Příbalový Leták

Fluorescite

Sp.zn. sukls98984/2014

SOUHRN ÚDAJŮ O PŘÍPRAVKU

1. NÁZEV PŘÍPRAVKU

FLUORESCITE

100 mg/ml injekční roztok

2. KVALITATIVNÍ A KVANTITATIVNÍ SLOŽENÍ

1 ml roztoku obsahuje fluoresceinum 100 mg (jako fluoresceinum natricum 113,2 mg).

Jedna lahvička o objemu 5 ml obsahuje fluoresceinum 500 mg (jako fluoresceinum natricum 566 mg).

Obsahuje sodík (ze sodné soli fluoresceinu a hydroxidu sodného) v množstvích až 1,45 % (zhruba 3,15 mmol) na dávku.

Úplný seznam pomocných látek viz bod 6.1.

3.    LÉKOVÁ FORMA

Injekční roztok

Čirý červenooranžový roztok

4.    KLINICKÉ ÚDAJE

4.1    Terapeutické údaje

Tento léčivý přípravek je pouze pro diagnostické použití.

Pro fluorescenční angiografii očního pozadí.

4.2    Dávkování a způsob podání Dávkování

Používání u dospělých včetně starších osob:

5 ml přípravku FLUORESCITE se rychle injekčně aplikuje do předloketní žíly poté, co se zajistí, aby nedošlo k extravazaci. V případech použití vysoce citlivých zobrazovacích systémů, např. skenovacího laserového oftalmoskopu, je možno snížit dávku přípravku na 2 ml přípravku FLUORESCITE.

Použití u dětských pacientů:

FLUORESCITE nebyl zkoušen na dětech a nejsou k dispozici údaje o možné úpravě dávky. Proto by se přípravek FLUORESCITE neměl požívat u pacientů mladších 18 let, protože u této skupiny nebyla stanovena účinnost a bezpečnost.

Použití u pacientů s insufíciencí ledvin (je-li rychlost glomerulární filtrace nižší než 20 ml/min): Omezené zkušenosti u pacientů s poškozením ledvin (s rychlostí glomerulární filtrace nižší než 20 ml/min) naznačují, že obecně není nutná žádná úprava dávky, ačkoliv u pacientů s poškozením ledvin může dojít k prodloužení exkrece (viz bod 5.2).

Dialyzovaní pacienti: Je třeba snížit dávku na 2,5 ml (polovina lahvičky).

Způsob podání a fluorescenční angiografie

Přípravek FLUORESCITE může používat pouze kvalifikovaný lékař s technickými znalostmi o provádění a vyhodnocování fluorescenční angiografie.

Tento přípravek je třeba podávat pouze intravenózně.

Pro zamezení reakcí fyzikální inkompatibility propláchněte intravenózní kanyly sterilním roztokem chloridu sodného (0,9%) před a po podání přípravku. Injekci je třeba podat rychle (běžně se doporučuje rychlost podání 1 ml za sekundu) do loketní žíly po opatřeních na zamezení extravazace pomocí motýlkové jehly pro podání velikosti 23 gauge. Luminiscence v retinálních a choroideálních cévách se obvykle objeví během 7 až 14 sekund.

Další pokyny ohledně správného podání a používání přípravku jsou uvedeny v bodech 6.2 a 6.6.

4.3    Kontraindikace

Hypersenzitivita na léčivou látku nebo na kteroukoli pomocnou látku uvedenou v bodě 6. 1.

Přípravek FLUORESCITE se nesmí podávat injekčně intratekálně nebo intraarteriálně.

4.4    Zvláštní upozornění a opatření pro použití

Fluorescein sodný může vyvolat závažné reakce nesnášenlivosti.

U pacientů s preexistujícím onemocněním, jako je kardiovaskulární onemocnění, diabetes mellitus nebo více souběžných lékových terapií, je třeba zvážit poměr přínosů a rizik angiografického vyšetření (zejména u betablokátorů, viz bod 4.5).

Před vlastní angiografií je třeba pacienta podrobně vyzpovídat s cílem stanovit anamnézu kardiopulmonálních onemocnění nebo alergií a zjistit souběžně podávané léky (například betablokátory včetně očních kapek). Je-li u pacienta identifikovaného jako rizikového z hlediska hypersenzitivních reakcí a u pacienta užívajícího betablokátory (včetně očních kapek) vyšetření skutečně nezbytné, je třeba je provést pod dohledem lékaře, vyškoleného v intenzivní péči (resuscitaci). Betablokátory by mohly zredukovat reakce vaskulární kompenzace až na anafylaktický šok a snížit účinnost adrenalinu, podávaného v případech kardiovaskulárního kolapsu. Před podáním injekce s fluoresceinem sodným musí lékař zjistit údaje o souběžné léčbě betablokátory.

