Příbalový Leták

Floron 40 Mg/G

Informace pro variantu: Floron 40 Mg/G, zobrazit další variantu

SOUHRN ÚDAJŮ O PŘÍPRAVKU


1. NÁZEV VETERINÁRNÍHO LÉČIVÉHO PŘÍPRAVKU


Floron 40 mg/g premix pro medikaci krmiva pro prasata


2. KVALITATIVNÍ A KVANTITATIVNÍ SLOŽENÍ


Jeden gram obsahuje:


Léčivá látka:

Florfenicolum 40 mg


Pomocné látky:

Propylenglykol (E1520) 10 mg


Úplný seznam pomocných látek viz bod 6.1.


3. LÉKOVÁ FORMA


Premix pro medikaci krmiva.

Bílý až nahnědlý prášek.


4. KLINICKÉ ÚDAJE


Cílové druhy zvířat


Prasata (prasata ve výkrmu)


Indikace s upřesněním pro cílový druh zvířat


U prasat ve výkrmu:

Léčba a prevence respiračního onemocnění v infikovaných chovech prasat způsobeného kmeny Pasteurella multocida citlivými na florfenikol. Přítomnost onemocnění ve stádě musí být potvrzena před zahájením preventivní léčby.


4.3 Kontraindikace


Nepoužívat v případě přecitlivělosti na léčivou látku nebo na některou z pomocných látek.

Nepoužívat v případě známé rezistence na florfenikol.

Viz také bod 4.7 „Použití v průběhu březosti laktace nebo snášky“.


Zvláštní upozornění pro každý cílový druh


Zvířata, která vykazují sníženou chuť k jídlu a/nebo jsou v celkově špatném stavu, by měla být léčena parenterálně.


4.5 Zvláštní opatření pro použití


Zvláštní opatření pro použití u zvířat


Použití přípravku by mělo být vždy, když je to možné, založeno na výsledku testu citlivosti a současně je nutno vzít v úvahu oficiální a místní pravidla antibiotické politiky.

Použití přípravku, které je odlišné od pokynů uvedených v tomto souhrnu údajů o přípravku (SPC), může zvýšit prevalenci bakterií rezistentních na florfenikol a snížit účinnost terapie ostatními amfenikoly z důvodu možné zkřížené rezistence.

Premix je určen k výrobě kompaktního medikovaného krmiva a nemůže být použit samostatně; poměr, ve kterém se vpravuje do krmiva, nemůže být menší než 5 kg/tunu.

Premix obsahuje mletý vápenec, který může způsobit snížený příjem krmiva a nepoměr v příjmu vápníku a fosforu. Je třeba věnovat pozornost celkovému obsahu vápníku v medikovaném krmivu.

Léčba nemá překročit 5 dnů.

V klinické terénní studii se během týdne po poslední podané dávce objevilo asi 20 % z původně velmi těžce nemocných prasat, která vykazovala buď mírnou depresi a/nebo mírnou dyspnoe a/nebo horečku (40 °C).


Zvláštní opatření určené osobám, které podávají veterinární léčivý přípravek zvířatům


Po kontaktu s přípravkem se může objevit kožní přecitlivělost.

Zamezte kontaktu přípravku s pokožkou.

Nemanipulujte s přípravkem v případě známé přecitlivělosti k propylenglykolu.

Manipulujte s přípravkem obezřetně s ohledem na všechna doporučení tak, abyste se vyhnuli kontaktu s přípravkem během jeho míchání s krmivem a během podávání medikovaného krmiva zvířatům.

Během míchání přípravku s krmivem použijte buď jednorázový respirátor vyhovující normě EN149 nebo respirátor pro opakované použití vyhovující normě EN140 vybavený filtrem podle normy EN143, rukavice odolné chemickým látkám, ochranný plášť a ochranné brýle.

Při manipulaci s přípravkem nebo medikovaným krmivem používejte rukavice, nekuřte, nejezte
a nepijte.

Po manipulaci s přípravkem nebo medikovaným krmivem si pečlivě omyjte ruce vodou a mýdlem.

V případě zasažení pokožky opláchněte zasažené místo proudem vody.

