Ibuprofen Perrigo 400 Mg
sp.zn.sukls173081/2010 SOUHRN ÚDAJŮ O PŘÍPRAVKU
1. NÁZEV PŘÍPRAVKU
Ibuprofen Perrigo 400 mg, potahované tablety
2. KVALITATIVNÍ A KVANTITATIVNÍ SLOŽENÍ
Ibuprofenum 400 mg (ve formě ibuprofenum lysinicum 684 mg) Úplný seznam pomocných látek viz bod 6.1.
3. LÉKOVÁ FORMA
Potahované tablety
Bílé potahované tablety tvaru tobolky, na jedné straně vyraženo ‘L684’.
4. KLINICKÉ ÚDAJE
4.1. Terapeutické indikace
Určeno k symptomatické léčbě mírné až středně silné bolesti, jako je bolest hlavy, bolest při menstruaci a bolest zubů, snižuje horečku a bolest doprovázející akutní záněty horních cest dýchacích.
4.2. Dávkování a způsob podání
Přípravek je určen pouze pro perorální podání a krátkodobé užívání.
Dospělí a dospívající > 40 kg (starší dvanácti let):
Nejnižší účinná dávka by měla být užívána po co možná nejkratší dobu nutnou k úlevě od symptomů onemocnění.
Pokud je třeba tento přípravek užívat déle než 3 dny ke snížení horečky, nebo 4 dny k tlumení bolesti, nebo pokud dochází ke zhoršení příznaků, měl by se pacient poradit s lékařem.
Užívá se 1 tableta nanejvýš třikrát denně podle potřeby a zapíjí se vodou.
Interval mezi jednotlivými dávkami by měl být nejméně 6 hodin.
Užívají se maximálně 3 tablety v průběhu 24 hodin.
Doporučuje se, aby pacienti trpící přecitlivělostí žaludku užívali Ibuprofen Perrigo s jídlem.
Zvláštní skupiny pacientů
Pediatrická populace:
Přípravek se nedoporučuje užívat dospívajícím s hmotností menší než 40kg nebo dětem mladším 12 let.
Starší pacienti:
Není potřeba žádná zvláštní úprava v dávkování. Z důvodu možných nežádoucích účinků (viz bod 4.4) je vhodné starší pacienty pečlivě sledovat.
Poškození ledvin:
U pacientů s mírnou až středně závažnou renální insuficiencí není třeba snižovat dávku (pacienti se závažným poškozením ledvin viz bod 4.3)
Poškození jater: (viz bod 5.2):
U pacientů s mírným až středně závažným snížením jaterních funkcí není třeba snižovat dávku (pacienti se závažným poškozením jater viz bod 4.3)
4.3 Kontraindikace
- Přecitlivělost na léčivou látku nebo na kteroukoli pomocnou látku přípravku uvedenou v bodě 6.1.
- Pacienti, u nichž se již dříve vyskytly reakce z přecitlivělosti (např. bronchospasmus, astma, rýma, angioedém nebo kopřivka) v souvislosti s užíváním kyseliny acetylsalicylové nebo jiných protizánětlivých léků (NSA).
- Aktivní nebo anamnesticky recidivující peptický vřed/krvácení (dvě nebo více epizod prokázané ulcerace nebo krvácení).
- Anamnesticky gastrointestinální krvácení nebo perforace ve vztahu k předchozí léčbě nesteroidními antirevmatiky.
- Těžká jaterní nebo renální insuficience nebo závažné srdeční selhání (viz bod 4.4 Zvláštní upozornění a opatření pro použití).
- Pacienti s cerebrovaskulárním, nebo jiným aktivním krvácením.
- Pacienti trpící poruchou srážlivosti krve.
- Pacienti s neobjasněnou poruchou krvetvorby.
- Pacienti s těžkou dehydratací (způsobenou zvracením, průjmem nebo nedostatečným pitným režimem).
- Poslední trimestr těhotenství (viz bod 4.6 Těhotenství a kojení).
4.4. Zvláštní upozornění a opatření pro použití
Velké opatrnosti je zapotřebí u pacientů, jejichž zdravotní stav se může zhoršit:
• Vrozená porucha porfyrinového metabolismu (např. akutní intermitentní porfyrie).