V případě závažných projevů nesnášenlivosti při první angiografii je třeba přínos další fluoresceinové angiografie poměřovat s rizikem závažných reakcí přecitlivělosti (s fatálními následky v některých případech)._


Tyto reakce nesnášenlivosti jsou vždy nepředvídatelné, jsou však častější u pacientů, u nichž již v minulosti došlo k nějaké nežádoucí reakci na injekci fluoresceinu (k jiným symptomům než nevolnosti a zvracení), u pacientů, jež mají v anamnéze alergii, jako například potravinami nebo léky vyvolanou kopřivku, astma, ekzém či alergickou rýmu, nebo u pacientů s anamnézou asthma bronchiale.

Pro předpovězení těchto reakcí nesnášenlivosti nejsou intradermální kožní testy příliš spolehlivé, takže jejich používání může být nebezpečné. Pro stanovení této diagnózy je třeba vyžádat si odbornou konzultaci alergologa.

Je možno podat premedikaci. Nicméně riziko výskytu závažných nežádoucích reakcí však stále zůstává. Premedikace před injekcí fluoresceinu spočívá především v podání perorálních H1-antihistaminik s následným podáním kortikosteroidů. Vzhledem k nízkému výskytu těchto alergických reakcí se tato premedikace nedoporučuje pro všechny pacienty.

Riziko reakcí přecitlivělosti u fluoresceinu sodného vyžaduje:

•    Pečlivé monitorování pacienta oftalmologem, který vyšetření provádí, v průběhu vyšetření a po dobu minimálně 30 minut po něm;

•    Zachování intravenózního přístupu po dobu minimálně 5 minut, aby se mohly bez odkladu ošetřit možné nežádoucí reakce;

•    Mít k dispozici vhodné vybavení a materiál pro provádění resuscitace, obnášející zavedení druhé intravenózní kanyly, umožňující obnovu objemu plazmy (vodného polyiontového roztoku nebo koloidní náhrady plazmy) a intravenózní podání adrenalinu v doporučené dávce (viz bod 4.5).

Poznámka:

Je třeba se vyhnout extravazaci kvůli vysokému pH roztoku fluoresceinu, jež může vést k závažnému poškození lokálních tkání (kruté bolesti v paži po dobu několika hodin, odlupování kůže, povrchové flebitidě). Musí se ověřit správná intravenózní poloha hrotu jehly. Dojde-li k extravazaci, je třeba podávání injekce okamžitě přerušit. Musí být přijata vhodná opatření k ošetření poškozené tkáně a k úlevě od bolesti.

Pokud se provede rentgen během 36 hodin od podání injekce (maximální doba eliminace fluoresceinu z organismu), může výsledná vysoká viditelnost exkrečních orgánů na rentgenovém snímku vést k mylným interpretacím.

Tento léčivý přípravek obsahuje až 3,15 mmol (72,45 mg) sodíku na dávku. To je třeba vzít v úvahu u pacientů držících sodíkovou dietu.

4.5    Interakce s jinými léčivými přípravky a jiné formy interakce

Fluorescein je poměrně inertní barvivo a nebyly hlášeny žádné specifické studie lékových interakcí. Existuje několik zpráv o případech potenciálních interakcí s látkami přenášejícími organické anionty a interference s určitými laboratorními zkouškami. Je možné, že fluorescein ovlivňuje po 3 až 4 dny po aplikaci některé hodnoty stanovované v krvi a v moči. Opatrnost se doporučuje při provádění terapeutického monitorování léčiv s úzkým terapeutickým oknem, např. digoxinu, chinidinu. Látky, které brání nebo konkurují aktivnímu transportu organických aniontů (např. probenecid) mohou ovlivnit systémový profil fluoresceinu.

Souběžné podání přípravku FLUORESCITE a betablokátorů (včetně očních kapek) může vzácně vyvolat závažné anafylaktické reakce. Betablokátory mohou snížit vaskulární kompenzační reakce na anafylaktický šok a také mohou snížit účinnost adrenalinu v případě kardiovaskulárního kolapsu. To může vyžadovat intenzivní farmakologickou léčbu nebo dokonce resuscitaci (viz bod 4.4).

Je třeba se vyhnout souběžnému podání intravenózní injekce jiných roztoků nebo smísení přípravku FLUORESCITE s jinými roztoky, protože možnost interakcí nelze vyloučit.

4.6    Fertilita, těhotenství a kojení

Těhotenství

Údaje o podávání přípravku FLUORESCITE těhotným ženám jsou omezené nebo nejsou k dispozici. Studie na zvířatech nenaznačují žádné teratogenní účinky (viz bod 5.3). Podávání přípravku FLUORESCITE v těhotenství se z preventivních důvodů nedoporučuje.

