Příbalový Leták

Gammanorm 165 Mg/Ml

sp.zn. sukls7575/2014


SOUHRN ÚDAJŮ O PŘÍPRAVKU

1.    NÁZEV PŘÍPRAVKU

GAMMANORM 165 mg/ml, injekční roztok

2.    KVALITATIVNÍ A KVANTITATIVNÍ SLOŽENÍ

Immunoglobulinum humanum normále (SC/IMIg)

Immunoglobulinum humanum normale    165 mg/ml*

* odpovídá proteinum humanum jehož obsahem je nejméně z 95 % IgG.

Jedna injekční lahvička o obsahu 6 ml obsahuje: 1 g * immunoglobulinum humanum normale.

Jedna injekční lahvička o obsahu 10 ml obsahuje: 1,65 g * immunoglobulinum humanum normale.

Jedna injekční lahvička o obsahu 12 ml obsahuje: 2 g * immunoglobulinum humanum normale.

Jedna injekční lahvička o obsahu 20 ml obsahuje: 3,3 g* immunoglobulinum humanum normale.

Jedna injekční lahvička o obsahu 24 ml obsahuje: 4 g * immunoglobulinum humanum normale.

Jedna injekční lahvička o obsahu 48 ml obsahuje: 8 g * immunoglobulinum humanum normale.

Zastoupení podtříd IgG:

IgG1    59%

IgG2 36%

IgG3 4.9%

IgG4 0.5%

IgA max. 82,5 mikrogramů/ml Úplný seznam pomocných látek viz bod 6.1.

3. LÉKOVÁ FORMA Injekční roztok

Tekutý přípravek je čirý nebo slabě zakalený a bezbarvý nebo bledožlutý či světle hnědý.

4. KLINICKÉ ÚDAJE

4.1 Terapeutické indikace

Substituční léčba dospělých a dětí (0 - 18 let) při syndromech primárního imunodeficitu jako:

-    kongenitální agamaglobulinémie a hypogamaglobulinémie

-    běžný variabilní imunodeficit

-    závažný kombinovaný imunodeficit

-    deficit podtříd IgG s opakujícími se infekcemi

Substituční léčba při myelomu nebo chronické lymfatické leukémii se závažnou sekundární hypogamaglobulinémií a opakujícími se infekcemi.

4.2 Dávkování a způsob podání

Dávkování

Substituční léčba

Léčbu je třeba zahájit a kontrolovat pod dohledem lékaře zkušeného v léčbě imunodeficitů.

Dávkování je třeba určit pro každého pacienta individuálně v závislosti na farmakokinetické a klinické odpovědi. Následující dávkování je uvedeno pouze jako vodítko.

Při subkutánním podávání by se mělo dávkovacím režimem dosáhnout stálé hladiny IgG. Počáteční nárazová dávka dosahuje zpravidla nejméně 0.2-0.5 g/kg. Po dosažení dynamické rovnováhy hladin IgG se podávají opakovaně udržovací dávky tak, aby bylo dosaženo kumulativní měsíční dávky v řádu 0.4-0.8 g/kg.

Aby bylo možné upravovat dávku a dávkovací intervaly, je třeba měřit úroveň hladin. Intramuskulární podání viz níže.

Pediatričtí pacienti

Jsou k dispozici údaje týkající se dětí (0-18 let) postižených PID. Stejně jako u dospělých by měly být měřeny nejnižší hodnoty, aby bylo možno upravit dávku a interval podávání. Po dosažení setrvalých hladin IgG jsou většinou podávány udržovací dávky 80 až 100 mg/kg/týden, což by mělo tvořit kumulativní měsíční dávku 0,4-0,8 g/kg. Je-li zvažována domácí léčba, měl by být konzultován lékař se zkušenostmi v oboru domácí péče. Rodiče pacienta by měli být instruováni o použití aplikátoru, infúzních technik, o vedení deníku léčby a o opatřeních, která je třeba dodržovat v případě výskytu závažných nežádoucích účinků.

Způsob podání

Gammanorm se podává subkutánně nebo intramuskulárně. Ve výjimečných případech, pokud nelze použít subkutánní podání, mohou být nízké dávky přípravku Gammanorm podány intramuskulárně.

Subkutánní infúze

Pokud je léčba prováděna doma, pak musí být zahájena lékařem, který má zkušenosti s vedením pacientů v průběhu domácí léčby. Pacienta je třeba informovat o použití dávkovací pumpy, o infúzních technikách, o vedení záznamů o léčbě a o opatřeních, které je třeba provést v případě závažných nežádoucích účinků.