• Bezprostředně po větším chirurgickém výkonu.
• U pacientů, kteří na jiné látky reagují alergicky, je zvýšené riziko vzniku alergické reakce po užití Ibuprofenu Perrigo.
• U pacientů, kteří trpí sennou rýmou, nosními polypy, nebo chronickou obstrukční plicní nemocí, je také zvýšené riziko výskytu alergických reakcí. Mohou se projevit ve formě ataky astmatu (tzv. analgetické astma), Quinckeho edému nebo kopřivky.
Nežádoucí účinky mohou být minimalizovány užíváním nejnižší účinné dávky po co nejkratší dobu nutnou ke zvládnutí symptomů (viz gastrointestinální a kardiovaskulární rizika níže).
Nesteroidní antirevmatika se mají používat s obzvláštní opatrností u starších pacientů, kteří jsou náchylnější k nežádoucím účinkům a existuje u nich zvýšené riziko potenciálně smrtelného gastrointestinálního krvácení, vředů nebo perforace.
Dlouhodobé užívání jakéhokoliv analgetika proti bolestem hlavy může tyto bolesti zhoršit. Pokud se tak stane, nebo je podezření na tento stav, měl by pacient vyhledat lékaře a léčbu analgetiky ukončit. Diagnóza bolesti hlavy z předávkování se předpokládá u pacientů, kteří trpí častými, nebo každodenními bolestmi hlavy, přestože (nebo kvůli tomu, že) pravidelně užívají léky proti bolestem hlavy.
Respirační reakce:
U pacientů s přítomným průduškovým astmatem, anamnézou průduškového astmatu nebo alergických onemocnění existuje zvýšené riziko vzniku bronchospasmu.
SLE a smíšená choroba pojivové tkáně:
Systémový lupus erythematodes a smíšená choroba pojivové tkáně zvyšuje riziko výskytu aseptické meningitidy (viz bod 4.8 Nežádoucí účinky)
Další NSA:
Přípravek Ibuprofen Perrigo by neměl být užíván současně s jinými NSAID, včetně selektivních inhibitorů cyklooxygenázy-2 (viz bod 4.5).
Renální reakce:
U hypertenze a/nebo srdeční nedostatečnosti může dojít ke zhoršení renálních funkcí a/nebo retenci tekutiny.
Funkce ledvin se může dále zhoršovat (viz bod 4.3 Kontraindikace a bod 4.8 Nežádoucí účinky).
Jaterní reakce:
Porucha funkce jater (viz bod 4.3 Kontraindikace a bod 4.8 Nežádoucí účinky). Gastrointestinální reakce:
NSA by měly být podávány s obezřetností pacientům s anamnézou gastrointestinálního onemocnění (ulcerózní kolitida, Crohnova choroba), protože může dojít ke zhoršení těchto onemocnění (viz bod 4.8).
Gastrointestinální krvácení, vředy a perforace, které mohou být smrtelné, byly hlášeny při používání všech NSA kdykoliv během léčby těmito přípravky, s varovnými příznaky nebo bez nich, i u pacientů bez anamnézy předchozích závažných gastrointestinálních příhod.
Riziko gastrointestinálního krvácení, vředů nebo perforace stoupá se zvyšující se dávkou NSA, u pacientů s anamnézou vředové choroby, zejména pokud je komplikovaná krvácením nebo perforací (viz bod 4.3) a u starších osob. Tito pacienti musí zahájit léčbu nejnižší možnou dávkou.
U těchto pacientů a u pacientů dlouhodobě léčených acetylsalicylovou kyselinou v nízkých dávkách nebo jinými léky zvyšujícími gastrointestinální riziko (viz níže a bod 4.5) je třeba zvážit kombinovanou terapii s protektivními látkami (např. misoprostol nebo inhibitory protonové pumpy.
Pacienti s anamnézou gastrointestinální toxicity, zejména starší pacienti, musí hlásit všechny neobvyklé břišní příznaky (zejména gastrointestinální krvácení), a to hlavně na začátku léčby.