Kojení

Fluorescein sodný je po celkovém podání vylučován do mateřského mléka až po dobu 7 dní. Riziko pro kojené novorozence/děti nelze vyloučit. Po fluoresceinové angiografii je třeba kojení na 7 dní přerušit a mléko by se mělo v tomto období odstříkávat a likvidovat.

Fertilita

Nebyly provedeny žádné studie pro vyhodnocení účinku intravenózního podání fluoresceinu na plodnost.

4.7    Účinky na schopnost řídit a obsluhovat stroje

Je-li pro vyšetření fluorescenční angiografií nezbytná mydriáza, ovlivní to ostrost vidění a tudíž i schopnost reakce při řízení nebo používání strojů. Pacient musí být poučen, že po podání přípravku nesmí řídit ani obsluhovat nebezpečné stroje, dokud se jeho ostrost vidění neobnoví.

4.8    Nežádoucí účinky

Souhrn bezpečnostního profilu

Mezi nejčastěji hlášené nežádoucí účinky patřila nauzea, zvracení, synkopa a pruritus. Méně časté, avšak závažnější nežádoucí reakce, hlášené krátce po podání injekce fluoresceinu, zahrnovaly angioedém, respirační poruchy (bronchospasmus, laryngeální edém, respirační selhání), anafylaktický šok, hypotenzi, ztrátu vědomí, křeče, respirační zástavu a srdeční zástavu.

Tabulkový přehled nežádoucích účinků

Následující nežádoucí účinky byly vyhodnoceny jako spojené s léčbou a byly roztříděny do skupin podle následujících pravidel: velmi časté (>1/10), časté (>1/100 to <1/10), méně časté (>1/1000 až <1/100), vzácné (>1/10 000 až <1/1000), velmi vzácné (<1/10 000) nebo není známo (z dostupných údajů nelze určit). V každé skupině četnosti jsou nežádoucí účinky uvedeny v pořadí podle klesající závažnosti.

Třídy orgánových systémů

Termíny podle databáze MedDRA (v. 16.0)

Poruchy imunitního systému

Méně časté: přecitlivělost Vzácné: anafylaktická reakce Velmi vzácné: anafylaktický šok

Poruchy nervového systému

Časté: synkopa

Méně časté: dysfázie, parestezie, závratě, bolest hlavy Velmi vzácné: křeče

Není známo: cévní mozková příhoda, vertebrobazilární insuficience, ztráta vědomí, tremor, hypoestezie, dysgeuzie

Srdeční poruchy

Vzácné: srdeční zástava

Velmi vzácné: angina pectoris, bradykardie,

tachykardie

Není známo: infarkt myokardu

Cévní poruchy

Méně časté: tromboflebitida Vzácné: hypotenze, šok

Velmi vzácné: hypertenze, vazospazmus, vazodilatace, bledost, návaly horka

Respirační, hrudní a mediastinální poruchy

Méně časté: kašel, pocit přiškrcení v hrdle Vzácné: bronchospasmus

Velmi vzácné: respirační zástava, plicní edém, astma, laryngeální edém, dyspnoe, kýchání, nazální edém Není známo: podráždění hrdla

Gastrointestinální poruchy

Velmi časté: nevolnost

Časté: břišní diskomfort, zvracení

Méně časté: bolest břicha

Není známo: pocit na zvracení

Poruchy kůže a podkožní tkáně

Časté: pruritus Méně časté: kopřivka

Není známo: vyrážka, studený pot, ekzém, erytém, hyperhidróza, změna zabarvení kůže

Celkové poruchy a reakce v místě aplikace

Časté: extravazace

Méně časté: bolest, pocit horka

Není známo: bolest na hrudi, edém, malátnost, astenie,

zimnice

Popis vybraných nežádoucích účinků

Může se objevit nažloutlé zabarvení kůže, ale obvykle vymizí během 6 až 12 hodin. Moč, která také může vykazovat jasně žluté zbarvení, se vrátí ke své původní barvě po 24 až 36 hodinách.

Hlášení podezření na nežádoucí účinky

Hlášení podezření na nežádoucí účinky po registraci léčivého přípravku je důležité. Umožňuje to pokračovat ve sledování poměru přínosů a rizik léčivého přípravku. Žádáme zdravotnické pracovníky, aby hlásili podezření na nežádoucí účinky na adresu:

Státní ústav pro kontrolu léčiv Šrobárova 48 100 41 Praha 10

Webové stránky: http://www.sukl.cz/nahlasit-nezadouci-ucinek

4.9 Předávkování

Nej sou očekávány žádné toxické účinky vzhledem k minimálnímu riziku předávkování přípravkem Fluorescite.

5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI

5.1    Farmakodynamické vlastnosti

Farmakoterapeutická skupina: DIAGNOSTIKŮM. Barvící činidlo.