Pokud se rozvinou postexpoziční příznaky jako kožní vyrážka, vyhledejte ihned lékařskou pomoc a ukažte příbalovou informaci nebo etiketu praktickému lékaři.


4.6 Nežádoucí účinky (frekvence a závažnost)


Obvykle pozorované nežádoucí účinky jsou průjem, perianální zánět a výhřez konečníku. Tyto účinky jsou přechodné a zmizí po ukončení léčby. Rovněž může být zaznamenána zvýšená hladina vápníku v séru.


4.7 Použití v průběhu březosti, laktace nebo snášky


Nebyla stanovena bezpečnost veterinárního léčivého přípravku u prasnic pro použití během březosti a laktace.

Studie toxicity na potkanech ukázaly nežádoucí účinky na samčí reprodukční systém.

Nepoužívat u gravidních prasnic a prasnic v období laktace.

Nepoužívat u chovných kanců.


4.8 Interakce s dalšími léčivými přípravky a další formy interakce


Nejsou známy.


Podávané množství a způsob podání


Perorální podání, v medikovaném krmivu.


Dávkování:

10 mg florfenikolu na 1 kg ž.hm. (odpovídající 250 mg veterinárního léčivého přípravku) na den po dobu 5 po sobě jdoucích dnů.


Podání:

Při zajištění denního příjmu krmiva 50 g/kg ž.hm. tato dávka odpovídá poměru zapracování 5 kg medikovaného premixu na 1 tunu krmiva tj. 200 ppm florfenikolu.

K dodržení požadovaného dávkování na mg/kg ž.hm. a s ohledem na momentální příjem krmiva se může zvýšit poměr dávkování medikovaného premixu do krmiva. Proto může vzniknout potřeba upravit mísící poměr pro zajištění správné dávky.


250 mg veterinárního léčivého přípravku na 1 kg ž.hm. a den

x

průměrná hmotnost prasete (kg)


= mg veterinárního léčivého přípravku na kg krmiva

průměrný denní příjem krmiva (kg/zvíře)



Maximální poměr zapracovávaného premixu je 12,5 kg/t krmiva (500 ppm florfenikolu); vyšší poměr může vést ke zhoršení chutnosti a snížení příjmu krmiva.


Za žádných okolností nesmí být poměr premixu nižší než 5 kg/tunu krmiva.


Ve všech případech musí být dodržena doporučená dávka 10 mg florfenikolu na kg ž.hm. denně po dobu 5ti po sobě jdoucích dnů.

Živá hmotnost by měla být zjištěna co možná nejpřesněji, aby se zajistila správná dávka a předešlo se poddávkování. Požadovanou dávku odměřte vhodně kalibrovaným vážícím zařízením.


Tento přípravek by měl být zapracován do krmiva výrobcem krmiva pod pečlivým dohledem. K zapracování přípravku do krmiva použijte kalibrovanou míchačku.

Doporučuje se přidat přípravek do míchačky obsahující složky krmiva a důkladně zamíchat, aby se vytvořila homogenní medikovaná krmná směs. Přípravek může být zapracován do peletovaného krmiva upraveného párou při teplotě nepřesahující 85 °C.


Předávkování (symptomy, první pomoc, antidota), pokud je to nutné


V případě předávkování může být pozorováno snížení spotřeby krmiva a vody spolu se snížením živé hmotnosti. Ve zvýšené míře může dojít k odmítání krmiva a zvýšení hladiny vápníku v séru.


4.11 Ochranné lhůty


Maso: 14 dnů


5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI


Farmakoterapeutická skupina: Antibakteriální léčiva pro systémovou aplikaci, amfenikoly

ATCvet kód: QJ01BA90


5.1 Farmakodynamické vlastnosti


Florfenikol je širokospektré syntetické antibiotikum ze skupiny amfenikolů účinné vůči většině grampozitivních a gramnegativních bakterií izolovaných z domácích zvířat. Účinek florfenikolu je založen na inhibici syntézy bílkovin na ribozomální úrovni a je bakteriostatický. Nicméně in vitro studie prokázaly jeho baktericidní účinnost proti Pasteurella multocida při koncentracích florfenikolu nad MIC po dobu 4 až 12 hodin.