Zvýšená opatrnost je nutná u pacientů souběžně léčených jinými léky zvyšujícími riziko ulcerací nebo krvácení, jako jsou např. orálně podávané kortikosteroidy, nebo antikoagulancia jako warfarin, selektivní inhibitory zpětného vychytávání serotoninu, nebo antiagregancia jako je např. kyselina acetylsalicylová (viz bod 4.5 Interakce).
Pokud se u pacientů užívajících ibuprofen vyskytne gastrointestinální krvácení, nebo vředy, léčba musí být ukončena.
Kožní reakce:
V souvislosti s používáním NSA byly velmi vzácně hlášeny případy závažných kožních reakcí, z nichž některé byly smrtelné, včetně exfoliativní dermatitidy, Stevens-Johnsonova syndromu a toxické epidermální nekrolýzy (viz bod 4.8). Těmito reakcemi jsou nejvíce ohrožení pacienti na počátku léčby, protože reakce se ve většině případů objevují během prvního měsíce léčby. Přípravek Ibuprofen Perrigo musí být vysazen při prvních známkách výskytu vyrážky, slizničních lézí nebo jakýchkoli jiných příznaků hypersenzitivity.
Planné neštovice mohou výjimečně způsobit vážné kožní a podkožní infekční komplikace. Doposud nelze vyloučit účast NSA na zhoršení těchto infekcí, proto se užívání přípravku Ibuprofen Perrigo při výskytu planných neštovic nedoporučuje.
Kardiovaskulární a cerebrovaskulární účinky:
Před započetím léčby je třeba poučit (ošetřujícím lékařem, nebo lékárníkem) pacienty s anamnézou hypertenze a/nebo mírného až středně těžkého srdečního selhání, protože v souvislosti s léčbou nesteroidními antirevmatiky byly hlášeny případy retence tekutin, hypertenze a edémy.
Klinické studie a epidemiologická data poukazují na to, že užívání ibuprofenu, zejména ve vysokých dávkách (2400 mg denně) může být při dlouhodobé léčbě spojeno s mírným zvýšením rizika arteriálních trombotických příhod, jako je například infarkt myokardu nebo cévní mozková příhoda. Epidemiologické studie nepoukazují na zvýšené riziko infarktu myokardu při podávání nízkých dávek ibuprofenu (tedy < 1200 mg denně).
Další upozornění:
Vzácně se vyskytly vážné akutní alergické reakce (například anafylaktický šok). Při prvních známkách alergické reakce po podání/užití přípravku Ibuprofen Perrrigo musí být léčba přerušena. Další léčebný postup musí na základě příznaků určit lékař.
Při dlouhodobém užívání přípravku Ibuprofen Perrigo musí být pravidelně prováděny jaterní testy, kontrola funkcí ledvin a rovněž krevní obraz.
Obecně může časté užívání analgetik, především pokud se jedná o kombinaci několika různých léčivých látek proti bolesti, vést k trvalému poškození ledvin s rizikem selhání ledvin (analgetická nefropatie). Může dojít ke zvýšení tohoto rizika v případě velké fyzické zátěže spojené se ztrátou soli a s dehydratací. Proto by se analgetika měla užívat s rozmyslem.
Při souběžném požívání alkoholu se zvyšuje nebezpečí výskytu nežádoucích účinků spojených s užíváním léčivé látky, při užívání NSA může dojít především k nárůstu nežádoucích účinků postihujících gastrointestinální trakt nebo centrální nervový systém.
4.5. Interakce s jinými léčivými přípravky a jiné formy interakce
Ibuprofen se nemá užívat souběžně s níže uvedenými léky
Kyselina acetylsalicylová:
Pokud se nejedná o nízké dávky kyseliny acetylsalicylové (méně než 75mg denně) měl by být pacient poučen lékařem, že existuje zvýšené riziko nežádoucích účinků (viz bod 4.4).
Experimentální údaje ukazují, že ibuprofen může inhibovat účinek nízké dávky aspirinu na shlukování krevních destiček, pokud se tyto léky užívají souběžně. Tyto údaje však mají své limity a není znám jejich dopad na klinickou praxi. Zejména při ojedinělém krátkodobém podávání ibuprofenu není klinicky významný vliv pravděpodobný (viz 5.1).