Subkutánní infúze pomocí dávkovací pumpy

Obvyklá dávka přípravku Gammanorm je 0,6 ml (100 mg) na kg tělesné hmotnosti jednou za týden, která může být podána na několika místech. Počáteční rychlost infúze: 10 ml/hod/na pumpu. Rychlost infúze může být postupně zvyšována o 1 ml/hod/ na pumpu každé tři až čtyři týdny. Maximální podaná dávka za současného použití dvou pump byla 40 ml/hod.

Pokud je třeba aplikovat větší dávky, pak je nutné podávat je rozděleně do několika míst vpichu.

Intramuskulární injekce musí být podána lékařem nebo zdravotní sestrou.

4.3    Kontraindikace

Hypersenzitivita na léčivou látku nebo na kteroukoli pomocnou látku uvedenou v bodě 6.1. Gammanorm nesmí být podáván intravenózně.

Gammanorm nesmí být podáván intramuskulárně v případech závažné trombocytopenie a při jiných poruchách krevní srážlivosti.

4.4    Zvláštní upozornění a opatření pro použití

Pokud je Gammanorm náhodně podán do krevní cévy, může u pacienta dojít k šoku.

Je třeba dodržovat infúzní rychlost doporučenou v bodě 4.2 “Způsob podání“.

Pacienty je třeba pečlivě sledovat a pozorovat, zda u nich nedochází v průběhu podávání infúze a alespoň 20 minut po jejím skončení k nežádoucím účinkům.

K některým nežádoucím účinkům dochází častěji u pacientů, kteří dostávají lidský normální imunoglobulin poprvé nebo, ve vzácných případech, pokud se mění přípravek lidského normálního imunoglobulinu popřípadě pokud je léčba zastavena na dobu delší než osm týdnů.

Skutečné reakce z přecitlivělosti jsou vzácné. Může k nim docházet zvláště u velmi vzácných případů nedostatku IgA, u nichž jsou přítomny protilátky anti-IgA.Tyto pacienty je třeba léčit velmi opatrně.

Lidský normální imunoglobulin může vzácně vyvolat pokles krevního tlaku s anafylaktickou reakcí, a to dokonce i u pacientů, kteří předchozí léčbu lidským normálním imunoglobulinem snášeli.

Možným komplikacím se lze často vyhnout tak, že se ujistíme, že:

-    pacienti nejsou citliví na normální lidský imunoglobulin po první pomalé aplikaci přípravku (viz 4.2);

-    u pacientů jsou pečlivě sledovány jakékoli symptomy po celou dobu infúze. Zvláště jde o pacienty, kteří dostávají lidský normální imunoglobulin poprvé, kteří přecházejí z jiného alternativního přípravku, nebo když od předchozí infúze uplynula dlouhá doba. V těchto případech je třeba je sledovat v průběhu celé první infúze a po dobu jedné hodiny po ní, aby bylo možno zjistit potenciální nežádoucí účinky. Všichni ostatní pacienti by měli být sledováni nejméně 20minut po podání infúze.

Podezření na reakce alergického nebo anafylaktického typu vyžaduje okamžité ukončení injekční léčby. V případě šoku se provádí standardní léčba.

Tromboembolické příhody

Tepenné a žilní tromboembolické příhody včetně infarktu myokardu, mozkové příhody, hluboké žilní trombózy a pulmonální embolie jsou spojeny s používáním imunoglobulinů. Opatrně je třeba postupovat u pacientů s existujícími rizikovými faktory tromboembolických příhod (například pokročilý věk, vysoký tlak, cukrovka a anamnéza s vaskulárními onemocněními nebo trombotickými příhodami, u pacientů se získaným nebo zděděným sklonem k trombofilickým onemocněním, u pacientů s dlouhým obdobím nehybnosti, u silně hypovolemických pacientů, pacientů s nemocemi zvyšujícími viskozitu krve). Pacienti musí být informováni o prvních příznacích tromboembolických událostí včetně dýchavičnosti, bolesti a otékání končetin, ložiskových neurologických deficitů a bolesti na hrudi, a měli by dostat pokyn, aby se při výskytu kteréhokoliv z uvedených příznaků neprodleně obrátili na svého lékaře. Před podáním imunoglobulinů by měli být pacienti dostatečně hydratováni.

Standardní opatření k prevenci infekcí vzniklých v důsledku užívání léčivých přípravků vyrobených z lidské krve nebo plazmy zahrnují výběr dárců, vyšetřování jednotlivých odběrů a plazmatických poolů na specifické ukazatele infekce a zařazení účinných výrobních postupů k inaktivaci/odstranění virů. Přesto, když jsou podávány léčivé přípravky z lidské krve nebo plazmy, nelze zcela vyloučit možnost přenosu infekčního agens. To se rovněž týká neznámých nebo nově vznikajících virů a jiných patogenů.