ATC kód: S01JA01

Fluorescein sodný je fluorochrom, používaný v lékařství jako diagnostické barvivo. Fluorescein se používá pro zviditelnění cév očního pozadí (angiografie retiny a cévnatky).

5.2    Farmakokinetické vlastnosti

Distribuce:

Během 7 až 14 sekund po intravenózním podání do loketní žíly se fluorescein obvykle objeví v centrální artérii oka. Do několika minut po intravenózním podání fluoresceinu sodného dojde k nažloutlému zbarvení kůže, jež začne mizet 6 až 12 hodin po podání. Různé odhady distribučního objemu udávají, že se fluorescein dobře distribuuje do intersticiálního prostoru (0,5 l/kg).

Metabolismus:

Fluorescein je rychle metabolizován na monoglukuronid fluoresceinu. Po intravenózním podání fluoresceinu sodného (14 mg/kg) 7 zdravým subjektům se zhruba 80 % fluoresceinu v plazmě přeměnilo během 1 hodiny po podání na konjugát s glukuronidem, což signalizuje relativně rychlou konjugaci.

Vylučování:

Fluorescein a jeho metabolity se vylučují především renální exkrecí. Po intravenózním podání moč mírně fluoreskuje 24 až 36 hodin. Odhady renální clearance dosahují 1,75 ml/min/kg, u jaterní

clearance (vzhledem ke konjugaci) je to 1,50 ml/min/kg. Systémová clearance po podání 500 mg fluoresceinu je v podstatě kompletní do 48 až 72 hodin. Ačkoliv u pacientů s poškozením ledvin je možná delší doba exkrece, naznačují omezené zkušenosti u pacientů s poškozením ledvin (s rychlostí glomerulární filtrace nižší než 20 ml/min.), že obecně není nezbytná žádná úprava dávky.

5.3 Předklinické údaje vztahující se k bezpečnosti

Neklinická data o fluoresceinu sodném neodhalila žádná zvláštní rizika pro člověka na základě studií toxicity po jednotlivé dávce.

Fluorescein neprokázal žádné teratogenní účinky u potkanů a králíků. Fluorescein překračuje placentální bariéru. Po intravenosní aplikaci 500 mg/kg bylo možno detekovat intenzivní fluorescenci jak u plodu, tak v plodové vodě.

Studie na mutagenitu neukázaly žádné mutagenní účinky fluoresceinu sodného.

6. FARMACEUTICKÉ ÚDAJE

6.1    Seznam pomocných látek

Hydroxid sodný (pro úpravu pH)

Kyselina chlorovodíková (pro úpravu pH)

Voda na injekce

6.2    Inkompatibility

Studie kompatibility nejsou k dispozici, a proto tento léčivý přípravek nesmí být mísen s žádnými dalšími léčivými přípravky.

Aby se zamezilo fyzikálním inkompatibilitám, nesmí se tento přípravek podávat souběžně s dalšími injekčními roztoky s kyselým pH (především s antihistaminiky) stejnou intravenózní cestou (informace o kanylách jsou uvedeny v bodě 4.2).

Otevřenou lahvičku je třeba použít okamžitě.

6.3    Doba použitelnosti

2 roky

6.4    Zvláštní opatření pro uchovávání

Uchovávejte při teplotě do 25 °C.

Chraňte před mrazem.

Uchovávejte lahvičku v krabičce, aby byla chráněna před světlem.

6.5    Druh obalu a obsah balení

Skleněná lahvička (typ I) se šedou chlorbutylovou zátkou a hliníkovým uzávěrem s polypropylénovým odtrhávacím (flip-off) uzávěrem.

Balení obsahuje 12 lahviček o objemu 5 ml injekčního roztoku.

6.6 Zvláštní opatření pro likvidaci přípravku a další zacházení s ním

Před podáním prohlédněte roztok, zda neobsahuje částice a zda nedošlo ke změně barvy. Použit smí být pouze čirý roztok bez částic. Pouze pro jedno použití. Všechen nepoužitý přípravek nebo odpad musí být zlikvidován v souladu s místními požadavky. Nepoužívejte FLUORESCITE, pokud je lahvička rozbitá nebo jakýmkoliv způsobem poškozená.

7.    DRŽITEL ROZHODNUTÍ O REGISTRACI

Alcon Pharmaceuticals (Czech Republic) s.r.o.

Na Pankráci 1724/129 140 00 Praha 4

8.    REGISTRAČNÍ ČÍSLO (ČÍSLA)

48/207/71-C

9.    DATUM PRVNÍ REGISTRACE / PRODLOUŽENÍ REGISTRACE

30. 11. 1971/25.4.2012

10.    DATUM REVIZE TEXTU

13.10.2014

7/6