Jiné NSAR včetně selektivních inhibitorů cyklooxygenázy-2:
Souběžné používání dvou a více NSA může zvýšit riziko nežádoucích účinků. Měli bychom se tedy vyhnout společnému podávání ibuprofenu s dalšími NSA (viz bod 4.4).
Ibuprofen by měl být používán s obezřetností v kombinaci s následujícími léky:
Antikoagulancia
NSA mohou zvýšit účinky antikoagulancií jako je warfarin (viz bod 4.4).
Fenytoin:
Souběžné užívání ibuprofenu s fenytoinem může zvýšit sérové hladiny obou látek. Kontrola hladiny fenytoinu v séru není obvykle pro stanovení správné dávky potřeba (interval delší než 4 dny).
Antihypertenziva, diuretika
NSA mohou snížit účinek těchto léků. Diuretika mohou zvýšit riziko vzniku nefrotoxicity NSA. U některých pacientů se zhoršenou funkcí ledvin (např. dehydrovaní nebo starší pacienti se sníženou funkcí ledvin) může souběžné podávání ACE inhibitorů, betablokátorů nebo angiotensin-II antagonistů a činitelů inhibujících cyklo-oxygenázu vést k dalšímu zhoršení funkcí ledvin, včetně možného akutního renálního selhání, které bývá obvykle nevratné. Proto by se měla kombinace souběžně podávaných léků vždy pečlivě zvážit, zejména u starších pacientů. Pacienti by měli být dostatečně hydratováni a mělo by se uvážit také sledování renálních funkcí po zahájení souběžné terapie a další následná pravidelná kontrola.
Kalium šetřící diuretika:
Souběžné podávání ibuprofenu a kalium šetřících diuretik může vést k hyperkalemii (je doporučena kontrola hladin draslíku v séru).
Kortikosteroidy
Zvýšené riziko gastrointestinálních vředů nebo krvácení (vit bod 4.4).
Antiagregační a selektivní inhibitory zpětného vychytávání serotoninu (SSRI)
Zvýšené riziko gastrointestinálního krvácení (viz bod 4.4).
Digoxin:
Souběžné podávání přípravku Ibuprofen Perrigo s digoxinem může zvýšit sérové hladiny těchto přípravků. Kontrola hladiny digoxinu v séru není nutná ke stanovení správné dávky (interval delší než čtyři dny).
Lithium
Existuje potenciální riziko zvýšení hladiny lithia v séru. Kontrola hladiny lithia v séru není nutná ke stanovení správné dávky (interval delší než čtyři dny).
Probenecid a sulfinpyrazon:
Léčivé přípravky obsahující probenecid nebo sulfinpyrazon mohou zpomalit vylučování ibuprofenu.
Methotrexat:
Podání ibuprofenu do 24 hodin před nebo po užití methotrexatu může vést ke zvýšení koncentrací methotrexatu a zvýšit jeho toxický efekt.
Ciklosporin
Zvýšené riziko nefrotoxicity.
Takrolimus
Zvýšené riziko nefrotoxicity při užívání NSA spolu s takrolimem.
Zidovudin
U hemofiliků s pozitivním nálezem HIV se prokázalo zvýšené riziko hemarthrosu a hematomů při souběžné léčbě zidovudinem a ibuprofenem.
Deriváty sulfonylurey:
Klinické výzkumy odhalily vzájemné působení nesteroidních protizánětlivých léků a antidiabetik (sulfonylureatika). Přestože interakce mezi ibuprofenem a sulfonylureatiky nebyla doposud popsána, při jejich souběžném užívání se z preventivního hlediska doporučuje kontrola hodnot krevního cukru.
Chinolonová antibiotika
Při pokusech na zvířatech bylo zjištěno, že při souběžné léčbě NSA a chinolonovými antibiotiky dochází ke zvýšenému riziku rozvoje křečí.Pacienti léčeni NSA a chinolony mohou mít zvýšené riziko rozvoje křečí.