In vitro testy prokázaly, že florfenikol působí proti nejčastějším bakteriálním patogenům izolovaným při respiračních onemocněních prasat, včetně Pasteurella multocida.

Celkem 230 izolátů Pasteurella multocida bylo odebráno z respiračního traktu prasat v letech 2002 až 2006 v Belgii, Dánsku, Francii, Německu, Itálii, Nizozemsku, Polsku, Španělsku a Spojeném království. Minimální inhibiční koncentrace (MIC) florfenikolu vůči cílovým patogenům byla v rozmezí 0,25 až 1 µg/ml s MIC90 0,5 µg/ml.


Jediné známé mechanismy vývoje rezistence k chloramfenikolu, které mají významnější klinický dopad, jsou inaktivace prostřednictvím zásahu CAT (= chloramfenikol acetyltransferáza) a rezistence způsobená mechanizmem efluxní pumpy. Z těchto jmenovaných by pouze rezistence způsobená mechanizmem efluxní pumpy mohla způsobit rezistenci k florfenikolu, a tudíž ovlivnit užívání florfenikolu u zvířat.


5.2 Farmakokinetické údaje


U prasat po podání dávky 10 mg/kg žaludeční sondou v experimentálních podmínkách vstřebávání florfenikolu kolísalo, ale maximální koncentrace florfenikolu přibližně 5 g/ml v séru byla dosažena přibližně po 3 hodinách od podání. Poločas eliminace byl mezi 3-4 hodinami. Pokud byl prasatům umožněn volný přístup ke krmivu medikovanému florfenikolem (premixem pro medikaci krmiva) po dobu 5 dní v doporučené dávce 10 mg/kg, přesahovala sérová koncentrace florfenikolu 1 g/ml po více než 16 hodin každý den léčby.


Florfenikol se dobře vstřebává po perorálním podání a po distribuci je rychle vylučován z organizmu močí a stolicí v poměru 3:1. Část je vyloučena nezměněna a zbytek je metabolizován na 5 hlavních metabolitů.


Při parenterálním podání florfenikolu prasatům se ukázalo, že koncentrace v plicích jsou podobné koncentracím v séru.


U vylačněných prasat po jednotlivé dávce 10 mg florfenikolu/kg ž.hm. smíšené s krmivem bylo dosaženo maximální plazmatické koncentrace přibližně 7,4 µg/ml do jedné hodiny po podání. Poločas eliminace byl přibližně 2,8 hodiny.


6. FARMACEUTICKÉ ÚDAJE


6.1 Seznam pomocných látek


Propylenglykol (E1520)

Mletý vápenec


6.2 Inkompatibility


Studie kompatibility nejsou k dispozici, a proto tento veterinární léčivý přípravek nesmí být mísen s žádnými dalšími veterinárními léčivými přípravky.


6.3 Doba použitelnosti


Doba použitelnosti veterinárního léčivého přípravku v neporušeném obalu: 4 roky

Doba použitelnosti po prvním otevření vnitřního obalu: 3 měsíce

Doba použitelnosti po zamíchání do sypkého nebo peletovaného krmiva: 3 měsíce


6.4 Zvláštní opatření pro uchovávání


Tento veterinární léčivý přípravek nevyžaduje žádné zvláštní podmínky uchovávání.


6.5 Druh a složení vnitřního obalu


PET/Al/PE-fólie zatavený vak obsahující 1 kg medikovaného premixu.

Papír/papír/HDPE sešitý vak obsahující 5 kg, 10 kg nebo 25 kg medikovaného premixu.


6.6 Zvláštní opatření pro zneškodňování nepoužitého veterinárního léčivého přípravku nebo odpadu, který pochází z tohoto přípravku


Všechen nepoužitý veterinární léčivý přípravek nebo odpad, který pochází z tohoto přípravku, musí být likvidován podle místních právních předpisů.


7. DRŽITEL ROZHODNUTÍ O REGISTRACI

KRKA, d.d., Novo mesto

Šmarješka cesta 6

8501 Novo mesto

Slovinsko

8. Registrační číslo(A)


98/050/10-C


9. Datum registrace/ prodloužení registrace


7.12.2010 / 27.8.2015


10. Datum revize textu


Srpen 2015


Veterinární léčivý přípravek je vydáván pouze na předpis.



1