předešlo srpkovatění erytrocytů

Nepoužitý obsah pro jednoho pacienta během jednoho vyšetření musí být zlikvidován.

Jodované kontrastní látky mohou reagovat s kovovými povrchy obsahujícími měď (např. mosaz). Z tohoto důvodu je třeba se vyvarovat použití zařízení, kde přípravek přichází do přímého kontaktu s takovými povrchy.

Co dělat v případě, že se objeví nežádoucí účinky

Pokud se objeví nežádoucí reakce, je třeba okamžitě ukončit podávání kontrastní látky a zahájit léčbu odpovídající klinickému obrazu. Mohou být vyžadována obecná resuscitační opatření a může být vhodná též medikace, např. systémová (antihistaminika, kortikosteroidy, oxygenoterapie), léčba kardiovaskulární poruchy (vasepresory, plasma, elektrolyty), léčba křečí (diazepam) a tetanických křečí (kalcium glukonát). Renální funkce by měly být sledovány po dobu minimálně 3 dnů po předávkování.

Je nutno mít na paměti, že pacienti léčeni betablokátory mohou hůře odpovídat na podání adrenalinu a objemové substituce.

12