4.6. Těhotenství a kojení
Plodnost: K dispozici jsou pouze omezené důkazy že léky, které inhibují cyklooxygenázo-prostaglandinovou syntézu, mohou snižovat schopnost otěhotnět svým účinkem na průběh ovulace. Pokud se léčba vysadí, je tento účinek reverzibilní.
Inhibice prostaglandinové syntézy může mít nežádoucí účinky na těhotenství a/nebo vývoj embrya/plodu. Výsledky epidemiologických studií poukazují na zvýšené riziko potratu, kardiálních malformací a gastroschizy po užívání inhibitoru prostaglandinové syntézy na
6
začátku těhotenství. Absolutní riziko kardiovaskulárních malformací se zvýšilo z méně než 1% na přibližně 1.5%. Riziko pravděpodobně stoupá se zvýšením dávek a s prodlužováním léčby.
U zvířat se prokázalo, že podání inhibitorů syntézy prostaglandinů vede k zvýšení pre- a postimplantačních ztrát a k fetální/embryonální letalitě. Kromě toho byl u zvířat při podávání inhibitorů prostaglandinové syntézy v průběhu organogenetické periody hlášen nárůst výskytu různých malformací, včetně srdečních.
Během prvního a druhého trimestru těhotenství nesmí být ibuprofen podán, pokud to není zcela nezbytné.
Pokud ibuprofen užívá žena, která se pokouší otěhotnět, nebo v prvním a druhém trimestru těhotenství, měly by být dávky co nejnižší a doba léčby co nejkratší.
Během třetího trimestru těhotenství mohou vystavovat všechny inhibitory prostaglandinové syntézy plod následujícím rizikům:
o kardiopulmonární toxicita (riziko předčasného uzávěru duktus arteriosus a pulmonární hypertenze);
o dysfunkce ledvin, která může způsobit selhání ledvin s oligohydramnion;
matku a novorozence na konci těhotenstvít těmto rizikům:
o potenciální prodloužení krvácení, anti-agregační efekt, může se objevit i v případě velmi nízkých dávek.
o inhibice děložních stahů vedoucí k oddálení nebo prodloužení porodu.
Proto je ibuprofen během třetího trimestru těhotenství kontraindikován.
Kojení
Ibuprofen a jeho metabolity mohou v nízkých koncentracích přejít do mateřského mléka. Doposud nejsou známy žádné nežádoucí účinky na novorozence, obecně tedy není nutné přerušovat kojení při dodržení doporučeného dávkování u krátkodobé léčby bolesti a horečky.
4.7. Účinky na schopnost řídit a obsluhovat stroje
Protože nežádoucí účinky na centrální nervový systém jako například únava a závratě se mohou vyskytnout při užívání přípravku Ibuprofen Perrigo ve vysokých dávkách, může být schopnost reagovat a schopnost aktivně se účastnit silničního provozu a obsluhovat stroje v ojedinělých případech omezena. Ve větší míře se tyto nežádoucí účinky mohou vyskytnout při kombinaci přípravku s alkoholem.
4.8 Nežádoucí účinky
Četnost výskytu nežádoucích účinků je zaznamenána následovně:
Velmi časté (> 1/10)
Časté (> 1/100 to <1/10)
Méně časté (> 1/1,000 to <1/100)
Vzácné (> 1/10,000 to <1/1,000)
Velmi vzácné (<1/10,000), není známo (z dostupných údajů nelze určit.
V každé frekvenční skupině jsou nežádoucí účinky uváděny v pořadí podle klesající závažnosti.
Nejčastější hlášené nežádoucí účinky jsou gastrointestinální povahy. Peptické vředy, perforace, nebo gastrointestinální krvácení, které může být někdy fatální, se může objevit zejména u starších lidí (viz bod 4.4). Nauzea, zvracení, průjem, plynatost, zácpa, dyspepsie, bolesti břicha, meléna, hematemeza, ulcerózní stomatitida, exacerbace kolitidy a Crohnova nemoc (viz bod 4.4) byly hlášeny po podání léku. Méně často byl hlášen výskyt gastritidy.
Edém, hypertenze a selhání srdce byly hlášeny v souvislosti s léčbou NSAID.