Přijatá opatření jsou považována za účinná u obalených virů jako např. HIV, HBV a HCV. Tato opatření mohou mít omezenou účinnost proti neobaleným virům jako např. HAV a parvovirus B19.

Klinická zkušenost nám dává pocit jistoty, že hepatitida A a parvovirus B19 nejsou imunoglobuliny přenášeny. Rovněž se předpokládá, že obsah protilátek významně přispívá k virové bezpečnosti.

Důrazně doporučujeme zaznamenávat název a číslo šarže přípravku pokaždé, když je Gammanorm pacientovi podáván, aby bylo později možné číslo použité šarže zjistit.

Gammanorm nechrání proti hepatitidě A.

Tento léčivý přípravek obsahuje 4,35 mmol (nebo 100 mg) sodíku v jedné dávce (40 ml).

To se musí vzít v úvahu u pacientů, kteří jsou na sodíkové dietě.

Pediatrická populace

U pediatrické populace nejsou žádná specifická ani další upozornění nebo opatření.

4.5 Interakce s jinými léčivými přípravky a jiné formy interakce

Živé oslabené virové vakciny

Podání imunoglobulinu může po dobu nejméně 6 týdnů až 3 měsíců zhoršit účinnost vakcin obsahujících živé oslabené viry jako např.vakciny proti spalničkám, zarděnkám, příušnicím a planým neštovicím. Po podání tohoto přípravku by měly před vakcinací živou oslabenou virovou vakcinou uplynout tři měsíce. V případě spalniček může toto snížení účinnosti trvat až jeden rok. U pacientů kteří mají dostat vakcinu proti spalničkám by proto měla být překontrolována hladina protilátek.

Ovlivnění serologického testování

Po aplikaci imunoglobulinu může přechodný vzestup různých pasivně přenášených protilátek v krvi pacienta mít za následek falešně pozitivní výsledky serologického testování. Pasivní přenos protilátek proti erytrocytárním antigenům, např. A, B a D může ovlivňovat některé serologické testy (počet retikulocytů, haptoglobin a Coombsův test).

Pediatrická populace

U pediatrické populace nebyly pozorovány žádné specifické ani další interakce.

4.6 Fertilita, těhotenství a kojení

Těhotenství

Bezpečnost toho léčivého přípravku při používání v průběhu těhotenství nebyla stanovena v kontrolovaných klinických studiích. Proto by měl být Gammanorm podáván těhotným ženám a kojícím matkám opatrně. Klinická zkušenost s imunoglobuliny naznačuje, že není třeba očekávat škodlivý vliv na průběh těhotenství, plod a novorozence.

Kojení

Imunoglobuliny jsou vylučovány do mléka a mohou pomoci chránit novorozence před patogeny, které vstupují do těla sliznicemi.

Fertilita

Klinické zkušenosti s imunoglobuliny ukazují, že není třeba se obávat žádných škodlivých účinků na plodnost.

4.7    Účinky na schopnost řídit a obsluhovat stroje

Nebyl pozorován žádný vliv na schopnost řídit a obsluhovat stroje.

4.8    Nežádoucí účinky

Nežádoucí účinky přípravku Gammanorm jsou vzácné.V případě závažných reakcí, by měla být infúze zastavena a zahájena vhodná léčba.

U přípravku Gammanorm byly pozorovány následující nežádoucí účinky:

Velmi časté (>1/10); časté (>1/100 až <1/10); méně časté (>1/1.000 až <1/100);

vzácné (>1/10.000 až <1/1.000); velmi vzácné (<1/10.000), není známo (z dostupných údajů

nelze určit).

Orgánové systémy

Časté

Vzácné

Velmi vzácné

Poruchy imunitního systému

hypersensitivita

anafylaktický šok

Poruchy nervového systému

bolest hlavy závratě

Cévní poruchy

hypotenze

tromboembolické

příhody*

Gastrointestinální

poruchy

nauzea, zvracení

Poruchy pohybového systému a pojivové tkáně

bolest v dolní části zad,

bolest kloubů

Celkové a jinde nezařazené poruchy a lokální reakce po podání

Reakce v místě vpichu

teplota, třes, únava

*termín nižší úrovně (LLT) databáze MedDRA

Pediatrická populace

U pediatrické populace nejsou očekávány žádné specifické nežádoucí účinky.