Z klinických studií a epidemiologických dat je zřejmé, že užívání ibuprofenu, především ve vysokých dávkách (2400 mg denně) a při dlouhodobé léčbě může souviset s mírným zvýšením rizika arteriálních trombotických příhod (např. infarkt myokardu nebo iktus) (viz bod 4.4).
Přehled následujících nežádoucích účinků zahrnuje všechny nežádoucí účinky, které se vyskytly při léčbě ibuprofenem a rovněž ty, které byly zaznamenány při dlohodobé léčbě vysokými dávkami u revmatických pacientů. Uvedená četnost výskytu, která přesahuje hlášení o velmi vzácném výskytu, se vztahuje ke krátkodobému užívání při maximální denní dávce do 1 200 mg ibuprofenu ve formě tablet pro orální užívání a maximálně do 1 800 mg ve formě čípků.
U následujících nežádoucích účinků je nutno vzít v úvahu, že jejich výskyt často souvisí s dávkováním a reakce jednotlivých pacientů se mohou lišit.
Infekce a infestace:
Velmi vzácně: Zhoršení infekčních zánětů (např. rozvoj nekrotické fascitis) bylo popsáno při souběžném užívání nesteroidních protizánětlivých léků. Pravděpodobně to souvisí s mechanismem působení nesteroidních protizánětlivých léků.
Pokud se objeví známky infekce, nebo se její projevy během užívání přípravku Ibuprofen Perrigo zhorší, je pacientovi doporučeno bezodkladně navšívit lékaře, aby zvážil případnou léčbu antibiotiky.
Příznaky aseptické meningitidy se ztuhlostí šíje, bolestí hlavy, pocity na zvracení, zvracením, horečkou nebo dezorientací byly zaznamenány při užívání ibuprofenu. Pacienti s autoimunitním onemocněním (SLE, smíšená choroba pojivové tkáně) jsou predisponováni k výskytu těchto příznaků.
Poruchy krve a lymfatického systému:
Velmi vzácné: poruchy krvetvorby (anémie, leukopenie, trombocytopenie, pancytopenie, agranulocytóza). K prvním příznakům nebo projevům patří horečka, bolest v krku, povrchové ulcerace v ústech, příznaky podobné chřipce silná únava, krvácení z nosu a do kůže. V takových případech je třeba pacientovi doporučit aby okamžitě přerušil léčbu, neužíval svévolně žádná jiná analgetika nebo antipyretika a navštívil lékaře. Při dlouhodobé léčbě by měl být pravidelně kontrolován krevní obraz.
Poruchy imunitního systému:
Méně časté: Alergické reakce v podobě vyrážky a svědění, ataky astmatu (případně s poklesem krevního tlaku), zhoršení příznaků u astmatu, bronchospasmus, dušnost. Pacient musí být poučen, aby okamžitě informoval lékaře a přestal v tomto případě nadále přípravek Ibuprofen Perrigo užívat.
Velmi vzácné: Závážné celkové alergické reakce. Mezi příznaky může patřit: otok obličeje, jazyka a hltanu, dušnost, tachykardie, hypotenze (anaflaxe, angioedém, nebo šoková reakce). Objeví-li se některý z těchto příznaků, což se může stát i při prvním užití, je nutný okamžitý zásah lékaře.
Psychiatrické poruchy:
Velmi vzácně: Psychotické reakce, deprese.
Poruchy nervového systému:
Méně časté: Poruchy centrálního nervového systému, jako např. bolest hlavy, závratě, nespavost, třes, podrážděnost nebo únava.
Poruchy oka:
Méně časté: Poruchy vidění.
Poruchy ucha a labyrintu:
Vzácně: Tinitus.
Srdeční poruchy:
Velmi vzácně: Palpitace, srdeční selhání, inarkt myokardu.
Cévní poruchy:
Velmi vzácně: Arteriální hypertenze.
Respirační, hrudní a mediastinální poruchy:
Velmi vzácně: Zhoršení astmatu, bronchospasmus, dušnost.
Gastrointestinální poruchy:
Časté: Gastrointestinální poruchy jako např. pálení žáhy, bolesti břicha, pocity na zvracení, zvracení, nadýmání, průjem, zácpa a mírné krvácení v zažívacím traktu, které může ve výjimečných případech způsobit anémii.
Méně časté: Gastrointestinální vředy s potenciálním krvácením a perforací. Ulcerózní stomatitida, exacerbace ulcerózní kolitidy a Crohnova nemoc (viz bod 4.4), gastritida.
Velmi vzácné: Ezofagitida, zánět slinivky, vznik střevních membranosních striktur. Pacient musí být poučen, aby v případě silných bolestí břicha, výskytu melény, nebo hematemézy přestal přípravek Ibuprofen Perrigo užívat a okamžitě navštívil lékaře.
Poruchy jater a žlučových cest:
Velmi vzácně: Dysfunkce jater, poškození jater, především při dlouhodobém užívání, selhání jater a akutní hepatitida.
Poruchy kůže a podkožní tkáně: Méně časté: Různé kožní vyrážky
Velmi vzácné: Vážné formy kožních reakcí, jako je např. bulózní reakce, včetně Stevens-Johnson syndromu, erytéma multiforme a toxická epidermální nekrolýza, alopecie. Ve zcela výjimečných případech se mohou v průběhu neštovic vyskytnout vážné infekce kůže a měkkých tkání (viz také “Infekce a nákazy”).
Poruchy ledvin a močových cest:
Vzácné: Papilární nekróza a zvýšení hladiny močoviny v séru.
Velmi vzácné: Výskyt edémů, především u pacientů s arteriální hypertenzí nebo renální insuficiencí, nefrotický syndrom, interticiální nefritida, která může být spojena s akutní renální insuficiencí, proto musí být funkce ledvin pravidelně sledovány.
4.9. Předávkování
U dospívajících a dospělých není pevně stanovena hranice, kdy může dojít k předávkování. Poločas rozpadu v případě předávkování je 1,5-3 hodiny.
Symptomy
U většiny pacientů, kteří požili klinicky významné množství NSA se nevyskytnou závažnější příznaky, než je nausea, zvracení, bolest v epigastriu nebo vzácněji průjem, rovněž se mohou vyskytnout tinitus, bolest hlavy, závratě a gastrointestinální krvácení. Při závažnější otravě se toxicita projeví v centrálním nervovém systému jako ospalost, příležitostně excitace a dezorientace nebo koma. Příležitostně mají pacienti křeče. U těžší otravy může vzniknout metabolická acidóza a prodloužení protrombinového času/INR, pravděpodobně důsledkem působení koagulačních faktorů v krevním oběhu. Může vzniknout akutní selhání ledvin, poškození jater. U astmatiků může dojít k exacerbaci astmatu.
Léčba
Léčba je symptomatická a podpůrná a spočívá v udržení průchodných dýchacích cest a monitorování srdečních funkcí a vitálních známek až do jejich stabilizace. V případech, kdy doba od požití potenciálně toxického množství ibuprofenu není delší než 1 hodina je indikováno perorální podání aktivního uhlí. V případě častých nebo protrahovaných křečí se podá diazepam nebo lorazepam i.v. U astmatu se podávají bronchodilatancia.
5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI
5.1. Farmakodynamické vlastnosti
Farmakoterapeutická skupina: Nesteroidní protizánětlivá a protirevmatická léčiva, deriváty kyseliny propioniové.
ATC skupina: M01AE01
Ibuprofen lysine je lysinová sůl ibuprofenu. Ibuprofen je nesteroidní protizánětlivé léčivo (NSAID), které v konvenčních studiích na zvířatech u zánětů účinně inhibuje syntézu prostaglandinů. U člověka ibuprofen snižuje bolest způsobenou zánětem, otok a horečku.
Ibuprofen dále reverzibilně inhibuje ADP (adenosin difosfát) a kolagenem stimulovanou agregaci destiček.