Hlášení podezření na nežádoucí účinky

Hlášení podezření na nežádoucí účinky po registraci léčivého přípravku je důležité.

Umožňuje to pokračovat ve sledování poměru přínosů a rizik léčivého přípravku. Žádáme zdravotnické pracovníky, aby hlásili podezření na nežádoucí účinky na adresu:

Státní ústav pro kontrolu léčiv Šrobárova 48 100 41 Praha 10

Webové stránky: www.sukl.cz/nahlasit-nezadouci-ucinek Informace o virové bezpečnosti viz 4.4.

4.9 Předávkování

Důsledky předávkování nejsou známy.

5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI

5.1 Farmakodynamické vlastnosti

Farmakoterapeutická skupina: imunoséra a imunoglobuliny: imunoglobuliny, normální lidské, pro extravaskulární podávání, ATC kód: J06BA01

Lidský normální imunoglobulin obsahuje hlavně imunoglobulin G (IgG) se širokým spektrem protilátek proti infekčním činitelům.

Lidský normální imunoglobulin obsahuje IgG protilátky přítomné v normální populaci. Obvykle je připravován ze směsi plazmy od minimálně 1000 dárců. Má distribuci podtříd imunoglobulinu G, která je proporcionální s tou, která se vyskytuje v nativní lidské plazmě. Odpovídající dávky přípravku Gammanorm mohou u pacientů s abnormálně nízkými hladinami imunoglobulinu G obnovit normální hladinu.

Pediatrická populace

S přípravkem Gammanorm nebyly prováděny žádné specifické studie v pediatrické populaci.

5.2 Farmakokinetické vlastnosti

Při subkutánním podávání lidského normálního imunoglobulinu jsou nejvyšší hodnoty v krvi příjemce dosaženy za 4-6 dní.

Výsledky klinických studií ukazují, že průměrné hladiny mohou být udržovány podáváním 100mg/kg týdně.

Při intramuskulárním podávání je lidský normální imunoglobulin biologicky dostupný v krvi příjemce po 2-3 dnech.

IgG a IgG komplexy jsou odbourávány v buňkách retikuloendoteliálního systému.

Pediatrická populace

S přípravkem Gammanorm nebyly prováděny žádné specifické studie v pediatrické populaci.

5.3 Preklinické údaje vztahující se k bezpečnosti

Neexistují žádné relevantní údaje.

6. FARMACEUTICKÉ ÚDAJE

6.1    Seznam pomocných látek

Glycin, chlorid sodný, natrium-acetát, polysorbát 80 a voda na injekci.

6.2    Inkompatibility

Vzhledem k chybějícím studiím kompatibility, léčivý přípravek nesmí být mísen s jinými léčivými přípravky.

6.3    Doba použitelnosti

3 roky.

Přípravek se musí spotřebovat okamžitě po prvním otevření.

6.4    Zvláštní opatření pro uchovávání

Uchovávejte v chladničce (při teplotě 2°C-8°C). Nezmrazujte. Uchovávejte lahvičku v krabičce.

Během doby použitelnosti, může být přípravek uchováván po dobu 1 měsíce při teplotě do 25°C, aniž by byl během této doby znovu uložen do chladničky, nebude-li použit, musí být po této době odborně znehodnocen.

6.5    Druh obalu a obsah balení

6 ml, 10 ml, 12 ml, 20 ml, 24 ml nebo 48 ml roztoku v injekční lahvičce (sklo třídy I) se zátkou (bromobutylová pryž) -velikost balení 1,10 nebo 20.

Na trhu nemusí být všechny velikosti balení.

6.6    Zvláštní opatření pro likvidaci přípravku a pro zacházení s ním

Přípravek je třeba před použitím ohřát na pokojovou nebo tělesnou teplotu.

Roztok by měl být čirý nebo slabě zakalený a bezbarvý nebo bledožlutý či světle hnědý. Nepoužívejte roztoky, které jsou zakalené nebo obsahují usazeniny.

Veškerý nepoužitý přípravek nebo odpad musí být zlikvidován v souladu s místními požadavky.

7.    DRŽITEL ROZHODNUTÍ O REGISTRACI

Octapharma (IP) Limited The Zenith Building 26 Spring Gardens Manchester M2 1AB Velká Británie

8.    REGISTRAČNÍ ČÍSLO

59/487/05-C

9. DATUM PRVNÍ REGISTRACE/PRODLOUŽENÍ REGISTRACE

Datum první registrace: 14.12.2005

Datum posledního prodloužení registrace: 4.3.2015

10. DATUM REVIZE TEXTU 25.3.2015

8/8