Z experimentálních dat je zřejmé, že ibuprofen může inhibovat účinek nízkých dávek kyseliny acetylsalicylové na agregaci krevních destiček při souběžném podávání Ve studii s jednorázovou dávkou 400 mg ibuprofenu podávanou 8 h před nebo 30 min po podání kyseliny acetylsalicylové (81 mg) byl pozorován snížený účinek ASA s rychlým uvolňováním na tvorbu tromboxanu nebo agregaci destiček. Omezenost těchto dat a nejasnost extrapolace ex vivo dat na klinický stav však vedou k domněnce, že nelze učinit konečné závěry týkající se pravidelného užívání ibuprofenu. Při ojedinělém podávání ibuprofenu není klinicky významný vliv pravděpodobný.
5.2. Farmakokinetické vlastnosti
Většina farmakokinetických údajů získaných po aplikaci ibuprofenu se vztahuje také na ibuprofen lysine.
Při orálním užívání je ibuprofen částečně vstřebáván v žaludku a zcela pak v tenkém střevě.
Po metabolizaci v játrech (hydroxylace, karboxylace) jsou farmakologicky inaktivní metabolity zcela vyloučeny, především ledvinami (90 %), ale též žlučí. Poločas rozpadu u zdravých osob a u pacientů s onemocněním jater a ledvin je 1.8 - 3.5 hodin, vazba na plasmatické proteiny je přibližně 99 %.
Maximální plasmatické koncentrace v séru po orálním užití lékové formy se standardním uvolňováním (tablety) s jídlem je dosaženo po 1 - 2 hodinách.
Maximální plasmatické koncentrace po orálním užití lékové formy se standardním uvolňováním (tablety) na lačno je dosaženo v rozmezí 60 až 90 minut. Nicméně, přípravek Ibuprofen Perrigo je při orálním užití na lačno vstřebáván z gastrointestinálního traktu mnohem rychleji s maximální plasmatickou koncentrací v séru po 30 minutách (median). Ibuprofen je po podání přípravku Ibuprofen Perrigo v plazmě přítomen déle než 8 hodin.
5.3. Předklinické údaje vztahující se k bezpečnosti
Subchronická a chronická toxicita ibuprofenu z experimentů prováděných na zvířatech se projevovala většinou ve formě lézí a ulcerace v gastrointestinálním traktu. Ve studiích in vitro a in vivo nebyl zjištěn žádný klinicky relevantní důkaz mutagenního potenciálu ibuprofenu. Ve studiích prováděných na myších a potkanech nebylo potvrzeno karcinogenní působení ibuprofenu. Ibuprofen vedl k inhibici ovulace u králíků a rovněž k poruchám implantace plodu u různých druhů zvířat (králík, potkan, myš). Experimentální studie u potkanů a králíků potvrdily, že ibuprofen přechází do placenty. Při dávkách toxických pro matku docházelo ke zvýšenému výskytu malformací (ventrikulární septální defekty) u mláďat potkanů.
Léčivá látka ibuprofen představuje ekologické riziko pro ryby.
6. FARMACEUTICKÉ ÚDAJE
6.1. Seznam pomocných látek
Jádro tablety krospovidon kopovidon
mikrokrystalická celulosa magnesium- stearát
Potahová vrstva tablety Potahová soustava Opadry II bílá *
*Obsahuje složky: polyvinylalkohol, oxid titaničitý (E 171), makrogol a mastek.
6.2. Inkompatibility
Neuplatňuje se.
6.3. Doba použitelnosti
3 roky
6.4. Zvláštní opatření pro uchovávání
Tento léčivý přípravek nevyžaduje žádné zvláštní podmínky uchovávání.
6.5. Druh obalu a velikost balení
Blistr z bílého neprůhledného PVC/PVdC s hliníkovou fólií.
Blistry jsou baleny do krabičky.
Velikosti balení: 8, 12, 16 nebo 24 tablet
Na trhu nemusí být k dispozici všechny velikosti balení.
6.6 Zvláštní opatření pro likvidaci přípravku
Žádné zvláštní požadavky.
7. DRŽITEL ROZHODNUTÍ O REGISTRACI
Wrafton Laboratories Ltd Braunton
Devon, EX33 2DL Velká Británie
8. REGISTRAČNÍ ČÍSLO
07/252/13-C
9. DATUM PRVNÍ REGISTRACE/PRODLOUŽENÍ REGISTRACE
12.6.2013
10. DATUM REVIZE TEXTU
12.6.2013
12